Op acht Mei kwamen de bevrijders over de Velser brag -Thalia- „Uw Koninkrijk kome" krijgt nu nieuwe 7-klassige school „Eén percent van nationaal inkomen naar achtergebleven landen" Agenda voor Velsen Velsen vierde het feest-van-de-arbeid Beverwijk tussen donker en licht We zijn bevrijd, maar wel nog onder Duits gezag Eén Mei in Veisen Noord Staatssecretaris mr. dr. A. A. van Rhijn sprak vMiooufRotterdam Vere Eén Mei voor jeugd en ouderen Oude gebouw gaat over naar Van Gelder Vertrek „Stille tocht" voor IJmuidenaren Beverwijkse Figaro's kruisten de krultangen Velsens jongeren kunnen spelen „Pionier" met roerschade binnen DINSDAG 3 MEI 195S 9 Eindelij Eten Polen HET THEATER MET DE BESTE FILMS Opstelling Beverwijks elftal j ujf- <Je IJmond Collecte voor „Het Hoogeland" Bijna vier jaar na eerste aanvraag Ochtendfeest voor bejaarden op 5 Mei Werk van Henk Henriet op expositie „Felison" In Bever wij l Bejaarden gratis naar Lilliputtersstad Omstreden uitbreidingsplan Noord-Oost ter inzage Beverwijkse wasinrichting in souterrain geopend Twee kampioenen bij De Pion Winkels dicht op 5 Mei Jeugdhonkbal Maandag begin der training Nestor haalde coaster veilig binnen 99 99 De bevrijding in Beverwijk kwam, zoals op vele andere plaatsen in Nederland, op wel zeer ongewone wijze. Het bevrijdingsnummer van „Vrij Nederland" verscheen tenminste met het volgende bericht (in de oude spelling): „Heden, 5 Mei 1945, de dag waarop de Duitschers in Nederland capitu leerden. Vlaggen hangen in de druipende regen. Als een dief in de nacht moeten we onze taak volbrengen. Want we zijn bevrijd en toch oefenen de Duitschers nog het gezag uit. Duitsche patrouilles van acht man, zwaar bewapend, zwerven door de Wijk. En wij zijn verplicht dit bevrijdingsnummer in reeds officieel bevrijd gebied net als vroeger als hoogst illegaal te beschouwen". Even geheimzinnig werd dit blaadje nog bij de betrokken adressen bezorgd, maar op 6 Mei 's middags betrok de le Com pagnie N.B.S., Strijdend gedeelte, toch de Julianaschool, die als kazerne werd inge richt. De commandant van dit onderdeel kreeg toen een Duitse patrouille op visite, die hem meedeelde, dat de Duitsers nog ver antwoordelijk waren voor de orde en rust! In enthousiasme uitgestoken vlag gen en jongelui met padvindershoeden werden door de Duitsers niet getolereerd. Terwijl de B.S. reeds de volgende dag, 7 Mei, hun wachten en posten betrokken, patrouilleerden ook de Duitsers nog. Het einde was echter in zicht want op dezelfde dag werden de in het Engels ge stelde aanwijzingsborden opgesteld, het geen op zich zelf reeds een kleine vreug- degolf ontketende. De B.S. behoefde ner gens handelend op te treden, alhoewel in sommige gevallen de orders te buiten werd gegaan door het oppakken van personen die met de vijand hadden geheuld. bf In de loop van 8 Mei werd de Bevrijding werkelijk een feit, doordat de eerste troe pen Geallieerden toen arriveerden. Over de Velsense spoorbrug kwamen .zij, de mannen in khaki, met lichte tanks, bren- carriers, vrachtwagens en jeeps. Verbij sterd over zoveel machtsvertoon hadden de Duitsers zich „kies teruggetrokken" en kon de burgerij haar lang verborgen ge voelens uiten. Ongelooflijk was het enthousiasme, waarmee deze groepen soldaten werden ontvangen. Ook van de kant van Zaandam kwamen er geallieerden op Beverwijk aan en ook zij werden door het publiek, dat buiten zichzelf van vreugde was, letter lijk en figuurlijk met open armen ontvan gen. De bevrijders zelf waren even enthou siast in hun uitingen en strooiden kwistig met chocolade en sigaretten. In minder dan geen tijd hadden de oorlogsvoertuigen hun