VANMORGEN IN DE VISHAL EN OP ZEE1 Schoolsportdag slaagde zveer bijzonder goed Velsens Cultureel leven in de komende week Adrichem-sportpark krijgt voor f 12.000.- een wielerbaan Een torenklok viel telkens uit Jazz tot in de perfectie Groen gaat ook andere wijken sieren Een circus ging Geen vlaggetjesdag in Harderwijk „Nieuw Leven" speelde werk van Heijermans VRIJDAG 27 MEI 1955 15 Parcours van 1100 meterlater 350 er bij En de raad moet f 3200.- betalen Van de „Dutch Swing College Band" Na de Hendrik Mandeweg „Vrije sportvelden" in de nieuwbouw Artistieke tas het verkeerde pad Handels- en kantoor bedienden bijeen „Pat-Mat" achter de borden Wethouder Alberda opent tentoonstelling van padvinders-werk Terras vogels Zilvermeeuwen De elftallen van s;Noord" Scheepvaart y Duo J. van Kleef-A. Kossen toch op eerste plaats Ledenwinst voor Friese vereniging Puck neemt Nederlandse stukken in studie Op verzoek van de Beverwijkse Renners club „Kennemerland", is vanwege het ge meentebestuur onderzocht of de mogelijk heid bestaat om in het nieuwe sportcom plex Adrichem een wieier-parcours op te nemen. Deze mogelijkheid blijkt inderdaad aanwezig te zijn. Door het verbreden van de wegverhar ding van een aantal rond de sportvelden lopende wegen tot 5 m, kan een traject van ongeveer 1100 m gevormd worden, terwijl in de toekomst nog een uitbreiding met 350 m mogelijk is. Voorts zal het traject bij het gereedkomen van een verkeersweg langs de spoorbaan op het wegennet kunnen worden aangesloten. De te verbreden paden rond de sportter reinen zullen behalve voor wielerwedstrij den ook als toeschouwersruimte en voor het plaatsen van uitneembare tribunes bij wedstrijden op de bij terreinen gebruikt kunnen worden. De kosten van de extra voorzieningen worden geraamd op 12.000 Reeds kort na het aanbrengen van een verlichting op de wijzers en wijzerplaten van de Beverwijkse Wijkertoren kwamen storingen in de verlichting en het uurwerk voor. In de verwachting dat daarmede de storingen zouden worden verholpen, heeft de raad in 1949 een crediet verleend voor het vervangen van de wijzers en wijzer platen. Nadien (in het bijzonder de afgelopen winter) heeft de verlichting van de wijzer platen desondanks veel zorg en aandacht gevergd. Na zorgvuldig onderzoek is ge bleken dat de kwetsbaarheid van onder delen der installatie, die aan de buitenlucht en de weersinvloeden zijn blootgesteld, de oorzaak is zowel van het uitvallen van de verlichting als het stilstaan van het uur werk. Bij de minste ijsafzetting, bij bepaalde vochtigheid of door andere ongerechtig heden op de sleepcontacten ontstaan weer standen, die tengevolge kunnen hebben dat het uurwerk blijft stilstaan en de transfor matoren doorbranden. Ter opheffing van deze gebreken zal het nodig zijn dat de sleepcontacten door ver plaatsing naar binnen aan de weersinvloe den worden onttrokken. Voorts zal het nodig zijn de transformatoren door sterkere te vervangen. Bij de uitvoering van de werkzaamheden kunnen enige verbeterin gen worden aangebracht, die de onder- houdsverzorging ten goede komen. Ook het slagwerk kan bij deze gelegenheid zo ver anderd worden dat de slag groter wordt en de nagalm verder „draagt". Nu de wijzers en de wijzerplaten gede monteerd zullen moeten worden, kan de gelegenheid te baat worden genomen deze van verbeterde verlichting te voorzien door de lampjes op te sluiten in dikwandige gla zen buizen; waardoor de lampjes met de contactpunten effectief tegen weersinvloe den worden beschermd. Tenslotte dient de verlichting van het inwendige van het torengebouw verbeterd te worden en on afhankelijk gemaakt te worden van de ver lichtingsinstallatie van het uurwerk. De kosten van al deze verbeteringen zul len 3200 bedragen. Een onvervalste maar tegelijk stijlvolle Jazz-parade is gisteravond in het volle Luxor theater voorbijgegaan toen daar niemand minder dan de „Dutch Swing Col lege Band" optrad. Met een klassieke mars, de „1919 rag" werd het programma vlot geopend en bandleader Peter Schilperoort had over belangstelling en enthousiasme niet te klagen. In verschillende bezetting speelde de uit acht man bestaande band een uitgebreid répertoire van rags, blues, stomps en boogies, die vrijwel alle de virtuositeit en muzikaliteit op de instru menten van deze