Overtuigende zege der Conservatieven geeft hun grotere zetelmeerderheid Kroesjtsjev en de zijnen in Belgrado gearriveerd Instemming met topconferentie Verkiezingsresultaten Weerbericht Haarlems Dagblad Kamerfracties beraden zich Dit najaar wordt met bouw van viaduct in Heemstede begonnen Interessante rede van de sterkste man der Sovjet-Unie Prinsessen op vacantie in Denemarken Het woord is aan. Reeds 122 doden bij noodweer in Amerika Nieuwe wervelstormen venvacht OVCT VOOTStcilcll V3D 111FOVIT^GT Zij hebben betrekking op het huurbeleid zowel op korte als op lange termijn II K EDITIE VOOR VELSEN.IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN Ondubbelzinnige keuze der Engelse kiezers Labour faalde in vele stedelijke districten Experiment in Kenya RUSSISCHE NOTA Koersen omhoog Tegen RMS-leiders straffen van 3 tot 15 jaar geëist Spaanse vuurwerkfabriek in de lucht gevlogen Proteststaking van Franse typografen ten einde Amerikaanse filmmaatschappijen gaan Denemarken boycotten VVeerrapport 69e JAARGANG No 26 9 Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm.5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie .*589, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietsiraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 27 MEI 1955 IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 299e JAARGANG No llo Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. VV. Peereboom en A. D. Huijsman LONDEN, (eigen berichtgeving). De verwachting, dat de Britse Conser vatieven een glansrijke overwinning zouden behalen, is niet alleen in ver vulling gegaan, doch blijkt nog overtroffen te worden door de feiten, d;e wijzen op een uitzonderlijke zege en een indrukwekkende zetelmeerder heid der Conservatieven in het nieuwe Lagerhuis. Sedert 1865 is geen enkele aan de regering zijnde partij in Engeland erin geslaagd, bij eon Verkiezing haar positie te verbeteren. Thans is dit op overtuigende wijze wél gebeurd. In het oude Lagerhuis beschikten de Conservatieven over 320 zetels, Labour had er 293. De meerderheid was dus 17. Deze zal in het nieuwe Lagerhuis zeker vervijfvoudigd worden Men rekent zelfs al op een meerderheid van honderd zetels. Op deze pagina is een staatje opgenomen, die de stand weergeeft van de tot het sluiten dezer editie binnengekomen uitslagen. Daarbij dient men rekening te houden met het feit, dat bij de telling eerst de stedelijke districten aan de beurt kwamen, waar Labour altijd het sterkst is. Onze correspondent in Londen seint: Een conservatievezege stond reeds in de vroege ochtenduren volkomen vast, maar het wordt waarschijnlijk geen politieke aardverschuiving bij deze Engelse verkie zingen. Het feit dat in de twijfelachtige districten de opkomst der Labour-aan- hangers groot was, heeft de socialisten voor nog grotere verliezen gered. Uit de tot 4 uur vanmorgen binnengekomen re sultaten was reeds een zwenking naar rechts op te maken van 1,4 pet, hetgeen een uiteindelijke conservatieve meerder heid van 70 zetels doet verwachten. Het eindresultaat zal pas tegen de avond be kend worden. Dank zij het mooie weer in het begin van de verkiezingsdag was er een grote opkomst van de kiezers, echter niet zo groot als in 1951. Ongeveer 75 pet trok naar de stembus, dit is 10 pet minder dan vier jaar geleden. Toen Engeland ontwaakte waren van de 630 districten er 350 geteld. De stand was 176 conservatief, 179 Labour en 2 liberalen. Om te winnen zou Labour op dat ogenblik een voorsprong van 40 tot 50 zetels hebben moeten bezitten, want die resultaten waren grotendeels afkomstig Van de grote steden en industriële centra. In de loop van de dag volgden de uit slagen uit de landelijke districten met hun merendeels conservatieve meerderheid. Bij het aanbreken van de dag hadden de Tories al 13 zetels gewonnen. Dit waren 10 oude zetels, welke door de socialisten waren bezet, en 3 vroegere Labour-zetels uit districten waarvan de grenzen waren gewijzigd, waardoor deze een nieuwe sa menstelling hadden. Het is voor de eerste maal sinds