Kunstenaarsdag in Arnhem van Partij van de Arbeid Kort en bondig Clandestiene Hollandse Nieuwe is gefileerde zoute trawlharing Belangwekkende discussies Verkeerstellingen op Tweede Pinksterdag Zwolse knapen vormden een dievenbende Sastroamidjojo naar Peking Den Haag: 600.000ste inwoner aangegeven Eerste schoolsportdag werd een succes Heemskerk Ruim 750,- voor 1940-'45 Luidsprekers w"mVrc MARCELIS 5 Beeldende Kunst De letterkunde Sectie Muziek Dagelijks leven Aangeboden concert Franse studiebeurs voor Nederlands acteur Nederlands Verbond van Middenstandsverenigingen „Nederland-Frankrijk" had een bevredigend jaar „Kapitein" fuifde in Brussel Ontploffing in Hannover Examens Trawlloggers niet buiten de orde met haringaanvoeren Vechtpartij in Mill berecht Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers vergaderde Jeepbestuurder ernstig gewond Ir. Krijger-, Marnix- en Emma- school in de prijzen Hoofdprijzen Staatsloterij 1" komt is goed WOENSDAG 25 MEI 1955 Op u:it.nodiging van de'Culturele Com missie van de Partij van de Arbeid waren Dinsr/ag in het gebouw van de Volksuni- verr/teit te Arnhem ongeveer honderd- ta'/htig Nederlandse kunstenaars bijeen ge komen. Het was de vierde jaarlijkse con ferentie, die deze Culturele Commissie or ganiseerde waarbij zij op doeltreffende wijze gebruikt gemaakt heeft van de er varingen, die bij de drie voorgaande bij eenkomsten werden opgedaan. Zo was er in de regeling der discussies een radicale verbetering gebracht door' de deelnemers niet meer gezamenlijk daarin te betrek ken, maar door hen in te delen in drie groepen: de sectie beeldende kunst, de sectie letterkunde en de sectie muziek. Aan de hand van een aantal stellingen, die •door de inleiders voor de drie secties wa xen opgesteld, en die alle samen hingen met het vraagstuk van de financiering van de kunst, werden de besprekingen gevoerd. Na afloop daarvan zou een sa menvatting van de conclusies worden be kend gemaakt. Voor het begin van de gedachtenwisse- ling sprak het Kamerlid de heer Joan Willems ter opening van de kunstenaars dag een welkomstwoord. Daarna hield de voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer Evert Vermeer, een korte toespraak. Voor de sectie Beeldende Kunst had de heer C. A. 't Hart vijf stellingen opgesteld, waarvan de eerste, scherp critiserend luidde: de financiering van de beeldende kunst in Nederland is geheel onvoldoende. 3n de tweede stelling werd als de voor naamste oorzaak daarvan de geringe be langstelling van het Nederlandse publiek voor de beeldende kunst genoemd. Om ons volk een beter begrip voor deze kunst uiting bij te brengen en ter bevordering van groter waardering achtte de inleider het nodig, dat bij alle vormen van onder wijs de aesthetica tot verplicht leervak wordt verheven. Voorts gaf hij enkele richtlijnen ten dienste van de overheid, zoals aesthetische verzorging van steden en openbare gebouwen, stimulering van en steun aan tentoonstellingen, het toeken nen van reistoelagen en studiebeurzen, de zorg voor atelierruimten bij woningbouw, het organiseren van verkooptentoonstel lingen. Bij de discussies werden er allerlei on gewenste toestanden te berde gebracht. Het teken-onderwijs op scholen werd gecri- tiseerd. Een aesthetische vorming van la gere scholieren als leergang achtte men ongewenst. Daarentegen werd die vorming voor de middelbare school wei nooazaKe- lijk genoemd. De klacht werd geuit, dat de kunstproducten te duur zijn om een plaats te krijgen in het dagelijks leven. Beeldende kunstenaars hebben recht op een positie in de maatschappij. Men kwam op voor het individualisme in de beeldende kunst en had bezwaar tegen een staatsdirectie daarvan. In het systeem van opdrachten werd een gevaar gezien. Te weinig kunstenaars, zo werd verder be toogd, profiteren van subsidies en een een zijdig standpunt bij aankopen door het Rijk moet worden bestreden. De uitgever G. A. van Oorschot maakte voor de