Hei ffla$,akteuM IN SALZBURG Chr. Bond van overheidspersoneel besprak de huidige loonpolitiek Bureau met vlekken?... Prachtbijts ftfaVwcr De blauwe Gomboom UoYvnfje Rick Geringe vangsten op haringvloot Minister Zijlstra bezocht de Jaarbeurs in Parijs Twee artsen veroordeeld wegens fonds-oplichting HHG tegen Antwerpse honkbalcombinatie Interimregeling ziekte kosten ambtenaren 1955 Tijdelijke verdediging door mevrouw Bouman Voor de kinderen Zaterdag geen haring FEUILLETON Door Dorothy Quentin VRIJDAG 27 MEI 1955 D VOOR DE MUZIEKLIEFHEBBERS zijn aan Salzburg de naam Mozart en het jaar lijkse Festival verbonden. Hiernaast is er nog het Morzarteum, dat echter minder al gemeen bekend is, maar dat tbch hecht verbonden is met de tradities van de grote muziekstad. Het Mozarteum, een staatsacademie voor muziek en toneel, vindt zijn oorsprong in de aartsbisschoppelijke Domkapel. Zestig docenten geven er onderricht aan onge veer zevenhonderd studenten, waarvan honderd vijftig buitenlanders. In 1841 werd de muziekvereniging Mozarteum opgericht, waaraan echter nog geen muziekschool verbonden was. Het feest van de onthulling van het Mozartmonument in 1842 in Salzburg, waarbij de beide zonen van de componist aanwezig waren, was de eerste artistieke daad van het toen nog jonge instituut. De jongste zoon, Wolfgang Ama- deus, dirigeerde daarbij ter ere van zijn vader een door hem zelf gecomponeerde feestcantate. Het programma van dit eerste muziekfestival in Salzburg weid gevormd door een fakkeloptocht van de studenten, Mozarts Requiem, een bal en feestconcerten in de zaal van de Salzburgse Maréchaussée, benevens een volksfeest. Veertien jaèr later, in 1856, volgde het eeuwfeest van Mozarts geboorte. Vooraan staande kunstenaars uit Oostenrijk en Duitsland (samen bijna zeshonderd zangers) waren bijeengekomen. In het gemeentehuis had een allegorisch feest plaats met een bal en een optocht, waarbij gezelschappen blijmoedig door de versierde stadspoorten trokken. In aansluiting op de feestelijkheden schonk Karl Mozart, de oudste zoon aan het Mozarteum de vleugel en andere instrumenten uit zijn vaders bezittingen, bene vens vijfhonderd brieven en partituren. Het was het begin van wat eens het rijke Mo- zart-archief zou worden. Dit archief bezit thans namelijk 's werelds grootste ver zameling van de brieven van Mozart en zijn gezin. In 1870 werd de Internationale Mozartstichting in het leven geroepen met een ondersteuningsfonds voor noodlijdende componisten en voor het onderhoud van Mo zarts nalatenschap. Tien jaar later werd het Mozarteum van de Domkerkelijke Muziekvereniging losgemaakt en verenigd met de internationale stichting. Onder lei ding van dit laatste instituut werd het geopend als de openbare muziekschool Mo zarteum. Het omvatte toen negentig studenten en drie docenten. Ter ondersteuning van deze stichting werd in 1888 in Wenen (later ook in vele andere Europese en Ameri kaanse steden) de Mozartgemeenschap gevormd. Tot 1910 werden door het Mozarteum nog zes muziekfeesten verzorgd. Het Mozarteum legde echter niet de grondslag voor de Salzburger Festspiele. Het conservatorium kwam in 1922 aan de staat en de stich ting verloor daarmee directe invloed maar niettemin bleef het moderne in 1914 op getrokken gebouw van de stichting ter beschikking van de school. Het conservatorium, dat uit het Mozarteum voortkwam is in het laatste voorjaar eindelijk erkend als tweede staatsacademie voor muziek- en compositieleer. Intussen