Belgische „Limbourg" liet zich boeien op Hondsbossche Zeewering :J rtfv 777 STATE (xpress 777 Panda en de Meester-Klokkenmaker PANG Wereldnieuws „Lingekerk" (7000 ton) klaarde het De radio geeft Zaterdag Voor nieuwe mij de SWE (XPRESS Plafonds slecht? REGENKLEDING ^ocL ló Let zo VRIJDAG 20 MEI 1955 2 VIER MAAL EEN LIJN PER VUURPIJL fa met de nieuwe mélange <2)ct. Aii zo zacht *t>e vets/uzpeusuf. Pan demsfe tang. BAKKER'BEHANG Montgomery komt naar Nijmegen Straalhélicopter op de Ilsy Nederlandse oorlogsinva liden waren drie dagen in België Carnavalsvloot gaat Reimerswaal veroveren TE KUST EN TE KEUR HOREN EN ZIEN (Van een verslaggever) IN DE ONSTUIMIGHEID EN VAAGHEID van storm, golven en door grond- zeeen opgezweept zand heeft de zeesleper „Tyne" Woensdagmiddag voor de Nederlandse kust bij IJmuiden een vooral voor de bemanning vermoeiend gevecht moeten leveren. Als gevolg van de storm was het Belgische motor schip „Limbourg" om één uur dwars van IJmuiden in moeilijkheden geraakt. Het 2734 ton metende schip dreef op de woelige, fel aanschietende zee naar de kust en dreigde te stranden wanneer niet onmiddellijk assistentie werd ver leend. De sleepboot „Tyne", die met de „Maas" bij de in nood verkerende 7000 tonner „Lingekerk'* was, is daarna bonkend op en onder de woedende irg" tot stand te brengen met de Belg, maar toen de „Tyne" zelf dreigde te standen ing' golven door op de „Limbourg" afgegaan. De sleper heeft getracht verbinding op de kust bij Camperduin, moest de „Limbourg" met de bemanning aan zijn lot worden overgelaten. Het vrachtschip liep om vijf uur bij paal 23 op de Hondsbossche Zeewering tussen Petten en Camperduin, vlak bij de Dromerdijk en de plaats waar indertijd de Noor „Frameggen" heeft vastgezeten. DE SLEPERS „Tyne" en „Maas" waren 's morgens vroeg al van Maassluis uitge lopen om op verzoek van de N.V. Ver enigde Scheepvaart Maatschappij een oogje in het zeil te houden bij de 7000 ton meten de Nederlandse „Lingekerk", die dwars van IJmuiden niet tegen de storm kon indraaien en naar de kust afdreef. Beide slepers hadden al drie dagen in Maas sluis op betere weerberichten liggen wach ten. Enige uren later in de middag is de „Lingekerk" anker op gegaan en met vier mijl per uur in Zuid Westelijke richting weggevaren. „Tyne" naar Belz INMIDDELS was om een uur op de noodfrequentie van 500 meter de Belgische 2734 ton metende „Limbourg" in de aether gekomen. Onder de rook van IJmuiden wenste het schip onmiddellijke assistentie, daar het naar de kust dreef. De 100 meter lange en 15 meter brede „Limbourg" had geen lading in en kon geen zee houden. De sleepboot „Maas" kreeg toen zelf met pech te kampen. Er was water in de olie ge komen bij dit ruwe weer en de motoren moesten worden gestopt. De sleper ging dwars van IJmuiden voor anker en de 386 ton metende „Tyne" onder commando van kapitein A. Poot kreeg van het hoofdkantoor in Rotterdam opdracht zich een weg te worstelen naar de in nood zijnde „Limbourg". Viermaal een lijn MAAR OP dat moment was de Belg een nieuw schip; in 1947 klaar ge komen al zo ver naar de kust verdaagd, dat het voor de „Tyne" heel moeilijk was het schip te naderen. Tot vier maal toe schoot de sleper over een zee, die hels hoog opliep, naar de „Limbourg" toe. Al die vier keren werd een lijn overgeschoten met een vuurpijl, maar het mocht niet lukken. De „Limbourg" liep nog te veel vaart en de lijnen vielen naast het schip. Op het laatste moment liet de Belg het anker vallen en kon de „Tyne" het voor ADVERTENTIE Jet HUKKIO têfcteycu tinj! BARTELJ0RISSTR HAARIEM TEL 13439 FERD, B0LSIR. 48 A DAM TEL. 717162 Falcon Zijden Regenmantels ƒ49.75 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen, 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. 