De blauwe Gomboom Vertrouwen in vaccin van dr. Salk begint te tanen Clowntje Rick Twee millioen bakkers vlaggetjes op zes Mei Koninklijke telegramwisseling Te Arnhem Nederlandse Hardmetaaldag geopend Nederlandse expositie te Parijs geopend Afbraak te Zoutelande voor nieuwe zeewering Wanhopige vader sloeg huisvestingsambtenaar Menselijke fout of technische storing? Roofoverval bij Kampen Haagse raad bijeen 4 Reusachtige zvinsten van Amerikaanse fabrikanten mkmtik J5| tioot de I'. Stichting. 1940- (945 Ongeval bij Hoogovens Examens „Het leven begint bij 40" Goedennacht Rapport R.K. Centrum voor Staatkundige Vorming Voor de kinderen Een week voorwaardelijk „Nederlander vergeet de devaluatie van de gulden" Havenmeester van Klaksvik als schuldige aangewezen FEUILLETON Door Dorothy Quentin DINSDAG 3 MEI 19SS WASHINGTON (Reuter) De liberaal- democratische „New York Post" heeft ge meld dat kringen in Wallstreet de winst, die wordt gemaakt door de zes firma's die vergunning hebben gekregen het vaccin tegen kinderverlamming van dr. Salk te fabriceren, schatten op meer dan 33 per cent. Dr. Salk heeft zelf geen aandeel in de opbrengst, maar de fabrikanten ver wachten dit jaar een winst te maken van ongeveer 20 millioen dollar. Volgens de „New York Post" venvacht één van de firma's dit jaar een dividend uit te keren van 70 In een redevoering in de Senaat heeft de republikeinse senator Wayne Morse er gisteren bij het Congres op aangedrongen onmiddellijk een verplichte overheidscon trole in te stellen wat betreft de versprei ding van het Salk-vaccin tegen kinderver lamming. Morse zeide dat het thans ge volgde systeem van vrijwillige prioriteiten volkomen onvoldoende is gebleken. Morse liet zich aldus uit, terwijl presi dent Eisenhower's adviescommissie voor de kinderverlamming achter gesloten deuren vergaderde om vrijwillige quota per staat vast te stellen om een eerlijke verspreiding van het nog steeds schaarse vaccin te waar borgen. De nationale kinderverlammings conferentie had aanbevolen eerste prioriteit te geven aan kinderen van 1 tot 9 jaar, maar de feitelijke beslissing werd overge laten aan de plaatselijke autoriteiten. Morse beweerde dat gebleken is dat het vaccin met voorkeur beschikbaar is gesteld en gegaan is naar vele personen buiten de groep van 5 tot 9 jaar, die het meest vat baar voor kinderverlamming is. Hij zeide dat het thans beschikbare vaccin net vol doende is voor de kinderen voor wie het gevaar het grootst is. Hij zeide dat er on geveer 16.4nn.000 kinderen in die leeftijds groep in de Verenigde Staten zijn en dat er voldoende vaccin is om 16.900.000 per sonen te immuniseren. Weer slachtoffers Een zevenjarig meisje uit Moscow. Idaho (V.S.), namelijk Janet Lee Kincaid, is in een ziekenhuis in Spokane. Washington, overleden, na in April te zijn ingeënt met het Salk-vaccin. Een ander slachtoffertje, dat vorige week bezweek, kwam eveneens uit Idaho en was ook een meisje van 7 jaar. Beide kinderen waren behandeld met het vaccin dat bereid was door de Cutter-labo ratoria uit Berkeley, Califomië. De Amerikaanse strijdkrachten in Euro pa hebben bekend gemaakt dat zij van plan zijn de vaccinatie van 80.000 Amerikaanse kinderen met Salk-vaccin uit te voeren, ondanks de recente sterfgevallen. Bij de West-Duitse medische autoritei ten bestaat de tendenz om met toepassing van het kinderverlammingsvaccin te wach ten tot nieuwe proeven wat betreft de uit werking van het vaccin zijn genomen. In Californië en verscheidene andere streken is het massale inentingsprogram ma stopgezet, maar de overgrote meerder heid van de met de gezondheidsverzorging belaste autoriteiten in Amerika zet de in enting van de eerste twee klassen lagere schoolkinderen met grote spoed voort. Er zijn echter stemmen opgegaan de gehele vaccinatie voorlopig op te schorten tot men „alles onder controle heeft". De British Medical Research Council heeft een eerder genomen besluit herzien en nu besloten de proeven met het Salk- vaccin die deze week op 2000 kinderen in zes steden genomen zouden worden, uit te stellen. De raad nam dit nieuwe besluit op een spoedzitting, na een rapport te hebben aangehoord door