bleef, behalve de verzamelingen en het internationaal bekende orkest van het Mozarteum, de jaarlijkse „Zomer-academie" onder toezicht van de stichting. Deze „zomeracademie" dankt haar bestaan aan een loffelijk initiatief van de des tijds beroemde Duitse operazangeres Lilli Lehmann. Zij heeft veel voor het Mo zarteum gedaan. Van 1916 tot haar dood in 1929 offerde zij ieder jaar haar vacantie op om in Salzburg een zangcursus voor talentrijke jonge mensen te geven. In 1929 richtte de Amerikaan Julian Freedman een dirigentencursus op voor Amerikaanse studenten onder leiding van dr. Bernhard Paumgartner en Herbert von Karajan. In 1930 nam het Mozarteum zelf de dirigentencursus op zich en in 1935 gaf het reeds 28 cursussen met 14 huisconcerten voor 235 cursisten uit 21 landen. In 1946 nam de muziekschool Mozarteum ook de internationale „zomeracademie" voor haar rekening, die sindsdien jaarlijks van 20 Juli tot 31 Augustus wordt gehou den. Haar leiders, de directeur van het Mozarteum, prof. dr. Bernhard Paumgartner en zijr. plaatsvervanger prof. dr. Eberhard Preussner, slaagden erin voor de diverse leervakken vooraanstaande figuren uit internationale muziekkringen aan het instituut te verbinden. Bijvoorbeeld: voor de dirigentencursus Igor Markevitch en Carlo Zecchi, voor de operaschool Fritz Schuh, voor zang Felicie Hüni-Mihacsek, voor viool Wolf gang Schneiderhan, Tibor Varga en Vasa Prihoda, voor violoncel Enrico Mainardi, voor piano Friedrich Wührer, voor compositie Paul Hindemith, Boris Blacher, Frank Martin en Carl Orff. Ook Wilhelm Furtwangler en Edwin Fischer hielden er meer malen voordrachten. In 1952 namen 370 toehoorders uit 17 landen aan 33 verschillende cursussen deel. Daartoe behoorden muziekstudio's uit de Verenigde Staten als gesloten groepen. Bui ten de gewone lesuren werden ongeveer veertig concertlessen van het studentenorkest der internationale „zomeracademie" gegeven. In 1953 waren er buiten de muziek- paedagogische leergang 250 toehoorders uit 27 landen. Wie deze prachtige zomer cursussen kent. komt stellig in de verleiding hen, die ook in de winter aan het Mo zarteum kunnen studeren, te benijden. TEGENOVER DE MANNEN met name de eerste directeur Josef Friedrich Hummel en de dirigent en musicoloog prof. dr. Bernhard Paumgartner die van de kleine muziekschool een groot instituut hebben gemaakt, zou het onbillijk zijn de sfeer van de school alleen maar toe te schrijven aan haar schutspatroon en de Mozart- stad. Tegenwoordig zijn er: een seminarium voor muziekpaedagogie, een operaschool met een studio, een toneelseminarium en klassen voor solozang, instrumentale en theoretische vakken met vermaarde kunstenaars zoals de pianist Friedrich Wührer en de componist dr. Egon Kornauth als docenten. In het schooljaar 1951-'52 werden er zevenendertig voordrachtavonden, zeven concerten door het schoolorkest, tien opera-opvoeringen, veertig toheeluitvoeringen'; twee kerkconeerten en dertig andere uitvoeringen door de muziekkring van het Mo zarteum gegeven. Het Mozarteum-orkest, dat ook bekend is door de Salzburger Festspiele, wordt voor het grootste deel gerecruteerd uit de docenten en studenten. Het heeft in de laatste jaren ook op buitenlandse tournée's, onder meer in Italië en België, belangrijke successen geboekt. In de zomer van 1952 werd het Mozarteum verrijkt door de stichting „Camerata Academica". Deze vereniging laat oude muziek uitvoeren met gebruik van oude instrumenten, zoals dat in de zestiende