beschaafde artisten hoog deden aanslaan. Geestdriftig applaus en open doekjes onderbraken veelal de soli en choruses en dit applaus zwol aan, naar mate in de solo meer en beter werd ge ïmproviseerd. Een fantastisch staaltje im provisatie werd in „Indiana" ten toon ge spreid, waarbij elk lid zijn visie op het nummer vertolkte. Een kwartet bestaande uit Peter Schil- peroert, drums, Dim Kester, clarinet, Joop Schrier jr., piano en Bob van Oven, bas oogstte een enorm succes met „Sugar", waarbij Dim Kester alle registers op de klarinet kon opentrekken. Een gezellig „waggelstuk", zoals Schilperoort het noem de, was „Creole belles" dat in originele New Orleans-style werd gespeeld. Deze jazz-avond, die de oprechte mo derne muziek in onvervalste versie bracht en meermalen herinnerde aan de goede tijden der combo's, die louter voor hun plezier musiceerden, heeft bepaald nieuwe lauweren aan die van The Dutch Swing College toegevoegd. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Maria J., d. van G. Kraaije- veld en N. van Zummeren; Elisabeth W. G.. d van P. Rumping en A. E. Jong; Petrus J. M„ z. van A. Assema en P. Hijnen; Adriana J. M., d. van F. B. A. Fenger en A. M. van den Bos; Johanna P. M„ d. van C. P. Comman deur en A. C. Benning; Leendert D.. z. van L .A. Visser en H. C. Dekker; Christine T., d. van R. Visser en T. Norbruis; Adriana, d. van J. de Graaf en J. Settelaar; Nicolaas, z. van K. Hop en A. Ennik; Thomas F. M., z. van G. J. Vos en P. M. T. C. M. Wijers. ONDERTROUWD: A. P. Komen en C. Snijders; J. P. M. Remmerswaal en A. M. Luijpen. GETROUWD: A. Boon en E. P Brantjes: K. Akkerman en H. S. F. Schotel; M. van Balem en T. P. van Etten; J. A Hoogewerf en C. G. Niesten; P. A Bart en M. G. C. VTe- negoor; W. Zonneveld en M. M Ruiter; J. Beumer en J. M. Vinju: J. W. Brandt en J. Hartman; H. J. W. Holland en M. M. Sterk; J. J. Pirovano en M. E. Onstenk. OVERLEDEN: P. J. F. Eggermont, 51 j„ gehuwd met M. S. A. van Helsland; A. van den Brink, 41 j., gehuwd met L. van Rie- sen; J. Agema, 72 j„ weduwe van R. Stelling werf; H. W. van dei Mark, 74 j„ weduwe van J J. M. Boin: A. G. Morsch, 73 j., weduwe van G. Admiraal: B. Schook, 69 j., weduw naar van G. W. Brouwer. en dienen in 25 jaar te worden afgeschre ven. B. en W. achten Ket tot stand komen van een wieier-parcours mede van belang om dat het in het vervolg niet meer nodig zal zijn openbare wegen voor het houden van wielerwedstrijden voor het verkeer af te sluiten. In aansluiting op de al eerder bij Bever- wijks raad aanhangig gemaakte voorstel len over het aanbrengen van groenvoor zieningen en kleuterspeelplaatsen in de gemeenschappelijke tuinen tussen de étage woningen nabij de Hendrik Mandeweg, de Vlaanderenstraat en de Westerlaan, bieden B. en W. de raad nu een plan aan tot het aanleggen van de gemeenschappelijke tui nen nabij de étage-woningen aan de Grebbestraat, de Tuinstraat en de Ber gerslaan. In de tussen de woningen gelegen gazons zal voor de kleuters een zandbak met enige eenvoudige speelwerktuigen worden aan gebracht. Een betegeld gedeelte zal de mogelijkheid bieden voor het plaatsen van enige banken. Opgaande bomen enerzijds en bloemperken anderzijds zullen een af sluiting vormen van de open ruimten en deze bovendien een vriendelijk en afwis selend aanzien geven. Het benodigde crediet bedraagt f 10.300.- voor het uitvoeren van deze groenvoor zieningen. Speelplaatsen In de nieuwe stadswijken blijkt naast de speeltuinen en de kleuterspeelplaatsen behoefte te bestaan aan terreinen, welke kunnen dienen voor kindervacantiewerk, jeugdvorming en als vrij sportveld voor de iets oudere jeugd, die zich niet meer thuis voelt in een speeltuin. Het is nog niet mogelijk in het huidige ontwikkelingsstadium der gemeente een permanent terrein aan te wijzen voor dit doel. Wel zouden twee terreinen gelegen tussen de Kuikensweg en de Wijk aan Duinerweg met betrekkelijk geringe kosten voorlopig als vrij speelveld kunnen worden ingericht. De ^kosten worden geraamd op f 6.000.