enige geleerden van het ministerie van gezondheid die het vaccin onderzocht hebben. De raad besloot nu de voorgenomen vaccinatie uit te stellen tot de resultaten van een Amerikaans onder zoek naar het vaccin bekend zijn. Minister van Gezondheid Iain MacLeod heeft gis teren in het Lagerhuis gezegd dat het vac cin aan diepgaande proeven onderworpen zal worden voor het wordt toegepast. De Zweedse medische raad heeft beslo ten de voorgenomen massa-inenting met in Zweden gefabriceerd vaccin tegen kinder verlamming uit te stellen totdat de con trole-methodes absoluut voldoende geble ken zijn. Het besluit is reeds Zaterdag genomen en te zelfder tijd is besloten de bestellin gen voor in Amerika vervaardigd Salk- vaccin te annuleren zo deelde een woord voerder van de medische raad Maandag avond mede. Deze afbeeldingen geven de beide zijden weer van de gekleurde vlaggetjes, die op 6 en 7 Mei ten behoeve van de Stichting 1940-1945 en het Rode Kruis door alle bakkers verkocht zullen worden. Het Nationaal Bakkers Comité verwacht, dat twee millioen vlaggetjes door de Nederlandse huisvrouwen zullen worden gekocht, als dankbare herinnering'aan het Zweedse wittebrood, dat aan het einde van de hongerwinter de voedselnood hielp lenigen. Naar aanleiding van het bezoek van het Zweedse koningspaar aan ons land hebben de beide Koninklijke huizen de volgende telegrammen uitgewisseld: „Bij het verlaten van het Nederlands grondgebied gevoelen wij behoefte jegens Uwe Majesteit en Zijne Koninklijke Hoog heid Uw Echtgenoot, onze zeer hartelijke dank tot uiting te brengen voor uw bui tengewone gastvrijheid en voor alle tijdens ons officiële bezoek aan uw land jegens ons bewezen hartelijkheid. Wij zullen daarnaast nimmer de ons door het Ne derlandse volk bereide overweldigende vriendschappelijke ontvangst vergeten, een ontvangst, die ons meer heeft getrof fen, dan wij tot uiting kunnen brengen en die wij nooit zullen vergeten". Onderte kend: Gustaf Adolf, Louise. „Wij danken U hartelijk voor Uw vrien delijke boodschap. Het was ons een grote vreugde dat dit bezoek aan ons volk de gelegenheid bood om aan uwe majestei ten zijn oprechte sympathie en zijn diepe dankbaarheid voor hetgeen U en het Zweedse volk voor ons hebben gedaan, te tonen". Ondertekend: Juliana, Bernhard. De jonge bankwerker H. W. uit Bever wijk was Maandagmorgen in de Centrale Werkplaats van Hoogovens behulpzaam bij het aftekenen van een stalen mantelplaat voor een locomotief. Doordat hij de situatie niet juist beoordeelde maakte hij de klem men, waarmee de plaat aan de locomo tief was bevestigd, voortijdig los. Ten gevolge hiervan viel de plaat een meter en nam W. in de val mee. De bankwerker, die de plaat op zich kreeg, moest met wonden aan het hoofd en kneuzingen aan de rechter arm in het Rode Kruis zieken huis worden opgenomen. Utrecht. Geslaagd voor het semi-arts- examen: P. J. van Garderen te Utrecht, J. A. M. Mullink te Oudewater, J. C. W. Prins te Utrecht, mej. J. M. Radder te Utrecht, A. A. Sohnlein te Utrecht, M. E. van der Steen te Utrecht. Arts-examen: P. C. Reijkers te Utrecht, A. A. J. J. Schoenmakers te Tilburg, J. L. M. van Haaren te Tilburg, D. Oliemans te Utrecht, H. J. F. Peeters te Venlo. Tot doctor in de wis- en natuurkunde pro moveerde Chr. B. Bar geboren te Amboina. Utrecht. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde dr. J. de Miranda, op een proefschrift, getiteld: „Verkenning van de „Terra incognita" tu.'sen practijk en theorie in middelbaar (scheikunde-) onder wijs". Amsterdam. (Vrije Universiteit). Geslaagd voor het candidaatsexamen Nederlandse let teren de heer K. de Jong, Marken en P. Minnema, Kampen. Geslaagd voor het doc toraal examen geschiedenis de heer H. Wesselink, Nieuw-Amsterdam. Leiden. Doctoraal examen Nederlands recht: mej. A. W. F. Kamerman te Den Haag en de heren R. F. de Vooijs te Rotterdam en K. A. Kriekhaus te Den Haag. Candidaats examen Franse taal- en letterkunde de dames J. M. W. van Weerlee te Leiden en H. Zandvliet te Voorburg. Doctoraal examen geschiedenis mevr. L. J. TelsElias te Den Haag. Doctoraal examen geneeskunde de dames H. v. d. Hoogenband te Den Haag, M. N. Wolterbeek 