eeuw in Florence in de gelijknamige kring van musici gebruikelijk was. In de „Camerata Academica" wijden docenten en studenten zich met bijzondere zorg aan de wetten van het musiceren, het improviseren en de techniek van het versieren op de cembalo en oude strijkinstrumenten. De „Camerata" is geen orkest maar een echt kamerensemble. Het streeft er naar op deze manier de laatste zin en de hoogste taak van een kunstacademie te verwezenlijken. Haar quin- tone, haar viola d'amore, haar viola da gamba, haar harpen, tweeklankige luiten en haar cembalen klonken reeds herhaaldelijk op openbare concerten. Wenen en Salz burg zijn de twee culturele centra van Oostenrijk. Zij vullen elkaar voortreffelijk aan en beide academies zijn organisch ontwikkelde studieplaatsen, waar docenten en leerlingen terecht trots op kunnen zijn. LADISLAUS ROSDY (Van onze correspondent in Parijs) Het was Donderdag de „Nederlandse dag" j op de Parijse jaarbeurs en voor die ge- legenheid was minister Zijlstra van Econo mische Zaken overgekomen om deze ge beurtenis bijzondere luister bij te zetten. Des morgens hebben de president der repu bliek, René Coty, en verschillende Franse ministers de grote Parijse jaarbeurs met een bezoek vereerd en daarbij werd lang durig de Nederlandse inzending in ogen schouw genomen. Minister Zijlstra vertelde ons even later dat hij over het algemeen wel te spreken was over de economische betrekkingen tus sen ons land en Frankrijk, al liepen de handelsbesprekingen niet altijd even vlot. Hij hechtte een groot belang aan onze deel neming aan Franse jaarbeurzen omdat daar een direct contact tussen de Nederlandse industrie en de Franse consumenten kan worden gelegd. Dat op dit gebied soms veelbelovende perspectieven konden wor den geopend, bleek ook uit het succes van het „Festival der Nederlandse productie," in de Parijse magazijnen Lafayette. Er was hier, zo lichtte onze handelsraad M. J. Key- zer nader toe, vier maal meer omgezet dan aanvankelijk werd gehoopt. De Nederlandse inzending op de Parijse jaarbeurs mag intussen best worden ge zien. De stands zijn met zorg en smaakvol ingericht en speciaal de bloemen en de diverse uitingen van de zogenaamde indus triële vormgeving, waaronder een veel kleurige geblokte wollen deken, trekken veel bekijks. De president van de beurs vertelde op een receptie ter ere van minister Zijlstra nog, dat het opvallend was dat de ruim De derde en laatste dag van de Alge mene Vergadering van de Nederlandsche Christelijke Bond van Overheidspersoneel in het Krelagehuis is vanmorgen begonnen met de behandeling van de begroting voor de boekjaren 1955 en 1956. Een afgevaardigde van Amsterdam uitte critiek op het feit. dat er geen toelichting verstrekt was op de begroting en was van mening dat er aanzienlijk meer gedaan zou kunnen worden met de thans gekweekte reserves dan uit de nu bekend gemaakte cijfers blijkt. De algemene vergadering, zo ,zei hij, heeft nauwelijks meer een vinger in de financiële pap, want het hoofdbe stuur doet toch wat het wil, Uit de beant woording van de vragen der afgevaardig den door de penningmeester was geble ken dat het hoofdbestuur dezelfde afschrij- vines- en kapitaalspolitiek gevolgd heeft als in de afgelopen jaren. Om deze redenen kan de afdeling Amsterdam deze begroting niet aanvaarden. De afdeling Leeuwarden onderschreef de Amsterdamse bezwaren en vond dat som mige begrotingsposten, zoals die betreffen de het bondsorgaan belangrijk hoger moes ten