—. B. en W. menen dat deze beide veldjes in een behoefte zullen voorzien en dat be schadiging van de gazons in de woon wijken daardoor zal worden voorkomen. Aan het politiebureau te Beverwijk wer den de volgende gevonden voorwerpen ge deponeerd: dubbele rijwieltas inh. broek en schilderskwasten, lichtblauwe kinder wantjes, enige sleutels, geblokte das, auto ped op luchtbanden, een paar pantoffels, boodschappentas inh. boodschappen, alpi nopet, overall, staaflantaarn, kinder schoentje en kousje, ijscotang, oorbel, hoofddoek, sportportemonnaie, muntbiljet, autoped op luchtbanden, regenja^ met corset, portemonnaie, natuurkundeschrift, 20 pakjes plaatjes. Inlichtingen zijn uitsluitend te verkrij gen op:-Maandag 17 tot 10 uur, Zaterdag: 15 tot 18 uur. De jongste leden van de afdeling Bever wijk van de R.K. bond van handels- en kantoorbedienden zijn Donderdag in zaal „De Vijzel" bijeengekomen. Deze avond was bedoeld als afsluiting van het voorbije seizoen. De afgelopen winter zijn diverse vergaderingen en cursussen gehouden, die dienden om de leden aan hun bond te binden. De voorzitter, de heer C. Homberg, sprak het openingswoord en betoogde dat men nooit te jong is om lid te worden. Hij knoopte hier nog een propagandistisch woord aan vast. De avond werd op gezel lige wijze doorgebracht: er werd gedanst en gekiend om mooie prijzen. De uitslagen van de deze week gehouden onderlinge wedstrijd van de Kennemer Schaakclub „Pat-Mat" zijn: Afdeling I: J. ZoontjesJ. Jansen 10; W. SteemanA. de Vries remise; Th. Spij kerP. Zwart 01; J. C. de HaasM. P. Suiker 01; ir. D. S. HuygenP. Hart remise. Afdeling III: M. N. PrangerM. Metse laar remise; A. J. BoomhouwerP. Siebers 0—1. Gecombineerde afdeling: B. de HeerW. P. v. d. Lely 10; ir. E. de VriesP. Tijs- sen 10: J. L. v. d. MeerE. Toffoli 01; A. J. de Vriesir. J. M. Nijhoff 10. De Beverwijkse padvinders-welpen hou den op Zaterdag 5. Zondag 6 en Maandag 7 Juni een tentoonstelling van handen arbeid in ,,'t Centrum". Deze expositie zal worden geopend door wethouder W. Alberda. Bepaald niet met dezelfde ophef als waarmee het kwam, maar wel met gelijke accuratesse en kloppende organisatie is vannacht het circus Althoff-Strassburger na drie redelijk drukke Velsense dagen verder gereisd naar Alkmaar, Hoorn en Den Helder. Nauwelijks was de laatste voorstelling afgelopen of de enorme chapiteau werd ijlings afgebroken, de tractoren begonnen met het afvoeren der blauw-witte circus wagens naar het spoorweg-emplacement en in volmaakte orde is het hele samen- levinkje van wiek gegaan naar een vol gend vluchtig feest van lichtjes en klater goud. Bij de intocht stond het zwart onder de viaducten, nu was het er ook zwart, maar van de nacht, die slechts een eenzaam paar als toeschouwer bij deze gladde afmars opleverde. Een handjevol Velsenaren heeft het af breken der tent van dichtbij gezien: onder het licht der laatste lampen werd de piste afgebroken en is het zeildoeken gevaarte volgens alle regelen der kunst afgebroken - de holle ruimte in de nacht heeft tot vroeg in de nieuwe morgen werk aan tientallen handen gegeven, maar vanmorgen was ook het laatste spoor verdwenen - op een lich telijk verontreinigd Marktplein na. Maar daar heeft Velsen dan ook drie dagen een pracht van een circus voor gehad, dat nog lang in de gesprekken zal rondwaren. Deze wedstrijd wordt Zaterdagavond om kwart over zes gespeeld. De Vogels komen Drietal vandaag Dre trawlers, de „Wron 2" (van Vrijdag 20 Mei), de „Vios 1" (van Vrijdag 20 Mei) en de „Polderman" (van Dinsdag 17 Mei) waren vandaag aan de afslag. De „Vios" voerde aan 1020 kisten vis, waarvan 920 makreel, 40 schelvis, 30 kabeljauw, 35-wij ting en voorts 25 kleine kisten haring en 250 stuks stijve kabeljauwen. De „Polder man" was er met 920 kisten vis, waarvan 650 makreel, 70 schelvis. 60 dichte wijting, 60 kabeljauwen, 50 haring, 30 radio en voorts 100 kleine kisten haring en'390 stuks stijve kabeljauwen. De „Wiron 2" was er met 860 kisten, waan-an 220 schel vis, 600 makreel, 30 kabeljauw, glu en koolvis, 5 haring. 