„Vlaggetjesdag" lijkt veilig, vertrek der vloot allerminst Nieuw uitbreidingsplan rond Staats visser shavenbedrij f Kort en bondig Storm met kracht 9 beukte het IJmuidense strandstadje „Compromis-avond ULO" als gevolg van subsidieaanvraag? Paviljoens kwamen er nog het beste af Stormschade aan kwekers-glas Vanavond gecombineerde vergadering in de Haagse dierentuin Minderheid in college meent, dat subsidiëring spaak in wiel zal steken Terrassen en groenstrook opening tot een schoon uitzicht UIT ANDERE BLADEN Lustrum-landdag van de NATU in Utrecht De Kabinetscrises 19 Het loonconflict in de visserij Drankbestriiders kwamen bijeen Steeds meer tweelingen naar Oirschot-congres Nederlandse oorlogsbodem^ bij NAVO-Kanaaloefening VRIJDAG 20 MEI 1955 EEN FELLE WESTERSTORM, die tot opluchting van velen niet al te snel naar het Noordwesten draaide, heeft het water bij de IJmuidense pieren in de ochtend en middag ook hoog opgezweept en daarmee, zoals wij al in het kort meldden een onver hoedse aanval geopend op het op dat moment trieste en bijna verlaten stadje van ruim 500 strandhuisjes op het IJmuidense Noordzeestrand De weinige eigenaars van de optrekjes, die al op het strand woonden, konden in de water- en zandstorm on middellijk tegenmaatregelen nemen en dit leger van werkers werd weldra versterkt door tientallen, die het ergste vreesden voor hun houten eigendommetjes en het inte rieur van de zomerverblijfjes. Via de radiodistributie in Velsen waren de eigenaars inmiddels opgeroepen om strandwaarts te trekken en daar hun spulletjes in veilig heid te brengen. Er is daar op de Woensdag veel verloren gegaan. Enige huisjes konden niet langer weerstand bieden aan de overal tot breken en op vernielen beluste Westerstorm. Het water werd na het middaguur steeds ver der het strand opgedrukt en de zandwallen rond de honderden huisjes bezweken de een na de ander. De golven openden de aanval op de geringe fundamenten van de voorste rijen huisjes, waar hele binnen meren ontstonden en de zomerhuisjes op hun palen scheef zakten en hier en daar bezweken. Met touw en staaldraad heeft men ge tracht de optrekjes te schoeien en voor ontzetten te behoeden. Maar waar het wa ter niet doordrong, deed het samenspel van wind en zand een zandstorm ontstaan, die pijn deed aan het gezicht. Door de nauwe openingen tussen de woninkjes trok deze storm naar het duin en op alle punten sta pelden* de zandheuvels zich op. Onder de huisjes werd het zand weggeschuurd en in deze dalen zakten ook tal van gebouwtjes af. De hele „Lijmkit", een flinke bungalow, werd hoog tegen het duin geworpen. Daken, glas en meubilair Van tientallen huisjes zijn de daken af gewaaid en de schade aan glas en meubi lair was groot. Met zeilen werd gepoogd de aanval uit het Westen te stuiten, maar hierin slaagde men slechts gedeeltelijk. De paviljoens hebben ditmaal - vergele ken met het strandstadje - weinig schade geleden. De vier zaken boden weliswaar een troosteloos aanzien bemodderd met schuim en zand als ze waren -, maar de glas- en houtschade was door de steviger constructie van deze houten gebouwen miniem gebleven. Wel werd ernstige schade toegebracht aan verschillende terrassen en zijn er voor de pachters ook weer tal van dagen van geducht aanpakken nodig om de zaken weer een goed aanzien te geven. Aansl. bij IJmuiden Castricum ook geteisterd De Noordzee heeft in de nacht van Dins dag op Woensdag en de dag daarop ook op het Castricumse strand danig huisge houden. Van de grote consumptietent van de gebroeders Bakker werd het over de hele breedte van de tent staande terras weggeslagen, het terras van de tent van de heer Spee onderging hetzelfde lot en