Pruimen en spuwen verboden in het logies van de pottenkijker Moederdag WINTERS Agenda voor Veisen Gezagvoerders schuldig geacht Visserij-varia Havenberichten Duitsers hielden veel in het oog, maar wisten niet alles van visserij Kanonneerboot gekapseisd, bemanning omgekomen Kennemer l I Lantaarn Een vissershaven in de oorlog geschenken voor Velsens bejaarden kunnen er op uit Inspecteur adviseerde: geen correcties Artistiek 7 Oud-katholieke Gemeente ontvangt vluchtelingen kinderen Herdenkingsdienst in de Oud-Katholieke kerk „Van de wal in de sloot" in Thalia Ronde van Velsen-Noord voor kankerbestrijding „Zomer in December" bij „Varia" Trawler „Haarlem" op de „Trajanus" r De vlaggen Marktonderzoek Bevriidingsdienst van Gereformeerden en Hervormden WOENSDAG 4 MEI 1955 WIE ZICH in de bezettingsjaren op de hoogte wilde houden van de gang van zaken in het visserijbedrijf kon niets van zijn gading vinden in de kranten die toen ver schenen. Er werd vrijwel niets over gepubliceerd, geen aanvoer en besommingen, geen verwachte schepen en toch heeft men het bedrijf enige jaren kunnen uitoefe nen zij het dan onder buitengewoon moeilijke omstandigheden. In Mei 1940 waren de Duitsers er niet direct voor te vinden toestemming te verlenen schepen ter vis serij uit te zenden. Ze verwachtten op de een of andere wijze contact met de vijand en het was niet uitgesloten van hun standpunt bekeken dat de schepen over zouden steken naar Engeland. Normaal scheepvaartverkeer was in IJmuiden nog niet mogelijk. Tussen de pieren lag het passagiersschip „Jan Pieterszoon Coen" gezonken en het Zuidertoeleidingskanaal was versperd doordat ter hoogte van de semaphore het s.s. „Naaldwijk" en een Marinesleepboot tot zinken waren gebracht. Het grootste deel van de IJmuider traw- Jervloot was uitgeweken naar Engeland; slechts enkele waren voor het bedrijf be schikbaar en voorts was de logger- en kot- tervloot er nog. De meeste in ons land ge bleven trawlers werden meteen al gevor derd om dienst te doen als hospitaalsche pen en in de zomer van 1940 werd al een begin gemaakt met het requireren van de eerste loggers, die in de Fordhaven in Amsterdam voor het uitzoeken lagen. Vóór donker binnen! Nederland was al enige maanden bezet gebied voordat de visserij werd toegestaan. IJmuiden bleef hiervan verstoken en Sche- veningen werd als haven aangewezen van waar uit men ter visserij kon gaan. De vis serij mocht uitgeoefend worden in het ge zicht van de haven en de vissers waren verplicht vóór het invallen van de duister nis binnen te zijn. Tientallen kotters en loggers vertrokken naar Scheven ingen. De schepen van Kat wijk, Den Helder, Texel en Urk begaven zich alle geleidelijk via IJmuiden naar Scheveningen en tijdens de overtocht moest een Duitse militair mee om er op toe te zien, dat er ook werkelijk koers gezet werd naar Scheveningen. In IJmuiden was het in die maanden de dood in de pot. Maar een paar kleine vaar tuigen maakten van de Vissershaven ge bruik en voor de rest waren het Duitse marineklanten daar. Pas in Januari 1941 kwam de vloot van Scheveningen naar IJmuiden, waar van die tijd af zich de hele varende logger- en kottervloot ging concentreren. Meteeen kreeg het bedrijf een grotere vrijheid want in Februari mochten de schepen ook des nachts in zee blijven. Deze visserij, die in een gebied dwars van IJmuiden mocht worden uitge oefend, werd betiteld als „nachtvisserij" in tegenstelling met de zg „dagvisserij", tot welke groep de kleine vaartuigen behoor den. Voor de vaartuigen, welke aan de nachtvisserij deelnamen was uitsluitend IJmuiden als aanloophaven aangewezen. Alleen bij daglicht mocht in- en uitgelopen worden. Des Zondags moesten