Vreeland Conferentie over Oostenrijk in Wenen moedgevend begonnen Salarisverbetering voor burgerlijk rijkspersoneel Weerbericht Wedijver in afleggen van hoopgevende verklaringen Haarlems Dagblad Premier Diem roept politieke leiders in Saigon bijeen Verrassend snel zaken gedaan op de eerste dag Hoge Raad verwerpt beroep Berkelse arts Gondelrace Het woord is aan Uitspraak gevraagd over de eisen om Keizer Bao Dai af te zetten Verenigd opperbevel in Oost-Europa Naar eenheids- markt in 5 jaar Hoge onderscheiding voor lt. gen. Calmeijer Hoge Commissie in Bonn verdwijnt Donderdag Bourguiba zou op 18 Mei naar Tunis terugkeren Russisch optimisme Westelijke plannen Uit- en inreisvergunning geweigerd aan mr. Bouman Drs. Hagenaar plv. hoge commissaris te Djakarta Uitkering ineens over eerste halfjaar 1955 Felle strijd Chinese waarnemer bij overleg 7 landen in Warschau van Benelux-landbouw Souverein West-Duitsland krijgt drie Westelijke ambassadeurs Weerrapport ra 69e JAARGANG No 250 Kfcnnemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm.5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 3 MEI 1955 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 299e JAARGANG No 97 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Aan de Vecht ligt het oude dorp Vree land. De Vecht is zeM een ouderwets water, nog ruim voorzien van antiek natuur schoon. Als gij daarvan houdt, zoveel dat het u niet eens deert of gij in een auto vijf minuten langer dan nodig is van Loe- nen naar Maarsen rijdt, kunt gij er hier van genieten. De meeste mensen denken er anders over: die daveren langs de nieuwe, brede autostrada Amsterdam Utrecht, Mooi woord, autostrada. Gij hebt al de ruimte. Er zijn andere wegdelen langs de Vecht, smaller en nog bochtiger, niet zo best meer onderhouden ook; die herinneren aan grootvaders dagen. Hij had het toch niet makkelijk, moeten zijn ge motoriseerde nazaten wel denken als zij daar bij ongeluk eens terechtkomen. Wat had hij een tijd nodig, en dan dat gehots. Wel zag hij meer onderweg, maar nou ja, in welk tempo en in welke onzeker-wis- selende belichting. Vergelijk dat nu eens met een film. Er zijn nog van die mensen, wie het verleden iets blijft zeggen. Temidden van dezulken zat ik op Koninginnemiddag in het vredige Vreeland. Er zijn twee ophaal bruggen: een oude, die knarst en kreunt onder de last der eeuwen, als haar twee helften rijzen en een van later datum, wit en goed gesmeerd. Die geleidt mee het hoofdweg-verkeer, dat langs Vreeland snort, niet erdoor. Tussen de bruggen in droomt een stukje dorpskom, met kleine winkels en rustige brede huizen. Gij zit daar tegenover voor een wit hotel, niet te groot, drinkt thee en voelt de snelheid van u afvallen. Bedaarde dorpelingen passeren. De brede ramen aan de overzij zijn stil en ernstig. Die huizen hebben de tijd. Zij kijken u ernstig, zonder glimlach maar niet onwelwillend aan. Bomen zijn hier nog niet gekapt; er glijden zonnestralen van de tweede lentedag des jaars door heen en doen de ruiten spiegelen. De op haalbrug knarst omhoog. Er komen twee kleine zeiljachten door, een BM en een Valk. Haar zeilen wiegelen slechts in de luwte van de dorpskom. Zij drijven traag verder, met een loom signaaltje om de andere bruggeman in actie te brengen. Hij haast zich niet. Er is geen haast. Niemand zou willen dat hier iets sneller ging. Op de witte brug ontstaat dan plots on rust. Wij letten niet meer op die brug; zij is een heel eind rechts en er wordt ge woon over gerènd. Maar nu komt ineens een veelkleurig gevaarte dat ons iets toe- toetert. Niemand verstaat er een woord van. Een reeks andere kleurigheden volgt en