Groenwit-heren naar de volleybalkampioenschappen ADO-DEM, belangrijkste wedstrijd in interessant voetbalprogramma Visserij - varia Havenberichten Agenda voor Velsen Kennemer i Lantaarn Prachtige uitvoering van Olympia Fraaie herenwedstrijden in Velsen Beverwijk e ZATERDAG 30 APRIL 1955 VOETBAL IN KENNEMERLAND Medische verzorging tijdens het weekeinde Het kinder-Meifeest in „Noord" Voorwedstrijd UTD R"*-*er1nke stand Beverwijk Voor degenendie toch al veel missen S Het competitie-programma voor het lagere voetbal begint zo langzamerhand zijn einde te naderen en daar er in de meeste afdelingen nog geen kampioenen of defini tieve rode lantaarndragers zijn aangewezen, winnen de de wedstrijde aan belang rijkheid. Zo zal in de derde klasse B de ontmoeting ADODEM zeker in het middel punt der belangstelling staan en ook de duels tussen CSVAlkm. Boys en Schoten KW zijn niet van belang ontbloot, terwijl de Alkmaarders vooral geïnteresseerd zijn by RKAFCOSV en AIcm. VictrixVelsen. Het de laatste tijd vrijwel onoverwinne lijke De Kennemers speelt in Utrecht de lang niet gemakkelijke wedstrijd tegen UW. Het is echter voor de roodzwarten de moeite waard om zich ten volle in te spannen, want bij een overwinning zouden zij weer een plaatsje op de ranglijst stij gen. In Beverwijk won UW met 2-1. De kans, dat thans De Kennemers met soort gelijke cijfers wint, lijkt ons zeker niet denkbeeldig. Beverwijk zal van AFC minder heftige tegenstand ondervinden, want de Amster dammers brengen er dit seizoen maar bit ter weinig van terecht. Voor de derde klasse A ontvangt WB de Zaanse Zilvermeeuwen, van welke club het in Zaandam met 3-1 won Ook nu trek ken de Breesapers aan het langste eind. En wat zal Kinheim op eigen terrein tegen Purmersteyn doen? De resultaten van de laatste weken zijn heus niet van die aard, dat de Kinheimers zich daarvoor op de borst mogen slaan. Wij houden dan ook maar ernstig rekening met de veer tiende nederlaag der Velsenaren. En ook ten opzichte van Terrasvogels' optreden in Castricum tegen Vitesse zijn we weinig optimistisch gestemd, ondanks het feit, dat de Santpoorters op eigen terrein er de Vitessenaren met 3-2 onder hielden. Rivaliteit In 3 B is we zeiden het reeds ADO DEM de wedstrijd van de dag, ondanks het feit, dat DEM de eerste en ADO slechts de negende plaats bezet. Maar wie iets van de rivaliteit tussen beide verenigingen afweet, en aan wie het tevens niet onbe kend is, dat ADO op eigen terrein heel wat mans is, zal een en ander volkomen dui delijk zijn. Het zou ons niet verwonderen, als DEM een puntje moest afstaan. Tussen CSV en Alkm. Boys zal het al evenmin aan spanning ontbreken. In Alk maar eindigde destijds de ontmoeting in Het Rextheater in Velsen was Donderdag avond zeer goed bezet, toen de gordijnen van het podium vaneen gingen en de ver eniging Olympia zich presenteerde. Ruim 15 jaar geleden, trad Olympia door middel van een zaaluitvoering naar buiten op en dat het thans opnieuw geschiedde, vond de oorzaak in het dertig-jarig bestaan der vereniging en het dertig-jarig leider schap van de heer Chr. Smit, die hiervoor van de leden een bloemenhulde en enkele geschenken ontving. Het grote aantal leden, waarover de ver eniging thans beschikt, vooral jeugdleden en adspiranten, heeft de leiding zonder twijfel voor problemen gesteld. Indien men namelijk zo veel mogelijk alle leden één of meer keren wil laten optreden, dan moet men het zoeken én in massaal werk en in eenvoudige oefeningen. Het gehalte van de oefeningen lag speciaal bij de adspi ranten niet hoog doch daardoor kon aan de afwerking de grootst mogelijke zorg be steed worden, hetgeen ook inderdaad was geschied. De banken namen een belangrijk onderdeel van het programma in. Zo zagen wij eerst de meisjes A. hun opdrachten uitvoeren in de vorm van