sectie Letterkunde tien stellingen. De eerste luidde heel merkwaardig: „dê financiering van de uitgaven op letterkun dig gebied is uitsluitend de taak van de uitgever en kan nimmer de taak van de overheid zijn." En verder werd in de stel lingen nog over de financiering gezegd, dat deze onlosmakelijk verbonden is met prijs en oplage van het boek en dat zij verband houdt met de financiële verhouding tussen uitgever en schrijver. Bij de discussies achtte men de sugges ties van de heer Van Oorschot in de poli tieke realiteit irreëel. In tegenstelling tot de prijsverhoging van het boek, die de heer Van Oorschot voorstelde (30%) acht te men juist een prijsverlaging, bijvoor beeld door een betere commerciële tech niek, gewenst. Men kantte zich scherp tegen prijsvragen, waarvoor veel schrijvers voor niets moeten werken. De stelling van de heer Van Oorschot betreffende de hef fing op de uitgeleende boeken van parti culiere uitleenbibliotheken ten behoeve van uitkeringen aan schrijvers vond in stemming. De openbare leeszalen zouden echter ook in die heffing betrokken moe ten worden. De componist Lex van Delden verscheen voor de Sectie Muziek met zeven stellingen. De eerste luidde: „Van een financiering van de kunst is in Nederland geen sprake". In de tweede stelling noemde Van Delden „de scheppende muziek een stiefkind van het Nederlandse kunstleven". In het hui dige bestel is, economisch gesproken, geen plaats voor de componist. Men zal een andere manier van „financiering" van de componist moeten vinden, bijvoorbeeld door het verstrekken van overheidsbeur- zen of stipendia. En ook door componisten in dienst te stellen van muziekinstellingen op het gebied van de opera, radio, orkesten, toneel, televisie en film. Bij de behandeling van het vraagstuk der financiering van de componist rees de vraag: wie bepaalt wie scheppend kunste naar is? Met alle eventuele fouten kan men toch alvast beginnen met er enige aan te wijzen. Het werd noodzakelijk ge vonden, dat de componist nader tot het volk zou komen (muziek voor fanfare en harmonie, koorwerken) en dat hij zich be wust wordt van zijn paedagogische taak. Men moet afstand doen van het stelsel van subsidiëring van de componist. Er moet een mogelijkheid tot financiering komen, een systeem dat hierin voorziet. En men geve de componist bindende opdrachten, want in het algemeen werkt hij beter onder druk dan uit vrije wil. De componist moet een erkende plaats in de samen leving krijgen, moet genoemd worden. De scherpe critiek op de radio-omroep werd bij de discussies bestreden door de heer Broeksz, die als voorzitter de sectie Muziek leidde. Op de namiddag hield de heer W. Jos de Gruyter, directeur van het Museum van Oudheden te Groningen, een belangwek kende rede over „De kunst in het dagelijks leven". In onze tijd, die om zijn aspecten verrassend, maar beklemmend is, bestaat ten aanzien van de kunst veel misverstand en een schrijnend tekort aan begrip. De voorwerpen uit een grijs verleden getuigen er nog steeds van, dat kunst vroeger een normale, vertrouwde aangelegenheid was. Nooit waren die voorwerpen lelijk of be- driegelijk van bedoeling. Vergelijk dat eens met de producten uit onze „Kitsch"- winkels en uit de zogenaamde kunstafde lingen van de grote magazijnen, aldus spreker. Aan de ene kant heeft onze tijd nega tieve prestaties als nooit te voren opge leverd. Aan de andere kant zijn cultuur en kunst nimmer actiever gepropageerd. Toch is deze activiteit nog niet genoeg. Te vaak wordt meer de uiterlijke dan de innerlijke kant geraakt. De kunst is nog te zeer een aparte grootheid, die het dagelijkse leven nog niet voldoende vermocht te door dringen. De leuze „kunst aan het volk" is eigenlijk bedenkelijk, omdat men aan het verkeerde einde begint. Men moet werken van onder-op en van binnen-uit, opdat een werkelijke kunstzin zal opbloeien in brede lagen van ons volk. Men moet zich hoeden voor aesthetische dictatuur, die