de tent van de heer D. van Duyn werd geheel een prooi der woest aanstormende golven. Daar de tent van de heer W. Hooger- voorst eveneens gevaar liep werd zij 's middags om vier uur door Castricums vrijwillige brandweer, die tezamen met personeel van Gemeente Werken en bur gers, waar nodig hulp verleende, afgebro ken. De heer Hoogervoorst, die om half drie op de hoogte was gebracht van het feit, dat zijn tent gevaar liep, kwam ter stond naar het strand. Hij liep achter de tent van de gebroeders Bakker langs en vier daar, getroffen door een hartverlamming dood neer. De heer Hoogervoorst was 59 jaar oud. „Als wij, strandexploitanten, niet de medewerking hadden gehad van brand weer, gemeente-personeel en de burgerij, dan hadden wij het nooit geklaard", deelde Donderdagmiddag de jongste van de ge broeders Bakker, Thijs (29), ons mee. „Ik heb vooral bewondering voor de jongens van de gemeente. Zij doken keer op keer in het water, om ronddrijvende loopvlon ders en andere stukken hout, die onze tent dreigden stuk te beuken, te grijpen", ging hij voort. Twee van die „gemeentejongens" gingen later klappertandend van de koorts, naar huis. Ondanks de van alle kanten toegescho ten hulp hebben Thijs, zijn 24-jarige echt genote en broer Nico (35) niet stil gezeten. Het lieve leven begon in de nacht van Dinsdag op Woensdag om ongeveer half twee, vernamen wij van Thijs en pas 24 uur later was het gevaar geweken. Alle eigenaars van een tent hadden alles tot in de puntjes in orde gemaakt met het oog op het bezoek dat men voor Hemelvaartsdag verwachtte, maar met de meest mogelijke spoed moesten de con sumptieartikelen weer worden ingepakt. Woensdagmiddag om 1 uur was het hoog water en zoals het er toen bij stond meen de men het wel te kunnen houden. Om drie uur kwam het water echter nog ho ger, doordat de wind „om" ging naar Noord-West, zodat het tegen, onder en langs de tenten spoelde. Het terras van de gebroeders Bakker, Vele Kennemer tuinders hebben Woens dag door de Zuid-Wester storm grote scha de geleden aan hun glas. Ettelijke tientallen broeiramen zijn door de wind opgenomen en vernield; de schade loopt in de tienduizenden guldens. waar pas een nieuw stuk van vijf bij tien meter was aangebouwd, evenals het terras van de heer Spee, verdween in de golven. Even later sloeg het water de tent van de heer D. van Duyn uit elkaar en om vier uur achtte brandweercommandant J. Beiersbergen de tijd gekomen de tent van de heer Hoogervoorst af te breken. De tenten van de Castricumse Reddings Bri gade „De Strandlopers" en de EHBO-ver- eniging „CITO", die naast elkaar staan, doorstonden de vuurproef. Hemlvaartsdag was het aan het strand tamelijk druk. De loopvlonders lagen al weer, de vlaggen aan de tent van de ge broeders Bakker wapperden voluit en al leen wat wrakhout dat op het stand lag en vlonders en terrasstoelen die tegen de duinen lagen, gaven enigszins de indruk dat de zee en de storm aan het Castri cumse strand danig hadden huisgehouden. In Zandvoort hield de storm danig huis onder de strandhuisjes en ook daar heeft men met man en macht gepoogd ie redden, wat er te redden was. Er is in zoverre enige duidelijkheid in de situatie rond het loonconflict in de Neder landse haringvisserij gekomen, dat het College van Rijksbemiddelaars ten aanzien van de arbeidsvoorwaarden voor de haringvisserij thans een beslissing heeft geno men over het omstreden graailoon en het garantieloon. Het graailoon voor een ma troos werd daarbij -vastgesteld op f 56,50 per week, exclusief de wachtgeld- en w erk loosheidspremie, de overige rangen naar verhouding. Het garantieloon is vastge steld op f 60,— per matrozendeel, exclusief de