Spanning Prins Bernhard: „Wij mogen ons nooit in slaap laten wiegen" Weerbericht Haarlems Dagblad Bao Dai waarschuwt premier Diem tegen volksvergadering Krisjna Menon Zaterdag naar Peking Herdenkingsbijeenkomst in de Ridderzaal Nog dit jaar nieuwe verkiezingen Mayor of Guildford vandaag in Velsen Benelux-accoord over landbouw-integratie Gesprek in Wenen stokt op oude twistpunten Het woord is aan Touwtrekken met revolutionnaire raad Nieuwe arbeidsonrust in Engeland Onbestendig weer Geen Amerikaanse marinebasis op Formosa, zegt Radford Ir. Vos zinspeelt op moei lijkheden over de huurvoorstellen Eenheidsmarkt binnen 7 jaar Oostenrijkers willen Russische vluchtelingen niet overleveren Nabestaanden van oorlogs slachtoffers op Soestdijk Kiaksvik verliest dokter voor drie maanden Keukenhof te Lisse blijft langer open Dr. Kersten gaat naar de Sovjet-Unie Wilde staking bij de bussen van Londen en de mijnen in Yorkshire Weerrapport 69e JAARGANG No 251 Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm.5437, na 5 tiiiT voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 4 MEI 1955 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 299e JAARGANG No 98 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman SOMS VRAAG IK mij af, of op de va derlandse geestdrift voor onze sport-ver- tegenwoordigers niet een te zwaar beroep gedaan wordt. Het moet, voor mensen met een universele belangstelling op dit ge bied, die trouw al de wedijver volgen en zulke mensen zijn er haast niet meer bij te houden zijn. Zij dienen van de ene s,\ nning in de andere opwinding te tuimelen. Vreugde en diepe teleurstelling wisselen elkaar in toenemend tempo af. Nauwelijks heeft ons hockey-elftal hen van trots vervuld door Groot-Brittannië in Schotland te verslaan, of de radio zet hen onder de zwaarste druk terwijl ons voet bal-elftal worstelt in Ierland, en verslagen wordt. Inmiddels hebben wielrenners in de Ronde van Nederland hen in zware span ning doen leven er zat een Italiaan tus sen die erg hard ging en dat is tenslotte goed afgelopen. Maar hoe staat het nu eigenlijk precies met de schaakkampioen Donner, die ergens in Zuid-Amerika aan een groot tournooi deelneemt? De klasse onzer roeiers, blijkend uit het hoofdnum mer op de Varsity, mogen zij niet ver onachtzamen, want er komen weer Euro pese kampioenschappen deze zomer. He laas zijn onze tennissers reeds in de eerste ronde van de Davis Cup in Zwitserland ge klopt. Waarom, oh waarom hebben wij ons met een racket nimmer in de vaart der volken kunnen opstuwen, zoals met een hockeystok? Waarom, nu zoveel onzer beste voetballers beroepsspelers zijn ge worden, spelen zij niet meteen beter? Ver der! Reeds wenkt uit de verte de niet ge ringe emotie van het waterpolo. De ware vaderlander mag ook tafeltennis niet ne geren, en evenmin korfbal. Op onze zwem sters kan men rekenen, maar gaan de zwemmers hard genoeg vooruit? Er is een Tulpenrallye voor de autorijders; zoiets vergt dagen aandacht en de fietsers gaan nu 'n Ronde van Italië rijden. Zou men de biljarters mogen vergeten, die van kam- pioenschaps-strijd naar kampioenschaps- strijd schrijden, wier leven als men het als leek beschouwt van titels vervuld moet zijn en die maar telkens weer Duit sers, Belgen, Fransen, Spanjaarden en nog meer landslieden het hoofd moeten bieden? Er zijn, ook ten deze, zoveel rustiger tijden geweest. Toen gebeurde er maar af en toe eens