Positieve houding van Kolen- en Staalparlement Agenda voor Haarlem Deze man* Plannen voor verdere integratie jet riURKio oefMj/Miuuf! Rijnschip in Waalhaven na aanvaring gezonken Op valse postwissels 6000 gulden geïnd Dr. Mohrmann eredoctor Vijf jaar geëist wegens poging tot moord Motorrijders botsten op vrachtauto „Liever dood dan langer in preventief" Toeslag voor gewezen overheidspersoneel van Indonesië Reeks van stakihgen in Indonesië Nederlandse Parijzenaars 3 MOTOR - BROMFIETSKLEDING f Gemiddelde levensduur in Nederland hoger dan elders Staking van bank- employé's in Djakarta Meningsverschillen tussen Turkije en Joegoslavië Drie Haarlemmers gewond 'de „Man van de Wereld" in de Onze Puzzle Indonesisch militair klaagt over mishandeling door de politie Uit protest tegen hoge kosten van levensonderhoud Rotarylanddag in Hengelo ZATERDAG 7 MEI 1955 (Van onze speciale correspondent) STRAATSBURG De gemeenschappe lijke vergadering het parlement van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal blijft bij de politieke activiteit heel veel ten achter. Terwijl vandaag in Parijs de West-Europese Unie, het verbond van de Zeven, een feit wordt, bezinnen in Straatsburg enkele commissies van het Kolen- en Staalparlement zich op de ver dere samenwerking vah de Zes. Van de verschillende manieren waarop men zich van die verdere samenwerking een voor stelling maakt, is gisteren iets bekend ge worden toen de Assemblée in buitenge wone zittin'g begon met een vergadering van drie uur. Maandag gaat de Assemblée voort, hopelijk mét de Italianen, die op de eerste dag bijna allen verstek lieten gaan wegens de politieke gebeurtenissen in hun land. Dezelfde omstandigheid dwong van daag de Italiaanse president van de Assem blée, de heer Pella, tot het brengen van een kort bezoek aan Rome. De reeks rapporten, die op behandeling wacht, is indrukwek kend en menigvuldig zijn de verlangens naar verdere integratie. De Fransman De Menton (M.R.P.) stelt als rapporteur voor de commissie van investeringen de vraag, of de K.S.G. een energie-pool moet wor den. Atoomenergie sluit hij daarbij niet uit en de Nederlandse socialist Kapteyn komt namens de commissie van vervoer eveneens met nieuwe plannen. Europese vervoerspolitiek Het rapport van de heer Kapteyn bevat het voorstel, een nieuwe instantie te vor men en wel een commissie, bestaande uit een beperkt aantal zeer deskundige perso nen, die niet als nationale vertegenwoordi gers zijn gekozen, maar alleen wegens hun bekwaamheid. De deskundigen zouden be noemd moeten worden door de regeringen op voorstel van de Hoge Autoriteit. Oos tenrijk en Zwitserland zouden door waar nemers vertegenwoordigd moeten worden. De commissie zou moeten worden be last met het doen van voorstellen tot in tegratie en coördinatie van het Europese vervoer. Haar voorstellen en conclusies zou zij moeten voorleggen aan de regerin gen en de Hoge Autoriteit en jaarlijks zou zij een verslag moeten uitbrengen aan het parlement der Gemeenschap. ,De droom van Beyen" Al even nieuw als het rapport van de heer Kapteyn is een rapport, namens de commissie voor de gemeenschappelijke markt uitgebracht door de Duitse Chris ten-Democraat Pohle, wiens denkbeelden meer gaan in de richting van harmonise ring van de economische politiek. Pohle komt niet direct met integratieplannen, maar zegt bijvoorbeeld, dat men een nieu we stap naar de Europese eenwording kan doen door middel van de vermindering van de invoerbelemmeringen, ook voor die producten, die onder de bevoegdheid van de KSG vallen, „de