zijn, de post contributies kon voorts volgens Leeuwarden, zeker een ton om hoog. Bij de beantwoording zei de penning meester. de heer Ten Heuvelhof, onder meer dat een toelichting op de begroting achterwege gelaten was omdat uit verge lijking met de cijfers van voorgaande be- grotin"en de financiële positie van de bond duidelijk genoeg naar voren komt. Het drie millioen bezoekers, die ook dit jaar hoofdbestuur is echter gaarne bereid, als- weer worden verwacht, altijd bijzondere belangstelling voor de Nederlandse inzen ding aan de dag plegen te leggen. De rechtbank te Amsterdam heeft twee apotheek-houdende artsen uit een plaatsje in Noordholland, de 32-jarige J. J. T. en de 3P-jarige J. D. terzake van het medeplegen van opzettelijke uitlokking tot oplichting meermalen gepleegd elk veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf. Tegen beiden was vijf maanden geëist. Hun gemeen schappelijke apothekersassistent de 35- jarige W. A. M. B. werd terzake van op lichting meermalen gepleegd ten nadele van het Algemeen Ziekenfonds voor Pur- merend en omstreken, veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Tegen hem had de officier van Justitie een boete van 100 gulden en vier maanden voorwaardelijk geëist. De assistent had twee jaar geleden een preparaat aangeboden gekregen, dat veel goedkoper was. dan hetgeen de artsen tot dan aan hun patiënten hadden verstrekt. „Koop maar in" zouden beide medici heb ben gezegd, „maar blijf maar declareren bij het ziekenfonds zoals vroeger". Dat had hij gedaan. Het resultaat was, dat de art sen telkens een veel te hoge vergoeding van het ziekenfonds kregen als voor het dure preparaat, dat echter niet aan de patiënten werd verstrekt. Bij het onder zoek, dat het ziekenfonds heeft ingesteld omdat de declaraties van de beide artsen hoger waren, dan die van de gemiddelde plattelandsartsen bleek voorts, dat de as sistent op de 'r declaratielijsten bovendien dikwijls grotere hoeveelheden opgaf," dan in werkelijkheid verstrekt waren. Volgens eigen schatting van het fonds was 7000 gulden teveel uitbetaald, hetgeen inmiddelc met toestemming van de beide artsen i ingehouden van latere declaraties. nog een overzicht van lasten en baten te geven, vergezeld van een populaire toelich ting als de vergadering dit wenst. Overi gens was er geen kwestie van onverant woorde kapitaalsophoping: want de bond bezit nog maar een beroerd klein beetje aan reserves. Het contributievoorstel van het hoofdbestuur was nauwkeurig be rekend. De penningmeester zei tenslotte: wij kunnen ons ten aanzien van bepaalde kwestieuze posten op deze begroting niet aan bepaalde vastomschreven bedragen binden, omdat er vele onzekere factoren zijn. b.v. ten aanzien van de toekomstige tendenz der bijdragen aan het C.N.V. De begroting geeft in feite alleen bepaalde richtlijnen ten aanzien van het financiële beleid, waaraan het hoofdbestuur zich in de komende jaren gaarne wil houden. De beide begrotingen werden daarna bij acclamatie aangenomen met aantekening dat de afdelingen Amsterdam, Leeuwar den en Meppel geacht worden te hebben tegengestemd. Bij de behandeling der afdelingsvoor- stellen betoogde een afgevaardigde van de afdeling Den Haag dat het contributievoor stel van het hoofdbestuur, strekkende tot bepaalde verhogingen van de contributie der leden, door de tijd en de uitbreiding van het ledental van de bond door de tijd achterhaald is. Inplaats daarvan stelde hij een Haags voorstel dat de contributielas- ten