„Heeft de vishandel nog toekomst Voor BRILLEN DE BOER Een auto voor Den Haag en een tent voor de opbouw Velsen koopt „de Heerenduinen" Bieeker gaat naar kanaal-B Velsens dodenherdenking Bespreking op „de Zandhoeve Knappe karakteristiek van mogelijk heden, fouten en oplossingen Ook hier verre visserij in het geding Optochtkeukenpraat Aandelen voor f 50.000.-; grond en opstallen voor f 63.000.- W aardig be vrij dings- concert Toiletten in de parken DINSDAG 3 MEI 1955 8 Kennemerlaan 6062 Burgerlijke Stand Heemskerk Bijzondere kerkdiensten Velsen wil streekschool wel laten kopen WOENSDAG 4 MEI DONDERDAG 5 MEI Open manége aan Zee- en Heerenduinweg Kennemerland gaat de kampioen huldigen Duivennieuws 99 TIJDENS DE TWEEDE VOLKSHOGESCHOOL bijeen komst voor de vishandel - een zeer matig bezochte overigens - heeft de heer C. Koster, groothandelaar in vis te IJmuiden, de vraag „Heeft de vishandel nog toekomst" geprobeerd te beantwoorden en er zijn persoonlijke conclusies na een gedegen bestudering van veel materiaal aan toegevoegd. Na de opening door drs. D. J. v. Dijk, de voorzitter-directeur van het Bedrijfschap voor Visserijproducten, heeft de heer Koster aan de hand van drie fraaie beeldstatistieken als zijn mening naar voren gebracht, dat allereerst op grond van een verbeterde aanvoer als gevolg van vlootvernieuwing en ver betering, vervolgens bij een redelijke aanpassing aan een veranderde en verbeterde distributiemethode en tenslotte bij het in aanmerking nemen van de mogelijkheid tot aanzien lijke consumptievergroting, de waag, die uitgangspunt was voor zijn beschouwing, met de meeste beslistheid bevesti gend kan worden beantwoord. Of er eigenlijk wel aanleiding was deze vraag te stellen? Ja, meende de heer Koster, want het is niet te ontkennen, dat velen die zich bezig houden met de handel of de verwerking van vis geraakt zijn in het grens gebied tussen een redelijk bestaan en positieve armoede. Dit verschijnsel kreeg in de bedrijfskring van de vis een vrij grote omvang, zodat er zeker aanleiding was tot het stellen van de vraag. De meesten in de visbranche zijn de in zinking, die kort na de tweede wereldoor log is ontstaan, óf niet te boven gekomen, óf hebben de grootste moeite om aan de huidige omstandigheden het hoofd te bie den. Gezien van de kant van het bedrijf vindt of vond dit zijn oorzaak in gebreken aan de zijde van de aanvoer enerzijds en in een zeker verhoudingsgewijs tekort aan de zijde van de consumptie anderzijds. Bei de oefenen uiteraard dan weer invloed uit op het ontstaan of voortbestaan van gebreken bij de distributie. Het zou echter niet juist zijn zich blind te staren op deze spanningen, op deze da gelijkse of maandelijkse wisselvalligheden in de aanvoer. Ondanks deze wisselvallig heden is er toch een algemene ontwikke lingslijn in het bedrijf te constateren,meent de heer Koster. Hoewel men er altijd rekening mee moet houden dat de visserij gedurende een be paald seizoen kan mislukken, wijzen de genoemde cijfers toch wel op een globale regelmaat. Dit bewijst, dat zolang er ma kreel in de Noordzee te vangen is, een deel van het visserijbedrijf, de vloot, onder nor male omstandigheden voor een dergelijke jaarproductie niet alleen kan, maar ook zal zorgdragen. Ondanks alle wisselingen biedt dit toch een bepaalde grondslag, zowel voor industrie, verwerking als afzet. Ook voor andere vissoorten is een dergelijke ontwik kelingsgang te constateren, terwij'l bij en kele soorten een verheugende toeneming is te constateren. Geen snelle structuurwijziging De heer Koster benaderde het vraagstuk in het algemeen van de drie fazen uit,waar uit de visvoorziening bestaat: de aanvoer, de distributie en de