1 Den Haag en de heren J. A. Eulderink te Enschedé, S. Guss (U.S.A.) en J. A. Los te Den Haag. Arst-examen le gedeelte mej. M. M. H. Ament te Den Haag en de heren D. A. Buijs te Den Haag. R. C. M. Dalmeijer te Den Haag, J. C. Lucas te Oegstgeest. B. N. Reijdon te Amsterdam en I. Schnitzler (U.S.A.). Arts-examen 2e gedeel te de heren J. J. Fischer te De Bilt, M. v. d. Kruk te Den Haag, D. N. van Paassen te Haarlem, J. van Eijsinge te Leiden en J. Verwiel te Waalwijk. Nijmegen. R.K. Universiteit: doctoraal examen Sociale Wetenschappen: C. A. Fenijn. Oss. cum laude. Gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte (cum laude) F. B. M. Tangelder op proefschrift getiteld: „Muntheer «- n Muntmeester" een studie over het Berghse muntprivilege in de tweede helft der zestiende eeuw. Elk gezin elke dag met een post pakket van 30 kilo naar postkantoor In zijn openingsrede op de Nederlandse Hardmetaaldag, die vandaag te Arnhem wordt gehouden, zei de heer W. M. A. Van- dersluys, dat het absolute noodzaak is er in Nederland op te blijven aandringen om bij gelijke prijs en gelijke kwaliteit het Nederlandse product te kopen. Die nood zaak is nu groter en dringender dan ooit tevoren. Hij vestigde de aandacht op de zeer vele moeilijkheden welke de Neder landse export in de weg worden gelegd. „Een ding hebben wij echter als Neder landse producenten zeer zeker in de hand," zo zeide hij met nadruk, „en dat is onze thuismarkt. Laten wij eikaars producten kopen, daarmede maken wij ons allen sterk in ons gemeenschappelijk streven om het Nederlandse exportproduct te vergroten en zodoende de welvaart in ons land te ver zekeren en te vergroten." Een klein rekensommetje leert ons, zei hij verder, dat elke dag ongeveer 67 dui zend ton goederen ter waarde van 25 mil lioen gulden de grens overgaan. Elk uur, dag en nacht door, bijna drieduizend ton goederen ter waarde van 1 millioen gulden. De export per hoofd der bevolking, is, naar hij becijferde, negenhonderd gulden per jaar en dus vijfenzeventig gulden per maand. Voor een gemiddeld gezin komt dit neer op ruim 300 gulden per maand; zo sterk is de export met de directe welvaart van onze bevolking vervlochten. Wanneer men de gehele Nederlandse export van 1954 als postpakket zou kunnen verzenden, zou elk gezin elke dag een postpakket van bijna 30 kg naar het postkantoor moeten brengen. Wij moeten er alleen maar voor waken, dat een eventuele, plotselinge teruggang van onze export, ons niet overvalt als een overstromingsramp in de nacht, zei hij. Zelfvoldoening en vooral zelfoverschatting zijn werkelijk onze grootste vijanden in tijden, dat het ons goed gaat. Tenslotte zei spreker deze Hardmetaaldag te zien als een dag die georganiseerd is, om zich te bezinnen op hetgeen in eigen land op dit gebied wordt gepresteerd. Een gelegenheid om in ongedwongen sfeer te luisteren en te bespreken wat door verbruikers en fabri kanten over het onderwerp kan worden gezegd. De Nederlandse ambassadeur in Frank rijk, baron Van Boetzelaer, heeft Maandag middag in een groot magazijn te Parijs een verkoopstentoonstelling van Nederlandse pi-oducten geopend. In Frankrijk kent men de Nederlandse kazen, cacao en electrische apparaten reeds. Thans stelt Nederland van 3 tot 14 Mei in dit magazijn een groot aantal artikelen met een oorspronkelijk karakter ten toon, zoals keramische artike len, mandwerk, gaskronen, en huishoud- linnen. In de levensmiddelenafdeling ziet men niet alleen de ronde kaasjes, maar ook conserven, biscuits, vleeswaren, bier en likeuren. In andere afdelingen van het magazijn worden speelgoederen, reisartike len en kleding uit Nederland ten toon ge steld. De gevraagde prijzen van de produc ten, waarvan volgens A.F.P. de afwerking uitstekend is, zijn vrijwel gelijk aan die van Franse producten. In de Maandagavond gehouden bestuurs vergadering van de stichting „Het leven begint bij 40", is besloten dat het bestuur een onderzoek zal instellen naar het totaal bedrag aan steun en werkloosheidsuit kering, dat door de overheid is gedaan aan de werkloze hoofdarbeiders, voordat deze mensen door deze particuliere stichting weer aan werk werden