voor de lager bezoldigde leden wat la ger wil stellen en die voor de beter gesala- rieerden op hetzelfde peil wil handhaven, zonder dat daarvoor de vereiste meerdere opbrengst der contributie-totalen in ge vaar zou komen. Hij hoopte dat het H.B. zo sportief zou zijn dit Haagse voorstel over te nemen (luide bijval uit de verga dering). Namens de afdeling Amsterdam waar schuwde een andere afgevaardigde tegen de gevaren van het contributievoorstel van het hoofdbestuur. De vorige contributie erhoging heeft ons 4000 leden, voor het ;rootste deel hogere ambtenaren, gekost, (>P eerste Pinksterdag Op het gemeenteterrein Noordersport park ontvangt het eerste negental van de Haarlemse Honkbal Club Zondag 29 Mei (Eerste Pinksterdag) des middags om half drie een combinatie van Antwerpse honk balverenigingen. Binnenkort is een Koninklijk Besluit te verwachten tot vaststelling van een „In terimregeling Ziektekosten Ambtenaren 1955", welke gelijkluidend zal zijn aan de regeling voor het jaar 1954, behalve voor wat betreft de bedragen van de tegemoet koming. Deze bedragen zullen in verband met de verhoging, welke de premiën voor de vrijwillige ziekenfondsverzekering laat stelijk hebben ondergaan, opgevoerd wor den tot f 84.en f 42.— per jaar, onder scheidenlijk voor gehuwden en ongehuw- den in de zin van de regeling. DJAKARTA (PIA) In Djakarta is Vrijdag de behandeling van de zaak tegen Jungschlaeger voortgezet. Rechter Maer.g- kom deelde tijdens de zitting mede er geen bezwaar tegen te hebben, dat mevrouw Bouman voorlopig als verdedigster zalop- treden in afwachting van nadere beslis singen, nu de raadslieden Bouman. Boeg- heim en mejuffrouw Nany Razak zich heb ben teruggetrokken. Gehoord werd de 37-jarige J. Bolan-g, geboren in Menado, die vroeger vierde stuurman is geweest bij de K.P.M. en in 1950 was verbonden aan het plaatselijke militaire commando van Makassar. Op verzoek van militaire zijde werd dit ver hoor met gesloten deuren afgenomen. Als aanleiding tot deze maatregel werden ge noemd de reeds in de vorige zitting naar voren gebrachte dreigementen tegen de getuige Manoppo. Deze zou zijn medege deeld, dat hij in moeilijkheden zou geraken indien hij iets ten nadele van Jungschlae ger zou verklaren. c Ook in het bos was flink wat sneeuw gevallen. Pilon, die op een morgen naar buiten keek, schudde zijn hoofd; dat kon daar niet zo blijven liggen, want om zijn* huis heen in de tuin lag een laag van bijna een meter dikke sneeuw! „Nee', sprak hij bij zichzelf. „Dat gaat zo niet... daar zullen we maar 's gauw een stokje voor steken! Zo kan niemand er door komen!'' Hij/haalde uit de schuur een bezem en zijn sneeuwschuiver, en toen ging hij aan 't werk. Van de deur af naar de weg moest hij alle sneeuw opzij scheppen; en dat was 'n heel karwei, want er lag een flinke vracht. Het was koud buiten, maar daar voelde Pilon al gauw niets meer van. Het was zo'n warm werkje, dat sneeuwscheppen, dat hij geen kou meer roeide... „Nou hoop ik maar. dat het weer niet zo erg gaat sneeuwen, anders is al dat werk nog voor niets ook!" dacht Pilon. een nieuwe zal ongetwijfeld talrijke ande ren juist in deze categorie van leden af stoten, zo zei hij. „Ook hier geldt: „Zijt nuchteren en waakt". De afdeling Rotterdam verklaarde dat zij het voorstel van het hoofdbestuur zal steu nen. De afgevaardigde van Haarlem verklaar de, dat zijn afdeling van ganser harte het voorstel van Den Haag overneemt, omdat vooral de jeugd en de hoger