consumptie. Wat de cijfers voor de aanvoer betreft gekozen van het jaar 1953 merkte de heer Koster op, dat in de verhouding hier van wel langzamerhand wijzigingen kun nen komen, maar dat deze zich langzaam zullen voltrekken. Een snelle wijziging in de structuur van onze aanvoer zou zich vermoedelijk alleen kunnen voltrekken, indien een belangrijk deel van de grote trawlervloot zich geheel zou gaan toeleggen op de uitoefening van de z.g. „Verre Visserij". Dat er voor het behoud van ons visserijbedrijf Verre Vis serij zal moeten komen, daarover zijn allen het eens. Indien deze visserij echter onder de huidige omstandigheden geforceerd zou worden doorgezet, geforceerd in die zin dat een belangrijk deel van de grote schepen zich daarop zou gaan toeleggen, dan rijst de vraag of de schade niet groter zou zijn dan de winst. Uit de genoemde beeldstatistiek blijkt, dat er een aanvoer is, die langs goede en vrij regelmatige wegen wordt afgezet.Wan- neer daaruit nu b.v. plotseling zou weg vallen een aanzienlijk deel van de makreel, een gewaardeerde en uitstekende grond stof voor de conserven industrie en het ambtelijk bedrijf van de rokerijen: als men zou gaan missen een aanzienlijk deel van de z.g. „witte of gladde kabeljauw", een kwaliteitsproduct voor de export; indien men zou verliezen een belangrijk deel van de kleine schelvis-aanvoer, een belangrijk deel van de huidige binnenlandse afzet (en dit zou thans zeker het geval zijn als meer grote trawlers thans zouden overschakelen op de verre visserij) en men zou daarvoor in de plaats krijgen de aanvoer van de verre visserij, die, hoe wenselijk ook op zichzelf, toch geen gelijkwaardige vervan ging kan bieden voor de genoemde visserij producten, dan zou deze verandering wei nig voordeel brengen. In dit verband verwees de heer Koster naar het rapport-Tinbergen, waarin de eventuele aanvoer van de verre visserij een additionele aanvoer wordt genoemd, in welks verlengde natuurlijk ook aan een additionele afzet wordt gedacht. Om deze te verkrijgen is het nodig, dat de daarvoor geschikte schepen aan de vloot worden toegevoegd. Daarvoor is natuurlijk tijd nodig, en der halve ligt de conclusie voor de hand, dat wijzigingen, structurele wijzigingen in de aanvoer zich slechts langzaam kunnen vol trekken. Bij de behandeling van het onder werp kon de heer Koster er dus redelijker wijze van uitgaan, dat de aanvoerverhou- dingen van 1953 binnen afzienbare tyd niet al te sterk zullen worden gewijzigd. Aanvoer en afzet Na er op gewezen te hebben dat de be tekenis van de nieuwbouw en de invloed hiervan op de overneming van de aanvoer niet moet worden overschat eenmaal moeten schepen om economische of tech nische redenen worden afgestoten haal de de heer Koster het verschijnsel aan dat de vissersvloot niet meer gebond'en is aan één visserij, b.v. de vleet visserij. Wanneer blijkt dat de aanvoermarkt van gezouten haring overzadigd raakt, dan kan worden overgeschakeld op verse haring en zeevis. Daar komt dan nog bij, dat de zwaardere uitrusting van de schepen in de verschil lende vlootonderdelen als het ware mede brengt de vervanging in een vorm van vis serij, waarvan men vroeger dacht dat deze alleen zou kunnen worden uitgeoefend door schepen van een groter type. Deze, wat men zou kunnen noemen, opschuiving van onderen naar boven zal medebrengen, dat aan de top schepen vrij komen voor een andere soort van visserij, en het is logisch te verwachten dat dit de visserij in verre wateren zal zijn. Naast de noodzaak van de aanbouw van geschikte schepen, ligt er dus ook in de ontwikkeling van ons bedrijf een aanwijs bare tendentie, waarvan redelijkerwijze te verwachten is dat ze op natuurlijke wijze voert