Terugblik op zestig maanden bezetting VLAGGEN OP DE KAART Tien jaren leerden het onderscheid Mei '42 De „Scharführer" zit overal ter wereld verscholen Mr. Abe! J. Herzberg ontdekte reeds de belangrijkste factor in het requisitoir WOENSDAG 4 MEI 1955 9 EN TIEN JAREN VAN VRIJHEID Voor vele duizenden en nog eens duizenden is de bevrijding van Nederland uit de Duitse overheersing te laat gekomen voor de talrijke uitgehongerden bij voorbeeld. En voor de ve len, die hebben meegevoch ten aan een overwinning, die zij niet beleefden. Aan hen helpt 't monument van Mari Andriessen herinneren DE TIEN JAREN, die verliepen na het tijdstip waarop de vrijheid werd herwonnen, hebben niet nagelaten hun heil zame invloed uit te oefenen op de destijds ongeneeslijk lijken de wonden, die ons volk werden toegebracht. Tien jaren tien maal driehonderdvijfenzestig dagen hebben hun beslom meringen en hun ontwikkelingen op alle gebied als een waas geweven over de rauwe werkelijkheid van Mei 1945. De om vergelding roepende wanhopigen zijn stil geworden en heb ben leren aanvaarden. De tot eeuwige haat aansporende on gel ukkigen hebben de tijd gekregen om diep na te denken en verzachtende overwegingen de plaats te doen innemen van hun blinde wraakzucht. En er is ruimte gekomen om ten aan zien van het Duitse volk de redelijkheid en de menselijkheid te laten spreken in het requisitoir. Dit wil niet zeggen dat alles vergeten en alles vergeven is. De misdaden waren te groot en de ellende was te vaak onherstelbaar om in tien jaren onder een dekmantel van grootmoedigheid te worden weggemoffeld. Doch het is ook niet in de eerste plaats grootmoedigheid, waarmede een volk als het Duitse dient te worden geholpen: Het heeft recht op onderscheid. Nu het juist in deze tijd van onze herdenking zijn zelfstandigheid heeft teruggekregen, moet een aanvaard bare band worden gelegd tussen aie twee verschijnselen. Onze herwonnen vrijheid heeft inderdaad met de herwonnen zelfstandigheid van Duitsland iets te maken. Er is een factor, die in deze tien jaren de kans gekregen heeft zijn belangrijk heid te bewijzen. Deze factor is natuurlijk in de eerste be- vrijdingsroes van 1945 volledig over het hoofd gezien, doch hij is een van de zeldzame factoren in het hele drama van oorlog en bevrijding, die een werkelijke oplossing voor de toekomst kan bevorderen. Deze factor is: de humane, niet door blinde hartstochten verwrongen analyse van de mense lijke aansprakelijkheid. Wij denken te veel en te vaak in de lijnen der politieke volksgemeenschappen, wij vergeten het individuele en gaan een volk als één mens beschouwen. Een volk is een verzameling uiteenlopende soms achter elkaar aanlopende! individuen. Het duel tussen goed en kwaad is niet ean duel tussen Nederlander en Duitser, het is een duel in alle menselijke harten apart. En de uitslag daarvan is slechts bepalend voor die ene mens alleen. In de naoorlogse litteratuur heeft wellicht niemand beter dan de Joodse schrijver mr. Abel J. Herzberg zich verheven tot het gedachtenpeil, waar men deze factor in felle belich ting kan gadeslaan. Wanneer iemand reden had om met het vuur van zijn talent los te branden tegen „de Duitsers" dan was hij het wel: slachtoffer der nazi's in het verschrikkings oord Bergen-Belsen, lidmaat van een volk dat door onvoor stelbare martelingen gedecimeerd werd. Abel J. Herzberg echter kwam al spoedig na de oorlog tot de bewustwording van de eis, dat de rechtvaardigheid en alleen de rechtvaar digheid een rol zou mogen spelen in het oordeel der geschie denis, zou men de ervaringen van deze verschrikkelijke oorlog willen gebruiken in dienst van een betere wereld. In zijn hoek ,Amor Fati" dat reeds in 1946 het licht zag schreef hij in een van zijn zeven opstellen over Bergen-Belsen onder meer de volgende behartenswaardige overpeinzing: Januari: Atlantikwall. Militaire kringen te Berlijn zijn ervan overtuigd, dat Rom- mels divisies achter de Atlantikwall in staat zijn in enkele uren of in één dag of nacht elk punt te bereiken, dat ernstig door een invasie wordt bedreigd. Maart 13: Vertraging. In militaire krin gen te Berlijn wordt de stelling verkon digd dat de belasting van de Brits-Ameri kaanse oorlogsvoering door de vertraging van de invasie weldra de grens van het draagbare zal hebben bereikt. (Telegraaf) Mei 29: Vier jaren. Onder de titel „Vier Jahre in den Niederlanden" geeft het Volk und Reich Verlag een twintigtal van de voornaamste redevoeringen van rijkscom missaris dr. Seyss Inquart uit. Juni 6: D(ecision)day. Bijna alle Britse en Amerikaanse parachutisten en lucht landingstroepen zijn op één plaats na tussen Cherbourg en Le Havre vernietigd. Speciale middernachtelijke persconferen tie in Wilhelmstrasse. De gevangenen van het Oranje-hötel te Scheveningen worden uit de kuststreek per trein naar het kamp te Vught overgebracht. In de duinen bij Overveen worden 22 illegalen terecht gesteld. Juni 11: Kraak. De illegaliteit kraakt het Huis van Bewaring te Arnhem en be vrijdt 54 gevangenen. Juni 15: Telefoon. De Nederlandse PTT kondigt geleiaelijke buitengebruikstelling aan van alle telefoonaansluitingen die niet beslist noodzakelijk zijn voor de oorlogs voering of het volksbestaan. Juni 16: Anti-invasie-wapen. Het opper commando van de Duitse weermacht maakt bekend: Zuid-Engeland en het ste delijk gebied van Londen zijn in de afge lopen nacht bestookt met een nieuw soort projectiel van het zwaarste kaliber. (V-l) Juli 16: Executie. Zeven illegalen, die hebben deelgenomen aan de overval op de gevangenis aan de Weteringschans te Amsterdam worden in de duinen bij Over veen terechtgesteld. Juli 20: Voorzienigheid. Kolonel graaf Von Stauffenberg pleegt als leider van een kleine groep opperofficieren een bomaan slag op de Fiihrer die echter 's nachts in een radiorede „de Voorzienigheid kan dan ken dat zij hem gespaard heeft". Augustus 15: Overwinning. Mussert ver klaart op de Limburgse Volksdag in Val kenburg terwijl de geallieerden nieuwe landingen doen in Zuid-Frankrijk tussen Toulon en Cannes: „Nu, nu het niet meer zo goed gaat zeggen wij: En toch wint Hitier". Augustus 24: Cultuur. Rijksminister Goebbels, rijksgevolmachtigde voor de to- blazen de haveninstallaties van Amster dam op. September 22: Tachtig. Slechts een ge ring aantal leden van het huldigingscomité kan Haarlem bereiken om Lodewijk van (morgen): „God zal Lucifer echter, zoals reeds zo vaak is gebeurd als hij voor de poorten van de macht over alle volken stond, weer in de afgrond slingeren". April 23: Gebrek. De centrale keuken te Deyssel te feliciteren met zÜn tachtigste Amsterdam bij gebrek aan brandstoffen verjaardag. Het officiële feestgeschenk gesloten. wordt vervangen door een stuk.... zeep. „HOE IS DAT mogelijk geweest? Hoe kunnen menschen tot zoodanige laagheid vervallen, menschen nog wel van een volk, dat nog niet zoo heel lang geleden van cul tuur niet verstoken is geweest? Wanneer men antwoordt, dat wij met misdadigers te doen hebben, is dat een qualifioatie en geen verklaring. En wij zouden daarmede nog vrede kunnen heb ben, indien het individueele gevallen gold. Maar het gaat niet om enkelingen of tien tallen, maar om een volkskern van hon derdduizenden en wellicht milflioenen, zoo niet om de meerderheid van een groot volk. Vergeten wij vooral niet, dat de zaak met haat en verguizing, met représailles en met straf waarover wij het hier niet wilier, hebben niet is afgedaan. Het is van het grootste belang te weten, wat dat voor een mensch was, die Joseph Kramer, of de Scharführer Heinz en Fritz en Rau en Lübbe of de Sturmführer X of N. Het gaat n.l. niet om de beoordeeling van hem, maar van ons. Is hij een Duitscher en is hij elders on