Haarlemse bouwspaarders zullen slechts in beperkte mate aan bod kunnen komen Vluchten bij stevige wind van St. Quentin naar Kennemerland Schaars bouwterrein voornamelijk in „Zinnevelt" en Tuindorp Overveen Hoe de duiven vlogen URK kreeg IJmuidenaar er niet onder Rooswijk-honkballers verloren opnieuw Tekort aan Volkstuinen Indonesische beschul diging afgewezen ENTOSORB1NE Ipie Gregor-prijs voor Rosa Dear Rol winnaar na saaie wedstrijd De Groot zesde in achtste étappe MAANDAG 23 MEI 1955 7 Supervisor De kleine middenstan der' weer aan bod Systeembouw Tuindorp Overveen In kleur... apart! of degelijk zwart! Dukel speelt simultaan Blindpartij eindigde in remise Hoofdprijzen Staatsloterij Voorzitter Volkstuindersverbond Concours voor kamer muziek in Scheveningen Bestolene herkende op straat zijn bromfiets Scheepvaart Courses op Duindigt Ronde van het IJselmeer Close winnaar van Ronde van België Ronde van Italië Het is met de toewijzing van grond en bouwvolume aan de Haarlemse adspirant- bouwspaarders ongeveer als met het klassieke dilemma tussen de kip en het ei: B. en W. weten nog niet preeies wat het eerste aan de orde is of moet komen. Nadat de Haarlemse raad enige weken geleden besloot tot het verlenen van garanties aan hen die voor zichzelf een huis willen laten bouwen, is uiteraard een stroom van aan vragen van gegadigden of van de bouwkasorganisatie, waarmee zij in zee willen gaan, binnengekomen. Er waren zelfs optimisten, die meenden dat nu wel een grote uit deling van grond en geld onmiddellijk kon beginnen. Zo eenvoudig ligt de zaak natuurlijk niet. Want men moet wel bedenken, dat de ge meente slechts een mogelijkheid tot bouwen heeft willen ontsluiten, welke tot nu toe in Haarlem niet bestond, maar dat die mogelijkheid natuurlijk ingepast dient te wor den in het bestaande patroon van de Haarlemse woningvoorraad. En dat woning assortiment dient uiteraard voortdurend in overeenstemming te worden gebracht en te worden gehouden met de woningbehoefte. Dat is voor een rechtvaardige verdeling van de woningnood nu eenmaal een eerste eis. De financiële garantie wordt gegeven aan de adspirant-bouwspaarder en het ligt dus min of meer voor de hand, dat de grond ook aan hem wordt uitgegeven. Im mers in dit stelsel van huurkoop wordt de bouwspaarder van stond af aan als de eigenaar van het huis beschouwd, tenzij de financieringsorganisatie op coöperatieve ba sis is gesteld. Maar in feite kan een bouw spaarder niet beslissen of hij wil gaan bouwen, als hij niet weet waar en wat hij kan bouwen. Die vragen kunnen als regel beter door de financieringsorganisatie men denke bijvoorbeeld aan de Bouwkas Nederlandse Gemeenten of de aanne mer-bouwer worden beantwoord. Die hebben hun plannen als regel in voorraad gereed, hetgeen voor B. en W. het voor deel heeft, dat zij kunnen nagaan welke projecten het beste passen in hun reeds gemaakte uitbreidingsplannen. Het is dus niet ondenkbaar, dat B. en W., hoewel uit gaande van het principe dat de financiële garantie en de uitgifte van de grond aan de gegadigde bouwspaarder dienen ver strekt te worden, toch eerst zullen zien welke bouwplannen te hunner beoorde ling zijn voorgelegd en die als uitgangs punt zullen nemen voor een nader contact met de gegadigden. Vandaar onze verge lijking met de kip en het ei. Wat nu de aanpassing betreft van de nieuw geschapen mogelijkheid aan de wo ningbehoefte in Haarlem, dient men in de eerste plaats in het oog te houden, dat voor de driejaarlijkse periode 19541956. waarover een bouwvolume is toegekend van rond tweeduizend woningen, tot richt snoer is genomen, dat 60 daarvan ge bruikt zal worden voor woningwetwonin gen die door de bouwverenigingen wor den gebouwd en 40 voor premiebouw. Maar die veertig procent wordt nog fijner verdeeld. De helft is bestemd voor mid denstandshuurwoningen, ongeveer 15 voor Haarlemse eigenbouwers om te voor zien in de behoefte aan huizen voor de di recte verkoop en de resterende vijf procent is dan voor de „bouwkasbouw". Dat zijn dus honderd woningen in drie jaar, waar van echter reeds een jaar geheel verstre ken was toen het voorstel werd aangeno men, zodat zowel in 1955 als in 1956 ten hoogste vijftig woningen door Bouwspaar ders gebouwd zouden kunnen worden. De financieringsorganisaties voor het bouwsparen hadden dit kunnen weten, desondanks zijn zij op