Blank aanpassingsvermogen is Kenya's laatste kans Uitgaan in Haarlem Agenda voor Haarlem Vijftig jaar geleden Tom Mboya loopt spitsroeden Moedig experiment van multi-raciaal regeren kan slechts gedijen in betere atmosfeer 't Silver Stoepke I Hoe is het ontstaan? Engelsen VRIJDAG 27 MEI 1955 '3 Nieuw experiment Zakelijk Pakje verdween uit bagagenet Van Brabants mannelijke bevolking geniet 43 geen vorming dan het L.O. Dit woord: LINfT ENGELSE PARAGRAAF Wereldverbond steunt de staking diamantbewerkers Vrijspraak voor rusthuis houdster; vonnis voor broer N.S. en de Pipksterdrukte; extra-treinen ingelegd Internationaal succes voor Maria Zamora Examens Weg die pijn En in 10 minuten Uit Haarlems Dagblad van 27 Mei 1905 (Van onze reisredacteur) NAIROBI, Mei Toen mijn gast het restaurant binnenkwam, stokte het opge wekte Zaterdagochtendgesprek aan de bar. Er viel een pijnlijke stilte. Twintig paar ogen volgden hem vijandig. En toch was hij een keurige gast in dit keurige restaurant, in een goed-gesneden pak en met een intelligente conversatie. Hij had zo juist een beurs voor Oxford gewonnen. Hij was secretaris-generaal van een vakbond. Er was slechts één reden waarom hij spitsroeden moest lopen tussen de stekende ogen van vijandige blanken: Tom Mboya was zwart. Van waar die afkeer? Is het omdat het aangezicht - voor mijn part de reuk - van de zwarte man de blanke in Kenya onverdraaglijk is? Ach kom, de bar-man was zwart, de obers waren zwart, alle huisbedienden in Kenya zijn zwart en de kinderjuffrouwen evenzo. Lichamelijke afkeer kan het niet zijn. Maar zwart betekent: ondergeschikt. De vijandschap komt pas wanneer de zwarte man op voet van gelijkheid wil verkeren met de blanke. Dat betekent de aantasting van de blanke superioriteit, waarop de overheersing van de minderheid is baseerd. Die vijandschap is vrees! Een vorm van menselijke dwaasheid, slechts langzaam uit wil sterven. le lie Men versta mij niet verkeerd: de kleurbarrière in Kenya is op de salarisschaal na - in principe ge slecht. Tom Mboya zou een paar jaar ge leden het restau rant niet eens binnengekomen zijn. En zelfs de restanten van deze hatelijke slagboom ver dwijnen. Als Tom Mboya verstandig is, haalt hij er zijn schouders over op. En ware het niet dat deze restanten een ex periment bedrei gen, dat Kenya's laatste kans is, ik zou over het voorval gezwegen hebben. Maar als men een beroep doet op Tom Mboya's verstand, kan een appèl aan de intelligentie der blanken niet ach terwege blijven. Welk is dit nieuwe experiment in Ke nya? Het heet multi-raciaal gouvernement en het betekent dat de veertigduizend blanken, de honderdduizend Aziaten en de vijf en een kwart millioen Afrikanen van Kenya in de regering van hun land zit ting hebben. De Britse regering in Lon den introduceerde het systeem vorig jaar. De reden was: Mau Mau: In Kenya's ka binet zitten naast de zes blanken, die uit hoofde van hun functie minister zijn, drie „on-officiële" blanke ministers, een Hin doe, een Mohammedaan en een Afrikaan. In de wetgevende vergadering zitten veer tien gekozen Europeanen, zes gekozen Aziaten en zes benoemde Afrikanen. Bevalt de verhouding in de vertegen woordiging u niet? Ik bid u de rekenliniaal der Westerse democratie nog even thuis te laten. Het is pas een eerste stap. Om te Lbeginnen zal de Afrikaanse vertegenwoor diging binnen enkele jaren vergroot en de Europese mogelijk verkleind worden. Ten tweede zullen de Afrikanen straks even eens gekozen worden. Men aarzelt slechts over de keuze tussen directe verkiezingen of kiescolleges. Wat is het principe, het uitgangspunt van multi-raciaal gouvernement? Wel, de onvermijdelijkheid van de uiteindelijke dominatie van de Afrikaan, die op de meerderheid steunt. Dat principe werd ook wel beleden in ouderwetser koloniale sy stemen, maar dan kon men de datum der