leidt tot massa-suggestie en massa-hypnose. Voor de kunstwaardering is het inscha kelen van de zelfwerkzaamheid van het grootste belang. De schooljeugd moet daar bij betrokken worden. Zij moet zich vrij kunnen uiten in lijn, kleur, klank en be wegingen, zo vervolgde spreker. Maar ook de volwassenen moet men Op allerlei wij zen tot deze activiteit opwekken. Kunst moet beoefend worden met een van gevoel en geest vervulde techniek en met de toe voeging van een volledige menselijkheid. De afstand tussen leven en kunst zal klei ner moeten worden en „kunst voor het volk" worden „kunst door het volk". Naar gewoonte werden de deelnemers aan deze kunstenaarsdag vergast op een concert, dat door de VARA werd aange boden. Hieraan werd medewerking ver leend door de pianiste Maria Stroo, de pia nist Sas Bunge en door Thom Keiling, radiozanger en guitarist. Maria Stroo en Sas Bunge brachten een programma van Nederlandse muziek, vierhandige klavier werken. Van Hugo Godron vertolkten zij een reeks „Miniaturen" ongecompli ceerde, niet diepgaande, bevattelijke mu ziek, waarmede de componist zijn bedre venheid in het toepassen van interessante harmonieën, ostinate begeleidingen, melo dische formules en in het aanwenden van volksliedachtige thematiek en rhythmiek gul demonstreerde. Met de omvangrijke Suite van Herman Strategier met haar opvallende muzikale kernachtigheid, haar vaak sterke zegging, haar polyphone structuur, felheid en geestigheid (een paar kostelijke knipoogjes naar de Muze van Felix Mendelssohn!) werd weer een geheel ander artistiek be ginsel geopenbaard. Voor Maria Stroo en Sas Bunge was de vertolking van beide werken een taak, die zij met voortreffelijke technische beheer sing en muzikaal konden volbrengen. En Thom Keiling had van zijn kant even wei nig moeite om door onopgesmukte, sympa thieke voordracht de aanwezigen een tijd lang gezellig bezig te houden met allerlei sentimentele en grappige liedjes uit het verre Zuid-Amerika. P. ZWAANSWIJK De arbeiders van de Ballast Mij., werkzaam bij de tunnelbouw te Velsen, kregen Dinsdag een ongewoon karwei op te knappen, toen er brand uitbrak in een loods van de diepteboringen. Ze bestreden het vuur zo krachtdadig, dat de V"lsense brandweer er practisch niet meer aan te pas hoefde te komen. Op Tweede Pinksterdag zal de dienst van Rijkswaterstaat op ongeveer 60 plaatsen in ons land verkeerstellingen houden. Deze tellingen geschieden als onderdeel van de internationale verkeerstellingen, waartoe dit jaar 17 landen van Europa hebben be sloten. Op zeven verschillende dagen van dit jaar zullen de tellingen geschieden, doch Tweede Pinksterdag is aangewezen voor de bijzondere verkeerstelling, omdat dan een topverkeer wordt verwacht. De resultaten van deze verkeerstelling worden na afloop van de andere verkeers tellingen, waarvan de laatste op 7 October zal worden gehouden, verwerkt volgens normen en formules, die de 17 landen zijn overeengekomen. Dan ook zullen vergelijk bare cijfers worden opgesteld. De verkeerstelling op Tweede Pinkster dag zal onder meer worden gehouden op de Vechtburg te Muiden, op de pont te Velsen, op de Afsluitdijk, op de Noordbrug bij Ypenburg, op enkele plaatsen in de omgeving van Amsterdam, op de weg Rot terdamGouda nabij Hilligersberg, op de weg 'sGravenhageGouda nabij Zoeter- meer, op de weg door de Haarlemmermeer en op de weg tussen Leeuwarden en Fra- neker. De acteur Walter Kous, die het komende seizoen aan het gezelschap „De Toneelver eniging" verbonden zal zijn, is door de Franse regering een studiebeurs te Parijs toegezegd op grond van zijn successen, on langs behaald met zijn soloprogramma van Spaanse verhalen. De secretaris van het Nederlands Ver bond van Middenstandsverenigingen, de heer P. J. de Kruif, heeft het jaarverslag van het verbond over 1954 uitgebraent. m dit verslag wordt opgemerkt, dat niet ont kend kan worden dat algemeen gezien de gunstige ontwikkeling van het economische