geholpen. Het be stuur beoogt hiermede het resultaat van deze enquête zo spoedig mogelijk mede te delen aan alle leden van de Eerste en Tweede Kamer. Met dit onderzoek hoopt 't stichtingsbestuur de Staten-Generaal dui delijk te maken hoe belangrijk het werk is dat door „Het leven begint bij veertig" sinds de oprichting is verricht. Vijfentwintig dertig woningen achter de zeewering van Zoutelande zullen moe ten worden afgebroken, voordat het plan tot verhoging en verzwaring van deze zee wering waartoe minister Algera het vorig jaar persoonlijk opdracht gaf kan worden uitgevoerd. Over dit plan is op enkele details na overeensteming tussen Rijkswaterstaat en de polder Walcheren bereikt. De waningen, die onder de slopershamer zullen vallen, staan in de Langstraat, op het Kerkplein en op Het Hooge. Ook het Willibrordusoutie op het Kerkplein zal moeten verdwijnen. Waarschijnlijk zullen ook enkele zomerwoningen moeten wor den afgebroken. Onderwijsherziening ADVERTENTIE Slaapt U slecht door rheumatiek. spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en U slaapt heerlijk. Togal baat! Zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.95, 2.40, 8.88. De destijds ingediende wetsontwerpen van minister Rutten tot herziening van het middelbaar en voorbereidend hoger onder wijs waren voor het Centrum voor Staat kundige Vorming van de Katholieke Volkspartij aanleiding twee commissies te benoemen tot nadere bestudering van dit onderwerp. Eén van deze commissies, die onder voorzitterschap van dr. C. Jansen te Amsterdam stond, heeft een rapport uit gebracht, waarin onder meer gezegd wordt, dat niet ten onrechte van overlading van het onderwijs wordt gesproken. Die over lading bestaat volgens de commissie niet zozeer in een te groot aantal vakken, dat aan alle leerlingen wordt onderwezen en ook niet zozeer in een te grote hoeveelheid leerstof, die voor elk vak afzonderlijk ge acht wórdt tot het middelbaar of tot het voorbereidend hoger onderwijs te moeten behoren. Veeleer acht de commissie de overlading hierin te bestaan, dat alle leer lingen worden gesteld voor dezelfde op gave, die betrekking heeft op de gehele leerstof, omdat die voor alle leerlingen verplicht is. Noodzakelijk acht zij niet in de eerste plaats beperking van de leerstof voor de scholen, maar wel dat aan de scholen de mogelijkheid wordt geboden tot beperking van de leerstof voor de individuele leer ling, in die zin dat aan de leerlingen de mogelijkheid wordt geboden een keuze te doen tussen vakken, waarop zij zich meer en vakken waarop zij zich minder zullen toeleggen. Daartoe zou de leerstof voor elk vak en voor elke klasse moeten worden verdeeld in een eenvoudige overzichtsken nis en een kennis die daarboven uitgaat. De beoordeling der leerlingen zou moeten geschieden naar de hoogte, die zij in ken nis, welke de overzichtskennis te boven gaat, hebben bereikt. Brengt een leerling het daarin niet ver, dan heeft hij in elk geval in de degelijke overzichtskennis iets, dat voor hem zeer veel waard is. c „Ja", vertelde de bootsman verder. „Het was helemaal niet leuk, hoor, toen het schip zo verschrikkelijk tekeer ging! ...Ik liep net met 'n hoge stapel borden in m'n handen, toen er opeens weer zo'n verschrikkelijk hoge golf kwam en het schip opzij gooideNou, jullie voelt wel, wat er toen gebeurdeik verloor m'n even wicht en rinkeldekinkeldepatsieké!daar lag de hele stapel borden in gruzele menten!" Dat was natuurlijk 'n hele schade, maar jaik kon er ook niks aan doen; zoals dat schip tekeer gingdaar kon geen mens bij op zijn benen blijven staan! En het werd maar steeds erger. We werden er allemaal duizelig en ziek van, zoals het schip danste. En toen, opeens, kwam er 'n harde dreunwe voelden 'n ver schrikkelijke schok en gingen allemaal ondersteboven. En toen was het opeens ge daan met het op en neer dansen van de bootwant die was door 'n geweldige golf opgenomen en boven op 'n steile rots gegooid, die daar rechtop uit de zee stak. Gelet op de omstandigheden, waaronder het feit werd gepleegd, heeft het gerechts hof te Amsterdam, dat Maandagmiddag uitspraak deed, de straf van een week, die de politierechter wegens