tot de uitoefening van de verre visserij. Na de algemene ontwikkelingslijn ten aanzien van de aanvoerpositie van nog meer kanten te hebben benaderd, meende de heer Koster dat de ontwikkelingslijn van de aanvoer gunstig is voor een goede toekomst van de vishandel. Op de binnenlandse markt is zeker ruim te voor een grotere afzet van visserijpro ducten in het algemeen, maar ten aanzien van de gezouten haring moeten deze ver wachtingen toch niet te hoog gespannen zijn. In de binnenlandse consumptie van dit product is de laatste jaren het tegen deel van een toeneming te constateren, terwijl ook de export meer een statisch dan een dynamisch karakter vertoont. Men moet dus rekening houden met het feit, dat met de huidige productiemogelijkheid het verzadigingspunt van de markt is be reikt. De vlootuitbreiding zal dus een an dere richting moeten zoeken. Nu doet de gelukkige omstandigheid zich voor, dat bij een verstandige prijspolitiek de mogelijk heden' op de exportmarkt en in de conser- venindustrie nog lang niet uitgeput zijn voor de verse haring, en dat wat de verse vis betreft de marktvoorziening vooralsnog armelijk genoemd kan worden. Deze om standigheid tesamen met de elasticiteit die de afzetmarkt voor het verse product ge durende de laatste jaren getoond heeft te bezitten, zullen de scharnieren moeten en kunnen zijn, waarop dit bedrijf van zout naar vers kan draaien, zonder dat dit al te grote schokken met zich brengt. Distributie Na te hebben aangevoerd, dat tussen 1923 en 1938 het brood- en aardappelver- bruik met 29 9teeg, het melkverbruik met 57 het kaasverbruik met 66 het verbruik van eieren met 37 en het vis verbruik met slechts 20 merkte de heer Koster op, dat het visverbruik relatief steeds verder achteruitgaat. Voerde de heer Van Dijk het niet aan in zijn openings toespraak? In 1951 per hoofd 10 kg, in 1952 9,5 kg, in 1953 9,4 kg en in 1954 8,9 kg.! Hoe komt het, dat de vis tenslotte achter blijft in de strijd om dit artikel in voldoen de mate geplaatst te krijgen op de dis van de consument? De heer Koster ontkwam niet aan de indruk, dat er iets aan de distri butie, aan de aanbieding van het product aan de consument heeft ontbroken. In het kader van de budgetbesteding ter verkrij ging van een gelijkwaardige, tussen de verschillende détailhandelaren onderling gelijkwaardige, geldomzet, moet de vishan delaar 100 van zijn energie, bedrijfs inrichting en financiering inzetten, terwijl de bakker met 37J/ï kan volstaan, de kruidenier met 33»/2 de groenteboer met 37l/t en de slager met 21 De heer Koster merkte naar aanleiding hiervan op dat indien de positie van de visdétailhandelaar blijft zoals die thans is, deze handelaar de strijd niet zal kunnen volhouden in de zeer overvloedige aanbie ding van voedingsmiddelen aan de Neder landse consument. De aanvoervermeerdering, die nodig is voor omzetvergroting, is op zichzelf niet voldoende. Daarnaast zal de distributie zich moeten aanpassen aan de veranderde en veranderende consumptieve gewoonte van de verbruikers. Niet minder belangrijk is, dat de verkoopmethode wordt aangepast aan de mindere bereidheid van de Neder landse huisvrouw om veel moeite te beste dien aan de bereiding van haar maaltijden. De winkel zal nog iets meer moeten bieden, meende de heer Koster. En hij ging verder: „Ik heb nooit goed be grepen de afwijzende reacties van de kleinhandel ten opzichte van het vraagstuk van de brajfhe-vervaging. Zowel van koopmanschappelijk stand punt bekeken, als uit het oogpunt van dienstverrichting aan de klant, is er bij de vishandel veel voor branche vervaging te zeggen. Immers, door zijn speciale artikel als verse vis, gebakken vis en gezouten haring, die alle een