5 diversen en voorts 150 stuks stijve kabeljauwen. Logger- en kottervloot De VL 85 was er vandaag met 615 kisten vis, waarvan 480 makreel, 70 schelvis, 25 kabeljauw, 30 wijting, 5 haring, 5 koolvis en voorts 230 stuks stijve kabeljauwen. Verder waren er drie Katwijkse loggers: dc KW 141 met 200 schelvis, 350 makreel, 200 stuks stijve kabeljauwen en 250 ijska- beljauwen; de KW 91 met 80 kisten schel vis, 70 makreel, 30 diversen en de KW 108 met 90 kisten schelvis, 80 makreel en 35 diversen Van de kleine vaart waren er 18.000 kg. tongen en 400 kisten schol. Twee voor Zaterdag Voor de Zaterdagmarkt lossen twee trawlers. De „Thorina" (van 20 Mei)- lost 1240 kisten vis, waarvan 925 gr. makreel, 90 kleine makreel, 100 schelvis, 60 haring, 50 dichte wijting, 15 gul, 200 kleine kisten haring en 390 stuks stijve kabeljauwen, en de „Vikingbank" (van 20 Mei) zorgt voor 1190 kisten vis, waarvan 800 makreel, 160 schelvis, 150 kabeljauw en gul, 60 haring, 20 stokkebit en 340 stuks styve kabeljau wen. Oudste boten zijn thans de „Claesje" I en „Antje" (van 20 Mei), de „Allanwater" en „Sumatra" (van 23 Mei) en de „Eve- line," „Soerabaya" en SCH 117 (van 24 I Mei). Prijzen van vandaag De regels en kisten kabeljauwen en de uit met: Steyn; Akkerman Jr., Van Gel-1 ^ng v/aren vandaag voor export bestemd der; Van Vuuren, Disselköter, N.N.; Rijke, A*egels deden .t 71 tot 60 en kisten 106 Fellemans, Bouwer. Schipper, Goedhart. ZaandijkKinheim (Zaterdag 28 Mei. 19 uur te Zaandijk): Kinheim: Th. Keirsgieter; A .Paap en L. v. Hesselingen; R. Haan. W. Groeneveld en A. de Ruiter; A. v d. Griend, Weidemann, W. Boeren, J. H. v. d. Wateren en N. v. Domselaar V.V.B.W.F.C. (Maandag 14.30 uur op „Watervliet) V.V.B.A. Nieuwenhuys; J. Roos en K. Kil: F. Bruinzeel,, A. Both en J. Kersber gen; J. v d. Lande, F. Kooimans, F. Boe- vink. P. Bleeker en C. Luntz. D.S.S.I.E.V. (Zondagmiddag 12 uur): I.E.V.: H. Alkemade: J. v. d. Vlies en C. C. Schoot: A. Leering. Go Berneveld en H. Duin; J. Dekker, H. Boot, J. Posthuma, W. Buur en J. da Reus. tot f 84. Grote tong haalde 2.05 tot 2.20, grootmiddel 2 tot 2.05, kleinmiddel 1.70 tot 1.80, tong I 1.75 tot 1.80 en slips 1.25 tot 1.30. Binnenland in De grote gul maakte vanmorgen f 40 tot 42, de middel gul f 36 tot 37 en de. tor gullen 25 tot 26. Zwarte koolvis haalde 75 tot 80. Grote schelvis deed 35 tot 40, grootmiddel 38 tot 40, kleinmiddel 35 tot 40, pennen f 35 tot 40 en braad- schelvis 26 tot 31. De wijting deed 30. Grote en grootmiddel schol waren er van daag' niet. De export kocht wat van de middelsoorten: schol I voor 40 tot 45 en zetschol voor 45 tot 50. Schol 2 maakte 28 tot 35 en schol 3/17 tot 26. Haring en makreel De verse haring deed vandaag voor kis ten van 50 kg. naar kwaliteit 20 tot 27 eu de mareel f 13 tot 15. Ook de laatste schoolsportdag mag uitste kend geslaagd heten. Wel was het in de ochtenduren op de bijterreinen van Schoo- nenberg fris, maar dit deed absoluut geen afbreuk aan de animo, waarmede aan de diverse kampspelen werd deelgenomen. De organisatoren - en meer in het bij zonder secretaris Peet - hebben bergen werk moeten verzetten om dit jaarlijks te rugkerend sportfeest te doen slagen, zoals het ook dit jaar weer geslaagd is. Het was een kostelijk gezicht, die hon derden meisjes en jongens in actie te zien bij greriswerpbal, slagbal, het hoog springen, de behendigheidswedstrijd enz. „Dat hebben wij toch maar gemist", hoor den wij een vader van één der kinderen zeggen. Om ongeveer half 5 kon tot de prijsuit reiking worden overgegaan. Dit geschiedde wederom door de ambtenaar voor de sport, de heer H. G. F. Smakman - wet houder De Boer was verhinderd - die, al vorens tot de bekendmaking over te gaan, eerst het comité en de leerkrachten dank bracht voor hun medewerking. Wandelen: 1 P. Vermeulenschool (IJmui- den), 2 Moerbergschool (IJm.), 3 School met de Bijbel (Santpoort). Vierkamp: 1. Comitéschool (IJmuiden), 2 Da Costaschool (Velsen-Noord), 3 Julia- naschool (IJmuiden). Slagbal: 1 Theo Thijssenschool (IJmui den), 2 Jan Campertschool (Driehuis), 3 Jan Ligthartschool (IJmuiden). Grenswerpbal: 1 St. Franciscusschool (IJmuiden), 2 Da Costaschool (Velsen-N.), 3 Theresiaschool (Driehuis). Algemene prestaties: 1 Theresiaschool (Driehuis), 2 School met de Bijbel (Sant poort), 3 Julianaschool (IJmuiden), 4. Jan Ligthartschool (IJmuiden), 5 Moerberg school (IJmuiden). De Theresiaschool ontving nog een „ijs- prijs" voor de beste algemene prestatie. Tenslotte kreeg de Claraschool nog een extra beschikbaar gestelde, „ijspiijs", niet voor de een of andere kranige prestatie op sportgebied, maar wel voor een mooi staal tje sportiviteit. De leerlingen van deze school hadden nl. op de wandeldag een in valide schoolvriendinnetje in een wagen tje de tocht mee laten maken. De