Hoop Oplossing mogelijk als de P.v.d.A. wat zou inbinden Meer Franse soldaten nodig in Algerije Opnieuw grensincident in gebied van Gaza Weerbericht Haarlems Dagblad Engeland worstelt weer met ernstige arbeidsconflicten Het woord is aan De kabinetscrisis Gewelddadigheden nemen toe Typhus-epidemie in het Ruhrgebied Verkiezingscampagne en stakingen Egyptisch - Israëlisch treffen met mortieren en kanonnen Franse in Praag van spionnage verdacht Aartsbisschop van Sevilla is ernstig ziek Tot nu toe één dode Nehroe ook naar Tsjechoslowakije Amerikaans eredoctoraat voor prof. Vening Meinesz Dakota in Kenya verongelukt; 20 doden Weerrapport 69e JAARGANG No 265 Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5369, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 23 MEI 1955 Umuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 299e JAARGANG No 112 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ER GROEIT EEN hoopvoller stemming ten aanzien van de beraamde bijeenkomst van de regeringsleiders der Grote Vier Eisenhower, Boelganin, Eden en Faure die volgens plan ingeleid zou moeten wor den door een samenspraak van de vier ministers van Buitenlandse Zaken. Onze correspondent in Washington heeft daar van getuigd in zijn beschouwing onder de titel „In Amerika acht men een „Euro pese neutrale gordel" niet ondenkbaar". Niet ondenkbaar dat wil dan zeggen: als in die neutrale gordel ook satelliet-landen van de Sovjet-Unie zouden worden be trokken. Dat de Russen hebben doen „doorschemeren" dat zij hun verbindings troepen in Polen zouden kunnen terug trekken als Duitsland neutraal en zonder bezettingstroepen zou zijn, heeft te Wash ington sterk de aandacht getrokken. Nu ziet dit alles er nog wel erg onwaarschijn lijk uit en noch uit Duitsland, noch uit Frankrijk verneemt men bijval, maar hoofdzaak is dat uit dit bespreken van nieuwe mogelijkheden blijkt, dat waarlijk een andere stemming is gewekt. Onze correspondent waarschuwt daarbij tegen een voorstelling van de Russen als zwak en in het defensief. Het is wel prettig zichzelf wijs te maken dat het Westen door voet bij stuk te houden de Russen zover gekregen heeft, maar nuchterheid is ge boden nu zulk een belangrijke conferentie op komst is. Ik geloof dat hij gelijk heeft met deze waarschuwing. Het heeft aan merkelijk meer zin te bedenken, dat de wereld bezig is zich defensief, natuur lijk voor te bereiden op een derde wereldoorlog die niet meer uitvoerbaar is, want als hij gevoerd zou worden zou hij de wereld vernietigen. Dit is in feite on gerijmd, strijdig met het gezond verstand, absurd. Men kan evenmin van de Russische als van de Amerikaanse regeerders ver onderstellen dat zij dit niet zouden inzien. Wat men ook van de Russische macht hebbers moge denken, er is geen reden om te denken dat zij gek zijn. Vergelijking met Hitler is zinloos. De omstandigheid, dat de dictatoriale macht in Sovjet-Rus- land niet door één man maar door een groep wordt uitgeoefend, die bovendien een zekere bewegelijkheid en verschuiving in machtsposities toont, geeft een belang rijke geruststelling. Hoezeer de mens ook tekort moge schieten in het trekken van lering uit de geschiedenis, het is hem wel duidelijk geworden dat de enkeling tegen een te grote persoonlijke machtspositie op den duur nooit opgewassen is. Het op treden van een groep biedt altijd betere kansen dan dat van de eenzame dictator. Men kan die groep verdenken van allerlei verborgen toeleg, van een traag-werkend beleid van Aziatische list, welks methoden de Westerling op een dwaalspoor kunnen brengen, maar niet van