8.00 Nieuws, weerbericht en Katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Radio Rallye. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.55 Radio Rallye. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Radio Rallye. 12.40 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Radio Rallye. 13.25 Amusementsmuziek. 13.55 Platen. 14.00 Boek bespreking. 14.10 Platen. 14.15 Radio Rallye. 14.20 Engelse les. 14.40 Platen. 16.30 Voor 'de jeugd. 17.00 Amateursprogramma. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Samenzang. 18.15 Journa listiek weekoverzicht. 18.25 Platen. 18.30 Parlementair overzicht. 18.40 Amusements muziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichtbaken, cau serie. 19.30 Avondgebed en liturgische kalen der. 19.45 Een Indonesische Bisschop tot Katholiek Nederland, toespraak. 19.55 Om- roep-orkest en soliste. 20.40 Actualiteiten. 20.55 De gewone man. 21.00 Gevarieerd pro gramma. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Espe ranto. 23.22 Orgelconcert. 23.50—24.00 Radio Rallye. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Even opkrikken. 7.50 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.35 Orgel. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.40 Pianorecital. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Lichte muziek. 14.25 Orgel en zang en 14.45 Eindexamen of niet. discussie. 15.45 Kamermuziek. 16.05 Van de wieg tot het graf. 16.20 Omroep-orkest. 17.05 Weekjournaal. 17.35 Dansmuziek. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Dansmuziek. 18.45 Regeringsuitzending: Atlantisch aller lei, een en ander over de 14 landen van het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 De Bijbel is een moeilijk boek. causerie. 19.55 Deze week. causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Operette concert. 20.50 Gevarieerd programma. 21.30 Platen. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Rally Radiostad. 22.40 De Odeonmoorden, hoorspel. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15—24.00 Rally Radiostad. TELEVISIE (V.A.R.A.) 20.15 Actualiteiten en weeroverzicht. 20.30 De zingende stift. 20 Zo zijn onze manie ren. TV-spel. 21.00 Filmverzoekprogramma. 21.25 Pauze. 21.30 Gevarieerd programma. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.30 Radio journaal. 15.00 Kamermuziek. 15.45 Accor deon. 16.00 Chansons. 16.15 Accordeon. 16.30 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.20 Liturgische zangen. 17.30 Orgel recital. 17.50 Platen. 18.10 Orgelrecital. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Omroep-Ommeganck. 21.15 Verzoek programma. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekpro gramma. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Dans muziek. BBC 22.0022.30 Nieuws. Feiten van de dag. Vorm en kleur. SportjournaaL (Op 224 en 75 m.). de vijfde maal proberen. Langzaam strom pelde de bij Cockerill in Hoboken gebouw de „Limbourg" nog verder naar de Noord- Hollandse kustlijn. De Belgische kapitein liet zijn marconist via de zender vragen, waarde „Tyne" nu bleef. Zand op dek! HET WAS vier uur. Op de duinen bij Bergen en Camperduin waren al wat kust bewoners verschenen. Zij hebben de strijd op enige afstand van de kust kunnen volgen. Vijf minuten over vier: „Ik ben de kapi tein van de Limbourg, komt u nu?" Rustig antwoordde de marconist van de „Tyne": „We