zoiets, en men kon het makke lijk aan. Ook leek de spanning niet erg hoog te worden opgedreven. Er was veel minder rumoer bij. En de sportboom telde nog een redelijk aantal takken, ftet zijn er nu meer dan zeventig, zoals een standaard werk op dit gebied bewijst. Alle steken zij zich, tak na tak, in de internationale strijd en telkenmale kloppen vaderlandse harten sneller. Allang blijft de spanning niet meer tot weekends bepaald; vaak zijn hele we ken er vol afwisseling mee vervuld. Waar zal het ooit ophouden? Zullen tijden aan breken, waarin geen dag meer zonder wedstrijden verloopt, wedstrijden tegen buitenlanders wel te verstaan? Ik heb nog lang niet allen génoemd. De athleten niet, de turners niet en „de ijs hockeyers niet. Laat men mij niet ver denken van onverschilligheid jegens vol leyball, kano's, zeilsport en softball. Alle eer ook aan de dammers en de golfers, de boksers en de bridgers, maar men kan niet allen opsommen zonder nu reeds te uitvoerig te worden. De schaatsenrijders zijn nu niet aan bod, al heeft de lente er voor gezorgd dat wij hen niet gauw ver geten zijn. Het is maar goed dat al op iedere sporttak een eigen aanhang zit, die er zijn aandacht en zijn kennis der tech niek zoals dat in een makkelijk-samen vattend woord pleegt te heten op toe spitst. Moest men dit alles waarlijk door zien en verwerken, met al de min of meer schilderachtige vaktermen incluis, er zou geen mens meer tegen opgewassen zijn. Zelfs niet als hij geen beroepstaak te ver vullen had en niet nog een paar interessen op ander gebied nastreefde. Misschien heeft dit alles een toekomst die wij nog niet doorgronden kunnen. Als er nu eens waarlijk geen oorlog meer kwam door welke zegenrijke invloeden dan ook, die nu niet zichtbaar zijn zou dan wellicht de strijd in talloze takken van sport en athletiek op den duur kunnen dienen om der volken wedijver op te van gen, waarlijk af te reageren? Misschien is daar meer kans op dan op die verbroedering die de brave herlever der Olympische Spelen erin voorzag. Hij, baron Pierre de Coubertin, heeft tot dusver niet bepaald gelijk gekregen. Maar zou misschien op den duur, met nog meer ontwikkeling, de wer king als bliksemafleider zich kunnen doen gelden? Met al de spanning en al de radio- kreten incluis? Het is misschien maar een illusie. Maar men weet het nooit. Het is en blijft immers een rare wereld. R. P. NIEUW DELHI/WASHINGTON (Reuter) De permanente vertegenwoordiger van India bij de UNO, Krisjna Menon, zal Za terdag naar Peking vertrekken ter bespre king van de toestand rondom Formosa met communistisch-Chinese leiders, aldus wordt te Nieuw Delhi vernomen. Admiraal Radford, voorzitter der Ame rikaanse commissie van stafchefs heeft tegengesproken, dat het voornemen zou bestaan een Amerikaanse marinebasis op Formosa in te richten. In antwoord op de vraag, of de Verenigde Staten voornemens zijn troepen naar Formosa te zenden, antwoordde de admiraal: ,,Wij zullen waarschijnlijk datgene doen wat wij in de toekomst moeten doen". Hij besloot met de mededeling dat er „geen sprake van is", dat de communisten een grote strijd macht aan het tegenover Formosa gelegen gedeelte der Chinese kust samentrekken. In de Ridderzaal heeft hedenmiddag prof. P. S. Gerbrandy een herdenkings bijeenkomst geopend, die werd bijgewoond door Koningin Juliana en Prins Bern hard en onder andere vele leden van de Ministerraad. Prins Bernhard sprak een