Panda en de Meester-Klokkenmaker Wereldnieuws BBC herdenkt de bevrijding in Heringa Wuthrich reeks speciale programma's KAUWGOM Klanken van herstel en toekomst in de week van 2 tot 8 Mei De radio geeft Dinsdag Militair défilé in Eindhoven Twee branden bij Oss door blikseminslag Oorlogsslachtoffertjes in BIO-vacantieoord Jet rlUKKlO befüteycu mij! Zeven overspanningen nu gereed gekomen Miniatuur-Walcheren ^ocA ió Uet zo J MAANDAG 2 MEI 1955 Leger verwekte regen èn watersnood in Missouri LIKDOORNS WONDEROLIE Internationale Conferentie psychosomatische geneeskunde Organisatie van zeevarenden Veel belangstelling voor Limburgse boomgaarden in bloei Kies Uw type, Icies^j Uw kleur, U slaagt het.best.met Mr. Burger op interpar lementaire Benelux-unie Spoorbrug over Hollands Diep: echte- van de Red Band Kerkelijk Nieuws H.I.R.O. weer in de aether Walvis heeft tanden (Van onze correspondent in Londen) Tussen 2 en 8 Mei zal de B.B.C. de ge allieerde overwinning in Europa van tien jaar geleden herdenken in een serie spe ciale programma's, die een beeld zullen geven van het na-oorlogse herstel. Ook zal getracht worden iets weer te geven van teleurstelling en vrees, welke een schaduw hebben geworpen over veler levens. De B.B.C. heeft meer dan tweehonderd opna men gemaakt in geheel Europa van Oslo tot de Turks-Russische grens. De uitzendingen zijn samengesteld door Robert Reid, die een oorlogscorrespondent was van de B.B.C. Zij kunnen worden be luisterd in het „Ligt Programme" en in het Britse Europese programma. Het is een heldendücht, <tat begint met een uitzending getiteld „Zij rezen uit de as": de weder opbouw van Rotterdam, Caen, Cassino, Hamburg. Malta en Plymouth. Een volgen de rubriek heet „Ons dagelijks brood": hoe men in Europa een bestaan vindt. Een re porter vertelt van een bezoek aan een Nederlandse boerderij, die tien jaar geleden was ondergelopen. Verder wordt aandacht besteed aan het probleem van de jeugd in een onzekere wereld. Generaal Gruenther zal spreken over het geallieerde hoofdkwartier in Europa. Het gehele Westelijke defensie gebied zal in ogenschouw genomen wor den. Een Amerikaanse piloot zal op pa trouille vergezeld worden door een com mentator. Tenslotte zal de opperbevelheb ber met vier jonge militairen uit de Ver enigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en Nederland de taak bespreken die zij moeten verrichten. Daarna richt men het oog op de toekomst, waarbij de arbeid van de Europese geleer den en technologen zal worden behandeld. Een ingenieur spreekt van het terrein van de eerste Britse atoom-eleetrische centrale. ALBUQUERQUE (Reuter) Een Ame rikaanse pionier op het gebied van kunst matige regen, dr. Irving Langmuir, heeft op een persconferentie verklaard, dat mili taire proeven kunstmatige regen te ver wekken mogelijk de overstromingen in de Missouri-vallei van Juni 1951 hebben ver oorzaakt. Bij deze overstroming kwamen 41 personen om het leven. Dr. Langmuir was toen hoofd van de wetenschappelijke afdeling, die aan dit „project cirrus" deel nam. Hij zeide niet te hebben kunnen ver hinderen, dat de militaire autoriteiten ble ven voortgaan met het bestif>oien der wol ken met zilverjodide voor dat het te laat was. Langmuir is Nobelprijswinnaar en adviseur van de „General Electric". Mogelijk was ook een gevolg van der gelijke experimenten, dat Savannah in 1947 door een wervelstorm werd getroffen. De kans dat een orkaan zyn koers door natuurlijke oorzaken verandert is namelijk een op de 7.000. Langmuir voegde hier aan toe, dat nog veel onderzoekingen verricht moeten wor den en dat de mensheid hiervoor dollars en ook mensenlevens over moet hebben. ADVERTENTIE A fERWUDERD MET Weg met onhandige likdoornringen en gevaar lijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie. Jodium en het pijn stillende benzocaine. