De blauwe Gomboom Slecht weer deed groenten in prijs plotseling verdubbelen „Clowntje Rick Beverwijk Castricum Wijk aan Zee Eerst onverkoopbaar, nu onbetaalbaar Heemskerk De Oeververbindingen Pool-winnaar geeft de moed op 4 Onrustig Gejaagd Noordhollands Philharmonisch geeft concert in Castricum Eerste prijs voor De Wielewaal The Dio's met een show-revue Badseizoen wordt vanavond geopend Morgen athletiek op „Adrichem" Staatscommissie ontbonden Waarschijnlijk geen uitbetaling van prijs Voor de kinderen Scheepvaart AlcmariaDEM reeds vanavond FEUILLETON Door Dorothy Quentin ZATERDAG 21 MEI 1955 „Mensen zoals jij en ik" (Thalia, Vrij dag tot en met Maandag) Een prach tige film van Hermut Kautner met 'n fraaie rol van Maria Schell kan men in Thalia bewonderen. „Mensen zoals jij en ik" speelt zich af in Joegoslavië tijdens de oorlog en brengt de strijd in beeld van partisanen en Duitsers. In „Erbij" is er al over geschreven. Vooral de wijze waarop het natuurlijk levend décor bij de hande ling wordt betrokken, de weergaloze foto grafie em het „humane" gegeven stempelen deze film tot een van de mooiste der na oorlogse jaren. Onze enthousiaste waar dering moge aanbeveling genoeg zijn en ons ontslaan van de taak u nogmaals de inhoud te vertellen. Fr. Maria Schell, de hoofdrolspeelster die in Thalia te zien is. „Piraten der IJszee" (Thalia, Dinsdag en Woensdag). Deze film over het vissers leven in Alaska telt als hoofdpersonen twee vissers met totaal tegengestelde ka rakters. De een is zo juist uit de gevan genis naar zijn dorp teruggekeerd en merkt daar, dat hij door de andere vis sers, die zich in een coöperatie hebben aan eengesloten, niet meer wordt geaccep teerd. Slechts één neemt het voor hem op, wil hem een kans geven; een rustige, rechtschapen visser, die hem steeds de hand boven het hoofd houdt. De film wordt een aaneenschakeling van scènes, waarin de beide mannen telkens met elkaar in conflict komen. Ook al wordt zijn schip door de nietsnut „voor de grap" tot zinken gebracht, ook al tracht deze hem zijn toekomstige vrouw afhandig te maken, toch blijft de „goede visser" hem in bescherming nemen, tot de man, tot in keer gekomen, het leven verliest. De film telt boeiende opnamen over de visvangst. Vooral de scènes tussen hoge ijsmassa's, die door de loeiende scheeps- fluiten scheuren en uiteenvallen, zijn het bekijken ten volle waard. Het verhaal zelf zal voor menigeen niet aanvaardbaar zijn, wegens een wel wat al te grote dosis edelmoedigheid, die er in wordt tentoon gespreid. „De wraak van de rode adelaar" is de film die Zondag in de matinee wordt ver toond. „Een seconde beslist" (R e x, Vrijdag tot en met Maandag) Een film waaraan de spanning niet ontbreekt. Daar zijn de twee ontsnapte gevangenen, die iedereen die hen in de weg staat, loopt of rijdt zomaar pardoes vermoorden. Daar is de journa list, die, op weg om een verslag van een atoombomexplosie te maken, terug wordt geroepen om gegevens over de ontvluch ting te verzamelen en op de terugweg een nachtclubzangeres ontmoet, die hij laat meeliften. Een ander paar, door de ex- ADVERTENT1E Neem een AKKERTJE j..dat helpt direct! gevangenen aangehouden, komt ook zo maar niet vrij. En het hele gezelschap be landt in de atoom-zóne. De verwikkelin gen stijgen als de bom binnen de vastge stelde tijd dreigt te exploderen en er op de koop toe een, ter plaatse door een me dicus geopereerde patiënt, moet worden weggezeuld. Zelfs dan laten de bandieten nog niet af met schieten en het eind van het liedje is dat van het illustere gezel schap, bestaande uit zeven personen, drie door de explosie het leven verliezen en de rest, die verborgen zat in een grot, rustig naar huis kunnen gaan. Een film die overloopt van dramatische actie met als hoofdpersonen de koelbloe dige moordenaar, de ontrouwe echtgenote, het vlotte meisje, de journalist en, zoals gebruikelijk, de