alle schepen in de haven zijn. Gevist mocht dus worden van Maandag tot en met Zaterdag. Het was echter toege staan ook midden in de week de haven van IJmuiden aan te doen, mits een der pa trouillevaartuigen daarvan in kennis werd gesteld. Ja, in die dagen voer er een pa trouillevaartuig mee, een gewoon vissers vaartuig met één of meer militairen aan ADVERTENTIE Keus uit 1001 kleine en grote BLOEMVAASJES v.a*55 ct. BLOEMPOTTEN v.a45 ct. KOP en SCHOTELS (enorme sortering) v.a59 ct. PLASTIC ARTIKELEN „TOMADO" ARTIKELEN „SOLA"TAFELGEREI „BRABANTIA" ARTIKELEN enz. enz. Onze artikelen verreken Moeder's keuken Kennemerlaan 1 - Telefoon 5853 IJmond-zegels Keukenuitzetten 36 soorten uit voorraad leverbaar. WOENSDAG 4 MEI IJMUIDEN Thalia, 21.30 uur, „Bastogne" Dodenherdenking, zie programma in edi tie van gisteren. „Felison", 1417 uur, expositiezaal Hei- destraat, tentoonstelling van tekeningen en plastisch werk van Henk Henriet. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend v. 9.3012 en 1416.30 u. DONDERDAG 5 MEI IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Van de wal in de sloot". Viering bevrijdingsdag, zie programma in editie van heden. „Felison", als Woensdag. VRIJDAG 6 SlEI IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Moord in de Rue Morgue" „Felison", als Woensdag. Pieter Vermeulenmuseum, als Woensdag. VELSEN Raadhuis, 10.3011.30 uur, spreekuur wethouder van financiën. boord. Over toezicht had men overigens niet te klagen want toen de nachtvisserij een aanvang nam waren aan boord van elk schip ook nog twee militairen. Voor een behoorlijke ligging en verpleging van de militairen waren reder en schipper aan sprakelijk. Voor elke militair moesten een stromatras en borden, messen, vorken en lepels aanwezig zijn. De schippers dienden er op te letten, dat het logies goed werd schoongehouden. In het verblijf, waar de militairen hun intrek moesten nemen diende pruimen en spuwen verboden te zijn.... Het meevaren van Duitsers is slechts één week van kracht geweest. De meesten hadden veel last van zeeziekte met het ge volg dat ze niets konden uitrichten als er ingegrepen moest worden. De vissers wa ren dus op zee eigen baas. Alleen het pa trouillevaartuig hield hen in de gaten al wist men aan boord van die vaartuigen weinig van navigatie af. In het gebouw van het Staatsvissers- havenbedrijf zetelde de Hafenüber- wachungsstelle als bevoegde havencontró- ledienst. Elk schip moest een aparte visver gunning aan boord hebben en elke opva rende behalve het monsterboekje een „Ausweis". Deze papieren werden door tussenkomst van de Nederlandse Visserij- centrale door de Hafenüberwachungsstelle uitgereikt. De vissers werden overladen met bepa lingen waar stipt de hand aan gehouden moest worden. Om op de hoogte te zijn van wat wel en wat niet mocht kreeg iede re opvarende een boekje van 30 pagina's druk: „Beschikking van den bevelhebber der Duitse Kriegsmarine in Nederland be treffende de Kust- en Zeevisserij". In een volgend artikel zullen we ons meer „langs de haven" begeven en zien waar men mee te kampen had om het visserij bedrijf draaiende te houden in oorlogs tijd. ARIE VAN DER VEER Beeld van IJmuidens vissershaven direct na de oorlog met de tot oorlogsbodem verbouwde „Delft" op de achtergrond. In een aantal gezinnen van de IJmui- dense Oud-Katholieke gemeente zullen in de loop van de maanden Juli "en Augustus een dertigtal kinderen van de Oosters- Orthodoxe kerk uit de kampen van de ontheemden in Duitsland gastvrij worden opgenomen. Het betreft kinderen in de leeftijd van vijf tot dertien jaar. In de Oud-Katholieke kerk aan de Wil- helminakade zal Donderdagmorgen om tien uur, na de plechtigheden