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoorn middel van f. 1.36 bespaart U veel ellende (60) HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Platen. 7.45 Morgengbed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws, weerbericht en katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Platen. 12.48 Tulp>enrallye. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katho liek nieuws. 13.20 Dansorkest. 13.45 Platen. 14.00 Kamerorkest en soliste. 15.00 School radio. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zie ken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Koersen. 17.45 Regeringsuitzending: Rijksdelen overzee: De betekenis van Nieuw Guinea voor de sociale wetenschappen. 18.00 Dit is leven, causerie. 18.15 Platen. 18.20 Sp>ortpraatje. 18.30 R.V.U.: De tijden ver anderen door Dr. H. Groot. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichte muziek. 19.30 Avondgebed en liturgische kalender. 19.45 Platen. 20.40 Ac tualiteiten. 20.55 De gewone man. 21.00 Uit het Boek der Boeken. 21.15 Concertgebouw orkest en solist. 22.10 Reportage. 22.25 Strijk orkest en orgel. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Reportage Tulpenrallye. 8.25 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V.U.: K. v. d. Geest: Sprookjes van Andersen. Derde lezing. 11.30 Pianorecital. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.35 Voor het platteland. 12.42 Piano en Hammondorgel en pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, of platen. 13.20 Dansmuziek. 13.55 Koersen. 14.00 Kookkunst. 14.15 Platen. 14.40 School radio. 15.00 Viool en piano. 15.30 Voor de huisvrouw. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Gevarieerd programma. 18.00 Nieuws 18.15 Piano. 18.30 Tien jaren Centraal Sociaal Werkgevers Verbond, vraaggesprek. 18.45 Lichte muziek. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Koorzang. 19.45 Film praatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Promenade-orkest en soliste. 21.00 De Bunker, hoorspel. 22.10 Platen. 22.00 Canada spreekt tot Nederland, klankbeeld. 22.35 ClavecimbelrecitaL 22.55 Ik geloof, dat causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Reportage Tul penrallye. 23.2524.00 Platen. TELEVISIE (V.A.R.A.) 20.15 Actualiteiten en weerbericht. 20.35 Toespraak ter gelegenheid van De Dag van de Arbeid. 20.40 De pioniers van Tolpuddle, T.V.-spel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Operettemuziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Operettemuziek. 13.00 Nieuwrs. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.02 OrgeL 16.30 Pianokwartet 16.55 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Gevarieerde muziek. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 1900 Nieuws. 19.40 Platen 19.50 Causerie. 20.00 De Zand loper. 21.00 Lichte muziek. 21.30 Omroep orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws, en: Tien jaar later: Ons dagelijks brood. (Op 224 en 75 m.). Men kan verder vernemen hoe het grootste Europese waterkrachtstation in het Rhóne- dal tot stand komt. In een laboratorium voor tuberculose-onderzoek in Kopenhagen zullen artsen en analysten worden onder vraagd. Dan komt de vrije tijds besteding aan de beurt. Een Britse athleet bezoekt het Fran se nationale instituut voor de sport bij Parijs. Men krijgt iets te horen over een Brits ballet, een Keulse jeugdherberg en een Deens gezin, dat zich in het Kopen- haagse lunapark Tivoli vermaakt. Het