gesalarieerde ouderen niet kopschuw gemaakt mogen worden door een contributielast die zij maar bezwaarlijk zouden kunnen dragen. Voor de jeugd wilde deze spreker daarom een contributie van maximum 1 percent van het salaris bepleiten. De afdeling Apeldoorn betoogde daar tegen, dat jeugdloners gaarne een gulden of meer per maand bijdragen voor het lid zijn van sport- en ontspanningsclubs: zij kunnen die drie kwartjes bondscontributie dus ook wel opbrengen, zo meende hij. Zijn afdeling verklaarde zich dan ook volmon dig voor ae voorstellen van het hoofdbe stuur. Dit laatste kreeg vervolgens nog de steun van de afdeling Den Helder, waarna Delft. Enschedé, Breda, Leerssum en Urk zich aan de zijde van Den Haag schaarden. In zijn antwoord verklaarde de bonds- penningmeester zich niet bereid, het voor ste! van het H.B. ten gunste van dat van Den Haag in te trekken. Aanvankelijk, zo zei hij, waren er uit de verschillende af delingen een twintigtal contributievoorstel- len ingediend, waaruit het hoofdbestuur een soort algemeen gemiddelde gedestil leerd heeft. Het Haagse voorstel zou inder daad voor velen mindere lasten brengen, maar de totale contributie-opbrengst zou aanmerkelijk lager zijn dan die van het H.B.-concept. Het verwijt van Den Haag dat de begroting niet gebaseerd is op het huidige ledental (35.000) maar op dat van het begin van dit jaar (33.000) kon de penningmeester niet aanvaarden, omdat het uitgangspunt voor zo'n calculatie zijns inziens steeds het ledental per 1 Januari van het lopende boekjaar moet zijn. Boven dien moeten er nieuwe voorzieningen ge troffen worden, zoals de inrichting van eigen bureaux voor documentatie en werk- classificatie, waarmee uiteraard ook be langrijke nieuwe uitgaven gepaard zullen gaan. Tot de afgevaardigden die bij hogere contributies een groot aantal weglopers vrezen, zei de spreker, dat „een organisa tie nooit leden koopt of bindt met lagere contributies, maar wel met goed en dege lijk werk." De neutrale bond zal altijd wel „goed koper" blijven, maar wij hebben er niet de minste behoefte aan, op hetzelfde peil te komen wat de vakbewegingsprestaties betreft ais die bond. Wij hebben te zor gen voor een apparatuur die goed, veilig en efficiënt kan werken in het belang van ons allen," zo besloot de penningmeester zijn verdediging van het H.B.-voorstel. Een voorstel van Amsterdam om een nader onderzoek van deze materie te dele geren aan de bondsraad, werd verworpen. In zijn repliek zei de afgevaardigde van Den Haag dat het voorstel van zijn afde'ing per jaar en per lid gemiddeld slechts 2. minder contributie zal opbrengen dan dat van het hoofdbestuur en dat zo'n klein verschil nagenoeg geen invloed zou kunnen hebben op de activiteiten van de bond. Nadat de penningmeester duplicerend betoogd had dat deze schatting van D?n Haag noodzakelijkerwijs onnauwkeurig moest zijn en bovendien niets bewees tegen de argumentatie van het bonds'bestuur, werd tot stemming overgegaan. Het voor ste! van het hoofdbestuur werd aanvaard met 295 tegen 184 stemmen. In sneltreinvaart heeft de algemene vergadering van de Nederlandse Chris telijke Bond van Overheidspersoneel gis termiddag in het Krelagehuis de rest van haar agenda afgewerkt. Bij de hervatting der vergadering om twee uur n.m. moes ten er nog 69 voorstellen uit de afde lingen behandeld worden, maar klokke vier waren die allemaal, voor het groot ste deel als hamerstukken, afgedaan, waarbij het hoofdbestuur over de hele linie als overwinnaar