snerpt ons eveneens aanbevelingen toe. Wij moeten blijkbaar allemaal een hele boel gaan kopen; liefst spoedig en voor ons welzijn. Maar de winkeltjes aan de overkant zien er niet naar uit dat zij het alles in voorraad hebben en bovendien is het Koninginnemiddag. Ineens begrijpen wij het: dit is de Ronde van Nederland, bezig aan haar achtste en laatste étappe, van Roosendaal naar Amsterdam. Iemand op het terras verzekert zijn gezin, dat een bekende firma wel zeventigduizend gulden heeft moeten betalen om er met haar re clame-auto in te mogen meerijden. „Maar als je nu niet betaalt?" vraagt een ander, „Het is toch de openbare weg?" Daar komt geen antwoord op. De firma's blijven ons uit de verte toeroepen. Stoere gehelm de politiemannen op motoren snellen mee en keuren dit dus goed. Wij blijven er dromerig bij. Vreeland handhaaft zich. Als de Ronde der Reclame voorbij is volgt een lange pauze. Het gewone ver keer zet zich voort. De bruggeman stopt het en de jachtjes mogen door de brug. Dan komen er drie wielrenners. Zij rennen niet zo erg hard, maar wat is een gang van veertig kilometer in deze tijd? Daarna ge beurt weer lange tijd niets. Twee jongetjes van het terras zijn gaan kijken en keren wat teleurgesteld terug. Er verstrijken ze ven minuten. Dan komt een hele groep wielrenners, die zich kennelijk onbekom merd voelt over die drie. En dan is het uit. De witte brug gaat statig open om een heel oud, verveloos zeilbootje toe te laten. Er zit een peinzende man in. Noch hij, noch de Vecht, noch Vreeland laten zich storen in hun rust. Wij hebben, zij het zonder opzet, de Ronde van Nederland aanschouwd. Dat was nou alles. Wij hebben haar in haar laatste phase, op weg naar een ongetwij feld met spanning geladen stadion, waar genomen. Wij hebben rustig kopjes thee gedronken in de zon en traag-drijvende zeilbootjes tegenover oude huizen leuker gevonden. Maar het zal wel nodig zijn dat er een gehouden wordt. Er is een Ronde van Frankrijk en er is een Ronde van Italië en hoeveel Ronden zijn er nog meer? Dus zal er ook wel een door Nederland moeten zijn. Maar het Zuidelijke tempe rament ontbreekt. De bergen en de af gronden zijn er niet. Zelfs de duizenden kilometers-in-ronde ontbreken; men moet zo'n beetje kris-kras door het kleine vlakke land fietsen om ze bij elkaar te krijgen. Ook is er niet de eenzaamheid van hoge passen en eindeloos-lange bos wegen. Er is helemaal geen eenzaamheid. Neen, dan de Ronde van de bollen streek. Niet om de eenzaamheid, maar daar zit meer spanning in. Hoe komt gij erin op zo'n weekend als wij pas genoten hebben? En als gij erin zijt, hoe komt gij dan verder, en er weer uit? Er zijn gelukkig nog oasen in de volte onzes vaderlands. Kleine oasen; zij zouden alle wel Vreeland mogen heten. R. P. TUNIS (Reuter(AFP) Van welinge lichte nationalistische zijde is vernomen, dat de leider van de Neo Destour in Tune sië, Habib Bourguiba, 18 Mei naar Tunis zal terugkeren. Bourguiba is enige jaren geleden naar Frankrijk in ballingschap ge stuurd. Eerst kreeg hij een eiland voor de kust van Bretagne en later een kasteel ten Zuiden van Parijs als verblijfplaats aan gewezen. Op grond van de pas gesloten Frans-Tunesische accoorden staat het hem echter vrij naar Tunesië terug te keren. Dr. Etienne Burnet, een 85-jarige, inter nationaal bekende Franse dokter, die voor stander is van samenwerking tussen Fran sen en Tunesiërs, is door drie jonge Fran sen in zijn woning aangevallen en met een ijzeren staaf bewusteloos geslagen. Hij is in ernstige toestand naar een ziekenhuis overgebracht. WENEN (Reuter/AFP) Amerikaanse, Britse, Franse, Oostenrijkse en Sovjet-Rus sische