leven ook van invloed is op het midden- en kleinbedrijf. In hoever de middenstand van deze gunstige ontwikkeling ook zijn rechtvaardig deel heeft gekregen valt echter uit de gegevens niet af te leiden. Helaas ontbreekt het op dit punt aan voldoend cijfer- en feitenmateriaal om vast te stellen of er inderdaad sprake is van een stijging van het reële inkomen en een rechtvaardig aandeel in de stijgende wel vaart ook bij de middenstand. Dat echter belangrijke groepen van de middenstand wat hun inkomen betreft ten achter blijven bij het gemiddelde inkomen der werknemers staat zonder meer vast. TJit dien hoofde moet wat deze groep be treft van een noodtoestand gesproken wor den. Maar ook bij de andere z.g. betere middenstandsbedrijven kan men bij een regelmatige bestudering van de onderzoe kingen van het economisch instituut voor de middenstand niet tot de conclusie komen dat het deze ondernemingen nu zo goed gaat. Verreweg in de meeste gevallen blijkt dat bij de overgrote meerderheid der bedrijven het positief economisch resul taat te gering is. Uit het in de loop van 1954 verschenen rapport van het E.I.M. „Inkomens-ver houdingen in ambacht en detailhandel" blijkt, dat 62% van de ondernemers der onderzochte bedrijven in het ambacht en 60% in de detailhandel met hun uit de onderneming verworven inkomen blijven beneden de f 4.000,per jaar. Dit is dan een bruto gezinsinkomen. In het Gemeentemuseum te 's-Graven- hage is de jaarlijkse algemene vergade ring gehouden van het Genootschap NederlandFrankrijk, waar aanwezig wa ren het hoofdbestuur en de vertegenwoor digers van de afdelingen uit diverse delen van het land. Met grote voldoening kon de voorzitter van het hoofdbestuur, mr J. E. van der Meulen, raadsheer in de hoge raad der Nederlanden, de vertegenwoordigers van een nieuw opgerichte afdeling, namelijk te 's-Hertogenbosch, begroeten. Uit het jaarverslag van de algemeen secretaris, drs S. Elte uit Haarlem, bleek dat het Genootschap een jaar van bevre digende, levendige activiteit ter bevorde ring van de culturele uitwisseling tussen beide landen achter de rug had, niet alleen door het programma dat de afdelingen hun leden konden bieden.maar ook door het vele dat kon worden gedaan voor Franse in stanties en personen, die zich tot het secre tariaat wendden voor gegevens over de activiteit in Nederland op cultureel gebied. In 1956 bestaat het genootschap veertig jaar. De vergadering nam verscheidene be sluiten. Voor het nieuwe seizoen kon een zo afwisselend, veelzijdig en aantekkelijk mogelijk programma worden samenge steld, waarbij in het bijzonder aandacht werd besteed aan de mogelijkheden de jeugd voor het werk van het genootschap te interesseren en in contact met de cul turele uitingen uit Frankrijk te brengen. De politie te Zwolle heeft vier jongens, in de leeftijd van twaalf tot zestien jaar, gearresteerd, die zich geruime tijd hebben schuldig gemaakt aan diefstallen in wa renhuizen ter plaatse. Onder leiding van een der oudere jongens, die zich de „kapi tein" noemde, opereerden zij als bende in de stad. De buit leverden de jongens bij hun leider in, die ervoor zorgde dat deze - meestal artikelen van weinig waarde als zakboekjes, speelgoedpistooltjes en ball points - verkocht werd, waarna de op brengst onderling verdeeld werd. De „kapitein" werd Zaterdag j.l. in Brus sel gearresteerd. Daar bevond hij zich reeds gedurende een week in het gezel schap van een niet tot de Zwolse bende behorend vriendje, dat thuis een groot geldbedrag had ontvreemd. In Brussel wa ren de twee jongens reeds een week lang aan het fuiven, totdat de politie aldaar een einde aan het feest maakte en hen arres teerde. Ze zijn overgeleverd aan de politie te Zwolle, die proces-verbaal opmaakte. De Zwolse politie heeft ook nog twee jongens van zeventien jaar in de kraag ge grepen die een poging deden in te breken bij een fruithandelaar. BINNENLAND Amsterdam. Gemeente