martiale uiterlijk verloren en zagen zij er uit als rijdende vrouwen- en vriend schapswagens, waaraan ieder zijn plezier had. Een gedeelte van de geallieerde bevrij ders, namelijk het Engelse 56e Regiment Zware Artillerie bleef in de buurt en werd ondergebracht in een enorm groot tenten kamp, dat werd opgezet bij het Rooswij- kerlaantje, tegenover het tegenwoordige kampement. In de eerste feestvreugde werd er ge danst en gehost in alle straten, waaraan de bevrijders ook deelnamen. Ook zij had den schoon genoeg van de oorlog en wier pen in een overmoedige bui soms hun ge laden geweren over de Breestraat, terwijl zij rijkelijk biscuits en andere nuttige voe dingsmiddelen verspreidden. Het normale leven eiste echter dat er van tijd tot tijd gegeten werd en hiervoor zorgden de nog steeds in dienst zijnde Centrale Keukens, die allengs van betere kwaliteit voedsel werden voorzien en met de „kaakjes" het voedselpeil langzamer hand weer opgevoerd kon worden. BIJ AFWEZIGHEID van een plaatselijk bestuur nam de B.S. in blauwe overall de bewaking en het toezicht over. Zij zette op de meest kwetsbare punten wachtpos ten uit die, soms tegen hun gevoelens in, moesten toezien, dat er bijvoorbeeld geen hout meer wer4 gestolen voor brandstof voorziening. Want dit hout behoorde aan iemand toe. De mensen waren over het algemeen het principiële verschil tussen „mijn en dijn" vergeten en dit leidde wel eens tot de gedachte, dat de B.S. sommige tactie ken van de Duitsers had overgenomen. Dit was echt niet waar, maar de plaatselijke Commandant van de B.S. was een onver murwbaar man, die geen enkel vergrijp door de vingers mocht zien om het moreel van zijn troepen te kunnen handhaven en dat van de burgers op te voeren. Het tentenkamp trok uit de aard der zaak enorme belangstelling, die aanvan kelijk schuchter, enige dagen later zelfs hinderlijk was te noemen, doordat er men sen waren, die, alle normen van fatsoen vergetend, zich op de voorgrond drongen om, op welke wijze dan ook, van de solda ten te profiteren. Uit dit soort mensen ont stond hier en daar de onsympathieke groep van zwarthandelaars, die alleen op eigen belang afgingen en zich niet stoor den aan de moeizaam opgestelde regels van de gemeenschap. De weinige Duitsers, die in en om Bever wijk nog aanwezig waren, gaven zich al lengs over en werden op transport gesteld naar het binnenland. Soms kon hier nog een bewijs van trouw worden gezien, zoah bij die groep Polen, die in dienst van de Duitsers, reeds lang met de B.S. onder gronds samenwerkte en voor munitie, wa- lens en inlichtingen zorgde, en toen zou moeten verdwijnen. Met grote moeite is het de B.S.-commandant toen gelukt deze grpep van ongeveer tien man in Beverwijk terug te halen en een voorlopig onderdak tc verschaffen in de winkel van Davidson naast het Luxor theater. Aan verordeningen uit de tijd is te zien, hoe het openbare leven zich langzamer hand weer ontwikkelde. De avondklok bleef nog enige tijd op negen uur gehand haafd, oorlogsbuit moest worden ingele verd, de beperkte stroomlevering moest spaarzaam worden gebruikt op straffe van afsluiting, terwijl het vestigingsverbod ter voorkoming van clandestiene verhuizing eveneens van kracht bleef. Een der grootste attracties van na de bevrijding was het draaien van de eerste Engelse film in het Kennemer-theater. „Only angels have wings" heette die en, hoewel niet bijzonder van inhoud, was het zien van deze film een evenement, omdat 5 jaar lang alleen maar Duitse producten te genieten waren geweest, of liever: niét te genieten. In gedachten zullen vele Beverwijkers deze tijd bij de Bevrijding en wat