HETC N EN DE De vlaggen neer Een profetie, die uitkwam VRIJHEID In fasen Veisens bevrijdingsdag Peters drinkt en Nögg is malende EN IN DE AVOND Old Clothes New Dodenherdenking in Castricum WOENSDAG 4 MEI 1955 5 VELSEN IJMUIDEN VELSEN-NOORD VELSERBEEK SANTPOORT S TATION SANTPOORT-DORP VELSEN DRY CLEANING ONLY DIT IS HET EENVOUDIGE VERHAAL van een mens in de bezetting. Een stukje van het verhaal slechts, want er is nog zo veel meer gebeurd. Hij woonde in de Kalverstraat, waar wij later niets dan puin terugvonden en hij heet George Schilling. Dat doet er eigenlijk niet toe, hij had ook dokter Rutten kun nen heten of Jan. Ik heb zijn verhaal gehoord in de kleine kamer achter de viswinkel aan de Lange Nieuwstraat. Samen hebben we die tijd van de hongerwinter weer beleefd en George, wie de naam Sjors béter staat, is tijdens zijn be»oog een keer plotseling in een hoek van de kamer ineen gedoken. Zoals hij in de winter vlak voor de bevrijding in elkaar kromp, toen een Duitser met een rauwe vloek zijn pistool leegschoot in de kelder van een Santpoorts huis, waar Sjors met een zeventienjarige lotgenoot was weggekropen voor het naderende geweld van laarzen en karabijnen. Gelukkig zat hij net onder het rooster, anders hadden ze hem vol lood geschoten nu vtloog er alleen maar de kalk van de keldermuur. Het is een verhaal, zoals er duizenden zijn op te graven in de herinnering van al die Nederlanders, die zich niet lieten dwingen te doen wat een overmachtige vijand wilde. Die liever in kelders kropen en in kasten hurkten, die af en toe een pistool los in de zak bij zich hadden en met illegale krantjes liepen, die een lucifer in het knoopsgat droegen met de oranje kop boven en die samen dat kleine leger onverzettelijken vormden waarvoor de bezetter van tijd tot tijd doodsbenauwd was. Die ook wel eens bang doodsbang zijn geweest. Het verhaal begint voor ons op de tiende December 1944, al is het veel eerder begonnen, want allang voordien was Sjors een IJmuidens mannetje, dat niets met de Duitsers te doen wilde hebben. Tenminste niets positiefs als het even kon wilde hij ze graag en van harte helpen afbreken. Tot ze Sjors pakten en op 10 December 1944 in het politie bureau aan het Tiberiusplein opsloten met een tonnetje en achter een dikke deur. Een Duitse wacht vóór de deur. Geschuifel van laarzen op de gele tegeltjes. Af en toe een korte schreeuw in de gang. Sjors heeft die wacht toen met „Hauptmann" aangesproken en hem verteld, dat hij Hamburg een mooie stad vond en dat was wel eens een middel om een kleinigheid gedaan te krijgen. Hij kreeg er dit keer mee voor elkaar, dat hij de „Komman- dant" mocht spreken. Een lange tafel, een uniform er achter, loketkasten tegen de wand. Sjors wou graag van de Herr Oberleutnant weten, waar om ze hem als eerbaar burger in een cel hadden gezet er. als de Herr Oberleutnant dat kon vertellen, zou hij, Sjors Schilling de Herr Oberleutnant séhr dankbaar zijn. Séhr dankbaar. Het antwoord kwam onverhoeds van een andere kant en liet aan duidelijkheid niets te wensen over het werd van ach teren als het ware op hem afgeschoten in onmiskenbaar goed Nederlands: „Dat ondergronds gewroet moest nu maar eens uit zijn en in de Euterpestraat zullen ze het je wel stevig afleren ook". Sjors zag het zwerk drijven het was een donker, misse lijkmakend voorgevoel van langdurige verhoren in het béruchte Amsterdamse SD-hol en Sjors verzocht timide, of hij misschien naar zijn cel terug mocht. Hij wist het nu wel. Danke séhr. De Duitse wacht stond niet meer op de gele steentjes van de gang. Weg, zeker even ergens heen, misschien wel een andere gevangene ophalen. Wel stonden daar een moeder met een zoon en bij de ingang van het politiebureau was een stevige Germaan geposteerd met een levensgroot geweer in de