slot-programma bevat flitsen uit Berlijn, Bergen-Belsen (vergeleken met tien jaar geleden door Richard Dimbleby), een Oostenrijks vluchtelingenkamp en een Engelse fabrieksstad, waar Europese ver plaatste personen een nieuw bestaan von den. Audrey Russell, die oorlogscorrespon dente was, bezoekt BerchtesgadenVan de ruïnes van Coventry's kathedraal geeft een predikant zijn visie op de toekomst en enige jongeren zullen getuigen van hun vertrouwen in een betere wereld. Veldmaarschalk Montgomery zal dit grootse herdenkingsprogramma, dat zen ders op het vasteland tendele zullen onder nemen, met een rede besluiten. HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES ADVERTENTIE WITTE TABLETTEN o.a. tegen maag-darmstoornissen diarrheek "kater", bedorven maag. In Londen is de eerste Europese confe rentie voor psychosomatische geneeskunst gehouden, waarop negen landen vertegen woordigd zijn.De psychosomatische genees kunst houdt zich bezig met de invloed van de geest op bepaalde ziekten van het li chaam. De deelnemers bestonden uit psy chiaters, neurologen, internisten en huid artsen. Uit ons land waren twaalf artsen van de Amsterdamse werkgroep voor psy chosomatische Geneeskunst aanwezig, waaronder prof. L. van der Horst. Uit Utrecht was overgekomen dr. Pos- lovski, hoofdassistent voor psychiatrie aan de Utrechtse universiteitskliniek, die een belangrijk aandeel had in de discussies. Hoofdonderwerp van de conferentie vorm de de methodologie van het wetenschappe lijk onderzoek op psychosomatisch ge bied. Algemeen was men het er over eens dat dergelijke internationale conferenties van groot belang zijn voor de psychosoma tische studie. Besloten werd volgend jaar een conferentie in Amsterdam te houden, vooral uit erkentelijkheid voor het feit, dat in Europa ons land op psychosomatisch terrein het verst gevorderd is. ADVERTENTIE Voor het haar van Gentlemen Zaterdag is in Eindhoven een militair défilé gehouden ter gelegenheid van de verjaardag van de Koningin. Het was het vierde na-oorlogse grote défilé; in vorige jaren is het gehouden te Rotterdam, Amsterdam en te 's-Gra- venhage. Op een podium tegenover het stadhuis bevonden zich de minister van Oorlog en van Marine, ir. C. Staf, die het défilé af nam, vice-admiraal H. C. W. Moorman, staatssecretaris van Marine, mr. F. J. Kra nenburg, staatssecretaris van Oorlog, Commandeur L. Brouwer, plaatsver vangend chef van de marinestaf, generaal B. R. P. F. Hasselman, chef van de Gene rale Staf, luitenant-generaal-waarnemer A. Baretta, chef van de luchtmachtstaf. Voorts waren onder anderen aanwezig de ministers Luns en Van Thiel, mr. dr. L. N. Deckers, lid van de Raad van State, mr. J. W. U. Doornbos, president van het Hoog Militair Gerechtshof, mr. D. J. van Gilse, procureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage, generaal mr. H. J. Kruis, vice-admiraal C. W. Slot, luitenant-gene raal A. T. C. Opsomer en luitenant-gene raal D. C. Buurman van Vreeden, voorts ambassadeurs, gezanten en zaakgelastigden, leger-, marine- en luchtmachtattaché's, vertegenwoordigers van het opperbevel van de geallieerde strijdmacht in Europa en twee ere-burgers van Eindhoven, ir. Th. Tromp en C. Schellens. Het voorbijtrekken van de troepen duur de drie kwartier. Voorop ging de paradecommandant, ge- neraal-majoor J. G. Warringa, comman dant van de Derde Divisie. Daarachter volgden een tamboercorps en een trom- petterscorps en daarna kwamen de troe pen te voet, onder meer een compagnie adelborsten uit Den Helder, een compagnie matrozen uit Vlissingen en Rotterdam. Hierna volgden vaandels met vaandel- wachten van het regiment infanterie Johan Willem