euk DEBRAUNE Scherpe verkeers controle in Juni RANG Hollands Glorie99 te Delft Zie Boven: Indiase Constellation toch door tijdbom verongelukt Drie van de allergrootsten Kamer van Koophandel acht zich tot oordeel hierover incompetent Indonesisch onderzoek wijst uit: Helicopterlijn Hamburg- Amsterdam in studie Premier van Thailand naar Keulen vertrokken Benelux-Esperantisten congresseren in Utrecht Hoogtepunt in Belgisch Kamerdebat over onderwijs Jachtopziener schoot op wild jagende hond Werk van M. Flothuis met Phia Berghout Einde havenstaking komt in zicht L Hoofdinspecteur belastingen ten onrechte overgeplaatst <Óe veistiüp&UfUf. van ctemsfe Vergadering Herstelbank Lezingen in Groningen over doofstommen onderwijs Examens Derde ambachtsschool in Haarlem noodzakelijk Kunstmaand Amsterdam Spoorweg-overleg mislukt VRIJDAG 27 MEI 1955 NIEUW DELHI (Reuter) Een tijdbom is de oorzaak geweest van het verongelukken van de Indiase Constellation, die op elf April bij Serawak met elf functionarissen uit Peking-China aan boord, neerstortte, aldus blijkt uit een onderzoek van de Indo nesische regering, dat Vrijdag in Nieuw Delhi is bekend gemaakt. De Constellation, de „Prinses van Kasj mir', was met Chinese functionarissen op weg naar de Afrikaans-Aziatische confe rentie te Bandung. Bij het ongeluk verlo ren vijftien personen het leven. Peking-China had reeds de beschuldi ging geuit, dat sabotage aan het vliegtuig was gepleegd en dat Groot-Brittannië ge deeltelijk verantwoordelijk is, omdat het toestel het laatst in de Britse Kroonkolonie Hongkong was geland. Engeland had deze beschuldiging van de hand gewezen. In de Indonesische verklaring heet het, dat een onderzoek van het wrak positieve aanwijzingen van een ontploffing van een tijdbom in het wielhuis in de rechtervleu gel heeft opgeleverd. Stukken van de tijd bom zijn in het wrak gevonden. Door de ontploffing werd een benzinetank bescha digd en ontstond een brand die zich snel uitbreidde. De verklaring besluit met te zeggen: „de ontdekking in het wrak van vier verwron gen, geblakerde en verroeste stukken van een klokmechariisme, die niet thuishoren in enig instrument of mechanisme van een vliegtuig, leveren er het onweerlegbare bewijs van dat in het toestel een „helse machine" was geplaatst". Het onderzoek werd door Indonesië ver- In de 19 Nederlandse arrondissementen zullen onder persoonlijke leiding van de officieren van Justitie bij toerbeurt in de maanden Juni en Juli verscherpte con troles op het verkeer worden uitgeoefend. Rijks- en gemeentepolitie zullen op alle openbare wegen zowel wielrijders als het gemotoriseerde verkeer scherper dan ge bruikelijk controleren. Bijzondere aan dacht zal worden besteed aan het naleven der verkeersregels zoals rechts houden, tijdig aangeven van richting-verandering, alsmede het gehele gedrag in het verkeer (opstellen het openen van portieren op gevaarlijke wijze, het verlenen van voor rang, etc.). De controle op rij- en kentenkenbewij- zen zal verscherpt worden, evenals die op de technische toestand van vrachtauto's, aanhangers en opleggers. Remmen, stuur inrichtingen, banden en koppelingen zul len op steeds wisselende plaatsen in het land met de modernste onderzoekings methoden beproefd worden. Over het al gemeen zal niet worden gewaarschuwd, doch direct proces-verbaal worden opge maakt. Ook op naleving van voorschriften voor laadvermogens wordt gelet. De aanstaande contróle is voorbereid op het departement van Justitie. Dit departe ment organiseerde ook de contróle in Fe bruari/Maart van dit jaar, toen in één maand tijds in de vijf ressorten der pro- cureurs-generaal in totaal 63.495 proces sen verbaal werden opgemaakt; 62 per cent van deze verbaaltjes hadden betrek king op de verlichting van fietsen en 13 percent