lopen, kruipen en glijden; later kwamen de meisjes C. met klassikale loop oefeningen over de omgekeerde banken; de jongens A. gebruikten deze banken weer om er over te springen, en er tegenop te lopen. De jongens B. lieten zien hoe in de turnzaal de horizontale ladder gebruikt werd. Zowel de jongens als de meisjes lieten bij grond- gymnastiek zien, dat, in tegenstelling met de meer conservatieve vrije oefeningen, zo als gedemonstreerd werden door de meisjes B. en G. ook de „lossere" vormen beoefend worden. Ook de vrije oefening van de meisjes D. getuigde van goede smaak van de leiding. Het toestelturnen bestond nog uit brug en ringen; klassikaal brug door dames met oeieningen van goed gehalte en goed gelijk uitgevoerd en eveneens klassikaal brug door de meisjes E. die, hoewel met korte oefe ningen, door hun aantal een zeer aardig effect veroorzaakten. Het ringenturnen van enkele meisjes en dames was correct zonder enige hapering of mislukking. De dames sloten het pro gramma vóór en na de pauze met een knots- en een hoepeloefening, waarbij de eerste oefening imponeerde door het aantal deelneemsters, de laatste door haar geva rieerde samenstelling en beide oefeningen uitblonken door gelijkheid van uitvoering. IJMUIDEN Dokters Van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Vereniging tot bevordering van de Geneeskunst zijn uit sluitend in spoedgevallen, van Zaterdag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandag morgen te raadplegen de artsen: J. H. v. Ginkel, Kennemerlaan 123, tel. 4058 en D. J. Bosman, Stationsweg 7, tel. 4340. Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar de arts: W. A. Oepts, Zeeweg 295, tél. 4023. Apotheken Zondags- en nachtdienst wort deze week waargenomen door: Kennemer Apotheek, Wijk aan Zeeërweg 101, tel. 4204. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagmiddag 2 uur en Zondagavond 12 uur: Mej. J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259 en mevr. M. Bakker, Snellius- straat 53, tel. 5053. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Van Zaterdagmorgen tot Zondagmorgen 9 uur: G. K. Fierstra Jr, Zeestraat 88, tele foon 3737. Van Zondagmorgen tot 's avonds 12 uur: v. Wielink—Klimp, Duinvlietstraat 109, Velsen-N., tel. 4105. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zand voort, Bornstraat 43. Apotheken Van Zaterdagmiddag tot Maandagmorgen 8 uur: Apotheek Duinwijk, Populieren laan 44. tel. 3388. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts M. Trooster, W. Daniëlslaan 14, tel. 8410 te raadplegen. Apotheken Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalse- straatweg 85, Bloemendaal, tel. K 2500 22181 en Apotheek De Wilde, Broekber- genlaan 42, Santpoort dorp, tel. K 2560 8284. HEEMSKERK Dokters J. F. Dikkenberg, Rijksstraatweg 19, tele foon 02512 240. een gelijk spel (1-1). Thans geven we CSV de beste kans. Alcmaria Victrix staat er niet best voor en zal het Velsen dus lastig genoeg maken. En dit gevoegd bij het feit, dat de Velse naren de laatste tijd niet zo erg op dreef zijn, doet ons verwachten, dat er althans één punt in Alkmaar blijft. Voor Wijk aan Zee, dat in Wormerveer tegen QSC speelt, geld hetzelfde. De vierde klasser Waterloo speelt de lang niet gemakkelijke uitwedstrijd tegen Nautilus. Óndanks het feit, dat Waterloo op eigen terrein met 4-2 won, durven wij thans hoogstens aan een geijlk spel den ken. IJselmeervissery. Aan de Gem. Visafslag te Urk word Donderdag door 17 vaartuigen aangevoerd: 258 pond kuilaal f 1.64f 1.75 p. p.; 423 pond lijnaal f 165f 1.87 p. p.; 96'/» bak nest f 2.40f 2.61 per bak. Besommingen van Vrjjdag. IJM 10 Hat- tern f 14.460; IJM 21 Gelria f 25.800; IJM 35 f 22.290; SCH. 117 f 16.940; KW 176 f 7710; KW 78 f 3420; KW 59 f 900; KW 10 f 1300. De Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid, afdeling Velsen-Noord, die dit jaar opnieuw het kinder-Meifeest op Maandag 2 Mei onder haar zorg heeft genomen, heeft voor de kinderen van de P. v. d. A.