inwerkingtreding gevoeglijk op St. Jut- temis stellen. Als men van deze onvermij delijkheid uitgaat, blijft slechts de keuze ADVERTENTIE Wekkers met muziek 19.50 Reiswekkers17.50 ALLEEN BIJ DE KLEINE ZAAK MET DE GROOTSTE KEUZE. GROTE HOUTSTRAAT 49, HAARLEM j Telefoon 20049 VRIJDAG 27 MEI H. K. B.: Australië-avond, 8 uur. Luxor: „Apache", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: "Knock on wood", alle leeft., 8.15 uur. Palace: Heidi en Peter", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Drie matrozen in Parijs", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „Papa, mama, het dienstmeisje en ik", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Vlucht uit Fort Bravo", 14 jaar, 7 en 9 15 liur. Rembrandt: „There's no business like show business", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De tyran van Californië", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 28 MEI Stadsschouwburg: „Muiterij op de Caine", Nederlandse Comedie. 8 u. Luxor: „Apache" 14 iaar 2 4.15. 7 en 9.15 uur. Minerva: Knock' on' wood", alle leeft.. 2.30, 7 en 9.15 uur Palace: „Heidi en Peter", alle leeft.. 2 415 7 en 9 15 uur. Lido: „Drie matrozen in Par'iis" alle leeft., 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. „De vogelvrijen". 18 jaar. 23.30 uur. Studio: „Papa. mama het dienstmeisje en ik 2.15, 7 en Qic uur Roxy: „Lassie's grote avontuur", fllle leeft 2.30 uur; „Vlucht uit Fort Bravo". 14 iaar 7 en 9.15 uur. Rembrandt: ..There's Vinci'ness like show business", alle leeft., 9 4 1 7 en 915 uur. Frans Hals: „De tyran van Cahfornië", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Het parlementsgebouw in Nairobi. Een moderne versie van de moeder van alle parlementen in Londen, is het laboratorium waar het experiment van een multi-raciale regering wordt uitgevoerd. tussen revolutie en evolutie. De gevolgen van de eerste helft heeft men aan den lijve ondervonden, zie Azië. Het doel van de tweede is: het binnen leiden van de achtergebleven Afrikaan politiek en economisch in de twintigste eeuw, waar hij, al zou hij willen, niet bui ten kan blijven staan. Men geeft hem me de-verantwoordelijkheid om hem te trai nen voor de uiteindelijke volle verant woordelijkheid. Men vangt de kostbare schokken op en tracht inmiddels een voor raad goodwill te kweken, die uiteindelijke samenwerking moet garanderen. Inmid dels profiteert de gekleurde van de blanke voorsprong op politiek en economisch ge bied en maakt de blanke zich het zwarte arbeidsreservoir ten nutte. Is. dit principe een ethisch ideaal, geba seerd op broederlijke liefde en paradijse lijke harmonie? Gelukkig niet. Alle ver antwoordelijke blanke, bruine en zwarte leiders in Kenya onderschrijven het als de enige z a k e 1 ij k e oplossing. Zij we ten dat zij elkander volstrekt niet kun nen missen en zij hebben inmiddels, rond om één tafel zittend, geleerd dat deze noodzakelijke samenwerking uitvoerbaar is. Dat was trouwens in Tanganyika, waar gouverneur-generaal Twining het multi- raciaal principe ten doop hield, al geble ken. Wordt het principe ook door de bevol kingsgroepen onderschreven? Op enkele revolutionnairen onder de Afrikanen en enkele dwazen onder de Aziaten na, wel Bij de gekleurde groepen. Maar bij de blanken hapert er nog wel iets aan. De leiders accepteren het, vele jonge ambte naren streven het met lofwaardige fris heid na, maar onder de bevolking en vooral onder de settlers is nog vaak he vige weerstand. Vooral als het erom gaat de logische consequenties te trekken. Een zekere mate van toenadering tussen de rassen moet de atmosfeer scheppen, waar in het regerings-principe kan gedijen. Maar als men over multi-raciaal onderwijs spreekt, gaat er een kreet van afgrijzen op. Er mag dan een muti-raciale club zijn, maar Tom Mboya loopt spitsroeden in een restaurant. Niemand kan