uit het strijdperk trad: ondanks de soms lang niet malse détailcritiek op verschillende punten, ging de vergadering bij alle voorstellen accoord met de prae-advïezen van de be stuurstafel. De afdeling Urk had voorgesteld, de contributie-bijdragen voor de afdelingen te verhogen van 15 tot 20 percent. Zij ontving daarbij steun van Meppel, waar de afde ling. zoals de betrokken afgevaardigde verklaarde, in staat van faillissement ver keert. De voorzitter zegde toe. dat noodlij dende afdelingen altijd om extra-steun bij het H.B. kunnen aankloppen. Voor een principiële verhoging de? bijdragen zoals Urk wilde, voelde hij echter niets. De ver gadering ging hiermee accoord. Veertien loggers, waarvan een van Vlaardingen, "en van Scheveningen, twee van IJmuiden en tien van Katwijk zijn vannacht even over de 56e graad Noorder breedte aan schot geweest. De vangstbe- richten waren vanmorgen vroeg teleur stellend. De motorlogger KW. 45 „Neptu- nus" van de rederij J. Parlevliet had vde hoogste vangst: vier kantjes haring.v De Vlaardingse logger VL. 97 had als enige van de Vlaardingse vloot gevist en drie kwart kantje scheep gehaald. Een logger van de Scheveningse vloot had geen vangst cn ook de volgende Katwijkse schenen haalden niet uit de vleet: KW. 15, 163, 138. 2. 22. 47, 67, 18, 86. Van de IJmuidcnse vloot had de IJM 75 geen vangst: de IJM. 74 haalde een mand haring uit zee. De vloot, die vannacht heeft gevist en de schepen, die gisteren uit de havens ver trokken en nog niet aan schot zijn ge weest, stomen vandaag verder. Vanmiddag gaan de netten overboord op 57 Noorder breedte en 0.30 Westerlengte. De geringe vangsten zijn dus aanleiding om te veronderstellen dat Zaterdag nog niet de eerste „Hollandse nieuwe" wordt aangevoerd. Wellicht wordt dit nu eerste of tweede Pinksterdag, waarna de haring pas Dinsdag wordt verkocht. ADVERTENTIE Desgelijks verging het een Amsterdams voorstel cm meer onbezoldigde krachten in de bestuursorganen op te nemen. Ook het hoofdstedelijke voorstel tot vorming van een groep gepensionneerden met een eieen groepsbestuur sneuvelde, welk lot ook de overige wensen omtrent wijzigin gen van organisatorische en bestuurstech- nische aard beschoren was. Ook het Leidse voorstel het bondsorgaan open te stellen voor de mening, subsidiair de critiek van de leden kon geen genade vinden. De voorzitter achtte de door Lei den in dit verband gemaakte vergelijking met de rubriek „ingezonden stukken" in de dagbladen onjuist, de vergadering ging met deze visie accoord. Vier voorstellen waarin de noodzaak van spoedige salarisherziening der ambtenaren bepleit, en critiek op het huidige gratifi catiesysteem geuit werd, gaven, na de uit- voedige beschouwingen over deze zaken op de vergadering van Woensdag, geen aan leiding tot verdere discussies. Het hoofd bestuur zei toe, in deze zeer diligent te zullen blijven, doch achtte stellen van een percentage voor een salarisverhoging, zo als Breda had voorgesteld, zinloos. De ver gadering nam er genoegen mee. De wensen omtrent het peil der pensioe nen en de pensioengerechtigde leeftijd vervat in een reeks van voorstellen waar onder een Haarlems plan voor een glijden de pensioenschaal werden, in afwachting van het rapport der desbetreffende staats commissie-Poelje, voorlopig op ijs gezet. Het hoofdbestuur zei voorts toe, te zullen ijveren naar meer eenheid in het gratifica- tie-beleid bij de overheidsdiensten, waar om o.a. door de afdeling Haartem verzocht was. Amsterdam