droom van Beyen". Deze gedachten gaan in de richting van het Nederlandse plan-Beyen, een plan waarover men Europese politici zeer ver schillend hoort oordelen. Sommigen geven de voorkeur aan een opzet, waar de be staande Hoge Autoriteit een rol speelt als intermediair bij het totstandkomen van verdere integratie, ongeveer dus zoals dit voorzien is in het rapport van de Europese vervoerspolitiek van de heer Kapteyn. In dit verband trekt een artikel in Le Monde onder de kop „De droom van Beyen" aan dacht. In het artikel worden tegen slech ting van de economische barrières bezwa ren aangevoerd. Deze gehele problematiek zal de revue passeren op de komende con ferentie van de zes ministers van Buiten landse Zaken in Juni. Voor het parlement zal deze omstandigheid wellicht aanleiding ADVERTENTIE BARTELIORISSTR HAARLEM-TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 ADAM.- TEL. 717162 ZATERDAG 7 MEI Stadsschouwburg: „De Kroongetuige", De Toneelvereniging, 8 uur. Westerhoutpark I A: O.R.G.-centrum, voordracht M. B. A. Laf- frée, 8 uur. Openluchttheater Bloemendaal: „Vorstin der volks", 8 uur. Lido: „Het bed", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Het wonderlijke leven van Willem Parel', alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Studio:_ „Het schaap met vijf poten', alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Circus Saran", alle leeft,, 2.30 uur; „Maar.... 36 uur", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het kind van de slop pen", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „A star is born", 14 jaar, 2 en 8 uur. Frans Hals: „Het monster van de Amazone", 2.30. 7 en 9.15 uur. Palace: „Clown Boem", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 8 MEI Stadsschouwburg: „De Kroongetuige", De Toneelvereniging. 8 uur. Zuiderkapel: Jac. Klein Haneveld. 10 en 5 uur; jeugddienst, 8 uur. Cultura: Wijdingsmorgen Ned. Ver. van Spir. „Harmonia", 10.30 uur. Westerhoutpark 1 A: O.R.G.-centrum; „De geboorte der per soonlijkheid", 10.30 en 2.30 uur. Lido: „Car men", 18 jaar, 11 uur; „Het bed", 18 jaar, 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Minerva: „Het wonder lijke leven van Willem Parel", alle leeft., 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Studio: „De barbier van Sevilla". 18 jaar. 11 uur: „Het schaap met vijf poten", alle leeft.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Circus Saran", alle leeft., 2 en 4.15 uur; „Maar.... 36 uur". 18 jaar. 7 en^.15 uur. Luxor: „Het kind van de sloppen", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „A star is born". 14 jaar, 1.30, 4.45 en 8 uur. Frans Hals: „Het monster van de Amazone", 14 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Clown Boem", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 9 MEI Begijnhofkapel: Hermann Zaiss Comité, 8 uur. Zang en Vriendschap: Bijeenkomst van De grotere Wereld", 8 uur. Lido: „Het bed", i Ï8 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Het wonderlijke leven van Willem Parel", alle leeft 8 15 uur. Studio: „Het schaap met vijf poten", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: De levensroman van Richard Tauber", alle leeft 2 30 en 8 uur. Luxor: „Het kind van de sloppen", 18 jaar, 2. 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „A star is born", 14 jaar. 2 en 8 uur. Frans Hals: „Het monster van de Amazone", 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Palace: „Clown Boem alle leeft.