Veren igi ngsvaria Agenda voor Velsen 'brieven aan de redactie DEM kampioen in derde klasse door zege op Alcmaria Victrix Haven berichten Visserij-varia EHS heeft lot in eigen hand Stnade aan aardbeien DEM vierde uitbundig kampioensfeest uit de IJmond 8 VOETBAL IN KENNEMERLAND De Kennemers Kinheim T errasvogels DEM Velsen Wijk aan Zee VV11 Ondanks koude werd badseizoen ingeluid IJmond in de competitie Zomer-damtournooi van „Stabiel" ADO IE V Vitesse 922 Vorst „plukte'' vele tuinen Lustrum-kinderdienst in de Oud-Katholieke kerk „Kennemerland" hield individuele wedstrijd Examens „Nestor" KW. 101 nu in IJmuiden MAANDAG 23 MEI 1955 De Kennemers leed tegen Spartaan een alleszins eervolle twee-drie nederlaag, maar dit was niet het belangrijkste feit van de dag voor de Beverwijkse voetbalwereld. Dat was de overwinning van DEM op Alcmaria Victrix en het gelijktijdige gelijke spel van Schoten tegen Wijk aan Zee, waardoor de DEM'ers beslag legden op het kampioenschap in hun afdeling. Vitesse liet het tegen ZVV lelijk liggen, maar Velsen deed goed werk door QSC te verslaan en VVB verdient een pluim voor de vier-nul overwinning op GVO. DEM behaalde dus het kampioenschap van zijn afdeling. Een kranige prestatie van de Beverwij kers, d'ie van het begin af getoond hebben, dat het hun ook ddt sei zoen wederom ernst was en die in de eind spurt met Schoten zoveel spirit toonden, dat zij ook deze zenuwslopende strijd met succes ten einde brachten. Dat DEM reeds Zondagavond in het Statenhuis zijn kam pioensreceptie kon houden, dankte het aan de medewerking van Wijk aan Zee, dat er zowaar in slaagde Schoten in Haarlem een gelijkspel af te dwingen. Een tegenvaller voor de Haarlemmers, die weinig prettige herinneringen aan hun ontmoetingen tegen de Wijk aan Zeeërs zullen bewaren! Drie van de vier punten moesten zij aan de badplaatsmensen af staan. Eervol De nederlaag van De Kennemers tegen De Spartaan (twee-drie) mag terecht eer vol genoemd worden. Met dit al duurt de strijd tussen deze Amsterdamse club en 't Gooi voort, want de Hilversummers won nen hun ontmoeting tegen WA met niet minder dan vier-één. RCH toonde zich een waardig kampioen, want het won met drie-één van het sterke Vol end am, maar ZFC leed een onverwacht grote nederlaag tegen OWO. De één-drie overwinning van Helder op AFC in Amsterdam nog wel mag als een goede prestatie van de Noordelijke voetballers worden aangemerkt. In 3 A kon Terrasvogels het begrijpelijk niet tegen Zaandijk bolwerken (één-vier) en Kinheim verloor, óók al volgens ver wachting, met drie-één van WFC. Minder verwacht kwam de drie-nul nederlaag van Vitesse tegen ZW. VVB bracht GVO een stevige nederlaag toe (vier-nul). Meevaller In 3 B steeg Velsen door zijn overwin ning op QSC een paar plaatsen op de rang lijst, waardoor het het seizoen kon afslui ten met evenveel winstpunten als het wed strijden heeft gespeeld. Het gelijke spel van Wijk aan Zee tegen Schoten memoreerden wij reeds (twee-twee). Wat ons bepaald meeviel, was de twee-vier overwinning van ADO op KW. Het lot der Krommenieërs is nu vrijwel bezegeld. In 4 E speelde Waterloo niet. Ook EHS had een vrije dag, maar de concurrent der Haarlemmers, De Germaan, kwam wel in actie. Het verslog Gold Star maar even met acht-nul. Doch op Hemelvaartsdag verspeelden de Germanen een kostbaar puntje, tegen DJK, zodat de IJHS'ers het kampioenschap nu volledig in eigen hand hebben. - - De standen luiden: 3 A: 3 B: Zaandijk 21—37 D. E. M. 21—31 W. F. C. 21—32 Schoten 21—28 V. V. B. 21—27 C. S. V. 20—22 W. S. V. 20—24 Velsen 22—22 Purmersteyn 2023 O. S. V. 1921 Vitesse 21—20 Wijk a. Zee 20—20 Z.meeuwen 2018 A. D. O. 1919 G. V. O. 20—18 Alkm. Boys 21—19 Z. V. V. 19—17 Alc. Victrix 21—17 H. S. V. 22—15 R.K. A.F.C. 21—17 Terrasvogels 208 Q. S. C. 2016 Kinheim 21—7 K. V. V. 21—14 4e klas E: E. H. S. 21—32 O. F. C. 18—19 De Germaan 2131 N. A. S. 2017 Nautilus 19—25 Waterloo 20—16 Bloemendaal 2022 Gold Star 2015 D. J. K. 20—22 H. E. D. W. 20—14 W. M. S. 20—22 D. C. O. 19—3 Reeds na twee minuten namen de rood zwarten de leiding, Kops kon uit een scher mutseling voor het Spartaan-doel doelman Kramer passeren (1-0). De thuisclub was overwegend sterker, maar vele