Zwitsaletten Zelfs een Finse tweeling kwam naar Oirschot Panda en de Meester-Klokkenmaker Prof. Romme voor KRO over crisis Wereldnieuws Sluisweg met Pinksteren nog niet volledig in functie Gisteren is er weer druk „geconvooieerd" De radio geeft Dinsdag PERIODIEKE PIJNEN! Brand in rijwielfabriek „Breuk in brede basis" Medici hadden grote belangstelling voor feestelijk tweelingencongres ló het zo 2 EEN BRUG ONTBREEKT NOG Universiteitsbibliotheek te Amsterdam eist dringende voorzieningen 'ti Z W/TSAL preparaat/ Hulp aan door storm getroffen kampeerders Examens Vermoeide vrouw liep in donker de zee in Frankrijk „vredelievende atoom-mogendheid" Amerikanen uit Oostenrijk naar Italië? Kerkelijk Nieuws Blus dat Znorbranden op Uw maag. KLEUR STOFFEN MAANDAG 23 MEI 1955 Naar schatting zijn er de afgelopen Zon dag ongeveer 180 auto's over de nieuwe IJmuidense sluisweg geleid, hetgeen door de IJmuidense Rijkswaterstaat een rede lijk succes genoemd werd. Men „tapte" zowel in de middag als in de avond met behulp van politieauto's enige convooien wachtende automobilisten aan de Noord en aan de Zuidkant van de Velser pont veren af. waardoor op de spitsuren het verkeer in niet geringe mate werd ontlast. Zoals de zaken er thans voorstaan, is niet te verwachten, dat de oeververbinding via het sluizencomplex met de Pinstec- dagen geheel in gebruik is; het wachten is namelijk nog op de tweede dubbele draai brug over de middensluis, waarvan van middag de eerste helft wordt gemonteerd, maar waarvan de tweede helft nog niet in IJmuiden is aangekomen. Wegennet gereed De wegen zijn inmiddels geheel gereed gekomen, maar de bebakening en ver lichting zijn nog niet over het hele, negen kilometer lange traject aangebracht. Dat is dan ook de oorzaak van het feit, dat men bij het invallen van de duisternis geen convooien auto's meer over de sluis weg toelaat. Nog niet full-proof". De colonne, die in de vooravond over de verbinding werd geleid, bestond uit 62 wagens, waarmee dus een voorlopig record in de omvang van dit geconvooieerde ver keer werd bereikt. Deze wijze van con- vooieren zal men gedurende de Pinster- dagen eveneens toepassen, waarbij in het oog dient te worden gehouden, dat er een mogelijkheid is, dat het verkeer bij de ponten toch nog wel eens vastloopt. De politiewagen, die namelijk van tijd tot tijd een colonne auto's van de pont pleinen „verlost", kan niet overal tegelijk zijn en gisteren is het bijvoorbeeld voor gekomen, dat de wagen net naar de Zuidelijke oever was overgezet, toen er B. en W. van Amsterdam hebben des tijds mededelingen gedaan over tijdelijke maatregelen voor het gebouw der Univer siteitsbibliotheek, dat afgezien van zeer ernstige bouwkundige gebreken, uit haar tegenwoordige behuizing is gegroeid en dringend uitbreiding behoeft. Er is in het oude gebouw een toestand ontstaan, die dwingt zo spoedig mogelijk maatregelen te nemen. Er kan met de voorbereiding van de definitieve voorziening niet langer worden gewach.t De beste oplossing hier voor achten B. en W. om aan het oude ge bouw de militiezaal en bovendien het ter rein van de voormalige Catharinakerk toe te voegen. Aan de gemeenteraad van Amsterdam hebben B. en W. een voorstel doen toeko men tot het onderhands aankopen van de onbebouwde grond, gelegen aan de Singel en de Handboogstraat, voor de som van 950.000 gulden. zich op het Noordelijk pontplein een ge staag groeiende file auto's ging ontwik kelen. De meeste autmobilisten, die gisteren gebruik konden maken van de nieuwe verbinding waren vol lof over deze om weg, waarbij vooral de exclusiviteit van de sluisweg een woordje meesprak. Hier uit zou thans reeds de gevolgtrekking te halen zijn, dat er straks een uitgebreid vreemdelingenverkeer over de sluisweg zal trekken. ADVERTENTIE Jet FiUKKIv) befcteycu buj/f BARTELI0RISSTR HAARLEM TEL 13439 FERD. B0LSIR. 48 A DAM IEL. 717162 Lastex badpakken - broekjes HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Koorzang. 