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. zijn, de conclusie van het politieke debat aan te houden tot men de resultaten van de ministers-conferentie kent. Dat zou een nieuwe bijeenkomst van de parlementa riërs met zich meebrengen in de maand Juni. Voorzitter Pella heeft suggesties in deze richting gedaan, hetgeen de socialis tische Belgische afgevaardigde Dehousse gistermiddag de opmerking ontlokte, dat de Assemblée niet altijd afhankelijk kan zijn van de luimen der regeringen. Zijn korte verklaring verwekte uitroepen van instemming. Nadat men enkele administra tieve zaken had behandeld, die op zichzelf zeker niet onbelangrijk waren de be groting! gaf men zich vol ijver aan het politieke debat over een voorstel, dat op de vorige zitting van de Assemblée in De cember werd geboren en dat voorzichtig de weg effent naar alweer! verdere integratie. Maandag daarover meer. Bij de ingang van de Waalhaven te Rot terdam is heden het. 1114 ton metende bin nenschip „Leemans" van de „Rijn-Lloyd" Scheepvaart en Expeditiebedrijf N.V. te Rotterdam na een aanvaring gezonken. Er hebben zich geen persoonlijke ongevallen voorgedaan. Volgens de eerste berichten kwam de met erts geladen „Leemans" de Waalhaven uitvaren, toen het 19.329 brt. metende m.s. „Tarfala" rederij Grangesberg te Stock holm dat eveneens met erts geladen van Narvik kwam, de Waalhaven wilde binnen varen. Op dat ogenblik zou zich de aanva ring hebben voorgedaan. Aan boord van het binnenschip bevonden zich vier perso nen schipper, matroos en gezinsleden die echter geen letsel opliepen. Omdat hij acht postwissels had vervalst en daarop zesduizend gulden had geïncas seerd moest Vrijdag voor de rechtbank te Dordrecht terecht staan de 22-iarige Am sterdamse kantoorbediende E. H. A. H. De officier van Justitie eiste tegen deze ver dachte, die het hem ten laste gelegde be kende, 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis en ter be schikking stelling van de regering. H. had om de postwissels zo goed moge lijk te kunnen vervalsen in verschillende plaatsen blokken van vier postzegels ge kocht en die, zogenaamd voor philatelisti- sche doeleinden, laten afstempelen. Hij verkreeg zodoende gave stemoels en bracht die op de postwissels over. Na ook de ver eiste codenummers er op te hebben gezet bood hij ze op een postagentschap in Dor drecht aan. Hij had ook in Rotterdam en kele malen een vervalste postwissel ver zilverd. De officier zeide in zijn requisitoir onder meer, dat de controle onvoldoende was, want anders zou oplichting veel gau wer zijn uitgekomen dan nu het geval was geweest. De verdachte werd verdedigd door mr. G. Ch. Aalders, die de tenlastelegging bewezen achtte, maar, omdat verdachte verminderd toerekeningsvatbaar is, een mildere straf bepleitte. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. Mej. dr. Ch. A. E. M. Mohrmann, profes sor aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, heeft Vrijdag op het Ierse ministerie van Buitenlandse zaken te Dublin het eredocto raat in de letteren van de Nationale Uni versiteit van Ierland in ontvangst genomen. De officier van Justitie bij de arrondisse- mentsrechtbank te Assen heeft vijf jaar ge vangenisstraf geëist wegens poging tot moord met voorbedachte rade tegen de 40- jarige slager W. J. van H. uit Assen. Van H. wordt ervan verdacht een handelaar, die goederen op afbetaling levert, met een hamer een klap op het hoofd te hebben ge geven. De slager had, voor hij tot zijn daad overging, ongeveer achttien borrels ge dronken. Hij is na het drinken naar zijn woning gegaan om een hamer te halen. Daarmede heeft hij 's avonds de koopman