kansen gin gen verloren doordat de voorhoede weder om te onproductief was. Groen maakte het enige malen Kramer heel moeilijk, maar doelpunten bleven uit. Na 35 minuten kreeg de Spartaan een vrije trap te nemen. Petit schoot deze in het Kennemers-doel, Groot stopte de bal, maar liet het leer tóch in doel vallen (1-1). Kort voor rust kregen de Amsterdam mers een hoekschop te nemen, die de vrij staande Boutersen inschoot (1-2). In de tweede helft namen de Kennemers direct het spel in handen, waarbij het Spartaan- doel enige malen in gevaar kwam. Toen na 18 minuten spelen Schaaper van ver af op Groot terugspeelde, stak deze geen hand naar de bal uit (1-3). Nog gaf de thuisclub zich niet gewonnen en het lukte Kops er twee-drie van te maken, maar verder kwam men niet. Met een geheel gewijzigd elftal hebben de Kennemers 2 ook de wedstrijd tegen Haarlem 2, zelfs met flinke cijfers, ver loren. Voor rust nam Haarlem een nul twee voorsprong, waartegenover de rood zwarten niets konden stellen. In de tweede helft werd de stand opge voerd. Invaller doelman Burger werd nog viermaal gepasseerd. Hoe de Kennemers ook werkte, men kon het niet verder bren gen dan één doelpunt van Hofland. Hier mede was tenminste de eer gered. Kinheim heeft Zaterdagavond in Wor- merveer tegen WFC wederom een neder laag te incasseren gekregen, die hoofdzake lijk is te wijten aan de mindere stootkracht van de jeugdige Kinheim-aanvalslinie. Deze was, vooral in de eerste speelhelft, met opgewassen tegen de solide WFC-ver- dediging, die. met de wind in de rug de enkele aanvallen van de gasten gemakke lijk baas kon. WFC speelde een prima par tij voetbal, maar desondanks hield de Kin- heim-verdediging stand, totdat na een kwartier Van Hesselingen de bal in het doelgebied miste en de rechtsbinnen een vrije schietkans kreeg (1-0). Invaller Wei- demahn bij Kinheim, die individueel vol doende aggressief was, kon de lauwheid bij Kinheim niet alleen overwinnen en toen WFC er na 20 minuten weer op uittrok, weifelde Keirsgieter, zodat de WFC-rechts- binnen de op korte afstand toegespeelde bal gemakkelijk achter Keirsgieter plaat ste (2-0). Ongeveer tien minuten na de hervatting, nadat uit een goede WFC-aanval de bal tegen de lat was geschoten en het volgend moment een zuiver buitenspel-doelpunt moest worden bijgeteld (3-0) wijzigde Kin heim de opstelling. Vele kansen gingen echter wegens gemis aan stootkracht van de jeugdige Kinheim-aanvalslinie verloren. Groeneveld forceerde een aantal doorbra ken in samenwerking met Van Domselaar, die de achterspeler Breeuwer vaak keurig omspeelde. Uit één van Van Domselaar's voorzetten pikte midvoor Boeren de bal op en scoorde met een prachtige omhaal een kwartier voor het einde een fraai doelpunt (3-1). Terrasvogels heeft tegen de kampioenen van de derde klas A, Zaandijk, een vier één nederlaag geleden. Is zulks op zich zelf al een draaglijk resultaat, in een nog zui verder daglicht komt deze prestatie der Vogels te staan, als we er aan toevoegen, dat tot een kwartier voor het einde de stand nog éénéén was. De eerlijkheid gebiedt ons echter er aan toe te voegen, dat het spel van Zaandijk de indruk wekte, of de Zaanse spelers zich niet geheel ten volle gaven. Voor de rust speelde Terrasvogels tegen de wind in en reeds toen bleek, dat Ter rasvogels tegen de kampioenen was op gewassen. Zaandijk nam door zijn links binnen de leiding, maar linkshalf Bouwer, die als zesde man mee naar voren was ge trokken, maakte nog voor de rust gelijk. Na de rust ondernam Terrasvogels op nieuw aanvallen op de Zaanse veste, maar het binnentrio der thuisclub speelde wat zelfzuchtig en de tactische Zaandijk-defen sie wist met dit soort spel wel raad. De Zaanse voorhoede met Poel en Groot als gangmakers zat inmiddels ook niet stil. Tot een kwartier voor het einde hielden Van Vuuren c.s. stand, maar toen scoorde de rechtsbinnen onhoudbaar (12). Terrasvogels' tegenstand was thans ge broken en Zaandijk voerde de stand in de resterende minuten tot vieréén op. DEM heeft Zaterdagavond in Alkmaar van Alcmaria Victrix met drietwee ge wonnen. In de eerste helft speelde DEM een fraaie partij voetbal en hoewel de Alk- maarse club zich heftig verweerde, kon