mishandeling van een ambtenaar had opgelegd aan een Am sterdammer, vernietigd en termen aanwe zig geacht tot het opleggen van een gecom bineerde straf: een week voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar plus een geld boete van 20 gulden. Het betrof hier de 32-jarige fabrieks arbeider P. P. uit Amsterdam, die de vori ge zomer met zijn vrouw en kind als onder huurder op straat werd gezet, terwijl zijn vrouw een tweede baby verwachtte. Hij probeerde voor zijn gezin ergens onderdak te vinden, doch niemand wenste hem met zijn in verwachting zijnde vrouw kamers te verhuren. Ook bij het Centraal Bureau Huisvesting kreeg hij nul op het request. „Ik heb met uw smoesjes niets te maken", zei een ambtenaar hem. Toen nam P. een duik door het nauwe loketje en sloeg de ambtenaar onder zijn bureau. Er moesten tien man aan te pas komen om de overi gens tenger gebouwde arbeider de deur uit te werken. De mishandelde ambtenaar liep een hersenschudding op. Van die dag af tot de lente van dit jaar woonde P. in een gebouw voor mannen van „Hulp voor Onbehuisden". Zijn vrouw en kind werden van hem gescheiden on dergebracht in een vrouwen-afdeling el ders in de stad. In September j.l. kreeg zij haar tweede baby in een ziekenhuis. Daar na werd zij met dit kind teruggezonden naar „Hulp voor Onbehuisden". Man en vrouw konden elkaar slechts des avonds in de stad ontmoeten, aangezien zij niet in eikaars afdelingen op bezoek mochten ko men. Beiden kregen ernstige zenuwstorin gen. Intussen werd de man door de politie rechter wegens de mishandeling een week opgelegd. Op aandringen van de artsen en de advocaten wees het C.B.H. deze arbei dersfamilie tenslotte 2 maanden geleden een bescheiden oude woning in de Von Zesenstraat toe. In de huiskamer daarvan is echter geen stookgelegenheid. Voor het gerechtshof te Arnhem is de zaak behandeld tegen de 34-jarige chauf feur-expediteur M. van V. uit Delft, die op 25 November 1953 op de onbewaakte over weg bij Bercum met zijn 13-tons trekker met oplegger in botsing was gekomen met een trein.. De materiële schade was groot, maar persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De Nederlandse Spoorwegen hebben tegen Van V. een civiele vordering ingesteld van 150.000. De rechtbank in Den Haag heeft de behandeling van deze civiele zaak opgeschort totdat het arrest in de strafzaak van het Arnhemse hof bekend zal zijn. Van V. was wel verzekerd, doch die dag stond voor de oplegger een andere trekker dan die in de polis stond vermeld. De verzekeringsmaatschappij achtte in dit geval de schade niet door verzekering ge dekt. De rechtbank te Zwolle sprak Van V. vrij, omdat zij niet bewezen achtte dat het beveiligingssysteem van de spoorwegen op het tijdstip van het ongeluk op de juiste wijze zou hebben gefunctionneerd. De pro cureur-generaal van het gerechtshof was daarentegen van oordeel dat het bewijs van de schuld van Van V. wel geleverd is. Hij eiste 300 boete en 1 week gevangenis straf voorwaardelijk. De overweg bij Bercum was beveiligd door een knipperlicht-installatie. De chauffeur verklaarde, gezien te hebben dat het knipperlicht pas van groen op rood sprong toen het te laat was om nog te kunnen stoppen, daar de weg glad was. De verdediger, mr. L. D. Pels Rijeken, trok de goede werking van de knipperlicht installatie in twijfel op grond van verkla ringen van getuigen a décharge, die bij dezelfde overweg wel eens gezien hadden dat de installatie niet goed werkte. Hij memoreerde dat op 3 Januari 1954 op deze overweg een Duitse auto door een trein is aangereden. De chauffeur is omgekomen en er waren geen getuigen. Op 27 Decem ber 1953 was een storing gemeld. Een vrachtauto uit Leeuwarden werd op deze overweg aangereden. De bestuurder vond de dood. Ook hierbij waren er geen getui gen. Volgens de spoorwegen werkte het knipperlicht in beide gevallen normaal. Maar in andere gevallen, zoals op een over weg bij Deurne, waar een vrachtauto werd meegesleurd door een goederentreiin, blijkt uit getuigenverklaringen dat het knipper licht uitviel en dat het belsignaal niet werkte. Pleiter zou het toejuichen als het hof evenals de Zwolse rechtbank zou oor