daarom heen gebeurde, zijn. Ook de gevallenen zullen worden her dacht, die voor het Vaderland vielen, ruim 10 jaar geleden! In de feestelijk met vlaggen versierde zaal van het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat heeft ook de afdeling Velsen-Noord van de Partij van de Arbeid haar afzonderlijke Mei-viering gehouden, met een zeer groot aantal leden, die met intense aandacht de Mei-rede van Staatssecretaris mr. dr. A. A. van Rhijn hebben aangehoord en met genoegen hebben geluisterd en gekeken naar het poli tieke lekencabaret „De Peperbus' uit Hilversum en „De Stem des Volks" van Velsen- Noord-Beverwijk onder leiding van de heer W. Grandiek. ADVERTENTIE Woensdag a.s. (Nat. Herdenkingsdag) aanvang 9.30 uur (dus na afloop der plechtigheden) vertonen wij in een bijzondere voorstelling het grootse filmwerk BASTOGNE De plaats waar in December 1944 de beslissende heroïsche strijd plaats vond om de vrijheid van Europa. De film die nü iedereen moet gaan zien! Donderdag (Bevrijdingsdag) aanv. 8 u. MICKEY ROONEY en BOB HOPE in het lachsucces VAN DE WAL IN DE SLOOT Zij waren de schrik van het regiment, niets was hun te dol DINSDAG 3 MEI iJMUIDEN Thalia 20 uur: „Mannen zonder mede dogen." Hist, optocht 19 uur: Generale repe titie op „Schoonenberg". Pieter Vermeulenmuseum Cultureel gebouw, geopend van 9,3012 en 14 16,30 uur. „Felison" 20 uur: opening expositie werk van Henk Henriet in expositie zaal Heidestraat. WOENSDAG 4 MEI IJMUIDEN Thalia 21.30 uur: „Bastogne". Pieter Vermeulenmuseum als Dinsdag VELSEN Raadhuis 1012 uur: Spreekuur wet houder van sociale zaken. Staatssecretaris Van Rhijn noemde de Meidag een belangrijke dag in het leven van de Partij, omdat men zich met elkan der wil bezinnen op de arbeid en de arbei - der. In de arbeid vinden wij een scheppen de kracht, die tot hoger ontwikkeling kan brengen. Er zijn heel vroeger tijden ge weest, dat over arbeid anders werd gedacht en men daarvoor zelfs minachting had. Als Protestants-Christelijke verheugde de staatssecretaris zich er over een plaats in de P.v.d.A. te hebben gevonden, mede we gens het feest, dat de Bijbel een zeer grote betekenis aan de arbeid toekent, zoals Paulus dat in zijn Evangelie zo duidelijk stelt. Hij noemde de vrijheid van de onder drukte volken een zaak van de grootste betekenis. Het communisme heeft deze vrijheid uitgebannen. Wij zijn democraten omdat wij streven naar ontplooiing van de persoonlijkheid en persoonlijke vrijheid, zei mr. dr. Van Rhijn, die echter in de communistische staat met tyrannieke mid- delen wordt beknot met geheime politie, concentratiekamp en dergelijke. Als de mocraten moeten wij ons tegen deze mid delen verzetten. Naast het communisme staat het imperialisme. Een bewijs hiervan is de onhoudbare toestand in de onder drukte landen, die massa's vluchtelingen deze landen doet verlaten op zoek naar vrijheid en gerechtigheid. Doch dank zij Amerika en West-Europa is in Korea het communistische imperialisme een halt toegeroepen en met verwijzing naar de noodzaak, dat West-Europa ter zelfverde diging naar militaire krachten moet stre ven, wekte de staatssecretaris op om te proberen de democratie weer te laten doordringen in de bezette gebieden, wat een grote taak voor de socialisten is. Wij moeten zijn onze broeders' hoeders. De onontwikkele landen ontbreekt kapi taal, arbeiders en deskundigen. De Ver enigde Naties doen wel iets, maar dit is onvoldoende. Hier ligt voor de P.v.d.A. een praoht.ige taak bij de herinnering aan wat een eeuw geleden nog in eigen land be stond aan erbarmelijke toestanden onder de arbeiders. Hoewel Nederland thans f 25 