opgezocht in zijn woning en hem onver hoeds een klap op het hoofd gegeven. Dat de handelaar, die vandaag als getuige op trad, nog in leven is heeft hij, volgens de dokter, ongetwijfeld te danken aan zijn buitengewone harde schedel. Uitspraak over veertien dagen. Verschenen is „Sterftetafels voor Neder land, afgeleid uit waarnemingen over de periode 1950-1952", een publicatie, die aan sluit op „sterftetafels voor Nederland, af geleid uit waarnemingen over de periode 1947-1949". Jlet is oorspronkelijk niet de bedoeling geweest een sterftetafel over de periode 1950-1952 te berekenen. Van de zijde van de levensverzekeringswereld is er echter op aangedrongen om ook te kun nen beschikken over officiële sterftetafels van het Centraal Bureau voor de Statistiek voor deze periode, en dan niet slechts voor mannen doch ook voor vrouwen. Uit de nieuwe publicatie blijkt, dat de cijfers voor de gemiddelde levensduur in Nederland voor mannen zowel als voor vrouwen hoger zijn dan in alle andere lan den. Een uitzondering geldt slechts voor de hogere leeftijden, waarvoor de gemiddelde levensduren hoger zijn in Canada en de Verenigde Staten van Amerika. DJAKARTA (P.I.A.) De deuren van alle Nederlandse banken in Djakarta zijn Vrijdagochtend gesloten gebleven wegens een staking van het personeel. Noch „de factorij" (Nederlandse Handelmaatschap pij), noch de Nationale Handelsbank of de Escomptobank kon haar normale werk zaamheden uitvoeren. De bedoeling is dat de staking tot volgende week Donderdag zal duren. Aanleiding is de eis van de bank bedienden tot een loonsverhoging van veer tig procent, waarover geen overeenstem ming kon worden bereikt. Van de zijde van de werknemers voert men aan, dat de sala rissen van de buitenlandse stafemployés gedurende het afgelopen jaar met ongeveer vijftig procent zouden zijn verhoogd. De eerste stakingsdag leverde, voorzover bekend, geen incidenten op. De stakers pos teerden zich voor de ingangen van de bank gebouwen en staken daar, zoals in inuone- sië met stakingen de gewoonte is gewor den, de nationale vlag en verenigingsvlag uit. Het aantal stakei's in Djakarta bedraagt volgens hun vakbond ongeveer 1500. Het was de bedoeling, ook in, andere Indonesi sche steden dergelijke stakingen te houden. Hierover waren Vrijdagochtend in Djakar ta nog geen berichten binnengekomen. Premier Menderes in Belgrado BELGRADO (Reuter) Premier Adnan Menderes van Turkije, die een officieel bezoek van vijf dagen aan Joegoslavië brengt, heeft in Belgrado besprekingen gevoerd over wat in gewoonlijk betrouw bare bronnen wordt genoemd, de verschil lende opvattingen van de beide landen over het Balkanpact en wereldvraagstukken. Het voornaamste verschil van mening zou zijn, dat Turkije de nadruk wil leggen op de militaire zijde van het Balkanver- drag en dat Joegoslavië de economische en culturele aspecten van het pact belang rijker vindt. Voorts zou Joegoslavië niet ingenomen zijn met de nieuwe Turkse ver plichtingen buiten de Balkan, ingevolge de verdragen met Pakistan en Irak. Men verwacht, dat het resultaat van Menderes' besprekingen zal zijn, dat Tur kije en Joegoslavië elk op eigen standpunt zullen blijven staan en dat de samenwer- j king op de Balkan als tot op heden zal worden voortgezet. Vrijdagmiddag is een ernstige aanrijding voorgevallen op de Rijksweg 9 ter hoogte van het Spekkenwegje onder „De Hof- geest". De chauffeur van een vrachtauto, die linksaf de inrit van de Hofgeest wilde inslaan en de richtingaanwijzer uit had staan, merkte in de achteruitkijkspiegel, dat een