bovengenoemde premie. De overige rangen worden naar verhouding beloond. De afrekeningsperioden zullen inmiddels dezelfde blijven, besloot het college. Het college is er bij zijn overwegingen van uitgegaan, dat partijen hebben beslo ten tot instelling van een deskundigen commissie, die de gehele loonstructuur van de loonregeling voor de haringdrijf- netvisserij zal bestuderen. In afwachting van de resultaten van het onderzoek van deze commissie acht het college het on juist thans nieuwe elementen in de loon regeling op te nemen, die wellicht de nog aan te vangen arbeid van de genoemde deskundigencommissie zouden door kruisen. De Unie van Zeelieden en Zeevissers ter Koopvaardij (aangesloten bij de Centrale Bond van Werknemers in het Transport bedrijf), deelt ons inmiddels het volgende mee: „De looncommissie van de Stichting van de Arbeid heeft in bijzijn van de voorzitter van het College van Rijksbe middelaars de partijen betrokken bij het loonconflict in de haringdrijfnetvisserij, opnieuw gehoord. Na toelichting door par tijen van de wederzijdse standpunten zou de looncommissie advies uitbrengen aan het College van Rijksbemiddelaars. Het College, dat een beschikking over de omstreden punten in de middag van de De besturen van de Stichting voor R.K avondonderwijs „Sint Augustinus" en „Chr. avond-MULO" te Haarlem hebben verzoeken ingediend om een subsidie in het exploitatietekort van de door hen beheerde scholen voor uitgebreid lager onderwijs te mogen ontvangen, wegens het feit, dat in Velsen woonachtige leerlingen deze avondscholen bezoeken. In principe heeft het Velsense college tegen het verienen van deze subsidie geen bezwaren: naar zijn mening vloeit dit voort uit het recht der ouders om voor hun kinderen bijzonder onderwijs te verkiezen. B. en W. zouden echter pogingen in het werk willen stellen de reeds in Velsen aanwezige school voor uitgebreid lager avond onderwijs om te zetten in een compromis-school, teneinde het de Rooms-Katholieke en Protestants-Christelijke inwoners der gemeente mogelijk te maken, hun kinderen deze school te doen bezoeken. De meerderheid van het college zou in afwachting van het resultaat van dit pogen bereid zijn te bevorderen, dat met ingang van het cursusjaar 1954 aan de besturen van de bovengenoemde stichtingen een subsidie wordt toegekend, zulks tot aan het tijdstip, dat in deze gemeente een compro mis-school voor uitgebreid lager avond onderwijs is tot stand gekomen. Minderheidsstandpunt De minderheid acht het gewenst met het nemen van een beslissing ten aanzien van het verlenen van een subsidie te wachten tot is gebleken of een compromis-school al dan niet kan worden verwezenlijkt, omdat volgens haar anders het gevaar, dat het pogen reeds bij voorbaat tot mislukking ge doemd is, niet denkbeeldig moet worden geacht. Voor het cursusjaar 1954/'55 wordt het subsidie voor de Stichting voor Rooms- Katholiek Avondonderwijs „Sint Augusti nus" geraamd op 720,06 en voor de Stich ting Christelijke avond-Mulo op 1005, B. en W. stellen de raad voor, over te gaan tot vaststelling van het besluit tot wijziging van de gemeentebegroting, dienst 1955, hetwelk in ontwerp bij de stukken is gevoegd. De adviezen van de commissie van het onderwijs c.a. en die voor de financiën zijn bij de stukken gevoegd. Het zal over enige tijd voor de bezoekers van IJmuiden een lust worden te dwalen rond en langs de Vissershaven. In het uitbreidingsplan voor het „Staatsvissershaven- bedrijf', dat van 18 Mei af in het raadhuis in Velsen ter inzage ligt en dat in de plaats komt van het gedeeltelijke plan, waaraan geen overheidsgoedkeuring werd ge geven, komt tot uiting, dat ondanks de industriële bebouwing een grote ruimte voor recreatie zal worden gebruikt. 