speciale bereiding behoeven, heeft de vishandelaar een afgerond en voor anderen vrijwel onaantastbaar terrein. Waarom zou nu de vishandelaar in deze positie niet tegelijkertijd b.v. die produc ten verkopen die voor de bereiding van zijn artikelen voor de maaltijd nodig zijn of nodig kunnen zijn: oliën, vetten, sla, komkommer, tomaten, sausen, specerijen en waarom geen wijn of sherry en citroe nen bij een partijtje, wanneer de oesters worden geopend?" Als de eieren goedkoop worden, wordt de afzet van vis moeilijker. Waarom zou den de détailhandelaren deze wisselwer king niet egaliseren door in eigen bedrijf zowel vis als eieren te verkopen? Zijn om zet wordt dan veel constanter, waarbij een achteruitgang van de visafzet kan worden opgevangen door een grotere omzet van een ander artikel. Er is al heel vaak gesproken over de noodzakelijkheid van gelijkmatige prijzen bij de visafzet. De noodzaak daartoe is vanzelfsprekend. Wanneer nu de klein handelaar zijn vrij grote bedrijfsrisico moet baseren op vis en op vis alleen, dan zal practisch elke ongunstige omstandig heid in zijn bedrijf in prijswijziging tot uit drukking moeten komen. Het is duidelijk, dat als zijn omzet een smalle basis heeft, hij elke vermindering van deze omzet moet verdisconteren in een prijsverhoging. Zelfs al is dit een tijdelijke prijsverhoging, dan is de werking daarvan zeer ongunstig. Wanneer hij echter de basis voor zijn be drijfsrisico weet te verbreden door neven- liggende en in het raam van de voeding aan vis gelijkwaardige producten te ver kopen, dan kan zijn prijszetting rustiger zijn. Wat de groep betreft die tot nog toe niet tot de regelmatige verbruikers van vis be hoorde, zei de heer Koster het volgende: Er zijn verschillende harde woorden ge sproken over het feit, dat thans ook ande ren dan vishandelaren bevroren vis kun nen verkopen. Men mag niet uit het oog verliezen dat een vermeerdering van het aantal distributiepunten het aangewezen middel is om het visverbruik onder de trage consumenten te populariseren. En nu kan men, mede op grond' van ervaring in andere branches, wel dit stelten dat de bredere stroom van een vergrote afzet als regel weer haar bedding zoekt in het daar voor geëigende kanaal, en dat is in dit verband de speciaalzaak: de vishandel. Ik wil de geringe ervaring die we thans heb ben op het gebied van de verkoop van bevroren vis zeker niet als normgevend beschouwen, maar dat neemt toch ndet weg, dat zelfs deze geringe ervaring al in de genoemde richting wijst. Men mag nooit uit het oog verliezen, dat verstandig ge leide branche-vervaging kan, en ook zeker zal leiden tot interne branche-verstevi ging". Conclusie Voor het eerst sinds de bevrijding is het visserijbedrijf in opmars. Daarbij heeft men gezien dat een grotere distributie ze ker mogelijk moet warden geacht, en dat de distributiemethode nog veel verbeterd kan worden. Wanneer de handel, en zeer in het bijzonder de détailhandel, aan deze voorwaarde vermag te voldoen, dan is er geen enkele reden om te wanhopen aan de toekomst voor vishandel. Dan zal men kun nen bereiken wat men in de eerste plaats beoogt, n.l. een steviger positie met een profijtelijker uitkomst, maar daarnaast kan men ook medewerken aan een betere voeding van ons volk. En, aangezien er nu eenmaal een wisselwerking tussen de ver schillende dingen bestaat, is het zo, dat, naarmate men het laatste beter verzorgt, naar diezelfde mate de omstandigheden voor het eerste gunstiger worden. C onsumptie De heer Koster wilde niet beweren dat door een aantrekkelijke prijs, een ruim aanbod, een vlotte dienstverrichting en een prettige aanbieding het visverbruik bij de regelmatige consumenten nog niet wat