millioen voor de onontwikkelde gebie den voteert, achtte de staatssecretaris het mogelijk hiervoor f 100 millioen uit te ge ven, zonder ens op de borst te slaan; dit is dan nog maar een half percent van ons na tionaal inkomen. Geestkracht Met betrekking tot de arbeid en wel vaart voor ons gehele volk, zei de spre ker, dat naast de stoffelijke welvaart de geestelijke welvaart niet mag worden ver geten. Wij zien op dit gebied een stijgende lijn; dit danken wij aan de geestkracht van ons volk na 1945. Ons nationale in komen van nu ligt boven het peil van 1939. Doch de productie moet worden op gevoerd en een taak zal moeten zijn, dat meer mensen van de stoffelijke welvaart zullen profiteren, vooral zij, die het het meest nodig hebben. De rechtvaardige ver deling van het nationaal inkomen is een belangrijke zaak. De overdracht van de stoffelijke verbeteringen van de beter ge situeerden naar de minderen, zoals be lichaamd in de noodwet Drees, noemde de staatsscretaris een typisch voorbeeld van de nationale financiële politiek, waaraan prof. Lieftinck zulke grote bijdragen heeft geleverd. Doch aangezien de mens bij brood alleen niet kan leven, wenste mr. dr. Van Rhijn, dat ook meer werd gedaan aan de geestelijke welvaart, zoals Troelstra het eens zei: „Socialiseer u zelf!" Kinderfeest Om half tien Maandagmorgen verzamel den 230 kinderen zich bij het Stations plantsoen om in optoch naar de Bosweg te gaan en in een mooi gedeelte van „Wes terhout", groepsgewijze, met spel en sport het Meifeest te vieren. Later zijn daar daar „De Fa nelly's" opgetreden tegen RFC, die een De eerste wedstrijd va wtfk-heren honkbalteam tege_. spannend en zelfs spectaculair verloop had, j Het gecombineerde Beverwijkse elftal is door de Rooswijkcrs met het kleinste ver- dat op Donderdag 5 Mei in het gemeente- schil verloren. lijk sportpark partij zal geven tegen de RFC, dat al enige jaren in de overgangs- tweedeklasser „Volendam" is als volgt klasse speelt, een sterke en geroutineerde samengesteld. ploeg, had in Nassent, die speciaal wordt; Doel Raap (Bwijk); achter Lejeune (Ken- getraind door Han Urabnus, de pitcher van nemers), Beentjes (DEM); midden: Star- het Nederlands negental, een uitstekende mans (DEM), Schaper (Kennemers) en werper. Rooswijk begon agressief met een Van der Mey (Wyk aan Zee); voor; Sprin- prachtige stootslag van Wee emeyer en een (Beverwijk); A. de Boer (DEM). Ket- tweehonkslag van De Bie (01). Een op- f. T t, offeringsslag van Heemskerk bracht de standi tin'£ J (BeverwijkH. Jansen (Kenne- op 0—2, waarna in de vierde inning de; mers) en De Boer (Wijk aan Zee). RFC'er Sinjorgo kon inlopen (12). In de r r r zesde inning liep Rooswijk door De Bie. J tlcirVergclCiering V.V.V. ETSJES D. V.V.V. Midden Kennemerland houdt fouten en verd de stand 2^4. Ook de zeven-1 vanavond in zaal „De Groentenbeurs haar de inning ging wegens veldfouten voor Roos wijk verloren (34). in de achtste inning kwam de beslissing. Werper Sauer van Rooswijk, die prima op dreef was geweest, was zijn controle even kwijt e" stond driemaal vierwïjd toe (44> en gevolgd door een honkslag van v. d. Ham werd het 54. De laatste slagbeurt bleef voor Rooswijk zonder resultaat. De slagploeg van Rooswijk toonde zich beter dan die van de thuisclub, doch het veldwerk was min der. Dit gaf met de grotere routine van de Rotterdammers de doorslag. Het scoreverloop was: RFC: 000010112x 5 Rooswijk: 2000002000 4 Werpersresultaten: Nassent (RFC): 8x3 slag; 4x4 wijd; 5 honk- slagen tegen. Sauer (Rooswijk): 10x3 slag; 7x4 wijd; 3 honkslagen tegen. jaarvergadering. Op deze bijeenkomst zal de werkwijze voor 1955 