Begroting Overzeese Rijksdelen Internationale verbindingen aanzienlijk versneld Gedenkplaat voor Nederlandse jeugd Agenda voor Haarlem EERSTE KAMER Politieke zelfstandigheid van de West verdraagt geen bemoeizucht KVP: 464.857 leden Duitser leefde 10 jaar onder Nederlandse naam Hogere subsidie voor woningwetwoningen Herexport van Japanse weefsels uit Europa Zomerdienst N.S. Betere aansluitingen Haarlem-Amersfoort Behandeling arrestanten in Indonesië mens onwaardig Verkeer en Waterstaat subsidieert Cruquius Dr. Ph. Visser overleden WOENSDAG 4 MEI 1955 3 Faillissementen Franse kolonisten zetten zich schrap in Funis Brand bij Provinciale Drentse en Asser Courant Vlieger machteloos door vliegangst Opdracht van 100 millioen voor DAF Koning Gustaaf stuurde postzegels Uitspraak Eerste Kamer f 10.000 als bijdrage in restauratiekosten Diplomaat en ontdekkingsreiziger Marge in aardappel- handel niet te hoog Weerstand vermindert als gevolg van radio-activiteit Suriname en de Nederlandse Antillen zijn als koloniën altijd bestuurd van Ne derland uit. Over de begroting van in komsten en uitgaven voor dat bestuur werd altijd beslist in het Nederlandse parlement. Maar op 15 December zijn Suriname en de Antillen opgenomen in het koninkrijk als politiek-zelfstandige en gelijkwaardige delen. Nu moet iedere schijn van bemoeizucht met de binnen landse zaken van Suriname en de Antillen worden vermeden. Met uitzondering van de communisten gaven gisteren alle spre kers aan die opvatting uiting nu de be groting van Overzeese Rijksdelen in de Eerste Kamer aan de orde kwam. Minister Kernkamp toonde zich over deze zelfbeperking van de Kamer zeer erkentelijk omdat daardoor de ontwikke ling van de nieuwe verhoudingen het beste wordt gediend. Er blijkt wederzijds een sterke neiging de eigen sfeer in de verschillende rijksdelen te ontzien, maar tevens is er eenzelfde sterke neiging tot bijstand, hulpverlening en zich één ge voelen met de rijksdelen en hun bevol king. Als gevolg van de nieuwe band tussen Nederland en Suriname en de Antillen kon gisteren eigenlijk alleen voorzichtig worden gesproken over de samenwerking. Daarbij waarschuwde prof. Molenaar (WD) op te passen met Nederlandse ini tiatieven op het gebied van de samenwer king omdat gauw de indruk kan worden gewekt dat Nederland zich wil bemoeien met de interne aangelegenheden van de West. Minister Kernkamp antwoordde hierop dat het een zaak van beleid zal zijn om de grens tussen goedbedoelde sugges ties en inmenging in interne zaken niet te overschrijden. Binnen afzienbare tijd zal de regering een wetsontwerp indienen voor de finan ciering van het tienjarenplan voor de ont wikkeling van de landbouw, de veeteelt en de bosbouw in Suriname. Aan het plan-Nickerie zal geen uitbreiding worden gegeven alvorens daarover nader overleg is gepleegd met de Staten-Generaal. Vele Kamerleden hadden er op aange drongen het subsidie voor 1954 aan de vereniging Oost en West te verhogen met f 10.000. Minister Kernkamp gaf de ver zekering dat hierover op zeer korte ter mijn zal worden beslist. Tijdens een in Roermond gehouden bij eenkomst van de Katholieke Volks Partij zijn de resultaten bekend gemaakt van de bliksem-ledenwerfactie, die het kader van de partij met medewerking van een groot aantal medewerkers heeft gevoerd. Nadat de voorzitters van de achttien kringen de ledenaantallen per-1 Januari van dit jaar en van thans, met de winst percentages hadden bekend gemaakt, deel de de voorzitter van de K.V-P.. mr. H. W. van Doorn uit Rotterdam mede, dat het ledental thans 464.857 bedraagt, tegen 208.959 leden op 1 Januari 1955. De officier van Justitie bij de arrondis sementsrechtbank te Maastricht, mr. Nuijs, heeft een gevangenisstraf van drie weken geëist tegen de Duitser R., die zich tien jaar lang als Nederlander heeft uitgegeven en in Maastricht onder een valse naam heeft geleefd. Als Duits militair wenste hij tien jaar geleden niet naar Duitsland terug te keren. Hij bleef in Maastricht wonen onder de naam van zijn pleegvader Cortleven. Uit angst voor