betrekkelijk grote schaal reclame gaan maken voor hun werkzaamheid, hetgeen tot gevolg had, dat bij twee van deze instellingen honderden reflectanten zich hebben aangemeld. Een tweede moeilijkheid doet zich in Haarlem voor ten aanzien van de schaars te aan bouwterreinen voor het type wo ningen dat als regel door bouwspaarders wordt gewenst. Het Zulderhoutpark is vrijwel uitverkocht. De enkele lapjes grond die daar nog zijn, worden succes sievelijk verkocht aan individuele premie bouwers. Resteren nog: Zinnevelt, Delft- wijk en de omgéving van de Rollandslaan, waar het tehuis voor bejaarden „De Blin- kert" in aanbouw is. Om met Delftwijk te beginnen: dat kwartier is in principe voor woningwet- bouw bestemd en het zal slechts in een en kel uitzonderingsgeval mogelijk zijn hier een bouwspaarder aan bod te laten ko men. „Zinnevelt" daarentegen is van het be gin af aan bestemd geweest voor de mid- denstandsbouw, veelal op particuliere ba sis. De stedebouwkundigen hebben deze wijk royaal ontworpen, waarbij ook uit het uiterlijk aanzicht een zekere welstand zou blijken. Daartoe heeft men gedacht aan een verdeling van „Zinnevelt" in vier sectoren, waarbij de bebouwing in elke sector een eenheid in architectuur zou ver tonen. Het lag dan ook in de bedoeling de grond uit te geven aan bouwbedrijven die elk een woningcomplex van meer dan één blok zouden bouwen. Nu is het gemakkelijk te begrijpen, dat met een groot aantal individuele bouw spaarders de uniformiteit van de bebou wing lichtelijk in het gedrang komt en daarmee ook het aanzien van een wijk. Toch is daarvoor nu een oplossing gevon den, die waarschijnlijk tot een goed resul taat zal leiden. Op advies van de stedebouwkundigen hebben B. en W. een supervisor benoemd, die al de plannen voor de woningbouw in het Noordwestelijk gedeelte van „Zinne velt" zal beoordelen en coördineren. Dit gedeelte is dan in hoofdzaak bestemd voor de bouwspaarders. Tot supervisor Is op aanbeveling van de schoonheidscommissie benoemd de Amsterdamse architect P. Zanstra van het architectenbureau Zan- stra, Giesen en Symons. Uiteraard houdt de schoonheidscommissie het eindoordeel in aesthetisch opzicht over de ingediende plannen. Intussen is reeds grond in de Noord westelijke sector van „Zinnevelt" in prin cipe behoudens de goedkeuring van de gemeenteraad natuurlijk toegewezen. De eerste gegadigde die zich daarvoor heeft aangemeld en ook een concreet plan gereed had was de in Haarlem zo lang zamerhand welbekende stichting „De kleine middenstander". Deze stichting wil namelijk gebruik maken van de onlangs door de minister van Volkshuisvesting en Wederopbouw geopende mogelijkheid om een aantal woningen te bouwen met een gehalveerde rijkspremie. Het voordeel van deze bouw, die uiteraard voor de bewo ners wat duurder zal komen dan bij de normale premiebouw, is dat zij de ge meente geen bouwvolume zal kosten. Voor het gehele land zijn achtduizend wonin gen op deze basis disponibel. Het plan van „De kleine middenstander" voorziet in de bouw van een complex van 52 woningen, te verdelen over blokken van drie en vier woonlagen aan en bij het Plesmanplein, ten Noorden van de be staande Christelijke Uloschool. Ook van dit complex is de heer Jacq. van Velsen de architect. Volgende complexen van „De kleine middenstander" zullen in Parkwijk de toekomstige uitbreiding van Haarlem ten Oosten van de Prins Bernhardlaan ge bouwd moeten worden. Voor middenstandsbouw in „Zinnevelt" blijkt belangstelling genoeg te zijn. Het gemeentebestuur doet echter uit de aan biedingen een weloverwogen keuze, opdat door inschakeling van de beste bouwbe drijven ook voor bescheiden beurzen een aanvaardbare woning verkregen kon worden. Zo zijn met de Nemavo (Nederlandse maatschappij voor Volkshuisvesting) de besprekingen over de bouw van enige honderden middenstandswoningen in een beslissend stadium gekomen. Ter besparing van tijd en geld zullen de complexen in drie en vier woonlagen in systeembouw worden uitgevoerd; om de volgens som migen minder fraaie grijze kleur der be tonplaten te breken, zulien de souterrains in baksteen worden uitgevoerd. De blokken der een-gezinswoningen zullen traditioneel gebouwd worden, zodat de nodige afwisseling ontstaat. Het schijnt verder zeker, dat de Hoger- veka nog een aantal middenstandswo ningen zal bouwen van het type, waaraan thans