18de Mei uitvaardigde, heeft tot grote verbazing van onze organisatie in de loop van de middag dit via een persbericht be kendgemaakt. Deze zeer ongewone me thode van het college moet naar de me ning van de Centrale Bond in het licht van de bijzonder gevoelige situatie in het haringvisserijbedrijf als hoogst onverant woordelijk worden aangemerkt". „Nieuwe situatie" Een vergadering van vakgroepbestuur ders van de Centrale Bond uit de plaatsen Scheveningen, Katwijk en Vlaardingen heeft zich eergisteravond diepgaand met de thans geschapen situatie beziggehou den. Hoewel daar ook grote ontstemming bestond over de inhoud van de beschik king, richtte de weerstand van de bestu ren 'zich vooral tegen de gevolgde me thode, waardoor in verband met de voor tijdige publicatie van het College van Rijksbemiddelaars elk regelmatig overleg tussen de vakbond met zijn leden de kop werd ingedrukt. Tevens werd vastgesteld dat mede daar door aan enige wezenlijke punten van be lang voor de waarde dezer beslissing, zo al? de reële arbeidstijd der vissers, de om standigheden waaronder het werk wordt verricht etc., onvoldoende aandacht be steed is kunnen worden. De vergadering der vakgroepbestuurders heeft in eerste instantie gereageerd op deze methode van het College van Rijksbemiddelaars door de vissers van de Centrale Bond te advi seren om Vrijdag 20 Mei de parolen van niet monsteren en niet graaien te hand haven. Vanavond zal het definitieve standpunt der vissers worden bepaald tijdens een grote ledenvergadering met alle aange sloten vissers van de Centrale Bond uit Scheveningen. Katwijk en Vlaardingen, te houden in de Dierentuin te 's-Gravenhage. Het hoofdbestuur en de bondsraad van de Centrale Bond zijn hedenochtend bij een geweest ter bespreking van de situatie, geschapen in het bijzonder ingevolge de thans door het College van Rijksbemidde laars gevolgde methode. Wat betreft vlaggetjesdag deelt de Cen trale Bond ons nog mede, de oorspronke lijke afspraak om hieraan medewerking te verlenen te handhaven. ANBZ niet Vijfhonderd leden van de Bond van Zee varenden een mantelorganisatie der EVC die in „Padro" te Scheveningen in vergadering waren bijeengekomen, hebben besloten geen medewerking te verlenen aan vlaggetjesdag. Zij zijn voornemens de staking voort te zetten. Voorts hebben zij besloten het voorstel van het College van Rijksbemiddelaars inzake het garantieloon n i e t te aanvaarden. Men wil trachten als nog de vissers bijeen te brengen in een al gemene vergadering, waarin dan hun standpunt zal worden vastgesteld. Deze vergadering zal men zo mogelijk Zaterdag morgen houden. Inmiddels blijft de Centrale Bond het betreuren, dat de confessionele vakbewe ging niet „mee" gaat en dat de Christelijke zowel als de Katholieke bestuurders zich tijdens de besprekingen met de reders en de Stichting voor de Arbeid op de vlakte De bebouwing voor het merendeel gebouwen die in algemene zin voorzien in de behoeften van de visserij langs de Dokweg, vindt haar voortzetting langs de Havenkade. De tussenliggende ruimte wordt aantrekkelijk gemaakt door groen stroken en een brede trap met terrassen maakt het mogelijk van de Havenkade naar de Dokweg af te dalen. Die terrassen bieden de wandelaars gelegenheid te ge nieten van het schone vergezicht over de haven, de vuurtorens en de semafore. Twee vleugels Door het ombuigen van de plaats voor industriële bebouwing ontstaan twee vleu gels. Hiertussen blijft het uitzicht over de Vissershavon onaangetast. De voor inrich ting voor handel en nijverheid bestemde gronden zijn eigendom van de Staat der Nederlanden in casu