kan worden opgevoerd, maar duidelijk is wel, dat in die richting geen aanzienlijke afzet- verruiming is te verwachten. De grote slag zal geslagen moeten worden, door niet- verbruikers van vis tot regelmatige consu menten te maken. En dit nu is de specifieke taak van de détailhandel. Daarvoor is aan voer nodig, een goed gedifferentieerde en gespreide aanvoer. Een goede voorziening door de groothandel is evenzeer nodig. Een goed' geleide en verstandige voorlichting en propaganda is een onmisbaar hulpmid del. Maar het essentiële in dit verband moet door de kleinhandel worden verricht, n.l. de exploratie van de binnenlandse markt: het opzoeken en bewerken van de Neder landse burger, die consument is in het al gemeen, maar visverbruiker in het bijzon der moet worden. Uit het geraadpleegde materiaal, aldus de heer Koster, is duidelijk geworden, dat er voor deze taak nog een groot terrein braak ligt. Voor het bereiken van succes is natuurlijk tijd nodig. Er bestaat geen won dermiddel, waardoor alle visdétailhande- laren, die thans zwoegen moeten voor het dagelijks brood, plotseling gemaakt kunnen worden tot welvarende burgers met een rustig bestaan. Maar er is ook geen enkele reden om aan te nemen, dat de kleinhan delaar deze taak, waardoor hij zelf zich een betere positie zal kunnen verwerven, niet zal kunnen verrichten. ADVERTENTIE naar Leverancier voor alle ziekenfondsen GEBOREN: Maria C. G„ d. van P. G. Dijk man en E. C. Sap; Elisabeth A., d. van L. v. d. Sluis en S. J. de Punter; Lodewijk R., z. van R. Rocter en R. W. Visscher; Jozef C., d. van C. J. Balm en A .H. Bogaard; Cecilia C. M., d. van A. J. Six en A. C. M. Formanoy; Johannes, z. van D. M. Bakker en A. J, v. d. Autenaar. GEHUWD: Th. Admiraal en S. M. Neute boom; A. M. Ie Mair en A. J. van Doorn. In IJmuiden-West zullen op 4 en 5 Mei herdenkingssamenkomsten worden- gehou den in de Nederlands Hervormde kerk aan de Kanaalstraat. Op 4 Mei des avonds om negen uur zul len de doden herdacht worden. Sprekers zijn ds. D. C. van Wijngaarden, Ned. Herv. predikant; ds. W. Diepcrsloot, Gerefor meerd predikant en ds. J. W. van der Gron den, Christ. Ger. predikant. Op 5 Mei wordt de bevrijdingsdienst ge houden om negen uur 's morgens. Hierin zullen voorgaan ds. J. van Leeuwen, Gere formeerd predikant, ds. J. van den Berg, Hervormd predikant en ds. W. Veen, Doopsgezind predikant. Aan de uitgang van de kerk zal, na iedere samenkomst, een collecte worden gehouden voor de Stichting 1940-1945. Ingevolge de betrokken gemeenschappe lijke regeling tussen de gemeenten die van de Kennemer Streekschool in Haarlem ge bruik maken voor de opleiding van kleu terschool-personeel, besluit het bestuur van deze school niet tot het doen van kapi taalsuitgaven, waarvoor geldleningen moe ten worden gedaan, dan na daartoe be komen machtiging van de raden der deel nemende gemeenten. Voor de aanschaffing van meubilair en leermiddelen ten behoeve van de school wenst het bestuur thans op de begroting voor 1955 een kapitaalspost uit te trekken tot een totaal-bedrag van f 8500,-. B. en W. stellen de raad voor, de daar voor gevraagde machtiging te verlenen. EEN OPTOCHT MAKEN is óók gebogen zitten over kaartenbakken met admi nistratieve hiëroglyphen, het is óók aan duizend din gen denken, waarover een normaal mens zich nimmer het hoofd zou breken en het is zelfs een auto „organise- voor groep 7 ontbreekt optocht begonnen worden, eveneens smartelijk en zo Dat is nauwelijks een peu- zijn er meer kleinigheden, leschil, want de derde Mei die nauwelijks meetellen achter het doorgroefde voorhoofd van de optocht heren na al het doorleefde. Diep tevreden zijn zij daarentegen over de mede- ren" voor Woensdagavond