aan de mr. Jan Gerritszlaan wordt gewerkt. Tenslotte de terreinen bij de Rollands laan. In de nabijheid van het bejaarden tehuis „De Blinkert" is plaats voor een tachtigtal woningen. Daarvoor zijn reeds een half dozijn plannen gemaakt, met de bedoeling, dat het gemeentebestuur een keus daaruit doet. B en W. schijnen than3 echter bereid te zijn de helft van dit aan tal voor de bouwspaarders te willen reser veren. Het zou evenwel te betreuren zijn, indien een aantrekkelijk ontwerp hierdoor niet uitgevoerd zou kunnen worden. Een zekere „osmose" tussen het uitverkoren reeds gereed liggende plan en een bouw- spaardersorganisatie schijnt hier de meest voor de hand liggende en doeltreffendste oplossing. Een dergelijke oplossing, zij het dan in incidentele gevallen, is ook denk baar ten aanzien van door eigenbouwers gebouwde huizen voor de directe verkoop. Zoveel is nu wel duidelijk: in de eerste jaren komen de bouwspaarders er niet bij grote groepen tegelijk aan te pas. Dat zou ook niet kirtinen zonder het evenwicht te verstoren ten opzichte van de woningbe hoeften van die, nog steeds grootste, groep der bevolking die op een huurwoning van bescheiden huurklasse is aangewezen. Het is trouwens te verwachten, dat bij een toeneming van de normale woningvoor raad de animo voor het bouwsparen wel zal verminderen en beperkt zal blijven tot hen die er werkelijk prijs op stellen een huis in eigendom te bezitten. Tenslotte is het wellicht niet overbodig erop te wijzen, dat de bouwspaarders een drievoudige zeef passeren. Zij worden ter verkrijging van de ge meentelijke garantie niet alleen zelf ge wogen, maar ook hun bouwondernemers en financieringsorganisaties. En speciaal ten aanzien van de laatsten schijnt het niet geheel vast te staan, dat allen het vereiste gewicht zullen halen. ADVERTENTIE De duiven van de postduivenvereniging ,,De IJmonden" Zaterdagvliegers hebben van Roosendaal af over een afstand van 103 km. naar IJmuiden gevlogen. Gelost werd om 13.30 uur. Eerste was een duif van mevr. De Boer om 15.08 uur. Deze duivenliefhebster had trouwens een goede dag, daar ook de tweede bij haar binnenkwam. De uitslag was: Mevr. De Boer 1, 2, 15 en 16; Suurmond 3. 9 en 14; v. Sikkelerus 4 en 18; v. Veelen, Beverwijk 5 en 6; Gjaltema 7 en 17; Knapen 8; Koffeman 11; Visser 13 en 19. De volgende vlucht gaat Zaterdag van Quiévraiq af over 237 km. „Snelvlieger" Door de postduivenvereniging „De Snel vlieger" werd met 230 duiven deelgenomen aan de vlucht van St. Quentin af over een afstand van 305 km. De eerste vogel meldde zich op het hok van F. de Boer om 11.22.27 uur. De resultaten waren als volgt: F. de Boer 1, 15, 19; Gebr. v. Bremen 2, 36, 43; De Boer Booij 3, 4. 13, 35; H. Haver 5. 31: G. Glas 6; J. Eelsing 7, 27; F. v. d. Zwiet 8. 39; W. Remmers 9. 44: Schotvanger 10. 21, 29, 46; J. Anepool 11, 25; J. Jung 12. 18; Pieterse Handgraaf 14. 17. 23. 28. 40; E. Rekre 16. 30, 34; P Druijven 20. 33; K. Inia 22: S. Voet 24. 37; B. Glas 26: H. Broek 32. 38: O Wezel man 41; Schreuder 42; A. Hartenhof 45. Castrieumse Luchtpost Zestien leden van de Castrieumse post duivenvereniging De Luchtpost hebben Zon dag met 128 dieren deelgenomen aan de wedvlucht voor oude duiven vanaf St. Quen- tine, een afstand van circa 317 km. De dieren Door de Westerstormen van Woensdag IR Mei was de gehele Noordzee- en IJsel- meerkottervioot van Urk binnen en de zaal van de Gereformeerde Jeugdkerk daar was dus veel te klein, om alle vissers en andere liefhebbers van het dambord te bergen, toen B. Dukel daar Vrijdagavond op uit nodiging van de Urker damclub een simul taanseance gaf. Ds Groeneveld sprak 't openingswoord en verrichtte de eerste zet aan een der borden voor Dukel. Toen deze tegen de twintig sterkste spelers van Urk ander half uur had gespeeld eindigde één partij in remise en wel tegen de heer F. Brouwer. Dukel won achttien partijen en verloor er slechts één van J. Kramer. Oorspronkelijk zou dr. Vonk als tegen speler van Dukel in de blindpartij op treden, doch toen dr. Vonk niet kon. viel de heer Mentjes in. Onder aandachtige stilte volgde men de verrichtingen der spelers. Met de een en veertigste zet kon Dukel door een combi natie twee stukken voorsprong veroveren. Met de 47e zet werd in een gewonnen stelling voor de D.C.IJ.er tot remise be sloten. Een langdurig applaus volgde op dit fraaie damstaaltje. Na afloop dezer blindpartij gaf Dukel nog een uiteenzetting over het damspel en demonstreerde enige fraaie slagzetten. In het najaar hoopt Urk nogmaals een der sterkste D.C.IJ.