het Staatsvissersha- venbedrijf. De maximale hoogte van deze gebouwen zal zodanig zijn, dat aan de be hoeften van het bedrijf kan worden vol daan. Het gebied waar onbeperkte hoogte is toegestaan, omvat onder meer de Water toren. Wel zal er naar worden gestreefd, de bebouwing aan de zijde van het wandel plateau zodanig uit te voeren, dat met de bebouwing aan de Noordkant een archi tectonisch geheel wordt gevormd. Zonder in- of uitgangen Om waardevermindering van de wonin gen aan de Havenkade te voorkomen, zullen geen in- en uitgangen aan die weg worden toegestaan. Het laden en lossen van voertuigen zal dus niet in de nabijheid van die woningen geschieden. Aan de Westkant grenst het nieuw in te rich- Vanwege de regen is de bijeenkomst van de gezamenlijke drankbestrijders-organi saties in Noordholland, althans wat het buitenprogramma betreft, in het water ge vallen. Des middags is men echter bijeen gekomen in de grote veilinghal aan de Breestraat, alwaar door de Capucijner pater Maximinus het woord is gevoerd. Spreker waarschuwde allereerst tegen lauwheid in eigen gelederen en zeide, dat de drankbestrijders eerst zelf vol bezieling van hun ideaal moeten zijn, alvorens an deren hiervoor te kunnen winnen. Ondanks de grote verschillen in richting hebben wij een ding, dat ons allen ter har te gaat; de gezondheid .van het lichaam. Het egoïsme.is één., der oorzaken, dat wij in onze strijd te weinig medestrijders heb ben en de egoïst ziet in zelfgenoegzaamheid vaak neer op de drankzuchtige. Wij moeten echter meer medelijden heb ben dan afkeer voor de slaven van de al cohol; dankzucht is immers ook een vorm van ziekte. Nadat spreker de geschiedenis der drankbestrijding had opgehaald besloot hij met de woorden: „Wij moeten dit werk niet doen om eigen eer en roem, maar al leen uit liefde voor onze medemens". Deze middag werd voorts gevuld met het optreden van de jeugdgroep van „Kinder geluk" en het geheelonthouderskoor van „D.O.V.". De aangekondigde optocht werd vanwege een te geringe belangstelling af gelast. Nadat begin van deze week als eersten van de buitenlandse deelnemers aan het Europese tweelingencongres te Oirschot waren aangekomen de tweelingzusters El- fride en Clotilde Rauscher uit Miinchen, in de loop van de week gevolgd door enige anderen, meldden zich op Hemelvaartsdag nog een dertigtal tweelingen aan in het tweelingendorp Oirschot. Ongeveer de helft van de te verwachten buitenlandse deel nemers is nu gearriveerd. Verreweg het merendeel zijn Duitsers, de overigen ko men uit België, Oostenrijk en Zweden. In totaal worden 71 tweelingen uit het buiten land verwacht, zo nog uit Finland, Frank rijk, Italië, Zwitserland en het Saargebied. De 213 tweelingen uit Nederland die heb ben ingeschreven, komen op de openings dag van het congres, dat is Zaterdag 21 Mei. AAN0EEL VAN ONS LAND IN 0E NOORDZEE VISSER'J PERCENTAGES V.O DEELNEMENDE LANDEN IN DE VISSER'JDE NOORDZEE (tÉE) hielden wat de eisen betrof. Zij vroegen om een garantielaan van 56.per week, waar de CBTA 75.per week tegen over stelt. (Indien de beschikking van het college van Rijksbemiddelaars wordt aanvaard, waarop voorlopig de kansen gering schij nen te zijn, wil dit nog niet zeggen, dat de onzekerheden zijn opgelost, zodat het vertrek naar de eerste Hollandse nieuwe van de loggervloot zeer dubieus is, al zul len de vlaggetjesdagen dan waarschijnlijk Zaterdag nu wel doorgaan. De reders van hun kant nemen het de opvarenden hevig kwalijk, dat zij op deze wijze de naderende uitvaart van de vloot een spaak in het wiel steken.) ten gebied aan de reeds bestaande in dustrie-objecten, aan de Oostkant, voor zo ver aansluitend aan de Havenkade, aan