held die kostbare levens redt. „Bloedwraak der Navaho's" een gang- sterverhaal in optima forma, naar het be kende recept met een snufje paardendie ven, een tikkeltje „Indianenwreedheid" en „heldenmoed van blanken", overgoten met een romantisch sausje, wordt Zondag in de matinee opgedist. „08/15" (Luxor, Vrijdag tot en met Woensdag). Een film, die met niets ont ziende scherpte het Duitse kazerneleven ontleedt. Dat wil zeggen het leven in de kazernes tegen de tijd van de tweede we reldoorlog. Aan het eind van de film hoort men nog juist van de inval in Po len. Het beeld houdt zich hier echter niet aan, maar is een algemeen beeld van de klassieke Germaanse krijgsdril. Men krijgt zeer duidelijk te zien wat hieronder wordt verstaan. De kazerne is de automaat waar men jonge mannen in stopt, die dan als bruikbare soldaten weer te voorschijn worden getoverd; geestelijk en lichamelijk murw gekneed voor de dienst en de onder officieren bepalen de sfeer die er moet heersen. De figuren die uit de mensen kudde naar voren wordjn gehaald, zijn antipoden. Een cynicus, een gevoelige in dividualist, een schreeuwende, sarrende, overmatig-drank gebruikende man, enz. Laatstgenoemde een brok onmenselijkheid en bestialiteit, omgeven met een air van bedriegelijke gemoedelijkheid. Paul May heeft de scènes aaneengewe- ven tot een rolprent, waarvan het geheel ver boven de incidentele gebeurtenissen uitgaat. Het is een product van uitstekende Duitse filmkunst geworden. „De onzichtbare man" wordt Zondag in de matinee vertoond. „Désirée" (K e n n e m e r-theater, Vrij dag tot en met Woensdag) Het verhaal van het vastberaden burgeresje Désirée, dat in het leven van Napoleon Bonaparte een zo belangrijke rol heeft gespeeld, zal velen bekend zijn. Het boek, zowel als het radio-hoorspel vonden gretig aftrek. Waar in de charme van deze historie ligt, heb ben wij niet kunnen ontdekken, want de verfilming van de levensgeschiedenis van Napoleon en zijn diverse vriendinnetjes en vijanden is nu niet bepaald zo, dat ze in uw herinnering zal voortleven. Jean Simmons en Marlon Brando, die de hoofdrollen vertolken, boeien af en toe door thun opmerkelijk goede spel, maar voor het overige zit men zich meestal langdurig te vervelen. Daarbij komt nog. dat de kleuren in deze Cinemascope rol prent dikwijls uitermate lelijk zijn. Geen indrukwekkende filmgebeurtenis derhalve. H. de G. „De blauwe diamant van de Maharad- jah" (W.B.-theater) Kleurig en avon tuurlijk woonde er eens een Maharadjah ergens diep in een tropisch woud. Die zeer rijke man bezat een wondermooie blauwe diamant, die de tempel van de schone prinses versierde. Maar er waren ook twee boze blanke mannen, die van de diamant gehoord hadden en dat kleinood graag wil den bezitten. Toen ze zich na veel roman tiek en avonturen, belaagd van vele zijden, eindelijk door de moeilijkheden hadden heengeslagen, stonden zij oog in oog met die beeldschone prinses, waarmee zij nog meer moesten vechten. Er kwam geen olifantje met een grote snuit, die het hele verhaaltje uitblies, want de mannen waren echte filmspelers en de mooie prinses was niemand anders dan de blauwogige Arlène Dahl. Verder ging het er net als in een echt sprookje, ze leefden allemaal lang en ge lukkig, alleen de slechten gingen onver hoeds dood. Agenda voor Castricum en Uitgeeft „Corso"-theater. Castricum. Zaterdag en Zondag 19.15 en 21.30 uur, Maandag, Dinsdag en Woensdag 20 uur: „De grote obsessie". Zondagmiddag 15 uur: „De vluchteling van de Alamo". Bioscoop „De Ooievaar", Uitgeest. Zaterdag en Maandag 20 uur: „Gifhandel in Sjang hai". Zondag 20 uur: „Het complot van het houten paard." Zondagmiddag 16 uur: „De hernieuwe avonturen van Do nald Duck". Onder auspiciën van de kunstkring Eickerlyc komt het Noordhollands Philhar monisch Orkest Zaterdag 11 Juni in Cas tricum een concert geven. Evenals verleden jaar wordt dit concert