de oorlog dat de conservatieven bij verkie zingen een stemmenmeerderheid behalen. De liberalen gingen volgens de eerste groep uitslagen met ruim 323.000 stemmen vooruit, of wel 50 pet, vergeleken met 1951. Vanochtend om 3 uur gaf Morgan Phil lips, Labour's partijsecretaris, de socialis tische nederlaag toe. Hij verklaarde dat Labour niet in staat zou zijn de 14 millioen Onze artikelenreeks over Afrikaanse rassenproblemen wordt vandaag voort gezet met een beschouwing van onze reisredacteur, die in Kenya verblijft, over de aldaar opgedane ervaringen met een „veel-rassen"-regering. MOSKOU (Keuter) De Sovjet-Unie heeft Donderdag in een nota aan het Wes ten officieel ingestemd met het houden van een conferentie van leiders der grote vier ter bespreking van internationale vraag stukken. In de nota werd gezegd dat de Verenigde Staten ontoelaatbare druk op de komende conferentie uitoefenen ondanks het feit dat de ondoelmatigheid van zulke pogingen her haaldelijk gedemonstreerd is in onderhan delingen met de Sovjet-Unie. Kennelijk werd hiermee gedoeld op ver klaringen van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles over het „succes van de Westelijke politiek" en de „Russische diplomatieke nederlaag". In de nota werd voorts gezegd dat zulke verklaringen alleen maar beschouwd kun nen worden als een poging om zelfs reeds het idee van een viermogendhedenconferen- tie in discrediet te brengen. In de nota van de Sovjet-Unie werd ook de klacht uitgesproken dat de Amerikaan se regering niet werkelijk wenst interna tionale kwesties te regelen. In de nota wordt verder verklaard dat de vraagstukken, die de staatslieden op hun conferentie zullen behandelen, later door de m'nist.ers van Buitenlandse Zaken nader kunjien worden uitgewerkt en dat de datum van samenkomst in gemeenschap pelijk overleg zal worden vastgesteld. Volgens betrouwbare inlichtingen zou Moskou in de nota de Amerikaanse ver klaring dat ook over de „Volksdemocra tieën" gesproken zou moeten worden, scherp hebben aangevallen. Deze verkla ring werd een inmenging in de binnenland se aangelegenheden genoemd en een aan val op landen die hun vrijheid en onafhan kelijkheid verdedigen. stemmen, welke nodig waren voor een overwinning, te bereiken. De Bevan-groep kwam er zuinig af. Een sensatie was de nederlaag van de bekende Bevan-aanhanger Michael Foot in Devin- port, die met 100 stemmen het onderspit moest delven tegen de conservatieve candi- daat mej. Joan Vickers. Een andere Be- vaniaan Geoffrey Bing verloor eveneens zijn zetel. Mevrouw Barbara Castle, die eveneens tot de Bevan-groep behoort, be haalde in F'ackburn een meerderheid van 489 stem De vrc e communist Connie Zilliacs won de La .our-zetel in Gorton met slechts 269 stemmen en keert nu na vijf jaar in het Lagerhuis terug. De premier, Sir An thony Eden, vergrootte zijn meerderheid in Warwick en Leamington van 9.803 tot 13.466. Sir Winston Churchill gaat terug naar het Lagerhuis met een meerderheid van 15.808, iets ingekrompen door een wijziging van het kiesdistrict. Attlee's meerderheid in Walthamstow West liep terug met 2.000 stemmen. Het zal voor de eerste maal sinds 1865 zijn dat een regering verkozen werd met een vergrootte meerderheid. Op de Londense effectenbeurs heerste vanochtend een zeer opgewekte stemming, nu de conservatieve partij steeds meer kans kreeg op een zodanige meerderheid, dat haar het werk vergemakkelijkt zal worden. De staalaandelen waren de eerste die de stemming van de markt weerspie gelden. Tijdens de eerste transacties kwa men koersstijgingen van 1 tot 4 shilling voor. Hieruit blijkt het vertrouwen in een' conservatieve regering voor Engeland en bovendien, dat er gedurende vijf jaren geen vrees behoeft te bestaan, dat de staal industrie opnieuw genationaliseerd zal worden. Tijdens de eerste transacties be stond er vooral grotere vraag naar in dustrie-aandelen. De verkiezingsresultaten, voorzover zij bij het afsluiten van deze editie bekend waren, kunnen als volgt worden samengevat; aantal getelde districten 