rede uit, die hij aanving met een korte schets van de situatie op 4 Mei in 1945 en de bevrijding. Die bevrijding moeten wij vieren, zei de Prins, maar die viering zou zinloos zijn en leeg, als er geen herdenking aan voorafging van allen, die het leven verloren, „want juist het feit, dat het herwinnen van onze vrijheid gepaard ging met zulke zware offers, heeft ons de waarde hiervan dui zend maal sterker doen beseffen". „Het is goed, dat wij de doden, die ons tengevolge van de oorlog ontvallen zijn, herdenken, zeker op een dag als deze. Wij moeten hen gedenken, nu en altijd, maar wij moeten ervoor waken, dat dit geden ken niet ontaardt in het periodiek doen herleven van gevoelens van vijandschap en wrok jegens hen, die de aanleiding waren tot het uitbreken van de tweede wereld oorlog; dat het ons niet leidt tot een zie kelijk stil blijven staan bij het verleden. De oorlog is voorbij wij zijn weer vrij en ik ben er tot in het diepst van mijn ziel van overtuigd, dat zij, die hun leven verloren in de oorlog, al diegenen, die wel bewust hun levens offerden, van ons wen sen ja zelfs van ons eisen dat wij het verleden laten rusten en dat wij de zo duur gekochte vrijheid benutten om het leven van alle landgenoten, nu en in de toekomst zinvoller, waardevoller en gelukkiger te maken. Vandaag, tot zonsondergang, hangen de vlaggen halfstok voor hen, die vielen. Mor genochtend moeten zij breeduit waaien, in vreugde voor wat mede dank zij hen werd bereikt, en voor de nieuwe kansen die ons, overlevenden, hierdoor werden geboden. Vervolgens noemde Prins de groepen, waartoe de gevallenen behoorden: land-, lucht- en zeemacht, waarvan ook velen vielen in Nederlands-Indië en later bij de herovering hiervan; de burgers; zij, die in kampen het leven lieten, de Joden en de krijgsgevangenen, de mensen van het ver zet. „Wij dragen hen op aan Hem, die in zijn niet te doorgronden wijsheid dit alles zo heeft bestuurd". De nabestaanden Er is één categorie, die iedere dag op nieuw herinnerd wordt aan het onherstel baar verlies van man of vader, zoon, vrouw of dochter: de nabestaanden. Ieder onzer vindt zeker wel een moge lijkheid op zijn weg om hen te troosten met woord en daad, laat dat dan deel van ons w a a r 1 ij k herdenken zijn. De Prins vervolgde met het voorlezen van de overwegingen, welke leidden tot het onrichten der Verenigde Naties en ver volgde: „Deze zelfde idealen hebben de vele ge vallenen, bewust of onbewust, voor ogen gestaan toen zij hun strijd streden. En de ontelbare andere, niet-strijdende slachtof fers, zoals die der bombardementen, de Joden, de gijselaars, die stierven in de con centratiekampen, zijn de slachtoffers van het niet waar maken van deze idealen. En daarom alleen al is het de taak en de plicht van ons, overlevenden, om de verwezenlijking van die idealen naar beste krachten te helpen bevorderen. Wanneer niet ieder van ons op de plaats, waarop hij gesteld is, zich daarvoor inzet, dan schaf fen wij beter elke herdenking af. Onze doden lieten ons achter met een opdracht. Eerst om de oorlog te winnen. Dat is vol bracht. De aggressors in Azië en Europa capituleerden. Maar daarbij en daaren boven bleven wij achter met de opdracht om hun idealen ook na de oorlog uit te dragen en aan de verwezenlijking ervan mede te werken. Opdracht Het is hün opdracht, dat wij onszelf steeds weer zullen afvragen: doen wij waar lijk alles om onze kinderen de ellende