komen weer naar u toe, heb ben veel last van de grondzeeën. Een ogen blikje, alles valt hier Tien minuten voor vijf. Voor de „Limbourg" was het einde gekomen. De Belgische kapitein meld de, dat zijn schip stootte en aan de grond zat. Alsnog wilde men op de de tussen Petten en Bergen op een van de pieren van de Hondsbossche Zee wering gestrande Belg. Het was te riskant. Het ging niet meer. De 2000 pk motor van de „Lim bourg" stond stil, het schip reed op de keien van de machtige zeedijk. Water sluiers schoten over het schip; mannen van de afdeling Petten van de Kon. Voord- en Zuid-Hollandse Redding Maatschappij onder leiding van de heer J. Timmermandie al cm half vier voor een mogelijke stranding van de Belg waren gewaarschuwd en de wacht had den gehouden, kwamen over de dijk uit Petten naderbij. Zij liepen naast de tractor en wagen, waarop het vuurpijl toestel werd meegevoerd. „We kunnen u niet maér helpen., onze diepgang is 14 vost'', deelde de ,Tyne" mee over de radio. De kreeg nog wat geruststellende woorden en detoszegging, dat de sleper bij het volgende hoog water zou terugkeren met een kleiner schip. Een sleper met geringe diepgang zcu dan de lijn kunnen overbrengen. Lekgeslagen OF DE kapitein van de Belg daarmee accoord ging, werd gevraagd. Ogenblikske. Jawel dan, maar de „Limbourg" stootte erg en was al lek geslagen aan bakboords zijde. Inmiddels v;ai aan de wal het wipper apparaat in gereedheid gebracht. Ónder leiding van de Pettenaren J. Timmerman en J. Bellis werd de installatie opgebouwd en kon even na vijven het commando wor den gegeven voor het eerste schot. Dit was raak ook. De verbinding met de „Lim bourg" was tot stand gebracht en een half uur later kon een vertegenwoordiger van de Reddingmaatschappij in de broek aan boord gaan om te horen wat de bemanning wenste. Niet van boord gaan", was het antwoord. Om kwart over zes zette de „Tyne" koers naar IJmuiden, waar de „Maas" onder commando van kapitein D. Strijbos inmiddels was binnen gekomen en had af gemeerd bij de Kleine Sluis. De „Tyne" kreeg ligplaats in de Vissershaven bij de cantine van het Staatsvissershavenbedrijf. Inspecteurs er bij IN IJMUIDEN werden door inspecteurs en vertegenwoordigers van Smit vervol gens alle voorbereidingen voor het ber gingswerk getroffen. W. A. v. d. Tak's Ber gingsbedrijf te Rotterdam zou het ber gingsvaartuig „Dolfijn" naar IJmuiden sturen en uit België kwam de super-inten dant, de heer v. d. Poll, naar IJmuiden, om in de nacht door te reizen naar Petten. Op de dijk bij de „Limbourg" was men in de koude nacht druk bezig met het over zetten van enige personen naar het schip. Langdurige bergingszaak De situatie van de „Limbourg" ver slechterde danig in de nacht. Het schip kwam dwars tegen de dijk te liggen en maakte veel water aan bak boordskant. „Dit wordt een langdurige bergingszaak", meende de experts van Smit en v. d. Tak. Door v. d. Tak zullen pompen aan boord van de „Limbourg" worden gebracht om het schip bij vlot brengen vlot te houden. Het zou in de bedoeling liggen de Belg on middellijk na het vlot brengen in IJmuiden binnen te slepen en naar Amsterdam te brengen. Op Hemelvaartsdag zijn veien naar de strandingsplaats van de „Limbourg" ge trokken. Het zelfde beeld als dat bij de stranding van de „Katingo" en „Frameg gen" heeft zich inmiddels daar bij Petten gevormd: prentbriefkaarten doen een hoge koers, enige tentjes met eetwaren deden goede zaken en de toeschouwers zelf ver drongen elkaar zich te laten vereeuwigen bij de boeg van het schip. De bemanning heeft dit alles gelaten