aanslag. Sjors heeft toen de sprong gewaagd hij heeft de IJmui- dense jongen op z'n schouder geklopt en flink duidelijk tegen hem gezegd: „Nou jong. zo erg is het echt niet in Duitsland, je zult zien, dat het best meevalt. Het ga je goed en denk nog maar 'es aan je Ome Sjors, ik ga maar es opstappeToen is hij, achterom groetend naar de moeder en de zoon, die ge lukkig geen mond open deden tegen dit plotseling familielid, het Tiberiusplein opgewandeld met een beleefde groet voor de schildwacht, die correct teruggroette. De bode heeft hem wel zien gaan, maar liet hem glippen. Sjors is naar huis gewandeld, met het hart als een razende in de keel. Naar de Kalverstraat is hij gegaan en daar had moeder de vrouw net een brood gebakken, dat evenwel mislukt was, zoals zovele broden van tarwemeel-uit-de-koffiemolen in die dagen niet verder kwamen dan een kleffe, witte plak. Hij heeft wat gegeten en is naar twee vrinden gegaan om de radio weg te laten halen, want ze zouden, als ze hun arrestant misten op het Tiberiusplein, zeker naar de Kalverstraat komen en daar die radio vinden en een ongeregeld partijtje handgranaten ook nog. Die gingen in de gauwigheid onder het duivenhok „en je mag ze alleen afgeven als ze om de „eitjes" komen heeft hij zijn vrouw gewaarschuwd. Sjors moest de vesting IJmuiden uit zien te komen. Zo gauw en zo geruisloos mogelijk. Maar eerst een plek voor de nacht, een duikadres voor even. Het werd de familie Voerman, op nummer 13 aan de Eksterlaan en dat was niet eens de eerste keer, dat nummer dertien een rol in Sjors' leven speelde zijn vrouw kwam van de Arendsweg nummer dertien, maar hij heeft er een beste vrouw aan gehad, dus waarom zou hij niet op nummer dertien onderduiken? Het zou ook niet de laatste keer zijn. Die familie Voerman was góed. Sjors kreeg een boek om wat te lezen, maar dat ging niet erg, onder die omstandig heden. Het was „Sil de Strandjutter". Anders wel een mooi boek, daar niet van, maar lees nou maar eens, als je net de Euterpestraat hebt horen noemen als verbetergesticht en je zit op nummer dertien op hete kolen. Die keer heeft Sjors het beek niet uitgekregen. Later wel. Een móói boek. Maar het leven moest doorgaan en zijn gastvrouw zou toch even om een boodschap moeten. Wacht, dan kon Sjors in die tussentijd prachtig de aardappels opzetten. Deed hij ook wat. Sjors heeft de aardappels opgezet, maar daar moest water voor komen en de buren, die mevrouw Voerman om een boodschap zagen gaan, hoorden toch de kraan op nummer dertien lopen, dus die kregen argwaan. Ze hebben gelukkig de mond stijf dicht gehouden, maar ondertussen moest Sjors maar weer gauw weg, want dat werd te warm hier door die stomme kraan. Hij heeft zich gemeld bij zijn commandant, Boogaard aan de Zeeweg (die niet op nummer dertien woonde). Het was maar goed, dat hij er net aan kwam, zei Boogaard, anders waren ze hem gaan halen, net als Boerlage even tevoren. Zo was het maar gemakkelijker. Je gaat door naar het Crematorium, Sjors, daar vind je Pater Pontianus en die heeft valse papieren, anders kom je de vesting niet uit. De pater hód papieren; het zaakje liep als gesmeerd. Sjors heette voortaan „Strijbosch" en hij was ergens achterin de vorige eeuw geboren. Prent dat even goed in je kop, voor het geval ze je aanhouden weet je tenminste wanneer je geboren en jarig bent, anders staat het zo stom en zit je zo toch nog in de Euterpestraat. En Sjors is als „Strijbosch" de vesting IJmuiden uitgewan deld, bij de „Sperre" in de Duin en Kruidbergerweg, waar nu nog de tankgracht ligt. Daar was een slagboom over de weg gemaakt en een Duitser hield er de wacht bij. Sjors is die Duitser ergens nog dankbaar, want die liet zich vlot nemen, die avond. De heer Strijbosch vertelde hem onder het contro leren van zijn