bij het mo nument op Plein 1945, een H. Dienst van dankzegging worden gehouden. Gediplomeerde machineschrijfsters Voor de praktijkexamens machineschrij- ven slaagden de dames H. Bakker, G. A. J. de Krijger, J. Krab en mej. L. J. Brands, allen uit IJmuiden, die werden opgeleid door het instituut van Otterlo in IJmuiden. „Van de wal in de sloot" is de titel van de film, die Donderdagavond in Thalia draait. De stramme, onverbiddelijke Ame rikaanse M. P. komt eens even uit de plooi onder de schijnwerpers van Hollywood-, die vooral twee dubieuze leden er van belich ten: Bob Hope en Mickey Rooney. De laat ste als het sproetige jochie, dat zo graag bokskampioen wil worden en de eerstge noemde als zijn manager tegen wil en dank. Degenen, die graag een blik in de ring slaan om daar uppercuts, swings, hoeken en linkse directen te zien uitdelen, zullen ongetwijfeld voorover op hun stoel gaan zitten. Maar ook zonder deze voorkeur kan men zich met deze klucht, geregisseerd door George Marshall, wel vermaken. Er komt verfrissend gooi- en smijtwerk in voor en er is alle reden tot gegrinnik om de goed geregisseerde misverstanden. De humor zal er hier wellicht niet overal even gemakkelijk ingaan als aan de overzijde van de Oceaan, maar het tikkeltje zelfspot dat er hier en daar doorheen schittert, maakt veel goed. Hedenavond, na de dodenherdenking, vertoont Thalia de .Bastogne". Ten bate van het Koningin Wilhelmina- fonds voor de kankerbestrijding houdt de Beverwijkse Rennersclub ..Kennemerland" op Zaterdag 7 Mei voor de derde maal de Ronde van Velsen-Noord, een wielerwed strijd voor nieuwelingen en amateurs. In de nieuwelingenwedstrijd over veer tig kilometer, waarvan de start om half vier is, komen alle favoriete jongeren uit Kennemerland aan de start. Onder hen be vinden zich: Niesten, Jong, Duinmeyer, Braas, Volkers en Duinstra etc. De amateurs moeten honderd kilometer afleggen en vertrekken om vijf uur. Onder de deelnemers van deze categorie bevin den zich, onder meer: de plaatselijke favo riet Kuitwaard; de winnaar van verleden jaar, Ottenbros uit Alkmaar en de win naar van de eerste ronde, De Bruin uit Roosendaal. Voorts dq Beverwijkers: Groot (verleden jaar winnaar bij de nieuwelin gen), De Ruiter, Geldermans (winnaar Ronde van Feijenoord), De Nijs en De Droog, de gebroeders Stroomer uit Wijk aan Zee, dc Heemskerker Beentjes, Steen voorden uit Heemstede, de Haarlemmer P. Peters, Snijders uit Halfweg, de Sassen- heimer Van 't Hof en nog vele andere favorieten. Deze ronde wordt gehouden op het parcours: LadderbeekstraatHeirweg Wijkeroogstraat. De toneelvereniging „Varia" geeft op Dinsdag 10 Mei in Rex een toneeluitvoe ring van „Zomer in December". Dank zij de offervaardigheid van de Velsense bevolking, kan de jaarlijkse "uit gaansdag voor de bejaarden ook dit jaar doorgaan. De collecte bracht namelijk een bedrag van 3.045,31 op, zodat de Com missie voor Ontspanning van Ouden van Dagen de reeds gemaakte plannen tot uit voering kan brengen. OCCWXCCOOCÖOOOOOOO BETER NOG DAN lange bloemlezingen uit de verzetsstrijd het kunnen doen, getuigen de twee onderstaande uittreksels uit de rapporten, die het hoofdkwar tier van het „V-leger" voor Kennemerland in Haarlem uit IJmuiden met grote regelmaat ontving, van de gedurfde en haast volmaakte manier van werken der IJmuidense groep. Het zijn haast koude rapporten, maar ze gewagen van een grote moed in de dagen, dat elke misstap de dood door de kogel of deportatie naar de Duitse hellekampen kon betekenen. Het zijn via kleine radiozenders, met koeriersters of mondeling overgebrachte gegevens over de Duitse plannen en bewegingen, waarop meer dan eens een geallieerde tegenzet