worden bekend gemaakt. Voorts is er nog een bestuursverkiezing, aftredend maar herkiesbaar zijn de heren: T. C. A. Bölger, Chr. Belterman, J. Berg en J. F. Groot. Voor de vereniging „Het Hoogeland" zal van 9 tot en met 14 Mei een collecte in Beverwijk worden gehouden. Deze vereniging verricht belangrijk werk op verzorgings-, opvoedings- en reclas- seringsgebied en beschikt hiertoe over vier landkolonies en vijf tehuizen. HET WEER heeft de 1 Mei-vierders in Velsen gisteren niet meegezeten. De fikse Westerbries deed aan de feestelijkheden voor de jeugd, die in de Heerenduinen in de ochtend werden gehouden, wel enigszins afbreuk. De kinderen hebben het zoal niet koud, dan toch zeker tamelijk fris gehad, maar dit deed nochtans hun aandacht voor de prestaties van de A.J.C., de Sportbond en de Kleine Stem niet verflauwen. In de middag zijn honderden kinderen in optocht van het Marktplein naar het Rex- theater gegaan, waar zij met volle teugen genoten hebben van de opvoering van de, langzamerhand wel heel bekend geworden kinderoperette „Prinses Rozelijn". Deze opvoering werd verzorgd door de eigen kameraadjes van ..De jonge Stem" onder leiding van Ben Nuyen. Daar was de pret nog niet mee afgelopen, want me vrouw Marina van Goudzwaard, de goo chelaarster bij uitnemendheid, heeft de jongelui vergast op toeren, die ze vast en zeker hebben getracht na te doen in de be slotenheid van de huiselijke omgeving, maar waarvan ze ongetwijfeld niets te recht hebben gebracht. En de grootspre kers hebben hun échèc vergezeld doen gaan van de opmerking: het leek toch zo gemak kelijk. De buiksprekende pop Jonas was in de koffer meegekomen en zijn geestigheden hebben luide bijval geoogst. Geestelijke ruimte Te zelfder tijd heeft in de bovenzaal van Rex ds. P. L. Schoonheim uit Leiden een rede gehouden, waarin hij de nadruk erop legde dat de socialisten over de gehele we reld tot taak hebben vorm te geven aan het maatschappelijke, het culturele, maar ook aan het geestelijk leven. Spreker wees er op dat „kerkmensen" zich vaak isoleren, maar dat juist geestelijke ruimte noodza kelijk is. Het is niet goed te zeggen: alles verandert en dit moeten wij op z'n beloop laten. Dit is een overblijfsel van het histo risch materialisme, dat ook het begin van het Marxisme kenmerkte. Men kan het leven niet forceren, maar wel de geschiedenis een wending geven. Spreker ging vervolgens over tot een uit eenzetting van de drie Mei-leuzen van dit De bejaarden van Velsen-Noord zullen door de zorgen van het sub-comité voor het sociaal-cultureel ontspanningswerk in Vel sen Donderdagmorgen een bijzonder pro- pramma kunnen bijwonen in het St. Joseph- huis. Hier zal om tien uur optreden „Het Zaanse kleinkunst-ensemble" met Carry Molenaar, Wim Theewis, Dick Siskerman en mr. Tims. In de pauze wordt koffie ge schonken. Bij raadsbesluit van 11 September werd afwijzend beschikt op een aanvrage van de schoolvereniging „Uw Koninkrijk Kome" te Velsen Noord om medewerking inge volge artikel 72 van de Lager-onderwijs- wet 1920 voor de stichting van een school gebouw voor gewoon lager onderwijs op een terrein in de omgeving van het aan de Dijckmansstraat staande Hervormde Wijk- gebouw. Deze beslissing werd door Gedeputeerde Staten en bij Koninklijk Besluit gehand haafd. Bij het betrokken schoolbestuur blijft echter het ernstig streven bestaan om te komen tot de stichting van een nieuw schoolgebouw in een gunstiger omgeving dan waar zich het bestaande gebouw be vindt. Dit laatste is gelegen in een deel van de gemeente, dat door oorlogsomstandigheden is verwoest en niet als woonwijk her bouwd zal worden. B. en