-ers te ontmoeten werden om 7 uur gelost en voor wat de eerste vijf aankomenden betreft is de uitslag als volgt: 1. G. Bielsma 11.34.24; 2. J. A. Beentjes 11.34.27; 3. H. Zanders 11.34.33; 4. A. J. Buter 11.34.45; 5. J. A. Houtenbos 11.36 36. Het heeft het eerste negental van de honkbalclub Rooswijk in de thuiswedstrijd tegen Sportclub Haarlem niet meegezeten: daar de Haarlemse gasten net iets sterker bleken te zijn dan de gastheren, konden zij met 31 winnen. Reeds in de eerste in ning nam de Sportclub de leiding toen werper Sauer de bal hard langs het derde honk wierp, waarop twee Haarlem-lopers twee punten scoorden. Door een honkslag van Honig kwam Rooswijk tot 21 terug, maar verder heeft de prima spelende Haarlem-werper Van Berkel het ook niet laten komen. De ploegen wogen overi gens wel tegen elkaar op; eerst in de ze vende inning scoorde Hollander nog een keer voor Haarlem, waarmede tevens de eindstand werd bereikt. Scoreverloop: Rooswijk I 100000000 1 S. C. Haarlem: 200000100 3 Het tweede team verpletterde Terrasvo gels 2 met 27-0, maar daarentegen verloor Rooswijk 4 van Spaarnevogels met bijna even hoge cijfers (201) De derde Roos- wijk-nederlaag kreeg het derde team in de strijd tegen Rood Wit 2 (17-11). f50.000: 2.000: 1.500: 1.000: 400: 200: 4447 3214 6532 17754 3186 1867 5227 8407 8580 12108 14573 21586 3265 4455 6183 8909 15240 15761 17564 18691 18743 18909 19013 19093 20178 20967 1616 1861 1985 2901 3636 3900 5799 5807 6230 7316 7425 7962 8422 8463 9050 10032 10033 11685 12373 12660 13110 13542 13644 13724 14529 15361 15577 15906 15919 16326 16581 16621 16952 18555 18632 18981 18997 19544 19865 19870 20080 20907 21220 21457 Duo Frans Vester en Miep van Luin behaalde de derde prijs In de cabaretzaal van het Scheveningse Kurhaus is Zaterdag een muziekconcours gehouden, dat door de Vakgroep Concer terende Instrumentalisten van de Ko ninklijke Nederlandse Toonkunstenaars- Vereniging was georganiseerd. De eerste prijs er namen meer dan twintig ensem bles deel werd toegekend aan het duo Jacques Holtman en Tilly Keesem, viool en piano, dat werken van Telemann en Pijper ten gehore bracht. Het trio Thomas Meyer, Leo Driehuis en Ab van Duuren (fluit, hobo en piano) won de tweede prijs. De derde werd toegekend aan het duo Frans Vester en Miep van Luin (fluit en piano). De jury bestond uit Hans Schouwman, Willem Andriessen, Simon Goldberg, Cor de Groot, Piet Lentz, Theo Olaf, Wouter Paap en Jaap Stotijn. ADVERTENTIE De voorzitter van het Algemeen Verbond van Volkstuindersverenigingen in Neder land, de heer P. Visser, heeft op het 14e congres van het verbond een overzicht ge geven van de huidige situatie van het volks tuinieren. H\j constateerde een groeiende overheidsbelangstelling De heer Visser wees er op, dat in ons land ruim 1300 ha. volks tuinen op lijdelijke terreinen' gelegen zijn. Slechts 265 ha. volkstuinen liggen op per manente terreinen, dus nog geen 17 per cent van het totaal. Er is niet alleen een grote achterstand in de permanente com plexen maar de totale oppervlakte, in ge bruik voor volkstuinen, is evenmin toerei kend voor de thans bestaande behoefte, al dus de heer Visser. Deze achterstand wordt steeds groter, doordat tijdelijke complexen worden opgeheven om plaats te maken voor woningbouw enz. Om uit de impasse van het steeds groei ende tekort aan volkstuinen te komen is het volgens de heer Visser noodzakelijk dat er een wettelijke regeling van het volks- tuinwezen komt. opdat dit zich op gezonde wijze zal kunnen ontwikkelen. Voorts zal ln voldoende mate, aldus de heer Visser, al naar gelang van de behoefte, ruimte moe ten worden gereserveerd voor definitieve volkstuincomplexen in de uitbreidingsplan nen waarbij tevens rekening dient te wor den gehouden met de achterstand in de be staande wijken. Tenslotte zal zoveel als mogelijk is in de uitbreidingsplannen ook rekening moeten worden gehouden met de handhaving van de bestaande volkstuin complexen, zo besloot de heer Visser. Een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Zaterdagavond een verklaring van officiële kringen van de hand gewezen dat Neder land de Britse regering schijnt te