zij niet verhinderen, dat DEM door de Boer en Appel een tweenul voorsprong veroverde. Tot aan de rust bleef deze score gehandhaafd en in de tweede helft zette DEM de zaken op dezelde voet voort. Het werd drienul dankzij een fraai doelpunt van De Boer, die de bal onhoudbaar in het Alkmaarse doel kopte; van dat moment af dacht DEM de buit binnen te hebben. Maar de Alkmaarse club bleef uitnemend partij geven. De thuisclub slaagde er in een tegenpunt te scoren en toen werd DEM wat zenuwachtig. Het werd zelfs twee drie na goed werk van de Alkmaarse voor hoede. In de resterende tijd heeft DEM met alle macht moeten verdedigen om de kost bare voorsprong niet uit handen te geven. Het slaagde daarin en toen dan Zondag middag Wijk aan Zee voor een gelijk spel zorgde tegen Schoten was er feest in Be verwijk. Velsen heeft met drie overwinningen het seizoen op fraaie wijze besloten. Tegen QSC speelde Velsen weer een knappe par tij voetbal en ondanks moedig verzet van de thuisclub, bleek Velsen toch over alle linies de sterkste. Reeds in de eerste helft gaven de Velsenaren de toon aan en dank zij Tromp, die een terugspringende bal in de touwen joeg, kreeg Velsen een voor sprong. Tot aan de rust was Velsen ster ker, maar bij het fluitsignaal voor de thee was het nog steeds nuléén. Ook na de pauze bleef Velsen de beter spelende ploeg. De aanvallen van de be zoekers stichtten herhaaldelijk veel ver warring in de QSC-gelederen en het twee de doelpunt liet dan ook niet lang op zich wachten. Brouwer zorgde voor de twee nul voorsprong. Wijk aan Zee heeft een uitstekende prestatie verricht door Schoten, de grote concurrent een puntje af te snoepen, waar door DEM de kampioensvlag heeft kunnen hijsen. Vooral in de eerste helft heeft Wijk aan Zee een uitstekende partij gespeeld en het technisch niet onaardige spel van de thuisclub werd volkomen teniet gedaan door de snelle aanvallen van de badplaats club, waarin de gebroeders Van der Mey weer een belangrijk aandeel hadden. Door Jan van der Mey, de rechtsbuiten, nam Wijk aan Zee de leiding en nog voor de rust kon Jaap van der Mey de score tot tweenul verhogen. Geruime tijd in de tweede helft kon Wijk aan Zee deze voor sprong behouden. Speciaal doelman De Blok was in uitstekende vorm en voor kwam enkele malen ernstig gevaar. Toch slaagde Schoten er in door Beren- dregt de achterstand te verkleinen en van dat moment af ontspon zich een uitermate spannende strijd Schoten viel heftig aan en twee minuten voor het einde kon spil Dirks van Wijk aan Zee niet anders dan door hands een doelpunt voorkomen. De straf schop werd feilloos door Berendregt inge schoten (22), maar de tijd was tekort om in deze gelijke stand nog wijziging te bren gen. De talrijke DEM-supporters die deze wedstrijd bijwoonden brachten de kranige badplaatsclub een hartelijke ovatie. Op „Watervliet" heeft WB het voordeel van de straffe wind in de wedstrijd tegen GVO flink uitgebuit, hoewel de kracht van de gastheren pas in het derde kwartier van de strijd tot uitdrukking kwam in doel punten. Nadat eerst Van der Linde een moeilijke kans had gemist, kreeg dezelfde speler na zes minuten ai een vrije schiet kans (1-0). Nu ging WB het wat gemak kelijk opnemen, waardoor GVO meer vrij heid kreeg en met langs de grond gespeelde en vaak tegen de wind goed geplaatste Het badseizoen is Zaterdgavond (met winterjas aan) in Wijk aan Zee geopend met een concert dat gegeven werd door de Beverwijkse Harmoniekapel. De be langstelling hiervoor was niet bijster groot, de meesten verkozen om bij de warme kachel te blijven. Ook -de vooraf gemaakte rondgang door het dorp van het drumcorps van de BHK was niet in staat de koude te vergeten. Aan de kwaliteit van het concert deed het minder gunstige weer geen afbreuk, dit was als steeds goed verzorgd. Volle winst voor de heren De competitiewedstrijden voor de hand balvereniging „IJmond" hebben voor wat de herenelftallen betreft de volle winst opgeleverd. IJmond 2 heren wisten na een mooie en SDannende strijd de sterke Haarlemse ploeg Concordia 3 met 1110 te verslaan en hierdoor de goede kans op het afde lingskampioenschap te behouden. Het eerste IJmond-herenteam verbaasde vriend en vijand met