van nog een oorlog te besparen. Respecteren wij waarlijk en overal de fundamentele mensenrechten? Doen wij al het mogelijke om de economische en sociale vooruitgang te bevorderen? Om de landen werkelijk meer tot elkaar te brengen? Ik geloof het niet dat wij in volkomen oprechtheid deze vragen zonder voorbehoud bevestigend kunnen beantwoorden. Maar dan zijn wij in gebreke gebleven jegens hen, die wij vandaag herdenken". En de Prins benadrukte de noodzaak nergens in gebreke te blijven, waar het er om gaat een nieuwe wereld te scheppen, nu het ijdele waan gebleken is de wereld terug te willen vinden, zoals zij vóór de wereldbrand was. „Wij moeten niet alleen militair weerbaar zijn, want eerst als wij het ook zijn op economisch, sociaal en cul tureel gebied, zal er iets van de schuld jegens de gevallenen zün ingelost." Niet in slaap Sprekend over de huidige welvaart, waarschuwde de Prins: „Maar laten we ons door wat bereikt werd vooral niet in slaap laten wiegen: de hoogconjunctuur kan om slaan, de internationale situatie kan snel veranderen. Met klem stelde Prins Bern hard het ideaal der éénwording in inter nationaal en in nationaal verband, en zei: „We zijn dat óók verschuldigd dit mag ik misschien hier inlassen aan diegenen, die de strijd weliswaar overleefden, maar die nu teleurgesteld ietwat afzijdig staan, omdat heel veel zo anders gelopen is dan zij hadden verwacht en gehoopt. Laten zij beseffen, dat ook hun gesneuvelde vrien den gedurende de strijd hun ogenblikken van wanhoop, hun gevoelens van uitzicht loosheid hebben gehad, en tóch gaven zij de strijd voor hun ideaal niet po." Ter herdenking van de tiende verjaar-ï. dag der bevrijding vindt men vandaag in ons blad een zestal pagina's geheel aan dit heugenswaardige feit gewijd. Wij herinneren er voorts onze abonnés aan, dat morgen 5 Mei ons blad niet zal verschijnen. Nog houden beurtelings iedere maand Fransen, Russen, Engelsen en Amerikanen de wacht voor het gebouw van de geallieerde bestuursraad in Wenen. De onder handelingen over de ondertekening van een Oostenrijks vredesverdrag doen de hoop rijzen dat die wacht spoedig tot het verleden zal behoren. Zou het voor de laatste maal zijn, dat met veel militair ceremonieel de Amerikanen het voorplein van het voormalig keizerlijk paleis opmarcheren om aan de aflossing deel te nemen? 5OOOOOOOOOOOOCOCOOOOOCX Ir. II. Vos, tweede voorzitter van de Par tij van de Arbeid en lid van de Tweede Kamer, heeft in een toespraak op het Mei feest van de P. v. d. A., het N.V.V. en de V.A.R.A. in Barncveld de aanwezigen aan gespoord tot actie, vooral voor de komende verkiezingen. Ir. Vos zei onder meer, dat hü niet kan garanderen, dat er dit jaar geen nieuwe verkiezingen nodig zouden zijn. „Misschien zeg ik te veel", aldus ir. Vos. die voorts nog opmerkte „dat als er op het ogenblik moeilijkheden zijn over de wets ontwerpen op het gebied van de huren, deze in wezen het gevolg zijn van een ver breken van de interne samenwerking". Met het Engelse lijnvliegtuig van de BEA arriveerden vanmorgen om tien mi nuten voor negen de mayor van het Engel se stadje Guildford en zün echtgenote op Schiphol. Counciller Leslie Codd, de Labour-bur- gemeester van een overwegend conserva tieve gemeente, werd verwelkomd door burgemeester mr. M. M. Kwint van Velsen. Nadat de gasten, die de Velsense doden herdenking en bevrijdingsfeesten zullen bijwonen, vanmorgen een bezoek aan