werking van de politie en heel laat, om de beste Ne derlandse toneelmeester uit een Haagse schouwburg naar Velsen te sleuren. Die toneelmeester moet 's nachts helpen aan de op- óók over die van de over heid in het algemeen: bur gemeester Kwint heeft bij voorbeeld hoogsteigenhan- dig gepoogd een paar MP- costuums ergens vandaan bouw aan de Thorbeckelaan, te halen. En over de kna- maar de auto is er nog niet pen van de nijverheidsschool en dat betekent één zorg mogen de heren ten hoofd extra bij de ontelbaar vele, kwartiere evenmin moppe- die Carl Tobi en Jos van ren: die komen timmeren Weeren op hun tengere schouders torsen. Voor wie die avond voor het goede doel de toneelmeester uit Den Haag wil halen: het te lefoonnummer is 6100 «n aan de andere kant van de lijn zal grote vreugde heer sen. en op de vijfde Mei een aan tal jukken dragen. Dat zijn de opschriften, die aan elke groep voorafgaan bij wyze van „verklarende tekst" u mócht het eens niet snap pen. DE TENT, waar Vrijdag nog de Oranjefeestvreugde DE deelnemende kinder- op het Marktplein heerste, groepen zijn nu „voltekend' de groepen voor volwassen meelopers-en-rijders haast. Er moeten nog een paar Canadese bevrijders komen in groep 17; een burger staat sinds vannacht aan de Thorbeckelaan overeind. De PTT heeft voor telefoon ge zorgd, en er is gas en water, er kan dus theoretisch aan de opbouw van de Velsense hóópt men één jeep te heb ben, de nacht voor de op tocht begint eigenlijk pas de grote slag van de op bouw, want voordien is het „slechts" monteren. Hoewel ook dat een berg werk geeft en een stroom transpiratie. Vandaar ook de aansluiting op de waterleiding natuur lijk. VANMORGEN zijn er ook nog even dertig kisten met costuums uit Hoorn ge bracht, opdat Napoleon en Bonifacius, de vredesengel en de oorlogsgod niet in hun burgerkleedij door Velsens straten hoeven te kuieren. Nog even dit voor de veilig heid: er is een wachtsman bij die tent. Het is dus geen sonecure allemaal. Vooral niet, om dat de paar mensen, die de leiding hebben, alles zelf moeten doen, terwijl ze in de vaste overtuiging hebben geleefd, dat er een werk comité voor de optocht was geformeerd, dat misschien af en toe wel eens een hand je zou kunnen helpen. Drie jaar geleden werd het Engelse dorp Lynmouth getroffen door een aardver schuiving, die met een overstroming gepaard ging. Het dorpje werd bijna geheel verwoest. De opbouw is krachtig ter hand genomen. De foto geeft een aanblik van het centrum van het dorp. De bedding van de rivier is vernieuwd. Nieuwe bruggen zijn er overheen geslagen. De gemeente Velsen zijn te koop aangeboden de gronden met opstallen, waaronder de open zweminrichting „De Heerenduinen", gelegen aan en nabij de Velserduinweg in IJmuiden (Oost), waarover wij Zaterdag reeds het een en ander berichtten. Deze gronden zijn geheel gelegen binnen de grenzen van het uitbreidingsplan in onderdelen voor Nieuw-IJmuiden en hebben de bestemming gekregen van wegen (doortrekking Herenduinen c.a.) voor actieve recreatie en zwembad. Met het oog op de verwezenlijking, c.q. instandhouding, van deze bestemmingen is het van belang, dat de gemeente de eigendom van deze gronden met opstallen verwerft, aldus het raadsstuk, dat deze plannen begeleidt. Op het terrein van de Heerenduinen wordt thans een handel in bouwmateria len gedreven. Voor de beoogde wegenaan leg is de afbraak van de hierbij behoren de opstallen noodzakelijk. De eigenaar kan zijn bedrijf overbrengen naar een terrein aan het zijkanaal B. Aan deze overplaat sing zijn uitgaven verbonden tot een be drag, hetwelk is geraamd rond f 70.000, De eigenaar kan zich met een vergoeding tot dit bedrag door de gemeente verenigen. De