autoriteiten hebben zich na de eerste vergadering van ambassadeurs van de Grote Vier in Wenen met de Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken, Figl, ter bespreking van een Oostenrijks staatsverdrag, optimistisch uitgelaten over de voor uitzichten van het overleg. In een communiqué is na de eerste vergadering bekend gemaakt, dat „duidelijke vorderingen" zijn gemaakt. De afgevaardigden kwamen overeen, het voorzitterschap bij toerbeurt te vervullen en het besprokene geheim te houden. Volgens een Amerikaanse zegsman betekent een mededeling in het commu niqué dat de ministers van Buitenlandse Zaken nog zullen vergaderen „ter bestu dering en ondertekening van het verdrag, dat de ministers zelf nog op enige punten besluiten moeten nemen". Een Westelijke functionaris verklaarde, dat het verdrag ongeveer in een week klaar kan zijn, als in de komende dagen even snel gewerkt kan worden. Men gelooft, dat Maandag voornamelijk gesproken is over kwesties waarover ge makkelijk overeenstemming kon worden bereikt. Het is nog niet bekend, of de be spreking van artikel 17, dat de omvang van het Oostenrijkse leger vaststelt op 53.000 man, inclusief politie en grenswacht, of artikel 19, dat algemene dienstplicht verbiedt, ook zo vlot verlopen zal. Sedert 1946 zijn er 381 vergaderingen gehouden zonder resultaat. Uit betrouwbare bron is vernomen, dat de Grote Vier overeenstemming hebben bereikt over het schrappen van een zin uit de aanhef van het verdrag, waarin Oosten rijk op bepaalde punten verantwoordelijk werd gesteld voor deelneming aan de twee de wereldoorlog. Uit het verdrag zelf zijn, met volledige instemming van de Sovjet delegatie, artikelen geschrapt, handelend over naturalisatie en verblijf van Duitsers in Oostenrijk, de behandeling van oorlogs misdadigers en aanvaarding door Oosten rijk van regelingen die zijn overeengeko men bij de liquidatie van de Volkenbond, het permanente Internationale Hof van Justitie en het Internationale Landbouw- instituut te Rome, aldus deze bron. De Russen schijnen het grootste optimisme te koesteren. Nog voor de besprekingen in het gebouw van de geallieerde bestuurs raad in Wenen begonnen, klopte een Sovjet functionaris een Westelijke collega op de schouder met de woorden: „de conferentie kan wellicht in 48 uur achter de rug zijn". (Verleden week verklaarde een hoge Sovjet functionaris een bijeenkomst van een dag of drie te verwachten.) Dr. Figl verklaarde na de eerste bespre king, die viereneenhalf uur duurde: „Wij hebben positief werk verricht, de kansen zijn goed". Een Britse functionaris zei: „er heerste een zakelijke sfeer en de re sultaten zijn moedgevend". Amerikaanse en Franse functionarissen lieten zich in gelijke zin uit. De besprekingen van Maandag werden voorgezeten door de Amerikaanse ambas sadeur, Thompson, die de oudste van de vier ambassadeurs in Weense dienstjaren is. Vandaag is de Sovjet-ambasadeur II- jitsjev aan de beurt. Op de conferentie zal het reeds ontworpen staatsverdrag, waar over de bezettende mogendheden seen overeenstemming hebben kunnen bereiken, worden herzien aan de hand van bespre kingen die de kanselier van Oostenrijk, Raab, onlanss in Moskou heeft gevoerd. (UP) De Oostenrijkse communisten, wier centrale partijbureau tegenover het gebouw van de bestuursraad is gelegen, hebben die gelegenheid aangegrepen om politieke propaganda te maken. Uit de vensters van het partijbureau hangen rode vlaggen en tegen de ramen zijn biljetten met leuzen geplakt. In Londen verluidt dat de ministers van Buitenlandse Zaken der Westelijke Grote Drie bereid zijn onmiddellijk na de NAVO- besprekingen in Parijs, van 7 tot 