W. kunnen dit streven volkomen billijken, te meer daar verwacht mag worden, dat de situatie voor de betrokken school nog veel ongunstiger zal worden dan zij in 1951 reeds was: het gebied daar is bestemd voor primaire en secundaire industrie. De papierfabriek van Van Gelder Zonen N.V. heeft dringend behoefte aan het schoolgebouw en de daarbij behorende woning en via het college zijn onderhande lingen gevoerd over de aankoop, welke tot overeenstemming hebben geleid. Het schoolbestuur zal de verkoopssom van het schoolgebouw ter beschikking van de ge meente stellen als bijdrage in de kosten van de nieuw te bouwen school. G.S. heb ben al meegedeeld, t.z.t. een gunstige be slissing in overweging te zullen nemen. De thans door de schoolvereniging inge diende aanvrage om medewerking voor de stichting van een bijzondere lagere zevenklassige school met vak- en gymnas tieklokaal voldoet aan de wettelijke eisen. Gelet op de sinds 1951 geheel gewijzigde omstandigheden zo zeggen B. en W. en in aanmerking nemende enerzijds, dat het in het belang van het onderwijs moet worden geacht, dat de betrokken school uit het industriegebied verdwijnt, anderzijds, dat de belangen van de industrie worden gediend door het ter beschikking komen van grond en» schoolgebouw voor de Ko ninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zo nen N.V., stellen B. en W. de raad voor, thans de gevraagde medewerking te ver lenen. In de oorspronkelijke opgave van de B.O.I.W. afdeling Velsen, werd meegedeeld dat de stille tocht van morgen, Woensdag avond voor de deelnemers uit IJmuiden- W'est en IJmuiden-Oost om 18.45 uur be gint op het Tiberiusplein. Dit is NIET juist. De deelnemers ver zamelen zich, naar de B.O.I.W. ons ver zoekt mede te delen, om 18.45 uur op het PLEIN 1945 te IJmuiden-Oost. Van 3 tot 8 Mei „Felison", de vereniging ter bevordering van beeldende kunsten in de gemeente Vel sen, houdt ter gelegenheid van de tiende herdenking van de bevrijdingsdag, van 3 Mei tot en met 8 Mei een tentoonstelling van tekeningen en plastisch werk van de in de oorlogsjaren omgf»kom<»n kunstenaar- verzetsstrijder Henk Henriet. Henk Henriet heeft lange tijd in Sant poort en Beverwijk gewoond en speelde een actieve rol in de toenmalige „Kenne- mer Kunstkring". De heer Ger Gerrits. schilder te Amsterdam, die in zeer nauw contact met Henk Henriet heeft gestaan, zal de tentoonstelling in de expositiezaal aan de Heidestraat Dinsdagavond om 8 uur openen. De expositie is dagelijks geopend van 2 tot 5 uur 's middags. De geëxposeerde werken werden afgestaan door mevrouw Henriet, de familie Heydenrijk, mr. B. Kist en prof. dr. Th. Limperg, allen te Amster dam, mevrouw wed. Van Staalen te Wor- merveer en het Stedelijk Museum te Am sterdam jaar, waarbij hij voornamelijk de gedachte van de hulp aan onontwikkelde gebieden in het middelpunt plaatste. Mevrouw R. MantjeCoppée luisterde deze bijeenkomt met vioolspel, mevrouw B. de ManArends met declamatie op. Onze vrijheid moet inhoud hebben Op de feestelijke avondbijeenkomst in het Rex-theater heeft de heer A. de Roos, wethouder in Amsterdam, het woord ge voerd. Spreker legde de aanwezigen uit wat er speciaal op de 1 Mei-dag van dit jaar op het spel slaat. Deze dag wordt ge dragen door internationale verbondenheid. Onze taken, aldus spreker, zijn veel wij der geworden. Wij zijn medeverantwoorde lijk voor wat er in de wereld gebeurt en dat legt verplichtingen op alle landen, die het beter hebben dan de „achtergebleven landen". De socialisten zijn altijd doordrongen geweest van hun taak om onderdrukte volken te helpen, zoals de landen achter het IJzeren