papieren door, dat zijn moeder dood was en dat hij nu weg moest naar Haarlem en de Duitser vond dat erg vcor die Hollander zeker ook van de oorlog? Ja, ook van de oorlog. „Sie können gehen, alles in ordnung verdammter Krieg". Naar de Terrasweg in Santpoort, op een adres, dat de naam van een van de gaafste figuren uit de Velsense illegaliteit aan zich heeft verbonden: Van Rijswijk. Natuurlijk kon hij binnen komen, maar er was niet al te veel bikkesement er is zóveel nodig bij anderen. Toen heeft Sjors gëzien, wat offeren is, wer kelijk offeren. Want daar aan de Terrasweg werd honger ge leden door degeen, die een deel van de voedselvoorziening van de illegaliteit in handen had en waar dus bijvoorbeeld een CCD-er kwam vragen waar hij twee zakken aardappels kwijt kon. Dat eten is niét aan de Terrasweg gebleven, maar door gestuurd naar een gezin, waar het nog krapper was. Dat was Van Rijswijk hij is later gefusilleerd. Sjors is naar de Wüstelaan gebracht. Wüstelaan 13. Daar hadden ze in de slaapkamer een duikplekje achter de linnen kast, waar nóg een kast achter lag en daar moest „Strijbosch" dan maar in kruipen als er onraad kwam. Er kwam onraad, midden in de nacht, maar ze vonden die eerste keer niets. Over dag is het Duitse geweld later teruggekomen en toen is Sjors de kelder ingestruikeld, met een zeventienjarige mede-onder duiker op zijn hielen, de rest van de illegale gasten vluchtte de zolder op, waar de Grüne Polizei hen allemaal inrekende. Sjors zat met zijn bevende lotgenoot onder het rooster van de kelder tegen de muur gehurkt, toen zo'n Grüne langsstampte, door het rooster naar binnen gluurde en constateerde, dat dit een ideaal plekje voor eventuele onderduikers zou zijn. Waarop hij voor alle zekerheid zijn pistool door het luchtrooster leeg schoot in de kelder, over twee hoofden heen. Weer is Sjors verhuisd. Naar Aerdenhout, waar hij op num mer dertien terecht kwam, maar toen werd hij bijgelovig en weigerde. Een Indische mevrouw zou hem de IJsellinie over kunnen helpen naar de geallieerden. Nee, zei Sjors, want dan kan mijn gezin van de honger creperen. Hij bleef. Het werd Kerstmis 1944. Haarlem en omgeving leden honger in deze duisterste aller Kersttijden. De sneeuw kraakte onder de soldatenlaarzen en het noodkacheltje kookte op twee lucifersdoosjes en een stukje eikenschors een half pond tulpenbollen tot een weëe pap. Kerstmis 1944. Aan de overkant van de laan, in dat Aerdenhout, had een NSB-er echter een verleidelijk voorraadje tarwe in de garage staan en daar heeft Sjors op een avond maar wat van gehaald. Kort daarop is hij weer van wiek gegaan. Hij was inmiddels herdoopt en heette Ekhardt. Tweede Kerstdag is Ekhardt naar Beverwijk gefietst op anti-plof banden, om zijn vrouw en kin deren op te zoeken, die naar Beverwijk geëvacueerd waren, maar bij de ponten was het haast mis, daar stond een politie man, die Sjors had kunnen herkennen. Het is weer wonderbaarlijk goed gegaan, maar Sjors nam uit voorzorg toch maar de pont bij Buitenhuizen. Het zijn korte, angstige dagen geweest in Beverwijk, want Sjors kon daar niet blijven. Hij moest verderop naar Alkmaar, waar mevrouw Brou wer woonde. Ook dat heeft niet lang geduurd, want hij was een van die duizenden vogelvrijen, waar geen vast honk meer voor bestond en dus is de zwerver verder de Noord ingegaan. Eerst echter nog even een akkefietje voor de BS opknappen met een Duitser, want die zou valse papieren krijgen om te kunnen deserteren, maar daar moest de illegaliteit zijn wapens voor in ruil hebben. Het toeval was in die dagen een vriend en een vijand tege lijk voor de velen, die met het noodlot speelden, want op een geleende fiets, dit keer met echte luchtbanden, is Sjors na de Duitser op bevredigende wijze aan papieren te hebben geholpen en van