willen betrekken in een kwestie die alleen Indo nesië en Nederland aangaat. Deze verkla ring, gepubliceerd door het Indonesische persbureau Antara, werd gegeven naar aanleiding van het proces Jungschlaeger. waarin de Nederlandse regering de Britse advocaat Derek Curtis-Bennett heeft ver zocht als verdediger te willen optreden. De woordvoerder van de Nederlandse regering verklaarde dat hier alleen de kwestie van een erkenning van de rechten van de mens in het geding is, „in dit geval de erkenning van de internationale usance dat beklaagden het recht hebben hun eigen verdediger te kiezen, die dan volledige vrijheid moet hebben om zijn taak uit te voeren zodat een eerlijke berechting wordt gegarandeerd". Hij zei dat de kwestie Jungschlaeger niet slechts Indonesië en Nederland alleen aan gaat. „In deze zaak is de kwestie recht te doen aan iedereen op een volkomen objec tieve manier en iedereen te beveiligen te gen willekeur". Door de verdediging in de zaak Jungschlaeger in handen te leggen van een buitenlandse rechtsgeleerde, zo zei hij, wordt voorkomen dat deze kan worden gezien als een politieke kwestie tussen Ne derland en Indonesië", zoals Indonesische officiële kringen ten onrechte willen doen voorkomen". Zoals gemeld heeft de Indonesische rege ring de Britse advocaat Curtis-Bennett niet toegestaan bij de behandeling van de zaak- Jungschlaeger als verdediger op te treden. Dezer dagen zag een heer, die op de Strandweg te Scheveningen wandelde, iemand aan komen rijden op een bromfiets, die hem 15 Mei in de Cederstraat te 's-Gravenhage ontstolen was. Toevallig passeerde de verkeerspolitie en de bestolene attendeerde de agenten op de berijder. Deze werd direct aangehouden. Het bleek de 29-jarige H. F. L. zonder beroep te zijn. Hij heeft de diefstal bekend. WITTE tegen maag-darmstoornissen c.a.v TABLETTEN diarrhee, "kater", bedorven maag. Aagtedijk, 20 v Houston n. New Orleans. Alioth. 21 v. Rotterdam te Antwerpen. Alkaid, 20 v. Pto Alegre n. Rio Grande do Sul Almkerk, 21 te Aden. Apmervan. 20 v. New Orleans n. Charleston. Amstelstad. 21 te Cristobal. Amstelvaart, 20 v. Newport News n. Nederland Ariadne, 20 v. Tanger n. Barcelona. Arkeldijk. 21 v. New York n. Antwerpen. Artemis. 20 v. New York n. Port au Prmee. Alnati. pass. 20 Fernando Noronha naar Las Palmas. Abbedijk. 20 te Baltimore. Akkrumdljk. 20 te Vera Cruz. Alamak, pass. 22 Finisterre n. Lissabon. Alphard. 22 te Victoria. Altair. 21 te Santos. Alwaki. 22 te Genua. Amor. 22 te Rotterdam. Am=teldiep. 22 te Tj. Priok. Antonia. 22 v. TJilatJap n. Pladju. Appingediik. 21 te New York. Arendcdiik. 22 v Ar.tw. n. New York- Argos. 22 te Tel Avlv. Armllla. 22 te Balikpapan. Arundo. 21 te Rotterdam. Bali. 20 v. Port Said n. Genua. Baumasepe. pass. 20 Dover n. Port Said. Bawean, 21 te Madras. Bonaire. 20 900 m. NO. Barbados. Breda. 20 v. Suriname n. Trinidad. Blitar. 28 Ti. Priok verwacht. Boskoop. 20 te Amsterdam. Baarn. 22 te Rotterdam. Bacchus. 20 v. Tela n. Pto Cortes. Bennekom. 21 v. Curacao n. Antwerpen. Btntang. 22 v. Sorong n. Blak. Boissevain. 22 te Montevideo. Borneo. 22 v. Singapore n. Tj. Priok. Bo=rhfonteln. 22 te Kaapstad. Britsum. 21 Ouessant gepass. n. Rotterdam. Corilla. 20v Piraeus n. Suez. Cottlca. 20 280 m. N.NO. Fayal. Caltex Dein. 21 v. Rott»rdam n Sidon. Caltex Leiden pass. 21 Kp. St. Vincent n. R'dair. Castor. 22 te Willemstad. Corilla. 22 te Port Said. Duivendijk te Rotterdam. Delfshaven. 21 v. Casablanca n. St. Vincent Delft. 22 te Coquimbo. Dongedük. SI v. Los Angeles n. Antwerpen. Dorestadt. pass. 22 Perim n Mena el Ahmadi. Di en te. pa«s. 22 Kp. Guardafui n. Belawan. Elizabeth b. 21 te Calcutta. Eemdijk. pass. 22 Bermuda n. Le Havre. Elmina. 22 v. Douala n. Lagos. Enggcno. 23 te Port Said verwacht. Eos 22 v. IJmuiden n. Kopenhagen. Felipes. 24 te Soerabaia verwacht. Guineekust. 21 te Dakai. Gadilla. 20 v. Oslo n. Curasao. Gaasterland, 21 v. Las Palmas n. Amsterdam. Garoet, pass. 22 A70ren n. Port Said. Gordias. 21 v. Rotterdam n. Lissabon. Groote Beer. 22 te rede Southampton. Guienekust, 23 te Freetown. Hecuba. 21 te Port au Prince. Helena. 21 te Georgetown. Hathor, pass. 31 Algiers n. Malta. Hathor. 23 te Malta. Hauler wijk, 22 te Rotterdam. Heemskerk, 22 te Antwerpen. Joh. v. Oldenbarnevelt, pass. 20 Kp. St. Vincent naar Amsterdam. Jageistouten, 23 te Kaapstad. Japara KRL), pass. 21 Gibialtar n. Port Sail. Kota Gede. pass. 20 Lands End n. Houston. Kota Inten. 