505: Oude zetelverdeling Nieuwe 3fVerlies Stemmen Conservatieven 320 283 14 10.648.299 50.8 Labour 293 219 -13 9.700.182 46.3 Liberalen *6 3 469.026 2.2 Communisten 0 23.211 0.1 Anderen 6 120.806 0.6 625 505 (van de 630) 20.962.424 (Van onze correspondent in Belgrado) Precies om 5 uur 's middags landde gis teren het Russische vliegtuig met de Sovjet delegatie op het vliegveld Zemoen, even buiten Belgrado. Onder de bevolking was er weinig belangstelling voor dit bezoek, ondanks de oproep van de regering om sympathie te betuigen. Als eerste verliet Kroesjtsjev het vlieg tuig. Daarop volgden Boelganin en de eco nomische specialist Mikoyan, vervolgens het lid van het centrale comité en hoofd redacteur van de „Pravda", Setelov, dan Gromyko en tenslotte de minister van bui tenlandse handel, Koemikin. Tito in zijn maarschalksuniform met veel goud en geel, ging op zijn gasten toe en begroette hen bijzonder hartelijk. Daar op steide hij zijn onmiddellijke medewer kers aan zijn gasten voor.. Het Russische volkslied weerklonk, gevolgd door het Joe goslavische, waarop de delegatie langs een compagnie van vliegeniers schreed, die in knalblauwe uniformen gekleed waren. Toen kwam de grote verrassing. Kroesjt sjev zette zijn bril op en hield een toe spraak, die zeer interessant moet worden genoemd. Na de „heldhaftige strijd van de Joego slavische broeders" te hebben vermeld, verklaarde deze sterkste man van de Sovjet-Unie letterlijk: „Wij betreuren ten zeerste wat er gebeurd is," Met een paar woorden haalde hij dus een streep door alles wat sedert 1948 tegen Tito van Rus sische zijde is ondernomen. Opvallend in deze toespraak waren het ontbreken van de naam Stalin, waar Lenin wel werd ge noemd, het onderstrepen van de vreedzame coëxistentie, het respecteren van de souve- reiniteit en de nationale onafhankelijkheid van andere volken, het ontbreken van het woord „neutraliteit" en vooral het aan vaarden van de Joegoslavische politiek, De prinsessen Beatrix en Irene zijn van daag per K.L.M. naar Kopenhagen vertrok ken, om de Pinkstervacantie door te bren gen in de familiekring van de heer Feaver, die Canadees gezant in Denemarken is. De auditeur-militair bü de krijgsraad in Jogja, majoor Sunarto. heeft Donderdag gevangenisstraffen, variërende van drie tot vijftien jaar geëist tegen de twaalf ver dachten in de zaak tegen de ieiders van de R.M.S. Hij achtte hen schuldig aan pogin gen een deel van het grondgebied van de Republiek Indonesië af te scheiden en van het opnemen van de wapenen tegen het wettige gezag. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S James Barrie: God gaf ons ons geheugen, opdat wij rozen in December zouden kunnen hebben. Met de Poelau Laut" van de maatschappij Nederlandwerden de eerste twee in Nederland gemaakte 5V« tons hogedruk brandweerautospuiten naar Djakarta verscheept. Zij zijn bestemd voor vliegvelden in Indonesië. Foto: de eerste brand weerauto hangt boven het ruim van de Poelau Laut. LACORUNA (United "Press). Donder dag is in het dorp Couzadoiro in Spanje een vuurwerkfabriek in de lucht gevlogen, waarbij vijf personen - allen leden van één gezin - om het leven zijn gekomen. De oorzaak van de explosie is nog niet be- kend. Pijnbomen BELIZE (Brits-Honduras) (United Press). - De ontzaglijke bosbranden, die reeds i sinds 10 dagen voornamelijk in het Weste lijk pijnboomgebied van Brits Honduras woeden, duren nog onverminderd voort. Pogingen van grote groepen vrijwilligers en militairen om de branden te blussen werden sterk bemoeilijkt door zware on weersbuien. welke vergezeld gaan van wervelwinden. Enorme bosgebieden zijn in vlammen opgegaan en de schade beloopt reeds vele millioenen guldens. die zowel met het Westen als met het Oos ten goede betrekkingen wenst te onder houden. Aangezien niemand in Joegoslavië, ook Tito zelf, niet wist wat de Russische dele gatie in het schild voerde, werkte deze schuldbekentenis als een verrassing. Het is duidelijk dat de Russen van plan zijn een geheel nieuwe politieke koers in te slaan. Wij