denkbaar? Of kan hij. of iemand, die op hem lijkt, overal voorkomen? Wij zijn, naar ik vrees, maar al te gauw geneigd, hem een Duitsch monopolie te verleenen. Dat is op zichzelf begrijpelijk genoeg. Ten eerste wasschen, wij ons zelf daarmee schoon. Als wij zeggen, dat hij een Duitscher is, bedoelen wij, dat wij ons zelf niet in staat achten in dde mate te degenereeren als hij. En daarenboven be grijpen wij hem niet, noch de zinledige en nuttelooze wreedheden, die hij begaan heeft. En wij kunnen moeilijk als algemeen men- schelijk aanvaarden, wat wij niet beerij- pen. Alleen die eigenschappen, driften, hartstochten, krachten, zwakheden, die op de een of andere wijze ook in ons leven, zij het dan alleen slapend, kunnen wij begrijpen. Daarom kunnen wij de literatuur volgen van ons overigens volkomen vreem de volken en tijden. Daarom ook kunnen wij vertalen. Daarom is er een algemeen internationaal verkeer mogelijk. Van Jo seph Kramer of den SS-man X daaren tegen begrijpen wij niets. Het is of wij voor een krankzinnige staan, die in een geheel andere wereld leeft. En daaruit con- cludeeren wij, dat hij principieel anders moet zijn dan wij. Maar als wij nu toch eens iets van hem konden begrijpen? Als wij niet te zijner verdediging die ons verre kan liggen maar ter wille van ons zelf en onze zuiver heid zouden probeeren door te dringen in zijn aanvankelijk ondoordringbare natuur? Er is misschien wat zelfoverwinning toe noodig, maar het kan de moeite waard zijn. EN MIJN INDRUK is, dat Scharführer X niet met een gewoon misdadiger op één lijn kan worden gesteld. Er zijn er natuur lijk onder. Er zijn er, voor wie de SS de gelegenheid werd om staffeloos iedere mis dadigheid bot te vieren, daarvan een goede broodwinning te maken en er nog eer bij te behalen ook. Maar de groote meerder heid is anders. Scharführer X isniets. Hij is leeg. Men heeft hem idealisme toegedacht. Hij bezit dat niet. Men heeft hem opvattingen toegeschreven. Hij mist ze. Men heeft in hem tenminste vaderlandsliefde of natio naal enthousiasme willen ontdekken. Hij heeft er geen zweem van. Hij heeft een maag, een hart, longen, darmen, nieren en hij stelt er bijzonder prijs op, deze behoorlijk te doen functio- neeren. Dientengevolge zijn zijn natje en zijn droogje hem heilig. Voor het overige is hij een ding. Leeg Menige politieke partij heeft op de leegte gespeculeerd en daarmede tijdelijk succes gehad, maar de nationaal-socialistische heeft dat consequent gedaan. Uit de leegte is zij opgebouwd, zij, en nog meer dan zij, haar SS. Is hij slecht, die „doodgewone man"? V/elneen. Is hij goed? Ook niet. Hij is geen van beide en beide tegelijk. Hij is een beet je wreed tegen een vlieg en sentimenteel tegen een muis. En nu hebben ze hem ge zegd, dat hij sterk is en dat kracht is: „als je niet bang bent voor bloed" en nu is hij niet bang. Dat wil zeggen, hij is vreeselijk bang en juist daarom slaat hij er maar op los. Hij heeft angst voor zijn angst en dat noemt hij moed. Hij heeft ook een ideaal. Hij zou Zondags op zijn balkonnetje willen zitten, in hemds mouwen en zonder boord, de radio aan zetten en de kanarie een klontje suiker willen voeren. En daar een mensch naar verandering verlangt, zou hij ook wel eens willen pootje baden. Maar ze hebben hem gezegd, dat hij een Duitscher is en dat Duitschland groot is, en ze hebben over „eer" gesproken. Nu toetert hij maar mee in de fanfare en aangezien hij net zoo min als zijn kameraden in staat is, zich iets bij de heele zaak voor te stellen, toeteren ze allemaal om het hardst. En zoo, om te ver bergen, dat zij bibberende kinderen zijn, bombardeeren zij elkaar tot man. En wat voor een man. Geen man met een confec- tiepakje an, maar met een uniform. En dan komt er nog een moeilijk kapit tel bij. Een mensch is nooit zoo doodge woon, zoo leeg, zoo dubbel-blank, of hij heeft een