motor, bemand met drie berijders, hem achterop reed. Hij zette de wagen stil, maar de bestuurder van de motor begreep deze manoeuvre blijkbaar verkeerd en trachtte de auto rechts te passeren. Het ge volg werd echter toch, dat hij op de achter kant van de stilstaande auto botste en de bestuurder C. J. A. uit Haarlem viel met zijn twee passagiers. Hij had een zware hersenschudding, hoofdwonden en een shock en de achter hem zittende W. R. een hoofdwond en een ontwricht heupbeen en de man op de duo M. J. v. d. V., evenals zijn kameraden een tegelzetter uit Haarlem kreeg door de val een hoofd wonde en letsel aan de buik. Een passe rende Rode Kruis-auto van het leger heeft een der slachtoffers meegenomen naar het Antoniusziekenhuis en de twee anderen zijn later per Ongevallendienst daar even eens heengebracht. ADVERTENTIE is op weg naar het succes U ziet het. Ook zonder auto. Want deze man heeft dat zelfverzekerde „ik kom er" air, dat óók spreekt uit zijn kleding. Hij draagt de Sturka „Man about Town" pantalon. Slank gesneden op de voet, comfortabel ruim, met de athletisch-makende cou pe. Kostbaar? In het geheel niet - in zuiver wollen kamgarens 39.75, in fijne Engelse flannels 49.75 Overal te vinden waar goede heren kleding wordt verkocht. ♦Mode-tip: draag er een Sturka „charcoal" getint tweedcolbert bij met de nieuwe brede revers! 4"-;,,",. „Man about Town" pantalon Horizontaal: 1. bevestigd, 4. hetzelfde, 7. vermoeid, 9. opzichter (Java), 11. deel van een schoen, 12. zelfkant, 14. voorzetsel, 15. ieder, 16. insect, 17. voorzetsel, 19. lis, 20. ambtenaar die akten opmaakt, 24. zangstem, 26. plein (Z.N.), 27. gindse. Verticaal: 1. heen en terug (afk. lat.), 2. boom, 3. inhoudsmaat, 4. wereldtaal; 5. Europeaan, 6. soort onderwijs, 8. man van adel, 9. lange nekharen van dieren. 10. figuurraadsel, 11. klein soort van paard, 13. jongensnaam, 18, rekening, 19. vreemde munt, 21. voorzetsel, 22. vis, 23. lengtemaat, 25, lidwoord. Om in aanmerkinig te komen voor een van de drie geldprijzen ad f 7,50, f 5,en f2,50, dient men uiterlijk Dinsdag 17 uur de oplossing in te zenden aan een van onze bureaux; in Haarlem: Grote Houtstraat 93 en Soendaplein; in IJmuiden: Kennemer- laan 186. De oplossing van onze vorige puzzle luidt: Hori ton taal: 1. raam. 3. stop, 6. es, 7 ar, 10. al, 11. ka, 14. fier, 15. zoet. Verticaal: 1. roek, 2. as. 4. te, 5. port, 8. kalf, 9. hart. 12. de. 13. do, In de cirkel: 1. Eend, 2. Eelt, 3. Naar, 4. Dame, 5. Open, 6. Olie, 7. Roet, 8. Nier, 9. Imme, 10. Nors, 11. Helm. 12. Egel, 13, Tram, 14. Ober, 15. Oker. 16. Gram. De zegswijze luidt: „EEN DOORN IN HET OOG". De prijzen werden na loting als volgt toe gekend: P. J. Bakker, Tuinwijklaan 37. Haar- lem-Z. (f 7,50); N. BoereeBunneke, Pr. Hendriklaan 62, Overveen (ƒ5,—) en W. v. d. Steeg, Pijntorenstraat 8, Haarlem (ƒ2,50). Met een vriendelijke glimlach poseert deze bruinvis voor de onderwaterfotograaf. (Van onze correspondent in Djakarta) Een onder-luitenant van het leger, die terecht stond voor de krijgsraad in Serang, verwekte beroering in de zittingzaal toen hij verklaarde, liever te worden doodge schoten dan te worden teruggebracht naar de plaats waar hij thans in voorlopige hechtenis verblijft. De verdachte zei, niet in staat te zijn de huidige hechtenis lan ger te ondergaan, daar hij een behande ling geniet die „sterk afwijkt van de men selijkheid". De onder-luitenant zei dit, toen zijn zaak werd aangehouden en, wegens de vastenmaand, de eerstvolgende zitting werd bepaald op 9 Juni. Hij verzocht ergens buiten de