in de grote veilinghal aan de Duinenbosch- weg gegeven. Het programma dat het orkest ten uit voer zal brengen wordt in de komende week bekend gemaakt. De mondaccordeonclub van het provin ciaal ziekenhuisDuinenbosch te Castricum, welke club de naam De Wielewaal draagt, hoeft Hemelvaartsdag deelgenomen aan het concours te De Bilt. In de eerste afde ling behaalde de club, die grotendeels uit patiënten bestaat, een eerste prijs onder leiding van de heer P. Schilp. Het Beverwijkse show-orkest The Dio's komt Zondag naar Castricum om in hótel Borst de show-revue „Wij gaan naar Mars" voor het voetlicht te brengen voor de leden van de Nederlandse Katholieke Jongeren Gemeenschap. The Dio's verzorgen tevens de dansmuziek. De aanvang van de avond is op 20 uur bepaald. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Johanna Theodora Maria, d. van G. van den Berg en U. M. Dekker; Petrus, z. van H. de Graaf en A. M. de Ruijter; Ella Noor, d. van P. J. Offringa en I. M. van Zwieten; Catharina Anna, d. van J. Beentjes gn A. J. C. Waasdorp; Henk Bert, z. van C. Kuijper en G. ter Hoeven; Robert Ido, z. van D. de Jong en V. F. L. Kramer ONDERTROUWD: J. Haring Jacob en J. M. van Wijlen, beiden wanende te Castricum; R. M. Meijer, wonende te Castricum en J. R. Smid, wonende te Groningen. GEHUWD: C. S. de Vries en M. A. Been tjes, beiden wonende te Castricum. Het badseizoen in Wijk aan Zee zal van avond geopend worden met een concert te geven door de Beverwijkse Harmoniekapel. Vooraf maakt het tamboercorps een rond gang door het dorp. Voor de komende maanden organiseert de VVV nog verschillende uitvoeringen; pp 2 Juni speelt „Arion", op 11 Juni een con cert te geven door de Beverwijkse accor deonvereniging. Een ballonoptocht vindt plaats op 18 Juni met medewerking van „Arion". Op 25 Juni geeft het show-orkest „The Dios" een uitvoering. Voor de maand Juli is het programma als volgt: 2 Juli concert Beverwijkse Har moniekapel; 9 Juli ballonoptocht met medewerking van drumband van de Bever wijkse Harmoniekapel; 11 Juli concert ge mengde zangvereniging „Zang en Vriend schap"; 16 Juli cabaretvoorstelling Alpen- rooskapel; 27 Juli öbneert van het Bevér,^. wijkse show-accordeonorkest „De Klavier schippers". Het feestprogramma in Augustus begint met een ballonoptocht op de zesde, waar aan de drumband van de Beverwijkse Har moniekapel weer meewerkt. Op 10 Augus tus is er een fakkel- en lampion-optocht met „Arion". Een cabaretvoorstelling van de Alpenrooskapel volgt op 13 Augustus. Een gecostumeerde optocht vraagt op 20 Augustus de aandacht, waarna een week later het seizoen zal worden besloten met een muziekfestival, verzorgd door „De Velno's". In de t(jd van één dag zyn de Kennemer groentepr\jzen met sprongen om hoog ge gaan: vele producten stegen meer dan 100 percent in prijs. Dit zijn de resultaten van het meer dan slechte weer der laatste we ken, waardoor de vroege groenten op ra ken en de opvolgende gewassen nog wel veertien dagen weg zullen blijven. De spinazie, weken lang het stiefkind op de markt, liep in prijs op tot 53 cent per kilo; één krop sla werd voor 43 cent per stuk verkocht. Bloemkool, waarvan het aanbod iets groter begint te worden, kwam boven de gulden per stuk (er is tot f 1.09 betaald) en deze kool komt dan uit de kas sen. Postelein liep in prijs op tot 79 cent per kilo, terwijl de rabarber, die een week geleden onverkoopbaar was, nu van 17 tot 30 cent per bos opbracht. Radijs is er ruim schoots maar dit was geen beletsel voor de handel om er tot 15 cent per bosje voor te betalen. Het luxe artikel asperge noteerde maar liefst f 2.70 per kilo, deze prijs is voor de „dikke witten" betaald. De winterpro- ducten zoals prei en witlof gingen ook vlot weg; voor de prei is tot 44 cent per kilo betaald, terwijl het witlof 84 cent per kilo opbracht. Er waren overigens nog enkele doosjes aardbeien, waarvoor tot b(joa