7.15 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws, weerbericht en kathol, nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Pla ten. 10.35 Amusementsorkest. 10.55 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-orkest en soliste. 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen. 12.33 Dansmuziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.45 Platen. 14.00 Gevarieerd programma. 15.00 Tenor en zang. 15.25 Pla ten. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Koersen. 17.45 Regeringsuitzending: Neder land en de wereld: Uitwisselingsprogramma. Joegoslavië. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sport- praatje. 18.30 R.V.U.: De dynamiek van de samenleving en van de geneeskunde met de wederzijdse relatie. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichte muziek. 19.30 Avondgebed en litur gische kalender. 19.45 Platen. 20.40 Actuali teiten. 20.55 De gewone man. 21.00 Uit het Boek der Boeken. 21.15 Van den Vos Rei- naerde, dierenepos. 22.15 Viool en piano. 22.45 Kan 'n haan een ei leggen? 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V.U.: Jeugdbeweging. Eerste lezing. 11.30 Alt-mezzo en piano. 11.50 Platen. 12.00 Promenade-orkest. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.35 Voor het platteland. 12.42 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Dansmu ziek. 13.55 Koersen. 14.00 Platen. 14.40 School radio. 15.00 Pianoduo. 15.30 Voor de huis vrouw. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, causerie. 17.30 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Meer productiviteit brengt iedereen profijt, causerie. 18.40 Lichte muziek. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Platen. 19.20 Platen. 19.45 Toneelbeschou wing. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 22.20 De Antwoord man. 22.35 Vocaal kwartet. 22.55 Ik ge loof, datcauserie. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20 Platen. 23.25—24.00 Voordracht. TELEVISIE (A.V.R.O.) 20.00 Testplaat en platen. 20.15 Rubriek voor kunst, cultuur en wetenschap. 20.45 Actualiteiten en weerbericht. 21.0022.15 Waar is mijn dochter, blijspel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 15.45 Vlaamse muziek. 16.02 OrgeL 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Strijkkwar tet. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Muziek voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Orkestconcert. 'In de pauze platen). 22.30 Nieuws. 22.4523.00 Platen. BBC 22.0022.30 Nieuws. Feiten van de dag. De Algemene Verkiezingen de campagnes. Boe ken en schrijvers. (Op 224 en 76 mJ. ADVERTENTIE Moderne vrouwen bestrijden ze met: B. en W. van Zandvoort hebben de raadsleden een bericht doen toekomen, waarin wordt medegedeeld, dat de storm, welke op 18 Mei j.l. heeft gewoed, grote schade heeft aangericht aan de tenten van de kampeerders, die op het Noordelijk strand kamperen. Zwaar beschadigd wer den 38 tenten, waarvan een achttal als ver loren kan worden beschouwd. Hierdoor werden de getroffenen ernstig gedupeerd, omdat het resutaat van jarenlange spaar zaamheid en activiteit geheel of groten