geweten. En dat geweten spreekt, spreekt met een oude stem, die hij zich herinnert van de catechisatie in zijn jeugd: „Kaïn, Kaïn, waar is Uw broeder Abel?" En die stem moet worden gesmoord, omdat anders alles verloren gaat, moed en vader land, fanfare en uniform. Wee, wee, wee, broeder Abel, als deze stem moet worden gesmoord. En zoo ontstaat na de eerste droppel bloed de eene wreedheid na de andere, steeds grooter, steeds feller. Men heeft wel gezegd, dat Scharführer X gewetenloos zou zijn. Was het maar waar, dan was hij niet zoo wreed geworden. Het is allemaal uit het niets ontstaan. Want aan den aanvang stond geen over tuiging, maar een gebrek aan overtuiging, en dat gebrek heeft een voortdurend groeiende onzekerheid gevoed, die dan altijd weer door een voortdurend groeiende schijnzekerheid moest worden gedekt. De infectie was begonnen. Hij kón heelemaal niet anders. Sturm führer N of Scharführer X. Hij was een Golem, een leeg ding met een aan anderen ontleende kracht, die men nu gerust aan zichzelf kon overlaten, omdat hij in zijn vernietigingsdrang niet meer tegen te hou den viel. Want als hij zich zou laten tegen houden, of ook maar even weifelen zou, dan zou hij ineen ploffen en daartegen verzette zich zijn instinct tot zelfbehoud. En zoo werd Sturmführer N of Schar führer X, die als kind zoo laat zindelijk was, als jongetje zoo angstig, als scholier zoo middelmatig en als man zoo „doodge woon," van lieverlee en voordat hij wist hoe hij het had, tot massamoordenaar. En zoo komt hij tenslotte voor den beul, die in de geschiedenis altijd staat te wachten op iederen tyran. IS DAT ALLEMAAL nu uitsluitend Duitsch? Voor een deel vermoedelijk wel, in zooverre als er in Duitschland op grond van de omstandigheden en de historische ontwikkeling een zekere gepredisponeerd heid voor was geschapen. Zijn er niet overal heel wat meer men schen zonder overtuiging en wat erger is zonder vatbaarheid voor eenige over tuiging, dan men aanvankelijk denkt, ook onder de zoogenaamde overtuigden? Be staat er niet heel wat meer lust aan ver volging en leed, dan men zich bewust is? En het geweten, werkt dat altijd in de gewenschte richting en niet vaak genoeg in perversen zin? En de Goden, hebben zij niet overal ver schrikkelijke dorst?" TOT ZOVER Abel J. Herzberg, in diens bij Moussaults Uitgeverij te Amsterdam verschenen boek „Amor Fati". Wij zijn intussen weer een aantal jaren verder. Elders in de wereld zijn verschijn selen waargenomen, die ons de angst om het hart zouden moeten doen slaan, wan neer wij terugdenken aan de practijken van de onmensen in de Duitse kampen: verschijnselen, die erop duiden dat de Scharführertussen 'alle volken schuilt, in duizenden gestalten, wachtend op zijn kans om omhoog te drijven en als een „leeg ding" machinaal de knoet te hanteren en te slaan, te slaan, te slaan Zijn ivoren toren is het onrecht, zijn kracht is de wanorde, zijn geweten is het eigenbelang. Waar onrecht, wanorde en eigenbelang complotten smeden, wordt de heerschappij van de „Scharführer" voor bereid. H\j is geen Duitser, geen Rus, geen Amerikaan, geen Nederlander. Hij is een mens, door de omstandigheden verheven tot een onmenselijke, wrede glorie. Laten wij, bij deze herdenking, attent op hem blijven. October 2: Représaille. Zes illegalen en twee geallieerde piloten worden gefusil leerd in Apeldoorn. De zuiveringsactie in België verloopt vlot. Het aantal arrestan ten bedraagt reeds 25.000. April 25: Handreiking. Amerikaanse en Russische afdelingen reiken elkaar de hand in het hart van Duitsland te Torgau aan de Elbe. Te San Francisco beginnen afge vaardigden uit 46 landen de oprichtings conferentie van de UNO. April 26: Einde. Premier Churchill deelt in het Lagerhuis mede dat de aanvallen met V-l en V-2 wapens zijn afgelopen. Het Britse leger heeft alle startpunten van de raketbommen