Universiteit. Can- didaatsexamen psychologie mej. W. E. Fibbe, Haarlem en de heer G. H. J. Driemen, Amsterdam. Candidaatsexamen Frans: mej. M. J. Harm sen, Amsterdam en mej. E. Kroes, Haarlem en voor het candidaatsexamen Spaans mej. J. B. Bosdriesz, Amsterdam. Het m.s. „Tabian" van de Mij. Neder land. dat zoals bekend is Zondag j.l. in de Perzische Golf in aanvaring is gekomen met een Italiaanse tanker, is Dinsdagavond om zes uur Nederlandse tijd, gesleept door de Nederlandse sleepboot „Loire" veilig ge meerd in Bahrein aan de Perzische Golf. De brand aan boord is bedwongen. Men zal trachten in Bahrein een deel van de lading uit het schip te halen, waardoor de machines weer zullen kunnen werken. Daarna zal de „Tabian" met behulp van de sleepboot een haven opzoeken, waar de noodreparaties kunnen worden verricht. De 18 kilometer lange spoorlijn Gouda— Alphen aan de Rijn wordt geëlectrificeerd. In het najaar zal een begin worden gemaakt met het plaatsen van de bovenleidingsporta len en de aanleg van de leidingen. Met in gang van de zomerdienstregeling 1956 zal op deze lijn met electrische treinen kunnen worden gereden. De lijn GoudaAlphen aan de Rijn. is de enige spoorlijn die in de rand stand Holland nog niet geëlectrificeerd is. Het 309 ton metende Nederlandse kust vaartuig „Urmajo" dat in de nacht van 17 op 18 Mei bij Noord-Goodwin aan de Engelse kust is gestrand, is Dinsdag omstreeks zes uur in Nederland teruggekeerd. Het werd gesleept door de „Blankenburg". Het gerechtshof te Amsterdam heeft de 36-jarige V. W. W. uit Bilthoven. wegens het met een windbuks doden van de hond van jhr. A. van Foreest uit Maartensdijk, conform de eis veroordeeld tot een boete van 100 gulden. Bovendien werd de civiele vordering van de eigenaar ad 150 gulden toegewezen. Het 700 ton metende passagiersschip „Venus" van een Noorse rederij is begin April op de rotsen bij Plymouth gelopen en ernstig beschadigd. In een recordtijd is het schip hersteld op de wervan van de Neder landse Dok en Scheepsbouwmaatschappij te Amsterdam. De N. D. S. M. had aangeboden het schip binnen 40 dagen te repareren, aan welke termijn ruimschoots is voldaan. Twee jaar gevangenisstraf heeft de officier van justitie bii de rechtbank te Almelo geëist 'tegen de 28-jarige vrouw A. M. uit Haaksbergen, aan wie ten laste is ge legd, dat zij kort voor 2 Januari haar pas geboren baby heeft gedood. Het lijkie was door de 34-jarige fabrieksarbeider N. B. begraven. B. was kostganger van de vrouw. Tegen hem werd vier maanden geëist. De Koningin en Prins Bernhard hebben evenals Prinses Wilhelmina belangrijke bij dragen geschonken aan de Stichting 1940-'45 voor de laatste openbare inzameling van de stichting. De bemanning van het in de Maashaven te Rotterdam liggende Zweedse motorschip „Carib" is in staking' gegaan. Vermoed wordt, dat deze staking verband houdt met de actie van de Zweedse officieren ter koopvaardij. De „Carib" is eigendom van de A/B Sven Salen te Stockholm. HAARLEM EN OMGEVING Spreekuur. De burgemeester van Heem stede houdt in plaats van Vrijdag aanstaande op Dinsdag 31 Mei spreekuur. Veertig jaar in dienst. De heer D. de Jong. landmeetkundig ambtenaar A te Haarlem, hoopt op 1 Juni het feit te her denken dat hij veertig jaar geleden in dienst bij de landmeetkundige dienst trad. Uitvoering Bach-ensemble. Tijdens de avonddienst op eerste Pinksterdag, in de Grote Kerk te Haarlem, zal door het Haar lems Bach-ensemble, onder leiding van George Robert, de Pinkstercantate van J. S. Bach ten gehore worden gebracht. Spreekuur burgemeester. De burge meester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cre- mers is verhinderd oo Vrijdag 27 Mei spreek uur te houden. Dit spreekuur is thans gesteld op Zaterdag 28 Mei. Bekroning. Tijdens het concours van harmonie- en fanfarecorpsen te Zwijndrecht heeft Arti et Religioni te Haarlem in de fanfare-afdeling F de eerste prijs behaald met 295 punten. DJAKARTA. (Reuter) De Indonesi