f 2.per doosje werd betaald. Bloemen kregen „nationale belangstelling" Op de bloemenveiling zag men een zelfde beeld: een kleine aanvoer voor de tijd van het jaar, met veel vraag als gevolg van het koude weer; uit het hele land kwamen de kopers naar de Beverwijkse veiling, waar door de prijzen voor alle soorten met spron gen omhoog gingen. De tulpen nemen nog een belangrijke plaats in, maar ze zijn slecht van kwaliteit door de vele regen en hagel. De getrokken tulpen brachten van 16 tot 55 cent per bos op. Irissen varieer den van f 0.75 tot fl.65 per bos, lathyrus was eveneens duur, de witten kwamen tot f 1.35 per bosje. Rozen en anjers zijn niet te betalen; deze gaan meerdere malen tot 50 cent per stuk. Er komen nog steeds anemonen, die tot 41 cent per bosje gaan. Ook dc pot- en perkplanten blijven aan de prijs, er is hier een ruim aanbod van, maar alles gaat „likkend" weg. Castricum goedkoper Voor de «door hen aangevoerde groente kregen de tuinders Vrijdag in Castricum de volgende prijzen: spinazie 2530, witlof 48—62, sla 15—22, rabarber 13—18, aard beien f 1.10f 1.25 per doosje. De Beverwijkse athletiekvereniging D.E.M. organiseert Zondag wedstrijden waaraan tal van bekende athleten van ver enigingen uit Noordholland en Utrecht zul len deelnemen. Burgerlijke Stand Heemskerk Geboren: Johanna M. d. van C. J. de Wit en W. J. M. Popping; Albertus Th. z. j van A. Th. Huneker en E. M. de Goede, Hermanus E. z. van A. H. Mulder en H. i Hagedoorn; Leonardus II. z. van H. .T van der Zon en M. Iskes. Faillissement geëindigd Wegens het verbtvder.d worden' van cle enige uitdelingslijst is geëindigd het fail lissement van G. van Amersfoort, Maere*- laan 28 te Heemskerk, voorheen handelen de onder de naam „Amersfoorts waren huis". Opstelling van ADO In de wedstrijd tegen KW komt de Heemskerkse ploeg Zondagmiddag als volgt in het veld: Doel: De Boer; achter: De Graaf en A. van Tunen; midden: Mar tens, Vrenegoor en Sinnige; voor: Beentjes, Groot, Voormeer, De Wit en N. van Tunen. Wij vernemen dat de minister de com missie van advies voor de oeververbin dingen van het Noordzeekanaal vaak aangeduid als de commissie-De Vos van Steenwijk, met de naam van haar voor zitter heeft ontbonden. Het zal met ons velen verwonderen dit te vernemen, om dat de indruk gevestigd was dat deze veel zijdig samengestelde en volkomen bevoeg de en deskundige commissie, die verleden jaar haar grote rapport heeft uitgebracht, ook in den vervolge van advies zou blij ven dienen. Behalve de technische des kundigen behoorden ook vertegenwoordi gers van het departement van Financiën (de directeur van de rijksbegrotingen) van de Amsterdamse Kamer van Koophandel, van de Rijkswaterstaat en de Provinciale Waterstaat enz. ertoe. Met de voorbereiding van het door Am sterdam uit te voeren IJ-tunnel-plan zijn, zoals onlangs al gebleken is, tot dusver nog geen noemenswaardige vorderingen gemaakt. Ook dit is niet duidelijk; de ge meente beschikt blijkbaar niet over de stsf, voor deze voorbereiding vereist en men vraagt zich af hoe de zeer kostbare financiering van dit project geregeld zal moeten worden. Amsterdam kan die zeker niet alleen op zich nemen. Dc Haarlemse caféhouder, de heer K. W. Köhlniger, die sinds vyf Maart in de mening verkeerde, dat hy in een voetbalpool een be drag van niet minder dan dertigduizend gulden had gewonnen is er nu wel van overtuigd, dat h\j nooit een cent uitbetaald zal krijgen. Bij een bespreking, die verleden week Donderdag in Antwerpen werd gehouden, werd de Haarlemmer toegezegd, dat hij al thans een gedeelte van het geld nog zou krijgen. Op Dinsdag 17 Mei zou hij daar over nader worden ingelicht. De heer Köhl niger hoorde echter niets en Vertrok daar om naar Rotterdam om bij de Nederandse ngent van de Belgische voetbalpool, N., in lichtingen te verkrijgen. In de nacht van Dinsdag op Woensdag ontving de caféhou der