op andere overtredingen van wiel rijders. ADVERTENTIE is erger dan pijn! Onmiddellijke verlichting en spoedige genezing van Uw huidaandoening geeft het beroemde huidgeneesmiddel Ir. U. S. F. Joustra directeur van de Noordelijke Economisch-Technologische Or ganisatie, heeft in een rede voor de secre tarissen van de Duitse kamers van koop handel over de positie van Groningen mee gedeeld dat er een goede kans bestaat dat Groningen binnen afzienbare tijd zal kun nen worden opgenomen in een te openen helicopterverbinding van Hamburg naar het Westen van Nederland. In Duitsland be staan plannen, indien enigszins mogelijk, een dergelijke verbinding te openen, waar bij ook Bremen, Oldenburg, Leer, Gronin gen, Leeuwarden, Amsterdam en/of Rot terdam zullen worden opgenomen. Men zoekt thans naar een betrouwbare helicop ter, die 30 tot 40 passagiers zal kunnen vervoeren. Indien dit mogelijk blijkt en de talrijke andere problemen die aan een der gelijke verbinding zijn verbonden tot oplos- r sing zijn gebracht, is het mogelijk dat een dergelijke dienst nog tegen het einde van het volgend jaar zal kunnen worden ge opend. De minister-president van Thailand en gevolg zijn Donderdag van het vliegkamp Valkenburg met de Constellation „Fortuna" van de Pan American Airways naar Keu len vertrokken. Het gezelschap werd onder andere uitgeleide gedaan door de minister zonder portefeuille mr. J. M. A. H. Luns, de commandant van het marine-vliegkamp Valkenburg kapitein ter zee W. A. Witholt en de voltallige Thailandse legatie. Om vijf minuten over elf arriveerde het gehele gezelschap, geëscorteerd door de rijkspoli tie, op het vliegveld. Na een inspectie van de gewapende wacht en een afdeling tam boers en pijpers, alle bestaande uit mari niers, die voor deze gelegenheid gekleed waren in hun blauwe uniformen, begaf de minister-president zich naar het gereed staande vliegtuig. Na de landing in Keulen zal het gezel schap zich per auto begeven naar Bonn, waar het ook officieel zal worden ontvan gen. richt, omdat het vliegtuig boven Indonesi sche territoriale wateren is verongelukt. Arrestaties Het bestuur van Hongkong heeft Vrij dag verklaard, dat het alle reden heeft om te geloven, dat de bom, waardoor de In diase Constellation met communistisch- Chinese functionarissen is verongelukt, in Hongkong in het toestel is gebracht. Een woordvoerder van het bestuur zei, dat alles zal worden gedaan om de schuldigen te vinden en voor het gerecht te dagen. Van gewoonlijk welingelichte zijde werd vernomen, dat de politie „een aantal Chi nezen" heeft gearresteerd. De centrale raad van beroep te Utrecht heeft de uitspraak bevestigd van het Amb tenarengerecht te Amsterdam, dat de over plaatsing van de heer J. C. B., chef van de belasting-inspectie Haarlem'II, naar de afdeling registratie en successie van het departement van Financiën te Amsterdam, ongedaan had gemaakt. De heer B. was destijds door de staats secretaris van financiën van Haarlem naar Amsterdam overgeplaatst. Hij was hiermee niet tevreden en wendde zich tot het Ambtenarengerecht te Amsterdam, dat besliste, dat de overplaatsing ten onrechte was geschied. De staatssecretaris van finan ciën tekende appèl aan bij de centrale raad van beroep te Utrecht, die de zaak enkele weken geleden in een openbare zit ting behandeld heeft en vandaag de uit spraak van Amsterdam bevestigd heefi. ADVERTENTIE In diverse frisse vruchtensmaken a 32 cent per 100 gram en in rollen a 17 cent per rol Let op de naam RANG op het beschermend omhulsel 99 De tentoonstelling „Hollands Glorie" in het stedelijk museum „Het Prinsenhof" te Delft, die Zaterdagmiddag door luitenant admiraal b.d. C. E. L. Helfrich wordt ge opend, geeft een overzicht van het grootse verleden van het Nederlandse zeewezen van de tweede