een stevige, verdien de zege op The Catchers, de sterke Am sterdamse ploeg, waardoor de IJmonders zich bovendien veilig stelden voor het be houd van het districtsklasseschap. Dit was de eerste wedstrijd, waarbij IJmond in het veld kwam met de overgekomen spelers van de inmiddels opgeheven club „Bever wijk". De combinatie voldeed uitstekend en kwam IJmond dus goed van pas. Dit bete kent tevens, dat IJmond in het nieuwe sei- zien, dat thans gelijktijdig met deze laat ste wedstrijd van IJmond I voor dit jaar is afgesloten, een veel krachtiger vereniging zal kunnen worden, die met meer vertrou wen de toekomst tegemoet kan gaan. Voor de IJmond-dames was de 89 uit slag tegen AVA uit Alkmaar na spannende strijd minder gelukkig. Dit team zal de resterende wedstrijden moeten winnen om voor degradatie gespaard te blijven. DCIJ moet heden, Maandagavond, de eerste ronde spelen in het clublokaal van damclub Stabiel tegen Stabiel. Aan dit zomertournooi, dat jaarlijks in de maand Mei door de Santpoortse damvereniging wordt georganiseerd, wordt deelgenomen door KNC uit Haarlem, Sportief, Stabiel en door DCIJ II. De DCIJ-reserves hebben reeds 2 keer achtereenvolgens de Stabiel beker gewon nen, zodat een derde overwinning van de IJmuidenaren hen de beker definitief op levert. ballen de WB-verdediging terugdrong, zodat Nieuwenhuyzen zijn talenten moest tonen. Zelfs moest Kersbergen eenmaal op I de doellijn met een omhaal de gelijkmaker voorkomen. Hierna gaf WB de toon aan. j Schoten van Kooimams, Boevink en Bleeker j werden tot hoekschop verwerkt of gingen j net over het GVO-doei. Uit een pass van j Bleeker zette Luntz voor en Boevink schoot tussen de benen van de GVO-doelman door (2-0). Vlak daarop, na 40 minuten spelen, schoot Bleeker met een harde schuiver uit een vrije trap van 25 meter in (3-0) en nog geen twee minuten later scoorde Kooi- mans (4-0)). De tweede speelheift bestond iouter uit WB-aanvallen, doch alle schoten an iedere fraaie combinatie van VVB bleef zonder succes. De GVO-achterhoede probeerde met tors spel de strijd te verplaatsen. Dit werd een GVO'er noodlottig; hij werd van het veld gezonden. Wat VVB ook probeerde in de ruststand kwam geen verandering (4-0). In een van beide kanten slecht gespeel de wedstrijd namen de Heemskerkers tegen KW beide punten mede. In de eerste helft gaf Dam ADO de leiding (0-1). Deze stand bleef tot de rust behouden, dank zij het feit, dat Dc 3oer enige gevaarlijke ballen uit zijn doel hield? In de tweede helft werd de stand al gauw gelijk als gevolg van een blunder van De Graaf. Niet lang hierna bracht Koning de stand op twee-één. Het begon er toen gevaarlijk uit te zien voor ADO, want men werd geheel op eigen helft terugedrongen. Maar de kansen keerden weer geheel. Uit een voorzet van Voormeer kon W. Beentjes de scand op twee-twee brengen. Het laatste half uur was voor ADO, dat door doelpunten van Dam en een strafschop, genomen door Martens de stand op twee-vier bracht. Met vier invallers kwam 1EV in de strijd tegen Hoofddorp Boys verzwakt in het veld op „Schoonenberg", maar desondanks nam de thuisclub het initiatief. De aanvallen, aardig van opzet, werden door de gasten afgeslagen en toen Alkemade na 20 minu ten verzuimde op tijd in te grijpen, kon hij gemakkelijk worden gepasseerd (0-1). Hoofddorp Boys bemerkte het veld te be heersen en vijf minuten later kopte de Hoofddorp-midvoor uit een scherp geno men hoekschop keurig in (0-2). Na de hervatting hadden de gasten na een kwartier opnieuw succes toen Dekker de bal te zacht op zijn doelman terugspeel de en de Hoofddorp-rechtsbinnen een ge makkelijke kans kreeg (0-3). IEV zocht het in onsamenhangend spel, maar tegen het einde kwam er meer vuur in. Zeven minu ten voor tijd had Boot met een goed schot succes (1-3) en drie minuten later volgde Duin dit voorbeeld (2-3). Wel kwamen nog enkele kansen voor, doch toen Boot wegens een blessure het veld moest verlaten, was tevens de stootkracht van IEV gebroken (2-3). Van de twee Castricumse voetbalclubs kwam Zondag alleen Vitesse '22 in het veld. De blauw-zwarten trokken naar Zaandam voor de wedstrijd tegen ZW en hoewel zij een overwegende veldmeerderheid ten toon spreidden, behaalden