namelijk een telefonische boodschap uit Rotterdam, waarin hem werd medege deeld, dat? hij geen cent van het gewonnen bedrag zou kunnen incasseren. Vrijdagmiddag zou de heer Köhlniger voor de laatste maal naar Rotterdam gaan om opnieuw contact op te nemen met N. Bovendien zou hij van de gelegenheid ge bruik maken om in de televisie-nieuws dienst van de E-55 op te treden. Toen de jongens uit school kwamen, sneeuwde het flink. Ze holden naar buiten en de witte sneeuw dwarrelde om hun voeten omhoog. „Het ligt nog niet erg hoog", vond Rick. „Nee, maar het is ook pas begonnen!", zei Bunkie. „Als het zo blijft doorsneeuwen zul je eens zien, hoe hoog het morgen ligt!" Het leek er wel op, dat hij gelijk zou krijgen; toen het donker was en de lantaarns brandden, lagen de straten al onder 'n dikke laag sneeuw verborgen en de daken van de huizen waren met 'n dikke muts van sneeuw bedekt Jongenswat was het nu mooi buiten! En je hoorde bijna de wagens en auto's niet meer rijden; het geluid van de wielen werd helemaal gedempt door die dikke laag sneeuw. Oom Tripje was na het avondeten nog even de deur uit geweest, om iemand te bezoeken; en toen hij terugkwam, stapte hij de deur binnen met 'n wit laagje sneeuw op zijn hoed en kleren. „Brrrr!", lachte hij. „Wat sneeuwt het. Ik was bijna 'n sneeuwpop geworden". oxcrwv<iQim)nnoxrioniw WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Albireo. 21 Santos verwacht. Alchiba, 19 v. Recife n. Santos. Alhena, 20 350 m. Z. Las Palmas. Alphard, 20 te Rio de Janeiro. Annenkerk, 19 te Bremen. Agamemnon, 17 v. Hoston n. New Orleans. Almdijk, 20 te Rotterdam. Arend-sdijk, 20 te Rotterdam. Arkeldijk, 17 te New York. Aagtedijk, 18 te Houston. Alamak, 19 v. Amsterdam n. Perz. Golf. Alblasserdijk, pass. 19 Vlissingen n. Houston. Adinda, 21 te Singapore. Amor, pass. 20 Ouessant n. Rotterdam. Arendskerk, 20 Kp. St. Vincent gepass n. Genua Armilla, 20 v. Soerabaja n. Balikpapan. Arundo, 21 te Rotterdam verwacht. Bonaire, 19 1250 m. Z.ZW. Fayal. Bantam, 20 v. Khorramshar n. Koewait. Boissevain, 14 te Buenos Aires. Baarn, 20 te Antwerpen. Borheo, 21 te Singapore. Cinulia, 18 Guadeloupe n. Rotterdam. Cottica, 19 90 m. NO. Flores. Cradle of Liberty, 20 te Philadelphia. Charis, 19 v. Amsterdam n. Aruba. Caltex Delft, 20 te Rotterdam. Celebes, 20 te Colombo. Ceronia, 20 v. Bombay n. Abadan. Cistula, 20 te Piraeus. Clavella, 16 v. Killin-gholme n. Curasao. Cleodora, 20 v. Bombay n. Abadan. Dalerdijk, 19 v. San Francisco n. Portland Ore? Dongedijk, 18 te Los Angeles. Dordrecht, 20 te Manchester. Delfland, pass. 20 Ouessant n. Amsterdam. Duivendrecht, pass. 20 Vlissingen n. Rotterdam Eemdijk, pass. 19 Miami n. Le Havre. De competitie-wedstrijd Alcmaria Vic* trixDEM zal reeds vanavond worden ge speeld. Esso Rotterdam, pass. 19 Algiers n. Rastanura. Kendraciht, 20 te Tel Aviv. Esso Den Haag, 20 te Antwerpen. Etrema, 25 te Curacao verwacht. Elizabeh b, 21 Calcutta verw. Farmsum, pass. 19 Gibraltar n Port Said. Felipes, 20 v. Makassar n. Balikpapan. Guineekust, 17 160 m. W.ZW. Kp. St. Vincent Groote Beer, 22 te Southampton verw. Gooiland, 19 te Santos. Haarlem, 19 te Antwerpen. Hermes, 21 te Ciudad Trujillo. Ittersum, 20 te Hamburg. Joh. v. Oldenbarnevelt, pass. 18 Galeta eil. naar Amsterdam. Jupiter, 19 te LJvorno. Japara KRL)pass. 20 Finisterre n. Port Said. Java, 20 te Port Said. Kertosono, 19 v. Casablanca n. New York. Kalydon, 31 te Curacao verw. Karimun. 20 v. Makassar n. Singapore. Korenia, 20 v. Rotterdam n. Stockholm. Laagkerk, 20 -Suez verwacht. Modjokerto. 