helft der zestiende eeuw tot aan het begin van de vorige eeuw. Uit tal van musea en particuliere verzame lingen heeft drs. D. H. G. Belten vele interessante stukken bijeen weten te brengen. Het begin van de tentoonstelling is in de kapittelzaal, waar de aandacht wordt getrokken door een groot schilderij, dat het vertrek van Philips de Schone uit Zierikzee voorstelt. Verder hangen er enige wandtapijten, die in de abdij van Middel burg thuis horen. Men kan verder modellen van schepen uit de tijd, toen ons land nog een zee varende mogendheid van de eerste rang was, bewonderen in de stijlvolle omgeving van het historische gebouw, waar voorts schilderijen, tekeningen en instrumenten, betrekking hebbende op de geschiedenis van onze zeevaart, geëxposeerd zijn. De schilderijen zijn van bekende zeeslagen en portretten van admiralen en andere zee helden uit onze historie, van wie natuur lijk De Ruyter en de beide Tromps het meest op de voorgrond zijn gesteld. Een merkwaardig stuk is een rijk ver sierde en beschilderde bank, die door de admiraliteit van Holland en West-Fries land aan Cornelis Tromp werd geschonken. Er zijn nog meer curiositeiten, zoals skeggebeelden, globes en kanonnen, be nevens een brieventas van Michiel Adri- aansz. de Ruuter, een penning van acht ons zuiver goud die deze admiraal als teken van ziin waardigheid droeg en de Door de algemene vergadering van aan deelhouders der Maatschappij tot Financie ring van het Nationaal Herstel N.V. wer den de balans op 31 December 1954 en de winst- en verliesrekening over het boekjaar 1954 goedgekeurd Overeenkomstig het voorstel van de raad van toezicht werd besloten, uit de winst over het boekjaar 1954 een dividend te ba talen van 31/2 op de preferente aandelen B en daarnaast op de aandelen A, toebeho rende aan de staat der Nederlanden, een uitkering te doen groot 2.500.000. Van 28 tot 30 Mei zal in Utrecht het der de Benelux-Esperanti8tencongres worden gehouden. Hieraan zullen deelnemen de Nederlandse Esperantistenvereniging „La Estonto Estas Nia", de Belgische Vereni ging „Rega Belga, Ligo Esperantista" en de Vlaamse vereniging „Flandra Ligo Es perantista". De Nederlandse en Belgische vereniging zullen tijdens dit congres tevens hun vijftigjarig bestaan vieren. Er heeft zich een erecomité gevormd, waarvan de minister-president dr. W.-Drees het beschermheerschap heeft aanvaard. enorme leren laarzen, waarin Van Obdam over het dek van zijn schip heeft gelopen. Het slot van de tentoonstelling is een zaaltje, waarin een collectie oude nautische apparaten staat opgesteld. Vooral kenners zullen van de unieke verzameling in deze instrumentenkamer genieten en meer nog dan de leek bewondering kunnen hebben voor dat zeldzame exemplaar van een astrolarium, dat het glansstuk van de col lectie is. (Van onze correspondent in Brussel) Het debat In de Belgische schoolkwestie bereikte gisteren in de Belgische Tweede Kamer een hoogtepunt. Twee ministers namen de verdediging op van het onder- wijs-ontwerp van de regering, waarna de algemene bespreking gisteravond laat werd besloten. De liberale minister van Economische Zaken Jean Rei, Tweede Ka merlid voor Luik sprak als lid van de regering en naar hij verklaarde ook als protestant. Hij is namelijk de zoon van een tot Belg genaturaliseerde Zwitserse dominee. De minister wees er op dat de regering reeds talrijke amendementen had ingediend op de meest gecritiseerde ar tikelen om rekening te houden met de bezwaren der oppositie. Wij geloven, aldus minister. Rei, dat het openbaar onderwijs aanvaardbaar is voor alle ouders. Het is betreurenswaardig dat in België de jeugd van haar geboorte af wordt verdeeld door de schoolpolitiek. Kunnen wij tot een verzoening komen?, aldus vroeg hij zich af. De minister liet doorschemeren dat