zijn wapens te hebben verlost, naar Andijk gepeddeld. Bij Wervershoof had de BS evenwel spijkers gestrooid en dat leverde hem zeven lekke banken op langs de lange vaart. „Dankie" heeft hij toen gezegd bij elke lekke band: „Dankie". Toen hij de vijfde stond te plakken in de beschutting van wat kreupelhout, werd zijn naam genoemd bijna aan zijn oor, in die verschrikkelijke verlatenheid van Wervershoof. Sjors reageerde niet dat leerde een mens wel af. die aan zijn derde of vierde valse naam bezig was. Achter hem stond. de Duitser. Sjors heeft hem niet durven herkennen en de deserteur is doorgefietst verbaasd wellicht over de achter docht van die toch wel wat domme Hollanders. In Andijk moest hij ene Lammers zien te zoeken. De post bode zei hem, dat er wel zestien Lammersen in Andijk wonen en of hij niet wat bijzonderheden kon opgeven? Nee. Sjors zou het wel vinden. De vijfde was inderdaad raak, als was het dan geen Lammers, maar Kwantus verkeerd verstaan zeker maar een zesde zintuig waarschuwde in die dagen vaak de op gejaagde mens, of het mis of raak was. Via Alkmaar is Sjors de dag voor de bevrijding naar Bever wijk teruggegaan. De spanning week, de vrijheid naderde de lucht gonsde van het blije gerucht en de wegen waren ver vuld van terugtrekkende Germaanse horden, wier vervoer middelen bestonden uit alles, wat wielen had. En toen, op de vijfde Mei is Sjors Schilling naar zijn IJmui den teruggegaan. Met zijn armoedje op een wrakke handwagen geladen en zijn poes boven op een matras. Op de hoek van de Deken Waaresstraat in Beverwijk stond een onooglijk hondje. Het was zijn eigen Trixie, doodgewaand, nadat het mormel twee jaar tevoren was verdwenen, die met een schelle blaf bovenop de handkar vloog, daar een blazende poes in de poten viel, maar uit de mond van de baas die ene kreet hoorde, waarmee Nederland wakker werd na een lange, lange nacht: „We gaan naar huis, jonge de oorlog is voorbij. Over de Velser Spoorbrug is dat convooi toen op IJmuiden aangegaan. IJmuiden, dat nog niet eens goed en wel bevrijd was, maar dat een vrij gezin zag binnentrekken met Trixie en de poes op de matras. J. FOLKERTSMA 0000000(^0r<xxxxxxx)00c00000000c*3000000c,)0000000c)00ci0000c V O 8 jj Op de 28e April rapporteerde de BS- 8 j Velsen aan het Haarlemse commando: R j Leutnant Peters, zijn helper inspec- ;j ij teur Schulz plus ongeveer 60 man. Pe- ters en Schultz zijn vlotte mannen. De eerste drinkt graag, maar blijft netjes. 8 Grüne Polizei: Leutnant Runt en ma- 8 joor Ratke plus 60 man, zeldzame ban dieten. Vooral Ratke is zeer gevaarlijk, daar hij graag op visite gaat en drinkt en tegelijkertijd het gezelschap uit- hoort en ze later doet arresteren. Feldgendarmerie: Leutnant Nögg, de chef van de Feldgend. heeft ongeveer 45 man ter beschikking. Hij wordt door 8 zijn minderen niet voor vol aangezien 8 door zijn collega's-officieren evenmin. 8 De Feldgend. staat bij de burgers over j het algemeen goed aangeschreven, j Sedert 1 April in de gemeente geen mensenrazzia's. Op 20 April heeft het Sprengkom- mando een springlading tot explosie gebracht, die geplaatst was onder de kademuur, ongeveer 50 meter van de kade is verwoest. Dit geschiedde bij wijze van proef. Afbraak: grote complexen huizen en gebouwen zijn hier afgebroken. Leut nant Wünschmann is de eigenlijke af- o braakleutnant de afbraak is echter 8 bevolen door een hogere marineoffi- sj cier. S 8 3000<XXXXO00C>0iXCO0COC*»£0CXX*X)0t30COCXXXXXX»0C»0O500C<XX> HET WAS TWEE WEKEN VOOR DE BEVRIJDING en Heemskerk had hard- grondig genoeg van het handjevol Germanen, dat huisde in de bunkers aan de weg naar Castricum, waar een levensgrote slag boom met een barse wacht post aanvankelijk alleen papieren controleerde, maar later ook wel eens een kleine, met moeite ver- overde