de Zaankanters een drie-nul zege. De Castricummers hielden hun spel te kort. Er werden af en toe wel aardige aan vallen opgezet, doch men verzuimde op de juiste tijd te schieten. De voorhoede van de thuisclub daarentegen schoot in de veer tigste minuut, door toedoen van haar rechtsbinnen, raak (één-nul). De tweede helft was aanvankelijk een getrouwe copie van de eerste. De linksbin nen van de thuisclub vergrootte in de zevenentwintigste minuut de voorsprong en vijf minuten later bracht hij de stand op drie-nul. Toen vonden de gastheren het welletjes, maar Vitesse '22 kon niet genoeg energie meer opbrengen om de achterstand te verkleinen. De wedstrijd ging als een nachtkaars uit. De plaatselijk vrij zware nachtvorsten hebben op vele plaatsen in Kennemerland alweer grote schade berokkend aan de aardbeien. Vele vroege soorten, die in volle bloei stonden, hebben ernstig ge leden en de eerste aardbeien zijn al weer „geplukt", zonder dat de kweker er aan te pas kwam. Nu is de schade van wel uitzonderlijk plaatselijk karakter want op de ene tuin is een groot deel bevroren en op een naast gelegen tuin is niets te zien. De „Aeneas" had motorstoring Het Nederlandse motorschip „Aeneas", 496 ton, is met machinestoring naar Ports mouth gesleept door het Nederlandse schip „Phidias". Zaterdag 21 Mei kwamen de haven van IJmuiden binnen: Eos van Rotterdam. Foun tain Abbey van Goole. Dotterel van Rotter dam. Beaverford van Montreal. Kitty Wake van Antwerpen. Acadcmia Kamerov van Memel. Phoenix van Bremen. Lies van Geffle. Annie Ahrens van Hernöfors. Nanny van Londen. Karlov van Riga. Vertrokken zijn: Phidias naar Rotterdam. Deo Duce naar Kopenhagen. Gertrud naar Rotterdam. Kirsten naar Norrköping. Tagry naar Scheveningen. Alsterthal naar San Juan. Bill S naar Duinkerken. Hemsö naar Wear. Vindicat Atque Polit naar Rotterdam. Sam- bre naar Rotterdam. Marianne naar Belfast. Hoogkerk naar Bremen. Niobe naar Rotter dam. Bullfinch naar Londen. Dora naar Rot terdam. Hollandia naar Boston. Dotterel n. Manchester. Stentor naar Madeira. Del- finus naar Antwerpen. Amazone n. Rostock. Heriot naar Leith. Zwaantina naar Hans- weert. Procyon naar Boston. John V naar Londen. Beaverford naar Hull. Anna Sylvia naar Londen. Deo Favente naar Kopenhagen. Salawati naar Bordeaux: Tereisias naar Huil. Vliestroom naar Swansea. Hontestroom n. Liverpool. Messina naar Curagao. Eddy Stone naar Liverpool, Rijnstroom naar Lon den. Phoenix naar Londen. Morbyham naar Rouaan. Zaanstroom naar Huil. Zondag 22 Mei kwamen binnen: Duiveland van Sunderland. IJstroom van Plymouth. Delfland van Buenos Aires. Ulmbrueder VI van Södertalje. Bolldeck van Swansea. Vechtstroom van Londen. Heinz Lorens van Antwerpen. Falcon van Londen. Madjoe v. Gruvon. Juno van Kotka. June van Londen. Eemsborg van Christinahamn. Siegijn van Antwerpen. Margriet L. van Londen. Nether- land Coast van Newcastle. May van Fowey. Eemland van Hamburg. Wiros van Kopen hagen. Trito van Dublin. Vertrokken zijn: Hercules naar Barbados. Eos naar Kopenhagen. Twee Gebroeders n. Kopenhagen. Kitty Wake naar Liverpool. Fountain Abbey naar Rotterdam. May had roerschade De coaster May, die op weg was van Fowey naar Amsterdam, kreeg Zaterdag ter hoogte van de Noord-Hinder met machineschade te kampen. De Hector van Bureau Wijsmuller voer ter assistentie uit en bracht het schip Zondag middag veilig IJmuiden binnen. Twee slepers van Goedkoop namen het werk over en geleidden de May naar Am sterdam. Op overweldigende wijze is er Zondag avond feest gevierd in Beverwijk, wegens het behaalde derde klasse kampioenschap van DEM. Dat deze vereniging bij velen een goede klank heeft bleek wel tijdens de in het Statenhuis gehouden receptie. Velen maakten van de gelegenheid ge bruik om hier hun gelukwensen aan te bieden. De wethouder voor de sport, de heer W. Alberda verheugde zich erover dat Bever wijk thans drie tweede-klassers telt. Hier uit moet op den duur een eerste-klasser komen, concludeerde de heer Alberda. Terugblikkend in het verleden consta teerde wethouder W. Vessies dat de goede geest, die dertig jaar geleden bij de op richting van de vereniging bestond, be houden is gebleven. Later op de avond kwam ook