redelijkerwijs verlangen dat men een primitieve Ma- saikrijger in huis haalt, maar de ont wikkelde Afrikaan heeft recht op geestelijk en so- ciaól contact. Hij hongert er zelfs naar. Weigert men hem dat, dan staat er een nieuwe ge kwetste in de lan ge rij van gekleur de intellectuelen, die Nehru, Soekar- no, Ho Chi Minh en Bourguiba om vat. Op de stoel ko men zij tóch, al leen onnodig in minder of meer dere mate ver bitterd. Nu kan men menselijke gevoe lens niet forceren De blanke, die het echt niet zo slecht bedoelde, is ge prikkeld door het verzet tegen zijn vaderlijke leiden door Afrikaanse afgevaardigden, die teveel whiskey drinken, en vol wrok over de beestachtige methode van Mau Mau. Hij kan slecht wennen aan de nieuwe omstan digheden, al die gevoelens moeten slijten. Maar men zou wensen dat zij wat sneller sleten. Ook in zijn eigen belang. Kenya staat voor geweldige problemen van eco nomische en politieke aard. Het land, slechts voor een derde vruchtbaar, is nipt rijk en gaat gebukt onder de zware finan ciële lasten van de noodtoestand. Het moet zich tegelijkertijd opofferingen ge troosten voor wegen, scholen, hospitalen, nieuwe huizen voor de zwarte bevolking. Er zijn problemen die slechts in een mul ti-raciale maatschappij kunnen worden opgelost, zoals de „witte hooglanden". Vierduizend blanke settlers hebben een monopolie op een derde van Kenya's vruchtbare grond, vijf en een kwart mil lioen Afrikanen de rest. Het gaat hier niet om vermeende Kikuyu-grieven maar om landhonger. Een Britse koninklijke com missie zal trouwens binnenkort het ge leidelijk openen van de „witte hooglan den" voor inheemse landbouw aanbeve len. Men staat voor de geestelijke en stof felijke rehabilitatie van een en een kwart millioen Kikuyu, voor de vorming van een Afrikaanse politieke uitlaat, nood zakelijk omdat men thans het Kenya'se vakverbond op politiek terrein drijft. Het aanpassingsvermogen van de blanke bevolking zal beslissen of Kenya's laatste kans gegrepen zal worden. Zo erg veel tijd is er niet meer. Er is geen keus: Ke nya kan niet achterblijven bij de twee an dere landen van Brits Oost-Afrika, Oeganda, gebonden aan een politiek van zwarte dominatie, Tanganyika, snel vot- derend op de multi-raciale weg. Het gaat nu om de menselijke factor: hoe lang zal Tom Mboya nog spitsroeden moeten lopen Tenen rijtuigpoetser wegens diefstal 3 maanden geëist De Haarlemse rechtbank heeft zich Don derdagmiddag geruime tijd bezig gehouden met de vraag hoe een pakje van dertig bij veertig centimeter uit een bagagenet van een spoorwegwagon kan verdwijnen zonder dat de inzittenden van deze wagen dit be merken. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, meende dat dit zeer v.el mogelijk was en eiste tegen de ver dachte, de 57-jarige rijtuigpoetser Th. v. d. L. uit Haarlem wegens diefstal een gevan genisstraf voor de tijd van drie maanden. Daarvoor had een aantal getuigen min of meer duidelijk verteld wat zij op de avond van de 23-ste April hadden meegemaakt en daaruit bleek, dat de 22-jarige Velser kantoorbediende P. K. in Amsterdam een pantalon en een colbertjasje met een waarde van ƒ112,50 had gekocht. Des avonds was hij om vier minuten over half elf in de trein naar Velsen gestapt en had het pakket in het bagagenet gelegd. Juist toen de trein weer uit Haarlem was ver trokken keek hij eens naar het net om te •zien of zijn pakje er nog lag en kwam daar bij tot de ontdekking, dat het verdwenen was. Een handelaar in oud ijzer, de 65- jarige J. H. uit Amsterdam, die zich ook in de coupé bevond, verklaarde desgevraagd, dat hij een spoorwegbeambte met een pak had zien vertrekken en de recherche, die onmiddellijk gewaarschuwd werd, vond uit, dat deze man de 57-jarige rijtuigpoet ser Th. v. d. L. moest zijn. Toen de Haar lemse rechercheur J. T. S. bij deze ver dachte thuis