er door de regering bij de discussie over de artikelen, welke vol gende week aanvangt, nog amendementen zullen worden ingediend en hij deed nog maals een oproep tot verzoening. De minister van Onderwijs, Leo Collard, verklaarde dat de katholieke propagan disten in het gehele land gaan vertellen dat de schoolpolitiek van de regering tegen de katholieke godsdienst is gericht. Spre ker constateerde dat tijdens het debat in de Tweede Kamer niemand deze leugen voor zijn rekening durfde te nemen. De Belgische Grondwet geeft aan de kerk niet het monopolie van het onderwijs, de staat moet en kan voor objectief onder wijs zorgen. Het staatsonderwijs staat im mers niet in dienst van één geloof, noch van om het even welke partij. Het R.K. middelbaar onderwijs, dat in 1949 geen enkele subsidie ontving, zal echter over 1955 een bedrag van 263 millioen francs ontvangen. De katholieke kweekscholen ontvangen 102 millioen subsidie tegen 27 millioen. Maar nooit zal of. kan de staat er in toestemmen dat zijn onderwijs ver waarloosd en vernietigd zal worden. De socialistisch-liberale meerderheid verwierp hierna een voorstel van prof. Eyskens voorzitter van de CVP-Tweede Kamerfractie, om het ontwerp opnieuw naar de onderwijs-commissie te verwijzen. Vier Nederlanders hebben Donderdagmid dag uit handen van de Franse ambassa deur, de heer Jean-Paul Garnier, een onderscheiding ontvangen. Dr. J. B. de la Faille, kunstverzamelaar uit Heemstede tweede van rechts op de foto), werd door president Coty benoemd tot officier in het Legioen van Eer. De heren Hendrik An- driessen (eerste van rechts), directeur van het Koninklijk Conservatorium in Den Haag, luitenant-ter-zee van speciale dien sten der eerste klasse C. J. M. Kretschmer de Wilde en K. C. A. Collette, directeur van de NIWO (Nederlandse Internationale Wegvervoer Organisatie) werden benoemd tot ridder in het Legioen van Eer. Namens de vier onderscheiden Nederlanders sprak dr. J. B. de la Faille, van wien een grote folkloristische verzameling uit Joegoslavië, Tsjechoslowakije en uit de gebieden der sub-Karpathen naar het Musée de l'Homme in Parijs is overgebracht, een woord van dank. Hij heeft daarbij gewe zen op de grote culturele betekenis, die Frankrijk ook voor ons land heeft. Nadat de gasten zich nog enige tijd hadden ver poosd in de residentie van de Franse am bassadeur, sprak ook de luitenant-ter-zee C. J. Af. Kretschmer de Wilde nog een har telijk woord van dank. Te Groningen wordt dezer dagen de al gemene vergadering van de Vereniging ter Bevordering van het Doofstommenon derwijs in Nederland gehouden. Op de tweede dag van de vergadering hebben vijf deskundigen, voordrachten gehouden. Prof. H. C. Huizing, hoogleraar-directeur van het Audiologisch Instituut van de Groningse Universiteit sprak over „Grond beginselen van het moderne hooronderwijs aan het spraakdove kind", de heer R. J. H. Kruisinga, arts te Groningen, over kwali tatieve spraak-audiometrie"; de heer H. van der Meer, arts te Groningen, over „Drempelaudiometrie en hooronderwijs"; de heer P. E. Hoeksema, arts te Gronin gen, over „Een nieuwe methode van mas sa-onderzoek naar gehoorscherpte en de uitkomsten daarvan bij de Groningse schooljeugd" en de heer H. Sissing, spraakleraar aan het Koninklijk Instituut voor Doofstommen te Groningen sprak over „Is hoortraining met eigenlijke doof stommen de moeite waard?" Hedenmiddag spreekt de heer A. Groen, eveneens leraar aan het Koninklijk Insti tuut, over „De ontwikkeling van onze leer lingen en de arbeidsgedachte". Amsterdam. (Gem Universiteit). Gepro moveerd tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift „Preventie van Neurotische gezinsrelaties" mevrouw E. C. M. Frijling— Schreuder, directrice van het Medisch Op voedkundig Bureau der gemeente Amster