N.V. bad- en zweminrichting „De Heerenduinen" heeft opstallen in haar be zit, ten behoeve van de exploitatie van het zwembad; de waarde van deze opstallen c.a. kan worden gesteld op f 50.000, Overneming aandelen Het geplaatste aandelenkapitaal van deze N.V. bestaat uit 10 aandelen van nominaal 100,De eigenaren van deze aandelen zijn bereid, deze aan de gemeente te ver kopen voor 50.000,wel bedrag over eenkomt met de getaxeerde waarde van de opstallen c.a. Omtrent de aankoopsom van de grond zijn B. en W. met de eigenaren tot overeen stemming gekomen, dat deze zal bedragen 63.370,—. Het programma voor de dodenherdenking in Velsen bevat de volgende momen ten van inkeer en bezinning: 16.15 uur: Opstellen bij monument op Plein 1945 voor jeugdherdenking, koraal muziek van „Wilhelmina". 16.30 uur: Zang kinderkoor, toespraak, kinderkoor, „Wilhelmus" en krans- legging. 18.3020 uur: Stille tocht naar Westerveld. Vertrek IJmuiden en IJmuiden- Oost: 18.45 uur Tiberiusplein; Driehuis sluit om 19.10 uur aan; Velsen en Velsen-Noord om 18.45 uur op het Zuidelijk Pontplein. Santpobrt station vertrek: 18.30 uur Stationsplein; Santpoort-dorp 18.45 uur van de Frans Netscherlaan. Op „Westerveld" laat het corps „St. Caecilia" zich horen. De koren „Da Pacem" de Goede Herderkerk, de Wijkerkerk en het mannenkoor „IJmuiden" zingen stemmige liederen. 19.4019.58 uur: Koraalmuziek. Hoornsignaal. 20 uur: „Wilt heden nu treden". Vrij nummer van de koren, daarna Wilhelmus. Défilé tijdens koraalmuziek. 8.45 uur: Opstellen bij monument op Plein 1945 voor herdenking door deputaties uit overheid en verenigingen. Muziek: „IJmuider Harmonie". Zang: mannenkoor „IJmuiden". 9 uur: Mannenkoor, spreker, koor, bloemlegging en „Wilhelmus". ocoooooooooooocooo DOOOOOOOOCOCG Op de eerste suppletoire begroting voor het jaar 1953 was al (pro memo rie) een post voor de inrichting van een manége uitgetrokken, maar B. en W. van Velsen konden maar geen geschikt ter rein voor dit doel vinden. Nu hebben de edelachtbaren dan toch een oplossing gevonden en wel door een gedeelte van het weiland, gelegen op de hoek van de Zeeweg en de Heerenduinweg te IJmui den Oost, te bestemmen voor de aanleg van een buitenmanège. (Zaterdag werd, het inmiddels al door ons gepubliceerd). De hieraan verbonden kosten worden geraamd op f2835. 200000000000QOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOODOOO B. en W. stellen de raad thans voor: Voor dit geld de gronden van de heren J. Bieeker, P. Bieeker en de ervan A. Biee ker over te nemen met de daarop gebouw de opstallen plus de inventaris van de N.V. „De Heerenduinen". Voorts wordt de raad voorgesteld de aandelen der N.V. over te nemen voor 50.000.een en ander onder de gebruikelijke voorwaarden. Huizen langs de Paulus Potter straat Verder stellen B. en W. voor, zoals wij in het betreffende bericht van Zaterdag eveneens al meedeelden, ongeveer 1600 vierkante meter van de grond langs de Paulus Potterstraat in het Grondbedrijf te brengen, voor een bedrag van 5.per vierkante meter. Hier zullen huizen ge bouwd worden. Aangezien met de eigendomsoverdracht van het bad aan de gemeente nog enige tijd gemoeid zal zijn, hebben de eigenaren zich bereid verklaard, de inrichting thans reeds aan de gemeente in gebruik te geven, tegen betaling van een pro forma vergoe ding van 1,Het komt B. en W. ge wenst voor, van dit aanbod gebruik te ma ken. Hierdoor wordt het mogelijk, het bad bij de aanvang van het komende zwemseizoen in exploitatie te brengen, zoals wij ook al eerder hebben gemeld. Het zal noodzakelijk zijn aan het bad enkele herstelwerkzaamheden te verrich ten en voorzieningen te treffen. De kosten daarvan worden geraamd op 5.000, Tarieven