kwam en hem vroeg over het pak, werd de poetser eerst lijkbleek en zakte vervolgens in elkaar. Later bleef de man ontkennen, dat hij iets met de verdwijning te maken had en ook het pak was nergens meer te vinden. Dit was voor mr. W. G. J. Veenhoven Jr. i mede aanleiding om te stellen, dat v. d. L. volkomen onschuldig was en hij vroeg dan ook vrijspraak, nadat hij er op gewezen had, dat zijn cliënt reeds 35 jaar bij de N S. in dienst is en nog nooit met de politie in aanraking is geweest. De rechtbank zal op 9 Juni uitspraak doen. Minimaal drieënveertig percent van de Brabantse mannelijke bevolking geniet na de lagere school geen verdere vormin.-,. Dit vermeldt het jaarverslag 1954 van de Stich ting Provinciaal Opbouw-orgaan „Noord- Brabant" in een hoofdstuk, gewijd aan de werkzaamheden van het Instituut der Le vensscholen pendant van het mater amabilis-onderwUs voor de mannelijke jeugd voor welker ontplooiing een krachtig pleidooi wordt gehouden. O zegenrijk gebruik der Britse „queue". Met Angelsaksische onpartijdigheid wach ten mensen van drie rassen netjes hun beurt af voor een bioscoop in Nairobi. Honderden glimlachende Mau-Mau'ers bij de poppenkast, die overigens een goed moedige parodie op de Britse rechtspraak ten beste gaf, in een rehabilitatie-kamp, waaruit zij over enkele maanden ontslagen zouden kunnen worden. Als er maar plaats voor hen was in de reservaten of op nieuwe landbouwgrond! Link is het grondwoord van: linker en van: links en betekent hetzelfde als die woorden. Het is wel hetzelfde als het bargoense woord link, dat: slim, vals, gevaarlijk betekent. Het zelfstandig naamwoord linker wordt door Cats met voorliefde gebezigd voor: schelm, scha vuit. Aangezien de meeste mensen r echts- handig zijn, kreeg links de betekenis van: onhandig, onbeholpen. Een eigen aardige bijvorm daarvan is: slinks, dat wij gebruiken in de zin van: verrader lijk. slecht. Wanneer de politieke partijen worden verdeeld in links en rechts, geschiedt dat op grond van het feit dat in ver scheidene staten de vertegenwoordigers van de vooruitstrevende partijen aan de linkerzijde van de zaal zitten, van de voorzitterstoel af gerekend. Het uitvoerend bestuur van het Wereld- verbond van Diamantbewerkers, dat Don derdag in Amsterdam bijeen is geweest, heeft de staking in de Amsterdamse diamantindustrie besproken die nu al elf weken duurt en besloten een aantal maatregelen te nemen, welke de Alge mene Nederlandse Diamantbewerkersbond (A.N.D.B.) kunnen steunen in de strijd tegen de voorstellen der werkgevers, die een verslechtering van de arbeidsvoor waarden tot gevolg zullen hebben. Het uitvoerend bestuur acht het ge wenst, dat een onderzoek in andere centra van diamantbewerking zal worden inge steld door een daarvoor officieel aange wezen commissie, om na te gaan op welke gronden de verklaringen van de Neder landse werkgevers in de diamantindustrie berusten, dat in Amsterdam niet lonend kan worden gewerkt. Het uitvoerend be stuur steunt de A.N.D.B. in zijn verzet tegen de voorstellen der werkgevers in de diamantindustrie en doet een beroep op alle diamantbewerkersorganisaties om de A.N.D.B. op alle mogelijke manieren te steunen. Het gerechtshof te Amsterdam heeft in hoger beroep de 66-jarige rusthuishoudster I. M. A. W. van het pension voor bejaar den „Luctor et Emergo" te Amsterdam, evenals de rechtbank vrijgesproken van de haar ten laste gelegde verduistering ten nadele van enige patiënten. De procureur- generaal had tegen haar drie maanden met aftrek geëist. In eerste instantie had de officier van Justitie acht maanden voor waardelijk, een boete van 1000 en ontzeg ging uit het beroep van rusthuishoudster geëist. Haar broer, de 63-jarige D. A. O. W„ werd evenals bij de rechtbank schuldig be vonden aan één geval van verduistering en veroordeeld tot twee maanden met