het voornemen, zichzelf en het Russische volk geweld dadig ten gronde te richten. Evenmin van de bedoeling, om eindeloos met vuur te blijven spelen in de hoop, dat het nimmer ontbranden zal. Wat men ook in de loop der jaren omtrent de Russische leidefs beweerd heeft, men heeft hen nimmer als domoren beschouwd en hun nooit ver standelijke scherpte ontzegd. Daarom is het zo verklaarbaar dat zij, die zich eer tijds voorgesteld hebben dat hun ideologie het Westen wel zonder geweld door dringen zou, waarin zij onmiskenbaar zijn teleurgesteld, nu geneigdheid tonen om de dreigende gevaren van het inmiddels in arsenalen opgehoopte geweld af te wen den. Zij hebben de geestesgesteldheid van het Westen niet begrepen toen zij dachten het zonder gewelcl te kunnen veroveren. Moet ons dat verbazen? Wij hebben er geen reden toe: te vaak is gebleken hoe weinig Westerse volken in menig opzien t van elkaar begrijpen. De nationale gren zen hebben buiten kleine kringen van scherpzinnige onderzoekers gerekend zich steeds als doeltreffende slagbomen doen gelden. Het is zeker zo waar 't het Russische volk geldt, dat altijd onder een autocratisch bewind heeft geleefd, altijd ver van de andere volken, in zijn ge weldige land met zijn eindeloze steppen. Als de Russen het Westen beter begrepen dan de Duitse bezetters in oorlogstijd hun naaste buren zou dat een wonder zijn. Behoef ik eraan te herinneren hoe de Duit sers zich in ons land totaal misrekenden in hun aanvankelijke pogingen om het volk voor zich te winnen en in hun latere maatregelen om het verzet te onder drukken? Dat zij tegenover het Westen achter dochtig staan is duidelijk genoeg gebleken, niet alleen in hun propaganda maar ook in velerlei andere uitingen, ook vroegere, die geen enkel propagandistisch doel had den. Ongetwijfeld is hun achterdocht je gens de Westerling van ouder datum en dieper geworteld dan die van de Wester ling jegens hen. Politici en journalisten zouden zeker verstandig handelen, bij de nadering van zo belangrijk overleg als nu beraamd wordt, om daarmee rekening te houden. Ik ben er overigens zeker van dat zeer velen dit niet doen zullen. Het zou ook zeker verstandig zijn, de Russen niet voortdurend toe te schreeuwen dat zij uit zwakte tot overleg bereid zijn. Maar dat zal ook wel veelvuldig blijven gebeuren. Jammer. Niet tactisch. Geen enkele men sensoort is zonder ijdelheid; men moet haar daarin niet kwetsen als men iets be reiken wil. Maar het schijnt onvermijde lijk te zijn. R. P. LONDEN (United Press). Het officiële Tsjechoslowaakse nieuwsagentschap Ceteka heeft via Radio-Praag bericht, dat een 28-ja- rige Franse vrouw, Yvonne Gossart genaamd, die werkzaam is op de Franse ambassade in Praag, Woensdag gearresteerd is wegens het bedrijven van spionnage voor de Amerikaanse inlichtingendienst. Zij wordt op het ogenblik vastgehouden, maar zal het land uitgewezen worden. Vol gens een verklaring van het Tsjechische ministerie van Binnenlandse Zaken werd de Francaise gegrepen op het moment, dat zij een document in ontvangst nam, dat tegen de staat gerichte spionnage-inlichtingen bevatte. „Misruik makende van haar positie als functionaris van de Franse ambassade, heeft Yvonne Gossart deze rapporten doorgestuurd aan een agent van de Amerikaanse inlichtin gendienst in Duitsland", aldus de verklaring. SEVILLA (Reuter-AFP) De toestand van de aartsbisschop van Sevilla, de 74-jarige kardinaal Pedro Segura, die reeds enige da gen ziek was, is Zondagavond zo zeer ver ergerd. dat hem op zijn verzoek de sacramen ten der stervenden zijn toegediend. De Paus heeft de patiënt telegrafisch zijn apostolische zegen doen toekomen. Later werd gemeld, dat de kardinaal het bewustzijn heeft verloren. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Fred Allen: Ik houd van lange wandelingen, vooral wanneer zij door mensen gemaakt worden die mij ergeren. Vlaggetjesdag is in IJmuiden gevierd met een grote optocht langs de gepavoiseerde vloot. Gezicht op het feestelijk toneel. ALGIERS (United Press) De Franse autoriteiten hebben te kennen gegeven dat de 20.000 soldaten en gendarmes, welke met spoed naar Algiers werden ge dirigeerd, misschien niet genoeg zullen blijken te zijn om de opstandelingen uit het Aures-gebergte te verjagen. Men ver wacht, dat het aantal Franse troepen in Algiers binnen korte tijd de 100.000 zal hebben overschreden, terwijl het vaste leger van rebellen slechts uit een 1500 man bestaat, plus nog enkele duizenden rebellen die slechts af en toe van zich doen horen. In militaire kringen verwacht men dat het minstens enkele maanden in beslag zal nemen om de opstandelingen uit het Aures-gebergte, de haard van de opstand in Algiers, te verdrijven. Het einde van de Mohammedaanse hei lige maand, Ramadanr-heeft Zondag ge leid tot toeneming van het aantal ge welddaden in Frans-Noord-Afrika. In Casablanca (Marokko) werd een blanke, die met zijn vrouw wandelde, doodgeschoten. Ook werden twee Franse soldaten in hetzelfde stadsgedeelte zwaar gewond. Een van hen overleed later in een ziekenhuis. Volgens de politie werd bovendien brand gesticht in een chemische fabriek. Te Batna (Marokko) werd een uitgaans verbod afgekondigd, nadat een winkel en een autobus in brand waren gestoken. In het Auresgebergte (Algerije) heeft een groep van zestig opstandelingen een Franse militaire stelling bij Cheirange aangevallen. Scherpschutters dwongen de aanvallers tot de aftocht, waarna de vogel vrij verklaarden door vliegtuigen HAGEN (United Press). - De autoriteiten voor de publieke gezondheid in West- Duitsland hebben alle scholen in Hagen en Ennepe-Ruhr laten sluiten en een school gebouw als nood-ziekenhuis ingericht, daar het aantal typhus-gevallen in het Ruhr gebied is gestegen tot 428. Zondagmiddag waren in Hagen 263 ge vallen of mogelijke gevallen gemeld, voorts J60 in Ennepe-Ruhr en 5 in Iserlohn, waar prinses Margaret van Engeland Dinsdag het derde regiment huzaren zou bezoeken. Dit bezoek werd afgelast. Ook in Darmstadt worden 20 gevallen van typhus gemeld. De gemeentelijke gezondheidsdienst heeft Zondagavond officieel bekend gemaakt, dat de ziekte veroorzaakt is door de bron die water levert aan de zuivelinrichting van de vereniging van meidproducenten in Ha gen. De inrichting is onmiddellijk door de gezondheidsdienst gesloten. De epidemie heeft tot nu toe aan één per soon, een 62-jarige vrouw, het leven ge kost. PARIJS (AFP en ANP). Premier Nehroe van India heeft een uitnodiging van de Tsje choslowaakse regering aanvaard om na zijn voorgenomen verblijf in de Sovjet-Unie ook een bezoek aan Tsjechoslowakije te brengen. Zoals gemeld vertrekt de premier begin Juni uit Nieuw Delhi om zich via Praag naar Moskou te begeven, waar hij de achtste wordt verwacht. Na zijn verblijf van twee weken in de Sovjet-Unie zal Nehroe via Praag naar Warschau. Salzburg, Wenen en vervolgens naar Belgrado reizen. Naar men verwacht, zal de Indiase premier op zijn terugreis enkele dagen te Cairo verblijven. werden „vernietigd", aldus de Franse politie. Bij een aanval op een andere stelling werden vier Franse soldaten gewond en een opstandeling krijgsgevangen gemaakt. Twee blanke winkeliers in Algiers wer