Friso, van het regiment infanterie Orange Gelderland, van het regiment in fanterie Chassé en van het regiment Van Heutsz. Daarachter marcheerde een infan- teriebataljon van het 43ste regiment infan terie. Totaal 1100 man. Na de infanterie marcheerden lucht vaarttroepen voorbij, totaal 750 man. Over de route van het défilé vlogen vliegtuigenformaties van de marine en van de luchtmacht. Het laatste deel van het défilé bestond uit gemotoriseerde en gemechaniseerde troepen, met lichte en zware artillerie, trekkers en talrijke tanks, waarbij onder meer 22 Centuriontanks van 48 ton. C.K.O. verleent medewerking In de jaarvergadering van de Centrale van Kapiteins en Officieren ter Koopvaar dij is een voorstel besproken om medewer king te verlenen aan de vorming van een algemene organisatie van zeevarenden in Nederland. Dit voorstel dat betoogde 't tot stand bren gen van een organisatie van alle zeevaren den van hoog tot laag, waarbij een inde ling in vakgroepen voorziet in de mogelijk heid van behandeling van de specifieke problemen der verschillende functies aan boord in groepsverband, werd na langdurig beraad met grote meerderheid aanvaard. Het is de bedoeling dat 1 Januari 1956 de officiële oprichtingsdatum van de nieu we organisatie zal zijn. Het gaat hier om een onderdeel van de reorganisatie van de in de vervoerssector in ons land optredende werknemersvak verenigingen, beogende te komen tot een naar bedrijfstaken ingedeelde organisatie. Reeds eerder hechtten congressen van de Nederlandse Vereniging van Vervoerper soneel en de Centrale Bond van Werkne mers in het Transportbedrijf - waarmede de Centrale van Kapiteins en Officieren ter Koopvaardij sedert 1950 in het Verbond van Werknemers-verenigingen in het Ne derlandse vervoerswezen samenwerkt - hun goedkeuring aan het verlenen van medewerking aan deze ontwikkeling., Voor de bloeiende boomgaarden in Zuid- Limburg heeft Zaterdag en Zondag veel belangstelling bestaan. Lange files trokken door het landschap. Hagelbuien hadden Zaterdagmiddag evenwel aan de bloeien de bomen veel schade toegebracht. ADVERTENTIE Tijdens een hevige onweersbui boven het Noord-Oostelijk deel van de provincie Noord-Brabant, in de streek tussen Oss en Nijmegen, zijn Zaterdagavond tegen half- negen twee branden ontstaan door blik seminslag. In het dorp Heesch nabij Oss brandde een noodwoning af, die werd be woond door het echtpaar Brands met drie kleine kinderen. Alle bewoners van dit huis konden worden gered, maar de inboedel ging verloren. Te Berghem, eveneens nabij Oss, ging een grote schuur in vlammen op. Beide branden werden geblust door de regionale brandweer uit Oss in samenwer king met de plaatselijke brandweren. Mr. J. A. W. Burger, voorzitter van de fractie van de P.v.d.A. in de Tweede Ka mer, heeft Zaterdag op de zesde conferen tie van de Interparlementaire Belgisch-Ne- derlands-Luxemburgse Unie te Luxemburg verklaard, dat de eenmaking van het pri vaatrecht van de drie landen moet begin nen bij de cassatie. De heer Burger betoog de, dat deze eenmaking slechts kan ge schieden door een gemeenschappelijk or gaan. Aan de orde was het verslag van de Belg Ronse over gemeenschappelyke kwes ties van de Beneluxlanden op het terrein van de wetgeving. Ook pleitte de heer Burger voor afschaf fing van de contróle aan de grenzen tussen de Benelux-landen. De Bond van Nederlandse Militaire Oor logsslachtoffers „B.N.M.O." organiseert dit jaar te Bergen aan Zee een internationaal kamp voor oorlogsinvalide kinderen uit de gehele wereld. Het kamp staat onder auspiciën van de World Veterans Federa tion (W.V.F.) te Parijs en de stichting „Het Vierde Prinsenkind". In dit