in handen. April 28: Duce. De Italiaanse illegaliteit in enkele dagen tijd honderd doodvonnis sen uitgesproken. (Het DNB las het laatste arresteert Mussolini "tijdens"~zijn~°vlucht in een Londense correspondentie in een Zweeds blad) October 9: Electriciteit. De levering van electrische stroom aan particulieren wordt in de gehele provincie Noordholland ge staakt. October 19: Rapverbod. De Wehrmachts- kommandantur te Den Haag wijst er na drukkelijk op dat van Duitse zijde met de meest mogelijke gestrengheid zal worden opgetreden tegen overtreden van het ver bod om bomen en struiken te kappen. October 22: Crossing. Eerste massale crossing onder hoede van de illegaliteit van 85 Britse parachutisten, die de slag bij Arnhem hebben overleefd, over de Rijn naar de bevrijde Betuwe. October 23: Fusillade. In het plantsoen in het midden van de Apollolaan te Am sterdam worden 44 illegalen terechtgesteld. October 25: Gas. De directie van het Ge meente Energiebedrijf van Amsterdam staakt de gaslevering als gevolg van uit putting der kolenvoorraden. October 27: Mislukte start. Een V-l, die in de omgeving van Den Haag werd af- geschoten, is neergestort op het internaat Nederland was veel vroeger be- van de Kruisvaarders van St. Jan te Rijs- vJ*d da? onze omgeving. Hier ziet men in wijk. Twaalf jongens van negen tot der- September^ de^erwelkoming^van tien jaar en een broeder werden gedood. November 4: Drama. In het stadhuis van Koningin Wilhelmina in Maastricht. naar Zwitserland en stelt hem en zijn Heusden, waar velen een toevlucht hebben minnares terecht. Hun lijken worden in gezocht komen 134 mensen om het leven Milaan aan de volkswoede prijs gegeven, doordat de Duitsers het gebouw zonder De Führer ontheft rijksmaarschalk Goe- waarschuwing opblazen. ring op diens verzoek van de leiding van November 6: Herkozen. Het Amerikaan- de Luftwaffe. Himmler biedt via graaf se volk herkiest de democratische candi- Bernadotte, de Zweedse vice-voorzitter daat Roosevelt als president. van het Internationale Rode Kruis, on- November 8: ergclding. Het Duitse voorwaardelijke overgave aan Groot-Brit- weermachtsbericht maakt melding van tannië en de Verenigde Staten aan. Het een nieuw vergeldingswapen. aanbod wordt afgeslagen omdat de Sovjet- November 9: Uitgekamd. Achtduizend Unie ervan is uitgesloten, man van tien Duitse onderdelen kammen April 29: Voedseldroppings. Ongeveer Rotterdam uit en voeren 54.000 mannen 250 Lancaster-bommenwerpers van de weg. November 12: Volksstorm. Honderddui zenden Duitse mannen in file Duitse gou- RAF maken de eerste voedselvlucht bovén Westelijk Nederland. April 30: Verlossing. De Amerikaanse Dc enige vrouw die op de Erebegraafplaats le Overveen haar laatste rustvlaats vond: Hannie Schaft, het Haarlemse meisje dat haar onverpoosde illegale activiteit met hei offer van haar leven bezegelde. tale oorlogsinspanning gelast sluiting van alle bedrijven van kunst en openbare ver makelijkheden, scholen, tentoonstellingen en uitgeverijen. Vacantie wordt verboden en de werkweek vastgesteld op zestig uur. September 4: Uitzonderingstoestand. Dr. Seyss Inquart decreteert de uitzonderings toestand voor bezet Nederland. Spertijd vervroegd tot 20 uur. Samenscholingen en vergaderingen verboden. Ex-krijgsge vangenen moeten zich melden. September 5: Dolle Dinsdag. Mussert geeft order vrouwen en kinderen van par tijleden, die zich bedreigd voelen, onder gewapend geleide uit het Zuiden en Wes ten des land te evacueren naar het Noord- Oosten. (Radiorede 10 September). Minis ter-president Gerbrandy neemt op een persconferentie afscheid van Engeland. September 8: Geruststelling. Volk en Vaderland deelt ter geruststelling van haar medewerkers in een artikel getiteld „Naar eer en geweten" mee, dat het Vo-Va- archief is verbrand. September 12: Geheim. De eerste Ameri kaanse troepen overschrijden