-leden een mooi dagprogramma samengesteld. De kinderen verzamelen 's morgens om half tien aan het Stratingplantsoen hoek Wijkerstraatweg, vanwaar de korte wande ling gaat naar de oude Bosweg. Hier worden de kinderen in de morgenuren beziggehou den met sport en spel. 's Middags zal het kindercabaret „De drie Franelly's" optreden (eventueel bij minder gunstig weer in de zaal). Om vier uur wordt de feestdag be sloten. Tijdens het verblijf op het speel terrein krijgen de kinderen een lunchpakket en verversingen. „Mannen zonder mededogen" (Thalia, Maandag en Dinsdag) is een zeer opmerke lijke film, waarin op consequente manier het principe van de beeldroman is toege past. Het geheel valt dan ook telkens uit een in een variatie van incidenten. De basis daarvoor is gelegd in een soepele verhaal constructie en de betrokkenen spelen dit spelletje heel knap. De strijd tussen het kwade en het goede is hevig in dit verhaal. Frank Sinatra speelt voortreffelijk de cy nische beroepsmoordenaar en een nuchtere sheriff Tod Shaw (Sterling Harden) is zijn even voortreffelijke tegenspeler. Het hele systeem van troeven klopt als een bus en de nodige sensatie wordt op uitgekookte manier aan de man gebracht. Het geheel is een thriller die aandacht afdwingt. „Bastogne" is de film die op Woensdag avond na de dodenherdenking wordt ver toond. De bange dagen rond het beruchte Ardennenoffensief van de Decembermaand 1944, toen de bijna bevrijde lage landen de kansen op een spoedig einde van het Duitse juk zagen tanen als gevolg van een onverhoedse Duitse tegenzet in de Arden nen, gaf het aanschijn aan deze harde, maar brillante Amerikaanse rolprent. De witte hel, die het slagveld werd naarmate de strijd feller oplaaide, is uitstekend weer gegeven en als zodanig draagt deze film een anti-oorlogstendenz, omdat zij zonder de vaak grove heroiek werkt, waarmee films van hetzelfde genre zo dikwijls wor den opgesierd. „Het grote spel" (Thalia, Vrijdag tot en met Zondag) Een film met kwali teiten, die zich af speelt tegen de ach tergrond van tiet vreemdelingenlegioen en waarin romantiek en avontuur kunstig dooreen geweven zijn. Gina Lollobrigi- da vervult de rol van Sylvia de veeleisende minnares van de ad vocaat Pierre Martel (Jean Claude -Pas cal) als die van He lena, de vrouw die hij in Afrika ontmoet en van wie hij ver moedt op grond van een haar overko men ongeval en door haar gelijkenis op Sylvia dat zij aan geheugenstoornis lijdt. Er zijn in deze film, die op het oog gebaseerd is op een simpel gegeven, tal van dramatische con flicten, die onder de felle Noord-Afri kaanse zon ten top worden gevoerd. En het drama is niet zo ongeloofwaardig als het lijkt. Ook de op namen zijn van bizondere kwaliteit en de spelers vervullen hun taak voortreffelijk. „Het zwarte schild" (R e x, Vrijdag, Zon dagmiddag en Zondagavond). Een breed- scherm-technicolor die op treffende wijze illustreert dat het leven ook in die goeie oude tijd allerminst een pretje was. Zeker niet de romantische riddertijd, toen men, bij gebrek aan atoomenergie en buskruit, elkaar met knotsen, lansen en strijdbijlen te lijf ging en hoe! De edelen uit het veertiende-eeuwse Engeland bijvoorbeeld (rond wie zich dit filmspectakel afspeelt) slapen bij wijze van spreken met het zwaard onder hun hoofdkussen en ook de lagere standen schijnen weinig anders te doen te hebben dan conspireren en bloedvergieten. De troon van Henry IV wordt voort durend bedreigd door een ambitieuze graaf Al'ban en bijna zou deze in zijn snode opzet zijn geslaagd wanneer niet een boe renzoon (die zich later natuurlijk ook als een ondergestoken edelman ontpopt) daar op het