den door messteken zwaar gewond. De Algerijnse dader werd door een politie man neergeschoten en zwaar gewond. In Tunis werd Zondag een gebouw van de Neo-Destour-partij door een bomaan slag beschadigd. Er werd geen melding gemaakt van slachtoffers. Bourguiba terug De naar Frankrijk verbannen voorzitter van de Tunesische nationalistische Neo- Destour Bourguiba zal op 1 Juni a.s. naar Tunesië terugkeren. Habib Bourguiba heeft enige jaren als balling in Frankrijk doorgebracht. Hij had eerst een verblijf op een eilandje voor de Bretonse kust toegewezen gekregen, maar door toedoen van ex-premier Pierre Men- dès-France, die het initiatief nam in de besprekingen tussen Frankrijk en Tunesië, kreeg hij vorig jaar een kasteel in de om geving van Parijs als verblijfplaats toe gewezen. Toen de onlangs afgesloten Frans-Tune- sische besprekingen over toekenning van autonomie aan Tunesië in een impasse geraakten en op het laatste ogenblik dreigden te mislukken, werd ter elfder ure Bourguiba erbij gehaald, door wiens persoonlijke tussenkomst de besprekingen toch nog met succes 1.' S oond werden. De president van de Columbia-universi- teit in de Verenigde Staten, dr. Grayson Kirk, zal op 1 Juni het eredoctoraat van deze universiteit verlenen aan dertien ge leerden, waaronder onze landgenoot prof. ir. F. A. Vening Meinesz, die buitenge woon hoogleraar is in de landmeetkunde, de geophysica van de vaste aarde en de karthografie aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Hij deed en doet nog vele onder zoekingen op het gebied van de geophysica van de vaste aarde. Bekend zijn geworden zijn reizen met verscheidene Nederlandse en buitenlandse onderzeeboten. Tijdens deze reizen deed hij onderzoekingen op het gebied van de zwaartekracht. Het uitblijven van de aanwijzing van een kabinetsformateur versterkt de indruk dat vandaag in de wekelijkse ministerraad een poging zal worden gedaan een oplossing te vinden om de samenwerking in het kabinet voort te zetten en niet af te treden. Als voorwaarde daarvoor is nodig dat de P. v. d. A. zich tegenover de eigen socialisti sche ministers en het gehele kabinet wat vriendelijker gedraagt dan het laatste jaar liet geval was. Daarom heeft dr. Drees Zaterdag de vergadering van de partijraad van de P. v. d. A. bijgewoond om overleg te plegen en de ministerraad van vandaag wellicht uitzicht te kunnen bieden op een hechtere samenwerking. In een radio-rede van Zaterdagavond heeft de fractieleider van de K.V.P. prof. Romme, er op gezinspeeld dat er in de P. v. d. A. twee stromingen zijn: de gema tigde richting-Drees en de opstandige rich ting-Vos, die een einde wil maken aan de brede samenwerking van dr. Drees met andere partijen. Daarna zeide prof. Rom me: „De politiek van ons land zal door deze strijd Drees-Vos niet worden bepaald, maar voor de ontwikkeling van 's lands welzijn is de uitslag van deze strijd van belang. Er zal een einde moeten komen aan het wankele dat de practische socialistische politiek nu al geruime tijd vertoont". Ten slotte zeide prof. Romme: „Op stukken maken (het veroorzaken van een kabinets crisis) moet helen volgen, naet lijmen of krammen, maar helen." Dr. Drees wist dus wat hem te doen stond in de vergadering van de partijraad van de P. v. d. A. De linkervleugel (de richting- Vos) moet inbinden en als geheel moet de P. v. d. A. steviger het regeringsbeleid (Van onze correspondent in Londen) Het ongehoorde feit doet zich thans voor dat het hoogtepunt van de Engelse verkie zingscampagne samenvalt met ernstige ar beidsconflicten, welke wanneer zy van lange duur zyn