gevangenis te worden in gesloten. De krijgsraad wees aanvankelijk dit verzoek af, doch herzag zijn beslissing, toen de verdachte had verteld wat hem bewoog dit verzoek te doen. Hij mag nu onder arrest natuurlijk in zijn woning in Tangerang blijven. De onder-luitenant, H. A. genaamd, stond terecht omdat hij een zekere J. een geweer zou hebben verkocht, wetende dat dit voor een bende bestemd was. Hij ont kende, echter en weersprak dat hij ge noemde J op een plaats in de Kabupaten Serang zou hebben ontmoet, aldus ontle nen wij aan een verslag, dat PIA van deze rechtszaak maakte. Als getuige kwam J. dit bevestigen. Hij had nimmer een vuurwapen van de onder luitenant ontvangen. Dat was in strijd met wat J. voor de politie had verklaard. Daar had hij namelijk een bekentenis afgelegd. Toen de rechter hem hierop wees ant woordde deze getuige dat hij zeer zware nishandelingen had moeten ondergaan. Hij was geslagen en zijn lichaam was on der electrische stroom gezet. Daarom had hij maar een bekentenis afgelegd. Het bleek uit verdere verklaringen, dat de ge tuige is aangehouden, op beschuldiging in contact met een bende te hebben gestaan. De auditeur-militair trok de verklaringen van J. in twijfel en achtte het nodig, meer getuigen te horen. De zaak werd hierop aangehouden en verdachte H. A. kreeg het gevraagde verlof om naar huis te gaan. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend, dat beoogt een toe slag te verlenen op bepaalde uitkerin gen aan gewezen overheidsdienaren van Indonesië en hun weduwen en wezen en op bepaalde uitkeringen in gevolge de algemene oorlogsongeval- lenregeling en daarmede verband hou dende regelingen Toesla gwet-1954) Indonesische uitkeringen), een en an der ter compensatie van de huurver hoging en de opheffing der consumen tenbeperking per 1 Januari 1954. Uit het ontwerp blijkt dat de toeslag in het algemeen wordt berekend over het grondbedrag van de uitkering, eventueel verhoogd met de daarboven toegekende duurtetoeslag en/of (öuurte)bijs!ag. Indien op de uitkering een korting wordt toegepast wegens het genieten van inkom sten, heeft deze geen invloed op het bedrag van de toeslag-1954. Indien het betreft een ten laste van de republiek Indonesië komende uitkering, toekomende ter zake van een dien9tbeëin- diging, waarvan de gevolgen door het rijk zijn gegarandeerd, wordt de betrokkene in het algemeen voor de berekening van de toeslag geacht de uitkering te genieten, welke hem zou toekomen, indien hij de dienst met toepassing van een der garan- tiewetten zou hebben beëindigd. D toeslag kan ook worden toegekend aan personen, gevestigd buiten Nederland, met uitzondering van Indonesië. Zij die in Indonesië zijn gevestigd behoren te worden uitgezonderd, omdat daar bijzondere toe slagregelingen gelden, aangepast aan de kosten van levensonderhoud aldaar. Aangezien de regering intussen heeft besloten voorstellen in te dienen om de 6 pet toeslag, welke met ingang van 1 Oc tober 1954 op lonen, salarissen en andere periodieke uitkeringen wordt toegekend, eveneens te verlenen aan hen, die Indische pensioenen of uitkeringen genieten, is deze 6 pet toeslag in het wetsontwerp verwerkt. Het voornemen bestaat de uitbetaling van de toeslag te doen geschieden voor zo ver die wordt verleend op weduwenpen- sioenen en wezenonderstanden, de ten laste van Indonesië komende eigen pensioenen en de oorlogsongevallenuitkeringen. door de stichting tot verzorging en afwikkeling van pensioensaangelegenheden betreffen de gewezen overheidspersoneel van Indo nesië en hun nagelaten