gedwongen terugkeer hield hij zijn ware identiteit zorgvuldig geheim. Hij trouwde onder zijn Nederlandse naam en gaf later ook zijn kind onder deze naam aan. Ook zijn vrouw wist namelijk de ware naam en nationaliteit van haar man niet. De Duitser, die zich ook een pas op zijn Nederlandse naam liet uitreiken, werkte als vertegenwoordiger van een Maastrichts garagebedrijf. Toen een en ander werd ontdekt, ontkende de Duitser aanvankelijk alles. Dinsdag stond de man terecht. De officier van Justitie zeide in zijn requisi toir drie weken te eisen, niet vanwege de laakbare daad, doch om de veiligheid van de authentieke geschriften te beschermen. Uitspraak over 14 dagen. Door het verbindend worden van de enige uitdelingslijsten zijn op 30 April geëindigd de faillissementen van: N. de Graaf, weduwe van J. H. Busch, te Haarlem, Rijksstraatweg 147, en de nalaten schap van wijlen J. H. Busch. laatst gewoond hebbende te Haarlem, Rijksstraatweg 147. Rechter-commissaris: mr. C. E. Muller: Curator: mr. J. G. Bettink, Haarlem. Bij beschikking van de arrondissements rechtbank te Haarlem van 29 April 1955 werd gehomologeerd het accoord, aangebo den in de surséance van betaling van: de N.V. Handel Mij. voorheen H. H. Obertop, te Zaandijk en kantoorhoudende te Zaandam aan het Kalf 21. Bewindvoerders: mr. A. Bruch en mr. J. R. Voute, respectievelijk te Haarlem en te Amsterdam. WOENSDAG 4 MEI Studio: „Bastogne", 14 jaar. 9.15 uur. Roxy: „Door liefde onteerd", 18 jaar, 9.15 uur. Rembrandt: „The true and the brave", 14 jaar, 9.15 uur. Palace: „De prins student", alle leeft., 9.15 uur. Lido: „Het bed", 18 jaar, 9.15 uur. DONDERDAG 5 MEI Stadsschouwburg: „Sara Burgerhart", Let terlievende vereniging „J. J. Cremer", 2 en 8 uur. Grote Kerk: Herdenkingsdienst 9 uur. Openluchttheater, Bloemendaal: „Vorstin des volks", 2 en 8 uur. Minerva: „De rode schoentjes", alle leeftijden, 2.30 en 8.15 uur. Studio: „Bastogne", 14 jaar, 2, 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Op glad ijs", alle leeft., 2 en 4.15 uur; „Door liefde onteerd', 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Happy ever after", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „The true and the brave", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Gevaar lijke liefde", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De prins student", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De invasie", 14 jaar, 11 uur; „Het bed", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. De regering doet alle moeite in ver tegenwoordigende delegaties van het ko ninkrijk vertegenwoordigers van Suriname en de Antillen in te schakelen om daar door de positie van het koninkrijk op de juiste wijze tot uitdrukking te brengen. Het is daarbij niet uitgesloten dat de ver tegenwoordigers van Suriname en de An tillen als woordvoerders optreden en stemmen. Bij de behandeling van de begroting van Overzeese Rijksdelen werd Nieuw- Guinea ditmaal buiten beschouwing ge laten. Er komt binnenkort een betere ge legenheid over Nieuw-Guinea te spreken aan de hand van speciale wetsontwerpen die op Nieuw-Guinea betrekking hebben. De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting heeft de jaarlijkse bijdragen voor woningwetwoningen verhoogd. De subsidieverhoging zal gelden van 1 October 1954 af voor de woningwetwonin gen, waarvoor na 30 September 1954 mach tiging tot gunning door het departement is verleend. Zij zal dus niet van invloed zijn op de huurprijzen van bestaande woning wetwoningen. De stijging van de bouwkos ten ten gevolge van de loonsverhoging per 1 October 1954 zal door de bijdragever- hoging nog mede worden opgevangen. De bijdrageverhoging kan moeilijk in een gemiddeld bedrag per woning worden uitgedrukt. Zij loopt uiteen van 15 tot 80 per woning per jaar. Globaal komt zij voor een groot deel van de woningen neer op gemiddeld 15 percent van de huidige jaarlijkse bijdrage. De toeslagen wegens bijzondere omstan digheden voor kleine aantallen woningen en voor duplexwoningen zijn komen te vervallen. TUNIS (Reuter/UP) Dc