Een begroting van de te verwachten ex ploitatie-uitkomsten, waarop het boven genoemde bedrag is gebaseerd, werd bij de Op de avond van de vijfde Mei geeft de Velser Orkestvereniging een concert, waarvoor thans het programma bekend is. Het programma blijkt uitermate geva rieerd te zijn en een gemengd zangkoor uit Krommenie zal er zijn medewerking aan verlenen terwijl ook een piano-solist optreedt: het slot van de avond wordt gevormd door een gezamenlijke uitvoering van de triomf-mars uit de opera „Aïda". Met het programma heeft men gepoogd met ieders wensen rekening te houden, zodat dit muzikale sluistuk van Velsens Bevrijdingsdag ongetwijfeld de aandacht van vele muziekminnaren verdient in het Nederlands Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan. De solist van deze avond is de veelbelo vende pianist Herman Uhlhorn, die het piano-concert van R. Schumann spelen zal. Het koor „Johannes Verhulst" uit Krom menie staat evenals de VOV onder directie van dirigent Joossen. Zaterdagavond 7 Mei zal de damclub Spor tief, wegenis het behalen van het kampioen schap 2e klasse 1955 en van de promotie naar de eerste klasse van Haarlem en omstreken, door het districtsbestuur Kennemerland worden gehuldigd. Tevens zal dan elke ver eniging, die met Sportief de degens heeft gekruist, die avond in het vergaderlokaal aan de Abelenstraat in IJmuiden-Oost acte de présence geven. Met de huldiging van het eerste tiental viert Sportief tevens haar vijfjarig bestaan. De Rooiroks zullen het programma ver zorgen. Met het oog op het toenemend bezoek aan de Velsense parken is het wenselijk, in „Velserbeek" en „Bosbeek" op korte termijn enige closets met bijbehorende ac commodatie aan te brengen. Voor het bouwen van deze toiletten in „Velserbeek" stelde de gemeenteraad bij de vaststelling van de begroting voor het dienstjaar 1955 al een bedrag van f 3000,- beschikbaar, voor het aanbrengen van overeenkomstige voorzieningen in het park „Bosbeek" werd reeds eerder, n.l. bij de begroting voor het dienstjaar 1953, een crediet van f 1700,- uitgetroken. Het laatste bedrag is thans niet meer toereikend voor het bouwen van een drie tal toiletten daar: dit zal naar raming f 3400,- gaan vergen. Aangezien in „Bosbeek" bezwaarlijk met een voorziening van geringere omvang kan worden volstaan, stellen B. en W. de raad voor, voor het vorenomschreven doel een aanvullend crediet van f 1700,- ter be schikking te stellen. 1 De snelvliegers De IJmuidense postduivenvereniging „De Snclvlieger" hield Zondag haar eerste wed vlucht in dit seizoen van Roosendaal af. In concours waren 326 duiven, De eerste vogel meldde zich bij de heer P. Schelvis om 9.36.53 uur en de uitslag was als volgt: P Schelvis 1, 21, 28; H. Broek 2, 4, 5, 31; A. Schreuder 3, 60; Reker 6, 19, 62, 66; Inia 7, 9, 12. 13, 48; De Boer en Booij 8, 15; J. H. Jung 10, 22, 24. 53; v. d. Zwet 11, 33, 64; J. Koster 14; P. Duijven 16, 46. 61; Koorn Jr. 18 20; Haver 23, 26, 42, 55; Gebr. v. Bremen 29 36, 37, 44, 54, 59; Voet 25, 38; Groeneveld 27, 32, 40, 52, 56; Eelsing 30, 35; PieterseHand- graaf 34; Koorn Sr. 39; W. Remmers 41, 45; J. v. d. Kammen 43, 51; Schotvanger 47, 49, 58; G. Plas 50; F. de Boer 57, 65; Harten hof 63. ADVERTENTIE gegeven van de tarieven voor het gebruik van de inrichting. (Het ligt in de bedoeling van B. en W. om, indien de raad zich met deze begroting kan vereni gen, deze tarieven voorlopig alleen voor het komende seizoen toe te passen en na afloop daarvan een voorstel te doen tot een definitieve vaststelling van de prijzen door middel van een aanvulling van de stukken gevoegd; daarbij is een overzicht tariefregeling.)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 8