betrekkingen, en voor zover die wordt verleend boven ga- rantiewetuitkeringen en de ten laste van Indonesië komende wachtgelden en onder standen door het departement van Buiten landse Zaken. (Van onze correspondent in Djakarta) De vakcentrale „Kongres Buruh Selu- ruh Indonesia" de tegenhanger van de „Sobsi", hield Vrijdag en vandaag in geheel Indonesië proteststakingen. Tengevolge daarvan was gisteren in Zuid-Sumatra het treinverkeer gestagneerd. Vanmorgen voor negen uur was er in Djakarta geen rail verkeer. Het vertrek van de treinen naar Midden- en Oost-Java was enige uren vertraagd. Zes schepen konden de haven van Priok niet verlaten. Verder staken de olie-arbeiders van de B.P.M. en de „Stanvac", waarvan stagnatie in de distributie van olie en bezine wordt gevreesd. Er is ook staking bij de Garuda Indonesian Airways, met het gevolg dat het hoofdkantoor in Djakarta geen boekin gen voor vliegtuigpassagiers aannam. Vol- geus de G.I.A.-directie gaan de diensten normaal door, maar dit is door de stakings leiding tegengesproken. De actie der stakers is niet geba seerd op bepaalde eisen, doch gericht tegen de hoge kosten voor levens onderhoud. Zij komt nadat contact met de overheid ter bespreking van deze aangelegenheid naar de mening van de vakcentrale onvoldoende re sultaat heeft opgeleverd. De staking zou feitelijk reeds eerder zijn begonnen, maar werd uitgesteld wegens de AA-conferentie te Bandoeng. De Isla- mietische vakcentrale is met de stakers solidair, doch de Sobsi is tegen deze actie, hetgeen verklaard moet worden uit het feit dat de communisten de regering steu nen. De staking is bedoeld als „waarschuwing aan de regering" en zal „zo nodig worden herhaald." Parijs, Mei Er wonen ruim zesduizend Nederlanders in Parijs. Daarbuiten, in de rest van Frankrijk,zitten er nog vierduizend meer. Maar die wonen te ver van elkaar om vee! contact te hebben; alleen aan de Cóte d'Azur is nog een flinke concentratie, die het bij u en zelfs hier bij ons in Parijs wat te koud vindt. Men kan hun nauwe lijks ongelijk geven. Die zesduizend in Pa rijs leven in een klimaat, dat niet zoveel warmer is dan Holland, maar minder regen kent en veel, veel minder wind. Zij maken nog geen achtste procent uit van deze stad vol vreemdelingen en inderdaad is de ge middelde Parijzenaar zich waarschijnlijk nauwelijks bewust van het feit, dat er Ne derlanders in zijn stad wonen. En toch zijn die Noorderlingen voor een belangrijk deel ook volledig Parijzenaar geworden. Het is een bekend feit, dat meer dan de helft van de Parijse bevolking niet in Parijs is ge boren; het kan dus ons niet kwalijk wor den genomen dat we dat ook niet zijn. Men zou daar nog bij kunnen zeggen, dat een man in Breda geboren in het begin maar 380 km van zijn tegenwoordige stad woon de en een man in Menton geboren duizend kilometer. Dit gaat natuurlijk niet goed op, maar het is een redenering. Van eikaars bestaan zijn die Parijse Ne derlanders (Nederlandse Parijzenaars) wel degelijk doordrongen. Niet alleen, dat zij voortdurend besognes hebben met het con sulaat, maar zij hebben vrienden en ken nissen onder elkaar en zien elkaar bij som mige gelegenheden ook „en masse". Zoals in dit seizoen. Eerst op 30 April, als de ambassadeur in zijn tuin een receptie voor de kolonie geeft ter gelegenheid van Ko ninginnedag. Dan op 4 Mei, op de Mont Valérien in Suresnes buiten Parijs, waar de Duitsers honderden verzetsstrijders, on der wie ook Hollanders, hebben gefusil leerd. Vervolgens op 5 Mei, als de bevrij ding herdacht wordt en ook nog later