nippertje een stok voor gestoken had. Veel égards voor de geschiedenis toont het scenario niet, maar de rijke montage „authentieke" steekspelen, spectaculaire tweegevechten van zwaar geharnaste rid ders en zelfs complete Middeleeuwse veld slagen maken de film als schouwspel alleszins de moeite waard. Gina Lollobrigida en Jean Claude-Pascal als de twee gelieven in „Het grote spel". Op het centrale plein van Paramaribo werd dezer dagen het standbeeld onthuld van Simon Bolivar, dat door de regering van Venezuela aan Suriname werd geschonken. Foto: een overzicht tijdens de plechtige onthulling. „Het monster van de Amazone" (Luxor, Vrijdag tot en met Zondag) Een ge- noegelijk griezelverhaal over een schepsel met schubben, een rugvin en scherpgepunte klauwhanden. Dit wezen maakt het de ex peditie, die op een rustige fossielen jacht uit is, heel lastig. Hij heeft het speciaal voorzien op de enige vrouw aan boord en na een paar vergeefse pogingen ontvoert hij haar in zijn afschuwelijke armen naar zijn hol. Maar een van de wetenschaps mannen bestookt het monster met rotenone, een op griesmaal lijkend visvergif. Na een strijd van anderhalf uur op het witte doek kunnen de toeschouwers echter gerustge steld naar hun huizen terugkeren, want aan de opwindende scènes komt een ge lukkig slot. De expeditie-mensen keren in de bewoonde wereld weer en het monster trekt zich in zijn eigen afdeling terug. „Duel in de zon" Luxor, Maandag tot en met Donderdag). Zelden zal een film zoveel gratis reclame hebben gekregen als deze door de roep van gewaagdheid dier haar vooraf ging. Voor 90 is deze rol prent echter niets anders dan een stan daard-Western in technicolor, zij het dan dat de gebruikelijke wederwaardigheden van de Wild-Westbewoners, ditmaal uitge beeld door sterren als Gregory Peck, Lionel Barrymore, Josep Cotton en Jennifer Jones, op ietwat duurder omlijste wijze dan ge woonlijk ten tonele worden gevoerd. Het kwalijke punt is echter dat David Selznick in een poging om de meest sensationele cowboy-film te maken, die ooit vervaar digd werd, middelen te baat heeft geno men die de grenzen van goede smaak over schrijden. Het is daardoor een super-beeld roman geworden. Afgezien van het verhaal dat psychologisch gezien verre van ver antwoord is, moeten wij bezwaar maken tegen het nodeloos plastisch voorstellen van een serie moorden in hun meest gru welijke vorm. Eén troost is, dat het hele geval zo weinig overtuigend wordt gepre senteerd, dat de demoraliserende invloed wel' beperkt zal blijven tot hen, die van nuchterheid en ieder gevoel voor humor gespeend zijn. W. L. B. „Abbott en Costello" maken Zondagmid dag „schoon schip" in Luxor. „On the waterfront" (Kennemer thea ter, Vrijdag tot en met Donderdag) Een ongemeen boeiende film over misdadige praktijken in de haven van New York, waarin Marlon Brando een glansrol ver vult. Het bendewezen in de Verenigde Sta ten werkt perfect en is even perfect geor ganiseerd en keiharde, bijna ongrijpbare figuren terroriseren verschillende sectoren van het bedrijfsleven. Men weet het, zij wonen in paleizen, nemen deel aan het ge meenschapsleven en blijven jaren onge moeid. Iets over dit gangsterdom is te vin den in de film „On the waterfront". Er wordt verhaald hoe de haven- en trans portarbeiders van New York door enige schavuiten onder de duim worden gehou den, gechanteerd en als pionnen op een schaakbord worden gebruikt. Het is verder een film met pakkende dialogen en rijk aan functionele détails. Onder regie van Elia Kazan, met een scenario van Budd Schulberg en muziek van Leonard Bernstein is het een indrukwekkende film geworden. „Het legioen van Zorro" (W.B.