VANMORGEN IN DE V1SHAL EN OP ZEE 1 Britse week in Alkmaar geopend Dodelijk ongeval op de Sch 122 voor raad voor de Scheepvaart Werk van afhouden is zeer riskant" G. Wever kwart eeuw bij Enschedé „Jan van Dommelen" kreeg eerste prijs in Uitgeest Bevrüdingscongres te Valkenburg Jaarverslag 1954 ver bruikscoöperaties Luidsprekers ZATERDAG 21 MEI 1955 10 Solistenconcert in de Bethelkerk Nederlandse padvinders naar de jamboree in Canada Haarlemse kassier in üen Haag aangehouden Samenwerking met Noorwegen op economische terrein Reorganisatie van de Buitenlandse Dienst Nationaal Federatieve Raad Geen huis terug voor verwoest kippenhok 99 De Raad voor de Scheepvaart te Amster dam heeft zich bezig: gehouden met het ongeval, dat de 15-jarige afhouder Hassel- man op 10 November aan boord van de Scheveningse motorlogger „De Vrouw Ja- coba" (SCH 122) is overkomen en dat deze jongeman het leven heeft gekost. De als getuige gehoorde schipper K. C. Rog uit Scheveningen vertelde, dat bij traditie de jongste aan boord afhouder is: de jongen staat aan de winch, waarover de reep loopt als de vleet wordt binnengehaald. Op vragen van de leden van de Raad gaf de schipper toe, dat dit zeer moeilijk werk is. „Als men veilig wil werken zou er een man bij de afsluiter moeten staan. De mo tor van de winch drijft tevens de rol bij de verschansing aan waarover het net binnen boord wordt gehaald. Vroeger waren deze rollen alleen maar draaibaar, doch tegen woordig worden ze tevens aangedreven en zijn bovendien van groter formaat ge worden. De schipper kan van de brug af slechts de snelheid van de motor regelen, het af zetten dient door de afhouder zelf te ge schieden, met een naast hem staande handle. Hoe het ongeval was geschied kon de schipper, die uit het raam van zijn stuur huis moet buigen om de winch te zien, niet verklaren. Hij zag ineens een matroos plotseling naar de winch lopen: de bedie nende jongeman was voorover op de winch gevallen; de reep was een paar keer om zijn lichaam heengeslagen. Hij werd be vrijd. Daarna werd de vleet verder binnen gehaald. De radio, die bij vertrek uil de haven nog in orde was, werkte niet zodat de schipper geen hulp kon vragen. Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" en het polii- tievaartuig waren niet op zee; de schipper had er ook niet aan gedacht naar een ander schip te varen en vandaar radiotelegrafisch met de wal in contact te treden. Nadat de vleet was binnengehaald voer de logger naar IJmuiden waar een uur na aankomst de jongen overleed. „Dat accepteert men niet" De inspecteur-generaal voor de scheep vaart, de heer J. Metz, releveerde eveneens de traditie, dat een jongen als afhouder op de haringvisserij beginit, omdat dit werk de minste lichamelijke kracht, maar wèl veel handigheid vergt. De schipper heeft echter de taakverdeling aan boord in de hand. Als hij dat werk te gevaarlijk vindt voor een jongere kan hij er een ander aan zetten. De schipper had n.l. verteld!, dat hij er niet aan hoefde te denken een matroos voor dit werk aan te wijzen, want „dat accepteert men niet". De inspecteur merkte op, dat een eeuw lang reeds ongevallen van dit soort voor komen en tot nu toe had de scheepvaart inspectie nimmer aanleiding gevonden tot speciale maatregelen. Sedert de motorisch aangedreven mechanische rollen zijn inge voerd is het werk van de afhouder gevaar lijker geworden. Verbetering op komst Nu is de Scheepvaartinspectie in over leg met de Nederlandse Redersvereniging voor de Haringvisserij bezig tot een inrich ting te geraken, waarbij de rollen onaf hankelijk van de winch-motor worden aan gedreven, zodat de winch gestopt kan wor den maar het net toch binnengehaald kan worden. Daartoe zijn plannen ontworpen. Dit seizoen zullen proeven worden geno- In de Bethelkerk aan de Zeeweg te TJmuiden-Oost wordt Woensdag 25 Mei des avonds om 8 uur een concert gegeven met medewerking van de volgende solis ten: Bets den OtterSlotboom, sopraan; Co MeyerGootjes viool en Jene Meilof, orgel. Op het programma staan o.a. werken van G. Frescobaldi, G. F. Handel, H. Wolf en C. Franck. De baten van dit concert komen geheel ten goede aan het orgelfonds. Tweeënveertig Nederlandse jongens kij ken al verlangend uit naar 8 Augustus. Op die dag stappen zij namelijk in Rotterdam aan boord van de „Groote Beer", die hen naar Canada brengt, waar zij