vlaggetjesdag in Haróerwiji: is dit jaar niet doorgegaan. Het aantal vissers neemt van jaar tot jaar af en de vloot telt nu nog slechts 27 schepen. Niettemin zijn toch de H.A.V. (Harderwijk Als Vissers- stad-wimpels uitgereikt aan degenen, die in de periode van 16 tot en met 21 Mei de meeste paling aanvoerden. Kampioen der kuilers werd G. Petersen met de HK 6. Twèede en derde werden resp. K. Kok met HK 165 en D. Petersen met HK 123. De kampioen van de hoekwantvissers werd J. Foppen met de HK 10, terwijl hier resp. tweede en derde werden gebr. Lieman met HK 127 en J. Hansen met HK 7. Het be stuur van de H.A.V. verraste alle deelne mers met een kist goudreinetten. Slotavond van Rricas Pech voor haringlogger De Katwijkse logger „Wilheknina 5" de KW 144, die Donderdag uit de IJmuidense haven vertrok, heeft 's middags op de ha- ringjacht al met pech te kampen gekregen. De motor begon onverwacht te roken en stond onmiddellijk daarna stil. De drijf stang, krukas en zuiger waren beschadigd. De logger wordt door de thuisvarende Willy" KW 141 naar IJmuiden gesleept. Besommingen Donderdag De besommingen van gisteren zijn: Van Hattum 22.700; Batavia 27.800 en SCH 153 19.300. Besommingen van heden Vios 17.400, Polderman 23.500, IJM 211 17.700, VL 85 9280, KW 141 10.500, KW 10 5450, IJM 4 3730, IJM 59 2600. Wie op zee zijn Van de Katwijkse en IJmuidense haring- loggers zijn thans in de eerste groep 30 schepen op zee. Hiervan gingen er vijftien in de Woensdagavond naar zee en vijftien volgden er in de loop van Donderdag. Van de groep „Adeco" zijn nu op zee: KW 138, 2, 3, 47, 14, 25 en de IJM 74 en 75; van de groep Rijnstroom-Ouwehand: KW 97, 50, 173, 15, 43, 22 en 45; van de com binatie SITOH KW 161, 70, 19, 168, 129, 163; van de combinatie Den Duik: KW 18, 144, 86, 67; van Kennemerland: KW 29, 39, 49, 32 en 78. Donderdag gingen hiervan naar zee de Eendracht KW 168, Dirk KW 19, Piet en Leendert Huibert KW 3, Bali KW 129, He lena KW 39, Margrieta Maria 29, Excelsior 2 KW 78. Katwijk 3, KW 161, Nelly Marie KW 70, Wilhelmina 5 KW 144 (keert terug met motorpech) en Sakina KW 32, Wilhel mina I KW 25, Anna Cornelia KW 14, Ella Christina KW 97, Elizabeth KW 49. GEGEVENS voor de wekelijkse rubriek „Velsens cultureel leven in de komende week" kunnen worden ingediend bij het Agenda-bureau voor de Velser Gemeen schap, Cultureel Centrum, Moerberg- plantsoen, telefoon 5743. Hier volgt de agenda voor de week van Zaterdag 23 Mei tot en met Zaterdag 4 Juni. ZATERDAG 28 MEI IJMUIDEN Pieter Vermeulenmuseum. Cultureel Ge bouw, geopend van 9.3012 en 1416.30 uur. PALVU, 20 uur. Ned. Herv. Jeugdge- bouw, Rembrandtlaan, toneeluitvoering. DINSDAG 31 MEI IJMUIDEN Pieter Vermeulenmuseum, als Zaterdag. „De Plankeniers", 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, Rembrandtlaan, toneel uitvoering. WOENSDAG 1 JUNI IJMUIDEN Pieter Vermeulenmuseum, als Zaterdag. „De Plankeniers", als Dinsdag DONDERDAG 2 JUNI IJMUIDEN Pieter Vermeulenmuseum, als Zaterdag. VRIJDAG 3 JUNI IJMUIDEN Pieter Vermeulenmuseum. als Zaterdag. Nutsbibliotheek, Heidestraat, geopend van 19 tot 21.30 uur. ZATERDAG 4 JUNI IJMUIDEN Pieter Vermeulenmuseum, als vorige week Zaterdag. BIOSCOPEN Thalia, Vrijdag 20, uur. Zaterdag en Zon dag 19 en 21.15 uur, „Sabrina" Zon dag 15 uur, „Met de blanke sabel" Maandag 19 en 21.15 uur, Dinsdag en De Castricumse bridgeclub Bricas heeft in hotel Meijer haar laatste drive van het seizoen 19541955 gehouden. Het was de zevende drive in de vijfde serie Howell, welke in afdeling A tot resultaat had dat de heren J. van Kleef-A. Kossen wonnen met 45.5 punten. Hun concurrenten, de he ren J. A. Ivangean-A. van Kluyve, behaal den in deze drive 32 punten, waardoor zij hun eerste plaats op de ranglijst moesten afstaan aan het duo J. van Kleef-A. Kos sen. Het totaal gemiddelde na 19 drives van de laatst genoemde heren bedraagt 396.21 percent. Het koppel Ivangean-Van Kluyve bezet de tweede plaats met een gemiddelde van 380.46 percent. In afdeling B gingen de heren G. Zonjee- F. Peijs, met 395.13 percent, met de eer strijken, gevolgd door het duo P. Dijkman- S. Zonjee dat 374.52 percent bijeen gaarde. Met een gemiddelde van 376.05 percent werd het koppel N. Bakker-J. Nijkamp winnaar in afdeling C. Tweede in deze af deling werd het koppel