-theater, Vrijdag tot en met Maandag) Deze film verplaatst de toeschouwer naar de da gen van de revolutie in Mexico, anno 1824. De president van de nieuwe republiek tracht zich het geld van de staat toe te eigenen, maar het legioen van Zorro steekt daar een stokje voor en zo is een rolprent ontstaan die van avonturen aan elkaar hangt. De ene partij doet in slimheid met alle gevolgen van dien niet onder voor de andere en de sensatie is niet van de lucht. „South of the Border" is de titel van de film die Zondag in de matinee wordt gedraaid. De kringkampioenschappen hebben voor district VII (Noordholland) een dubbel suc ces opgeleverd. Nadat Dinsdagavond de dames van „Die Raeckse" uit Haarlem zich plaatsen in de finales, is het 't herenteam van Groen Wit uit Zaandam Woensdagavond eveneens gelukt beslag te leggen op een plaats in de finales. De eerste wedstrijd van Groen Wit gold die tegen RVC uit Den Haag, waarin de Zaankanters evenwel kansloos waren. RVC liep in de eerste set al direct uit tot 8—0, waarna het Zaanse team één tegenpunt wist te scoren, maar tenslotte met 151 verloor. Ook in de tweede set nam RVC met een vuurwerk van harde smashes spoedig een grote voorsprong 81, 92 om weer met ruim verschil te winnen (152). De derde set ging met dezelfde cijfers naar de Rijs- wijkers, die zich in deze wedstrijd zeker niet behoefden te vermoeien. In de tweede wedstrijd kwam Groen Wit tegenover Libanon '50 uit Rotterdam. Na een poos op 22 te zijn blijven staan, liep Liba non plotseling uit tot 512. Groen Wit wist toen nog wel op te halen tot 912, doch verloor toch met 915. Na in de tweede set aanvankelijk een dikke achterstand op te lopen (14, 17, 1—10) kwamen de Zaanse heren terug (611, 812, 1113). Libanon vroeg een time out. maar kon niet verhin deren, dat Groen Wit gelijk maakte (1313, 1414) om in een spannende eindphase te winnen (1614). In de derde set gaf Groen Wit, aangemoedigd door dit succes, de toon aan. Met kort spel en het plaatsen van tacti sche ballen groeide de voorsprong geleidelijk (92, 113). Libanon zette stevig door en kon nog ophalen tot (116, 1310). Het einde kwam weer na veel spanning ten gunste van Groen Wit (1513). In de vierde set vochten de Zaanse vertegenwoordigers voor alles wat ze waard waren en Libanon verkeerde in nood (41, 46, 97, 119, 11i). Na een spelerwisseling kon Libanon uitlopen tot 1214. In een dramatische span ning liep de score gelijk op (1414, 1515). Onder daverend gejuich serveerde Groen Wit toen uit (1715). Tenslotte kwamen Libanon en RVC tegen elkaar uit. Hoewel het harde spel van RVC de Rotterdammers beter lag, was het over wicht van dezen toch te groot dan dat Liba non nog werkelijk gevaar kon opleveren. Het veldspel van de landskampioenen was bui tengewoon sterk. In drie sets won RVC (10—15, 12—15, 10—15). De bridgeclub UTD speelde Dinsdag de derde voorwedstrijd. De uitslag was als volgt in procenten: 1. WesteropPieterse 66.66; 2. Ten BroekeGomes 57.14; 3. Mevr. SlaatsBöhm 56.94; 4. Rob en echtg. 55.55; 5. Warger en echtg. 54.16; 6. MeyerRoe- lofs 53.17; 7. Mevr. PieterseGroot 51.58; 8. Snel en echtg. 51.38; 9. BerkhoutKuipers 49.20; 10. Van BurkVisser 47.22; 11. Mevr. Verhorst—Grentzius 46,03; 12. Klinkenberg- Groen 45.23; 13. Prins en echtg. 42.06; 14. JansenKorver 40.27; 15. dames Korver Klinkenberg 3".33. GEBOORTEN: Theodorus H. J., z. van T. A. G. Koelman en A. M. van de Winkel; Robert, z. van J. Wolterman en C. C. W. Wassink; Martinus A. H. G. M., z. van J. Twickler en A. M. Schoenmakers; Maria T. G. C., d. van L. N. P. Benning en M. de Lij- zer; Maria A. C.. d. van P. Schoen en M. J. Post: Maria H. M„ d. van G. van Elburg en M. H. van den Ham; Bob P., z. van J. A. Gerritse en F. J. Schoos; Martinus J. A., z. van J. J. Hogervorst en M. W. Wilson; Jaco bus. z. van J. C. de Ruijter en A. H. Harkema; Pieter, z. van A. van der Veer en C. Gen tenaar; Mattheus J. M., z. van M. Moolenaars en A. Gulik. ONDERTROUWD: F. Hommes en