20 te Penang. Kanmun, 23 te Singapore. Kertosono. pass. 22 San Miguel n. New York. Kota Baroe, 22 te Southampton n. Tj. Priok Loenerkerk, 21 te Madras. Lissekerk, pass. 21 Vlissingen n. Antwerpen. Laagkerk, 21 v. Port Said n. Genua. Larenberg, 21 te Agadlr. Laurenskerk. 23 te Karachi. Leersum, pass. 22 Azoren n. Le Havre. Lekhaven, 21 v. Buenos Aires n. Rosa rio. Lemsterkerk, pass. 21 Perim n. Bahrein. Leuvekerk, pass. 22 Finisterre n. Le Havre. Libety Bell, 22 v. Newport News n. Port Said. Linge 22 te Owendo. Lombok, 22 te Port Elizabeth. Manoeran, 20 v. Belfast n. Amsterdam. Mataram, pass. 20 St. Maria n. Halifax. Mentor. 20 te Port au Prince. Maas. 21 v. Rotterdam n. Algiers. Maasdam, 22 v. Le Havre n. Southampton. Malvina. 22 te Balikpapan. Mapia, 22 te Soerabaja. Mariekerk. 22 te Rotterdam. Marisa, 22 v. Cochin n. Calcutta. Meerkerk, 22 te Beira Merwede, 22 v. Le Havre n. Amsterdam. Muiderkerk, 21 v. Shanghai n. Manilla. Nieuw Amsterdam 20 v. New York n. South ampton. Noord am. 23 te New York verw. Oranjestad. 20 860 m. W.ZW. Madeira. Ondina. 22 v. Fao bij Pladju ten anker. Oostkerk, 22 te Marseille. Oranje. 23 te Singapore. Orion. 22 te Alexandrië. Ouwerkerk. 23 te Bangkok verwacht. Ovula, 21 te Pladju. Prins Casimir. 20 v. Toronto n. Montreal. Prins Willem IV. 20 v. Quebec n. Le Havre. Polydorus, 19 te New York. Pendrecht, 22 Malta gepaw n. Lands End. Prins Alexander, 22 te Quebec. Prins Willem v. Oranje. 2 te Hamburg. Raki, 22 v. Singapore n. Sungeigerong. Rempang. 22 in Suez Kanaal n. Suez. Roepat, 23 te Soerabaja. Roggeveen. 22 v. Singapore n. Port Swettenhan. Rotula. 22 te Singapore. Ruys, 22 te Yokohama. Stad Arnhem. 21 te Antwerpen. Statue of Liberty. 23 Mena el Ahmadi verw. Saparoea. pass. 21 Finisterre n- Le Havre. Soestdijk, 20 te New Orleans. Sheratan. pass. 22 Gibraltar n. Philadelphia. Sibatak. 22 te Port Said. Sirrah, 22 te Bahrein. Slamat, pass. 22 Gibraltar n. Cowes. Sliedrecht 22 v. Swansea n. Banias. Sommelsdiik. 21 v. Port Said n. Halifax. Stad Maastricht, pass. 21 Ouessant n. Emden. Straat Makassar. 23 te Penang. Sumatra. 20 v. Belawan n. Colombo. Sunetta. 28 te Rotterdam verw. Tiba, 20 v. Bahia Blanra n Antwerpen. Tamo. 21 v. Santos n. Moideo. Tara. verm. 21 v. Bremen n. Brake. Tero. 28-29 v. Bahia Blanca te Rotterdam verw Tabinta, 21 v. Charleston n. Savanna. Talrsse. pa=s. 2? G'braltar n. Amsterdam. Teiresias. 22 te Hamburg. Utrecht. 22 v. Belawan n. Colombo. Van Noort. ?1 te Melbourne. Van Linschoten, 22 v. Accra n. Winneba. Van SDilbergen, 21 te Rotterdam. Waterman, pass 20 Staripolnt n Halifax. Westland. 21 te Rio Grande do Sul. Willemstad, 20 120 m. Z. ten W. Tayal. Weltevreden, pass. 20 Kp. Finisterre o. Rotterdam Werterdam. pass. 22 Scilly's n. Rotterdam. Wieldrecht. 22 Muscat gepass. n. Fao. Willem Ruys, 22 te Gibraltar. Wonorato, 22 te Aden. Wonosari. 22 te Singapore. Wonosobo. 22 te Balikpapan. Zuiderkruis. 23 te Wellington. Schepen met passagiers, repatriërende!» en emigrerenden Aldabi, verm. 23 v. Buenos Aires n. Rotterdam Aliiena. 30 Rio de Janeiro. I Juni Santos. 8 Juni Buenos Aires verwacht. Alnati, 19 v. Recife, 6 Juni Rotterdam verw. Bloemfontein, verm. 8 Juni v. Amsterdam naar Durban. Bonaire, 24 Barbados, 25 Trinidad vsrw. Boschfontein, verm. 21 v. Port Elizabeth, 23Kaap- stad verwacht. Boskoop. 21 v. W. Indië te Amsterdam veiw. Cottica. 24 v. W. Indië te Plymouth, 28 Amster dam verwacht. Groote Beer, 22 Southampton en Le Havre, 23 Rotterdam verwacht. Indrapoera 24 Aden, 29 Port Said verw. Jagersfontein, 23 Kaapstad, 27 Port Ei'zabeth verwacht. Joh an van Oldenbarnevelt, 24 v. TJ. Priok te Amsterdam verwacht. Maasdam, 21 v. Rotteidam n. New York. Nieuw Amsterdam, 27 v. New York te South ampton en Le Havre 28 R'dam verw Noordam. 23 v Rotterdam te New York verw Oranje, 22 Belawan, 23 Singapore, 25 Tj. Pnok verwacht. Oranjefontein, verm 30 Juni v. Amsterdam n. Durban. Oranlestad, 26 Trinidad, 29 Curacao verw. Rijndam. 26 Halifax, 28 New York verw. Sibajak. 22 Port Said 26 Aden, 9 Juni Fremantle verwacht. Waterman, 27 Quebec, 28 Montreal verw. Westerdam 23 v. New York te Rotterdam verw. Willem Ruys. 22 Gibraltar, 25 Southampton 2 Rotterdam verwacht. Willemstad. 30 Plymouth of Dover 1 Juni Am sterdam verwacht. Zuiderkruis, 23 Wellington. 