de Neder landse grens in Zuid-Limburg. September 15: Primeur. Radio-Oranje zendt een ANP-reportage uit van Maas tricht, de eerste Nederlandse gemeente die werd bevrijd. September 16: Razzia's. Rauter kondigt de massale razzia's op alle weerbare mannen aan. September 17: Spoorwegstaking. Om 15.41 uur maakt het geallieerde opperbevel bekend dat luchtlandingstroepen in Neder land zijn neergelaten. De Nederlandse re gering kondigt via radio-Oranje de alge mene spoorwegstaking af. De parachutis ten zijn gedaald bij Eindhoven, Grave, Nij megen en Arnhem. September 21: Vernieling. De Duitsers wen worden in de Volkssturm opgenomen troepen bevrijden meer dan 32.000 ge en leggen de eed op de Führer af. Wij zul- vangenen in Dachau, len huis voor huis en straat voor straat Mei 1: Gevallen. 22.26 uur. Uit het verdedigen, aldus Goebbels bij de instal- hoofdkwartier van de Führer wordt ge- latie in Berlijn (DNB), Radio-Oranje meld dat „onze Führer Adolf Hitier heden- meldt dat op 16 September in gevangen- namiddag op zijn commandopost in de schap is overleden dr. H. Colijn, minister rijkskanselarij tot* de laatste ademtocht van Staat, oud-minister-president en lei- strijdend tegen het bolsjewisme voor der der anti-revolutionairen. Duitsland is gevallen". Op 30 April heeft November 22: Staking. Alle bedrijven in de Führer groot-admiraal Dönitz tot zijn bevrijd Eindhoven, inbegrepen de Philips- opvolger benoemd (Grootduitse radió/rijks- fabrieken en de directeuren, hebben een zender Hamburg). Het Duitse leger in halve dag gestaakt uit protest tegen de Italië (een miliioen man) geeft zich on- gang van zaken bij de levensmiddelen- voorwaardelijk over. distributie. (Radio-Oranje/Reuter) Mei 3: Verslagen. „De Britse troepen November 28: Gerucht. De Telegraaf rukken Hamburg binnen. Het'is tviijfel- regt aan de Londense News Chronicle het achtig of wij nog eens met berichten terug- bericht te ontlenen, dat de Nederlandse komen. Wij nemen afscheid van onze regering met het oog op de oorlogsvermc- luisteraars" (Rijkszender Hamburg). Rijks- -ingen in Nederland voornemens is vier minister Speer deelt over de Deense radio miilioen Nederlanders naar grote kampen mee dat Duitsland is verslagen, in Engeland te evacueren. Mei 4: Val. De Zwitserse radio meldt de December 16: Verrassing. Veldmaar- val van Berlijn. De rode vlag wappert van .chalk Von Rundstedt lanceert het Ar- de Rijkskanselarij. De Pravda geeft een dennen-oifensief. Berlijnse editie uit. Radio Herrijzend Ne- Nieuwjaar 1945: Arbeidsinzet. De Duitse derland roept om 20.58 het volgende be- weermacht roept in verscheidene plaatsen, richt om: Reuter meldt zojuist dat de ahe Nederlandse mannen van 17 tot 40 Duitse troepen in Nederland hebben ge- laar op. Onmiddellijk na ontvangst van capituleerd ingaande morgenochtend 8 uur. het bevel moeten zij gepakt en gezakt op Mei 5: Voorwaarden. De geallieerden straat voor hun woningen gereed staan stellen de Duitsers de capitulatievoorwaar- voor wegvoering met onbekende bestem- den in hotel „De Wereld" te Wageningen. ming. Voor de achtergeblevenen zal wor- Koningin Wilhelmina spreekt uit Eindho- den gezorgd. Op hen die pogen te ont- ven via radio Herrijzend Nederland het vluchten of weerstand bieden zal worden Nederlandse volk toe en besluit met deze woorden: „Tezamen met dit opbouwpro gramma zal onze eerste taak zijn ons rijk geschoten. (Proclamatie) Januari 2: Eikenloof. De Führer heeft krachtens een verordening van 29 De cember het gouden eikenloof met zwaar den en briljanten behorende bij het IJze ren Kruis ingesteld, als hoogste onder scheiding voor betoonde dapperheid. Januari 5: Polen. De Poolse regering in Indië te helpen bevrijden en onze land- maakt bekend dat de Duitsers ten minste genoten daar van de Japanners te ver vijf miliioen Polen om het leven hebben lossen". Het bestuur van