11 Mei, naar Wenen door te vliegen om het staats verdrag te ondertekenen, als de ambassa deurs gereed zijn. Een spoedige bijeenkomst van de drie ministers met Molotov in Wenen biedt de gelegenheid voor het inleidende contact, dat vooraf kan gaan aan de conferentie van de Grote Vier, waarvoor het Westen voorbereidingen treft. Westelijke deskun digen bespreken in Londen een agenda voor een conferentie der Grote Vier. Hun aan bevelingen kunnen aan de drie ministers van Buitenlandse Zaken in Parijs worden voorgelegd. Op de ontwerp-agenda vormt Duitsland het belangrijkste punt. Het Wes ten is vastbesloten om zich van meet af aan te verzetten tegen elk Sovjet-voorstel om de hereniging van Oost- en West-Duits land afhankelijk te stellen van een neu traal Duitsland. De Westelijke geallieerden treffen ook voorbereidingen ter bespreking van andere belangrijke Europese kwesties, zoals ont wapening, de aanmaak van kernwapens en de internationale veiligheid. Ontboden bij de procureur-generaal Van onze correspondent in Djakarta) Mr. Bouman, de verdediger in de zaken Schmidt en Jungschlaeger, heeft een op roep ontvangen om op 4 Mei te verschijnen bij de procureur-generaal, mr. Soeprapto. Vermoedelijk houdt de oproep verband met beschuldigingen die getuigen tegen mr. Bouman hebben ingebracht van poging tot omkoping, enzovoorts. Mr. Bouman heeft de minister van Jus titie een garantie gevraagd dat hij bij de verdediging van de lopende strafzaken niet zou worden bemoeilijkt door verhoren. De minister heeft geantwoord dat hij niet bij machte is dergelijke garanties te geven. Wij vernemen dat aan mr. Bouman een uitreisvergunning is geweigerd. Mr. Bou man had een uitreis- en een inreisvergun ning aangevraagd voor een reis naar Ne derland om enige getuigen a décharge te horen omdat correspondentie te tijdrovend en ondoelmatig is. De vergunningen waren gevraagd in de vorm van een dienstpas- poort. De vereiste contra-signering door het Indonesische ministerie van Buiten landse Zaken is echter niet verleend. Drs. Herman Hagenaar, thans Neder lands consul-generaal te Antwerpen, is be noemd tot plaatsvervangend hoge commis saris van Nederland te Djakarta. De heer Hagenaar, die op 26 Mei 1908 te Djakarta werd geboren, volgt als plaats vervangend hoge commissaris de heer It- tersum op, die eind 1955 zijn functie neer legt. Hij heeft de rang van ambassaderaad. Overeenkomstig de conclusie van de pro cureur-generaal in het cassatie-beroep van de 38-jarige Berkelse arts J. F. A. M. O., die door het gerechtshof te 's-Gravenhage wegens moord op zijn echtgenote tot le venslange gevangenisstraf is veroordeeld, heeft de Hoge Raad heden dit cassatiebe roep verworpen. De salarisregeling voor het burgerlijk rijkspersoneel zal op korte termijn worden gewijzigd. Het is de bedoeling, dat de gewijzigde regeling formeel van kracht zal worden op 1 Juli. Over het eerste halfjaar van 1955 zal op basis van die regeling een uitkering ineens worden verstrekt. Op deze uitkering zullen voorschotten worden verleend. Dit heeft de minister van Binnenlandse Zaken geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Andriessen (KVP). De heer Andriessen had onder meer verzocht door een college van loon- deskundigen te doen nagaan of het in zicht van de regering juist is dat tussen de beloning van de lagere en middengroepen van het overheidspersoneel volgens de nieuwe regeling en de feitelijke, rechtens toelaatbare beloning van het personeel m het particuliere bedrijfsleven geen onge motiveerde verschillen ten ongunste van het overheidspersoneel bestaan. Onderzoek door Ioondeskundigen Minister Beel acht een opdracht aan een