een nieuwe aanslag zul len vormen op de Britse welvaart, speciaal op de export. De havenstakingen, die in Engeland helaas een permanent verschijn sel dreigen te worden, konden niet meer worden afgewend. Vanochtend zette de stu- wadoorsbond in Londen, Liverpool, Birken head, Manchester en Huil posten uit, vaak GAZA (United Tress) Zaterdagoch tend heeft zich een nieuw hevig grensin cident voorgedaan tussen Israëlische en Egyptische strijdkrachten in de onrustige grensstreek van Gaza. Twee uur lang be schoten de Egyptenaren en Israëliërs el kaar met mortieren en kanonnen. Het ar tillerieduel speelde zich af in hetzelfde ge bied, waar Israëlische militairen Donder dag een Egyptische voorpost opbliezen als vergelding voor de dood van drie Isra ëlische officieren, die Dinsdag door een Egyptische landmijn om het leven kwa men. Een Egyptische militaire woordvoerder zei, dat bij het laatste incident aan Egyp tische zijde geen verliezen waren geleden. Hij meende echter, dat de Israëlische mili tairen wel verliezen hadden geleden. Volgens deze woordvoerder waren de Israëliërs in zes trucks de grens over ge komen en hadden getracht dezelfde Egyp tische buitenpost aan te vallen die Donder dag reeds zwaar beschadigd werd door een aanval. In Tel Aviv heeft inmiddels een Isra ëlische militaire woordvoerder de tegen- beschuldiging geuit, dat de Egyptenaren begonnen waren met vuren, waarop de Israëlische militairen het vuur beant woordden. Volgens hem hadden Egyptische militairen met machinegeweren en mor tieren het vuur geopend op een Israëlische patrouille, die langs de grens trok. De pa trouille had daarop dit vuur met mortieren en artillerie beantwoord. De Egyptische woordvoerder verklaarde in een nadere toelichting dat de zes Isra ëlische tucks in volle vaart de grens wa ren overgereden. De inzittende militairen sprongen plotseling van de wagens, zochten dekking en openden met machinegeweren het vuur op de Egyptische voorpost. De Egyptische commandant van de post liet daarop kanonnen en mortieren in stelling brengen waarmee de „aanvallers" be schoten werden. Volgens de woordvoerder hadden de aanvallers daarop de hulp van verster kingen ingeroepen, terwijl aan de andere zijde van de demarcatielijn Israëlische posten artillerievuur op de Egyptenaren begonnen af te geven. Na twee uur zou den volgens de Egyptische woordvoerder de Israëliërs zich teruggetrokken hebben. Hij voegde hier nog aan toe, dat de waar nemer van de UNO, majoor E. Mullard uit Denemarken, zich toevalig in de nabijheid van de Egyptische post bevond en de aan val meemaakte. De Is'raëlische lezing van het incident is geheel afwijkend van de Egyptische. De reeds eerder genoemd Israëlische militaire woordvoerder zeide. dat de Israëlische patrouille langs de bestandslijn trok, welke is aangegeven door op geregelde afstanden geplaatste witte stenen, toen zij plotseling beschoten werd door mortieren en ma chinegeweren. De Israëliërs beantwoord den daarop het vuur en brachten de Egyp tisch vuurmonden tot zwijgen, waarna de patrouille haar weg vervolgde. Inmiddels heeft de Israëlische radio- Jeruzalem in een commentaar op het nieuws gezegd dat Egyptische functiona rissen door te zeggen, dat Egypte niet zal rusten voordat „Palestina aan de Arabie ren is teruggegeven", zelf de aggressieve politiek onthuld hebben, welke Egypte reeds de afgelopen zeven jaar volgt. „Door dergelijke uitlatingen kan de we reld gemakkelijker begrijpen, waarom Is raël de noodzakelijke maatregelen treft om zichzelf te beschermen", aldus radio- Jeruzalem. duizenden mannen sterk. Een-derde