delen, dat het bewijs beslist onvoldoende is. De procureur-generaal wees er in zijn repliek op dat de verdachte zelf niets over een storing gezegd heeft. Mr. Pels Rijcken antwoordde, dat de verdachte niets be hoeft te bewijzen over een storing. Zolang niet vaststaat, dat de installatie normaal heeft gefunctionneerd, mag de verdachte zijns inziens niet worden veroordeeld. Op 13 Mei zal het gerechtshof uitspraak doen. Mr. H. F. van Leeuwen: Mr. H. F. van Leeuwen, lid van de Twee de Kamer en oud—directeur van de Twent- sche Bank, heeft in Rotterdam voor de American Businessmen's Club gesproken over de financiële situatie in Nederland. De Nederlanders houden ervan, zo zei hij, min der te besteden dan zg eigenlijk zouden kunnen. Zij willen weinig besteden en klaar staan voor kapitaalexport. Het z.g. „Neder landse wonder" wilde hy eigenlijk onderbe steding noemen. De liquiditeitsdrang is sterk, zelfs tot in het overdrevene, maar men vergeet, dat gespaard geld later wel eens minder waard kan zijn. De staatsschuld, die de laatste vijf jaren met ongeveer zeven milliard is gedaald meer dan twee milliard komt daarvan op rekening van de Marshallhulp is zo som ber mogelijk voorgesteld. Volgens mr. Van Leeuwen zijn er in Ne derland twee stromingen te onderscheiden. De eerste is die van de solide financier, die zegt dat de schulden betaald moeten wor den. De tweede is de socialistische, die graag wil socialiseren en overheidsvermo- gen wil vormen. Die twee stromingen ko men samen en dan doen wy ook onze schul den af. Maar dan biyft er wel wat weinig over in de private sfeer. Een tweede wonder heeft zich volgens spreker voorgedaan: de kapitaalsvorming was ruim. Het buitenland heeft zich op gro te schaal geïnteresseerd voor Nederlandse waarden. Aan Nederlandse aandelen is voor 600 700 millioen gulden het land verlaten. Vooral Amerikaanse papieren zgn daarvoor teruggekomen De Nederlander, aldus mr. Van Leeuwen, heeft slecht kunnen inzien, dat zgn eigen geldswaarde veranderd is. Hg vergat dat er in 1945 en daarna in 1949 devaluaties zgn geweest, waardoor de prijs van de dollar verdubbeld is en ook het prgspeil in het buitenland gestegen. Aan het normale peil heeft hg zich niet weten aan te passen en ook niet willen aanpassen. Zowel in 1945 als in 1949 hadden wg volgens spreker per centueel veel minder kunnen devalueren. Maar toen het eenmaal zover was hadden wg de consequenties moeten nemen of te rugdraaien, een aansprakelijkheid die vol gens mr. Van Leeuwen de regering niet kan dragen. Internationaal hebben wij ons vastgelegd op een politiek, die maakt dat het prgspeil gebonden blijft aan dat van de partnerlanden. In de nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks half een is de heer P., vertegen woordiger uit Kampen, het slachtoffer ge worden van een roofoverval. De heer P. was met zijn bestelwagen op weg naar Kampen, toen hij op de Frieseweg in de nabijheid van Kampen twee mannen ont dekte, die gebaren maakten en hem ver zochten te stoppen. Met enige aarzeling gaf de heer P. gevolg aan dit verzoek. Hij werd daarop door de twee tot nu toe onbekend gebleven personen uit de wagen gehaald, waarna een worsteling volgde. De mannen beroofden de heer P. van zijn portefeuille inhoudende 100 gulden, terwijl zij tevens het contactsleuteltje van de auto mee namen. De politie stelt een onderzoek in. KOPENHAGEN (United Press) De Deense minister van Financiën Viggo Kampmann gelooft aan een vreedzame re geling van de Klaksvik-kwestie, maar hij meent dat de leider van het verzet der Klaksvikings, havenmeester J. Fischer Hei- nesen, de verantwoordelijkheid moet dra gen wegens het opruien tot een privé- oorlog tegen wet en orde. De commissaris van politie op de Faroer, Feilberg-Joergens is het met Kampmann eens dat Fischer-Heinesen vervolgd moet worden wanneer een schikking voor de „dokterskwestie" bereikt is. Stappen tegen Fischer-Heinesen kunnen echter tot nieuwe moeilijkheden leiden. Minister Kampmann gelooft dat de Klaksvikings bereid zijn een „vreedzame oplossing" te accepteren. Hij zeide Klaks vik te hebben bezocht op uitnodiging van de bevolking die hij vriendelijk en redelijk had