aangezien. Een aan taal van hen zal het schip volgende week veriaten om naar België terug te reizen. „Holland" naar Rosa-N Om\ kwart over twee in de middag kwam op enige mijlen ten Noord-Westen van het lichtschip Texel het Italiaanse 3200 ton metende stoomschip „Rosa N" in moeilijk heden. Ook dit schip kon niet langer in zee blijven en dreigde op de Haaksgronden te stranden. Rederij Doeksen op Terschelling sloot enige minuten later al een contract met de kapitean van de „Rosa N", waarna de sleepboot „Holland" de haven van West Terschelling verliet en door zware zeeën Zuid-over stoomde. Om acht uur in de avond was de „Holland" in de nabij heid van de „Rosa N" en begonnen de po gingen om vast te maken. De zee flauwde toen iets af. De sleepboot „Holland" slaagde er in op de „Rosa N" vast te maken en het schip verder uit de kust te slepen. In de ochtend van Hemelvaartsdag werd de „Holland" bedankt en heeft de „Rosa N" op eigen kracht de reis voortgezet naar Dover. ADVERTENTIE A ADVERTENTIE In diverse fnsse vruchtensmaken a 32 cent per 100 gram en in rollen a 17 cent per rol Let op de naam RANG op het beschermend omhulsel ADVERTENTIE LAAT ZE BEHANGEN Het resultaat is verrassend Gen. Cronjéstr. 135, Haarlem, Tel. 11657 Vakkundige behangers beschikbaar Feest ter gelegenheid van het 1850-jarig bestaan van de stad De feesten ter gelegenheid van het 1850- jarig bestaan van Nijmegen zullen deze zo mer worden opgeluisterd door een bezoek van veldmaarschalk Lord Montgomery of Alamein, die zich op de hoogte komt stel len van de wederopbouw van Nijmegen. Prof. dr. W. Asselbergs (Anton van Duinkerken) schreef een rijmprent over de geschiedenis van Nijmegen. Deze prent zal aan de schooljeugd worden uitgereikt na mens het gemeentebestuur. Het feestprogramma van de herdenking omvat de opvoering van het historische spel uit de oer-Romeinse tijd „Lucina", van de Nijmeegse auteur Jan Hell met mu ziek van M. Monnikendam. Naast verschillende sportevenementen en een feestverlichting van parken, singels, straten en pleinen komen er vier tentoon stellingen. In het Waaggebouw wordt van 11 Juni tot 3 Juli een expositie gehouden onder de titel: „Nijmeegse kunstenaars zien Nijmegen". Van 11 Juli tot 22 Augus tus is er een tentoonstelling van heden daagse wandtapijten naar ontwerpen van Chr. de Moor, H. Bayens, Ch. Roelofs, Cuno van der Steene, K. Andrea, J. Bou- huis en Theo Kurpershoek. In het ge meentemuseum op Mariënburg wordt van 9 Juni tot 31 Augustus een expositie ge houden van schatten uit Merovingische graven. In het Rijksmuseum Kam is er in dezelfde tijd een tentoonstelling onder de titel: Keizer Trajanus en de keizerlijke fa milie. c s Op de internationale luchtvaartshow die op Tweede Pinksterdag op Ypenburg wordt gehouden, zal onder meer de Franse straal hélicopter SO 1221 „Djinn" te zien zijn. Het toestel zal met een vrachtvliegtuig op 29 Mei op Ypenburg aankomen. De „Djinn" wordt voortbewogen door een straalturbi- ne, die de rotor met aan de bladtippen ont snappende gecomprimeerde lucht aandrift. Het is de eerste keer dat deze straalhéli copter boven Nederland wordt gedemon streerd. Er zullen 323 vliegtuigen uit 11 landen aan de Ilsy deelnemen. De Genie zal een Baileybrug bouwen over de rijksweg 's-GravenhageRotter dam ten behoeve van de voetgangers die de Ilsy zullen bezoeken. Pontonniers leggen twee pontonbruggen in de voetgangersrou tes naar Ypenburg. HAAGSE HERVORMDE GEMEENTE GAAT KERKEN BOUWEN De Haagse Nederlands Hervormde Ge meente zal in Moerwijk een van de nieuwe woonwijken in het Zuid-Westen van