college van Ioondeskundigen tot toetsing van het inzicht der regering in het alge meen onjuist. De regering is echter bereid in dit speciale geval, nu aan de gerezen moeilijkheden in het georganiseerd over leg ten grondslag ligt een verschil van inzicht omtrent de feitelijke waarde der tijdens de onderhandelingen gehanteerde loongegevens en het in het voornemen ligt, de voor de toekomst in dit opzicht te vol gen werkwijze in het georganiseerd over leg nader in studie te nemen, aan enige Ioondeskundigen de door de heer Andries sen genoemde vraag ter beantwoording voor te leggen. Hun advies zal niet alleen gebaseerd kunnen worden op een ver gelijking van de salarissen en lonen in engere zin, maar daarbij zal ook rekening moeten worden gehouden met de secun daire arbeidsvoorwaarden en met het onderling verband in het rijksbezoldigings- stelsel. Het advies van de Ioondeskundigen zal, alleen reeds op staatsrechtelijke gronden, geen arbitrair karakter kunnen dragen. Het zal een onderwerp van bespreking kunnen zijn tussen de regeringsdelegatie en de personeelsdelegatie in de centrale commis sie voor georganiseerd overleg in ambte narenzaken. Voor het paleis van de doge speelde zich dezer dagen te Venetië de jaarlijkse strijd af tussen de gondeliers om de „Marciano- trophee". Nu gleden de gondels niet rustig en romantisch over het water om de toe risten Venetië's schoonheid te laten zien. De toeristen en de Venetianen stonden aan de kant en moedigden de gondeliers aan. Iedere boot werd door twee man voort gedreven. Zij vertegenwoordigden samen een wijk van de stad Venetië. Zoals men ziet was de strijd fel en bewogen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Igor Sikorsky: Onze planeet is werkelijk te klein om behoefte te hebben aan iets dat sneller is dan ongeveer acht honderd kilometer per uur. (The Observer: Sayings of the Week). SAIGON (Un. Press) Premier Ngo Dinh Diem van Zuid-Vietnam heeft een conferentie uitgeschreven van politieke leiders, om te praten over het afzetten van keizer Bao Dai, de ontbinding van de rege ring, het oprichten van een voorlopige nieuwe regering en de eis tot terugtrekking van het Franse expeditieleger. In een ver klaring roept de premier de vertegenwoor digers van de gemeenteraden, van de pro vinciale raden en van de politieke partijen op morgen in Saigon hun standpunt ken baar te komen maken over een motie van de revolutionnaire raad, waarin deze eisen zijn vervat. De revolutionnaire raad die Diem steunt, heeft bekend gemaakt dat Donderdag een revolutionnaire assemblée zal bijeenkomen om Bao Dai af te zetten en de republiek uit te roepen. Diem heeft een ontmoeting gehad met Eisenhower's afgezant Lawton Collins, en later met de Britse commissaris voor Zuid- Oost-Azië, generaal Sir Malcolm MacDo- nald. Hoewel Diem de ene militaire overwin ning na de andere behaalt, moet hij achter de schermen afrekenen met de geheimzin nige revolutionnaire raad, die Bao Dai Zaterdag „afgezet" heeft. Er is weinig be kend over de macht van het comité, dat Diem heeft verzocht het afzetten van de keizer goed te keuren. Diem heeft tot dus verre alleen gezegd dat hij de kwestie zal ..bestuderen". Berichten dat Diem aan Bao Dai een boodschao heeft gestuurd, dat hij niet langer de macht heeft een premier te benoemen, zijn niet bevestigd. Diem's vele politieke tegenstanders hebben be weerd dat Diem onder de duim van het comité zit, maar de aanhangers van Diem ontkennen dit heftig. Het lijkt dat de jongste loop der gebeur tenissen de keizer en de premier dichter naar elkaar toe heeft gedreven na de felle telegrammen die zij verleden week heb ben uitgewisseld. Bao