mevrouw Schut- ter-Garmer met 375.99 percent. De Castricumse Friese vereniging ,.Oan dunkant" heeft in het afgelopen vereni gingsjaar een fikse leden-winst geboekt. De De geheelonthouders-toneelvereniging „Nieuw Leven" te Beverwijk heeft in het Kennemer Theater weer eens kunnen be wijzen dat het publiek nog wel degelijk ontvankelijk is voor een toneelspel, waarin niet alleen met grove effecten op een goed koop succes wordt gespeculeerd. En geluk kig maar! Want na de vele zouteloze kluch ten en doorzichtige drama's, waarmee de bezoeker van het amateurtoneel nog te dikwijls wordt geconfronteerd, bleek het weerzien met „De Meid" van Herman Heijermans bijna een verademing. Sinds het jaar 1905, waarin deze „Komedie van de haat" geschreven werd, heeft deze enigszins navrante historie immers nog niets van haar grote waarde voor het toneel ingeboet. Men komt opnieuw in be wondering voor de meesterlijke wijze, waarop Heijermans eenmaal zijn métier beheerste. Reeds bij het eerste tafereel neemt hij het publiek volkomen in zijn ban door de fascinerende manier waarop Annemie wordt geïntroduceerd, zodat men zich onmiddellijk gaat afvragen wie en wat ceze helleveeg toch wel mag zijn, die haar mevrouw zo meedogenloos terroriseert. En na deze_ boeiende inzet wordt de intrige dan ook verder met scherpe waarneming en logica_ ontwikkel:: en afgesloten. Doofdat „Nieuw Leven" onder regie van Jan Hurittliitg een knappe Voorstelling van dij toneelspel wist te geven, hebben de spélers zich volkomen gerevancheerd op de minder geslaagde opvoering van „Huis zonder vensters". Dit was in de eerste plaats te danken aan To Boersma, die het serpent Annemie spits, fenijnig en fel heeft gekarakteriseerd. Een typering, welke door het gehele stuk prachtig werd volgehou den. Alleen had haar intense haat tegen over Stans nog hartstochtelijker uitgespeeld kunnen worden, omdat Heijermans met déze. herinneringen aan haar slaafse jeugd vol vernederingen, kennelijk de verklaring voor een dergelijk genadeloze houding heeft willen geven. Gré Jansen en Henk van Eerden waren het echtpaar, dat door Annemie zo harteloos onder druk wordt gezet. De dramatische situaties die hiervan het gevolg zijn, werden door beiden in de juiste verhóudingen weergegeven. Naast deze serieuze opvatting vormde de enigs zins te burlesk aangezette kruiersfamilie van Co Jelgershuis, Ri Amse en Wil Ooms wellicht een te scherp contrast, ofschoon deze tegenstelling de goede totaal-indruk der opvoering toch niet heeft verstoord. Na de pauze volgde een minder bekende éénacter van Heijermans, namelijk „Het Kind", welke strikt genomen tot een dra matische schets beperkt bleef. Hierift be handelde de auteur het gewetensconflict van een jonge arts, die zijn blind geboren zoontje van het leven wil beroven om hem aldus voor later veel gemis en verdriet te besparen. Zijn vrouw weet dit tragisch voornemen nog tijdig te verijdelen, waarop beide ouders toesluiten hun ongelukkig kind nog meer liefde dan anders te schenken. Hoe schetsmatig deze éénacter ook mag zijn, vergt het stukje van de spelers toch een groot uitbeeldingsvermogen, waarbij juist de meeste kracht in soberheid schuilt. Hiervoor bleek Adri Heidoorn als de jonge moeder de noodzakelijke allure te ont beren, mede door haar zwakke stemgeluid, waarbij de slordige articulatie de verstaan baarheid der tekst evenmin bevorderde. Henk van Eerden was als dr. Larsen over tuigender, maar. de best gespeelde rol in deze éénacter kwam toch van Co Jelgers huis als dr. Stein, die deze opbeurende arts met een levendige flair heeft uitgebeeld. Hij verdient dan tevens een compliment voor de algehele gedaanteverwisseling, die hij na de kruier in „De Meid" bleek te kunnen ondergaan. Niet minder verheu gend was het te mogen ervaren, welk een macht Herman Heijermans nog steeds op het hedendaags publiek kan uitoefenen, hetgeen door het grote succes van deze avond moeilijk overtuigender bewezen kon worden. JAN VAN DAM. Woensdag 20 uur, „Slavenschip" secretaresse, mevrouw Bakker-Looienga, Maandag, 15 uur, „Nieuwe avonturen van Donald Duck en zijn vriendjes" Donderdag, 20 uur, speciale voorstelling van „De Grote Obsessie". Rex, Vrijdag en Zaterdag, 20 uur en Zon dag 15 en 20 uur, „Kampioen op sokken" Maandag 15 en 20 uur, „Amok in