begrijpen nu ook waarom Kroesjtsjev is meegekomen. Hij is de ster ke man en de dogmaticus en hij verklaarde dat de Sovjet-Unie in het verleden, dat wil dus zeggen Stalin en Molotov, fouten heb ben begaan. Hij noemde Tito en zijn volk „broeders van het Russische volk". Hij blijft Tito verder als een communist be schouwen, die zich houdt aan de beginse len van Lenin. niet echter van Stalin. En hij verwacht van hem geen radicale wen ding, maar slechts samenwerking en co- existentie. Tito antwoordde niet op de toespraak. De Sovjet-Unie is blijkbaar tot de over tuiging gekomen dat Tito vast in het zadel zit. Daarom wil zij goede betrekkingen met hem aanknopen, maar wat de diepere bedoelingen zijn. dat zal een man als Tito waarschijnlijk het best kunnen beoordelen. Hij komt uit dezelfde school als de Russi sche delegatie, maar voorlopig heeft hij gezwegen en hij zal wel blijven zwijgen, omdat hij verstandig is en alleen voordelen uit dit bezoek wil halen. Nu krijgen de vakmensen het woord. De mensen van de handel en het geld. Zij zullen uit deze tege moetkomende houding van Moskou de grootste voordelen trachten te trekken. Want Tito blijft wat hij is: een tussenfiguur tussen Oost en West. PARIJS (Reuter) De Franse Natio nale Vergadering heeft Donderdag met 510 tegen 109 stemmen het wetsontwerp goed- j gekeurd, dat voorziet in de mogelijkheid van aanstelling van niet-georganiscerde j typografen door de kranten, lit protest tegen dit wetsontwerp hebben de Franse typografen Donderdag 24 uur gestaakt. Daardoor zijn Donderdag slechts twintig van de 160 Franse kranten verschenen. In Parijs kwam alleen het socialistische blad „Le Populaire" uit, dat in Atrecht was ge drukt. In Le Havre, Marseille. Rouaan. Duin kerken en enige andere Franse havenste den hebben Donderdag zeelieden gestaakt ter ondersteuning van looneisen. Aan de stakingsoprc uitgege\ en door het onder communistische leiding staande algemene vakverbond CGT, werd echter niet alge meen gehoor gegeven. In vliegtuigfabrieken bij Parijs heeft eveneens een aantal arbeiders Donderdag I 24 uur gestaakt. (Van onze parlementaire redacteur) De voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de P. v. d. A., mr. J. A. W. Burger, die van de Koningin opdracht heeft ont\angen tot reconstructie van het demissionnaire kabinet, heeft gisteren achtereenvolgens ontv angen de KYP- fractieleider in de Tweede Kamer, prof. Komme, de AR-fractieleider dr. Schou ten, en de fractieleider van de CHU de heer Tilanus. Na een mondelinge toe lichting heeft mr. Burger voorstellen overhandigd voor een huurbeleid op korte en voor een huurbeleid op lange termijn. Het voprstel is ook overhandigd aan de heer J. Willems, die thans optreedt als fractieleider van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer, zolang de heer Burger zijn opdracht uitvoert tot reconstructie van het kabinet. Aan de fractieleiders van cle andere partijen is het voorstel niet overhandigd omdat zij niet in hpt kabinet zijn vertegenwoordigd en dus niet bij de reconstructie van het demissionnaire kabinet zijn betrokken. UDALL, Kansas (United Press) Nieuwe wervelstormen, winden met or kaankracht en overstromingen hebben het midden van de Verenigde Staten geteisterd, waardoor het dodencijfer nu reeds geste gen is tot 122. De autoriteiten vrezen ech ter, dat dit cijfer nog aanzienlijk zal stijgen. Meer dan 800 personen zijn door het natuurgeweld gewond De nieuwe wervelstormen raasden door de Zuid-Westelijke Staten Kansas, Okla homa en Texas. In tal van starties werd zeer grote schade aangericht. Het dorp Udall is vrijwel van de landkaart wegge vaagd. Ongeveer 450 mijl van Uda'l geraakte een tienmotorige atoombommenwerper van het type B-36 in een tornado en stortte neer bij Sterling, Texas. De 1-5 inzittenden zijn omgekomen. Volgens het weerberichtenbureau heb ben z°ker 12 tornado's vannacht boven een gebied van 300 kilometer van de staat Oklahoma hevig huisgehouden. Bij St. Louis deed de storm op de Mis sissippi een sleepboot kanseizon. welke