de Belgische so- gebracht, van wie meer dan de helft Joden cialistische partij eist het aftreden van waren. (Radio-Oranje) Koning Leopold. Januari 22: Tulpenbollen. De centrale Mei 6: Quarantaine. Capitulatie-oorkon- keuken te Amsterdam heeft onlangs een den geratificeerd in de aula van de Land- proef genomen om bij wijze van uien bouwhcgeschool te Wageningen. Quaran- tulpenbollen door de stamppot te „draaien", taine afgekondigd voor Westelijk Neder- Maart 6/7: Aanslag. Vier illegalen doen land met het oog op het gevaar van uit- onvermoed een aanslag op Rauter bij de breiding van verschillende ziekten. Woeste Hoeve tussen Apeldoorn en Arn- Mei Vuurgevecht. Admiraal Dönitz hem. Rauter is de enige, hoewel zwaar- geeft bevel tot onvoorwaardelijke overgave gewonde, overlevende. Als représaille wor- van alle Duitse strijdkrachten. De capi- den 117 illegalen ter dood gebracht. tulatie wordt getekend in Eisenhowers April 12: F.D.R. Franklin Delano Roose- hoofdkwartier te Reims. De eerste Britse velt, sinds 1932 zonder onderbreking pre- troepen trekken Westelijk Nederland bin- sident der Verenigde Staten overleden, nen via Utrecht naar Amsterdam, waar op (DNB) Het provinciaal waterleidingbedrijf de Dam duizenden mensen staan te wach- in Noordholland staakt de leverantie van ten. Een vuurgevecht tussen de Grüne leidingwater bij gebrek aan energie. April 13: Totale verdediging. Rijksminis ter Himmler bepaalt dat geen enkele Duit se plaats tot open stad zal worden ver- Polizei en de BS kost 19 burgers aldaar het leven 117 anderen worden gewond. Mussert wordt in Den Haag gearresteerd. Mei 8: V(ictory) of E(urope)-day. Capi- klaard. Elke stad en elk dorp zal tot het tulatie-oorkonden 's nacht te Berlijn ge- uiterste verdedigd worden. April 19: Lucifer. Goebbels spreekt ter gelegenheid van Hitiers 56ste verjaardag Mei twee-en-veertig. In een Amsterdamse straat stonden donkere kinderogen boven sterren die brandden van een gele haat, waar straks het licht dier ogen in zou doven. Door het middaglicht kwamen onhoorbare voetstappen nader, kromden duizend handen zich om verborgen wapens, liepen scharen onzichtbaren met opeengeklemde tanden. De onschuld hief haar stem nog op, in lichamen die over weken, maande zich zouden kronkelen in een met wilde armen die geen weg Lopen door straat na straat, voorbij die ogen. Er botten bomen in de lentewind. Er voer geruis van leven door de hoge, blinkende stilte boven kind na kind. M. MOK en vergiftigd slop, I meer baanden. tekend. De Canadezen arresteren dr. Seyss Inquart in Noord-West-Duitslar.d. Mei 9: Schepen. De eerste drie vracht schepen met 3000 ton voedsel en 3000 ton steenkool in Rotterdam gelost. De stich ting „Nederlandsch Volksherstel" treedt in de plaats van „Winterhulp Nederland" en de „Nederlandsche Volksdienst". Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, die tot in 1941 burgemeester van Haarlem was. is benoemd tot Commissaris van de Koningin in de provincie Noordholland. Mei 11: Briefkaarten. De PTT hervat de verzending van gewone briefkaarten in het gehele land. Mei 14: Hongeroedeem. In Amsterdam zijn naar schatting 1800 mensen de honger dood gestorven. Nog ongeveer dertigdui zend mensen lijden aan ondervoeding. Mei 14: Trebünka. In het Poolse concen tratiekamp Treblinka hebben de Duitsers in drie jaar zeven miliioen mensen laten omkomen (radio-Mcskou). Mei 16: Putten. Van de 200 mannen, die enige maanden geisden uit Putten werden weggevoerd bij wijze van représaille tegen het neerschieten van een Duitse generaal, zijn 9lechts zestien man levend terugge vonden in Duitse kampen (Volkskrant). Mei 17: Opgeheven. Het uitgaansverbod tussen 23 uur en 04 uur te Amsterdam is opgeheven 'Het Parool). Mei 23: Slot. De Nederlandse regering vestigt zich weer op vaderlandse bodem.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9