Dai heeft een ver zoeningsgezinde boodschap gestuurd en Diem heeft een speciale vertegenwoordiger, Ton That Hoy gezonden om de keizer de situatie uit te leggen. Buitenlandse waar nemers menen dat aan beide kanten pogin gen worden gedaan om het gezicht te redden. Reuter-AFP) Het nationale leger heeft een zware aanval op eenheden van de or ganisatie Binh Xuyen ontketend in het havengebied, drie kilometer ten Zuiden van Saigon. De actie werd ingeleid door een hevige beschieting met mortieren. De Binh Xuyen heeft bekend gemaakt, dat zij zich met de strijdkrachten van de secte Hoa Hao onder de krijgsheer Ba Cut, heeft verenigd en dat zij het gehele gebied tussen Saigon en het 125 kilometer verder BERLIJN/HONGKONG (UP-Reuter) De Sovjet-Unie en zeven andere commu nistische staten zullen op 11 Mei in War schau bijeenkomen ten vervolge van de Moskouse conferentie in het na jaar, waarop werd besloten een verenigd militair opper bevel in te stellen ingeval de Parijse over eenkomsten die voorzien in de bewapening van Duitsland, van kracht zouden worden. Het persbureau „Nieuw China" meldt, dat communistisch China een waarnemer naar de conferentie zal zendien. Behalve de Sovjet-Unie zullen Polen, Tsjechoslowa- kije, Oost-Duiteland, Hongarije, Roemenië, Bulgarije en Albanië aan de conferentie deelnemen. naar het Zuid-Westen gelegen Long Xuyen in haar macht heeft. Volgens het nationale leger zijn de laatste verzetshaarden van de Binh Xuyen in Cholon, de Chinese voor stad van Saigon, opgeruimd. Volgens een bericht van welingelichte zijde zou de op perbevelhebber van de Bin Xuyen, gene raal Le Van Vien, zijn gewond. De vertegenwoordiger van Bao Dai, gene raal Nguyen Van Hinh, schijnt te zijn aan gekomen .in Dalat, de residentie van Bao Dai als het staatshoofd in zijn land vertoeft, waarheen ook generaal Nguyen Van Vy, die door Bao Dai tot opperbevelhebber werd benoemd, is uitgeweken. Een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft de verklaring herhaald dat Washington Diem blijft steunen als minister-president van Zuid-Vietnam. In tegenstelling tot eer dere verklaringen werd ditmaal evenwel niet gesproken van steun aan Bao Dai als staatshoofd. Op vragen, of dit een koers wijziging betekent, weigerde de woord voerder te antwoorden. (Van onze correspondent in Brussel) Vandaag: is te Brussel de speciale mi nisteriële landbouwconferentie bijeen. De Nederlandse regering hecht aan deze ver gadering grote betekenis daar minister Mansholt heeft verklaard dat de onder tekening van het verdrag der Economische Unie Benelux slechts mogelijk is als voor de Belgisch-Nederlandse landbouw-moei- lijkheden een bevredigende oplossing wordt gevonden. De Belgische regering is thans klaar gekomen met de tekst van een ontwerp van wet betreffende de oprichting van een landbouwfonds dat ongeveer de rol zal spelen van het Nederlandse land- bouw-egalisatiefonds. In het algemeen zijn de leden van de Nederlandse delegatie van oordeel dat de eenheidsmarkt voor agrarische producten in de loop van vijf jaren gerealiseerd zal kunnen worden. De Nederlandse delegatie merkte bijvoorbeeld op dat de Neder landse landbouwlonen in 1954 met 20 per cent zijn gestegen, zodat over vijf jaar de lonen waarschijnlijk geen handicap meer zullen vormen in de kostprijzen-verschil len in de Belgische en de Nederlandse eco nomie. Het landbouwprotocol van Mei 1947 zal dus geleidelijk soepeler worden gemaakt en men zal in beide landen een landbouwpolitiek volgen waardoor de kostprijsverschillen in belangrijke mate worden gereduceerd. Over de methode van bescherming van de Belgische land bouw, na de periode van 5 of