M. Klinkhamer; J. J. Joldersma en H. M. Bak ker; K. Akkerman en H. S. F. Schotel; H. Duiveman en A. C. Koomen; B. J. Rijkeboer en E. Bienefelt: D. S. Bakker en M. M. P. Verschoor; B. Domski en J. Akkerman; W. C. Singer en M. T. G. Grosch. GETROUWD: J. de Vries en J. Douwstra; C. Molenaar en A. Wortman; A. J. Schrijver en H. J. Pompert. OVERLEDEN: M. J. Water, 68 j., gehuwd met A. A. Zuidervaart; S. Blok, 67 j„ gehuwd met B. Schaap, wonende te Amsterdam; J. K. Vermaat, 68 j., gehuwd met P. Thomas. Vrijdag 29 April kwamen de haven van IJmuiden binnen: Sochi van Rotterdam, Dui- veland v. Sunderland, Hector v. Bremersha- fen, Surte v. Hull, Isola v. Swansea, Roelf v. Gdynia. Vertrokken zijn: Draco naar Rotterdam, Audasia n. Rotterdam, Dorita n. Köping, Alcee n. Caën, Schippersgracht n Rotterdam, Algarve n. Antwerpen, Hertha n. Gothen burg, Julia Mary n. Antwerpen, Dortmund n. Hamburg, Bernhard Blumenau n. Lubeck, Daniel n. Londen. ZATERDAG 30 APRIL IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.15 uur: „Het grote spel". „Felison", 1417 uur: expositiezaal Hei- destraat: expositie. Koninginnedagviering: zie programma in editie van Vrijdag. ZONDAG 1 MEI IJMUIDEN „Felison", 1417 uur: als Zaterdag. Thalia, 15 uur: „Jungle Jim op het eiland der Pigmeeën"; 19 en 21.15 uur: „Het grote spel". Rex, 20 uur:- „Het zwarte schild". K.Z.O.S., 20 uur, Patronaatsgebouw: toneeluitvoering. MAANDAG 2 MEI IJMUIDEN K.Z.O.S-, 20 uur: als Zondag. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.3012 en 1416.30 uur. Thalia, 20 uur: „Mannen zonder mede dogen". 1 Meifeest, 10 uur: ochtendbijeenkomst in Heerenduinen; 14 uur: kinderfeest in Rex; 15 uur: wijdingsbij een komst in Rex; 20 uur: „1 Mei-revue" in Rex. VELSEN-NOORD Meifeest, 20 uur, Van Diepenstraat: a vond vergadering. VELSEN Raadhuis, 1012 uur: spreekuur burge meester; 1517 uur: spreekuur wethouder van onderwijs. Hekje a l'A mêricaine Het is ulieden wellicht opge vallen, dat sinds kort de aloude witte ponny van „Duin en Kruidberg", die al jaren in de familie Cremer verwijlt, van de rest van het landgoed is af gesloten door een lang, wit hek. Dit lange witte hek, pa rallel aan de Duin- en Kruid- bergerweg lopend door het malse gras, is een volmaakte imitatie van de eveneens witte hekken, die vele Amerikaanse huizen ompalen tot op de millimeter nauwkeurig en he lemaal naar tekening heeft de landheer dit houtwerk ergens in de States laten copiëren en optrekken rond zijn ponny. Carl en de cadeautjes Wy hebben er een Velsenaar bygekregen, mensen, in de per soon van Carl Tobi, die eigen- lyk gisteren in Brussel had moeten zitten, ware het niet, dat hy het in deze gemeente te volhandig heeft met zyn historische optocht voor de vyfde Mei. Want andere jaren bevindt deze goede Carl zich steevast op de 29e in de Bel gische hoofdstad, waar hy een cabaretvoorstelling leidt voor 110 ouden van dagen van de Nederlandse stam, die daar in Brussel hun levensavond door brengen. Dat kon nu dus niet, maar het festijn gaat evengoed door in „Au Lion d'Or", want de oudjes mogen ten slotte niet de dupe worden van Carls lief hebberijen. De ambassadeur en het corps consulaire komen en Kees Manders gaat er een mooie middag van maken met zijn mensen. Inmiddels heeft Carl zijn jaar lijkse gasten niet vergeten en samen met een aantal Neder landse fabrikanten heeft hij een grote berg cadeautjes bij elkaar gekregen, die hij in een gestolen uurtje in zyn eentje heeft ingepakt. In zijn ééntje, de hele berg. Carl wordt vast boos, als hij dit leest, maar daar moet hy maar tegen kunnen ik zié wat in zulke mensen. Oogjes vol Velsen mag dan een fraaie markt bezitten met vaste en rijdende toiletten, melk-, kof fie- en andere huizen en een nyver slag kooplieden, als het er waait zoals Donderdag wordt het tussen de tentjes bepaald