Am sterdam hebben gebracht, zullen zij van avond de stille tocht naar Westerveld meemaken. Te negen uur volgt in „Duin en Kruidberg" een door de Velsense over heid aangeboden diner, waarvan het menu is afgestemd op de wederzijdse betrekkin gen. De heer en mevrouw Codd zullen onge veer een week de gast zijn van de Velsense burgemeesters-familie. De Prins besloot zijn toespraak met de woorden: „Hoe lang lijken oorlog en ver zet al weer geleden als wij ons realiseren, dat voor onze kinderen van 15 jaar en jonger dit alles niet veel meer is dan blad zijde zoveel uit het geschiedenisboek. Juist ook om hun iets duidelijk te maken van wat in de moeilijke jaren door zovelen werd gepresteerd en wat hen bewoog, zul len wij door onze daad hun taak teneinde moeten brengen. Met een variatie op de Vlaamse dicht regel kunnen wij zeggen: „Hier liggen hun lijken als zaden in 't zand, hoopt op de oogst, o Nederland." Aan ons de taak om met God's hulp die oogst voor Nederland binnen te halen." (Van onze correspondent in Érussel) De ministersconferentie te Brussel heeft alle principiële vraagstukken van de Bene lux landbouwintegratie opgelost. De drie regeringen zijn het er over eens de een heidsmarkt binnen zeven jaren tot stand te brengen. In het uitvoerig communiqué worden de werkmethode en de étappen om tot de agrarische eenheidsmarkt te komen omschreven. De ministers Zijlstra, Larock (België) en Rasquin (Luxemburg) zullen binnen kort een aparte bespreking hebben over de vrijmaking van de handel voor negen tig percent. Het comité van ministers heeft eén ont- werp-overeenkomst betreffende de instel ling van een inter-parlementaire Benelux raad goedgekeurd. Wellicht over een jaar zal deze raad van advies van 21 Belgische, 21 Nederlandse en 7 Luxemburgse parle mentsleden in het leven worden geroepen, die wensen naar voren kan brengen over de economische, culturele, politieke en juridische samenwerking der drie landen. Een comité van juristen zal de tekst van het sinds 1950 bestaande ontwerpverdrag van een volledige economische unie her zien. De secretaris-generaal der Neder lands-Belgische douane-unie dr. Jaspar herinnerde aan de verklaring van minister Mansholt, dat de unie tegen einde 1955, begin 1956 ondertekend zou kunnen wor den mits voor de landbouwproblemen een bevredigende oplossing zou zijn gevonden. Het arbeidsverdrag werd naar een vol gende conferentie verschoven en ook de financiële aspecten van de landbouw- kwestie werden niet behandeld wegens de afwezigheid van de ministers van Arbeid en Financiën. Wenen (Reuter/AFP) De conferentie te Wenen van de ambassadeurs van de Grote Vier, die onderhandelen over een staatsverdrag van Oostenrijk, is op de tweede dag van de conferentie, na vijf uur onderhandelen uiteengegaan, zonder dat er een mededeling over de vorderingen is verstrekt. De deelnemers wilden geen aaji- wijzing geven hoever zij nog van een over eenkomst af zijn. Uit inlichtingen uit conferentiekringen blijkt ,dat men Dinsdag weinig is opge schoten. Omtrent het merendeel van de militaire clausules, alsmede een clausule over verplaatste personen werden beslui ten uitgesteld. Een waarnemer zeide, dat de discussies hem deden denken aan de ein deloze debatten, die in de afgelopen tien jaar in de geallieerde bestuursraad te We nen werden gevoerd. De Oostenrijkers, sterk gesteund van Amerikaanse zijde, drongen aan op wijzi gingen in de clausule over