een schuit sleepte, waarop zich 60 kinderen en 40 volwassenen bevonden. De in nood ver kerende mensen en de bemanning van de sleepboot konden echter veiljg aai* boord van kleinere vaartuigen gebracht worden, die onmiddellijk te hulp gesneld waren. Zowel in het zwaar getroffen Udall als in Blackwell zijn de politie en afdelingen van het leger uiterst waakzaam tegen mo gelijke plundering van vernielde huizen en winkels. Het Amerikaanse meteorologische insti- tuur heeft gewaarschuwd, dat er zich van daag in vrijwel geheel Iowa en delen van de staten Arkansas, Mississippi. Tennessee en Missouri nieuwe wervelstormen zullen voordoen. Een oud conflict tussen de acht grote Amerikaanse Filmmaatschappijen ener zijds en de Deense bioscoopbond en de Deense regering anderzijds is gisteren weer in alle hevigheid opgelaaid. De M.P.E.A. (motion pictures export association), een overkoepelende organi satie. waarin de Deense filmverhuurkan toren der acht grote Amerikaanse film maatschappijen vertegenwoordigd zijn. heeft namelijk besloten tot een volledige blokkade van de Deense filmmarkt. waar door geen enkele nieuwe Amerikaanse film het land binnen zal komen, zolang er niet overeenstemming tussen de M.P.E.A. en de Deense autoriteiten is bereikt over een hogere betaling voor de Amerikaanse films. Vandaag zullen de Kamerfracties van de KVP, PvdA, AR. en CHU bijeen kómen om zich over de voorstellen van mr. Bur ger te beraden. Want daarover beslissen de heren Romme, Schouten en Tilanus niet alleen. Indien de fracties de voorstellen accepteren, hetgeen moet worden afge wacht, is het nog de vraag of zij voor het fkabinet eveneens aanvaardbaar ziin en het kabinet dientengevolge zou besluiten niet af te treden. Het is ook mogelijk dat de voorstellen, indien de Kamerfacties er mee accoord zouden gaan, voor een enkele minister (waarbij dan wordt gedacht aan minister Witte) niet acceptabel zijn, in welk geval mr. Burger nog tot taak zou hebben iemand te vinden die bereid is voor een jaar de portefeuille van Wederopbouw en Volkshuisvesting te beheren. Naar Ik meen te weten zijn de voorstel len nogal ingewikkeld, omdat zij onder meer ook technische aspecten van de volkshuisvesting en van de belastingen zouden raken. Ofschoon hieromtrent nog niets te voor spellen valt, ligt het in de verwachting dat niet reeds vóór Pinksteren een beslissing over de door mr. Burger ondernomen po gingen genomen zal worden. Het is on waarschijnlijk dat de voorstellen van dien aard zouden ziin dat hierop reeds vandaag of morgen een ia of neen van de verschil lende fracties gegeven zal worden. Het zal dus wel neerkomen op een nader be raad, dat, verrassingen daargelaten, wel zal voortduren tot na Pinkstfhen. De voorstellen van mr. Burrer hebben betrekking op een huurbeleid zowel op korte als op lange termijn. Bij een huurbeleid op korte termijn denkt men aan de periode tot de verkiezin gen in de zomer van 1956. Indien mr. Bur ger voor een huurbeleid op korte termijn de socialistische eis van een huurbelas ting heeft laten vallen en de Kamerfractie van de PvdA daarmee accoord zou gaan. zou dit een tegemoetkoming betekenen van de zijde van de PvdA. Want In de Tweede Kamer heeft de heer Bcmmer verklaard dat. de PvdA niet alleen zake lijke bezwaren had tegen de kreupele huurverhoging, maar tegen e'ke huurver hoging zou stemmen zolang niet een prin cipiële beslis-ing is genomen over het al of niet invoeren van een huurbelasting. Er is echter bovendien sprake van een huurbeleid op lange termijn. Als daarin wel een huurbelasting is opgenomen (als wens van de PvdA) dan zou het wel eens kunnen ziin dat de andere partijen daarin een aanleiding kunnen vinden de samen werking. met de PvdA in het kabinet niet voort te zetten, iuist omdat de PvdA aan vankelijk heeft verklaard van geen enkele huurverhoging te willen weten zolang geen principiële beslissing inzake de huur belasting is genomen. Mr. Burger heeft de toezegging ontvan gen van de fractievoorzitters, aan wie hij sehriftelijk zijn voorstellen