burgemeester mr. H. J. J. Scholtens zijn gelukwensen aanbieden. Namens diverse verenigingen uit de omtrek voerden nog velen het woord: de heer N. Grapendaal, namens de sport vereniging „Beverwijk"; A. Schellevis, van „Wijk aan Zee"; W. Zand (VVB) en M. Lindner van De Kennemers. De heer A. Moné zegde namens de oud-leden een kampioensvlag toe. Als laatste sprak de voorzitter van DEM, de heer W. Geldermans woorden van dank; hij uitte hierbij zijn voldoening over dit heuglijke feit. Het feest werd later voortgezet in het Kennemer Theater. De viering van het twintigjarig bestaan van de Oud-Katholieke Zondagschool, die in het kerkgebouw aan de Wilhelmina- kade geschiedde met een Zondagmorgen gehouden speciale kinderdienst, heeft een treffend karakter gekregen. De ruim tweehonderd kinderen in de leeftijd van vier tot twaalf jaar, die onder geleide naar het kerkgebouw waren ge komen, kregen allen een plaats in het ruime middenschip. Om hen heen hadden vele ouders en belangstellende ouderen een plaats gevonden om deze dienst bij te wonen. De dienst onder leiding van pastoor C. F. Nieuwenhuyzen begon met het ge zamenlijk uitspreken van het morgen gebed en het zingen van een gebed voor de zieken, waarna alle kinderen het be kende lied van Joh. de Heer „Er gaat door alle landen" zongen. De grootste aandacht had pastoor Nieuwenhuyzen met zijn kinderpredikatie over de barmhartige Samaritaan; kinder lijk verteld. Nadat kinderen en gemeente nog enige gezangen hadden gezongen en het „Onze Vader" gezamenlijk was ge beden door de heldere kinderstemmen, kreggen alle Zondagschoolkinderen bij de uitgang een prachtige kleurencopie van schilderingen naar Bijbelse figuren. Een collecte, speciaal voor de jubileren de Zondagschool bracht ruim f 120 op. De leden van de Beverwijkse rennersclub „Kennemerland" hebben Zondagmorgen een individuele wedstrijd verreden. De uit slagen waren: C-klasse, 42 km.: 1. T. Lute In 1 uur, 3 min. en 30 sec.; 2. F. Klardie; 3. KI. Huttinga. Junioren: 1. C. Hendriks reed de 28 km. in 56 min. en 15 sec.; 2. J. Oldenburg; 3. A. Burgmeyer; 4. R. Res. Weenink organiseert jeugdschaakkampioenschap De Beverwijkse schaakclub „Weenink" organiseert wederom de districts-voorwed- strijden om hot jeugdkampioenschap scha ken van Nederland. Dez'e wedstrijden wor den gespeeld in het clubhuis van „Weenink" en beginnen op Dinsdag 24 Mei. Nieuws van De Pion In hotel Meyer heeft de Castricumse schaakclub De Pion haar wedstrijden voor de onderlinge competitie voortgezet. In af deling a speelde Werner Hul maar liefst drie partijen: remise tegen C. Bennes, een verloren partij tegen J. de Liefde en alleen P. Hoekstra moest het tegen de routine van Hul afleggen. Zijn broer, Walter, nam de stukken op tegen P. Holtes en ook hier was de uitslag rémise. L. J. Born won van J. de Liefde. Amsterdam. Vrije Universiteit. Candidaats- examen theologie W. van Wijk. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Candidaatsexamen klassieke letteren mej. E. Waardenburg, Haarlem en voor het candidaatsexamen Engels de heer N. M. Seller, Amsterdam. Groningen. Doctoraal examen rechtsge leerdheid: A Warburg, Groningen. Doctoraal examen geneeskunde: mej. J. A. Rotthier, E. Rozema, B. Abels te Groningen; H. de Vries, Bergen (N.H.); U. J. 7oi man, Blaricum; T. de Roo, Utrecht; G. H. Otten, Leeuwar den; F. Jessurun, Paramaribo: W. A. Fanoy, Eindhoven; B. Bruggink, Hengelo (O.); Artsexamen le ged.: mej. B. Pasma, A. T. Leemhuis te Groningen; F. P. H. van de Weijer, Maastiicht. Bevorderd tot arts: W. Hiddema, Noordbergum (Fr.); K. S. Gey, Groningen; J. J. van der Woude, Leeuwar den; G. J. Zijp, De WIlp. Candidaatsexamen geneeskunde (2 b): mej T. J. Oosterhof. Nijega; A. Bartelink, Heerenveen: T. Tjahbes, Veendam; J. Rijp- kema, Drachten; J. D. de Vriese Hollandsche Rading. Leiden. Doctoraal examen Nederlands recht: mej. E. Th. Hack te Rotterdam en de heren R. Pesch te Tegelen, F. H. Brust te Rotterdam en J. A. Boumeester te St. Michels Gestel Nijmegen. Doctoraal examen paedagogiek (cum laude) H. W. Broeren, Nijmegen. Doc toraal examen rechten: W ,H. A. Jonkers SCJ (cum laude), Nijmegen; L. H. C. H. van de Loo, Arnhem; J. W. H. van der Staak, Den