Den Haag met de bouw van de Immanuelkerk beginnen. Sinds het einde van de oorlog zijn drie kerkgebouwen, drie kapellen, twee wijk- gebouwen en een noodkerk gebouwd. Thans is nog in aanbouw de Kruiskerk in het Bezuidenhoutkwartier, die de tijdens de oorlog bij een bombardement vernielde Wilhelminakerk zal vervangen. Voorts zijn er plannen voor een tweede kerk in de Zuid-Westelijke woonwijken, een tweede kerk in het Bezuidenhoutkwartier, en een kerk in een nog tot uitvoering te brengen uitbreidingsplan en een kapel in een reeds oude wijk. Voor deze vier nieuwe gebou wen worden de kosten op ongeveer twee millioen gulden geraamd. De bouwkosten worden overwegend uit leningen bestreden. Over de bestemming van de Willemskerk in het centrum van de stad staat nog niets vast. In de zich ontvolkende binnenstad is men niet meer met grote kerken gediend. Aangezien het kerkgebouw door Koning Willem III is geschonken en prinses Ju liana er is gedoopt, zal over een eventuele nieuwe bestemming niet worden beslist buiten het Koninklijk Huis om. 23. Met een boosaardig lachje loerde Grump naar het bergpad beneden hem, waarop hij zojuist een zwaar rotsblok had laten neerstorten. „Daar komen ze aan met hun slee", bromde hij, „die bijziende klok- kenprutser zal dat blok wel te laat in de gaten hebben om nog te kunnen remmen". Deze hoop van de schurk werd helaas be waarheid Het volgend ogenblik klonk van beneden Panda's verschrikte stem: „Pas op.' Een rotsblok! Midden op de weg!!" Deze waarschuwing werd gevolgd door een luide slag, die dreunend tussen de bergen weerkaatste. „Gelukt!", riep de boze Grump, dansend van boosaardige vreugde. Daar beneden was de sledetocht van Panda en de meester-klokkenmaker tot een plot seling einde gekomen. De grote slee lag gekanteld tegen het rotsblok en van de kleine was nog slechts wat kachelhout overgebleven. „Aha, nu zie ik welke rots u zoeven bedoelde", zei de bijziende klok kenmaker, het blok betastend. „Dat is wel wat laat", merkte Panda bitter op. Ruim vijftig Nederlandse oorlogsinvali den zijn na een driedaagse tocht door Bel gië, waar zij met Luxemburgers en Fransen de gast waren van het „Oeuvre royale des Automobiles pour Invalides de Guerre" de Belgische zusterorganisatie van de stichting MOVEO (Meer Ontspanning Voor Ernstige Oorlogsinvaliden), naar hun woonsteden teruggekeerd. De tocht eindig de te Antwerpen, waar de Fransen, Neder landers en Luxemburgers door de burge meester ontvangen en toegesproken wer den. De dag werd besoten met een rond vaart op de Schelde, die aangeboden was door de maatschappij „Flandria". Aan boord brachten de vertegenwoordigers van de Franse, Luxemburgse en Nederandse orga nisaties de dank over aan hun Begische gastheren voor deze driedaagse tocht, die de invaliden veel vreugde heeft gebracht. De voorzitter van MOVEO, generaal-ma- joor b.d. W. J. Rijkens, reikte de directeur van de Flandria het ere-insigne van de bond uit. De avond tevoren, aan een gala diner in Brussel, bood de president van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogs slachtoffers, de heer W. J. M. van Lan- schot, de Belgische bond een moderne rol stoel aan, waarvoor de leden van zjjn bond het geld hadden bijeengebracht. Na de middag op de Schelde werden aan allen namens koningin-moeder Elisabeth van België sigaretten uitgedeeld. Tijdens de jongste carnavalsviering heeft de Bergse carnavalsprins Nilles I de aan dacht gevestigd op de problemen van Bra bants Westhoek in verband met de Delta plannen en de aanleg van het Antwerpen Moerdijkkanaal. Hij kondigde een