van de arbeiders in genoemde havens is by deze hond aangesloten. De meerderheid maakt deel uit van de nog altyd machtige transportarbeidersbond, die zijn leden uitdrukkelijk heeft bevolen aan het werk te blijven. Via luidspreker auto's en door middel van pamfletten wek te de bond op tot doorwerken. In Manches ter was net plan dat de leden van de trans portarbeidersbond zich op bepaalde purl*en zouden verzamelen om gezamenlyk naar het werk te marcheren. Botsingen wa ren hierby niet uitgesloten. Deze nieuwe staking is de tweede fase in de lange worsteling tussen de twee bon den. De transportarbeidersbond beschuldigt de stuwadoorsorganisatie er van dat deze voortgaat hem leden afhandig t£ maken. Er is namelijk een overeenkomst welke dit uitdrukkelijk verbiedt. Deze is echter in strijd met het beginsel dat de arbeiders vrij dienen te zijn in de keuze van hun organi satie. Juist omdat de stuwadoorsbond mili tant is, trekt hij steeds meer leden aan ten koste van de transportarbeidersbond, waar het contact tussen leiders en ledenmassa nogal te wensen overlaat. Spoorwegen Ook bij de spoorwegen ziet de situatie er hoogst ernstig uit nu het locomotiefper- soneel met een nieuwe staking dreigt, waar van het begin op Zaterdag voor Pinksteren is vastgesteld. Er bestaat echter nog een kans dat er, evenals drie weken geleden, cp het laatste ogenblik een uitweg zal wor den gevonden omdat de onderhandelingen nog niet zijn afgebroken. De stryd gaat hier om de handhaving van de loondiffe- rentiatie, welke in het gedrang is gekomen door de vijandigheid tussen de organisaties van het locomotiefpersoneel en de algemene bond van spoorwegpersoneel, waardoor af- zonderlyke loonregelingen met de Britse transportcommissie nodig waren. Voor de Labour-partij komen deze sta king en de dreignig met een spoorweg staking hoogst ongelegen. De socialistische kansen by de stembus zullen er waarschijn lijk door dalen, al wordt de staking door de verantwoordelijke leiders van de partij en vakbeweging veroordeeld. Een nieuw element in de havenstaking in Londen is de veranderde houding onder de massa van de transportarbeidersbond. Tijdens de staking in October kwamen de leden van deze bond tegen hun leiding in opstand en steunden zij de stuwadoors. Gis teren heeft de transportarbeidersbond in Londen zich echter met overweldigende meerderheid tegen de staking uitgespro ken, namelijk met 6000 tegen 9 stemmen. Veelbetekenend is dat het onofficiële co mité, dat de vorige staking leidde, de nieu we staking niet steunt. Zelfs de communis ten zjjn er tegen. Bovendien zijn de stuwa doors onderling verdeeld. Het besluit tot staking was verre van unaniem. Zelden was er, althans in Londen, zo weinig animo voor een staking. Na een paar dagen zal echter duidelyk worden of ditmaal de traditionele solidariteit, welke altyd zulk een belangrij ke factor vormt b\j havenstakingen, zich wederom zal doen gelden. steunen. Dat is een voorwaarde van de andere partijen voor de voortzetting van de samenwerking in het kabinet. Het gaat niet aan zo zeggen deze, met vijf ministers in het kabinet te zitten met alle voordelen, die daaraan zijn verbonden, en in het par lement oppositie te voeren met alle voor delen, die ook daaraan verbonden kunnen zijn. Dat is onaanvaardbaar voor de andere partijen in het kabinet. K.V.P., A.R. en C.H.U. hadden ook bezwaren tegen de „kreupele" huurverhoging. Maar zij wil den een kabinetscrisis voorkomen en trouw blijven aan hun eigen ministers en aan het kabinet. Toch heeft het voorstemmen geen onverdeeld gunstige indruk gemaakt op een deel van