de bebouwde kom. Meer Zuidwaarts sluit het aan aan het Wederopbouwplan voor meuw-IJmuiden met name aan Duinwijk. Er is gestreefd naar een goede aaneenslui ting van deze drie plannen. Als gevolg hiervan, mede op aandrang van de directeur van het bedrijf, zal de verbindingsweg, die in het plan voor nieuw-IJmuiden stond ge projecteerd, namelijk van de Linnaeus- straat naar de Halkade vervallen. Deze wijziging zal aan de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting worden voor gesteld. De Nederlandse Amateur Toneel-Unie (NATU) heeft Donderdag haar vijftien jarig bestaan met een Landdag in Espla nade te Utrecht herdacht. In zijn openingswoord zei de NATU- voorzitter mr. P. Cleveringa dat meer en meer wordt ingezien, dat het amateur toneel een waardevolle bijdrage vormt tot de volksontwikkeling en de volkscul tuur. De in 1940 opgerichte NATU heeft zich snel kunnen ontwikkelen. Na de oor log is een nieuwe organisatorische opzet met een algemeen organisatorisch centrum tot stand gekomen. In samenwerking met het Werkverband Katholiek Amateurtoneel is een Neder landse bibliotheek voor het amateurtoneel bijeengebracht. Sedert 1954 zijn er boven dien vormingscentra met vier provinciale toneeladviseurs. De taak van de NATU is, dit alles te con solideren en uit te bouwen, aldus mr. Cle veringa. Prof. dr. Libbe van der Wal hield een inleiding over het gebruik van klassieke motieven in het moderne toneel. In de namiddag heeft een gecombineerd Utrechts gezelschap in de Stadsschouwburg een voorstelling gegeven van „The admira ble Crichton" (Nederlandse titel „De na tuur regelt alles") onder regie van Arend Hauer. Van 23 tot 25 Mei zal een oefening op het gebied van onderzeebootbestrijding en konvooibeveiliging in Het Kanaal worden gehouden door zee- en luchtstrijdkrachten van bij Het Kanaalcommando van de Noord-Atlantische Verdrags-Organisatie aangesloten landèn. Van Nederlandse zijde nemen aan deze oefening deel de torpe- dobootjagers Evertsen en Kortenaer, de fregatten Van Ewijck en De Zeeuw en drie Neptune lange-afstands patrouille vliegtuigen van squadron 320 van de ma rineluchtvaartdienst. De leiding van deze oefening berust bij de maritieme opperbevelhebber van Het Kanaal-commando en de opperbevelhebber van de luchtstrijdkrachten van dit com mando tezamen. Het is de bedoeling, de samenwerking tussen zee- en luchtstrijd krachten in het gevecht rond konvooien te beoefenen. BINNENLAND Enige duizenden leden van Ned. Herv meisjes- en jongelingsverenigingen op Ge reformeerde Grondslag hebben Donderdag de in de Beatrixhal te Utrecht gehouden toogdag bezocht en hebber, geluisterd naar referaten, die daar werden uitgesproken onder het motto: „Christen zijn in deze tijd". Nadat de voorzitter van de Jongelingsbond ds. Jac. Vermaas uit Bodegraven, die de ochtendvergadering presideerde, de bijeen komst had geopend, hield ds. H. N van Hensbergen uit Renkum de Hemelvaarts- meditatie. Vervolgens werden de referaten gehouden. Ongeveer 500 vrijgezellen, mannen en vrouwen, zijn op de Wereldvrijgezellendag bijeen gekomen in de Rotonde van de Hout- rusthallen te Den Haag. De vrijgezellen heb ben zich met ernstige zaken beziggehouden, zoals de vrijgezel en zijn belasting, de phi- losophie der verveling in verband met het vrijgezellenleven en een eigen flatje voor iedere vrijgezel. Maar ook zijn lichter zaken aan de orde geweest, in de vorm van een cabaret, verzrogd door Fred Bourgonje. Mary Pos bracht een speciale boodschap uit Amerika. Te Tilburg is de 61-jarige oud-politie man F. van Nieuwenhoven om het leven gekomen tengevolge van gasverstikking. Een kraan van het gasfornuis was blijven openstaan. In