Bosch. Candidaatsexamen klassieke taal- en let terkunde: J. C. F. H. van Opstal, Oisterwijk. Gepromoveerd tot doctor in de letteren en -ijsbegeerte op nroefschrift getiteld: „Hu manisme en Onderwijs in Nederland" broe der Bertinus Bot te Amsterdam. Deze pro motie geschiedde cum laude. Gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte jp proefschrift getiteld „De Strijd om de Ar menzorg in Nederland 17951854" de heer P. B. A. Melief te Zeist. Utrecht. De heer G. J. M. J. te Riele uit Utrecht is op het proefschrift „Les femmes chez Eschyle. observations sur quelques. pas sages de ses tragédies ou, de fagon indirecte, les personnages feminins sont caracterisés comme tels" gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte. Promotor was orof. dr. W. J. Verdenius. Selectie bij bridgend UTD De IJmuidense bridgeclub U.T.D. speelde selectiewedstrijden. De uitslag in percen ten luidde: N.Z.-lijn: 1. Berkhout—Kuipers 55.55; 2. MeyerRoelofs 55.15; 3. Prins en echtg. 51.58; 4. Ten Broelte Gomes en Pieterse Westerop 50.39; 6. KlinkenbergGroen 44.84; 7. Schoen en echtg. 42.06. O.W.-lijn: 1. KorverJansen 61.98; 2. mevr. VerhorstJonker 61.11; 3. Grent- ziusVan Burk 51.98; 4. mevr. Slaats Bohm 49.61; 5. MullerVan Olst 44.84; 6. Snel en echtg. 42.85; 7. dames Klinkenberg —Korver 37.69. Trawllogger voor den Duik Voor de redery C. den Duik te Katwyk aan Zee is Zaterdagmiddag om half zes in de IJmuidense Vissershaven de nieuwe drie honderd ton metende trawllogger „Nestor", de KW 101 na een vlotte officiële proef vaart over een door briesig weer beroerde Noordzee aangekomen. Ruim vyftig geno digden en de bemanning hebben deze reis, die in Viaardingen werd begonnen, meege maakt. Schipper P. Varkevisser al een en veertig jaar in dienst van de rederij C. den Dullt en voorheen schipper op de KW 141 heeft de nieuwe trawllogger naar IJmui den gebracht en de gelijke van de SCH 117 „Onderneming 3" en SCH 153 „Onderne ming 4" kunnen roemen als een goed en mooi schip. De „Nestor" is na de proef vaart achter het fort tusen de pieren door de heer Boot van de scheepswerf „De Voor uitgang" en „Industrie" te Alphen aan de Rijn overgedragen aan de directie van de redery. Het schip, dat wordt voortgestuwd door een 525 pk. Industrie-diesel, heeft evenals de Vrolyk-boten alle hutten en logies voor de bemanning achterin het schip. Er is ac commodatie voor negentien man in 'n scliip- pershut, een vier- en een zespersoons hut en een logies in achteronder. Voorlopig gaat de „Nestor", die met de vleet en de trawl kan vissen, met elf man ter trawl- visserij naar zee. De lengte van het schip is 40.96 meter, breedte 7.22 meter, diepte 3.64 meter en de inhoud 724.93 m3. De „Nestor" kan ruim 2000 kisten vis mee voeren. DAT HET NIET UITVAREN VAN DE HARINGLOGGERS in deze Maandagmid dag óók een paar opgeluchte reacties heeft veroorzaakt, zal duidelijk zijn voor degene, die de constellatie van de visserij-om-verse -vis kent: hij weet, dat de maatjes van elk nieuw voorjaar een grote concurrentie aan de vis aandoen en dat er dus in dit vreem de voorjaar bij diverse handelaren, die het van de verse vis moeten hebben, in het geheel geen grote droefenis heerst omtrent het mislukken van de haringjagerij. Of hun „optimisme" omtrent de drie vastendagen rond Pinksteren gegrond is - er kan dan wèl vis, maar wellicht geen haring gegeten worden - gegrond is, zal nog afgewacht moeten worden, want ten eerste kan de vergadering van deze week Vrijdag nog allerlei oplossingen brengen en bovendien is het nog steeds niet geheel zeker, of de niet aan de actie meedoende confessionele bonden niet een paar. schepen naar zee kunnen krijgen, zodat er deze week toch nog wat groene maatjes aan de wal ver schijnen. Het slechte weer in het midden van de vorige week heeft overigens een dikke streep gehaald door de rekening van velen, die op aanhoudend-normale aanvoeren in de vissector hadden gerekend en die daar op hun zendingen tong naar Zwitserland en Italië hadden gebaseerd. Het waren de schollen en tongen, die een klap kregen - een klap omhoog in de prijzen weliswaar, maar of dit buiten de toch nog gedeelte lijk goedgemaakte besommingen der aan voerders nog andere verheugende