dam. Promotor was prof. dr. A. Querido. Amsterdam. Vrije Universiteit. Doctoraal examen scheikunde: G. Pol., Amsterdam. Candidaatsexamen wis- en natuurkunde: W. Kuyk en M. A. Maurice (cum laude) beiden te Amsterdam. Paedagogiek M. O.: B. R. Smit te Voorschoten. Eind Mei verschijnt er aan de Zuidelijke nacht hemel omstreeks mid dernacht is de zichtbaar heid op haar best een heldere ster die jaren lang een bijzonder re cord op zijn naam heeft gehad. Het is de Antares, in het sterrenbeeld Schorpioen. We vinden hem laag boren de hori zon; hij is verreweg de helderste ster in deze omgeving. Sinds wij nog niet zo lang geleden overi gens hebben geleerd hoe wij de middellijn konden meten van ster- rebollen, die zich zelfs in de grootste kijker al leen maar als puntjes believen te vertonen, is men al die maten nauw keurig te boek gaan stel len en daarbij is Antares als een der z.g. supergi ganten uit de bus geko men. Sprekende over de ro de reus Betelgeuze lieten wij onlangs een vlieg tuig met een snelheid van 1000 km. per uur een rondvlucht om deze reuzenster volbrengen; wij zagen dat het hon derdvijftig jaar duurde, eer het toestel op zyn basis terugkeerde. Met ■datzelfde vliegtuig zou een vlucht rondom An- tarse 220 jaar duren. Vierhonderdvijftig maal de middellijn van de zon (die op haar beurt een diameter van 109 aard- middellijnen heeft) is de diameter van Antares. Plotseling verplaatst naar het punt waar nu onze zon staat, zou An tares in ons planetenstel sel zo'n groot deel van de centrale ruimte inne men dat zij de planeten Mercurius, Venus, Aarde en Mars geheel zou op slokken; Jupiters baan zou de eerste zijn die er buiten kwam te liggen. Tot 1937 is Antares (163 lichtjaren hier van daan) de grootst beken de ster van ons Melk wegstelsel geweestin dat jaar werd hij als re cordhouder onttroond door een op het oog on aanzienlijk sterretje in het sterrenbeeld Ce- pheus; dit is het sterren beeld dat men op het ogenblik in het Noorden vindt: rechts van de poolster en boven de W- vormige Cassiopeia. VV- Cephei, zoals deze ster heet, heeft een diameter van 2400 zonsmiddellij- nen. Maar een jaar later werd ook deze ster de kroon van het hoofd ge stoten: de nieuwe troon opvolger heet Epsilon Aurigae. En ook die is momenteel zichtbaar: vrijwel tegenover Anta res. namelijk heel laag boven de Noordelijke kim. U vindt daar een heldere ster: Capella. Vlak daaronder, iets meer rechts, staat een zwakkere ster (zwakker lijkend door de grotere afstand) en dat is de nieuwe recordhouder. Hij heeft een middellijn. 3000 maal zo lang als die van de zon. We zouden ruim dertigduizend aard bollen naast elkaar op een rij kunnen zetten eer de beide buitenste van die aardbollen bui ten het oppervlak van deze super-ster zouden uitsteken. G. v. W. Deze foto-combinatie toont, boven, de Nederlandse tanker „Tabian", rokend aan de boeg door vuren benedendeks, nadat het schip in de Perzische Golf, waar deze foto werd gemaakt, in aanvaring was geweest met de Italiaanse tanker, „Argea Prima", welke men, uitgebrand en wel op de onderste foto ziet. Het enige agendapunt van de Donder dagavond gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken, waaromheen een (langdurige) discussie is ontstaan, is ge weest het verzoek van B. en W. van Haar lem aan de Kamer om een oordeel te geven over de noodzakelijkheid van de stichting van een derde ambachtsschool in Haarlem. Het bestuur van de Stichting voor Christe lijk Nijverheidsonderwijs te Haarlem heeft zich namelijk met een adres tot de gemeen teraad gericht met het verzoek om de stichting van een derde ambachtsschool - en wel een Protestants Christelijke - nood zakelijk te verklaren. Haarlem bezit een neutrale ambachtsschool en bij Koninklijk Besluit van 30 December' 1954 is de stich