Franse resident- generaal Boyer de la Tour is in Parijs aan gekomen voor spoedbesprekingen met pre mier Faure. De gearresteerde generaal Ri- me-Bruneau is naar Frankrijk in balling schap gestuurd, na de 150.000 in Tunesië verblijvende Franse kolonisten tot verzet tc-gen de Franse regering te hebben aange spoord. Boyer da la Tour deed voor zijn ver trek een beroep op de Fransen zich van ge welddaden te onthouden. De kolonisten zul len Zaterdag een mars naar het monument van dc onbekende soldaat houden Gerard Cluny, een hoge Franse ambte naar van het ministerie van Landbouw, is door vier jonge Fransen voor zijn huis af geranseld, zodat h\j met ernstige verwon dingen. aan het hoofd in het ziekenhuis op genomen moest worden. Cluny staat be kend voor zijn vriendschappelijke houding tegenover de Tunesiërs. Dit was de tweede aanval van Europeanen op pro-Tunesische ambtenaren in 24 uur. Dinsdagmiddag is brand uitgebroken in het magazijn van de Provinciale Drentse en Asser Courant. Het vuur sloeg over naar de plaats waar de rotatiepers is op gesteld. De inmiddels gearriveerde brand weer pakte het vuur met groot materiaal aan. De rotatiepers heeft ernstige schade opgelopen. Tussen de textiel-industrieën van de Benelux-landen en Duitsland zijn voorbe sprekingen gehouden over de veredeling van Japanse weefsels, die in Europa wor den ingevoerd. Het doel van deze bespre kingen, welke nog zullen worden voortgezet, is om de afspraak te maken de veredelde weefsels te exporteren buiten Europa. Daarvoor is nodig een controlestelsel in het leven te roepen, waaraan uiteraard grote moeilijkheden zijn verbonden. Toch wil men trachten bindende afspraken te maken inzake de her-exporten. De rege ringen van de betrokken landen zullen uiteraard hun medewerking moeten ver lenen. Op Zondag 22 Mei zullen de Nederlandse Spoorwegen de zomerdienstregeling invpe- ren, waarvan wij de voor, deze streek be langrijkste wijzigingen laten volgen. Het combineren, respectievelijk splitsen van de treinen van Den Haag SS en Rot terdam CS naar en van het Oosten en Noorden van het land zal van die datum af niet meer te Gouda, doch te Utrecht ge schieden. Op de uren waarop deze treinen •naar en van het Noorden gaan, zullen het Haagse en het Rotterdamse treindeel beur telings naar en van Groningen eri naar en van Leeuwarden rijden. Het Rotterdamse treindeel van de treinen naar en van het Oosten en Noorden zal niet meer te Gouda stoppen, waardoor op het traject Rotter damUtrecht een tijdwinst van 11 minu ten en in tegengestelde richting van 7 minuten wordt verkregen. De stoptreinen van Amsterdam CS naar Amersfoort worden 5 minuten later ge steld dan thans en die van Amersfoort naar Amsterdam CS 4 minuten vervroegd, zodat betere aansluitingen van en naar Haarlem worden verkregen. Deze stoptreinen zullen beurtelings naar en van Alkmaar en Uit geest rijden, doch niet meer van en naar Zwolle. In plaats hiervan zullen de treinen, die te 8 minuten over het uur van Utrecht naar Amersfoort vertrekken, doorrijden naar Zwolle. Internationale verbindingen De reisduur van de Loreley Express (Hoek van Holland—Basel—Merano) zal in de richting NoordZuid met 41 minuten worden bekort. Het van Amsteram via Arnhem rijdende treindeel van de Loreley- Express heeft zich ontwikkeld tot de Lore leyJoegoslavië Express. Ter ontlasting van de Loreley Express voor wat betreft het verkeer met het Ruhr- en Rijngebied is trein D 268 (Roterdam/ I Den HaagKeulen/Dortmund) kort vóór I deze express gelegd, terwijl bovendien het van Rotterdam komende treindeel reeds te Hoek van Holland zal beginnen. De Austria Express (D 252/D 251) zal nog slechts rijtuigen voor Beieren en Oos tenrijk meevoeren. Mede daardoor wordt een versnelling van 56 minuten tot Klagen- furt mogelijk. De rijtuigen voor Basel wor den van Hoek van Holland af en terug af zonderlijk gereden als de treinen D 752/ D 751. Deze treinen dienen tevens ter ont lasting van de HollandItalië Express. De HollandItalië Express wordt ter versnelling en verbetering van de regel matige loop