mondvoorraad uit de „Noord" in beslag nam Want de Duitsers kregen zo langzamerhand ook honger Zij stroopten de boerderijen van de omtrek af met een steeds hinderlijker brutali teit en één hunner was daarin ten zeerste bedre ven: wat deze jongeman, te herkennen aan het lapje voor het linkeroog, niet goedschiks kon krijgen, nam hij. De kippenhokken in het Heemskerkse land zijn in die nadagen der Duitse glorie menig eitje lichter gemaakt door deze onwaardige zoon van het derde rijk. Er was in het kampement op een goed moment een fornuis nodig en dat kon niet zomaar een gewoon tweedehandsje zijn - dat moest een goed en hecht kookapparaat worden, zodat twee officieren in hoogst eigen persoon uit de bun ker naar het dorp werden afgevaardigd om het mooi ste fornuis te vorderen, dat Heemskerk kon leveren. De ene officier had daar weinig zin in, maar de an der voelde zich nog gevoed door het machtsbewustzijn, dat hem jaren geleden in de SS deed belanden. Bij één der hofsteden werd een fornuis ontdekt, dat goed genoeg was om de in wendige Uebermensch te helpen sterken. Maar de eigenares van het blank- geëmailleerde geval liet zich haar keukengerief niet zomaar ontnemen en teken de protest aan, daarin bij gestaan door een onver saagd zusje, dat bij möedei thuis een fornuis wist staan van bepaald minder allooi maar nog wel zó goed bran dend, dat het de heren vor deraars wellicht naar de zin kon zijn. Na lang praten zijn de twee officieren afgetrokken, naar het huis van de moeder met het fornuis en het blinken de gerief van de eerste zus ter was gered. Daar is toen één van de weinige voor spellingen uit de oorlogstijd uitgekomen. want deze moeder heeft het fornuis, dat toch op nonactief stond, met een bezwaard hart af gegeven. zeggende: ..Ik be grijp niet. waar jullie het voor nodig hebben - ten slotte is het maar voor veer tien dagen". Veertien dagen later was het vijf Mei en deze Heems kerkse moeder laat zich nog altijd voorstaan op deze juiste profetie, die haar dan wel een fornuis heeft ge kost, maar de genoegdoe ning opleverde van een ^weetal verschrikte Duitse hoofden, die op dat moment haar kennis van de toe komst blijkbaar in het ge heel niet in twijfel trokken. Het is mopilijk, de juis te data van Veisens be vrijding na tien jaar terug te vinden in de overvloed van materiaal, die zowel in het geheugen van de genen, die dit feest mee maakten, als in de dos siers ligt opgeslagen. Vast staat echter, dat op 8 Mei de eerste Cana dese bevrijders onder de erepoorten in Santpoort, langs juichende mensen hagen en aan provisorisch vervaardigde versieringen voorbijtrokken. Dat jon gens en meisjes de kleine gevechtswagens bestorm den en een sigarettenmerk als „Sweet CaporaV' in één slag populair werd. Maar de vjjfde Mei heeft IJmuiden zeker niet die grote vreugde gegeven, waaraan de rest van het bevryde Westen zich een roes dronk de vesting had nog niet gecapituleerd en pas op de gedenkwaar dige Zondag, de zesde Mei dus, terwijl elders langs de Rijksweg de hongeren den omhoog keken naar de voedseldroppings, brak de laatste Duitse weerstand IJmuiden was naar de letter vrij. Daarna is geleidelijk ook de rest van de ge meente in de ban van het feest gekomen guirlan des langs de Goede Her derkerk, vlaggenslingers over de straten, de drie kleur overal een mu ziekcorps van de Canade zen langs Groenweg en Tiberiusplein en daarom heen de bevolking. Vrou wen met tranen in de ogen,mannen,die hun ont roering nauwelijks kon den verbergen Negen Mei: de Duitsers trokken gedeeltelijk af, deels naar het krijgsge vangenenkamp, dat in Oud IJmuiden was geformeerd ten koste van enige hon derden inwoners, deels naar andere verzameloor den. Het leven begon heel langzaam zijn normale loop te hernemen en één van de eerste sympto men is de leverantie van gas geweest na een lan ge marteling met nood- kachels en vuurduveltjes vlamden de comforen weer op met de vertrouwde blauwe vlam van de Hoog ovens. Toen de dertiende Mei in Santpoort een voetbal wedstrijd tussen Canade zen en Santpoorters-bui ten-competitieverband ge speeld kon worden, was daar het leven al haast te ruggekeerd in zijn gewone bedding. Lang heeft ech ter op het asfalt van de Rijksweg de kreet „Wel come Canadians" gestaan als een bijna onverslijt- bare uiting van de vreug de, die in deze dagen over Velsen sloeg. 