conse quenties heeft gehad', dient te worden be twijfeld. Dat de schol II bijvoorbeeld Za terdag een bovenkant-prijs van royaal 35 maakte en dat er voor de grovere soorten 56 is gegeven, was wel kenschetsend voor de benauwde situatie. De Noordloggers hebben overigens de rondvisvoorraad re delijk op peil weten te houden en daar er nog bij kwam, dat de Belg niet al te grote trek had in kabeljauw, bleven de regels vrij goedkoop, al liet het koersverloop aan het eind van de week weer een van die onverwachte sprongen zien: de regels stijve waren Zaterdag plotseling een kleine 20 duurder dan een dag daarvoor... Als een handelaa# dan Vrijdag de moed heeft die goedkoper kabeljauwen te ne men en daarbij het risico van de markt te aanvaarden, kan hij zich vierentwintig uur later in de handen wrijven. Hetgeen geschiedde. Tegen het eind van de week is de vraag naar schelvis nooit zo overweldigend en moeten de grossiers van buiten de stad de prijs er op houden, wat zij dan Zaterdag ook prompt deden en daardoor bracht de braad het die dag nog tot een goede ƒ20 de kist. En dan is het een week vol makreel ge worden, die vorige. Export en industrie zorgden eendrachtig voor het wegwerken van de hoeveelheden, onder meer naar Italië, waar voor de lage prijs van 0,35 de kilo franco Chiasso kon worden geleverd, hetgeen een overtuigend bewijs is van het feit, dat de handel op zulke ogenblikken doet wat zij kan. De IJmuidense prijs is door dit doorwrochte spelletje blijven hangen op 13 de kist en als er niet zo gewerkt was, hadden wij nog wel eens willen zien, wat er met die ma- kreelprijs was gaan gebeuren. De verschuiving van de binnenlandse naar de buitenlandse markt wordt op deze wijze steeds duidelijker en wij geloven te kunnen spreken van een structuurwijzi ging in dit opzicht, die haar goede zowel als haar kwade kansen bevat. Dit is echter een onderwerp apart, waarop nog wel eens in te haken is. C Prijzen van Zaterdag. Heilbot 2,602, gr. tong 3,402,80; grm. tong 3,20—2,75; kim. tong 3,15—2,80; kl. tong I 3.403.05; kl. tong II 2,68—2,38; tarbot I 2,90—2,10, per kg. Tarbot II 116; tongschar 87—77; kl. tongschar 5448; schartong 43; kim. schol 60; kl. schol I 5546; kl. schol II 4518; schar 2811; v. haring 2616; makreel 1510,60; gr. schelvis 3024; grm. schelvis 3128; kim. schelvis 33—26; kl. schelvis I 32—24; kl. schelvis II 3020; wijting 2813; gr. gul 3027; midd. gul 29—26; kl. gul 25—17; ham 74—66; kl. wolf 4035; poontjes 2520, per 50 kg. Gr. kabeljauw 15256; gr. koolvis zw. 6763; gr. wolf 85-^-76, per 125 kg. Aanvoer van Zaterdag. 183 kisten tong en tarbot, 4 kisten heilbot, 32 kisten tong schar en schartong, 215 kisten schol, 35 kisten schar. 110 kisten haring. 1770 kisten makreel, 410 kisten schelvis, 160 kisten wijting, 295 kisten kabeljauw en gul, 2 kisten ham, 35 kisten wolf, 10 kisten poon, 15 kisten koolvis, 24 kisten divp-sen. Totaal 3300 kisten. MAANDAG 23 MEI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Mensen zoals jij en ik". Rex, 20 uur: „Een seconde beslist". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Gebouw, geopend van 9.30-12 en 14- 16.30 uur. Nutsbibliotheek, Heidestraat, geopend van 19-21.30 uur. Ned. Roode Kruis, 19.30 uur, Cultureel Gebouw, bridge-drive. DINSDAG 24 Mei IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Piraten van de IJszee". Pieter Vermeulenmuseum, als Dinsdag. Althof-Strassburger, 20 uur, bij Markt plein, uitvoering. (Verkort weergegeven) OVERPEYNSINGHE Wat staeckt ghij in het wiel een spaecke deur te staecken Wat wilt ghij togh daermee, waertoe wilt ghij ghenaecken? Want sulx can yedereen, sulx is een cleyne taeck, Sulx is een weynigh wereks, sulx is een lighte saeck! Het haeringh-visschen cunt ghij lightelijck versuymen, Dat sal de voetselmarckt versmallen noch verruymen. Maer als de crant verswijght dat visscherij bestaet, De raedio neyt meer van/malse maetjes praet; Dan sal ons goede volck wel gaauw uw werek vergheeten, Dan sal dit int verschiet seer weynigh haeringh eeten! Mijn vrint, bedenckl dies goet, waertoe dat ghij gheraeckt, Wanneer de borger eens het haeringh-eeten staeckt! deur C. Kats Jzn.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 10