verplaatste per sonen, die activiteit in vluchtelingenkam pen, „in strijd met de belangen van de ge allieerden en verbonden mogendheden", verbiedt. Zij verklaarden dat zulks in menging in hun binnenlandse aangele genheden zou wettigen. De Russen wens ten evenwel geen wijzigingen. Zij weiger den eveneens de militaire voorziening, die de Oostenrijkse strijdkrachten en politie tot 58.000 man beperkt, te veranderen. Vandaag zal de conferentie zich bezig houden met „aanspraken voortvloeiende uit de oorlog". Ongeveer 3000 vluchtelingen uit de Sovjet-Unie, die in kampen in Opper- Oostenrijk (Amerikaanse zóne), wonen, hebben over de post op hun naam en adres Russische kranten ontvangen waarin hun gevraagd wordt, zich vrijwillig naar de Sovjet-Unie te laten repatriëren voor de totstandkoming van het staatsverdrag. De vluchtelingen hebben, aldus de bladen, geen vergeldingsmaatregelen te duchten in hun vaderland. Er zijn in Oostenrijk on geveer 36.000 vluchtelingen uit Oost- Ëuropa. De voormalige Duitse eigendommen in Oostenrijk, die in Russische handen zijn, zullen volledig aan de Oostenrijkse auto riteiten worden overgedragen, zo heeft de Sovjet-Russische Hoge Commissaris, Ilit- sjev aan kanselier Raab meegedeeld. Daar persoonlijk contact vandaag met alle naaste familieleden van nabestaanden van gesneuvelden uiteraard niet mogelijk is, heeft het Koninklijk paar hedenmorgen een tiental echtgenoten van verzetsslacht- offers en gesneuvelde militairen ten pa- leize ontvangen, als symbolische vertegen woordiging van hen die vielen in het ver zet of als militair bij zee-, land-, lucht macht en binnenlandse strijdkrachten. Deze ontvangst had plaats op paleis Soest dijk om 11.30 uur. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S E r a s m u s Als er onder de sterfelijke mensen iets bestaat dat uitgeroeid moet worden, en dat ieder verplicht is met alle wettige middelen tegen te gaan en te helpen voorkomen, dan is het zonder twijfel de oorlog. CANNES/SAIGON (Reuter) Het Vietnamese staatshoofd, Bao Dai, heeft een telegram gezonden aan premier Ngo Dinh Diem waarin hij bezwaar maakt tegen het congres van provinciale leiders, dat de premier heeft bijeengeroepen. Bao Dai noemt het voorgestelde congres „be drog" en zegt dat het Zuid-Vietnam zal maken tot een haard van onrust in Zuid Oost-Azië en het, volk „nieuw lijden" zal brengen. Onder de huidige omstandigheden en in een volledige burgeroorlog kan een con gres, dat wordt overheerst door een revo lutionnaire minderheid geen uitdrukking geven aan de wil van het volk. Zulk een congres heeft geen recht te beslissen over het lot van de natie en zijn beslissingen zullen zeer ernstige gevolgen hebben voor de openbare orde. Premier Diem, heeft bekendgemaakt, dat de tegen de Binh Xuyen gesneuvelde generaal Trinh Minh The, lid van de revo lutionnaire raad, een staatsbegrafenis met volledige militaire eer zal krijgen. De ge vallen officier werd posthuum bevorderd van brigade-generaal tot generaal-majoor. Trinh Minh The had zich in het begin van dit jaar met zijn 4000 'soldaten van de .paus" van de Cao Dai Pham Cong Tac, af gescheiden en zich achter Diem geschaard. In Saigon woedt de strijd onverminderd voort. Regeringstroepen maken vorde ringen tegen de Binh Xuyen legers, die zich in goede orde terugtrekken over de rijstvelden en waterwegen in het delta gebied. Het revolutionnaire comité heeft op een bijeenkomst Bao Dai