zil- verlood" Woensdag en Donderdag 20 uur „Onverbreekbare banden". mocht niet minder dan 50 nieuwe leden in schrijven. Zij memoreerde dit in haar jaar verslag tijdens de Donderdag in hotel De Rustende Jager gehouden jaarvergadering. Financieel staat de vereniging er eveneens gunstig voor blijkens het jaarverslag van de penningmeester, de heer H. Tienstra. De vergadering stond onder voorzitterschap van de heer P. Heida. De toneelgroep „Puck" heeft twee Ne derlandse stukken in studie genomen, te weten „Dood door schuld" van Bert Kroon onder regie van Guus Verstraete en „Wie is wei" van Cas Baas onder regie van Eg- bert van Paridon. De Parijse regisseur Georges Vitalv komt deze zomer wederom een gastregie bij „Puck" voeren, ditmaal van een Frans klassiek stuk. Het comité voor vogelbescherming van het natuurhistorisch genootschap in Lim burg zal in Maastricht een asyl voor vogels oprichten, waar vogels kunnen worden op genomen ter verzorging bij ziekte der dieren of bij afwezigheid van de eigenaars. Een soortgelijk asyl bestaat reeds in Am sterdam en Den Haag. Aalsdijk, 25 v. Rotterdam n. Hamburg. Adonis, 25 v. Caripano n. Philadelphia. Almkerk, 25 v. Port Soedan n. Suez. Alnati, 25 540 m. Z.ZW. Las Palmas. Ampenan, 23 v. Charleston n. Newport News Amstelland, 25 v. St. Vincent n. Santos. Appingedijk, 25 v. New York n. Boston. Ariadne, 25 te Genua. Aludra, 26 te Abadan. Aagtedijk, 25 te Corpus Christt. Alamak, pass. 2 Gibraltar n- Marseille. Alcyone, 26 te Antwerpen. Alhena, pass. 25 Fernando Noronha tl. Rio de Janeiro. Alphard, 27 Recife verwacht. Arendskerk, 25 v. Genua n. Port Said. Aalsdijk. 2$ Hamburg. Abbedijk, 25 v. New York n. Antwerpen. Amor, 26 v. Amsterdam n. Hamburg. Balt, 26 te Marseille. Boissevain, 26 te Santos. Baam. 26 te Amsterdam. Beninkust. 26 Lagos verwacht. Bonaire. 25 v. Barbados n. Trinidad Boschfontein. 26 300 m. Z.tff. Walvisbaai. Breda. 26 v. Curagao n. Cristobal. Caltex Utrecht, pass ?5 Kreta n. Sldon. Castor. 26 te Porto Plata. Cleodora, 26 te Abadan. Cottica. 26 te Amsterdam. Caltex Leider.. 28 v. Rotterdam n Sldon. Clnulia, 31 Rotterdam verwacht. Cistula. 25 Malta. Daphnis. 26 te La Guaira. Dordrecht, 26 v. Manchester n. Londen. Falco, pass. 25 Gibraltar n Marseille. Friesland (SSM), 28 Kopenhagen verwacht. Esso Amsterdam, pass. 26 Ouessant n. Antw Fellpes, 24 Soerabaja. Gaasterkerk, 26 te Rotterdam. Garoet, pass. 25 Gibraltar n. Port Said. Gordias, 2 v. Lissabon n. Algiers. Groote Kerk, 26 te Penang. Gaasterland, 26 Amsterdam verwacht. Gadila, 7 Juni Curacao verwacht. Graveland, 26 Iïheos. Heel sum, 25 Key West n. Houston. Heemskerk. 25 te Rotterdam. Hathor. 26 te Piraeus. Hera, 26 te Amsterdam. Helder, 26 Lissabon. Indrapoera, 26 Aden. Jupiter, 26 te Mostaganem. Japara (KRL). 27 Port Said- Krebsia. 25 v. Curasao n. Buenos Aire*. Kota Inten. 25 te Singapore. Llssekerlt, pass. 25 Vlissingen n Londen. Langkoeas pass 26 Kp Guardafui n. Djeddah. Leuvekerk. 26 v. Le Havre n. Antwerpen. Lutterkerk, 26 Port Soedan n- Suez. Macoma, 26 v. Schiedam te Rotterdam. Marken. 25 v. Norfolk n. Amsterdam of Hambuig Maasdam. 26 550 m. N.NW. Flores. Macoma. verm. 27 v. Rotterdam n. Hamburg. Marisa, 27 Calcutta verw. Molenkerk, 27 Yokohama. Nieuw Amsterdam, 27 Southampton verw. Nigerstroom, 26 te Amsterdam. Oranjestad, 26 te Trinidad. Ouwerkerk, 26 te Bangkok. Prins Fred. Willem, 26 v. Le Havre n. Antw. Pieter S, 26 Swansea verwacht. Prins Willem v. Oranje, 25 te Rotterdam. Rijndam, 26 te Halifax. Rottl, 26 te Amsterdam. Radja. 25 v. Suez n. Colombo. Salatiga, 21 te Seattle Saparoea, 25 v. Rotterdam n. Hamburg. Sarangan, 21 te Los Angeles. Scherpendrecht, 25 v. Paranagua n. Trinidad Sherctan, pass. 25 St. Maria n. Philadelphia Slamat, 26 te Rotterdam.. Sibajak. 26 te Aden. Stad Schiedam, 28 IJmuiden verwacht. Sloterdijk, 24 te Colombo. Salawati, 26 v. Bordeaux n. Dakar. Stad Vlaardingen, 28 Wabana verw. Tara, 26 v. Brake n. New Orleans. Temate, 26 v. Rotterdam n. Londen. Tero, pass. 25 Kp. Finisterre n. Rotterdam. Triton, 25 te Amsterdam. Tibia. 29 Suez verwacht n. Thameshaven. Trompenberg. 26 v. Savanna n. Le Havre. Van Waerwijck, 25 v. Beira n. Dar es Salaam. Willem Ruys 26 te Rotterdam. Wonorato, 25 v. Port Soedan n. Suez. Waterman. 25 150 m. Z-ZO. Kp. Race. Willemstad, 26 160 m. N. Fayal. Woengdrecht, 26 Mena el Ahmadi. IJsel. 