eventueel 7 jaar, is men het niet helemaal eens en het is een van de punten, welke de ministers vandaag zullen bespreken. Er staan op de agenda van de conferen tie nog enkele andere punten, o.m. de be spreking van een ontwerp van een Bene- lux-arbeidsverdrag en de interparlemen taire raad van advies, evenals de methode, welke moet worden gevolgd bij de redac tie van het definitieve unie-verdrag. Het is de Luxemburgse premier Bech, die de conferentie presideert. Minister Suurhoff is op deze conferen tie geïnviteerd om er de bepreking mee te maken over het Benelux-arbeidsverdrag. Bij K. B. is met ingang van 1 Mei 1955 de eervol ontslagen luitenant-generaal M. R. H. Calmeijer benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau, met de zwaarden. (Van onze correspondent in Bonn) De geallieerde Hoge Commissie, die se dert- het ontstaan van de West-Duitse bondsrepubliek in 1949 nog altijd de hoog ste instantie is, zal Donderdag voor het laatst bijeenkomen om zich te ontbinden. Op die dag zullen te Bonn, Parijs en Brus sel de officiële documenten van de Parijse accoorden gedeponeerd worden, waardoor West-Duitsland zijn souvereiniteit ver krijgt. Vermoedelijk nog dezelfde dag, zul len de drie Hoge Commissarissen, Conant (Verenigde Staten), Sir Frederick Hoy er Millar (Groot-Brittannië) en Frangois- Poncet (Frankrijk) aan de West-Duitse bondspresident hun geloofsbrieven als am bassadeurs overhandigen. Over enkele maanden zal Frangois-Poncet, die zijn land reeds voor de oorlog in Duitsland vertegenwoordigd heeft, de diplomatieke dienst met pensioen verlaten en naar zijn vaderland terugkeren. Wanneer het bezettingsstatuut voor West-Duitsland eindigt, zullen de bezet tingstroepen een andere status krijgen. De voorrechten, die zij tot nu toe hebben ge noten, vervallen. De Britse militairen heb ben al een brochure gekregen, waarin hun verteld wordt hoe zij zich in het vervolg moeten gedragen. De Duitse strafwetten worden op hen van toepassing en de Duitsers kunnen hen eventueel in voor lopige hechtenis nemen. Zij zullen ook ver plicht zijn de Duitse autoriteiten des verlangd hun legitimatiepapieren te tonen. (van hedenmorgen 7 uur) weers- 2? •05 -Ófl UllU acisj, toestand Et S ra E S X £5 za Stockholm geheel bew. w 1 9 2 Oslo regen ONO 4 7 22 Kopenhagen zwaar bew. ZZW 9 14 1 Amsterdam licht bew. w 7 14 1 Londen onbewolkt zw 4 14 1 Luxemburg zwaar bew. wzw 6 13 5 Parijs half bew. w 5 16 1 Bordeaux mist w 1 16 3 Grenoble motregen NW 6 20 17 Nice onbewolkt NW 1 20 0 Genève licht bew. windstil 20 2 Zürich zwaar bew. ZW 1 21 4 Locanro onbewolkt OZO 7 20 14 Berlijn zwaar bew. w 6 24 3 Frankfort zwaar bew. ZZW 4 17 6 München regen ZZW 5 23 14 Wenen zwaar bew. NW 6 27 0,3 Innsbruck regen windstil 26 9 Rome half bew. Z 4 25 0 Ajaccio zwaar bew. windstil 20 0 Mallorca 21 1 Neerslag laatste 24 uur. *xxxxxxxxxxxjxcoocoooc&x<Kfyr>r>nYy\ oro-ror>cor>rx«»0C000 TOENEMENDE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Vanavond en vannacht enige regen; morgen opklaringen met slechts enkele verspreid optredende buien. Aanvan kelijk matige tot krachtige Zuidelijke, later krachtige tot harde Zuid-Weste lijke wind, ongeveer dezelfde tempe raturen. 4 Mei Zon op 5.09 uur, onder 20.10 uur. Maan op 18.00 uur, onder 3.44 uur. Maanstanden 6 Mei 23.14 uur: Volle maan 15 Mei 2.42 uur: Laatste kwartier 21 Mei 21.58 uur: Nieuwe maan 28 Mei 15.01 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmniden Dinsdag 3 Mei Hoog water: 1.24 en 13.48 uur. Laag water: 9.09 en 21.48 uur. Woensdag 4 Mei Hoog water: 2.12 en 14.32 uur. Laag water: 10.01 en 22.31 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1