20 te Antwerpen. Myonia, 19 v. Port Elizabeth n. Curacao. Maas, 19 te Rotterdam. Marisa, 20 te Cochin. Meerkerk, 20 te Mozambique. Merwede, 20 te Le Havre. .Metula, 20 te Curacao verwacht. Molenkerk, 21 te Shanghai. Nestor, 20 te Georgetown. Nieuw Amsterdam, 18 te New York. Nigerstroom, 19 v. Amsterdam n. Hamburg. Notos, 19 v. Saloniki n. Piraeus. Noordam, 19 470 m. O.ZO. Kp. Race. Oranje, 19 v. Colombo n. Belawan. Orestes, 20 te Pto Limon. Ootmarsum, pass. 20 Vlissingen n. Antw. Omala, 28 te Kaapstad verwacht. Papendrecht, 21 Stockholm verwacht. Pieter S, 2 0v. Amsterdam te Swansea. Prins Fred. Hendrik, 14 te Chicago. Poseidon, 21 Houston verwacht. Prins Willem George Fred, 20 te Detroit. Pendreeht, pass. 20 Kreta n. Lands End. Prins Willem v. Oranje, 20 te Le Havre. Rondo, 19 v. New Orleans n. Baltimore. Rottl, 20 te Hamburg. Rijndam, 19 te Southampton. Radja, 20 v. Algiers n. Port Said. Rempartg, nacht 21-22 te Port Said. Riouw, 2CT te Colombo. Sarpedon, 19 v. New York n. Curacao. Sibajak, pass. 19 Malta n. Port Said. Salatiga, 17 v. San Francisco n. Portland Oreg. Slamat, verm. 21 v. Barcelona n. Southampton. Sarangan, 15 v. Portland Oreg n. San Francisco Sommelsdijk, 20 rede Suez. Stad Schiedam, 21 te Melilla. Stad Vlaarddngen, pass. 20 Lands End n. Wabana. Titus, 20 te Izmir. Tjimenteng, 15 te San Francisco do Sul. Tabinta, 20 te Charleston. Talisse, 19 v. Marseille n. Amsterdam. Tomorl, 20 te Semarang Trompenberg, 20 te Savanna. Van Spilbergen, 20 Ouessant gepass n. R'dam. Weltevreden, pass. 19 Gibraltar n. Rotterdam. Westertoren, 20 te Rastanura. W. Alton Jones, 20 v. Suez n. Mena el Ahmadi. Waterman, 19 v. Rotterdam n. Halifax. Westerdam, 20 770 m W.t.Z. Scilly's. Willem Ruys, 0 v. Napels n. Gibraltar. Zuiderkruis, 19 1140 m. NO. Wellington. Zeeland (KRL), 19 v. Calcutta n. Tj. Priok. KLEINE VAART Alcetas, 17 te Catania n. Malaga. Atlas, 17 te Gothenburg van Odense n. A'dam Albergen, 20 v. Swansea n. Villa Garcia. Audacia, verm. 20 v. Rotterdam n. Gent. Angeja, 20 v. Londen te Rotterdam. Afiena, 20 v. Londen n. Middlesboro. Annie, 20 v. Teignmouth te Amsterdam. Ardeas, 20 v. Oran te Amsterdam. Betty Anne S, 21 v. Barry te Setubal verw. Bernard John, 22 v.'Gandia te R'dam verw. Corrie b, 20 v. Aalborg te Marseille verwacht. Catharina, 20 v. Zeebrugge te Rotterdam. Cinderella, verm. 20 v. Rotterdam n. Duinker ken. Claes Compaen, 21 v. Rostock te Vlaardngen verwacht. Draco, 17 v. Triest n. Rijeka. Diligentia, 20 v. Immingham te Ipswich verw. Delta, 20 v. Vlissingen n. Londen. Driebergen, 20 v. Dublin n. Cork. Dya, pass. 20 Smithknoll n. Kopenhagen. Diannel, 20 30 m. NO. Outergabbert. Domburgh, 20 v. Londen te Rotterdam. Export II, 20 v. Londen te Rotterdam. Flevo, 20 v. Catania te Amsterdam. Frans Bohmer, 20 v. Le Havre te St. Malo. Finlandia, 20 v. de Tyne te Rotterdam. Ferocia, 20 v. Portsgrunn te Shoreham verw. Geeststroom, 20 20 m. O.ZO. Yarmouth. Gruno, pass. 20 Texel n. Amsterdam. Haaksbergen, 20 v. Requejada n. Terneuzen. Hartel, 20 v. Hambuig te Rotterdam verw. Ilias, 17 v. Malaga n. Amsterdam. Julia Mar y,20 v. Casablanca te Rotterdam. Jell, pass. 20 Vlissingen n. Gent. Jongkind, verm. 20 v. Rotterdam n. Londen. Keyzer, pass. 20 Gotskasandon n. Kotka. Larix, 17 te Helsinki. Lijnbaansgraeht, 20 Holtenau gepass. n. Abo. Midas, 17 v. Patras n. Calamata. Medea, 20 55 m. Z.ZW. Casques. Meuse, 20 v. Aberdeen te Rotterdam. Noorderlicht, 20 v. Vlissingen n. Hansweert. Nero, 19 v. Amsterdam n. Le Havre. Nettie, 20 v. Calais te Rotterdam Poortvliet, 20 te Hoitenau n. IJstad. Prins Bernhard, pass. 20 Outergabbert naar Hamburg. Pavo, 18 v. Domsjo n. Zaandam. v Plato, 17 v. Kopenhagen n. Gothenburg. Roelof Bisman, 20 in Wesermond n. Bremen. Rema, 20 v. Liverpool te Rotterdam. Spirit, 20 v. Grimsby te Rotterdam verw. Soemba, 20 v. Antwerpen te Avonmouth verw Stella Maris, 20 v. Oskarshamn te Kopenhagen. Tiliy. 