deels is verloren gegaan. De geleden schade moet, volgens B. en W. op ruim 8.000 worden geschat, waar voor reeds een comité werd gevormd, om door middel van een inzameling hulp te bieden. In het „Strandschap Zandvoort" is de gedachte gerezen, daar spoedige hulp met het oog op het nabije zomerseizoen dubbele hulp betekent het comité een bijdrage te verlenen. In een spoedvergadering van „het strand schap" zal hierover een dezer dagen wor den beslist, doch reeds nu kan aangeno men worden, dat dit strandschap hiervoor een bedrag van 3.000,beschikbaar zal stellen. Daar de gedupeerden hoofdzakelijk in Amsterdam en Haarlem wonen, mag worden aangenomen, dat deze gemeenten 2.000,van de genoemde 3.000,zul len beschikbaar stellen, zodat ten laste van de geemente Zandvoort dan een bedrag van 1.000,zou komen. B. en W. verzoeken de raad, hieraan goedkeuring te willen hechten. Zaterdagmiddag omstreeks vier uur is door tot nog toe onbekende oorzaak brand uitge broken in het grote gebouwencomplex van de „Batavus" rijwielfabriek te Heerenveen. Di rect rukte de Heerenveense brandweer met alle beschikbare materieel uit. Het vuur bleek te zijn ontstaan in de in de kelder gelegen kleurenlakkerij. De zware rookontwikkeling belemmerde de blussing, doch na twee en een half uur hard werken slaagde de brandweer er in het vuur meester te worden. De brand kon worden beperkt tot de lakkerij, doch de overige afdelingen liepen grote waterschade op. Hoewel het nog moei lijk is een schatting te maken neemt men aan, dat de waterschade de schade door het vuur aangericht zal overtreffen. De directeur van de fabriek, de heer G. Gaastra, deelde mede dat men hoopt binnen enkele dagen met het volledige personeel normaal met de productie door te gaan. Leiden. Geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde mej. B. G. H. M. Knippenberg, Maastricht; N. S. Fastman (V. S.)Goei Ing Liang, Leiden; J. Th. A. M. Hendriks, Den Haag; W. J. J. M. Vaessen, Oegstgeest en F. van Venetiën te Velsen. Semi-artsexamens: mevr. H. C. Dol berg Baj-endsen, Leiden; mej. I. J. Liems, Den Haag; G. N. Bink, Leiden; E. Engelbrecht, Den Haag; B. Chr. L. Starmams, Breda en H. J. Teijen te Wassenaar. Arts-examen: G. v. Kloppenburg, Am sterdam; J. J. Kolk, Den Haag; A. P. E. Koning, Voorschoten en J. Th. Ludlage, Oegstgeest. Candidaatsexamen psychologie: J. G. van der Sman, Rotterdam; L. A. W. Borsten, Den Haag; J. D. A. Doeglas, Wassenaar en J. P. M. van Dooren, Leiden (cum laude). Candidaatsexamen Nederlands recht: mej. J. N. Jans, Schiedam; mej. E. Elion, Wasse naar, mej. H. Frieling. Leiden; mej. M. A. Slagt, Rotterdam; jhr. F. A. M. Alting von Geusau, Utrecht; A. J. E. Havermans, Val kenburg (L.); J. A. van Bronkhorst. Am sterdam; M. L. de Haas, Arnhem; J. G. Hoogenraad .Voorburg; P. H. P. Wilde, Den Haag en H. M. van Liemt, Etten. Doctoraal examen pharmachie: mej. Liem Poo Liem, Leiden. Utrecht. Doctoraal examen rechten: C. Oranje te Amsterdam en W. A. Tiedeman te Delden. Semi artsexanem: P. J. A. L. van de Hil te Willemstad; Th. Kuipers te Klooster- zande; R. C. P. M. Mekel te Hilversum en C. W. M. van Rooyen te Woerden. Arts examen: Th. F. M. Ex te Venlo; Th. B. Geb- bink te Eindhoven; J. H. Pameijer te Den Haag en A. H. van Soest te Utrecht, Candi daatsexamen wis- en natuurkunde: G. F. L. Dietzel te Utrecht. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Docto raal examen rechten: D. Reisig, Amsterdam en R. van Altena, Bussum. De achtenzestigjarige mevrouw S. uit Schiedam wilde Zaterdagavond op bezoek gaan bij haar kleindochter in Zandvoort, die zij echter niet thuis trof. Zij nam toen het besluit bij haar dochter, mevrouw S. S., die in IJmuiden woont, op bezoek te gaan en nam de kortste weg van Zandvoort naar IJmuiden: langs het strand. Het was inmiddels al half negen geworden en de duisternis was ingetreden toen mevrouw S. op het Bloemendaalse strand wandelde ongeveer ter hoogte van „Parnassia". Daar is zij door oververmoeidheid duizelig ge worden en de zee ingelopen. Vermoedelijk heeft zij enige golven over zich gekregen want korte tijd later zagen twee jongens de kletsnatte vrouw op het strand lopen. Zij brachten haar naar de dichtstbijzijnde tenthuisjes van de in de nabijheid gelegen kampeervereniging „De Zeemeeuwen", waar mevr. K.Van der D. haar de eerste hulp verleende. Leden van de alarmploeg van de Bloemendaalse Reddingsbrigade hebben later nog een onderzoek ingesteld naar de toedracht van het ongeval en de hulpverlening. Door middel van de politieposten in Bloemendaa! en IJmuiden werd de in IJmuiden woonachtige dochter gewaar schuwd en de oude dame werd even later met een taxi van het Bloemendaalse strand naar IJmuiden vervoerd. Voor gevallen als deze zou het gebruik van de gedeeltelijke betonweg, die door het gebied van de Ken- nemerduinen en Duin en Kruidberg naar IJmuiden gaat aanbeveling verdienen. De weg is echter versperd voor motorisch ver keer. Strandbezoek Het was Zondag nog te koud, dan dat een bezoek aan het strand als een aangename verpozing werd beschouwd. Toch waren de eerste zwemmers al weer aanwezig. Op het Bloemendaalse strand gingen des mid dags enige jongelui enkele ogenblikken in zee om te ervaren, dat men beter doet voor zo'n verfrissend bad wat beter en warmer weer af te wachten. De voorzitter van de Tweede Kamer fractie van de K.V.P., prof. mr. C. P. M. Romme, heeft Zaterdagavond voor de KRO-microfoon gesproken over de kabi netscrisis. Hij zei het uitbreken van de crisis te betreuren, omdat zij hem vooral op twee gronden duidelijk in strijd lijkt met 's lands belang: „Ik acht het in strijd met 's lands belang, dat de brede basis, waarop de regering steunde, deze week een breuk heeft gekregen. Ik acht het ook zeer in strijd met 's lands belang, dat er als gevolg van deze crisis een onvermijdelijke ver traging intreedt in de totstandbrenging van zeer belangrijke voorzieningen, die dringend om doorvoering vragen". Prof. Romme noemde het een niet onbelangrijke vraag, of achter de 30 gelijke socialistische stemmen contra de richting-Drees ook schuilgingen 30 gelijke socialistische ge dachten contra de richting-Drees. Er zijn bladen, die weten te vertellen, dat dit zo in de werkelijkheid niet heeft gelegen, dat hoofd voor hoofd de gedachten niet zo ge lijk gericht waren als de stemmen, dat het dus de wonderlijke en zacht gezegd weing democratische fractie-discipline van de Partij van de Arbeid is geweest, die aan deze crisis mede schuldig staat". Prof. Romme zei te hopen, dat de zijns inziens thans naar buiten gebroken socia listische strijd tussen de richting Drees en wat hij wilde noemen de richting Vos, „de strijd tussen de richting, die het socialisme met alle liefde, die men het toedraagt toch niet wil opleggen aan een volk, en de rich ting, die dat wel wil pogen", niet op de zeventiende Mei is afgedaan en beslecht. „In afwachting van dit verdere verloop en minstens door de loop naar buiten van deze gegroeide en voortgaande tweespalt zitten we nu met de gevolgen van deze crisis, de politieke gevolgen en de zake lijke gevolgen. Over de politieke gevolgen