internationale kamp zullen 50 oor logsinvalide kinderen uit de gehele wereld samenkomen. Dit zijn kinderen die door krijgsverrichtingen een ongeval opliepen of lichamelijk verminkt zijn. Het kamp is mo gelijk gemaakt door de geste van het hoofd bestuur van de Nederlandse Bioscoopbond, die haar Bio-Vacantieoord te Bergen aan Zee voor een maand, van 27 Mei tot 28 Ju ni, geheel gratis beschikbaar stelt. Ook werd medewerking gegeven door de rege ring, namens welke minister mr. F. J. F. M. van Thiel als ere-voorzitter van het co mité van aanbeveling optreedt. ADVERTENTIE BARÏELIORISSTR. HAARLEM TEL 13439 fERD. B0LSTR. 48 A DAM TEL. 717162 ENGELSE SUEDE JASJES De spoorbrug over het Hollands Diep. rnct de vernieuwing waarvan men verleden jaar is begonnen, heeft thans zeven nieuwe overspanningen. Zondag heeft men name lijk weer een oude boogoverspanning ver vangen door een nieuw brugdeel. De werk zaamheden aan de brug zijn bij het inval len van de winter stopgezet, maar van nu af zal worden gewerkt om vóór de nieuwe Winterdienstregeling wordt ingevoerd over het Hollands Diep dubbelsporig treinverkeer mogelijk te maken. Het zevende nieuwe brugdeel van de Dordtse kant gerekend het vijfde en laat ste van een aaneengesloten reeks is in de werkhaven by Willemsdorp gemonteerd. 9. De bewoner van het klokkenhuis was druk bezig een uurwerkje in de borst van een koning te schroeven. Het was natuur lijk geen echte koning, maar een levens grote pop. Om hem heen stonden andere poppen, die hij blijkbaar ook van een uur werkje had voorzien. „Meneer", zei Panda, naderbijkomend. „Mag ik in uw huisje schuilen?" De klokkenmaker, die geheel in zijn werk verdiept was, schrok gewel dig. „Der drommel.'", riep hij, een lucht sprong makend, „ik geloof ik hoorde ene stem! Dat kan ja niet!" Hij keerde zich om en bekeek Panda met een bijziende blik. „Hoe?", riep hij verbaasd. „Wat maakt der pop hier rondlopen? Ik moet maal even der uurwerk onderzoeken". Meteen greep hij een schroevendraaier en duwde die Panda tussen de ribben. „Hela!", riep Pan da, de schroevendraaier wegduwend. „Ik ben geen pop met een mechaniekje! Ik ben echt!" ADVERTENTIE Sed 6«nd Conltcltoncr Wtxki Holand-Bclgi* Miniatuur-Walcheren te Middelburg is Zaterdagmiddag met een korte rede van de voorzitter der stichting „Nieuw Walcheren" de heer J. L. Verhagen, officieel geopend. Onmiddellijk na zijn rede werd het sein aan 1600 kinderen gegeven om ballonnen los te laten. De kinderen hadden zich rond om de miniatuur opgesteld. Voor de kin deren, wier ballonnen het verst komen, heeft de Koninklijke Vereniging „Uit het volk-voor het volk" geldprijzen beschik baar gesteld. De miniatuur zelf is uitgebreider dan het vorige jaar. Ook zijn er meer levende elementen. Er is verder een bioscoop en een restaurant. De verlichting is gewijzigd. De stichting „Nieuw Walcheren" zond een telegram met gelukwensen aan de koning in. Ook werd een felicitatietelegram gezon den aan de heer C. P. Broerse te Nieuwer Amstel, die ridder in de orde van Oranje- Nassau werd en voor de herbeplanting van Walcheren veel heeft gedaan. Ned. Herv. Kerk Benoemd tot vic. te Zeist A. A. Bos, cand. te Middelburg. tot hulppred. te Driebergen J. J. Timmer, em. pred. te Nieuwerkerk a. d. IJsel. te Hoog en Laag Keppel Chr. J. Pak, cand. te Ouder kerk a. d. IJsel. Geref. Kerken Twèetal te Arnemuiden J. v. d. Leek te Kapelle Biezelinge en J. A. Graven- stein te Rinsumageest. Aangenomen naar Rotterdam (2e be roep) (vac. F. C. Meyster) A. Brouwer te Barneveld. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Smithville (Ontario, Canada) (Old Chr. Ref. Church) J. Keunig te Ba- rendrecht en M. C. Tanis te Urk. Beroepen te Leerdam P. v. d. Bijl te Tholen. Geref. Gemeenten Tweetal te Utrecht Chr. v. Dam te Bar neveld en H. v. Gilst te Dirksland. Bedankt voor Middelharnis A. F. Hon- koop te Goes. Bezoek. Mohammed Ali van Pakistan heeft bekend gemaakt dat hij de uit nodiging van premier Tsjoe En Lai van communistisch China heeft geaccepteerd om China te bezoeken. Tekort. De voorzitter van de Amerikaanse vereniging voor wetenschappelijk on derzoek, dr. Joseph Barker, heeft ver klaard, dat het tekort aan natuurkun digen en technici in de Verenigde Sta ten kritiek is en noodlottig kan worden. In de laatste jaren is het aantal studen ten, dat natuurkunde en technische wetenschappen studeert, gedaald van 17 tot 10 percent. Leidster. President Perón van Argentinië heeft de eerste steen gelegd van een gedenkteken voor zijn overleden echt genote, Eva Perón, „geestelijk leidster van de Argentijnse natie". Het monu ment wordt 137 meter hoog. Zonnesteek. De 62-jarige leider der Ita liaanse communisten, Palmiro Togliatti, is tijdens een redevoering te Triëst op het sprekersgestoelte ineengezakt, waar schijnlijk als gevolg van een lichte zon nesteek. Na een paar minuten rust zette Togliatti met zwakke stem zijn redevoe ring voort. Belemmering. Het bestuur van de liberale internationale, die thans in Stockholm bijeen is, heeft een resolutie aange nomen, waarin gewaarschuwd wordt tegen „intellectueel neutralisme," dat weigert te kiezen tussen de vrijheid en de totalitaire wereld. Het communisme wordt „de voornaamste belemmering voor een vreedzame oplossing der wereldproblemen" genoemd. Dertig af gevaardigden uit dertien landen zijn te Stockholm bijeen. Conservatief. Van de 181 burgemeesters, die Zondag bij plaatselijke verkiezingen in Japan ten vervolge op die van vorige week zijn gekozen, zijn 139 conservatief, 24 socialisten en 18 partij loos. Zeventig percent der gekozen ge meenteraadsleden van de steden en dorpen waar werd gestemd, was even eens conservatief. Burgerleger. In India zijn 34 militaire op leidingskampen geopend. Zij zijn be stemd voor de opleiding van een „bur- gerleger" van een half millioen man, binnen vijf jaar. Het doel is jaarlijks 100.000 vrijwilligers op te leiden. In de kampen zal elementaire militaire op leiding worden gegeven aan groepen vrijwilligers tussen 18 en 40 jaar, ge durende de tijd van een maand. Andere ogen. Het Frankfortse dagblad „Nachtausgabe" heeft in samenwerking met de politie en twee verenigingen van automobilisten een origineel plan uit gewerkt om de verkeersveiligheid in de stad te verhogen. Aan voetgangers en fietsers wordt de gelegenheid geboden gratis een autorit door de stad te maken om de verkeerssituatie te zien met de ogen van de autorijder. Honderd-één. In een laboratorium van de universiteit van Californië is dezer dagen met behulp van een cyclotron het niet op aarde voorkomende element 101 gevormd, het zwaarste dat de theo retici kennen. Het is genoemd naar Mendelejev, de 19e-eeuwse Russische chemicus die de elementen classificeer de. Het element Mendelevium „ver vloog" kort na de vorming in het labo ratorium. Schat. In een Perzisch dorpje nabij Her man is een dertien eeuwen oude schat opgedolven die bestaat uit goudstukken, goudstof en juwelen. De schat is aan getroffen in aarden potten. De regering heeft de schat opgeëist. Opgebracht. Sinds de opening van het seizoen der kreeftvisserij op 15 Maart zijn 45 Japanse vissersvaartuigen ter hoogte van het Noordelijkste Japanse eiland Hokkaido door Sovjet-Russische patrouillevaartuigen aangehouden. Twintig boten zijn tot nu toe vrijge geven. Dank zij de VPRO Na vgftien jaren