heeft doen toe komen, dat hij heden in de loop van de dag antwoord op deze voorstellen kan ver wachten. (van hedenmorgen 7 uur) De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. Ridder van Rappard, heeft naar aanleiding van een Donderdagmiddag in de Heemsteedse gemeenteraad gestelde vraag meegedeeld, dat de Nederlandse Spoorwegen nog dit jaar een begin willen maken met de ophoging van de spoorbaan in Heemstede en het bouwen van een via duct over de Zandvoortselaan. De Spoor wegen zouden daarbij de kosten voor eigen rekening nemen. De consequentie van dit werk is, dat er ook een nieuwe halte Heemstede-Aerden- hout moet worden gebouwd, welke gelegen zal zijn ten Noorden van de huidige spoor wegovergang op de verhoogde baan. Van de zijde der Nederlandse Spoor wegen vernamen wij, dat de werkzaam heden in de loop van het najaar zullen beginnen. Er zullen twee onderdoorgangen komen voor het autoverkeer, geflankeerd door tunnels voor fietsers en voetgangers. Daartoe wordt een ontwerp gemaakt door ir. K. van der Gaast, die ook het derde perron van het Haarlemse station ontwierp. De uitvoering zal ongeveer anderhalf jaar vergen. De uitlating van de burge meester van Heemstede over „het voor eigen rekening nemen" van de viaduct- bouw hetgeen tevens inhoudt, dat daar over geen overleg zal worden gepleegd met de betrokken gemeentebesturen en J met de provincie werd van de zijde der Spoorwegen in die zin gecorrigeerd, dat dit zal gebeuren indien het reeds jaren durende overleg tussen de spoorwegen en de betrokken overheidsinstanties niet tij dig lot overeenstemming leidt. Dit overleg heeft betrekking op het gehele probleem van de ophoging der spoorbaan lussen Heemstede en Haarlem, waarbij viaducten zullen moeten worden gebouwd over de Zandvoortselaan de toekomstige provin ciale Oost-Westverbinding ter hoogte van het tegenwoordige tramviaduct, en over de Munlerslaan, Pijlslaan en Westergracht in Haarlem. Over de kostenverdeling van dit projeqt is nog nimmer overeenstem ming bereikt. Men zal zich wellicht herinneren, dat in het begin van het jaar de burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema, een soortgelijke mededeling heeft gedaan. In een daarop in ons blad gepubliceerde beschouwing hebben wij erop gewezen, dat met name in Haarlem een en ander als een taktiek van de spoorwegen wordt gezien om tot een versnelling van de via- ductbouw te komen welke men nodig heeft om een frequenter dienst op de stamlijn AmsterdamRotterdam te kun nen invoeren enerzijds en anderzijds als een poging om niet gebonden te worden aan de kostbare ophoging van het overige deel van de spoorlijn. 00 C et weers- i i s. Cl <r. Z toestard eS ïz 2 - Stockholm onbewolkt N 3 10 0 Oslo onbewolkt windstil 14 0 Kopenhagen onbewolkt NO 4 12 0 Amsterdam half bew. ONO 8 15 0 Londen regen windstil 16 26 Luxemburg regen Z 4 22 3 Parijs zwaar bew. W 8 25 9 Bordeaux regen W 2 21 1 Grenoble regen windstil 23 10 Nice licht bew. NW 2 21 0 Geneve regenbui ZW 5 23 3 Zurich zwaar bew. ZO 2 23 2 Locarno geheel bew. windstil 21 2 Berlijn onbewolkt O 5 15 0,1 Frankfort regen O 2 21 1 München licht bew. Z 2 21 3 Wenen onbewolkt windstil 0 Innsbruck zwaar bew. windstil - 3 Rome zwaar bew. windstil 26 0 Ajaccio onbewolkt windstil 23 0 Mallorca half bew. NNW 1 25 0 Neerslag laatste 24 uur. ry rrvivrïv «YïYwrrr» MORGEN OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., in De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Aanvankelijk veel bewolking met plaatselijk enige regen. Later opkla ringen. In het Noorden van het land vrij krachtige tot matige wind tussen Noord en Oost. in het Zuiden van het land zwakke tot matige wind uit Wes telijke richtingen. Morgen o\ erdag iets hogere temperaturen dan vandaag. 28 Mei Zon op 4.33 uur. onder 20.46 uur. Maan op 12.17 uur. onder 0 58 uur. Maanstanden ?8 Mei 15 01 uur Fer«te kwartier Hoog en laag water in Hmuiden Zaterdag 28 Mei Hoog water: 8.46 en 21.19 uur. Laag water: 4.12 en 16.42 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1