8.45 uur: Opstellen bij monument op Plein 1945 voor herdenking door deputaties uit overheid en verenigingen: muziek van de „IJmuider Har monie" en zang van het mannenkoor „IJmuiden". 9 uur: Mannenkoor, spreker, koor, bloemlegging, „Wilhelmus". Kleuterscholen 8—3013 uur: Feest in de eigen school. De leidsters van deze scholen verzorgen het programma; bijv. poppenkast, kinderkermis, wedstrijdspelen, projec- tiebeelden. Lagere scholen 9.30, 13 en 16 uur: Klassen 5 en 6, Rex-theater, Onderwijzerstoneelvereniging „Kennemerland" met „De Deserteur". 8.30 en 11 uur: Klassen 3 en 4, Patronaatsgebouw, Harry Bouman in bont pro gramma. 9 en 11 uur: Klassen 3 en 4, Ned. Herv. Jeugdgebouw, „Bosvolk" en „Vrije Vogels" met toneelstuk. 8.30, 10 en 11.30 uur: Klassen 3 en 4, Gebouw v. Chr. Belangen, Hocarti in bont programma. 9 en 11 uur: Klassen 3 en 4, Ned. Herv. Jeugdhuis te Santpoort, Mr. Johny in bont programma. 8.30 en 11 uur: Klassen 3 en 4, Ned. Herv. Wijgebouw te Velsen-Noord, Mr. Figo in bont programma. 9 en 11 uur: Klassen 1 en 2, Aula gymnasium, Ankie Last met marionetten theater „Pitoek". 8.30 en 10.15 uur: Klassen 1 en 2, Thalia, „Vrij en Blij" met operette. 9 en 11 uur: Klassen 1 en 2, Zomerlust te Santpoort, Mr. Kiki in bont pro gramma. 8.30 en 11 uur: Klassen 1- en 2, „Concordia" te Velsen-Noord, Desire Loran in bont programma. VGLO, ULO, HBS, Gymnasium, Technische- Visserijen H uishoudschool 8 uur: Bevrijdingssterrit over een afstand van ongeveer 45 km in de gemeente Velsen. Groep A: 1213 jaar, rit uitrijden, geen prestaties Groep B: 1415 jaar, rit uitrijden, lichte prestaties Groep C: 16 jaar en ouder, rit uitrijden en prestaties. Zieken en beiaarden In de avond. Antonius Ziekenhuis, reportap-e-nitzendlng door de RUAZ van de belangrijkste gebeurtenissen op Revrijdingsdag te Velsen. 10 uur: Beiaarden te Velsen-Noord, St. Jozefhuis, optreden van Zaans klein- kunst-ensemble met ..Hallo, hier is de Zaanstreek". 10 uur: Beiaarden te Santnoort, „De Weijman", optreden van „Het Masker" met „Wij vieren feest". 14 uur: Beiaarden te IJmuiden, Thalia, optreden van het Zaanse kleinkunst- ensemble met „Hallo, hier is de Zaanstreek". 14 uur: Bejaarden te IJmuiden-Oost en Driehuis, Patronaatsgebouw, cabaret variëté m.m.v. Adre Carell in „De succes-express". Wagenspel „Tijl sticht Utopia" door de „Hooger Geest Ghesellen" 99.30 uur: Stratingn'antsoen te Velsen-Noord. 1010.30 uur: Terrasweg te Santpoort. 10.4511.15 uur: Van den Vondellaan te Driehuls. 11.3012 uur: Stationsplein te IJmuiden-West. 12.3013 uur: Marktplein te IJmuiden-Oost. Historische optocht 14.30 uur: Vertrek bij het viaduct Stationsweg en verder de volgende route: De Noostraat, Lange Nieuwstraat. Marktp'ein, Kennemerlaan, Moerberg- plantsoen, Lange Nieuwstraat, Velserduinweg, Zeeweg, De Noostraat, viaduct Stationsplein. De duur van de gehele optocht is ongeveer twee en een half uur, de lengte 2 km (een uur kijken). Na afloop van de optocht is er in het Sportpark Schoonenberg een massale muziekriemonstratie door vijf korpsen. Voorts prijsuitreiking Bevrijdingssterrit. 19 uur: Vertrek van ..IJmuider Harmonie" uit de Abelenstraat en van „Wilhel- mina" uit d$ Kerkstraat. 