ting van een Rooms-Katholieke goedge keurd. Alvorens men over dit punt in discussie trad, deelde de voorzitter, dé heer Visser, het standpunt van het bestuur mede. Als Nederlands burger moet men er zeker in toestemmen, aldus de heer Visser, dat er naast een neutrale en Katholieke, ook een Protestants Christélijke school verrijst. De Kamer heeft zich evenwel alleen af te vra gen, of er wel aan een derde school behoef te is; de godsdienstige richting doet in dit verband niet ter zake. Aangezien de Ka tholieke school nog niet bestaat, is het on mogelijk om uit te maken, of er behoefte bestaat aan een derde school. De Kamer dient zich niet op politiek terrein te bege ven. Het voorstel van het bestuur is der halve te verklaren, dat de Kamer niet in staat is, de technische behoefte aan een derde ambachtsschool te beoordelen. De heer H o o y bracht naar voren dat, indien binnenkort tot stichting van deze derde school besloten zou worden, deze toch pas over vier of vijf jaar gereed zou zijn en dat er dan ruimschoots leerlingen zouden zijn, om haar te bevolken. De heer Busser rekende de Kamer voor, dat de school, wanneer er een tweejarige cursus in zou worden gegeven, ongeveer vierhon derd leerlingen zou kunnen trekken, in ge val van een driejarige cursus zelfs zeshon derd. Men dient rekening te houden met dc bevolkingsaanwas en de industrialisatie, aldus spreker. Na een langdurige discussie werd ten slotte met 16 tegen 6 stemmen het voorstel van het bestuur aanvaard, dat inhoudt, aan B. en W. te berichten, dat de Kamer zich niet competent acht, de technische be hoefte aan een derde ambachtsschool te beoordelen. Dat het nijverheidsonderwijs zo goed en modern mogelijk dient te zijn, daarover waren alle leden het eens. De jachtopziener D. J. van V. te Ruurlo is door de Zutphense politierechter ver oordeeld tot een voorwaardelijke gevange nisstraf van drie weken en een geldboete van veertig gulden (subs, acht dagen) we gens het „opzettelijk en wederrechtelijk doden van een dier, dat aan een ander toe behoort". De jachtopziener had in het bos van zijn patroon een hond met een schot hagel dodelijk gewond, omdat het dier het leven van edelwild in gevaar bracht. De procureur-generaal mr. M. S. van Oosten eiste nu voor het Arnhemse hof vernieti ging van het vonnis van de politierechter en een boete van veertig gulden, niet we gens het doden doch wegens het bescha digen van de hond. De procureur-generaal verwees naar de verklaring van verdachte, dat hij de be doeling had „afjacht" toe te passen, dat hij de hond schrik had willen inboezemen. Hij blijft echter verantwoordelijk voor de uitwerking van het schot. Kennelijk heeft hij het schot gericht op het achterdeel van de hond, wat „beschadiging" ten gevolge had, een minder ernstig vergrijp dan „doden". De raadsman mr. Arnold achtte in dit geval noodweer van toepassing. Er bleef een klein reekalfje achter en de als kwaad aardig bekend staande hond bracht dit in gevaar. De jachtopziener heeft het goed van zijn jachtheer willen beschermen en daardoor een ongeoorloofde daad moeten doen. Pleiter verwees naar een aantal ar tikelen in de pers, die over deze zaak zijn geschreven en naar het urgente gevaar van op edelwild jagende honden. Zijn on langs niet op de Hoge Veluwe moufflons het slachtoffer geworden van jagende honden? Dergelijke honden moet men toch dood mogen schieten, zoals trouwens in Duitsland geoorloofd is ten aanzien van loslopende honden? Uitspraak over veertien dagen. Donderdagavond had in ae „Bachzaal" de eerste muzikale manifestatie van de „Kunstmaand Amsterdam" plaats. Onder leiding van Anton Kersjes concerteerde het „Kunstmaand-Kamerorkest" met mede werking van de harpiste Phia Berghout. Evenals verleden jaar wordt in dit plaat selijke festival bijzondere