de aanhang van deze partijen en zij voelen er dus niets voor het risico te lopen nog een tweede keer in een derge lijke situatie te geraken. De P. v. d. A. zal garanties op tafel moe ten leggen. Dr. Drees heeft er Zaterdag zijn best voor gedaan. Men heeft hem ech ter in de partijraad wel duidelijk gemaakt dat de socialistische ministers nooit hun ministeriële leven hadden moeten verbin den aan een zo ongelukkig voorstel als de gedeeltelijke huurverhoging. In het officiële communiqué over de vergadering van de partijraad wordt ge zegd: ,De partijraad van de Partij van de Arbeid is in Amsterdam bijeen geweest. De voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de Partij van de Arbeid, de heer J. Burger, gaf een uiteenzetting van het standpunt van de fractie bij de debatten over belastingverlaging en huurverhoging. Uit de gevoerde gedachtenwisseling bleek, dat de leden van de partijraad het, evenals die van de Tweede Kamerfractie, betreu ren dat de behandeling van de Huurwet aanleiding werd tot het aftreden van het kabinet-Drees. De bereidheid om door het dragen van regeringsverantwoordelijkheid mee te werken aan een vooruitstrevend beleid, gericht op een redelijke verdeling van de gestegen welvaart, was algemeen." Als het werk van dr. Drees in de partij raad van de P. v. d. A. om garanties te krijgen voor een hechtere samenwerking met de K.V.P. gelukt is, dan bestaat nog altijd de kans dat een accoord over „ver- trouwvol beraad" inzake het huurprobleem voor het gehele kabinet voldoende kan zijn om aan te blijven. NAIROBI. KENYA (United Press) Zes Europese bergbeklimmers zijn aan het hoofd van een lange stoet inlandse dragers vertrok ken uit het dorpje Moshi aan de voet van de Mawenziberg om te trachten het uitgebrande wrak te bereiken van een Oost-Afrikaanse Dakota. Het vliegtuig, met 20 personen aan boord, verongelukte in de afgelopen week. Men heeft geen hoop nog overlevenden aan te treffen. Het wrak ligt op een plaats die vol gens waarnemingen uit de lucht zelfs de meest kundige bergbeklimmers vermoedelijk niet zullen kunnen bereiken, op ongeveer 4.430 meter hoogte. Het vliegtuig is tegen de berg gebotst, hoog boven de boomgrens en vlak onder het gebied der eeuwige sneeuw. (van hedenmorgen 7 uur) weers- M Bt ïoestand o - 2 Zx c t «-* zS Stockholm regenbui WZW 2 10 0,1 Oslo half bew. W 1 11 0 Kopenhagen regen W 6 11 0,1 Amsterdam zwaar bew. ZZW 6 10 0 Londen half bew. windstil 14 0 Luxemburg onbewolkt windstil 9 0 Parijs onbewolkt windstil 14 0 Bordeaux onbewolkt ONO 4 19 0 Grenoble onbewolkt windstil 15 0,3 Nice licht bew. NW 5 21 0 Genève onbewolkt windstil 13 0 Zürich onbewolkt windstil 12 0,2 Locarno onbewolkt NNO 2 19 0 Berlijn half bew. WNW 4 9 1 Frankfort onbewolkt windstil 12 0,1 München licht bew. WZW 3 9 5 Wenen zwaar bew. W 4 12 2 Innsbruck onbewolkt windstil 12 3 Rome zwaar bew. NO 1 24 0 Ajaccio licht bew. ONO 3 20 0 Neerslag laatste 24 uur. OOCCCCCCOXCorrt 8 □ooroooooocoonocmr YTCfOTTfCCCf 8 HOGERE TEMPERATUREN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met in het Noorden van het land kans op wat lichte regen. Elders overwegend droog. Matige, tijdelijk zwakke wind uit Wes telijke richtingen. Hogere temperatu ren, vooral in de nacht. 24 Mei Zon op 4.37 uur, onder 20.41 uur. Maan op 6.58 uur, onder 23.39 uur. Maanstanden 28 Mei 15.01 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 23 Mei Hoog water: 4.18 en 16.50 uur. Laag water: 0.02 en 12.27 uur. Dinsdag 24 Mei Hoog water: 5.09 en 17.40 uur. Laag water: 0.51 en 13.17 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1