26 te Rotterdam. Zuiderkruis, 26 «70 m. O.t.Z. Kp. Howe. Zeeland (KRL), 26 te TJ. Priok. Zeeland (SSM), verm. 27 v. d. Tyne n. R'dam. Zijpenberg, pass. 26 Finisterre n. Dagenham. KLEINE VAART Atlas, 25 te Amsterdam. Arctic, 26 v. Rotterdam n. Londen. A i deas, 26 v. Amsterdam te Rotterdam. Atlantis, 26 v. Rotterdam n. Ronneby. Arbon, 25 v. Belem n. Trinidad. Auriga. 25 v. Malmö te Aarhus. Albergen, 26 v. Bibao n. Santander. Algarve. 26 v. Cardiff n. Rotterdam. Astra, pass. 26 Vlissingen n. Antwerpen. Att S. verm. 26 v. Swansea n. Rotterdam. Audacia. pass. 28 Vlissingen n. Gent. Bab T, 25 te Stockholm. Badzo. 28 v. Rotterdam n. Londen. Batavier III. 25 100 m. O.NO Estacapoint. Bestevaer. 25 v. Maassluis te Boston. Beekbergen. 25 v. Zeebrugge te Gent. Betty Anne S. 28 te VI ar na do Castello. Bill S. 25 v. Duinkerken te Silllcht verw. Borculo, 2 v. Norrsundet te Southampton. Caland. 25 v. Kalmar te Sodertelje. Cinderella, verm. 27 v. Antw. n. Duinkerken. Dollard, 26 v. Rotterdam n. Gothenburg. Dubhe, 26 v. Rotterdam n. Horsens. Da Capo, 25 v. Oporto n. Guernsey. Daje Bohmer, 2 v. Marseille te Genua. Dulveland, 25 v. Kingslynn n. Rotterdam. Daniel, pass. 25 Vlissingen n. Southampton. Dollard, pass. 26 Vlissingen n. Antwerpen. Driebergen, verm. 26 v. Requejada n. Terneuzen Eminent, 26 v. Dublin te Liverpool. Rljo, 26 v. Ibiza te Siglufjord Eban, pass. 26 Vlissingen n. Terneuzen. Festina, pass. 26 Vlissingen n. Gent. Fratemité, 25 v. Hamina n. Bideford. Friedl, 26 v. Terneuzen te Rotterdam. Gruno. 26 v. Rotterdam n. Helsinki. Gaasterland, 27 te Rotterdam verw. Gefle. 25 v. Gefle n. Rouaan. Gerrle S. 25 v. Cardiff n. Rotterdam. Gruno, pass. 26 Vlissingen n. Antwerpen. Gruno b, pass. 26 Vlissingen n. Antwerpen. Hast III, 26 v. Antwerpen te Goole verw. Haskerland, 26 v. Grangemouth te Rotterdam. Hoop op Zegen, 26 v. Krtstinehamn te R'dam. Hera. 26 te Amserdam. Hoe Vinoes, verm. 27 v. Grimsby n. Rotterdam Henrica, verm. 26 v. Rotterdam n. Ierland. Hoogezand. pass. 25 Vlissingen n. Antw. Inspecteur Mellema. 26 v. Antw. te R'dam. Jonan. 26 v. Amsterdam te Rotterdam. Joost. 21 te Sikea. Jaba. 27 v. Cuxhaven te Rotterdam verw. Julia Mary. 26 v. Rotterdam n. Antwerpen. Liberte, 25 v. Fagerviken n. Zaandam. Lucas Bols I. 26 dwars Oland n. Shoreham. Lydia (1) 26 v. Londen te Rotterdam. Larix. 23 v. Helsinki te Kotka. Me: westad. 26 v. Amsterdam n. Trolhattan. Madzy. 26 v. Londen te Rotterdam. Maasym. 26 te Antonia verw. Marietje Bohmer. 25 v. Dakar n. Duinkerken Merak N. 25 v. Hamburg n. Antwerpen. Muphrid N. 25 v. Halmstad n. Karlshamn. Mynelis, 2 Juni te Genua verwacht. Mypuck. 27 v. Rouaan te Nykoping verw. Margaretha, pass. 26 Vlissingen n. Antwerpen. Mane Sophie, pass. 25 Vlissingen n. Antw. Maria. 26 v. Vlissingen n. Norrkoping. May Mere. verm. 26 v. Londen n. Antwerpen. Medea, 25 v. Londen te IJmuiden. Nero, 25 te Bordeaux n. La Pallice. Neéltje b, 26 v. Bayonne n. Rotterdam. Noordland. pass. 25 Vlissingen n. Gent. Noorderlicht, 25 v. Cardiff n. Swansea. Nijenburgh, 25 v. Koping te Antwerpen. Nieuwland. 26 v. Grangemouth te Rotterdam Pavo, 24 te Zaandam. Perragaux, 26 v. Casablanca te Nantes. Rex. 26 v. Vlissingen n. Boston. Soemba. 26 v. Cardiff te Granville verw. Stlvaplana, 25 v. Milfordhaven n. Amsterdam Sint Walburg. 25 v. IJmuiden n. Falkenberg. Stella Maris, 26 v. Rotterdam te Grangemouth Tri to, 26 v. Amsterdam te Rotterdam. Taurus, 25 v. St. Maartensdijk te Huil. Theano, 26 v. Belfast te Drogheda. Tom v. d. Heide. verm. 26 v. Rotterdam n. Aviles Tromp. 25 v. Pemoviken te Hartlepool. Trompenburgh. 26 v. Rotterdam te Kingslynn. Tyro, 25 v. A;accio n. W. Hartlepool. Ton S. 26 Ipswich verwacht. Vivo, 26 v. Port Talbot te Swansea. Vrede. 25 v. Lubeck n. Arendal. Vindicat, Atque Poht, 26 v. Rotterdam naar Newross Veenenburgh, 26 v. Middlesboro te Rotterdam. Westpolder, 26 v. Antwerpen te Lissabon. Walcheren. 26 v. Duinkerken te Rotterdam. Westropa, pass. 25 Vlissingen n. Esbjerg. Wikenburgh, pass. 26 Finisterre n Casablanca. Wiebold Bohmer, 27 Amsterdam verwacht. Zeehaan. 29 v. Esbjerg te Ventspils verw. SI.EEPVA ART Hudson en Tyne, pas®. 26 Brunsbüttel r.aa- Waterweg. Maas, 25 ir de Waterweg.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 11