aftrek. De rechtbank had hem, na een eis van één jaar voorwaardelijk, veroordeeld tot drie maanden met aftrek (die eveneens drie maanden is geweest) en in hoger beroep was bevestiging van dit vonnis gevraagd. Gedurende het Pinksterweekeinde zul len de Nederlandse -Spoorwegen op de voornaamste lijnen extra treinen laten rijden. De dienstregeling van enige van deze treinen is in het spoorboekje opgeno men tussen vette lijnen. De overige zullen als voor- en volgtreinen kort voor en na treinen van de gewone dienstregeling rij den. Op Dinsdagochtend 31 Me[ aanstaan de, zal het aantal extra treinen evenwel gering zijn, omdat de N.S. dan een zeer groot aantal militairen naar hun garnizoe nen moeten terugvoeren, waarvoor veel materiaal nodig is. Die ochtend bestaat dan ook de kans, dat niet in alle treinen voldoende plaats zal zijn. Maria Zamora en haar echtgenoot André Smit zijn Donderdag in Hilversum gehul digd wegens een internationaal succes: de gramofoonplaat „Mama el baion".is door gramofoonplatenmaatschappijen uit vijf entwintig landen bekroond met de „Grand prix du disque artistique". Deze zal thans in ruim dertig landen worden uitgebracht. Rotterdam. Nederlands Economische Hoge school: Candidaatsexamen in de economische wetenschappen: B. W. Berenschot, C. N. Jajisen, G. H. A. Jurry. B. Scholten, A. Hee neman, T. M. Tieleman, allen uit Rotterdam. Doctoraal examen in de economische weten schapen: R. van Kuik. Den Haag; R. S. H. Mees, Rotterdam; C. J. Jeronimus, Rotter dam: L. de Waal. Krimpen aan de IJssel; Th. L. Fonteijn, Rotterdam. Gepromoveerd tot doctor in de economische wetenschappen op een proefschrift getiteld „Over de rege ringsuitgaven in Nederland na de oorlog", W. Drees Jr. Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift geti teld ..Influence of resins on crystal size and toxicity of insecticidal residues" de heer N. van Tiel geboren te Velsen en thans wonen de te Amsterdam. Gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proef schrift getiteld ..Papua's van de Humboldt- baai" de heer K W. Galis, geboren te Hoorn en thans wonende te Zeist. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld ..Geology of the border region between Coahuila and Zacatecas, Mexico" de heer R. van Vloten, geboren te Linden. New Jersey. U.S.A., en thans wo nende te Baarn. Amsterdam. Nutsseminarium voor Paeda- gogiek: voor de middelbare akte paedago- giek A geslaagd: mei H. Pomstra. Den Haag. de heren, P. J. Bijkerk. Amsterdam; J. J. Ham. Scheveningen; G. Klasen. Naar- den; R F. Lobbrecht, Amsterdam: J. F. Moens. Wassenaar: J. Netten, Den Haag; F. J. H. Schmitz. Utrecht; G. A. Sevink, Geer- truidenberg. Groningen. Artsexamen le ged.: R G. J. Navis. Bergum en A. L. Nanninga. Gronin gen. Bevorderd tot arts: mej, G. Sissing en Sijbrandii te Groningen en A. H. van Drooge, Haren (Fr.). Rotterdam. Stichitng Klinisch Hoger On derwijs: Senji-artsexan-mn mej. J. H. Lam- mers. Enschede, mej. C. van Hou welingen. Rotterdam, en de heren A van der Borden. Oeg«tgeest. L. A. Cahn. Rotterdam. C. van der Poel. Rotterdam en C. Vuurmans. Zeist. Artsexamen: P. A. M. van Acker, Sittard en P. van Wijngaarden, Rotterdam. ADVERTENTIE Neem een AKKERTJE ...dat helpt direct! DIVERSEN Zaterdag 28 Mei, Tempeliersstraat, 6.20 uur: Luilak-ochtendwandeling voor leden van de Vereniging Haerlem. Zaterdag 28 Mei, Dreefzicht, 14.00 uur: Feestmiddag van Vereniging Haarlem Zuid-West met operette, ballet en zang. Woensdag 1 Juni. Stadsschouwburg, 20.00 uur: I>e toneelvereniging „Nieuw Leven" voert onder rpgie van Carl Veerhoff op „Welterusten" van A. P. Dearsly. Herha ling op Donderdag 2 en Vrijdag 3 Juni. Iedere avond tot en met tweede Pinksterdag, Vleeshal, 20.30 uur: Bienvenido, optreden van het Zuid-Amerikaanse orkest ..Los Companeros" met zang van Sanny Vally. Vally. MUZIEK Zondag 29 Mei. Grote Kerk, 19.00 uur: Tij dens de avonddienst zal het Haarlems Bach-ensemble onder leiding van George Robert de „Pinkstercantate" van J. S. Bach uitvoeren. Dinsdag 31 Mei, Grote Markt. 