ligt vandaag nog de mantel der toekomst, de zakelijke gevolgen liggen bereids bloot. De machine staat stil, de producten, die we nodig hebben liggen onafgewerkt er bij en de tijd gaat voort en het leven gaat voort en in dit voortgaan veroorzaakt dat stil staan van de staatsmachine orlnodig leed en onnodige schade". Prof. Romme besloot zijn radiotoespraak als volgt; „Nederland beleeft een crisis, die vermeden had moeten worden, maar ook in de staat, dat spreekt vanzelf, ne men gedane zaken geen keer. Het ka mervotum van de zeventiende Mei met zijn gevolgen, die vooraf voor iedereen vaststonden, de meerderheidsbeslissing van de kamer ligt er. Op het stukmaken moet nu het helen volgen, niet krammen of lij men, maar helen. Ik kan vandaag alleen maar zeggen: moge men er toe in staat zijn, zo spoedig als met een proces van helen verenigbaar is". NICE (AFP) Premier Faure van Frank rijk heeft Zondag voor een congres verklaard, dat Frankrijk een vredelievende atoommo- gendheid zai zijn en een beroep zal doen op de wereld om het op deze weg te volgen. „Frankrijk heeft het keerpunt van de steen kool gemist en ook het keerpunt van de ben zine. Wij moeten het atomische keerpunt niet missen", aldus de Franse premier. Burgemeester E. A. M. A. Steger van het Brabantse dorp Oirschot heeft Zaterdag middag meer dan 300 tweelingen die uit vele landen naar zijn gemeente waren ge komen om daar deel te nemen aan het Europees tweelingencongres, een hartelijk welkom toegeroepen. En daarna bracht de Oirschotse Boerenkapei het oudste twee- lingenpaar, de 82-jarige broer en zuster Van Iersel uit Tilburg, een serenade. Het tweelingencongres is eigenlijk louter en alleen georganiseerd om uitbundig feest te vieren. De medische wetenschap heeft ech ter grote belangstelling voor de samen komst van zovele tweelingen aan den dag gelegd, in het bijzonder de Nederlandse Anthropogenetische Vereniging, die door dr. J. W. Bruins uit Deventer en acht an dere artsen en enige medische studenten aanwezig was om gegevens van tweelingen te verzamelen, speciaal van identieke twee lingen. Nog tijdens het congres stroomden twee lingen uit Nederland, Duitsland, Oostenrijk, Zweden, Saarland, voormalig Estland, Fin land, Zwitserland, België, Frankrijk en Italië het dorp Oirschot binnen. Opmerke lijk was dat zeker 80 percent uit vrouwe lijke tweelingen bestond. De mannelijke tweelingen waren dus ver in de minder heid. Er is vermoedelijk geen enkele gemeente in Nederland, die zich kan verheugen op zo'n hoog percentage tweelingen onder haar inwoners als Oirschot. Het Brabantse dorp met zijn ruim 7700 inwoners telt 63 twee lingen. Er is zelfs één gezin dat vier twee lingen telt, respectievelijk van 5, 3, 2 en 1 jaar. Vader en moeder Roefs zijn tien jaar getrouwd en hebben nu reeds dertien kinderen. Een zuster van mevrouw Roefs, j die ook in Oirschot woont,, heeft drie twee- I lingen. Wel het bewijs dat het krijgen van tweelingen in de familie zit. Hiervan kun nen ook de tweelingzusters C. en J. Ver- voordeldonk uiit Asten meepraten. Een broer en zuster hebben ieder een tweeling. De dochter van C. Vervoordeldonk heeft 'n tweeling van 3 jaar en een drieling van 8 maanden. Het is begrijpelijk dat de medici deze bijeenkomst in Oirschot hebben aangegre pen om gegevens te verzamelen, die nader zullen worden uitgewerkt en bestudeerd. Niet alleen uit wetenschappelijk oogpunt zijn deze gegevens belangrijk, maar ook uit een oogpunt van volksgezondheid.Twee lingen zijn belangrijk voor het opsporen van ziekte-oorzaken, met name identieke