19.30 uur: Aankomst „IJmuider Harmonie" en „Wilhelmina" op Marktplein te IJmuiden-Oost. Theaterbureau Van Meurs te Haarlem brengt, m.m.v. Oud-Westfriesclie Dansgroen een programma, waaraan meewerken Kees Stet als conferencier en ambtenaar van de burgerlijke stand. 20.30 uur: Bevestiging huwelijk van een paartle uit IJmuiden-Oost en een paartje uit IJmuiden-West, waarna boerenbruiloft. Vervolgens nemen de „IJmuider Harmonie" en „Wilhelmina" elk een deel van de Westfriesche Dansgroep mee. ..Wilhelmina" trekt naar IJmuiden-Oost. de .IJmuider Harmonie" naar IJmuiden-West. Onderweg worden nog enige dansjes ge bracht. 22.30 uur: „Wilhelmina" en „IJmuider Harmonie" keren langs de kortst moge lijke route terug naar het Marktplein. 22.45 uur: Van Meurs hoogdraad-show en vuurwerk op Marktplein. Na afloon keert „Wilhelmina" terug naar het Stationsplein in IJmuiden-West en de „IJmuider Harmonie" naar het Plein 1945. Fakkeldragers trekken in beide stoeten mee en ontsteken op het Stationsplein en het Plein 1945 vreugdevuren. De padvinders zullen de vuren verzorgen. 1820.30 en 2123.30 uur: Zaal Concordia, gratis voorstellingen door Theater- en Variëté-hureau ANOVA, Amsterdam m.m.v. Jan de Cler, Tobi Rix, Willy Alberti. e.a. 2124 uur: Plein Watervlietschool, bevrijdingsbal m.m.v. „The Velno's". 20 uur: Muziektent, „Die HolzhaokprEi'^en" met conference van Tim Telbev e a. Het programma wordt vm-^orgd door het Theaterbureau Luna te Haarlem. 20 uur: Muzikale rondgang door Santpóort-Station. daarna optreden dansband „De Optimisten" op de Van Darenlaan; conference Joop Boeree. '0 uur: Muzikale rondgang door Santpoort-Dorp, daarna optreden dansband „De witte kraaien" in de Hoofdstraat bij „De Weijman"; conference van F. R. Eykhof. De algemene Winkeliersvereniging „Santpoort" versiert de Hoofdstraat tussen de Joh. van Beemiaan en het Broekbergenplein. >0 uur: Velser Orkest Vereniging, Ned. Herv. Jeugdgebouw, Rembrandtlaan, concert. IN Oud-IJmuiden is de bevrijdings gedachte maar traag doorgedrongen. IJmuiden was nu eenmaal een vesting, met alle gevolgen van dien. De weinige bewoners rond havens en sluizen hebben nog heel wat moeten doorstaan, eer de laatste bezetter zijn laarzen had gelicht. Vooral het havenpersoneel heeft het in die vreemde dagen niet gemakkelijk gehad. Toen de geruchten van Duitslands capitu latie waar bleken, was de eerste vraag: wat moet er nu gebeuren met de dienst op het havenkantoor? Twee mannen kregen op die bewuste avond opdracht naar de havenmeester te gaan, die in Driehuis woonde. Het was echter na „spertijd" en al omstreeks mid dernacht. Zij trokken de stoute edoch ver sleten schoenen aan en zetten zich op de fiets. Erg ver kwamen ze niet, want bij de villa Kriemhilde aan de Zeeweg werd de voorste man door de bezetters gearres teerd. Hij werd in een kast opgesloten en het „Herrenvolk" beraadslaagde wat zij met deze man doen zouden. Het angst zweet brak hem uit: de kans om in het laatste uur voor de definitieve bevrijding te worden geliquideerd, leek niet gering. Maar angst maakt vindingrijk. Hij tastte in zijn zakken en vond er een tame lijk verfrommeld stukje papier van maan den her, waarop de Duitsers hem hadden gepermitteerd zich ook na bezette tijd buitenshuis te begeven. Het papier had al lang geen waarde meer, voorzover die Duitse vodjes dat ooit hadden, een datum stond er niet op ingevuld, maar een groot stempel iets dat steeds indruk maakte in die tijd was er wel aan te pas ge komen. Dit onnozele kattebelletje heeft ten slotte, na enige benauwde uren, de haven wachter de vrijheid hergeven. Geschaduwd door een Duitse militair is hij uiteindelijk bij de havenmeester aangeland, die bevel gaf onmiddellijk na de aftocht van de Duitsers de wacht op de sluizen te be trekken. De andere havenwachter, die zijn vriend zag arresteren, heeft enige bange