de achtste wereldjamboree van padvinders zullen bij wonen. Deze jamboree, die de naam van „Jamboree of the New Horizon" heeft ge kregen, wordt van 18 tot 28 Augustus in Niagara on the Lake gehouden en is de eerste buiten Europa. Ditmaal moeten dus de Europese deelnemers eens een verre reis maken. De kosten zijn er de oorzaak van dat de deelneming beperkt moest blij ven. Van Nederlandse zijde gaan er 21 jon gens van elk der beide padvinders-organi saties, de vereniging „De Nederlandse Pad vinders" en de Verkenners van de Katho lieke Jeugdbeweging. De padvinderstroe pen worden vergezeld door een hopman en een vaandrig en een predikant en een aalmoezenier. Contingentsleider van het geheel is de heer E. J. H. Volkmaars uit Amsterdam, hoofdkwartiercommissaris- buitenland van de N.P.V. Plaatsvervangend contingentsleider is zijn collega van de V.K.J.B., mr. P. A. M. E. van Velzen uit Wassenaar. Verder gaan een administra teur en een vertegenwoordiger van de bei de pers- en propagandadiensten van N.P.V. en V.K.J.'B. mede. Het Nederlandse contingent komt op 16 Augustus in Quebec aan. Autobussen zul len het gezelschap in twee dagen naar het 1300 km verder gelegen kampterrein moe ten brengen. De Nederlanders worden on dergebracht in het subkamp „Prairie". Zij zullen daar ook een patrouille van zes Suri naamse padvinders en een volledige troep uit de Nederlandse Antillen vinden. Het Nederlandse contingent verwacht veel belangstelling van Nederlandse immi granten in Canada. Om dit bezoek zoveeel mogelijk op één dag te concentreren heeft men besloten een Hollanddag te organise ren. Iedere jongen neemt hiervoor een paar klompen mee. De terugreis gaat via de Verenigde Sta ten. Bussen zullen het gezelschap naar New York brengen, een afstand van 600 km. Op 30 Augustus gaat men daar aan boord van de „Sibajak". De beide contingentsleiders zullen de terugreis niet meemaken, daar zij eerst nog de wereldconferentie zullen bijwonen, eep bijeenkomst van vertegen woordigers ilit alle landen die bij het Inter nationale Padvindersbureau zijn aangeslo ten. Deze conferentie wordt direct na af loop van de jamboree gehouden. De padvinders hebben vele faciliteiten gekregen voor deze verre reis. Zo zullen noch voor Canada noch voor de Verenigde Staten visa nodig zijn. Met een speciale identiteitskaart, die ook door de Neder landse regering is goedgekeurd, zullen zij worden toegelaten. Voorts ontvangen zij een grote tegemoetkoming in de kosten dank zij een actie die in Canada is gevoerd onder de naam „Break the Doilar Barrier". Hierdoor is het ook mogelijk, dat iedere jongen een zakgeld van twintig dollar krijgt. De inspecteur merkte ten aanzien van de schipper nog op, dat deze zich geheel te goeder trouw in de ernst van de verwon dingen van de afhouder heeft vergist en eerst de rest van de vleet nog heeft inge haald alvorens naar IJmuiden terug te keren. Kort na dit ongeval heeft zich aan boord van een andere logger eenzelfde ongeval zonder ernstige afloop voorgedaan. De raad zal later schriftelijk een uit spraak doen. Verdacht van verduistering van 20.000 De Haagse politie heeft de In Haarlem wonende kassier W. P. K. aangehouden, verdacht van verduistering in dienstbe trekking van f 20.000. K. werkte als ambtenaar op een van de departementen. Hij deed daar de boekhou ding en beheerde tevens de kas. Tot zijn taak behoorde het innen van postwissels en het ontvangen van geld dat hem door con tactambtenaren werd afgedragen. BH deze afdracht tekende K. alleen het duplicaat en stak een gedeelte van het ontvangen geld in eigen zak. De rest deponeerde hij met de niet afgetekende afrekeningsstaat in zijn bureau. Om de tekorten aan te zui veren schreef hij gefingeerde voorschot ten uit, aldus deelt de Haagse politie mee. K. heeft bekend met deze praktijken reeds begonnen te zijn toen hij in Haarlem kantoor hield en toen hij naar het depar tement in Den Haag werd overgeplaatst zette hij dit spelletje voort. Bij zijn komst in Den Haag had hij reeds een schuld van f 6.000. De knoeierijen voorzettende ver duisterde hii nog ongeveer f 13.000. De heer G. Wever heeft het feit her dacht dat hij vijfentwintig jaar geleden in dienst trad van Joh. E,nschedé en Zonen, Grafische Inrichting N.V. te Haarlem, waarbij hij thans als laboratorium-assistent op het Chemisch Laboratorium werk zaam is. Tijdens