openlijk veroordeeld. Hooggeplaatste Westelijke waarnemers zijn van mening dat premier Diem geen zeggenschap heeft over de revolutionnaire THORSHAVN (Reuter) - Dokter Olaf Halvorsen, tegen wiens vervanging de dor pelingen van Kiaksvik op de Faroer-eilan den zich hadden verzet, zal de eilanden voor drie maanden verlaten als gevolg van een compromis tussen vertegenwoordigers van de dorpelingen en de Deense minister van Financiën, Viggo Kampmann. aldus wordt in Thorshavn vernomen. De post, die Halvorsen te Kiaksvik bekleedde, zal vacant worden verklaard en Halvorsen zal er naar mogen solliciteren. Men verwacht, dat hij naar Engeland gaat. United Press verneemt dat minister Kampmann naar de Faroer zal terug keren om het geschil bij te leggen. junta maar dat de junta ook geen macht heeft over Diem. Franse ambtenaren geloven dat de re volutionnaire raad die nu tracht de poli tieke en militaire macht in Zuid-Vietnam aan zich te trekken, niet langer wordt be heerst door rooms-katholieke aanhangers van Diem. De ambtenaren vrezen dat, in dien Diem zal instemmen met het afzwe ren van Bao Dai en hoofd van een repu blikeinse regering zal worden, hij zal worden overheerst door extremisten in de anti-Franse raad. Gezien het voortdurend koele weer zal het' waarschijnlijk mogelijk zijn de „Keu kenhof" te Lisse tot aan het einde van deze maand open te houden in plaats van op 15 Mei te sluiten. De bloei is thans bij zonder rijk, zodat men op de bevrijdings dag zeer veel bezoek verwacht. Het ziet er naar uit, dat ook op Hemelvaartsdag (19 Mei) nog zeer veel te genieten zal zijn op het gebied van later- en laatbloeiende tulpen. Mocht het weer plotseling omslaan en zeer warm worden, dan zal het bestuur van Keukenhof genoodzaakt zijn zich na der te beraden of het park ook nog tij dens de Pinksterdagen open kan blijven. (Van onze correspondent te Stockholm) Dr. Felix Kersten, die eens Prins Hen drik heeft behandeld en vele jaren lijf masseur van Himmler is geweest, heeft thans waarschijnlijk de grootste praktijk ter wereld. Hij is in Den Haag, zowel als in Dusseldorp en Stockholm werkzaam en sinds enkele weken gaat hij via Stockholm ook naar Oost-Europa. Dr. Kersten, die een hoge Nederlandse onderscheiding ontving omdat hij van de leider van de S.S. tijdens de behande lingen vele gunsten verkreeg is van Bal- tische afkomst. Na de eerste wereldoorlog werd hij Fin en na de tweede wereld oorlog had hij Zweed willen worden. Zijn verzoek werd afgewezen, maar zal spoedig opnieuw in behandeling komen. Aangezien hij in het Westen en ook in Stockholrh geen gebrek aan patiënten heeft, mag men wel veronderstellen dat hij bepaalde redenen heeft om naar de Sovjet- Unie te gaan. Men vraagt zich af of hij met dat contact niet een bepaald doel dient. (Van onze correspondent in Londen) Er schijnt geen einde te komen aan de stakingen in Engeland. Vandaag begon in Londen een wilde busstaking, die een ver keerschaos tot gevolg had. De helft van de rode dubbeldekkers blijft in de garages omdat 11.000 conducteurs en chauffeurs de arbeid neerlegden; 12.000 man bleven ech ter aan het werk. Vooral centraal Londen is ernstig getroffen. Er vielen 94 buslijnen uit en 36 moesten worden ingekrompen. Deze busstakingen dreigen een steevast terugkerend verschijnsel te worden. De porzaak is ontevredenheid bij het personeel over de nieuwe zomerdienstregeling, waar door het harder moet werken met afne