krijgsplan aan ter ver overing van het verdronken land van Rei merswaal, een plan dat op 10 Juli zal wor den uitgevoerd. Een gepavoiseerde vloot van „oorlogsschepen," bemand met krijgs haftige Bergenaren zal de haven van het „Krabbegat" verlaten en zee kiezen naar Reimerswaal. Men is in samenwerking met een watersportvereniging druk bezig met de technische en organisatorische voorbe reidingen van de tocht. Ook in Zeeland zullen „vlootversterkingen" worden aangek- zocht aan de expeditie deel te nemen. Vrfjheid. De woningdienst van de stad New York heeft bevestigd 30.000 bewo ners van met regeringssteun gebouwde woningen schriftelijk te hebben medege deeld dat zij hun woning zullen moeten verlaten indien zij weigeren te verkla ren dat zij geen lid zijn van een of meer der 200 met name genoemde zo genaamde subversieve organisaties. Al leen zij die verklaren geen lid van een van die organisaties te zijn mogen in hun woningen blijven. De termijn is 1 Juni. Vechtjas. Senator McCarthy heeft Woens dag voorgesteld, dat de Verenigde Sta ten infanterie eenheden naar China zou zenden als alle onderhandelingen over vrijlating van de Amerikaanse vliegers, die in China gevangen gehouden wor den, zouden mislukken. In een schrij ven aan president Eisenhower meldde de senator zich als eerste vrijwilliger voor een straf-expeditie naar China. McCarthy is reserve luitenant-kolonel. Besluit. De Engelse „National Amalgama ted Union of Stevedores and Dockers", de landelijke bond van stuwadoors en havenarbeiders, heeft in een bestuurs vergadering besloten zijn plannen voort te zetten om zijn 17.000 leden Maandag aanstaande in Liverpool, Londen, Man chester en Hull in staking te laten gaan. Het bestuur verwierp een aanbod van de TUC, het Trades Union Congress, om te bemiddelen. De waterrekening. De Franse minister voor Binnenlandse Zaken heeft bij de Nationale Vergadering de rekening ge presenteerd voor de kosten van het herstellen van de wegen, de waterwe gen en de gebouwen die bij de over stromingen van de afgelopen winter toen de Seine en vele andere riviereh recordhoogten bereikten of benaderden en grote oppervlakten onder water kwamen te staan. Zij bedroeg vier mil liard francs 40 millioen gulden. Atomisch. De Amerikaanse marine heeft plannen voor de bouw van een vlieg- dekschip, dat door atoomenergie zal worden voortgedreven. De Amerikaan se marine zal in totaal de beschikking over acht atoomonderzeeboten krijgen. Voor de bouw van vier is reeds machti ging verkregen. De tweede Amerikaan se door atoomkracht aangedreven duik boot de „Seawolf", zal medio Juli in Groton, Connecticut, te waier warden gelaten, volgens een bekendmaking van de Amerikaanse marine. Zij werd ge bouwd op dezelfde werf waar de Nau tilus geconstrueerd werd, die momen teel de Atlantische Oceaan bevaart. Puréactionnair. Het hoofd van het insti tuut voor onderzoek van plantenzaden op de Oost-Duitse staatsboerderij Buechow, dr. UIrich Baltzer, is tot twaalf jaar dwangarbeid veroordeeld wegens poging tot vernietiging van aan de staat toebehorende pootaardappelen, aldus meldde het Oost-Duitse blad Salk. De inentingscampagne tegen kinder verlamming in de Verenigde Staten on dervindt opnieuw vertraging. De reeds vrijgegeven hoeveelheden van het vac- cin-Salk is bijna opgebruikt, doch de „komende dagen zullen geen nieuwe hoeveelheden vrijgegeven worden", zo verklaarde Woensdag een woordvoer der van de gezondheidsdienst in Wash ington, omdat eerst een verder onder zoek zal worden ingesteld naar de „ver warde toestand". Ontwikkeling. Het Franse