de huldiging sprak de heer J. R. Gunning namens de directie enige waar derende woorden, waarbij hij onder meer zeide dat de heer Wever in de gelukkige omstandigheid verkeerde research-werk te kunnen verrichten met op de achter grond de fabriek. Hij noemde de jubilaris voorts een waardig ambassadeur van het laboratorium in het bedrijf. De heer Gun ning bood een geschenk onder couvert en een mand met bloemen aan. Op het laboratorium bood een collega van de jubilaris, de heer J. C. de Winter, uit naam van alle collega's een electrisch scheerapparaat aan. De chef van deze af deling, ir. K. E. C. Buijn, herinnerde ver volgens aan de buitengewoon prettige sa menwerking met de heer Wever en over handigde een portret van deze, afgebeeld in een verchroomd koperen plaat. De assistent-bedrijfsleider van de „bank" afdeling, de heer G. Schuurman, bood na mens het gehele administratieve en tech nische personeel een draaitafel met pick up aan. Vervolgens spraken ir. N. M. de Weerd, voormalige chef van deze research-af- deling,, en de heer M. Treep, lid van de personeelskern „de commissie van negen", die een kostbaar bloemstuk, bestaande uit orchideeën, aanbood. De rij der sprekers werd gesloten door de heer H. J. van Vliet, hoofdcontroleur van de PTT die als oud collega sprak. Te Uitgeest heeft door de burgemeester van deze gemeente, de heer P. van der Ven, de prijsuitreiking plaats gehad van de toneelwedstrijd, die hier jaarlijks door de heer P. J. Baltus wordt georganiseerd. De jury, bestaande uit de heren M. D. A. Arends, Will, van der Berg en J. Brinks, had de prestaties der tien deelnemende verenigingen als volgt beoordeeld: 1. „Jan van Dommelen" uit Santpoort met ..Men sen in pension", 407.16 punten; 2. „Tavido" uit Beverwijk met „De dood neemt vacan- tie", 404.63; 3. „Dr. Willem Rooyaards" uit Zaandam met „Mademoiselle", 400.35; 4. „Nieuw Leven" uit Akersloot met „Dei ning om de dorpsdokter", 350.2; 5. „Geto- sa" uit Santpoort met „Hobson's dochters", 341.82 en eveneens een vijfde prijs voor „Oefening Baart Kunst" uit Beverwijk met „Huis zonder vensters", 341.14; 6. „Nieuw Leven" uit Krommenie met „Ghetto", 335.16: 7. „Herman Heüermans" uit Uit geest met „Het was een leugen", 317.04; 8. „Vondel" uit Uitgeest met „Vogel vlieg de wereld in". 307.87 en 9. „Het Masker" uit Amsterdam met „Zo waarlijk helpe mij", 295.8. Van de regisseurs werd de eerste prijs behaald door Willem van der Veer van „Jan van Dommelen" met 55 punten. Zo wel bij de dames als bii de heren kwamen er telkens twee spelers in aanmerking voor de prestatieprijs voor de best gespeelde hoofdrol, doordat Grazia bij „Tavido" en Alice bij „Dr. Willem Rooyaards" ieder met 53 punten en Jacob bij „Jan van Dom melen" en Mossop bü „Getosa" ieder met 54 punten eindigden. De beste bijrol bij de dames was die van Lucie bij „Jan van Dommelen met 50 punten. De beste bij rollen van de heren waren die van de majoor bij „Tavido" en Boutin bij „Dr. Willem Rooyaards", die ieder 48 punten behaalden. Verdere uitbreiding gewenst OSLO (NTB). Vooraanstaande diplo matieke vertegenwoordigers van Nederland in Noorwegen hebben zich onlangs uitge sproken voor een verdere uitbreiding van de Nederlands-Noorse samenwerking op het gebied van industrie en landbouw. Jhr. mr. M. P. M. van Karnebeek, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister in Noor wegen heeft heden bij een bezoek aan een nieuw Noors ijzerbedrijf verklaard, dat zich tussen Noorwegen en Nederland op het gebied van de ijzerindustrie een samen werking zou kunnen ontwikkelen. Hij ver klaarde, dat zijn bezoek aan dit ijzerbe drijf zou kunnen worden opgevat als een aanwijzing van Nederlandse belangstelling in die richting. Jhr. mr. Van Karnebeek is drie dagen geleden met een Nederlandse delegatie in Noorwegen aangekomen voor het brengen van een bezoek aan het ijzer- bedrijf, aan een electriciteitsbedrijf en aan de ertslagen in het Dunderlandsdalenge- bied. De Nederlandse landbouwattaché in Noorwegen heeft aan een plaatselijk blad meegedeeld, dat er een mogelijkheid be staat voor uitvoer naar Nederland van Noorse paarden van het Fjording-type. Deze vrij kleine paarden, die bekend staan voor hun kracht, zijn thans zeer bekend geworden onder Nederlandse deskundigen en zouden zich mogelijk lenen voor gebruik in Nederland. De attaché achtte het moge lijk