van stilzwijgen zal de H.I.R.O. (Humanitaire en idealistische ra dio omroep) weer haar stem in de aether kunnen doen horen. Dit is mogelyk gewor den door een aanbod van de V.P.R.O., die gedurende de maanden Juli, Augustus en September haar veertiendaagse Vrijdag avondprogramma „Op bezoek bij anderen" geheel door de H.I.R.O. zal doen verzorgen. De H.I.R.O. blpft echter de sinds tien jaar gevoerde strijd voor teruggave van de haar tijdens de Duitse bezetting ontnomen zendtijd voortzetten. BIJ HET BESPREKEN van de walvissen worden ons altijd twee belangrijke dingen voorgehouden. Ten eerste, dat de walvis geen vis, maar een zoogdier is, en ten tweede, dat een walvis geen tanden heeft, maar baarden die uit baleinen bestaan. Ten overvloede wordt daar dan nog aan toe gevoegd, dat die baarden dienen om het voedsel, dat uit allerlei kleine zeediertjes bestaat, tegen te houden wanneer het zee water uit de bek wegstroomt. De baarden fungeren dus eigenlijk als een soort zeef, die de kleine zeediertjes belet weer uit de geweldige muil te ont snappen. Van die baleinen, waarvan - al naar gelang de soort - 100 tot 1000 kg. per dier kan wor den verkregen, werden vroeger allerlei voorwerpen vervaardigd. Behalve baleinen in corsetten en parapluie's, maakte men ook snuif-, thee-, lodderein- en mutsen- dozen van balein, evenals tabakspotten, messenheften, breinaalden, rijzwepen, spa tels, enz. Het zo veel goedkopere staal heeft de baleinen op den duur verdrongen, zodat „balein" nog slechts historische betekenis heeft. In de oudste periode van de walvis vaart (de zgn. Groenlandvaart) was het balein echter zó belangrijk, dat van een gedode walvis soms alleen de baarden werden verzameld en de resten van het dier aan de zee werden prijsgegeven. Een enkele walvis kon in die dagen alleen al door de baleinen de expeditie soms lonend maken. Ziezo, nu we zo nadrukkelijk de klem toon op de baleinen hebben gelegd, kunnen we met een gerust hart de stelling gaan bestrijden, dat de walvis baleinen in de bek heeft. Dit klinkt wat zonderling, maar na het voorgaande zeker niet onaantrekke lijk. Wat immers is het geval? Wanneer wij spreken over walvissen met baarden of baleinen, bedoelen we slechts een paar soorten van de walvisachtigen, t.w. de zgn. baardwalvissen, die 10 soorten telt, waar toe de blauwe vinvis, noordkaper, Groen- landse walvis, enz. behoren. Maar behalve de baardwalvissen, ken nen we ook nog de tandwalvissen, welke onderorde ongeveer 70 soor ten telt. Deze groep is dus heel wat uitgebreider dan die der baardwalvissen, zodat we, sprekend over dé walvis, een dier op het oog hebben met tanden in de bek. Mocht een ander toevalligerwijze doelen op een baardwal- vis, dan moet hij dat er uitdrukkelijk bij vertellen, want dan spreekt hij over een groep walvissen die een uitzondering op de regel vormt; de meeste walvisachtigen hebben tanden. En stevige tanden ook, want het is een echt visetersgebit. Het voedsel van deze dieren, waartoe behalve de dolfijnen, ook de potvis en dwergpotvis behoren, kan bestaan uit vissen, maar ook uit inktvissen, zeehonden, kleine soortge noten e.d. De potvis, die wel de grootste tandwalvis is, eet per dag bijvoorbeeld on geveer een ton inktvissen, maar versmaadt ook andere hapjes niet, die hij met zijn 40-60 grote tanden uitstekend weet te ver malen. Maar behalve de potvis zijn er nog tientallen andere tandwalvissen die even eens over een uitstekend gebit beschikken. En weet u, dat er principieel een groot verschil bestaat tussen ons gebit en dat der vissen? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON,

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2