kon volgen, die de bezetter onnoemelijke schade berok kende. Zoals het rapportje van 10 September 1944 uit de vesting IJmuiden: „Heden morgen 7 uur zijn ca. 60 kleine Marinevaartuigen binnengevallen. Zij gaan binnendoor via Den Helder verder". Dezelfde dag nog lagen de meeste scheepjes uit dit vlootje voor oud roest in het Noordhollands kanaal: een paar Spitfires hadden ze onder vuur genomen. Of zoals dat rapport van het Hoogoventerrein: „Er zijn hier zes man, en vijf bij de Ortskommandant. In de bunkers huizen: 1 Oberleutnant, 1 Oberfeldwebel en 20 manschappen. Indien de Ortskomman dant terugtrekt, gaat hij richting De Zaan". De Duitse „Griindlichkeit" is wel eens spreekwoordelijk geweest, maar die van de ondergrondse had het óók kunnen zijn. Lees maar eens, wat de verzetsmensen uit IJmuiden naar de Haarlemse commando post doorgaven op 1 September 1944 op een ogenblik dus, dat de invasie nabij leek en de Duitse wolf met alle tanden blikkerde, die hem nog restten. SECTIE IV 53/8 1 Sept. '44 AFD. 1. Bij laatste bombardement het gedeelte van IJsvries, waarin vis lag, verwoest. Gedeelte met bevroren groente intact. Veel groenten opgeslagen, o.a. spinazie, doperwten en bonen. AFD. III. Grote schade bij bomb, van 2418; treffer in achterste gedeelte duik bootbunker, nog slechts gedeeltelijk bruikbaar. AFD. IV. Vanaf Hagelingerweg is rechtergedeelte J. F. Cremerlaan in beslag genomen, door D -troepen. Aan het einde der Kerkerinklaan worden 2 huizen klaargemaakt door D. om betrokken te worden. AFD. V. Door laatste bomb, is S-bunker totaal onbruikbaar geworden. In vissershaven is Duitse kannonneerboot door voltreffer gekapseisd en met volle dige bemanning ten onder gegaan. De D. Commandant, die enige tijd geleden een torpedomotorbo'ot binnenbracht, is bij bombardement omgekomen. AFD. VI. Betonnen remmingen in buitentoeleidingskanaal Noordersluis zijn voorzien van springladingen, deze zijn individueel aangesloten op accu's en centraal op hoofdkabel''. Zo zijn er legio rapporten. Stuk voor stuk met levensgevaar opgesteld en ver zameld, doorgegeven en naar de vrije landen doorgeseind. Het zijn simpele, maar pakkende documenten van een voorbije tijd, die op haast alle belang rijke posten vertrouwensmensen paraat vond om de goede zaak te dienen. OOOCOKXXXCODOOO(X>3COOOOCOOOOOOCWX>XXXDCXCOOCOOC5000COOOOOODCOOOCCOOOCJOOCOOOOOOOOt>OOCIO Nadat de Raad voor de Scheepvaart in Januari van dit jaar schipper L. B. van de IJmuidense stoomtrawler „Haarlem" IJM. 9 ruim anderhalf uur had ondervraagd over de aanvaring met zware schade tus sen zyn schip en de KNSM-er „Trajanus" op 19 Juli van vorig jaar in het Zuider- buitenkanaal te IJmuiden, hebben de le den van de Raad gistermiddag twee uur lang de kapitein D. L. Stevenson en de IJmuidense zeeloods J. P. K. de Roode van de „Trajanus" gehoord. Tot besluit van de zaak heeft de heer J. Metz, Inspecteur- Generaal voor de Scheepvaart geadviseerd beide gezagvoerders niet te corrigeren. Wel moest hij opmerken, dat de manoeuvre van de „Haarlem" om nit de Vissershaven voor de „Trajanus" naar het forteiland over te steken als een te gewaagde onder neming moest worden beschouwd. Ook de gezagvoerder van de „Trajanus" ging vol gens de heer Metz niet vrijuit. Op zijn be leid oefende hij critiek uit, omdat de naar bakboordskant van het vaarwater ge maakte manoeuvre een niet strikt nood zakelijke was. Zowel de kapitein van de trawler, als de kapitein van de KNSM- boot treft volgens de heer Metz schuld aan de aanvaring. De „Trajanus" voer in het middenvaar water omdat men met de krachtige wind van stuurboordswal moest afblijven. Op de „Trajanus" werd een aangehouden stoot als attentiesein