dat op de kleine Nederlandse land bouwbedrijven de voorkeur zou worden gegeven aan deze Noorse paarden boven de grotere Belgische werkpaarden. Commissie ingesteld Op het departement van Buitenlandse Zaken heeft de minister zonder porte feuille, mr. J. M. A. H. Luns, mede uit naam van de ministers van Buitenlandse Zaken, van Economische Zaken, van Bin nenlandse Zaken en van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, de commissie tot reorganisatie van de Buitenlandse Dienst geïnstalleerd, die onder voorzitterschap staat van mr. M. P. L. Steenberghe, oud minister van Economische Zaken. De commissie zal een onderzoek instel len naar een aantal vraagstukken van or ganisatorische aard, voortkomende uit de sedert de oorlog gewijzigde structuur van de buitenlandse dienst. Als leden hebben in deze commissie zit ting mr. H. Albarda, voorzitter van het Centraal Orgaan voor Buitenlandse Econo mische betrekkingen, dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, lid van de Tweede Kamer, mr. dr. J. Donner, president van de Hoge Raad, H. Korthals, lid van de Tweede Kamer, dr. P. Rijkens, voorzitter van de raad van bestuur van de Unilever NVV., mr. E. M. J. A. Sassen, lid van de Eerste Kamer, prof. dr. ir. W. Schermerhorn, lid van éfe Eerste Kamer, C. C. Zeverijn, voor zitter van de examencommissie van de buitenlandse dienst, prof. G. Brouwers, secretaris-generaal van het ministerie van Economische Zaken, mr. G. H. van Her waarden, raadadviseur vair het ministerie van Binnenlandse Zaken en mr. K. Wiers- ma, referendaris bij het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Voor het ministerie van Buitenlandse Zaken hebben in de commissie zitting dr. A» H. Philipse, chef van de directie Bui tenlandse Dienst, mr. J. G. Kist, mr. B. W. N. Servatius en mr. A. F. Lamping. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Wet Materiële Oorlogsschade wordt gewijzigd Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Wet op de Materiële Oorlogsschade. Op grond van deze wet wordt een bijdrage verleend voor onherstelbaar beschadigd gebouwd onroe rend goed, ongeacht de aard en grootte van dit goed voor de bouw of de aankoop van een woning. Ten aanzien van de aard en de grootte van de onherstelbaar beschadigde opstal, waarop de te besteden bijdrage betrekking heeft, stelt de wet geen enkele beperking. Met gebruikmaking van de financiële tege moetkomingen, welke de wet geeft, kunnen dus ter vervartging van kleine, vaak oude, onherstelbaar beschadigde schuurtjes, kip penhokken en dergelijke woningen worden gebouwd. Daarbij staat in het merendeel van de gevallen de grootte van de te ver lenen aanvullende bijdrage niet in rede lijke verhouding tot de omvang van de ge leden schade, welke volgens de op 9 Mei 1940 geldende factoren meestal slechts enige honderden guldens bedraagt. Bij tot stand komen van de Wet op de Materiële Oorlogsschade zijn deze conse quenties van de regeling niet bezwaarlijk geacht, omdat destijds op grond van de toen geldende algemene financieringsrege lingen van overheidswege voor de nieuw bouw van particuliere woningen steun van gelijke omvang kon worden verkregen. Later gaven de algemene premieregelingen voor de nieuwbouw van particuliere wo ningen minder ver gaande financiële tege moetkomingen. Daardoor neemt de neiging toe de bijdragen ter zake van de verwoes ting van schuurtjes en kippenhokken te besteden voor de bouw van woningen. Het is echter nimmer de bedoeling geweest de rechthebbende door deze bijdragen in een betere positie te plaatsen dan hen, die uit sluitend met gebruikmaking van de alge mene premieregeling tot nieuwbouw kun nen overgaan. De thans voorgestelde wetswijziging heeft ten doel de niet wenselijk geachte conse quenties van de bepaling te voorkomen en de bepaling slechts te doen gelden, wan neer sprake is van een onherstelbaar be schadigde woning. Ten einde te voorkomen, dat vóór de tot standkoming van de wetswijziging nog in grote mate wordt geprofiteerd van de niet gewilde mogelijkheid, die de letter van de wet biedt, wordt voorgesteld deze wijziging te doen terugwerken tot 15 Mei 1955. Er wordt een overgangsregeling getroffen ten behoeve van degenen, die vóór die datum een verzoek om toekenning van een finan ciële tegemoetkoming hebben ingediend, dat echter nog niet kon worden afge wikkeld. Dezer dagen is een bevrijdings congres, dat de Nationaal Federatieve Raad van het Voormalig Verzet in Nederland te Valkenburg gehouden. Onder de om streeks 300 deelnemers zijn delegaties uit België, Luxemburg, Frankrijk, Italië, Griekenland. Israel, Noorwegen en Dene marken. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Limburg, dr. Houben, sprak de ope ningsrede uit. Daarin verwelkomde hij al lereerst de autoriteiten en hij verzekerde vervolgens dat allen, Nederlanders en bui tenlandse gasten die terwille van de vrij heid van het vaderland het gevaar van de dood voor ogen hebben willen zien, van harte welkom zijn. Samen met onze ver zetsmensen hebben de buitenlandse zijde aan zyde gestreden voor het ideaal der vry- heid.Dankbaar herdacht hy de gevallenen. De Nederlanders zijn verbonden geweest met de landen der gasten in het uur van gevaar en zo zijn banden van vriendschap ontstaan die de "deugdelijkheid van de jon ge organisatie der Verenigde Naties zullen bevestigen. Men kan zich afvragen of wij het geschenk der vryheid in de zin, waarin ons dit werd overgeleverd, aanvaard heb ben. Met bescheiden trots mogen wij na tien jaar van heftig ploeteren en werken vaststellen dat onze uiterste armoede in welvaart verkeerd is. maar daarbij dient men zich dan evenzeer af te vragen hoe het met ons innerlijk gesteld is, of wij nog in het bezit zijn van die beginselvastheid, die hulpvaardigheid, die liefde tot de evenmens en van die eenvoud. Naar het woord van prof. Huizinga mag men niet te lichtvaar dig denken over de vrijheid". De vice-voorzitter van de Nationaal Fe deratieve Raad, de heer G. Ritmeester, lid van de Tweede Kamer, sprak vervolgens een welkomstwoord. De heer Alphonse Juge, lid van het Franse parlement, sprak uit naam van de buitenlandse delegaties woorden van dank jegens de Nederlandse congressisten. Hij deed voorlezing van een brief van de voor zitter van de „Comité d'Action Interallié de la Résistance", de heer Daniel Mayer, die verhinderd was aanwezig te zijn en die zijn beste wensen namens het Franse voor malige verzet aanbood. De afdeling Velsen had een voorstel in gediend, beogende, dat het congres zich zou uitspreken tegen het gebruik van atoombommen. Het hoofdbestuur was van mening, dat deze materie niet thuis hoort op het congres, als zijnde geen zaak voor de F. N. R. Het congres besloot tot het verzenden van een telegram van hulde en trouw aan de Koningin. Aan prins Bernhard werd een telegram gezonden waapin naast hulde dank betuigd werd voor hetgeen hij voor de illegale werkers en hun nabestaanden steeds heeft gedaan. In een telegram aan prinses Wilhelmina werd haar als „moeder van het verzet" hulde en dank gebracht; haar wordt Gods zegen toegebeden. De Britse Week, die dit jaar zeven Ne derlandse steden omvat, is op het stadhuis te Alkmaar door de Britse ambassadeur sir Paul Mason officieel geopend. De am bassadeur was vooraf aan de rand van de stad verwelkomd door het bestuur van de afdeling Alkmaar van het genootschap Ne derlandEngeland, dat de organisatie van de Britse Dag in de kaasstad op zich had genomen. De heer Mason en zijn echtgenote reden, voorafgegaan door de in galatune gestoken militaire band van de Royal Scots Greys, door de met Engelse vlaggen versierde straten naar het stadhuis waar sir Paul, vergezeld door de burgemeester van Alk maar en de militaire attaché van het ge zantschap, kolonel W. L. Medlam de mili taire band inspecteerde. Burgemeester mr. H. J. Wytema vroeg zich in zijn welkomstwoord in de met auto riteiten gevulde raadzaal af, waarom Alk maar was uitgekozen voor de opennings- plechtigheid van deze Britse Week. Hij herinnerde aan de banden, die Alkmaar met Engeland heeft door de adoptie van de stad door de Engelse stad Bath. Voorts vertelde hij een en ander over de geschie denis van Alkmaar. De ambassadeur dankte voor de harte lijke ontvangst en releveerde met dank baarheid, dat Winston Churchill en prof. Gerbrandy deze als president van het genootschap NederlandEngeland in het programmaboek de beste wensen voor het welslagen van deze week hadden neer geschreven. Tenslotte bracht hij dank aan de organisatoren van deze dag. De burgemeester van Birmingham, de heer Balmer, sprak zijn vreugde erover uit, dat zijn stad als enige uit Engeland hier vertegenwoordigd was. Hij dankte dit aan het symphonie-orkest uit