18 te Otterbacken. Vindicat Atque Polit, 20 v. Fowey te Amsterdam Westerdok, 19 v. Londen te Amsterdam. Wiebold Bohmer, 20 v. Duinkerken te JIull. Westpolder, 20 v. Lissabon te Antwerpen. Zeehond, 20 v. Londen te Rotterdam. SLEEPVAART Humber, 20 230 m. ZO. Caims. Loire, 20 200 m. O. Bahrein met m.s. „Tabian" Noordholland, 18 20 m. ZW. St. Lucia Noordzee, pass. 19 Kreta n. Mersin met 3 bakken Oostzee, 18 280 m. Z.t.O. Rasalhadd n. sleeob. Witte Zee en Rode Zee, Pnolzee, 20 v. Dakar n. Belem. Thames, 19 640 m. W.ZW. Bombay met zuiger. Rode Zee en Witte Zee, 19 180 m. ZW. Ande*-. halfgraadskanaal met kruiser. ADVERTENTIE N.Y. MIJ. „HOLSTER". OVERVEEN Tel. K 2500 15597 en 19057 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook 45) Sally kon in de spiegel een glimp van Fiona's gezicht opvangen en ze meende dat Fiona haar een knipoog gaf, maar het vol gende moment was ieder weer druk met zijn eigen werk bezig. Pas toen ze op „Te Arama" terug waren en Don de wagen in de garage had gere den zei hij: Of die lening nu door zal gaan of niet, we zijn je erg dankbaar, Sally! Sally kreeg een gevoel van vreugde; ge ven was dankbaar werk! Ze zou mijnheer Pearson vanavond nog schrijven, ze wilde hem duidelijk maken dat ze haar belangen niet meer door hem zou laten behartigen indien hij er niet voor zou zorgen dat Don ogenblikkelijk die lening kreeg. Over dekking hoefde hij zich niet druk te maken. Er waren zóveel kinderen in huis, dat de Barrs besloten op Oudejaarsavond maar niet op tq blijven. De Kerstdagen waren al erg vermg^gfld^eweefit ea. Dctaald giadley maakte hen iedere morgen reeds om zes uur wakker, zodat ze er bitter weinig voor voelden om tot diep in de nacht op te blij ven. Barry, die nu dag-in dag-uit van 's morgens vroeg tot 's avonds in zijn rol stoel heen en weer reed en plotseling dan weer eens hier en dan weer eens daar op dook, ging om tien uur naar bed. Luke hielp hem daarbij, zoals gewoonlijk. Misschien horen we de klokken nog wel, zei Mike, die al op zijn veldbed lag, slaperig. Luke glimlachte. De jongens hadden een vermoeide dag achter de rug en zouden binnen een half uur al lang en breed sla pen. Het huis was al in duisternis gehuld, toen Luke de kamer van de jongens verliet. De warme zomernacht was vredig en rustig. In de hal bleef hij enkele ogen blikken staan en dacht er aan hoeveel mensen wel in zijn huis onderdak hadden gevonden. Hij voelde zich een patriarch. Hier was „Te Arama" voor gebouwd, trots gelegen in de vallei: ter beschutting van een groot gezin. Alle deuren en ramen stonden wijd open en aan de nachtelijke hemel glansde de maan. Het lichte briesje was gemengd met de geur van tabaks planten en rozen. In een van de bijgebou wen vierden Muria en de andere Maori's het afscheid van bet Oude Jaar en de komst van Nieuwjaar. Ze zongen oude liederen, braadden een varkentje aan het spit en bakten dat het een lieve lust was. Luke werd eaigszms rusteloos. Hij voel de er weinig voor zich bij de Maori's te voegen omdat hij bevreesd was dat ze hem als een söort indringer bij hun feest zou den beschouwen, alhoewel ze hem direct in hun midden opgenomen zouden hebben, en de nacht vond hij veel te mooi om nu al te gaan slapen. Hij liep naar de achter warande en meende daar iemand te zien. Het was Sally. Ze leunde tegen een van de pilaren en staarde naar de bergen in de verte, die zilver-omrand waren in het hel dere maanlicht. Ze schrok even toen Luke zachtjes op haar toeliep en naast haar ging staan. Haar hart begon zó luid te bonzen, dat ze bang was dat hij het zou horen. Ik luister naar het zingen, zei ze zachtjes. 't Is zo'n prachtige nacht, dat ik het jammer vindt naar bed te gaan. Luke glimlachte. Ze droeg een eenvou dig wit jurkje en het maanlicht deed heur haar glanzen. Dat vond ik ook, daarom ben ik naar buitep gegaan. Zullen we naar de blauwe gomboom wandelen en daar het Nieuwe Jaar verwelkomen? Graag, dat vind ik prettig, antwooruae Sally, en ze liet er enkele ogenblikken, later toen ze al op weg waren, op volgen: Ik hou van de blauwe gomboom Van de vele mooie plekjes op „Te Ara ma" waar zij het Nieuwe Jaar af zouden kunnen wachten, zou zij óók de blauwe gomboom verkozen hebben. Terwijl ze