de douchecel van een huis aan het Rokin te Amsterdam heeft de bewoner zijn 25-jarige Franse logé dood aangetroffen Hij lag op een nog in werking zijnde elec- trische haardroger, waarvan het isolatie materiaal was vergaan. De jongeman was geëlectrocuteerd Mr. dr. L. N. Deckers heeft met het oog op zijn drukke werkzaamheden moeten be sluiten het voorzitterschap der stichting Nederlandse Reiskamer over te dragen aan mr. T A. van Dijken te 's Gravenhage. Het drie-jarig meisje Ada WTeeteling uit de Verzetstraat te Koog aan de Zaan is door het houten dak van een regenput ge zakt en verdronken. Het ongeluk gebeurde op het terrein van een oud boerderijtje, dat in de buurt van de ouderlijke woning staat. Hoewel het kind vrij snel werd gevonden, kon kunstmatige ademhaling niet meer baten. Het gezin Weeteling was slechts twee dagen geleden uitgebreid door de geboorte van een jongetje. In het dorp Grubbenvorst zijn de laatste tijd nachtelijke asperge-dieven aan het werk. Bij een landbouwer werd een hoeveel heid van 60 kg. uit een opslagplaats ont vreemd. Op andere percelen van diverse landbouwers hebben de dieven zich de moeite getroost zelf een flinke partij asperges uit de bedden te steken, nadat zij eerst ge reedschap uit schuren hadden genomen. Bij ministeriële beschikking is vastge steld eer mouwenembleem voor de Vijfde Divisie. Het is een regelmatige vijfhoek in de kleur Nassaublauw. welke nagenoeg is gevuld met een oranjekleurig, uit vijf blad- delen bestaand kanstanjeblad met steel. Het Vrije Volk (Soc.) constateert, dat de verantwoordelijkheid voor de crisis wel vaststaat. Dat de gehele regering haar lot aan het ontwerp verbond, kan alleen maar verklaard worden uit de overweging, dat voor verscheidene ministers het werk. dat zij hadden voorbereid wij denken aan de belastingontwerpen, meer nog aan de ouderdomsvoorziening zo belangrijk was, dat zij het niet wilden laten stranden op het huurontwerp en dat zij daarom een zekere crisis hebben willen vermijden door het stellen van de kabinetskwestie met de kans, dat het ontwerp zou worden aange nomen en het belangrijke werk zou kun nen worden voortgezet. Voor de Kamer lag de zaak uiteraard iets anders. Met name de socialistische fractie, die steeds op het standpunt heeft gestaan, dat het gehele huurprobleem moest worden opgelost door aan een huur verhoging te verbinden een compensatie en de vorming van een egalisatiefonds, waarin een deel van de huurverhoging zou moeten worden gestort, kon over haar be zwaren niet heenstappen, nu voor de derde keer een huurverhoging aan de orde kwam met vele gebreken en onbillijkheden en zonder uitzicht op een afdoende regeling van het huurvraagstuk zoals zij zich die voorstelt". Trouw (Prot. Chr.) zegt, dat het we zen van de grieven van de PvdA-fractie te gen het beleid van het kabinet en van de socialistische ministers is, dat deze fractie vindt, dat het kabinetsbeleid en dat de so cialistische ministers te veel voeren in het zog van de Christelijke partijen. Dat zat de heren zo hoog en dat zat de heren zo diep, dat ze het niet langer ver kroppen konden en dat er voor hen een uitweg moest komen, zelfs als die zou moeten gaan ten koste van de man, die de Partij van de Arbeid na de oorlog groot gemaakt heeft en dat is dr. W. Drees. Voor allen, die menen, dat in de laatste jaren de Christelijke partijen in het zog van het socialisme gevaren hebben, is dit een aanwijzing hoe mis zij het hebben ge had". De Volkskrant (Kath.) schrijft,dat de P.v.d.A. „haar eigen machinist van de trein heeft gestuurd, hoewel „Het Vrije Volk" bij de herdenking van de bevrij ding schreef: „Als Drees in de Kamer het algemeen beleid