gegeven, maar er kwam geen antwoord van de uit de Vis- Vergeten oord Als de ene hand in onze plaats iets doet, maakt hij een beste kans, dat de andere boos en niét schoon wordt daar voor z.yn wij in een verkrui meld Velsen, vrinden. Toch kan ik my de boosheden, die uit oud-IJmuidcn opstijgen wel begrijpen, want zo kryt men daar: de optocht laat ons links liggen en wij horen er toch óók bij? Natuurlijk hoort gij er ook bij, al zou men het soms niet zo voluit durven zeggen met het oog op de bouwvallen, die daar, tien jaar na dato, nog een oorlogsmuseumpje staar, te vormen. Het ligt echter niet aan de goede wil der organi satoren, heeft men mij plech tig verzekerd, maar aan het feit, dat de vaak lange praal wagens hun draai niet kunnen krygen in oud-IJmuiden en dus grondeloos vast zouden lopen bij u. Hetgeen niet mooi zou zijn. Mag ik mij, met alle ver trouwen in de meetkunde van de voorbereiders, niettemin af vragen, of zelfs de verbrede Oranjestraat geen mogelijkhe den schiep? Maar alla daar is nu niets meer aan te doen: oud-IJmui den zal zich een plaatsje moe ten zoeken over de Julianabrug zonder morren hoop ik. Onbereikbaar? Mij is vaak de vraag gesteld, hoe ik te vangen ben, wanneer opgekropt leed of een puntig verhaal uit het dagelijkse le ven uit uwe harten opstijgt. Welaan: gij kunt altoos schrij ven naar dit goede dagblad en als het dringend is, loopt ge een kansje bij het draaien van redactienummer 5389 ene Lampenier aan de andere kant te horen. Niet gegarandeerd, maar het is te proberen. Duik De kijkers, die dees' courant meldden, dat Vrijdag dappere dames in het Noordzeewater doken ter opening van IJmui dens badseizoen, zijn geen goe de kijkers geweest, want het zijn geen bewoonsters var strandhuisjes geweest, maar koene verpleegsters van het Anthonius Ziekenhuis, waar een storm van protest opstak over de verkeerd gevallen eer. En nu moet ik dat maar weei rechtpraten nu, komaan dan: de duiksterreu van de zaal aan de Zeeweg mijn spe ciale hulde met de schouder- bandjes LAMPENI ER VANAVOND daalt de stilte over het land de voelbare stilte van de vierde Meie-avond. Onze gedachten zullen terugvallen op tien jaar geleden en wai aoor aan voorat- ging aan nood, ellende en verdriet. Tussen zes en acht uur tonen straks de vlaggen en de stoeten van de mensen onze rouw het dundoek, dat vjjf donkere jaren op zolder hing en onuitgestoken bleef op de dagen, die wij in dit kleine land als ónze dagen be schouwden, maar die de ramen en de dakkapellen uit stroomden nog voor de Duitse hiel geheel gelicht was. Laat dit rouwen ook de vlaggen waardig zijn de vlag waarmee de doden geëerd worden kunnen immers slechts op één wijze goed tot uitdrukking brengen wat dit volk bedoeld: half van stok met de onderste slip gebonden door een koord. Laat óók het vlaggesein van achten de juiste toon tref fen: vol van stok tot zonsondergang. Wij zijn te vaak te gemakkelijk met onze vlag omgegaan: de rouwende vlag was niet altijd en overal de rouwende vlag en de juichende vlag bleef te dikwijls de nacht dóór hangen als bewijs, dat He*ene die deze zonde pleegde, zijn nationale driekleur niet de eer en de aandacht gaf, waar mee hij haar tien jaar geleden van de zolder of uit de kast te voorschijn haalde. ER IS in IJmuiden nog geen zekerheid over de beste manier van markt-houden: de hele Donderdag of alleen de ochtend uren. De marktmeester zou het toch wel graag willen weten, omdat hij gemerkt heeft, dat de kooplui inplaats van 9 uur tot half één. een markt tussen half tien en half vijf preferen. Mag ik ulieden hierbij beleefd naar uw mening vragen, uit te knippen via één der beide onderstaande antwoordformuliertjes, die aldus een mooie