20.00 uur: Orgelbespeling in de Grote Kerk door George Robert. Uitgevoerd worden werken van J. S. Bach, Henri Gagnebin, Louis Vierne en Alex Guilmant. Donderdag 2 Juni, Grote Markt. 15.00 uur: Orgelbespeling in de Grote Kerk door George Robert. Uitgevoerd worden werken van J. S. Bach. Vrijdag 3 Juni, Concertgebouw, 20.00 uur: Concert voor bejaarden door het Ko ninklijk mannenkoor „Caecilia". i TONEEL Zaterdag 28 Mei. Stadsschouwburg, 20.00 uur: „De Nederlandse Comedie" vertoont ..Mui terij op de Caine" door Herman Wouk, naar diens gelijknamige roman, door Henk Rigters, met Joan Remmelts. Han Bentz van den Berg, Paul Huf »n Guus Oster in in de voornaamste rollen. Zondag 29 Mei. Stadsschouwburg. 20.00 uur: „De Nederlandse Comedie" speelt ..Lessen in Laster" van R B. Sheridan in de ver taling van Victor E van Vriesland. Regie: Johan de Meester. Met Mien Duymaer van Twist, Mimi Boesnach. Winnefred Bos boom. Kitty Janssen. Joan Remmelts, Han Bentz van den Berg. Guus Oster en Louis van Gasteren. Costuums: mevrouw A. Ro land Holstde Meester. Maandag 30 Mei. Stadsschouwburg. 20.00 uur: „De Nederlandse Comedie" speelt onder regie van Fons Rademakers, „De Repetitie" van Jean Anouilh. Met Mary Dresselhuys, Ellen Vogel. Guus Hermus. Ko van Dijk, Ton Lutz en anderen. Décor: Friso Wie- gersma. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals. Ex positie van poppenhuis anno 1750 met inventaris. Het musuem is geopend op werkdagen van 1017 uur, des Zondags van 13—17 uur. Huis Van Looy: Tentoonstelling van werken van leden der Haarlemse kunstenaarsver eniging „De Groep" tot en met 12 Juni. Geopend op werkdagen van 1012.30 uur en van 13.30—17 uur. Des Zondags van 1417 uur. Woonhuis Van Looy: Het voormalig woon huis van schilder-schrijver Jacobus van Looy van 10—12 en van 14—17 uur. Op Zondagen alleen van 1117 uur. Teylers museum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt, Michel Ange- lo. Claude Lorrain. Fossielen en mineralen, historische natuurkunde-instrumenten. Ge opend op iedere werkdag behalve Maan dag van 1117 uur en de eerste Zondag van iedere maand van 1317 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen', sculp turen. paramenten, kantwerk, handschrif ten en munten. Geopend op werkdagen van 10-17 uur. des Zondags van 13-16 uur. Schotersingel 117 a.: Palestina-diorama's •Bijbelse voorstellingen). Geopend van 9.3012.30 en van 1417 uur. Cruquiusmuseum. Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. PARIJS, Mei - - Er blijven van een Engelse reis van een paar weken meestal wel enkele gezichten over, ode niet in de bleekrose en grijze massa van de herinne ring hebben willen opgaan. Veel is het niet, zoals gewoonlijk verdwijnt bijna alles wat men gezien heeft; geen wonder dan ook dat velen niet van een reis willen terugkeren zonder stapels piepkleine kiekjes, waar mee zij zich kunnen overtuigen dat zij werkelijk ooit ergens anders geweest zijn dan hier en nu. Bovendien kiezen de over- blijvenden zichzelf uit, als regel zonder smaak of vermogen des onderscheids: al lerlei schoons en markants is verdwenen al herinnert men zich nog waar het was) en drie of vier willekeurlingen zijn nog zo duidelijk alsof ze inderdaad op een kiekje stonden. De enige die het verdiende was misschien de trieste man die alleen zat te eten in een hotel in een provinciestadje: een droog en hoogrood gezicht met een bultige neus, bultige lippen en hangende ogen. Hij haal de nu en dan een gespreide hand over zijn gezicht en keek verder voor zich uit met de kin op de handen gesteund, op de wijze van iemand die door nadenken zijn gedach ten probeert te verdrijven. De enkele keer dat