Birmingham, dat aan het programma medewerkt. Nadat de koffie was geserveerd kwam een meisjesband, de Dagenham Girl Pipers in de raadzaal een vrolijke mars uitvoe ren. Het gezelschap bracht, met deze meis jesband voorop, een bezoek aan de kaas markt en de Waag. De burgemeester van Birmingham, de gezant, beiden met hun echtgenoten en de burgemeester van Alkmaar moesten plaats nemen op een van de weegschalen. Zij ver namen, dat zij gezamenlijk een gewicht padden van 458 kg. Terwijl de meisjesband en de Royal Scots Greys muzikale marsen door de stad maakten woonden de Engelse gasten in de Engelse kerk een orgelbespe ling bij. Tijdens de lunch die het gemeentebe stuur de Engelse deelnemers aan de Britse Week te Alkmaar aanbood, heeft burge meester Wytema aan de Engelse ambassa deur in Nederland, sir Paul Mason, en bur gemeester Balmer van - Birmingham, een speciale Alkmaarse onderscheiding uitge reikt. Hij benoemde hen tot ridder van de zilveren kaasboor, een onderscheiding die enkele jaren geleden door het gemeentebe stuur werd ingesteld en slechts in bijzon dere gevallen wordt verleend aan perso nen, die zich zeer verdienstelijk hebben ge maakt voor de Alkmaarse kaasmarkt. Des middags opende sir Paul Mason in het Stedelijk Museum een tentoonstelling van foto's en affiches. Deze laatste zijn vervaardigd door Britse kunstenaars. In de namiddag werd op het stadhuis een druk bezochte receptie gehouden. Ongeveer duizend personen woonden 's avonds in de Grote Kerk het concert bij van het Stedelijk Symphonie Orkest uit Birmingham onder leiding van Rudolf Schwartz. De pianosolist Denis Matthews verleende zijn medewerking. Uitgevoerd werd o.a. de „Fantasia on a Theme by Thomas Tallis" van Vaughan Williams. Twee trawlers Twee trawlers, de „Elie" (van Donder dag 12 Mei) en „Sumatra" (van Donder dag 12 Mei) losten vanmorgen 1200 kis ten vis. De „Elie" bracht 80 stuks stijve kabeljauwen en 400 kisten vis, waarvan 300 makreel, 50 kabeljauw en gul, 30 schel vis en 20 wijting; de „Sumatra 100 kleine kisten haring, 20 stuks stijve kabeljauwen en 800 kisten vis, waarvan 650 makreel, 80 kabeljauw en gul, 40 schelvis, 30 wijting en 10 stokkebit. Van loggers en kotters De KW. 51 zorgde voor 45 stuks stijve kabeljauwen en 115 kisten vis, waarvan 45 schelvis, 35 gul, 10 radio, 10 stokkebit, 120 kg. tong, 8 schol, 2 tarbot; de KW. 57 voor 80 ijs- en 90 stuks stijve kabeljauwen en 225 kisten vis, waarvan 45 schelvis, 150 makreel, 30 diversen; de KW. 85 voor 110 stuks stijve kabeljauwen en 265 kisten vis, waarvan 150 makreel, 55 schelvis, 30 ka beljauw en gul, 4 wolf en 25 diversen; de KW. 162 voor 350 kisten, waarvan 250 ma kreel en 100 diversen en de KW. 40 voor 370 kisten, waarvan 250 makreel en 120 diversen. Weinig kleine vaart was in IJmuiden bin nen met 3000 kg. tong en 150 kisten schol. Binnengekomen IJm. 32 Elie, 62 Sumatra, 202, 239, 249, In het jaarverslag van de Centrale der Nederlandse Verbruikscoöperaties wordt onder meer de positie van de consument behandeld en wordt geconstateerd dat een wijziging der opvattingen in overheids kringen te dien aanzien is ingetreden. De sanering van de melkdistributie wordt on der handen genomen, omdat den consu ment veelal te kort wordt gedaan in zijn vrijheid; minimumprijzen voor brood en vlees worden opgeheven omdat zij verstar rend werken; de kartelcontröle wordt ver scherpt omdat georganiseerde onderne mers de weerloze consumenten het vel over de oren halen. Er komt een duide lijk streven om de werking van irestigings- bepalingen te verzachten, zodat ze een ra tionalisatie van de winkelbedrijven niet onnodig belemmeren door branche-bevrie zing. De cadeaugeverij wordt bestreden, formeel tot zuivering van de onderlinge concurrentie maar in feite, omdat menig een de consument wil vrijwaren tegen al lerlei schone schijn; de regering vraagt de sociaal-economische raad advies over een nieuwe wet tegen te hoge prijzen; een in 1955 ingediend wetsvoorstel voorziet in een commissie voor de consumentenbelan gen bij het te vormen productschap voor zuivel. Ten aanzien van de omzetontwikkeling vermeldt het verslag, dat voor het eerst in de geschiedenis van de Centrale Organisa tie de f 100.000.000 omzet overschreden werd. Gezien het over het gehele verslag jaar genomen gelijk gebleven prijspeil mag deze omzetstijging als reëel worden