sche eerste-minister, Ali Sastroamidjojo, is Woensdag per vliegtuig uit Djakarta naar Peking vertrokken, waar hij een week zal doorbrengen. Voor zijn vertrek zeide de premier, dat Formosa heel goed een van de onderwerpen zou kunnen zijn, die hij met de communistisch-Chinese premier, Tsjoe En Lai, zal bespreken. In verband met het beroep van Tsjoe en Lai op de Verenigde Staten om besprekin gen te houden over de kwestie Formosa heeft Indonesië zijn goede diensten aan geboden voor het beslechten van dit pro bleem. Ali Sastroamidjojo zeide: „Ik ga naar Peking in de geest van de recente Bandoengse conferentie, dat wil zeggen om in vrede te le*en met andere landen als goede naburen volgens de principes, die op deze conferentie zijn aanvaard". Ali Sastroamidjojo is voorts van plan economische kwesties in Peking te bespre ken, waaronder de uitvoering van een han delsverdrag tussen beide landen, dat nog niet vlot verloopt. Dinsdagmiddag is in het centrum van Hannover een grote kolengastank geëx plodeerd. Een werkman van de gasfabriek werd gedood en minstens 12 andere per sonen werden gewond. Zes der gewonden waren werklieden die de tank repareerden en de andere zes waren voorbijgangers in de straten in de omgeving. De ten dele gevulde tank werd geheel vernield. In een gebied met een straal van honderd meter bezweken verscheidene daken en ruiten. De gehele omgeving werd afgezet, hetgeen in grote verkeersopstoppingen resulteerde. Groningen. Doctoraal examen letteren en wijsbegeerte (Semietische letteren»A. S. van der Woude, Oosterlittens (Fr.), cum laude. 's Gravenhage. (Rijkskweekschool) onder wijzersexamen: de dames A. Cohen, J. J. de Dreu. E. Wolff, G. Jousma en G. N. de Jong, allen te 's Gravenhage en A. Bakker te Delft. Wageningen. Bevorderd tot doctor in de landbouwkunde ir. T. Visser te Wageningen. Om zes minuten over vijf vanmorgen is te 's-Gravenhage de zeshonderdduizendste inwoner geboren: Marianne Pronk, tweede dochter van Johannes Pronk en Frederika Karssen, Sloepstraat 56, te Den Haag (Scheveningen). Tegen half twaalf kwam de vader aan gifte doen van de geboorte van ziin doch ter; het bleek dat zij de zeshonderdddui- zendste is. Het is in sommige bladen voorgesteld, alsof het ter trawlvisserij uitvaren van enkele loggers moet worden beschouwd als een doorkruising van de staking der ha ringvisserij. Deze suggestie is niet in over eenstemming met de waarheid. Het is na melijk zo dat voor de haringdrijfnetvisserij en de trawlvisserij afzonderlijke loonrege lingen gelden, zodat de opvarenden van de trawlloggers geheel buiten het loonconflict staan. Het is trouwens een volkomen nor maal verschijnsel dat omstreeks deze tijd vain het jaar loggers ter trawlvisserij uit varen. Deze schepen mogen echter uitslui tend de trawlvisserij op verse zeevis uit oefenen. Slechts een zeer gering percentage van de lading mag bestaan uit haring, voor zover deze als bijvangst aan boord komt. Het uitoefenen van de haringtrawlvisserij is verboden tot 15 Juli a.s. Het kaken en Kastelein stierf aan verwondingen De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft Dinsdag uitspraak gedaan tegen de echt paren M. F.-K. uit Boxmeer en A. K.-J. uit Vierlingsbeek, die ervan beschuldigd worden tezamen en in vereniging geweld tegen per sonen en goederen te hebben gepleegd te Mill in de nacht van 20 op 21 November verleden jaar. De echtparen hadden ruiten ingegooid bij het café „Erica", en de kaste lein, A. van Doren, die naar huiten kwam, dermate verwond, dat h(j aan de gevolgen daarvan is overleden. M. F„ gedetineerd, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee en een half jaar met aftrek, zijn echtgenote, C, F.-K., tot een gevangenisstraf van drie maanden. A. K., eveneens gedetineerd, werd veroor deeld tot een jaar met aftrek en zijn echt genote, C. K.