aandacht ge schonken aan werk van Nederlandse com ponisten van deze tijd en wordt één van hen extra in het zonnetje van de belang stelling gezet. Dit keer is het Marius Flot huis en van hem werd op deze eerste avond een nieuw werk ten doop gehouden: „Fan tasia voor harp en klein orkest". Een or keststuk derhalve, waarin de harp een con certante rol vervult. Flothuis laat een paar romantisch-melo- dieuze invallen met degelijke vakkennis en zin voor orde en evenwicht tot ontwikke ling komen. De harp lanceert de initiatie ven, maar zij heeft het niet alleen voor het zeggen: heersen doet zij weliswaar in een democratische omgeving, waar ieder onderdeel van het orkest zijn woord in het kapittel heeft. En dit orchestrale aandeel wordt in een doorwerking vrij belangrijk. Zo nu en dan verricht het solo-instrument slechts een dienende functie. Maar het krijgt ook een dankbare kans in een cadens. Het stuk geniet een interessante contrast werking, wanneer na een treffende zan gerige en melancholische passage in het strijkorkest ten slotte een leuk gerhyth- meerd dansmotief in het geding komt. Het werk heeft enkele opvallende orchestrale effecten, maar het verliest zich niet in colo- ristische experimenten. Flothuis spreekt in deze compositie een duidelijke, weinig pre tentieuze taal en geeft hiermee het bewijs dat hij wat te zeggen heeft. Wat Phia Berg hout in de „Fantasia" van Flothuis en later ook in de „Danses" van Debussy presteer de, maakte de concertavond mede tot een bijzonder genot. De jonge dirigent Anton Kersjes groeit met zijn orkest. De wijze, waarop hij „Le festin de l'araignée" van Roussel wist te doen realiseren, verdiende de grootste lof. Met bijzonder genoegen hebben wij ook geluisterd naar een delicate interpretatie van de Serenade in D (K.V. 320) van Mo zart, waarin ook de tweedelige concertante Symphonia van vroegere datum, naar oud gebruik, mede opgenomen was. Dit maakt het werk wel wat te lang, maar dank zij het heerlijke Andante waarin men de gracieuze nagalm hoort van de beroemde sopraan-aria uit „II re pastore" zou men deze inlas ongaarne willen missen. De authentieke Serenade heeft een sterk door werkt openingsdeel en frappeert door steeds weerkerende dinamische effecten van con trasterende thema's, die het vermoeden wekken dat de componist hiermee iets bij zonders bedoeld heeft. Opmerkelijk is de pathetische expressie van het langzame deel. In een tweede Menuet hoort men de karakteristieke signalen van een posthoorn. Ik durf de hoop uit te spreken deze „Se renade" in het volgend seizoen ook eens van het Noordhollands Philharmonisch Orkest te horen. Het komende Mozart-jaar zou hiervoor een gerede aanleiding zijn. JOS. DE KLERK. LONDEN (United Press). De bestuur ders van de Associated Society of Nationa Amalgamated Stevedores and Dockers hebben besloten de leden aan te bevelen het werk in de havens te hervatten. Dit besluit werd genomen omdat de bond geen steun voor zijn zaak heeft weten te krij gen. Op massavergaderingen zal worden voorgesteld het werk te hervatten. Het lijkt wel zeker dat de leden dit advies zullen overnemen en dat Zaterdag de havens weer normaal zullen functioneren. De staking heeft het werk stilgelegd or ongeveer 120 schepen in Londen, Hul'. Manchester en Liverpool. Ongeveer 19.000 stuwadoors nemen aan de staking deel. Spoorwegen (Reuter). De op handen zijnde stakir. van de Britse machinisten en stokers, dit voor middernacht van Zaterdag op Zonda is uitgeroepen, zal naar alle waarschijn lijkheid voortgang vinden. De besprekin gen op het hoogste niveau zijn namelijk op niets uitgelopen. Door de voorgenomen staking van 70.000 machinisten en stokers zouden vier vijfden van het spoorverkeer tot stilstand komen.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 13