peiling van de publieke, dus üw opinie omtrent dit klemmende probleempje kunnen opleveren. Als ge de envelop er omheen (die helaas niet afgedrukt kan worden, maar góói er maar eens wat tegenaan) adresseert met: „Lampe nier IJmuider Courant" en er in de linkerbovenhoek in uw kloeke handschrift wilt opzetten: „Marktenquête". welaan, dan zullen marktmeester, kooplieden en wellicht ook uw buur vrouw u dankbaar zijn. IK MARKT HET LIEFST VAN 9.00—1230 IK MARKT HET LIEFST VAN 9.30—16.30 sershaven komende trawler „Haarlem". Om anderhalve minuut over twaalf wer den de machines op de „Trajanus" gestopt ori) alle vaart uit het schip te halen. Men was toen dwars van de steiger bij de kust wacht. Om voorzorgsmaatregelen te nemen en een mogelijke aanvaring te vermijden, ging de „Trajanus" vervolgens bakboord uit. Er werden twee stoten op de fluit ge geven en daarna wilde men achteruit slaan om middenvaarwaters stil te komen liggen. „Toen kwam de trawler de haven mond uit" ging kapitein S. verder, „hij stak recht over. We sloegen volle kracht achteruit en lieten vervolgens het stuur boordanker vallen". „U hebt maatregelen genomen om mid denvaarwaters te blijven en bent toch onder bakboordswal terecht gekomen", merkt de voorzitter, prof, mr. J. Offerhaus op. „U begrijpt wel, dat het een hele ver warring voor de schipper van de „Haar lem" was toen u bakboord uitging." „Daar heb ik signalen voor gegeven", merkte kapitein S. op. (Tijdens de eerste zitting heeft de schipper van de „Haar lem" verklaard geen seinen te hebben ge hoord. Later heeft de „Haarlem" een stoot willen geven, ten teken dat hij stuurboordswal wilde houden, maar deze stoot mislukte, doordat de fluit defect bleek te zijn. - Red. IJ.C.). Volgens de kapitein van de „Trajanus" was de noodzaak aanwezig om de ma noeuvre naar bakboord te maken. Een ar tikel in de wet geeft de mogelijkheid tot het maken van deze manoeuvre. Volgens de verklaring van de schipper van de trawler is zijn schip aangevaren door de „Trajanus". Dit werd bestreden door de kapitein van de KNSM-er. De „Haarlem" had zijn schip geramd, want de steven was over stuurboord omgezet en de „Haarlem" maakte een voorwaartse beweging. De schipper van de „Haarlem", die als belangstellende op de tribune aanwezig was, werd bereid gevonden nog even als betrokkene voor de Raad plaats te nemen. „De Trajanus heeft ons aangevaren", zei de schipper, „De Haarlem" kwam met de stuurboordkant van het dek bijna in het water". Volgens de verklaring van de schipper is de trawler eerst bij het fort geweest en heeft daarna teruggeslagen. De- zeeloods J. de Roode uit IJmuiden, die de „Trajanus" van zee naar binnen bracht, werd vervolgens gehoord. Zijn verklaring kwam grotendeels overeen met die van de kapitein. De heer De Roode verklaarde echter dat de „Haarlem" op het moment van de aan varing büna gestopt lag en de „Trajanus" zeker nog (ondanks achteruitslaan en het presenteren van het stuurboordanker) twee a drie mijl snelheid had. Advies Volgens de Inspecteur-Generaal voor de Scheepvaart, de heer J. Metz was de „Tra janus" gerechtigd om in het middenvaar water op te stomen en zelfs gerechtigd om bakboordswal te houden bij deze wind kracht. De „Haarlem" maakte een gebrui kelijke manoeuvre om naar zee te gaan van de Vissershaven uit Hij trachtte zo spoedig mogelijk over te steken om stuur boord-vaarwater te halen. De schipper moest er hierbij goed,op letten, dat hij de koerslijn van een ander vaartuig niet zou snijden, maar hij mocht het vaarwater wel oversteken, toen hij dacht dat hij de koerslijn van de ander niet zou hinderen. Het gecompliceerde van de gehele aan varing is nu volgens de heer Metz, dat de schipper