in de maand, als er weer een avond is van de Nederlandse vereniging, die lezingen en cabaret- en dansavonden organiseert. Dat is het officiële gezelschapsleven van ons, hier in Parijs. Maar, zoals gezegd, er gebeurt veel meer op privé-basis. Ik kan u een voorbeeld geven van een conversatie tussen twee Nederlandse Parijzenaars, die elkaar twee of drie maanden niet hebben gezien. „Ben jij de laatste tijd nog in Holland geweest?" „Ja, vorige week een paar dagen." „Regende het?" „Ja, natuurlijk, het regent er altijd." „Heb je Dinges nog gezien? Blijft die nou maar in Holland? Kan hij hier niks krijgen? Dan komt-ie me ook niet meer vervelen in zijn vacanties." „Nee, hij wil helemaal niet weg uit Hol land. Hij vindt het er leuk en hij vindt dit een vieze stad. Hij denkt dat het allemaal Pigalle is, hier. En elke week een rege ringscrisis. En alsmaar vechten om de Bastille. En hij zegt, dat het hem te duur is." „Gekke vent is dat toch. Heeft hij nou dat nieuwe huisje gekregen??" „Ja, ik heb het gezien. Een mooi dinge tje. zo zie je ze hier niet. En het kost maar tachtig gulden in de maand, of zo. Toen heb ik hem verteld, dat ik hier goedkoop woon voor 370 gulden in de maand. Dat wou hij niet geloven." „Ja. ze hebben toch maar een mooi leven in Nederland. Het is een goed land, daar. Niet, dat ik er zou willen wonen, maar.." En zo gaat het gesprek over naar de orde van de dag. Die orde is Frans; wij gaan hier op in het Franse leven. Dat is onver mijdelijk. Er wordt niet gesproken over het mandement en het liftverbod en Abe Len stra, maar over Noord-Afrika, Indochina, Poujade en Bobet. Het kost de meesten van ons een goed jaar na aankomst in Parijs, maar dan neemt deze stad1 ook bezit van ons. Bijna voor honderd procent. Wij blij ven Hollander en wy lezen als het kan een Hollandse krant. Maar de geest is in Frank rijk. En daar is het goed verblijven. A. S. H. ADVERTENTIE ccCe. Uui£/-Ul££A. iwkA&MWh-. omdol een opkomende verkoud heid U dwor» zit. is het de hoogste tijd om ASPIRIN te nemen. Bi| hoofdpijn, reumatiek en griep helpt ASPIRIN snel en betrouw- baar. „Mens en machine in de samenleving van morgen De 24ste landdag van het 66ste district van de „Rotary International", die werd bijgewoond door meer dan zeshonderd Ro tarians, is Vrijdagmiddag in Hengelo ge opend. Op deze landdag wordt het 50-jarig bestaan van de „Rotary International" her dacht. Het openingswoord werd gesproken door de gouverneur van district 66 (Nederland boven de lijn HaarlemArnhem), mr. A. J. Sauer uit Groningen. Als eerste der bui tenlandse gasten voerde de heer H. F. Cloka uit Engeland het woord. Namens de Duitse gasten sprak de heer Hans von Cos- sel, gouverneur van alle clubs in West- Duitsland. Hij bracht vooral dank voor de vriendschap tussen de Duitse en Neder landse Rotarians. De heer A. H. van Wes tering sprak als vertegenwoordiger der Rotary in Indonesië. Besloten werd een vriendschapstelegram naar Indonesië te zenden. Mervin W. Perrine uit Amerika voerde het woord namens de „Rotary Foundation", het instituut dat beurzen ver strekt aan studenten, die in het buitenland studeren. Ir. H. C. Blauwkuip uit Amster dam gaf vervolgens een uiteenzetting van het werk van de „Foundation". Aan het slot der eerste bijeenkomst heeft ir. J. Bosma uit Borne een inleiding gehouden over het thema van het congres „Mens en machine in de samenleving van morgen". Op de tweede congresdag spre ken daarover ds. K. T. Gorter en dr. A. L. van Schelven, beiden uit Hengelo.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5