uren achter een muurtje van een voortuin aan de Zeeweg doorgebracht, eer hij kans zag naar huis terug te keren. Het weinige sluispersoneel, het meren deel zat overal in het land ondergedoken, heeft met loden schoenen het sluiseiland betreden. Geruchten omtrent booby-traps en landmijnen waren algemeen verspreid, maar dit bleek tenslotte fantasie te zijn. Inmiddels was het bevel van de binnen landse strijdkrachten afgekomen, dat in oud-IJmuiden voorlopig alle overwonnen bezetters zouden worden samengedreven, totdat er vervoergelegenheid naar Duits land voor hen was gevonden. En zo gebeurde het, dat mensen, die ge durende de gehele bezettingstijd in de Kennemerlaan hadden gewoond, na de be vrijding hun huizen plotseling moesten verlaten en na enige weken het huisraad in desolate toestand of helemaal niet meer terug vonden. Neen, IJmuiden was nog ver van de be vrijding af en de stemming was er de eerste dagen dan ook erg gedrukt, temeer daar de vlaggen, die uit de ramen van leegstaande huizen op onverklaarbare wijze in top waren gehesen, door de zich nog steeds niet overwonnen achtende be zetters onmiddellijk waren afgerukt. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4880 Vijf Mei 1945. Nederland was bevrijd, maar de vreugde werd in Castricum ge temperd door het feit, dat de bezetters, waarvan er nog zo'n dikke vijfhonderd in de bunkers in het duingebied verbleven, nog steeds gewapend rondliepen. Eerst op 8 Mei konden de Canadezen feestelijk wor den ingehaald, doch de dag daarvoor had zich in een stuk land aan de Beverwijker straatweg een vreselijk drama afgespeeld, dat van de 39-jarige petroleumhandelaar, Cor Beentjes het leven vergde. Cor Beentjes was op dat tijdstip bijna 16 jaar getrouwd en vader van vijf kinde ren waarvan de oudste 15 jaar was. De zevende Mei kort na het middaguur be vond Beentjes zich met zes jonge Castri- cummers op het land van zijn vader. Ge zamenlijk waren zij doende de palen, die bij een eventuele invasie volgens de be zetters een geduchte sta-in-de-weg zouden zijn, uit de grond te halen. Dit gebeurde vóór de bevrijding in het nachtelijk uur, maar op de zevende Mei was dat nacht werk niet meer nodig. We waren immers bevrijd? We waren bevrijd, maar de be zetters in en om Castricum waanden zich nog heer en meester, ook die Duitser, wel ke „plichtsgetrouw" op wacht stond bij de bekende muur aan de Beverwijkerstraat weg, vlak voor het land van Cor Beentjes' vader. Deze bezetter een middelmatig manneke, die in zijn uniform altijd zo trots als een pauw voortstapte - kreeg de mannen in het land in de gaten. „Hij richt zijn automatisch geweer op ons", zei de toen 24-jarige Jan Beentjes, een oom zegger van Cor en meteen lieten de man nen zich op de grond vallen. Ook Cor Beentjes wilde dit doen doch hij viel op het prikkeldraad, bleef hangen en kreeg op datzelfde moment van de op wacht staande Duitser de volle laag. Met zeven dum-dumkogels in zijn lichaam kon hij nog alleen maar zeggen ,,ik sterf" en toen gaf hij de geest. Tragische bizonderheid- van de zeven mannen was alleen Cor Beentjes gehuwd De moord was gepleegd door een Duit ser die slechts één oog had en later werd bekend dat deze man in de omtrek gedu rende de bezetting een ware terreur had uitgeoefend. Voor zijn wandaden boette hij met zijn leven. Castricum herdenkt de avond van de vierde Mei de doden, maar in het bizon der Cor Beentjes, omdat hij een zeer be kend figuur was. Castricum herdenkt ech ter ook die plaatsgenoten welke voor het verzet zijn gevallen: dr. Leenaerts, naar wie eerstdaags een kruisgebouw zal wor den vernoemd: Leo Toepoel, Hubert van Ginhoven en Jan Hoberg, wiens namen in de herinnering blijven voortleven doordat zij aan straten werden gewijd.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7