aangemerkt. Een der duidelijkste vraag stukken welke zich reeds in het verslag jaar aandienden, was de noodzaak van sta bilisatie van de verhouding tussen het be reikte loonniveau en de kosten van levens onderhoud, zulks ter voorkoming van de gevreesde loon-prijzen-spiraal. De door Nederlandse Verbruikscoöperaties geno men beslissing, vrijwillig gehoor te geven aan het door de overheid te dien aanzien gedane beroep, leidde tot een aantal voor lopige maatregelen welke geldelijke offers vergden, die naar alle waarschijnlijkheid van duidelijke invloed zullen zijn op de financiële resultaten van het lopende boek jaar. 213, 226, 27, 31; BR. 28, 20, 38, 41, 48, 55, 5, 13, 50, 47; U.K. 48, 70, 90, 80, 69, 136, 32, 85; CZ. 3; VD. 9; EH. 8; ARM 14; TX. 51; KW. 107 Jaco-ba, 22 Orion, 2 Dirk Donker Curtius, 47 Noordzee, 43 Rijnmond 2, 110 Rijnmond 5, 138 Wilhelmina 2, 3 Piet en Leendert, Huibert, 5. Fierman Eduard, 54 Annie, 141 Vooruit, 162 De Vier Gezusters, 168 Eendracht, 85 Huiberdina Gijsbertha, 57 Dina Marie, 173 Everdina Jacomina, 70 Nellie Marie, 40 Everhard Cristina, 51 Prinses Margriet, 123 Robert William. 50 Jan, 65 Willy Alida, 24 Cor nells, 155 Arie, 72, 68. Vertrokken IJM 24 Vios, 33 Thorina, 183 Vikingbanik, 211 Wiron 2, 129 Shamrock; RO 46 Claesje, 15 Antje; KW 69 Saturnus (n. Vlaardin- gen), 84 Jan, 91 Alida, 28 Verwachting, 53 30; UK 18, 85, 7, 215, 4, 32, 80, 90, 69, 186, 48, 194, 70, 136; TX 14, 51; EH 8; VD 9. En op zee De daigvangsten van de logger- en kotter- vloot waren gisteren: Maryanme 12 m. ma kreel en 6 m. vis; Gebroeders, 30 m. hoops en 6 m. makreel; Adrianus, 50 kïlo tong en 4 m. vis; Avontuur, 8 m. vis in twee trek ken; Vrouw Anna, 45 m. hoops in drie trekken; Arie Nico, 30 kg tong en,4 m. vis; Agatha Arie, 15 kg en 2 m. vis; Aleida, 15 kg en 4 m. vis; Tiny Dieuw, 40 kg en 5 m. vis; Jan Willem, 45 kg en 5 m. vis; Twee Gebroeders, 40 kg en 4 m. vis; Floris, 10 kg; De Hoop I, 50 kg en 6 m. vis; Johanna Cornelia 50 kg en 5 m. vis; Hermina 4, 10 kg en 1 m. vis; Willy Alida, 15 kg en 2 m. vis; Albatros, 20 kg en 4 m. vis; Koningin Juliana, 25 kg en 4 m. vis; Jana, 15 kg en 4 m. vis; Vier Gebroeders 10 kg en 1 m. vis; m één trek; Hoop 2, 25 kg en 4 m. vis; Klaas Jr., 35 kg en 3 m. vis; Corry, 5 kg en 1 m. vis in één trek; Magda, 30 kg en 3 m. vis; Nehim 1, 25 kg en 3 m. vis; Ne him 2, 30 kg en 5 m. vis; Nehim 3, 20 kg en 6 m. vis in twee trekken; Nehim 4, 25 kg en 5 m. vis; Stern, 30 kg en 6 m. vis in twee trekken. „Medan" Ook gisteravond tegen 11 uur was de van Newfoundland thuisstpmende trawler „Medan" IJM 57 weer te horen. Het was mooi weer, Zuidelijk windje, alles goed aan boord. De positie van de trawler was gis teravond om 11 uur: 59.18 en 19 Wester lengte. „Nog vier dagen", zei schipper Bal, ,we halen de Woensdagmarkt".- En in de markt Kabeljauw, tong, schol en tarbot waren vanmorgen voor export bestemd. De regels maakten 65 tot 75 en de kisten kabel jauw 77 tot 58. Schol I deed 40 tot 45, grote tarbot,/ 2.50 tot 2.90. Grote tong haalde 3.05 tot 3.70, grootmiddel 2.80 tot 3.20, kleinmiddel 2.90 tot ƒ3.15, tong I 3.05 tot 3.25 en tong 2 2.50 tot 2.60. Voor binnenland Makreel deed vandaag van 13 tot 15; kleine kisten haring van 22 kg gingen weg voor 8.50 en kisten van 15 kg voor 5.70 tot 5.80. Zwarte koolvis haalde 67 tot 72, grote gul 27 tot 28, middel 27 tot 29, torgullen 19. Grote schelvis deed 28, grootmiddel 30, kleinmiddel 27, pennen 27 tot 28 en braad 22 tot 26. Schol 2 ging van de hand voor 32 tot 36, schol 3 voor 18 tot 24 en wijting voor 23 tot 25. Nog niets Voor de Maandagmarkt was vanmorgen officieel nog geen boot bekend. Oudste boten zijn thans: de „Postboy" en „Eveline" (van Vrijd'ag 13 Mei); „Gelria", „Bergen" en „Bloemendaal" (van Maandag 16 Mei). BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN „Sumatra" f 13.800, IJM32 f 8250. Log gers: KW85 f 7150, KW57 f 4530, KW40 f 8040, KW51 f 4320. KW65 f 950. KW24 f 2950, KW 162 f 5000. KW155 f 2910, KW 26 f 4300. Kotters: KW72 f 1300, KW68 f 200, IJM31 f 2660, WR34 f 3600. MACHINESTIKSTERS en Handwerksters ook leerlin gen en meisjes voor de Reece knoopsgatenmachines. Miezé- rus, Ziilweg 55. Haarlem. Tel. 10815. GEVRAAGD voor direct of later een 1ste en een 2de kapster. Br. L 4017. IN SALON DE JONG is plaats voor een gevord., een 2de en een 1ste kapster. Ja- cobijnestraat 