Gordijn. De beweging is ook altijd opgetreden tegen het echte koloniale stelsel en zij heeft meegevoeld met de vol ken die onder druk verkeren. Dit jaar des te meer, omdat wij onderdrukking, verzet en vrijheid zelf hebben leren kennen. Maar die verworven vrijheid moet inhoud heb ben. Ook voor de nationale politiek. De Partij van de Arbeid gebruikt deze vrijheid om zo groot mogelijke bestaanszekerheid en een rechtvaardige verdeling van het nationale inkomen te verkrijgen. Ook strijdt zij voor goede ontwikkelingskansen van de jeugd. Want, zo zei spreker, het is het socialisme in de eerste plaats om de mens te doen. In de 1 Mei-revue, die de stemming op deze avond verhoogde, leverden Palvu, de Sportbond, de Stem, de Nieuwe Koers bij dragen, die door het publiek zeer werden gewaardeerd. Mevrouw De Man droeg ook in deze bij eenkomst enige gedichten voor. In een druk bezochte bijeenkomst heeft de Beverwijkse afdeling van de Partij van de Arbeid Maandagavond in het Centrum haar 1 Mei-feest gehouden. En inleidend woord sprak de voorzitter van het 1 Mei-comité, de heer D. Visser, die wees op de grote verandering van de idealen der 1 Mei-bijeenkomsten. In de begintijd van het socialisme vocht men voor een 8-urige werkdag en het kiesrecht. Nu strijdt men voor welvaart voor het gehele volk en lotsverbetering voor de onderdrukte gebieden. Een dubbel-mannenkwartet onder lei ding van de heer W. van Dijk zong enige liederen. De heer A. B. van Heerden, lid der K.W.G. in de Partij van de Arbeid en lid van de gemeenteraad van Amsterdam, heeft gesproken over de strijd die de P. v. d. A. moet voeren om haar positie te handhaven. De doorbraak die men voor ogen heeft moet slagen, meende hij. In de pauze heeft de heer W. Alberda de uitslag bekend gemaakt van de gehou den verloting voor „Ons Huis". De eerste prijs, een bromfiets, werd op deze avond overhandigd aan mevr. G. ZegelZalm uit IJmuiden. Na het opvoeren van een Mei-spel werd een amusant programma ten uitvoer ge bracht. In het Banjaert-huis in Wijk aan Zee waren ruim 150 aanwezigen om het 1 Mei feest te vieren dat verzorgd werd door de A.J.C. In café De Groentenbeurs besloten de Beverwijkse kappers Maandagavond het winterseizoen met een équipewedstrijd om de „Groentenbeurs-wisselbeker." Aan deze équipewedstrijd namen 6 ploe gen van ieder 4 deelnemers deel. De wisselbeker werd gewonnen door het equipe, bestaande uit de heren S. Quax, N. Molenaar en D. Brouwer. Na afloop heeft de voorzitter, de heer T. Buitenhuis, de wisselbeker overhandigd en dank gebracht aan de jury en de wedstrijd leider, de heer Leering uit Assendelft. Het was een waardig slot van een druk winterseizoen der Beverwijkse kappers. Op Vrijdag 6 en Zaterdag 7 Mei worden de Beverwijkse ouden van dagen gratis voorstellingen aangeboden in Schneiders Lilliputtersstad. 's Morgens om elf uur worden de bejaarden op het Kuenenplein verwacht. Het hoofd van het gemeentebestuur van Beverwijk maakt bekend dat het bij Koninklijk besluit van 19 Maart 1955 no. 10 in beroep goedgekeurde partiële uitbrei dingsplan is hoofdzaak „Noord-Oost," in uitvoerige kaart uitgewerkt, ter gemeente secretarie, eerste afdeling voor een ieder ter inzage is gelegd. Beverwijk heeft haar eerste buurt-was- inrichting geopend. Maandagmorgen heeft de wethouder van Openbare Werken, de heer W. J. Vessies, deze inrichting officieel in gebruik gesteld, waarbij onder andere aanwezig was de directeur van Openbare Werken, de heer ir. L. Stoeiinga, en enkele dames uit de Bergerslaan, waar deze was gelegenheid in een souterrain is onderge bracht. De wethouder hoopte dat dergelijke was inrichtingen