kabinet heeft Woensdagavond het program voor de ontwikkeling van de atoomenergie goedgekeurd, dat in drie jaar honderd milliard frank zal vergen. Overgelopen. De Russische geoloog Iwan- jef heeft in het bekken van de rivier de Tsjiksi in het district Transbaikal (Si berië) beenderen gevonden van een Hipparion, een op een paard gelijkend dier. De Hipparion leefde millioenen jaren geleden in Amerika. Dit is de eerste maal, dat er skeletresten van deze uitgestorven diersoort in Siberië zijn gevonden. ADVERTENTIE voor DAMES en HEREN. Vele merken, prima kwaliteiten, o.a.: FALCON met plaidvoering v a. 49.75 BIG-BEN PLASTICJASSEN v.a. 14.75 Gen. Cronjéstraat 40-44 - Tel. 15438 WE HEBBEN gezien, dat eenzelfde uit wendige prikkel in verschillende zintuigen ook verschillende gewaarwordingen op roept. Want een electrische prikkel op het oog geeft een lichtindruk, maar die zelfde electrische prikkel op het trommelvlies geeft een geluidsgewaarwording. Hieruit kunnen twee belangrijke conclusies wor den getrokken. Ten eerste, dat elke zin tuigzenuw slechts een bepaal- de gewaarwording naar het be wustzijn kan leiden (wat we overigens al lang wisten, want niemand zal het in zijn hoofd halen de hand achter het oog tehouden om beter te kunnen luisteren, noch zal hij het oor toeknijpen om beter te kunnen zien!). De tweede, en wellicht belangrijkste gevolgtrekking is, dat het specifieke van een zintuigelijke gewaarwording niet ligt in de buitenwereld, maar in onze zintui gen zelf. Immers, dezelfde (electrische) prikkel die van de buitenwereld tot ons komt, wordt - al naar gelang welk zintuig de prikkel ontvangt - omgebouwd tot een gehoor-, of een gezichtsindruk. Dezelfde prikkel wordt dus door onze zintuigen zelf omgewerkt tot iets specifieks. Of het specifieke hiervan nu gelegen is in de ontvangorgaantjes, of in de zintuig zenuwen, of in de centrale zenuworganen, waarheen de zintuigprikkels worden ge leid, is niet bekend. Velen nemen aan dat de specifieke zintuigelijke gewaarwording geen eigenschap is van de ontvangorganen, of van de zintuigzenuwen, maar uitsluitend van de hersencentra. In dat geval wordt, "N dus verondersteld dat elk zintuig alle na tuurkundige werkingen die het treffen (en waarvoor het gevoelig is) omzet in één enkele physiologische werking die voor alle zintuigen dezelfde is, maar die in de hersenen tot de specifieke gewaarwording worden omgezet. De prikkel, door een electrische stroom op het oog teweeg ge bracht, zou dan in de hersenen tot een lichtgewaarwording worden omgebouwd; bereiken zij ech ter een ander deel van de her senen via de gehoorzenuw, dan wordt van dezelfde prikkel een gehoorindruk gemaakt. Dit alles is wat moeilijk en klinkt uiterst droog. Daarom mogen we eindigen met een kleine fantasie, die uw inspanning rijke lijk zal belonen. Want, mocht de hierboven weergegeven opvatting juist zijn (en hier omtrent bestaat nog geen enkele zeker heid) dan leidt dit tot vreemdsoortige con sequenties. Immers, wanneer men in staat zou zijn de gezichtszenuw en de gehoor zenuw door te snijden en kruiselings weer aan elkaar te hechten, zouden de gezichts prikkels in het gehoorcentrum terecht ko men, en de gehoorprikkels in het gezichts centrum van de hersenen, zodat we in staat zouden zijn een schilderij te horen en een symphonie te zien! Over schilderijen gesproken, weet u dat schilders uit de moderne tijd ongeveer 500 maal zoveel verfsoorten gebruiken als de Nederlandse meesters uit de 17de eeuw? Daarover morgen. (Nadruk verboden). H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2