verdedigt, rustig en soms bijna huiselijk, dan komen ook zijn tegen standers onder de indruk van het vertrou wen, dat deze man inboezemt"Nu wa ren het nota bene zijn eigen partijgenoten die het tegendeel bewezen. En hebben zij andere reisgenoten? Zijn dat prof. Oud, Weiter, ds Zandt en Gort zak met wier hulp zij dr. Drees de laan uitstuurden? Onderwijl ligt daar de ravage langs de politieke rails. Het gaat niet enkel om de trein, niet enkel om de kostbare last van de belastingverlaging, maar ook om de ouderdomsvoorziening, een noodregeling voor wedeuwen en we zen en een kinderbijslag voor zelfstan digen. Al deze op stapel staande zaken be wijzen dat een vooruitstrevende politiek mogelijk blijft, zolang het niet om typisch socialistische doeleinden moet gaan. Maar als de P.v.d.A. die hoger stelt, wordt sa men reizen, nu en morgen, onmogelijk. Algemeen Handelsblad (lib.) meent, „dat er een duivelskunstenaar voor nodig zal zijn om als kabinetsformateur deze ingewikkelde en akelig verstrengel de crisis op te lossen. Tenslotte zal er we gens het in Nederland geldend meer-par- tijsysteem toch een compromis uit de bus moeten komen. Kijkt men iets dieper dan de oppervlak te, dan is ook in deze kabinetscrisis de te genstelling te bespeuren tussen hetgeen men de souvereine minachting voor nuan ces, na de oorlog in Nederland „progres sief" en „conservatief" is gaan noemen. Vooral de linkervleugel van het socialis tische kamp is voor en na blijven aandrin gen op een sociaal-economische politiek, welke particuliere kapitaalvorming onge veer als een misdaad beschouwt. Tenslotte kan de vleugel van ir. Vos in de P.v.d.A. thans een vreugdevuur ontsteken. Of ech ter andere groeperingen in deze vreugde zullen delen, is hoogst twijfelachtig. Het Parool (soc.) zou het, met de verkiezingen van 1956 voor de boeg, het beste vinden wanneer het nu demission- naire kabinet, eventueel in gereconstrueer de vorm, tot volgende zomer het bewind zou blijven voeren. „Wij ontveinzen ons evenwel niet, dat er tegen deze oplossing van allerlei kanten bezwaren kunnen rijzen. Ten slotte is het nu uitgebroken conflict slechts een symp toom van tegenstellingen, die onder en lang niet altijd onder! de oppervlakte al heel lang bestaan. De tegenstelling nl. tus sen hen, die een voortzetting wensen van het sociaal-progressieve beleid, dat ken merkend was voor de eerste jaren na 1945 en daartegenover degenen, die nu de tijd gekomen achten op zijn best pas op de plaats te maken. Op den duur is een vruchtbare samen werking bij zo verschillende uitgangpunt niet mogelijk. De Nieuwe Rotterdamse Cou rant (lib.) meent, dat op het eerste ge zicht de vorming van een nieuw kabinet uit de confessionele groepen, eventueel met liberalen, geen heksentoer behoeft te lij ken. „Maar als men nagaat dat er aan een regeringsbeleid toch nog heel wat meer essentieels vastzit dan huren en belastin gen hoe acuut deze vraagstukken ook mogen zijn dan rijst toch twijfel aan de mogelijkheid om nu met veel gemak een kabinet, zoals wij er tussen de twee oor logen een aantal hebben gehad, samen te stellen. Herinnert men zich dan, dat mr. Burger het verbinden van de kabinetskwestie aan het huurontwerp „buiten proporties" noem de; en voorts dat prof. Romme een crisis als „duidelijk in strijd met 's lands belang" kwalificeerde; dan zou men mogen ver wachten, dat de brede basis, die sinds 1952 bestond, door de grootste twee groepen nog steeds principieel niet verwerpelijk en wel licht ook uiterst nuttig wordt gevonden; ondanks tegenstellingen, die door feiten als het bisschoppelijk mandement niet bepaald zjjn verzacht."

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 13