in plaats van te Milaan reeds te Basel Bad Bf met de ScandinaviëItalië Express gecombineerd. Gedurende de zomerdienst wordt behalve de HollandItalië Express een tweede nachtverbinding tussen Basel en Amster dam gereden. De treinen ArnhemWenen (D 302/ D 301) zullen van en naar Amsterdam rijden. De reisduur wordt aanzienlijk be kort, evenals die van de treinen Amster damNijmegenMünchen. Het aantal treinen MaastrichtAken v.v. wordt in beide richtingen op drie ge bracht door toevoeging van 2 treinen in het middaguur. Al deze treinen zullen stoppen te Valkenburg. De treinen D 135/D 134 Amsterdam Basel v.v. verliezen hun treindeel Den Haag HSBrusselLuxemburg. De reis- duurbekorting AmsterdamBasel bedraagt hierdoor 1 uur en 8 minuten, in tegenge stelde richting 42 minuten. In aansluiting op de dieseltreinen D 126 en D 125 AmsterdamParijs v.v. zal een dieselelectrische treinverbinding Brussel LuxemburgBasel worden gereden. De dieseltreinen AmsterdamParijs v.v. zullen van 22 Mei af dagelijks tijden. De internationale treinen Amsterdam BrusselParijs v.v. zullen niet meer te Brussel Centraal stoppen. m - i Behalve tot de grote mensen zou ik graag ook een woord tot jullie willen richten -de kinderen die al oud genoeg zijn om zelfstandig te denken en de jongeren die toch nog niet tot de volwassenen behoren - omdat wij diep blij en dankbaar zijn, dat wij tien jaar geleden onze vrijheid hebben teruggekregen. Het grootste deel van jullie leven heeft bestaan uit deze tien jaar na de oorlog en je oorlogsherinneringen, hoe deze ook zijn, zijn aan gebeurtenissen, die voor jullie al heel lang geleden zijn. Ik kan dus begrijpen, dat jullie je niet erg deel genoot voelt aan het herdenken van een tijd, die van je ouders was. Maar wij kunnen de geschiedenis vergelijken met een weefsel, waaraan ieder geslacht zijn deel weeft. Op jullie beurt is het aan jullie goed inzicht overgelaten om daarin goed de draad, die van zuiver goud is, in het oog te houden. Die is daar ingeweven door hen, die doodeenvoudig niet anders meenden te kunnen doen dan het goede te kiezen en het kwade te verwerpen. Dat is het voorbeeld, dat gedurende die oorlogstijd door zoveel mensen gegeven is, zó, dat zij er hun leven voor over hebben gehad. De kwade machten hadden geen eerbied voor het leven op aarde, zelfs niet voor dat van de kinderen - maar zij, die het hunne afstonden, deden dat, om het leven op de wereld en in Nederland mooi te laten zijn in de toekomst. En zij, die de veerkracht vonden hun geschonden leven weer op te nemen, toonden daardoor hoe wonderbaarlijk veel er van het leven kan worden gemaakt. Iedere keer dat men tien jaar verder is, zijn het weer heel andere eisen waar de mensen aan moeten voldoen en jullie ontkomt er niet aan je te beraden op wat er vooral in de toekomst van je gevergd zal worden. Aan jullie is het te tonen, dat je op jullie manier niet onder hoeft te doen voor wie je vóórgingen en dat je hoog zult houden al dat, waarvan je voelt, dat je het hoog houden móét. Dit kun je tonen door, kome wat kome, je eerbied voor het leven te laten blijken in het algemeen, en in het bijzonder voor dat van anderen. 4 Mei 1955- Aan de leerlingen der 5e en 6e klassen van het lager onder wijs en allen, die het voortgezet, voorbereiden hoger en mid delbaar onderwijs of de kweekschool volgen, alsmede aan de niet-schoolgaande jeugd van 14-18 jaar voorzover aange sloten bij de Nederlandse Jeugdgemeenschap, is vandaag van rijkswege een „Gedenkplaat Mei 1955" uitgereikt. Daar op is de boodschap afgedrukt, waarmee Koningin Juliana zich vanmorgen via de radio heeft gericht tot de jeugd. De tekst is omlijst door een vierkleurig randmotief, in opdracht van de minister van O., K. en W. getekend door Jenny Dalenoord. Jarenlang: was het een ideaal van de 23-jarige J. van der L. uit Eindhoven militair vlieger te wor den. Zijn ideaal leek verwezenlijkt te worden. Hij werd opgeleid in de Verenigde Staten en vloog daarna in ons land. Vijf jaar lang was hij in militaire dienst, maar vorig jaar werd hij gegrepen door een