op hun gemakje over het pad door het struikgewas liepen, zei geen van hen een woord. Dat was ook niet nodig, Dit was de eerste keer dat Sally écht alleen was met Luke sinds de dag dat hij haar „Te Aram^" had laten zien. Ze had toen onwennig op Pedro's rug gezeten en haar verlegenheid was pas verdwenen toen ze overweldigd werd door de schoon heid om haar heen. In deze maanrijke nacht dachten beiden aan dat moment terug en zowel Sally als Luke hadden het gevoel, dat die tocht met Pedro al ver in het verleden lag, alhoewel het pas enkele weken geleden was, dat ze elkaar onder de blauwe gomboom hadden getroffen. Luke had haar een arm gegeven en leid de haar over het hobbelige pad. Het maan licht zette de bomen in een betoverend licht. Zwijgzaam liepen ze door, het was niet nodig de stilte te verbreken met woorden. Toen ze de top van de heuvel bereikten, was het bijna middernacht. De natuur zweeg ook. Het lichte briesje was verdwenen, de natuur ademde vol komen rust "en vrede. De prikkelende geur van de blauwe gomboom vervulde de lucht. Luke bukte zich en raapte een van de gevallen noten op. Er zaten nog enkele bloemblaadjes aan, die op een soort rokje leken. - Een danseresje, zei Sally glimlachend. Luke wist niet dat de noot, die hij in haar hand had gelegd, door haar werd ge zien als een blijk van liefde, als de schoon ste bouquet bloemen, die ze ooit ontvangen had. Ik voel me, nu ik hier sta, als een schepper, zei Luke glimlachend, terwijl hij om zich heen keek. Al het land rond de heuvel is van mij. Voor mijn trots is het echter niet goed, ik zou te veel verbeelding kunnen krijgen. Maar ik zou wèl trots zijn als ik wist dat alles het werk was van mijn voor ouders, antwoordde ze zachtjes en er lag enige droefheid in haar stem. Is het oude jaar goed voor je geweest, Sally? vroeg Luke plotseling, terwijl hij met een liefdevolle blik naar het frêle fi guurtje naast hem keek. Ja.... Ik geloof van wel, zei ze enkele ogenblikken later fluisterend. Ze had droefenis gekend, ze had een groot vriend verloren. Maar ze had ook prettiger belevenissen gehad; ze had nieuwe vrienden verworven en het won der van de liefde had haar overvallen. Ja, de liefde! Ze voelde zich herboren, haar gevoel van vreugde was groter dan haar droefheid. Voor ons is het ook een goed jaar ge weest.... voor Barry en voor mijzelf. Hij keek haar glimlachend aan en toen hoorden ze in de verte zachtjes, maar erg duidelijk het luiden van de kerkklokken. Luke legde zijn handen op hpar schouders en kuste haar licht op de lippen. Het maan licht hield hun gevangen in een zilveren glans. Gelukkig Nieuwjaar, Sally! zei hij zachtjes. Ze beefde in zijn armen als een pas geboren poesje. En veel dank, liefste, voor alles wat je voor Barry doet. Sally schudde de lieflijke betovering snel van zich af. Luke toonde zich vrien delijk, hij was dankbaar voor wat zij voor Barry had gedaan, ze had zich slechts iets schoons verbeeldmaar had ze zich niet vermand, dan was ze in zijn armen gevlogen, had ze zich aan hem vastge klampt, hulpeloos, haar zinnen niet meer meester door de grote liefde, die ze voor hem had. Ze zou zichzelf belachelijk heb ben aangesteld, meende ze Een gelukkig Nieuw Jaar! zei ze vro lijk, en nog wel bedankt, dat ik op „Te Arama" mag logeren! Hand in hand, gelijk goede vrienden, liepen ze terug. N Ze hield zichzelf voor, dat ze tevreden moest zijn, tevreden met de vriendschap, die Luke haar had geschonken. Ze mócht niet meer verlangen.... HOOFDSTUK XXIV Fiona had het al voorspeld. Zodra Ian het nieuws had vernomen, was hij van het Zuidelijk Eiland komen vliegen. Hij had brieven van haar familieleden bij zich en van die van Don. Verder had hij opdracht gekregen zo snel mogelijk met Fiona en de kinderen terug te komen. Ik heb nog maar drie dagen vacantie. Fiona, ga dus maar gauw pakken (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6