bevonden. Toen hij verlangde dat ver sperringen zouden worden weggehaald die gebruik werden om de haven te barricade ren, werd hiermee onmiddellijk ingestemd. De raad van de gemeente Den Haag heeft Maandagmiddag besloten in ongeveer 2000 te bouwen woningwetwoningen in het ge bied Bouwlust-Vrederust-Berestein bij wijze van proef een centrale verwarming met hete lucht aan te brengen. De hete lucht wordt voor alle woningen geprodu ceerd in een centrale installatie, die ge stookt wordt met olie. De kosten van aan leg van deze verwarming bedragen 4 mil lioen gulden. De raad besloot verder een subsidie van 30.000 te verlenen aan de stichting 1940 '45 en voorts de vermakelijkheidsbelasting voor bioscopen te verlagen van 35 op 25 percent. Voor Nederlandse films zal de be lasting gereduceerd worden van 20 op 15 percent. 31) En zo ploeterde ze voort, heuvel op en heuvel of. Ze probeerde zo veel mogelijk de zon achter zich te houden, enigszins aan haar linkerkant. Voor de Daniels en een jongen als Mike was dat alles waarschijnlijk verre van geheimzin nig, even gewoon als een achtertuin, maar voor Sally was alles even opwindend en geheimzinnig als de Afrikaanse jungle. Tenslotte kon ze zelfs de zon niet meer zien; zg was schuil gegaan achter een grote wolk, en de bomen vormden een soort gewelf, zodat ook de bergtoppen aan haar oog waren onttrokken. Sally begon een beetje bang te worden. Het was echter een dwaze gedachte, dat ze écht zou kunnen verdwalen, de farms lagen slechts enkele kilometers van elkaar ver wijderd; als ze hard zou gaan schreeuwen zou er vast en zeker wel iemand gauw komen, vooral daar Fiona wist dat zij door het bos naar „Te Arama" liep. Maar de gedachte alleen al dat ze hier om hulp zou staan schreeuwen vond ze eigenlijx wel een beetje dwaas. Ze was onver standig geweest om. ondanks Fiona's waarschuwing, tóch de kortere weg te ne men. Ze zat nu in moeilijkheden en daar moest ze zélf maar zien uit te komen, vond ze. Ze keek op haar horloge en zag dat ze al ruim een uur liep; ze kon dus niet ver van ,Te Arama" zijn. Plotseling schreeuwde een vogel. Sally schrok gewe'dig! Het was een afschuwe lijk geluid. Gelukkig had Mike haar hier al voor gewaarschuwd, maar toch bonsde haar hart even hettig. Ik moet niet bang worden, dacht ze bij zichzelf. Alk ik in een kringetje ga rond lopen is 't mis, dan vind ik nooit meer de goede weg. Misschien zou ze wel de nacht in het bos moeten doorbrengen, maar die gedachte beangstigde haar niet. Er waren geen wilde dieren, noch slangen en het was warm genoeg om buiten te slapen. Maar Don, en waarschijnlijk ook wel Luke, zouden ongetwijfeld nijdig op haar zijn omdat ze hun kostbare tijd aan zoeken zouden moeten geven. Want dat zouden ze zéker gaan doen: als ze on vindbaar bleef zouden ze er vast en zeker op uit trekken! Ze moest dus haar uiterste best doen om zélf de weg terug te vinden. Plotseling viel haar oog op een hoge boom, die enkele zware takken vrij dicht bij de grond had. Ze begon te glimlachen. In Devon was ze in héél wat bomen ge klommen, hoewel de reglementen van het weeshuis dat verboden, en ze was er al tijd erg trots op geweest dat ze steeds het hoogst wist te klimmen van alle kin deren. Na enkele minuten al zat ze boven in de boom, enigszins ademloos, vuil en met tal van schrammen. Triomfantelijk keek ze rond. Ze kon nu de lucht zien en de toppen van de bergen. Het bos, dat zich beneden haar uitstrekte, zag er uit als een ruw donker-groen tapijt. En daar, niet verweg, aan haar linkerkant, zag ze de blauwe gomboom: ze keek naar deze levende wegwijzer met een verrukt ge zicht. Zorgvuldig nam ze in zich op hoe ze verder moest lopen en klom toen weer naar beneden met meer haast dan waar digheid. Maar toen ze weer op de grond stond bemerkte ze dat 't niet zo gemakkelijk was als ze had gemeend: het was érg moeilijk in de juiste richting te blijven lopen. Ze was bovendien niet alleen erg vuil, maar ook moe. Met moeite legde ze enkele hon derden meters af. Ze werd steeds ver moeider en lette er nauwelijks meer op waar ze liep. Plotseling bleef ze met haar linkervoet achter een tak haken en viel ze languit voorover. Een