mende verdiensten. Een aantal buslijnen is bij wijze van bezuiniging ingekrompen wegens vermindering van het aantal pas sagiers, die het gevolg schijnt te zijn van het toenemende aantal autobezitters. De transportarbeidersbond heeft de sta king veroordeeld. Elke keer als de dienst regelingen worden veranderd, dreigen moeilijkheden, hoewel de dienstroosters in overleg met vakbondsvertegenwoordigers worden opgesteld. In Yorkshire breidt een mijnwerkerssta king, die twee weken geleden met 2000 map is begonnen, zich gestadig uit. Er lig gen thans 22 mijnen stil en het aantal sta kers bedraagt reeds 45.000. Zij doen po gingen om alle 114 mijnen in dit gebied bij de staking te betrekken. De kwetsbare steenkoolindustrie en de Britse industrie in het algemeen kan een grote mijnstaking moeilijk verdragen. Klei ne stakingen komen in de kolen-industrie bijna voortdurend voor. In Zuid-Wales wa ren er .in het afgelopen jaar meer dan 500 stakingen en 274 langzaam-aan-acties, waardoor 400.000 ton steenkolen minder is gedolven. - Het conflict in Yorkshire gaat over het loontarief voor een groep ondergrondse ar beiders. Ook dit is weer een actie tegen de officiële vakbond in. Het K.N.M.I. deelt mede: Ten Westen van Schotland ligt op het ogenblik een diepe depressie, die nog maar langzaam in Noord-Oostelijke richting trekt. Deze be paalt het weer in een groot deel van West- Europa. Nadat vanmorgen het occlusie front ervan ons land gepasseerd was, stroomde bij Zuid-Westelijke wind betrek kelijk koele en enigszins onstabiele lucht uit over Nederland. Ook morgen zullen wij ons in deze lucht bevinden, zodat in de temperatuur niet veel verandering komt en de kans op regen tamelijk groot is, te meer, daar er bij de Azoren een randsto- ring is aangekomen, die in de richting van West-Europa trekt. In verband met de na bijheid van de depressie moet op vrij veel wind gerekend worden. (van hedenmorgen 7 uur) weers- S -• i - Ct li ■C£ TJ E toestand Su S2 O ïc ix 2 Stockholm motregen W 2 12 2 Oslo geheel bew. Z 4 6 2 Kopenhagen regen Z 10 10 0 Amsterdam regen ZW 9 14 0,2 Londen onbewolkt ZW 8 15 0,9 Luxemburg regen Z 5 14 1 Parijs zwaar bew. WZW 7 17 0 Bordeaux regen W 4 19 6 Grenoble half bew. windstil 18 0 Nice zwaar bew. WNW 4 21 0 Genève zwaar bew. ZZO 3 16 0 Zürich zwaar bew. OZO 2 15 0 Locarno zwaar bew. windstil 21 0 Berlijn zwaar bew. ZZW 5 16 0 Frankfort geheel bew; ZZW 2 17 0 München licht bew. Z 2 11 2 Wenen onbewolkt WNW 4 19 0,6 Innsbruck half bew. windstil 12 2 Rome onbewolkt ZO 8 21 0 Ajaccio licht bew. windstil 20 0 Mallorca half bew. NNW 2 21 0 Neerslag laatste 24 uur. »YY -»-OCO ONBESTENDIG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselend bewolkt met tijdelijk enige regen. Krachtige tot matige Zuid-Wes telijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 5 Mei Zon op 5.07 uur, onder 20.12 uur. Maan op 19.10 uur. onder 4.03 uur. 6 Mei Zon op 5.05 uur, onder 20.13 uur. Maan op 20.18 uur. onder 4.24 uur. Maanstanden 6 Mei 23.14 uur: Volle maan 15 Mei 2.42 uur: Laatste kwartier 21 Mei 21 58 uur: Nieuwe maan 28 Mei 15.01 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 4 Mei Hoog water: 2.12 en 14.32 uur. Laag water- 10.01 en 22.31 uur. Donderdag 5 Mei Hoog water: 2.50 en 15.10 uur. Laag water: 10.42 en 23 07 uur. Vrijdag 6 Mei Hoog water: 3.26 en 15.45 uur. Laag water: 11.22 en 23.42 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1