-J., werd vrijgesproken. Bij de behandeling had de officier tegen M. F. en A. K. een gevangenisstraf geëist van vier jaren met aftrek, tegen de beide vrouwen respectievelijk drie maanden en vrijspraak. De „Vereeniging de Nederlandsche Dag bladpers" heeft Dinsdag te Amsterdam haar jaarlijkse algemene ledenvergadering gehouden. Onder meer is uitvoerig van ge dachten gewisseld over de gevolgen, welke het baanbreken der televisie voor de Ne derlandse dagbladen zou kunnen hebben. Ofschoon de in 1954 aanzienlijk opgelo pen advertentieopbrengst tot tevredenheid stemde, bleek, dat de in vergelijking met het buitenland buiten proportie gestegen prijs voor het binnenslands geproduceerde krantenpapier deze hogere inkomsten vol komen heeft te niet gedaan. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat het bestuur der „Vereeniging de Ne derlandsche Dagbladpers" voor het komen de jaar als volgt zal zijn samengesteld: J. W. Henny, voorzitter: C. M. Dosker, vice- voorzitter; H. van Kuilenburg, P. W. Peere boom, mr. W. A. M. van der Kallen, J. Groenewegen, F. Baas, Joh. Kuypers en mr. H. Dikkers, leden. Ongeval op onbewaakte overweg Dinsdagavond is op de onbewaakte over weg aan de Dennendijk te Winterswijk een jeep met melkwagen, bestuurd door de 33- jarige G. J. ter Heurne uit Winterswijk, door de diesel-electrische trein die om 19.54 uur van Winterswijk naar Zutphen was vertrokken, aangereden. Bij de bot sing brak de koppeling tussen jeep en wa gen. De jeep, waarin de bestuurder was blijven zitten, bleef over een afstand van ongeveer 150 meter op de cabine van de trein liggen. Toen Ter Heurne uit zijn be narde positie was bevrijd, bleek hij een hersenschudding en ernstige hoofdwonden te hebben opgelopen. De man werd in zorg wekkende toestand naar het Algemeen Zie kenhuis vervoerd. De trein was defect ge raakt en moest naar het emplacement te Winterswijk worden gesleept. Deze trein viel uit, zodat de reizigers eerst om 20.54 uur hun reis konden vervolgen. Het uit zicht ter plaatse is goed. zouten van de eventuele bijvangst aan haring is tot dezelfde datum niet toege staan. Ook voor het kaken en zouten te land bestaat een verbod. (Inmiddels is er aan één IJimtidense trawler dispensatie verleend zoals wij gis teren meldden.) Ondertussen is ons ter ore gekomen dat de algemene inspectiedienst een onderzoek instelt naar de bestemming van enige hon derden kisten haring, welke in de afge lopen week te Scheveningen zijn aange voerd. Er bestaan aanwijzingen dat aan een ge deelte van deze aanvoer een ongeoorloofde bestemming is gegeven. De aangevoerde haring was namelijk maatjesharing van dezelfde soort, welke binnenkort door de haringdr ij f net loggers zal worden aange voerd en welke werd gevangen op dezelfde gronden, waar de haring drijfnetschepen deze week, morgen wellicht al, zullen schieten. Deze haring is weliswaar vers aan land gebracht, maar er bestaan aanwijzingen dat een gedeelte van deze aanvoer aan de wal is gezouten en thans als „gefileerde verse haring" aan de man wordt gebracht. Deze haring vertoont geen enkel verschil met de Hollandse Nieuwe, doch kan we gens het strafbare karakter van deze ver koop niet als Hollandse Nieuwe worden verkocht. (Voor de verse maatjesharing, welke gisteren te Schevemragen werd aan gevoerd, werd de bijzonder hoge prijs van 27 gulden per kist betaald.) Naar verluidt, zou de algemene inspectie dienst reeds bij enkele kleinhandelaren een onderzoek hebben ingesteld en hoeveel heden van deze haring in beslag hebben genomen. Gisteren zijn de schoolsportdagen in Vel sen ingeluid met een velddag voor de leerlingen van de vijfde klassen van alle lagere scholen. Ongeveer 1800 kinderen hebben op de bijvelden van Schoonenberg slagbal, grenswerpbal enz. beoefend. Het weer, dat zich in de morgenuren nogal somber liet aanzien, klaarde allengs op en de prestaties van de jeugdige deel nemers hielden gelijke tred daarmee. Er is hard gewerkt en de lokkende prij zen, die vanmorgen ter beloning zijn uit gereikt, zullen daar zeker niet vreemd aan zijn