ogenblik, dat haar wel een uur toe scheen, zag ze sterretjes; toen deed ze haar ogen weer open, daar iets zachts haar aanraakte. Het was Silk, Luke's hond, die haar gezicht likte. Sally, die zich ziek voelde en nog enigszins versuft was, was zó blij, dat ze Silk zag, dat ze de grote hond vol vreugde omarmde. Silk! Wil jij me de weg wijzen? riep ze met kinderlijke vreugde uit. Toen keek ze op, daar ze iets hoorde kraken. Luke stond tegen een boom geleund en keek haar lachend aan. Je hebt dus de korte weg genomen! zei hij kalm en enigszins sarcastisch. Soms nog iets gebroken? Sally stond snel op en negeerde zijn uit gestoken hand. Haar gezicht was vuur rood geworden. Ik voel me als een idioot! 't Spijt me erg dat ik zo verdwaald ben! Wandelde u soms hier in de buurt. Fiona heeft me opgebeld, zei hij rus tig, terwijl hij haar ondersteunde, en we meenden dat je bést wel eens zou kunnen verdwalen. Het is al meer dan eens gebeurd met mensen die de omgeving véél beter kennen dan jij, Sally. Je bent toch niet gewond? Hij had haar bij haar voornaam aan gesproken zonder dat hij er erg in had ge had. Dit had haar een prettig gevoel gege ven. Hij was zo vriendelijk, ongedwongen en natuurlijk! Ze moest zelfs om zichzelf lachen. Ik heb me geschaafd, geschramd en ik voel me vuil, bekende ze, maar echt gewond ben ik gelukkig niet. Maar ik ben tóch blij dat u me gevonden hebt. Ze wist niet dat hg de verleiding om haar op te pakken en verder te dragen maar nauwelijks kon weerstaan: ze zag er dan ook erg vermoeid en afgetobd uit. Maar hij durfde dit niet goed te doen. Ze was hem echter al dankbaar voor zijn houding en droge humor die haar aan dokter Jim deed denken. Dankbaar was ze ook voor zijn hulp; de val had haar wel enigszins van haar stuk gebracht en zijn steunende arm had ze wel van node. Silk rende voor hen uit en toen zij plotseling de bush achter zich lieten lig gen en vlak bij „Te Arama" weer in de stralende zon terecht kwamen, riep Sally teleurgesteld uit: Nu was ik toch zo vlak bij en tóch kon ik „Te Arama" maar niet vinden, wat een schande! 't Spijt me erg, mijnheer Daniels, dat ik u zo'n last heb bezorgd. En toen ze even naar haar kleren had gekeken, voegde ze er aan toe: Zó kan ik toch geen thee bij u komen drinken! Ik zie er zó slordig uit! Luke begon hartelgk te lachen. Er is genoeg warm water. En met wat zeep kun je wonderen verrichten. Noem me overigens Luke. Dat doet ieder een en ik voel me dan niet zo'n oude brompot. Barry, die hen grinnikend aankeek, wuifde naar Sally. Hij had de laatste dagen in een tweespalt gestaan. Voelde hij zich enerzijds tot Sally aangetrokken, verlangde hij er naar haar weer te zien, wilde hij graag nogmaals die opwekkende en moedgevende woorden van haar horen dat hij zou kunnen zwemmen en lopen voordat de zomer voorbij zou zijn an derzijds wantrouwde hij de gehele medi sche wereld. Hij was wel niet baiig van verpleegsters in het ziekenhuis waren ze altijd erg vriendelijk voor hem ge weest maar in zijn gedachtenwereld associeerde hij hen immers met artsen; zij waren, volgens hem, de paladijnen van de dokters en ze deden wat zij wensten; ze waren zelfs in staat kunstgrepen toe te passen om de patiënten te laten doen wat de artsen wilden. Toch konden verpleeg sters echter lief zijn. Vandaar dat hij hen minder wantrouwde dan de dokters. Bar ry meende verder dat alle artsen het zelfde waren; zij allen wilden hem naar een ziekenhuis sturen, hij moest „Te Ara ma" verlaten, hij moest Luke achterlaten. Hij wilde liever doodgaan dan Luke mis sen. Maar nu hij Sally zo verfomfaaid en vuil aan zag komen moest hij lachen en vergat hij helemaal dat zij een verpleeg ster was. Ik had je het pad kunnen laten zien, pochte hij jongensachtig, heb je niet de inkervingen op de bomen gezien? Nee, antwoordde Sally. ik heb mets gezien. Ik dacht dat ik erg handig deed, maar ik raakte het spoor kwijt en moest in een boom klimmen om te zien waar ik wel was. Jg moet me later maar eens laten zien hoe dat weggetje nu pre cies loopt, Barry. Luke maakte een ongeduldig gebaar; hij vond Sally's woorden verre van tactisch. Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6