ongezellig. Want het stukje bouwgrond tussen de Kijkgrijp en Unie smijt de plagerig grote hoe veelheden stuifzand in het ge laat der naar sinaasappelen en interlockjes tastende moeders, terwijl de kramers aan gene zijde van de lattentoonbank er ook de oogjes vol aan overhou den. Zou het niet mogelijk zijn, o voogden van markt- en bouw terreinen, het zand-brakende stukje grond vast te leggen met wat takken of helm? An ders verlaat een iegelyk knar setandend de markt. Drempel Met innige vreugde heb ik u indertijd mogen vertellen, dat de Spoorwegen na langdurige studiën gingen inzien, dat de overweg aan de Zeeweg een zo diepe kuil opleverde, dat het verkeer da^r slechts zeer lang zaam vermocht door te komen, wilde het niet allerlei onmis bare onderdelen op straat ach terlaten. Daar zijn toen dure betonnen platen gelegd. Elke passant kon weer goed met de overweg overweg. Maar, eilacie, Nederlands bodem zakt centi meters per jaar, hetgeen thans zeer duidelijk aan de Zeeweg te constateren valt, want daar bleef een opstaande kantbalk in de overweg op eigen houtje op haar oude plaats, met het gevolg, dat zij nu een gemene, scherpe drempel oplevert, waaraan fietsers en automobi listen een dagelijkse sprong maken. Wanneer er een kleine dalen de operatie zou worden uitge voerd of men zou met een grof schuurpapiertje enige weken te werk gaan, wellicht ware hier iets groots te verrichten ten profijte van het ingewand van mens en automobiel. Ruax in de lucht Op de eerste dag van de nieuwe maand is de zieken huis-radio RUAZ weer met een veertiendaags programma in de ether en de aether. Van het Anthoniusziekenhuis. Om even over half elf zingt het RUAZ- kinderkoortje ,,De zingende nachtegalen" onder leiding van Albert Louwe een serie liedjes en daarna brengen de mannen van de RUAZ een kunstzinnig programma over de muziek- muze. Onder de naam wente lende notenplateaux" komt er dan een populair gramofoon- programma aan bod en de mu ziek van de band besluit deze Zondagmorgen zonder al te veel zorgen. Donderdag vijf Mei glijdt het extra bevrijdingsprogramma van stapel, dat samen met de Velser Gemeenschap is voor bereid en waarmee de RUAZ- ers de zieken van de ,jZeeweg" vlakbij de festiviteiten in Vel sen zullen pogen te brengen. Bij de konijnen af Van Gelders palenpark heeft een zich snel uitbreidende nieu we bevolking gekregen, die daar zonder voorafgaande huisvestingsvergunning geheel houten huizen hebben betrok ken. Aangezien zij verondersteld worden niet te roken en geen kachels te zullen doen branden aangezien zij van huis uit in het bezit zijn van uitstekende bontmantels, mogen zy blijven. Maar niet al te lang, want Van Gelder gaat mettertyd een deel hunner woningen ontruimen. Inmiddels is het daar 's avonds een hele drukte van de wilde konijnen. Vandaag heben zij Oranjefeest gehad met alle kindertjes van de buurt onder een Finse stuw. Als op vijf Mei de optocht voorbij komt, zullen er maar heel weinig Velsenaren op honk blijven hangen, want dat wordt me een optocht, vrinden. Toch zullen er ergens een paar hunkeren den móeten thuisblijven, want voor zieken en invaliden is het vaak onmogelijk er bij te zijn als de gemeenschap feest viert. Dat gemis voor degenen, die tóch al veel missen, heeft het hart van een aantal onzer be roerd en er ie nu een oplossing gevonden om misdeeld Velsen mee te laten genieten van het kleurige boek der historie, dat de vyfde Mei op straat wordt opengeslagen. In een earré aan het Oost er- duinplein zullen namelyk al de genen, die maar enigszins mo gen, maar niet op eigen krach ten künnen, een gulden plekje krijgen toegewezen om de op tocht goed en van vlakby te zien. Alvast dezerzijds bedankt voor de menselyke gedachte, die hieraan ten grondslag ligt. LAMPENIER

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 3