hevige, onoverkomelijke angst voor vliegen. Dinsdag stond hij terecht voor het hoog militair gerechtshof te 's-Gravenhage, omdat hij gewei gerd had met een instructeur een vlucht te maken. De krijgsraad te velde Oost te Arnhem had de ser geant-vlieger Van der L. op 17 Februari j.l. vrijgesproken. De auditeur-militair, die één maand gevangenisstraf tegen deze be klaagde had geëist, had beroep aangetekend. De advocaat-fiscaal bij het militaire hof vroeg beves tiging van de vrijspraak omdat hij evenals de krijgsraad „over macht" aannam. De verdediger, mr. J. A. H. Ver hagen uit Eindhoven, zeide onder meer dat er geen sprake was van dienstbelang toen de commandant aan Van der L. het bevel tot vlie gen gaf. Integendeel, het bevel was juist strijdig met het belang van de dienst. Van der L., die in October ongeschikt is verklaard als vlieger, is bezeten van een neurotische angst en heeft zijn zelfvertrouwen verloren. Een der gelijke psychische dwang moet toch als overmacht worden be schouwd. Pleiter vroeg op deze gronden en voorts op grond van het feit dat zijns inziens de ten lastelegging onjuist was, vrij spraak. Arrest over veertien da gen. Nederlandse regering bestelt 3600 legerwagens De Nederlandse regering heeft aan de N.V. Van Doorne's Auto mobielfabriek te Eindhoven een aanvullende opdracht verstrekt voor de levering van 3600 militai re wagens, met een gezamenlijke waarde van honderd millioen gul den. Dit heeft dr. H. J. van Door- ne, president-directeur van de DAF-fabrieken, medegedeeld in een bijeenkomst met het gehele, circa vijfentwintighonderd man tellende personeel. De bijeenkomst was belegd ter gelegenheid van het feit dat het tienduizendste chassis werd afgeleverd. Dit chas sis is bestemd voor de heer C. Boerman, expediteur te Hardinx- veld. De heer Van Doorne dankte het personeel voor zijn inspanning en voor de samenwerking in de laat ste vijf jaar, voordat hij zei, dat de DAF zojuist van de Nederland se regering een aanvullende op dracht heeft mogen ontvangen voor 3600 militaire wagens met een gezamenlijke waarde van cir ca honderd millioen gulden. Het betreft hier typen die de DAF reeds voor vorige bestellingen in productie heeft. De technische staf wordt door deze nieuwe opdracht dus niet extra belast. De 13-jarige zoon van de familie Voorbergen in Elspeet, die een verwoed postzegelverzamelaar is, heeft de Koning van Zweden, toen deze Vrijdag een bezoek aan de heer Van Beuningen bracht, schriftelijk enige postzegels van zijn land gevraagd. Dinsdagavond heeft de jongen per post de ge vraagde zegels van de Koning ontvangen. Bij de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken, vorige week in de Eerste Kamer, hebben de heren Ruys de Beerenbrouck (K.V.P.), Algra (A.R.), Mo lenaar (V.V.D.), Kolff (C.H.U.) en In 't Veld (P.v.d.A.), een motie ingediend, waarin diepe verontwaardiging wordt uit gesproken over de mensonwaardige behan deling van Nederlandse arrestanten in In donesië, welke behandeling in strijd wordt geacht met de rechten van de mens en de meest elementaire beginselen van het vol kenrecht. De indieners van de motie zijn van oor deel, dat hierin niet mag worden berust en zij drongen er bij de regering op aan met alle denkbare passende middelen een het rechtsgevoel bevredigende oplossing na te streven. Deze motie is aangenomen met 31 tegen 2 stemmen. De communisten stemden tegen. De Stichting „De Cruquius", die zich de instandhouding van het vroegere gemaal „De Cruquius" ais museum betreffende het polderwezen tot taak stelt, krijgt daartoe, zoals een wijziging van de begroting in het hoofdstuk Verkeer en Waterstaat aan toont, een subsidie van tienduizend gulden. Minister Algera deelt in de toelichting daarbij mede, dat ook door zijn ambtge noot van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen een bijdrage is toegezegd. Even eens zijn bijdragen van de Haarlemmer- meerpolder en van de gemeente Haarlem mermeer te verwachten. Van het museum „De Cruquius", dat steeds meer belangstelling trekt (twee jaar achtereen zesduizend bezoekers en