28 Melbourne verw. KLEINE VAART Ary Scheffer, 26-27 v. Preston te Rotterdam verw. Atlantis, veim. 21 v. Londen n. Rotterdam. Aeneas, 21 v. Amsteiöam te Rotterdam. Avontuur, 21 v. West Hartlepool te Rotterdam Advent, verm. 21 Sundsvall n. Schiedam. Audacia, 21 v. Rotterdam te Gent. Auriga, pass. 21 Bumsbüttel n. Malmö. Bab T, 23 v. Amsterdam n. IJstad. Bill S, 21 v. Amsterdam n. Duinkerken. Bernard John, 22 v. Gar.dia te Rotterdam verw. Birmingham, 21 v. Rotterdam n. Kingslynn. Bree Helle, 21 v. Londen n Rotterdam Barracuda, 22 v. Skoghall te Rotterdam verw. Claes Compaen, 21 v. Rostock tc Rotterdam. Calar.d. pass. 21 Vlissirvgen n. Kalmar. Casana. pass. 21 Vlissingen n. Antw. Deni. veim 21 v Rotterdam n Kopenhagen Daniel, 22 v. Newport te Vlissingen verw. Duiveland, 21 v. Sunderland te Amsterdam. Deo Duce, 21 v. IJmuiden n. Kopenhagen. Diligentia. 21 te Isle of Gram verw. Driebergen. 21 v. Cork n. Pasajas. Dinkel. 21 v. Londen te Rotterdam. Encarnacion. 23 Ceuta verw. n. Liverpool. Eminent, verm. 21 v. Liverpool n. Dublin. Goote, 21 v. Rotterdam te Algiers verw. Gaasterland, 21 v. Harlirvgen n Goole. Haskerland, 21 v. Harlingen n. Leith. Hoe Vinces, verm. 21 v Rotterdam n. Gent. Hartel, 21 v. Hamburg te Rotterdam. Harold, 21 v Vlaardingen n Hamburg. Impor, 21 v. Vlaardingen te Rotterdam. Joost. 19 te Ursviken. Jongkind. 21 v. Rotterdam te Londen verw. Jonan. 21 v. Gent n. Londen. Koningin Juliana, pass. 21 Sandette n. Lissabon Leuvehaven, vertr. 21 v. Rotterdam n. Kopen hagen. Lies. 21 v. Gefle te Amsterdam verw. Larix, 17 te Heis nki. Matthew, 22 v. de Tyne te Nyland verw. Mcrkab N. 21 360 m. O. Malta n. Londen. Muphrid N. pass. 21 Vlissingen n. Uddevalla. Merwehaven, 23 v. Duinkerken te Casablar.-a verwacht. Nsssauhaven, vertr. 21 v. Rotterdam n. Gothen burg. Nero. 20 te Le Havre n. Bordeaux. V-'it'C. 23 v. Rotterdam te Napels verw. VattViBham. 21 v. Goole op de Tyne verw. N'aaara. pass. 21 Vlissinaen n. Antwerpen. Nleuwland. 21 v. Rotterdam n. Grangemouth. Noorder'ieht. verm. 21 v. Hsneweert n. Caidiff Oraniepolder. verm. 31 v. Londen n. Bremen. Oosterburgh 21 v. Rotterdam n. Stockholm. Pavo, 18 v. Doms to n. Zaandam. Plato. 20 v. Gothenburg n. Amsterdam. Phfdias, 21 te Rotterdam n. Calamta. Pascholl, 21 te Collinsplaat. Rijnhaven, verm. 22 v. Limerick n. Rouaan. Schokland. 21 v. Amsterdam te Rotterdam. Spcs. pass. 21 Vlissingen n. Esbjerg. Setas, 21 v. Odense te Sornaes vrew. Tilly, 18 te Otterbacken. Vindicat Alque Polit, verm. 21 v. Amsterdam n. Rotterdam. Veenervburgh, 21 v. Rotterdam n. Middlesboro. Vrouwepolder, 21 v. Antw. te Vlissingen. Vrijburgh, pass. 21 Kp. Finisterre n. Duinkerken Westersingel, verm. 21 v. Gent n. Huil. Westpolder, 21 v. Antwerpen n. Lissabon. Zeehaan, 23 v. Rotterdam n. Esbjepg. SI.EFPVAAKT Blankenburg, pass. 20 Bornholm n. Maassluis. Ebro, '-'0 70 m. W. Kp Blanco met molen Setiegii Gele Zee. 20 v. Bombay n. d. Perzische Golf. Loire. 21 140 m O Bahrein met „Tabian". Noordholland, 20 200 m. O.NO. Curagao. Oceaan, 20 v. Portsmouth te New York. Oostzee. 21 550 m. W. ten N. Anderhalfgraads- kanaal n. sleep v. Witte Zee en Rode Zee. De uitslagen van de op Zondag gehouden draverijen in Duindigt luiden: Ihoya-prijs (1940 m.): 1. Souveraine Maire 1.34.9; 2. Sammy Mars 1.34.9; 3. Silver Queen 1.35.7. W. f 1,70, PI. f4.60, f 1,50, f3,70. Gek. f5,80, Cov. f3.40. Importeur-prijs (2100 m.): 1. Sunny Boy 1.26.8; 2 Nora B 1.27.8; 3 Oscar 1.28.4. W. f 1.20, PI. f 1,50, f2,80. Gek. f4.60, Cov. f4,80. Ipie Gregor-prijs (2100 m.»: 1. Rosa Dear 1.28.6; 2. Rosa Gregor 1.28.7; 3. Sunshine 1.27.5. W. f3.60, PI. f 1,50, f 1,60, f3,80, Gek. f5,10, Cov f3.80. Irene Franres-prijs (2100 m.): 1. O. Marijke 1.23.7; 2. Oranje Nassau 1.24; 3. Pelikaan S 1.23 4. W f 1.60, PI. f160, f5,20, Gek. f9,—, Cov. f7.20. Intrepid-prijs (2100 m.): 1. O. Mc Gregor 1.23 8; 2. Nomeo Soencer 1.24; 3. Padua 1.25. W. f24 90, PI. f4.20. f 1,50, Gek. f 12.80, Cov. f7.40. Cassagnac-nrijs (1000 m.). 