hij opzag was het met een neutrale blik, die leek te willen aangeven dat er toch niets meer aan hem te doen was. De volgende dag stond hij in de bar van een ander hotel, nog iets roder, wankel op de voeten en gaarne bereid tot schor lachen. Die avond zal hij wel weer aan zijn tafel in de eetzaal gezeten hebben. En zo ver der. Men kon zich niet voorstellen, dat hij nog op iemand wachtte en iemand op hem. Maar daarna zijn er voornamelijk zulke mensen als het echtpaar in de trein naar de kust, dat op een gezonde verstandige vacantie uit was, in windjacken met rits sluitingen. De magere vrouw, eivormig van gezicht en eivormig van lichaam, droeg een plat blauw truitje met een ketting van grote witte bijna eivormige kralen. Zij keek met scherpe ogen het landschap naast de spoorbaan af en vestigde de aandacht van haar echtgenoot op alles wat zij be schrijven kon: een Morris van een voor oorlogs type, een huis met drie schoor stenen, lijnwerkers bij een hoop dwarslig gers, zeventien koeien en een heuvel met een regenwolk erboven. De echtgenoot, met een innemend maar al te goedig gezicht, nam nota van alles wat zij zei en strekte nu en dan de nek om het zelf ook te kun nen zien: hij vertegenwoordigde duidelijk het type, dat zonder een vrouw van der gelijke eigenschappen nooit op het idéé van een huwelijk zou zijn gekomen. Er restte hem geen ander verweer dan een onnatuurlijk hoog aantal korte afwezig heden in de richting van de W.C. en men had hem niet beter toe kunnen wensen dan dat het Franse eten zijn ingewanden wer kelijk in de war zou brengen. Een ander paar, nog niet in de echt ver enigd, zat aan een tafeltje in een van de benarde eethuisjes in het West End binnen makkelijke gehoorsafstand van dri€ andere aanzittenden en gaf een onverbeterlijke demonstratie neutraal converseren. Ik kwam uit mijn kantoor zei de man en merkte dat ik een boek boven had laten liggen, ik dacht nog zal ik teruggaan om het te halen, maar ik had het niet nodig en ik dacht dus dat kan daar *wel tot mor gen blijven liggen. En het meisje, me<t een koel maar vergenoegd Ha-ha en de ogen op haar bord gericht, in een even duide lijke en ongedempte stem als de zijne: Dat is ook wel gemakkelijk, dan hoef je het niet te dragen, je hebt geluk gehad met je vergeetachtigheid. Na-glimlachend over deze aardige geschiedenis nam zij een h^p en vervolgde: Wat was het voor een boek? waarop de man, met de zelfverzekerde blik van iemand die niet voor verantwoor delijkheid terugschrikt: Ik weet het niet, ik heb hét niet gelezen. Gekort door zo'n gesprek vlogen twintig minuten voorbij, maar toen zij tenslotte alleen achter bleven zullen zij niet veel anders gesproken heb ben. Zij waren een volmaakte caricatuur van de behoefte om niet met intimiteiten te koop te lopen een Engelse karakte ristiek natuurlijk, en dit gesprek had mis schien ook nergens anders kunnen voor komen. Neutrale beheerste gelaatsuitdrukkingen: er was een meisje twee rijen naar voren in een schouwburg, dat onafgebroken sma kelijk lachte om het vertoonde. Na een uur, in de pauze, werd zij zichtbaar: een uitgestreken gezicht zonder een spoor van vermoeidheid of verhoogde kleur maar dat was overigens een strikt persoonlijk talent. In talrijke plaatsen in den lande hebben personen zich vereenigd ten einde gelden in te zamelen voor de in woners van Vriezen veen, die door een vreeselijke ramp getroffen zijn. De ge weldige brand, die op den 16den Mei dit welvarende dorp in een puinhoop ver anderde. heeft 225 huizen, bewoond door 280 gezinnen, alsmede de Katholieke Kerk. de Gereformeerde Kerk en het Gemeentehuis in de asch gelegd. Onge veer 1400 personen zijn van een dak be roofd en in diepe ellende gedompeld. Voor den liefdadigheidszin eene schoone gelegenheid zich daadwerkelijk te toonen.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5