dit jaar worden er nog meer verwacht) moeten de rechtervleugel van het ketelhuis en de stortvloer nodig gerestaureerd worden. Zij verkeren in zeer slechte staat en steken daardoor af bij het overige gedeelte van het museum, dat juist de laatste tijd door een aantal voorzieningen in keurige staat is komen te verkeren. De restauratiekos ten zijn allerminst gering, zij belopen in totaal ongeveer honderdduizend gulden. Monumentenzorg heeft uiteraard ook wel belangstelling voor De Cruquius, maar bij de vele uitermate belangrijke en stijlvolle bouwwerken, die op haar lijstje staan, moest De Cruquius wel wat op de achter grond blijven. Gezien de bestemming van het museum heeft men zich tot het ministe rie van Verkeer en Waterstaat gericht en uit de toelichting van de minister blijkt thans, dat hij het belang van de instand houding van de Cruquius ten volle erkent. In de ouderdom van 72 jaar is Dinsdag middag omstreeks vijf uur in zijn woning te Wassenaar overleden dr. Ph. C. Visser, oud-ambassadeur te Moskou en ontdek kingsreiziger. Dr. Philips Christiaan Visser is op 8 Mei 1882 te Schiedam geboren. Na voor de han del te zijn opgeleid ging hij in 1919 als ge zantschapsattaché naar Stockholm. In 1931 werd hij benoemd tot consul-generaal te Calcutta en in 1938 tot gezant te Ankara en Stamboel. Van 1940 tot 1945 was dr. Visser gezant te Kopenhagen; van 1945 tot 1948 gezant te Pretoria en op 1 April 1948 volg de zijn benoeming tot ambassadeur te Mos kou, waar hij tot November 1949 verbleef. Als ontdekkingsreiziger heeft dr. Visser grote naam gemaakt. In 1914 was hij leider van de Kaukasus-expeditie en daarna leid de hij vier maal een expeditie naar het Karakorum-gebied, namelijk in 1922, in 1925, in 19291930 en in 1935. In vele ste den van ons land hebben in die jaren de heer en mevrouw Visser lezingen gehou den over hun expedities. Mevrouw Visser Hooft is in 1939 overleden. Na de laatste Karakorum-expeditie werden hun verdien sten erkend door de benoeming, wat dr. Visser betreft tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw, en wat betreft me vrouw Visser tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Dr. Visser heeft zijn echtgenote in 1911 leren kennen op de hoogste top van de Schreckhorn in Zwitserland. De heer en mevrouw Visser waren ereleden van het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap, dat aan dr. Visser de Plancius-médaille schonk, de hoogste onderscheiding, die vóór hem slechts eenmaal was verleend. In 1933 benoemde de universiteit te Inns- brück de heer Visser tot doctor honoris causa. Van zijn hand verschenen verscheidene boeken over zijn ontdekkingsreizen. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Andriessen heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening geantwoord dat de gemiddelde détailmarge voor de belangrijkste rassen aardappelen ongeveer 4.25 per 100 kg bedroeg. Gelet op de stijging van de lonen en andere kos ten en rekening houdende met het in dit seizoen relatief hoge uitvalpercentage der aardappelen, kan worden geconstateerd, dat de huidige marge niet in belangrijke mate afwijkt van het indertijd vastgesteld maximaal toelaatbare bedrag. Aangezien de thans geconstateerde mar ges zich bewegen op een peil, dat niet of weinig uitgaat boven een eventueel vast te stellen maximum, geven deze voorshands nog geen aanleiding tot het treffen van maatregelen. SAN FRANCISCO (United Press) De wetenschap heeft een nieuw gevaar ont dekt, dat radio-actieve straling met zich mee brengt: een aanzienlijk verminderde weerstand van het lichaam tegen ziekte kiemen. Over dit gevaar hebben twee on derzoekers van de medische faculteit van de universiteit van Chicago verslag uit gebracht aan de federatie van Amerikaan se genootschappen voor experimentele bio logie. De onderzoekers verklaren, dat proef dieren, die slechts in geringe mate aan ra dio-actieve straling zoals röntgen-stralen waren blootgesteld, een belangrijk ver minderde weerstand tegen longontsteking vertonen.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5