tweelingen, tweelingen die eikaars even beeld zijn. Wanneer dergelijke tweelingen volkomen in hetzelfde milieu opgroeien en verder leven zullen ze identiek blijven. Er treden echter meer of minder opvallende veranderingen op, als die omstandigheden gaan verschillen. Uiteraard kon in Oir schot geen diepgaand onderzoek worden ingesteld. Er werden van alle tweelingen foto's gemaakt en vingerafdrukken geno- Van het eiland Marken kwamen de zusjes Zondervan (midden) naar Oirschot. Ze worden geflankeerd door Frits (rechts) en Ernst Steiner uit Linz (Oostenrijk). men. Voorts had een oogonderzoek plaats en moesten de deelnemers een plukje haar missen. Zaterdagavond werd er een bijeenkomst gehouden om de muzikaalste tweeling te ontdekken. Vele tweelingen gaven er blijk van op dit gebied heel wat te presteren, bijvoorbeeld de gebroeders Steiner uit Oostenrijk, die met ongeveer zestig ver schillende muziekinstrumenten naar Oir schot Waren gekomen en deze ook allemaal konden bespelen. Zondagavond werden er prijzen uitge reikt, onder meer aan de meest gelijkende tweeling, de 20-jarige Frans en Hubert van Beers uit Tilburg; aan de muzikaalste twee ling, Clothilde en Elf ride Rauscher (25 jaar) uit München, de sympathiekste twee ling, de 25-jarige Joanna en Mia Diepvens uit Houthalen in België. De 65-jarige Ka rin en Sigrid Grandell uit Tammerfors in Finland wonnen de prijs voor de tweeling die het verst van Oirschot vandaan woont. ADVERTENTIE ROME (Reuter) Te Rome is vernomen, dat de Italiaanse regering de NAVO-raad heeft voorgesteld de uit Oostenrijk terugge trokken Amerikaanse strijdkrachten naar Italië over te brengen. Hieraan wordt toege voegd dat dit voorstel thans door de perma nente NAVO-organen te Parijs wordt bestu deerd. De Italiaanse regering is van mening, dat de aanwezigheid van Amerikaanse troepen, die met de Italiaanse strijdkrachten verant woordelijk zouden zijn'voor de verdediging van Italië, een politieke en morele betekenis zou hebben, die ver boven de betekenis der aldus bereikte militaire versterking uit zou gaan. Italië ligt thans, nu Oostenrijk neutraal is geworden en Joegoslavië niet als een krachtig anti-Sovjet-Russisch bolwerk kan worden beschouwd, in de NAVO-frontlinie, menen de Italiaanse regeringslieden. 25. Panda liep wat hij kon, terwijl de slee met de poppen holderdebolder achter hem aan gleed. „Pff, pff!", pufte hij, „dit houdt ik niet vol! De slee haalt me in. Straks lig ik er onder!!" En nog sneller stormde hij voort, om buiten bereik van het aanden- derende gevaarte te blijven De Meester- klokkenmaker had er geen flauw benul van, dat Panda in gevaar verkeerde. Hij dacht niet anders, of zijn kleine leerling was er met de poppen vandoor gegaan. „Dat was ja een zeer ongunstige streek van der Panda", mompelde hij, terwijl hij mistroostig het bergpad afliep. „Zoiets had ik van der kleine nimmer denken kunnen. Kan men dan niemanden vertrouwen...? Een volgende maal zal ik beter uitkijken moetenEn aldus piekerend liep de bijziende meester recht in een afgrond Want Silvifix f. bevat Puur Sil- vikrln, de na tuurlijke haar- voeding! Het verfraait het haar. geeft mooie diepe glansen houdt het haar de hele dag keu rig tn orde. Voor het hoor von Gentlemen Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Zutphen T. W. Dek ker te Hemelum; naar Bunschoten J. Arendsen te Blauwkapel. Geref. Kerken Beroepen te Vollenhove-stad J. Boon stra, cand. te Arnhem. Aangenomen naar Rottevalle A. Moole- naar, cand. te Nunspeet, die bedankte voor IJlst. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Gerkesklooster-Stroobos en te Grotegast J. M. Zinkstok, cand. te Kam pen. Chr. Geref. Kerken Aangenomen naar Leerdam P. v. d. Bijl te Tholen. Geref. Gemeenten Bedankt voor Utrecht H. v. Gilst te Dirksland. Revolutionnalr. Het revolutionnair© comité in Zuid-Vietnam heeft telegrammen aan president Eisenhower, president Coty en 41 andere staatshoofden gezon den, waarin het de afzetting van keazer Bao Dai als staatshoofd van Zuid-Viet nam aankondigt terwijl het comité zich tevens uitspreekt voor een republikein se staatsvorm in Zuid-Vietnam. Atoomschip. G. Joseph Minetti, een lid' van de Amerikaanse maritieme raad, heeft meegedeeld, dat de Amerikaanse scheepvaartmaatschappij „United States Lines" wellicht een door atoomkracht voortbewogen passagiersschip zal laten bouwen, dat een zusterschip moet wor den van de „United States," het snelste schip, dat op het ogenblik de Atlanti sche Oceaan bevaart. Minetti zeide, dat een dergelijk door atoomkracht voort gestuwd schip binnen vijf of zes jaar van stapel kon lopen. Brand. Bij een brand aan boord van het Duitse tankschip „Marianne" (670 ton) in de haven van Hamburg zijn drie per sonen om het leven gekomen en twee ernstig gewond. Twee bemanningsleden worden nog vermist. De brand volgde op een ontploffing die zich voordeed toen het schip in de haven van Ham burg benzine laadde. Verscheidene be manningsleden werden door de kracht van de ontploffing overboord geslagen. Schokken. Zeven aardschokken hebben Zondag Innsbruck gealarmeerd. De eerste schok werd te 05.57 uur opge tekend en hield ongeveer zeven a acht seconden aan. Binnen het uur volgden nog zes schokken. Als gevolg van breu ken in de buizen werd de waterleiding van de wijk Hoetting afgesneden. Drink water moest met vrachtauto's worden aangevoerd. De politie zegt dat meer dan 30 schoorstenen in Innsbruck be zweken zijn. Persoonlijke ongelukken zijn tot dusverre echter niet gemeld. De schokken werden in heel Tirol gevoeld. Voor het eerst. De Sovjet-Unie zal haar nieuwste vliegtuigen laten zien op de internationale luchtvaarttentoonstelling, die het volgend jaar in Canada wordt gehouden, aldus heeft de Sovjet-ambas sadeur in Canada medegedeeld. Dit is de eerste keer sedert de oorlog, dat de Sovjet-Unie haar vliegtuigen in het Westen zal tonen. Vuurdood. Bij een felle brand in een katoenfabriek te Limbdi in India kwa men 36 mensen in de vlammen om, ter wijl 24 personen ernstig gewond wer den. De fabriek ging geheel in vlammen op. Vrij. Van 17 Juni tot 30 September zullen Franse en Britse toeristen zonder pas poort eikaars landen mogen bezoeken. Een identiteitsbewijs zal voldoende zijn. Na 30 September kan de desbetreffende overeenkomst worden verlengd. Britse toeristen zonder paspoort kunnen zich in vijf daartoe aangewezen havens in schepen. Vreemdelingen. De Egyptische kustwacht heeft negen Duitsers gearresteerd, die Zaterdag van een schip met leden van het Franse vreemdelingenlegioen in de Suez-kanaalzöne zijn ontvlucht. Volgens berichten uit Cairo hebben de Duitsers verklaard, dat het schip hen uit Indo china naar Algerije zou brengen waar zij tegen opstandelingen zouden moeten vechten. De Duitsers gaven de wens te kennen, naar Duitsland terug te keren. Einde. Zondagavond is op Sardinië een vroegtijdig en droef einde gekomen aan een vrolijke trouwpartij, toen een vrachtauto vol met bruiloftsgangers in de nabijheid van deze stad in een ravijn stortte, waarbij niet minder dan negen mensen om het leven kwamen, terwijl twintig personen gewond werden. Politie en ambulances, die kort na het ongeluk ter plaatse kwamen, vonden op de bodem van het ravijn tal van kreunende gewonden en doden dooreen liggen. De bruid en bruidegom, die in een andere wagen achter het verongelukte voertuig gereden hadden, bleven ongedeerd. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. ADVERTENTIE Nog beter: voorkom bet Met Rennies. U hoeft geen vrees te hebben voor overtollig maagzuur en het pijnlijk zuurbranden dat daardoor ontstaat. Neem Rennies bij voor baat, iedere keer dat gij iets eet dat wel eens „verkeerd zou kunnen vallen". 't Zou interessant zijn, als ge in Uw omge ving eens vroeg, wie wel allemaal Rennies gebruiken. Met Rennies behoort lijden aan zuurbrand tot het verleden. De brand is al geblust vóórdat ze uitslaat. IN VROEGER tijden waren uitsluitend zgn. natuurlijke kleurstoffen in gebruik, zoals indigo, meekrap, cochenille, sepia, antiek purper, enz., dus kleurstoffen die aan het planten- en dierenrijk waren ont leend. Behalve deze verfstoffen wist men zich echter ook het rijk der mineralen reeds ten nutte te maken door malachiet- groen (basisch kopercarbonaat), blauwe lazuursteen (het eerste ultra- marijn) en het rode vermiljoen (kwiksulfide) voor het aan brengen van kleuren te gebrui ken. Uit het onderzoek dat dr. De Wild in het Frans Hals-mu seum heeft ingesteld, bleek dai Hals voor zijn schilderijen loodwit heeft gebruikt voor de witte kleur, het zwart werd opgebracht met koolzwart (wellicht roet), terwijl het uit Spanje af komstige vermiljoen de rode kleur gaf, blauw gevormd werd door het uit Indië ingevoerde indigo, geel door loodoxyde, en een paar minerale verfstoffen de bruine en groene kleuren bewerkstelligden. Uit het feit dat de indigo uit Indië moest worden betrokken, kunnen we reeds op maken dat we deze kleurstof In West- Europa moeilijk kunnen verwachten vóór de tijd dat de zeeweg naar Indië werd ont dekt. De indigo werd weliswaar reeds 60 eeuwen geleden in Egypte gebruikt, maar hier te lande werden tot de 17de eeuw de goederen geverfd met een product uit de plant Indigo tinctoria, waaruit wel een blauwe kleurstof werd verkregen, maar toch niet gelijk aan de Oosterse indigo. Hoe het ook zij, voor het gebruik van de Oosterse indigo hebben we dus reeds een begindatum; maar dit geldt voor vrijwel alle kleurstoffen, want elke kleurstof heeft zijn eigen tijd. Frans Hals gebruikte lood wit en géén zinkwit dat omstreeks 1790 in gebruik kwam. Cadmiumgeel zal men niet in schilderijen van Rembrandt tegenkomen omdat het pas in de 19de eeuw werd ge bruikt. Om nog een paar aan prof. Wester ontleende voorbeelden te noemen: mala chiet wordt na 1660 niet meer gebruikt, massicot na 1800 niet meer, smalt alleen van 1550-1800, kobalt blauw na 1610, Pruisisch blauw na 1701, enz. Op deze wijze kunnen deskundigen een chronologische lijst opstellen van jaartallen die „de regering" der verschillende kleur stoffen aangeven, zodat op grond van een verfstoffen-analyse kan worden vastgesteld in welk tijdperk een onbekend schilderij thuis hoort. Zo heel gemakkelijk als het hier wordt neergeschreven, is het uiteraard óók weer niet, want wanneer een vervalser kans ziet oude verfstoffen te gebruiken, kan hij ook sommige deskundigen lelijk bij de neus nemen. En het is wellicht niet eens nodig ter staving van deze bewering een naam te noemen En nu we het toch over de tijd hebben, moeten we ook nog iets vertellen over de obelisk, die het oudste uurwerk ter wereld is. Daarover morgen. H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2