geweest. Maar ook de „schooleer" was ermee gemoeid en dit was een stimu lans te meer. Een aardige geste van de directie van een der plaatselijke ijsfabrieken mag niet onvermeld blijven. Deze industrie heeft namelijk „ijsprijzen" beschikbaar gesteld voor de best geplaatste klassen in de al gemene prestatie. Het is aardig dat ook buiten schoolverband met deze sportda gen wordt meegeleefd. De uitslagen op deze eerste dag waren: Slagbal: 1. Ir. Krijger school; 2. St. Fran- ciscusschool; 3. Jan Campertschool. Grenswerpbal: 1. Marnixschool; 2. Co- mitéschool; 3. Theo Thijssenschool. Vierkamp: 1. Emmaschool; 2. Adolf v. Nassauschool; 3. Julianaschooi. Aan de afdeling sprongen zonder plank, waaraan ook meisjes meededen, werd de verste sprong genoteerd op 1.30 meter. Bij het balwerpen varieerden de afstanden van 7 tot 65 meter. Een zeer goede prestatie. „Arion" behaalde tweede prijs Op het muziekconcours te Wageningen heeft het Wijk aan Zeese fanfarecorps „Arion" de tweede prijs behaald. De in Heemskerk gehouden collecte ten bate van de Stichting 194045 heeft een bedrag opgebracht van f 753,32. 4e klasse 3e lijst 5000: 6492 f 2000: 3845 1500: 13679 ƒ1000: 1017 3212 7320 18487 21481 400: 1625 5898 6842 9284 10018 10744 13122 14798 15566 20677 200: 1178 1746 1790 2154 3156 3230 3330 3880 4749 5157 5461 5839 6065 6189 6941 7523 7936 9373 9451 9520 9567 10564 10967 10976 12111 12163 13073 13074 13997 14867 14870 15302 15969 16124 17445 17452 18249 18323 19435 19806 21049 21562 Aartsens Brood-Banketbak kerij vraagt voor direct een FLINKE JONGEN voor de Banketbakkerij. Stephenson- straat 72-74, IJmuiden. Tel. no. 4713. NETTE WERKSTER gevr. M. K. Hofstedestr. 46, IJm. Rex Theater vr. OUVREUSE NETTE KOSTGANGER ge vraagd. Adres te vern. bur. van dit blad. Zonnige gestoff. ZIT-SLP.- KAMER te huur agb. vaste wast. in Santpoort voor dame of meisje b. b. h. h. Brieven L 4031. GRATIS JONG KATJE af te halen. Marconistraat 12, IJm. UW KUNSTGEBIT STUK? Rep. in 1 uur gereed. Dagel. v. 8.30 v.m.6 u. n.m. Tev. Mnd„ Woensd. en Vrijd.av. tot 9 u. H. Olivier, Acaciastr. 16, achter Ziekenhuis. Spec, reparatie-inrichting. WONINGRUIL. Geh. vrij ben.huis, bev. 2 k„ kl. serre, gang, kelder, W.C., keuken, tuin, gesch. v. bej. mensen. Hagelingerweg. Driehuis v. vrij huis IJm.-O. Br. L 4032 PAKHUIS te huur gevr. P, Kalis, Trompstraat 71. Telef. 4561, IJmuiden-O. VOLKSWAGEN VERHUUR zonder chauffeur, type 1955 met radio, voor binnen- en buitenland. Garage G. Be- rendsen en Zn., Edisonstr. 4 IJmuiden. BROMFIETS te koop gevr. Brieven met merk en prijs opgaaf L 4033. BERINI met fiets te koop. Na 6 uur. Velserduinweg 232, IJm.-O. 3 tons FORD AUTO te koop in goede staat. Ger. Doustr. 19, IJmuiden. WONINGRUIL. Nieuw zon nig huis te Gouda. Gevr. du plex woning in IJmuiden. Inl. Leeuweriklaan 8, IJm.- Oost. WITTE TROUWJAPON te k. mt. 42 m. tasje, onderjurk en sluier. Lange Nieuwstr. 310. BEKLEDE WIEG te koop f 20. De Noostraat 170, IJm.- Oost. TE KOOP: 2 crapauds en 4 stoelen, goed onderhouden, tegen billijke prijs. Ooster duinweg 40, IJm.-O. TE KOOP AGB.: 4 stoelen, 2 clubs en 4 stoelen m. 2 armstoelen, divan. Hofdijk laan 20. Driehuis. Na 7 uur. WONINGRUIL. Aangeb. vrij huis Santpoort Dorp, bevatt. grote kamer, keuken, 3 slp.- kamers. badkamer, benevens grote tuin. Gevr. groter huis met zolder. Na 18 uur te be vragen Sabastr. 28, Santprt. Prima JAVA KOFFIE, 250 gram1.30 Onovertrefbare PINDAKAAS, grote pot75 ct. Heerlijke gebroken ORANJE PECCO THEE 100 gram 82 ct. 3/4 pits VALENCIA PINDA'S (originele) 250 gr. 70 ct. Heerlijke JAVA PINDA'S, 250 gram 45 ct. Pracht TAFELAMANDELEN, 100 gram 55 ct. BAKAMANDELEN, 100 gram 50 ct. Gepelde HAZELNOTEN, 100 gram50 ct. Originele STEMGEMBER, 100 gram 40 en 50 ct. Super fine CEYLON COCOS, 100 gram 18 ct. SUCADE SNIPPERS, 100 gram 30 ct. Enorme sortering ZUIDVRUCHTEN. Koffie- en Pinda's branderij TROMPSTRAAT 12—14

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7