1. Avallon 1.05.3; 2. Heraut: 3. Nimrod. W. f 1.80, PI. f 1.20, f 1,30, Gek. f3,30, Cov. f2.40. Admiraal Toeo-prjjs (2000 m.): 1. Sarazine 2.11 1: 2 Sans Valeur; 3. Kilo moto. W f4.50. PI. f 1,40, f 1,20, f 1,70, Gek. f4.60, Cov. f3,20. Rol uit Alkmaar heeft de ronde van het IJselmeer op zün naam gebracht. Van de 93 gestarte amateurs lagen er Zaterdag na 150 km nog maar ruim twin tig op kop. De anderen hadden de strijd gestaakt, of waren ver achter geraakt door gebrek aan kracht of door pech. In de laatste dertig kilometers deed Van Steen- selen enige pogingen om weg te komen, sluik te. maar het misli Pas in de laatste kilo meter. toen hii de Rotterdammer De Vries kreeg, slaagde Van Steenselen wel, mee maar hij had zoveel van zijn krachten ge vergd, dat De Vries als winnaar in Mep- pel over de eindstreep kon gaan. De twee étappe was even saai als de eer- Mept ters, Rol, De Jager, Mik, Moolenijzer, ste. Kort na Meppel vormden Tormie Pe- Pronk, Verhoef, De Vree, Van 't Hof, Smit en Nooyen een kopgroep, waarop het pe loton aanvankelijk niet reageerde. Er werd ondanks de tegenwind in een tempo van ruim 40 km gereden en daardoor konden de vluchtelingen hun voorsprong maar zeer langzaam vergroten. Na 100 kilometer was de voorsprong opgelopen tot 2 min. 20 seconden en toen het peloton voor spoor bomen iti Amersfoort nog meer kostbare seconden verloor, was de strijd beslist. In Hilversum ondervond het po'bton nog meer tegenslag door een verre van feilloze ver keersregeling en de ongelukkige omstan digheid, dat net de bezoekers het sportpark verlieten, waardoor een ware chaos ont stond. De fut was er uit en men liet het aan Rol, Peters en De Jager over om uit te maken, wie deze ronde zou winnen. Rol sprinte op de Bos en Lommerweg, waar zich meer toeschouwers bevonden, dan Zaterdag in de hele étappe langs de weg, hejt hardst en reedö voor de streep kon hij juichend zijn hand omhoog steken. Slechts 48 renners reden de wedstrijd uit. De eindstand luidt: 1. Rol (Alkmaar) 10.26.05; 2. De Jager (Hoog-Blokland) z.t.; 3. Tonnie Peters (Haarlem) 10.26.08; 4. Van Vliet (Rotterdam) 10.30.34; 5. J. van Put ten (Den Haag) 10.39.42: 8. Bruggenkamp (IJmuiden) zelfde tijd; 11. Rusman (Haar lem) 10.33.42. De Belg Close is winnaar van de Ronde van België geworden. De derde étappe van de Ronde van België is gewonnen door de Belg Sorgeloos, die 42 seconden eerder binnenkwam dan Close die tweede werd. De Nederlander Wim van Eist kwam in deze étappe als eerste buitenlander op 5 minuten en 14 seconden na de wintiaar als vijfde binnen. De resultaten van deze étappe binnen van 250 km (van Floren- ville naar Marcinelle) waren: 1. Sorgeloos 7 uur. 28 minuten, 48 seconden; 2. Close (Belg.) 7.29.30; 3. Vliegen (Belg.) 7.30.31; 4. Brankart (Belg.) 7.31.52; 5. Van Eist (Ned.) 7.31.52; 11. een groep van dertig renners, onder wie de Nederlanders Gilis- sen en Hinsen, allen in dezelfde tijd als Van Est. De laatste étappe, van Charleroi naar Brussel (266 km) werd gewonnen door de Belg Van Genechten in 7 uur 53 min. 18 sec. De élappe-uiLslag luidde verder: 2. Van der Eist (B.) 7.53.33; 3. Zagers (B.) 7.53.48; 4. Impanis (B.); 5. Vannitsen (B.); 13. Gelissen (Ned.), adlen in dezelfde tijd als Zagers. Het eindklassement luidt: 1. Close (B.) 28 uur 31 min. 05 sec.; 2. Ernzer (Lux.) 28.33.21; 3. Van Genechten (B.) zelfde tijd; 4. Vaonitsen (B.) 28.33.22; 5. Sorgeloos (B.) 28.33.31. Gellissen (Nederland) eindigde op de 23ste plaats in 28.41.46: Hinsen (Neder- land)eindigde op de 32ste plaats in 28.46.28. Wim van Eist Het verstek gaan bij de laatste étappe. De achtste étappe van de Ronde van Italië, van Viareggio naar Perugia over 260 km is gewonnen door de Italiaan Benedetti in de tijd van 7 uur 20 min. en 47 sec. De verdere uitslag luidt: 2. Zucconelli (It.); 3. Gismondi (It.); 4. Schellenberg (Zwits.); 5. Gianneschi (It.); 6. De Groot (Ned.) 7. Paizzi (It.); 8. Sartini (It.); 9. Grosso (It.) allen in dezelfde tijd als Be nedetti; 10. Monti (It.) 7.21.31; 25. Wagt- x -o, orting (Ned.) 72. Ma* «..k., uj. van uitrenen 1 91. Van Oers (Ned.) 7.23.48. Het algemeen klassement na de achtste etappe luidt: 1. Magni (It.) 35.30.14: 2. Monti (It.) 35.30.20; 3. Clerici (Zwits.) 35.20.28; 4. Geminiani (Fr.) 35.30.30; 5. Coppi (U.) 35.30.45; 8. Wagtmans (Ned.) 35.30.28; 4. Geminiani (Fr.) 35.30.30; 5. Breenen (Ned.) 35.32.44; 50. De Grcot (Ned. 35.46.44; 60. Roks (Ned.) 35 50 2a: 91 Mae oen (Ned.) 36.35.07; 94. Van Osrs (Ned.) 37.08.42. Het algemeen ploegenklassement der buitenlandse teams na de achtste étappe L««dt: 1- Zwitserland 356 pnt. 2. Frankriik 388 pnt. 3. Nederland 424 pnt. 4. Spanje 518 pnt. 5. België 551 pnt.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9