13, Haarlem, tel. 18731. Gevr. voor direct OCH TENDMEISJE of WERK STER voor enkele morgens. Mevr. van Dantzig, Verlo ren van Themaatlaan 6, Vel sen. Tel. 6203. Mevr. Warmelink, van Tuyll. weg 32 vraagt een FLINKE WERKSTER voor enkele da gen per week. ACCORDEONIST b. z. a. v. Bruiloften en Partijen. C. N. Demmers, Zeeweg 317, IJm. Oost. SLAGERSBEDIENDE b.z.a., aankomende halfwas, 2 jaar in het vak. Brieven L 4021. Wie helpt jong echtp. zond kinderen voor pl.m. 1 jaar aan GED. VAN WONING Brieven L 4007. VERLOREN tot groot ver driet v. o. dochtertje. op ZatA-d. 7 Mei. Kennemerl. of omg. een rubber pop (rood jurkje). Teg. bel. terug te bez. Lange Nieuwstr. 588, IJmuiden. ALTOBOX te huur f 4 p. w„ Vondell., Driehuis. Tel. K 2500—35230. REGENKLEDING, goed en goedkoop, compl. pak f 21.70. G. Oldenburg. Lagersstr. 14. IJmuiden-O. Tel. 5753. KOUSEN REPARATIE Mevr Visser, Tasmanstr. 4, v/h. Dirk Hartoghdwarsstr. IJm VOLKSWAGENVERHUUR, zonder chauffeur, type 1955 met radio, voor binnen- en buitenland. Garage G. Be- rendsen en Zn., Edisonstr. 4 IJmuiden. LUXE VERHUUR zonder chauffeur. Tel. 6186. Kenne- merlaan 130, Tel. 4457, Vel- serduinweg 200. HEEFT U BROEDEIEREN NODIG? Elke dag vers! Blanken, Kastanjestr. 33. Na 6 uur. LUXE AUTOVERHUUR Fiat-1400, Morris 8, per dag per week, ook buitenland. Vechtstraat 101, IJmuiden. UW KUNSTGEBIT STUK? Rep. in 1 uur gereed Dagel v. 8.30 v.m 6 u. n.m Tev Mnd, Woensd. en Vrijd.av tot 9 u. H. Olivier. Acaciastr. 16, achter Ziekenhuis Spec, reparatie-inrichting Gevr. door jong echtpaar 2 KAMERS m. keuken of ge bruik v. keuken, omg. IJm.- O., Driehuis of Santp. Brie ven L 4010. Wegens omstandigh. aangeb. 2 één pers. KAMERS met pension te Epe van 12 Juni t/m. 19 Juni, f 6 p. p. p. d. Brieven 4019. NET KOSTHUIS agb. voor enige heren, nette stand. Br. L 4020. MET EEN „VELO" kan zelfs een kind de was doen. Fil. Velo, Trompstraat 68, IJm. EEN BETERE ONTVANGST met een Wisi-antenne, f 6.10 geplaatst f 8.10. Fil. Velo. Trompstraat 68, IJm. Telef. no. 5198. ZOEKT U IETS IN TUIN MEUBELEN? Wij brengen werkelijk iets bijzonders. Fil. Velo, Trojnpstr. 68, IJm. Tel. 5198. Een dubbelkops SCHEER- APP. PHILISHAVE nu f 39.75 Fil. Velo, Trompstr. 68, IJm. Tel. 5198. Particulier vraagt WONING te koop van part. Binnen re delijke tijd leeg te aanvaar den. Br. m. koopsom L 4008 DAMESRIJWIEL te koop met lamp. Driehuizerkerk- weg 102, Driehuis. Voor motor of bromfiets te koop: LEREN DAMES- en HERENJAS, z. g. a n. voor halve prijs. M. Schipper, Trompstraat 19, IJm.-O. TE KOOP: zeer goede 1/1 viool. incl. strijkst. en kist m. regenhoes f 100. W. Man- nak p/a. Torricellistraat 39. 's av. tussen 7-10 uur. KNITAX BREIMACHINE te koop weg. vertrek, 161 naal den. IJmuiderstr.weg 27, IJmuiden-Oost. ZONNESCHERM te koop m. verplaatsbaar zijstuk voor strandhuisje f 30. Edison- plein 10, IJmuiden. TE KOOP: 5 kippen, volop eerste leg met hok-ren f 30. Tevens mantel z. g. a. n. m. 38. f 25. Keizer Wilhelmstr. 11, IJmuiden. Te koop of te huur gevr. VRIJST. VILLA of BUNGA LOW m. grote tuin en ga rage. P. J. J. Samson, Streng, holtstr. 25, IJmuiden-O. TE KOOP: Philips platen speler met ladekastje en 25 m. platen. Goed sp. Philips radio of ruilen vt>or batterij radio. Bestevaerstr. 16, IJm. Oost. Prima HERENFIETS te koop met Berini hulpmotor, t. e. a. b. Ahornstr. 14, IJm.-O. Prima VLET te koop. Rijke, Kievitlaan 26, IJm.-O. Grote sortering WRINGERS ACME nu f 66.65. Fil. Velo, Trompstraat 68, IJm. tel. 5198 WIJ VERHUREN voor elke gelegenheid tafels, stoelen, glaswerk, porcelein, electr. gramofoon met platen, lucht bedden, ledikanten en de kens Eerste IJmuider Ver- huurinrichting Trompstraat 35. Tel. 4273. IJmuiden. LOMPEN, METALEN, OUD PAPIER worden tegen de hoogste prijs bij U gehaald door Fa. Max Gosschalk, Kanaalstraat 48. Tel. 5852. MEISJES FIETS te koop, 10 tot 16 jaar. z. g. a. n. nieuwe banden f 60. Te bevr. Zon dag. Rijnstraat 37 boven, IJmuiden. TE KOOP: partij rijw. on derdelen, wielen, vorken, kinderzitjes, enz. f 5. Dirk Hartoghstraat 52, IJm. TE KOOP: zijspan, leren pak helm en laarzen, tevens ..Mi nor" auto de Luxe '49. Noor- derwijkweg 4, Beverwijk. HAARD ter overname weg. overcompleet. Tegen billijke prijs. Driehuizerkerkweg 27. Driehuis. BROEDSE KIP te koop agb. Driehuizerkerkweg 17. Drie huis.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 10