een oplossing zullen blijken te zijn voor de „hoogbouw," waar de vrouwen moeite hebben de was droog te krijgen. De wasmachine heeft een capaciteit van 12 kilo en de mogelijkheid bestaat dat kleine gezinnen hun was gelijktijdig laten behandelen, wat zeker van invloed is op de prijs, welke voor genoemde hoeveelheid 2.90 bedraagt. Naast de wasmachine staat een centrifuge en dan gaat de was naar een droogkamer en tenslotte naar de mangel kamer. Mevrouw Kwakkel uit de Bergerslaan was de eerste die haar wasje daar deed en vele anderen hadden zich reeds opgegeven bij de heer C. Gebhard, die er voor zal zor gen dat een en ander in goede orde blijft. De Castricumse schaakclub De Pion heeft op zijn laatst gehouden wedstrijdavond in hotel Meijer twee kampioenen kunnen be groeten. In afdeling A behaalde P. Molen broek de titel, doordat hij van Werner Uhl won. In afdeling B werd dr. A. P. W. A. M. de Jongh kampioen. De uitslagen zijn als volgt. Afdeling A: C. BeonesWalter Uhl 01; L. J. BornJ. van Ravenzwaai, afgebroken; Werner Uhl P. Molenbroek 01. Afdeling B: J. OudshoornJ. Bos 01; H. KortekaasA. de Wit 01; S. van Weeren A. de Wit 1—0. Afdeling C: P. BeentjesJ. van Dijk 0—1; J. van DijkA. Nijssen 10. O30C«X>a)r/X>D(X)000000C5000000CXX000(X)0<M00C<XI0003l*5000CC De Velsense winkeliers- en midden standscentrale adviseert alle Velsense middenstanders hun zaken op de 5e Mei de gehele dag te sluiten. VCOOOOOCOCOOOOOCOOCOOOOOOOOOOOOOOCXïOOOCODOCOOOCOOClOOOOOO Op initiatief van de heren Wedemeijer en Wille, beide leraren in de lichamelijke opvoeding te Velsen, zal het de Velser jeugd tussen ongeveer 12 en 16 jaar mo gelijk zijn, nader kennis te maken met de honkbalsport. Dit spel, dat hier reeds gespeeld wordt door de honkbalvereniging „Rooswijk" en de voetbalvereniging „Terrasvogels" wordt in Nederland steeds populairder. Vooral veel voetbalverenigingen zien in deze zomersport een prachtige mogelijk heid de leden te binden tijdens het ge sloten seizoen en hun tevens in training te houden. In Amerika komt trouwens het honkbalspel (baseball) op de eerste plaats en pas ver daarachter komt voetbal. Door medewerking van het gemeente bestuur, dat terreinen en materiaal be schikbaar heeft gesteld, zal deze zomer de jeugd van deze prachtige vrije tijdsbeste- ding gebruik kunnen maken. Ook zullen één of meer teams worden gevormd die aan de honkbalcompetitie in Haarlem gaan deelnemen. Al Maandag 9 Mei zal een aanvang wor den gemaakt met de training op de bij- velden van „Schoonenberg" en wel van 16 tot 17.30 uur. Behalve de Maandag van 16 tot 17.30 uur zal ook op dezelfde tijden op Woens dagmiddag worden getraind. Dinsdagsavonds van 19 tot 20.30 uur worden de thuiswedstrijden gespeeld en op de Vrijdagavond gaan de teams op de fiets naar Haarlem om daar te spelen. Als nu het weer maar mee wil werken (bij regen of natte velden zal het materiaal gespaard moeten worden), is alleen nog maar het wachten op het enthousiasme van de Velser jeugd. De Nederlandse coaster „Pionier" heeft in de harde Westenwind van gistermiddag op een mijl of vijftig enige benauwde ogen blikken beleefd: het schip liep in de zware zeeën roerschade op en er moest een nood- roer worden aangelegd. Daarmee kwam de kustvaarder, die 378 ton groot is, op IJmuiden aan. maar het was te riskant op eigen gelegenheid de haven binnen te lopen, zodat sleepboot- assistentie werd ingeroepen. Wijsmuller's „Nestor" sprong te hulp en loodste de „Pionier" veilig naar de midden- sluis. Het scheepje is voorlopig achter de sluis gemeerd in afwachting van de repa ratie.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 11