van de „Haarlem" de twee stoten van de „Trajanus" niet heeft gehoord. Hoe de situatie ook geweest moge zijn: de heer Metz achtte de manoeuvre van de „Haar lem" te gewaagd en de beslissing van de schipper B. verdiende enige veroordeling De gezagvoerder van de „Trajanus" ging echter evenmin vrij uit. Men had op dit schip zo moeten manoeuvreren, dat slechts onder zeer dringende omstandig heden de manoeuvre naar bakboord ge maakt had mogen worden. De heer Metz meende dat de verklaring van de zeeloods De Roode de waarheid het dichtste nabij kwam. De „Haarlem" lag bijna gestopt en de „Trajanus" had nog flink vaart, zeker drie mijl. Hij kwam vervolgens tot het in de aanhef vermelde advies. IJselmeervlsserij. Zaterdag werd door 38 vaartuigen aan de afslag te Urk aange voerd: 584 pond kuilpaling, prijs f 1,34 f 1.54; 517 pond lijnaal. prijs f 1.32—f 1.79 per pond en 153 bak nest, prijs f2,40f2,60 per bak van 3714 kg. Prijzen van Dinsdag. Heilbot 3,002,50; gr. tong 2,20—1,94; grm. tong 1,76—1,60; kim. tong 1.801.60; kl. tong I 1,841,68; kl. tong II 1,56—1,50; tarbot I 1,68—1.46. per kg. Tarbot II 80; tongschar 8272; kl. schol I 30—20; kL schol II 22—8; schar 16—8; v. haring 1610; makreel 13—10; kim. schelvis 4341; kl. schelvis I 4640; kl. schelvis II 3630; wijting 27—11; gr. gul 3231; midd. gul 30; kL gul 25—22; poontjes 22—8: kL koolvis zw. 31; kL koolvis wit 36, per 50 kg. Gr. kabeljauw 19660; gr. koolvis zw. 7965: gr. leng 8275; gr. wolf 8680, per 125 kilogram. Aanvoer van Dinsdag. 195 kisten tong en tarbot, 2 kisten heilbot. 5 kisten tongschar en schartong. 300 kisten schol, 45 kisten schar, 52 kisten haring. 3375 kisten makreel, 125 kisten schelvis, 230 kisten wijting, 210 kisten kabeljauw en gul, 8 kisten leng. 10 kisten wolf. 5 kisten poon 38 kisten koolvis, 20 kisten diversen. Totaal 4620 kisten. Besommingen van Dinsdag. Dirkje f12.900; Klaas Wijker f 11.720: Hekman f19.500: SCH 135 f 6470; IJM 129 f 8440: KW 45 f2240; KW 39 f2120; IJM 23 f1850; KW 6 f334. ADVERTENTIE Alles wat sfeer geeft aan het intérieur! II Kennemerlaan 5 (bij de brug) Tel. 5705 IIMUIDEN Wandversiering Kunstnijverheid In afwijking van de aanvankelijke voor nemens om in de Hervormde kerk aan de Dijckmansstraat morgenavond een Bevrij- dingsdienst te houden zal nu Donderdag morgen om negen uur in de Gereformeer de kerk aan de Koningsweg een herinne- ringsdienst worden gehouden door de Ge reformeerde Kerk en de Hervormde Ge meente samen. In deze dienst zullen voorgaan ds. A. C. van Nood, Gereformeerd predikant en ds. H. P. Huisman van de Hervormde Ge meente. Het orgel zal in deze liturgische dienst worden bespeeld door de heren A. Ver schoor en J. Schouten. Verder verlenen medewerking mevr. RenssenMartinet Loenen, cello en mej. Hollmann, alt. Dinsdag 3 Mei kwamen de haven van IJmuiden binnen: Rodenbek van Antwer pen. Oosterdok van Vesteras. Strabo van La Palice. Merwestad van Malmö. Hestia van Rotterdam. Ulenhorst van Maltyluoto. Leu- gliclyde van Antwerpen. North Jod van Gothenburg. Marina G. Parodi van Newport News. June van Londen. Röwskai van Norr- köpmg. Tarta van Clypeda,. Delfborg van Rainhamn. Vertrokken zijn: Guineakust naar Ham burg. Phryne naar Ca en. Serena naar Ro- meby. Hector naar Rotterdam. Methan naar Rotterdam. Eemsborg naar Boohus. Rother naar Rotterdam. Isola naar Bremen. L T. 407 naar Rotterdam. Ellen N naar Norr- köp' ig. Almet naar Kül. Elda naar Londen. Vliestroom naar Vlaardingen. Holland naar Vlaardingen. Falcon naar Londen. Sigvuo naar Londen. Ponza naar Rotterdam. Oranje stad naar Hamburg. Eemstroom naar Leith. Margriet L naar Lood». Hator n. Hamburg,

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 3