zorgde nog even voor een vrolijke noot met een voorstel om het mi nisterie van Oorlog te bewegen, op korte termijn orde te scheppen in de hiërarchi sche chaos tussen militair- en burgerperso neel. „Thans is de situatie", aldus de moti vering van dit voorstel, „dat elke militair meent, een hogere rang te bekleden dan iedere burgerambtenaar, louter door het feit dat laatstgenoemde (in) burger is. Hieruit komen dikwijls zeer pijnlijke si tuaties voor." „Lijkt ons geen zaak voor de vakbewe ging," antwoordde het hoofdbestuur, dat echter desondanks bereid bleek, over dit oude zeer advies te vragen aan de groeps raad Oorlog en Marine. De afdeling Goes, die voorgesteld had, op korte termijn een studie te maken van óe mogelijkheid om tot een exploitatie van eigen zomerhuisjes voor de leden te ko men, vond bij bondsbestuur en vergadering een willig oor. De afdeling Beverwijk had, ter ondersteuning van dit plan, zelfs een financieel schema uitgewerkt, dat zo'n va- cantieoord mogelijk zou maken. „De CNV- bungalows in het vacantiekamp Milligen kosten 50 per week," zei de Beverwijkse afgevaardigde, cn dat is meer dan de lager- bezoldigden zich kunnen permitteren. Als wij echter per afdeling en per lid maande lijks 60 cent extra bijdragen, en als het hoofdbestuur daar nog eens hetzelfde be drag per lid bijdoet, dan kunnen wij vol gend jaar tien zomerhuisjes met inventaris ■bekostigen, die aan ruim 140 gezinnen tegen 15 per weeek elk jaar een heerlijke vacantie zouden bieden." Amsterdam betoogde voorts, dat zulke vacantiehuisjes ook rendabel te exploi teren zijn, waarop het hoofdbestuur onder algemene bijval aankondigde, dat het deze sympathieke gedachte met spoed zal testen op zijn practische (financiële) mogelijk heden. Nadat de beide aftredende bestuurs leden C. Guijt en J. Rooseboom hartelijk gehuldigd waren, sloot de voorzitter om half vijf deze geanimeerde en vruchtbare jaarvergadering. 50) Je zou dus kunnen zeggen dat won deren de wereld nog niet uit zijn, begon Luke, maar hij kon niet uitspreken daar de jongens riepen of hij naar Barry's ka mer wilde komen. Ze wilden hem een model van een straalvliegtuig laten zien, dat ze juist klaar hadden gekregen. Sally bleef stil zitten met het verstel werk op haar schoot. Ze voelde zich zó volkomen gelukkig, dat ze nauwelijks durfde te ademen, bevreesd als ze was dat daardoor de droom verbroken zou worden. Het is Barry.... het is altijd Barry en Luke, mompelde ze binnensmonds. Ze slaakte een diepe zucht. Ze was echter niet jalours. Luke had hoogst verbaasd opgekeken, ja, zelfs enigszins nijdig, toen zij erop had gezinspeeld dat ze mischien „Te Arama" zou moeten verlaten. Maar Barry zal me niet veel langer meer nodig hebben, overpeinsde ze. En ik doe notabene mijn best zijn herstel te be spoedigen! Maar ze kon toch niet Barry's vooruitgang remmen, zodat ze langer op „Te Arama" zou kunnen blijven, en ze wilde dat trouwens ook niet! Die arme jongen had al té lang moeten wachten op de verlosing uit zijn eenzaamheid! Sally hoorde Pedro voorzichtig zijn weg zoeken over de losse stenen, waarmede het pad door het bos, dat nagr de rivier leidde, bezaaid was. De ruiter kon op dat moment het zwembad nog niet zien. Zon der de jongens iets te zeggen, klom ze op het droge, sloeg een badjas om en liep Luke tegemoet. Meestal kwam hij in de morgenuren niet in de buurt van de rivier; wekenlang waren ze hier altijd ongestoord geweest. Vandaag had ze Don gevraagd of Mike met haar mee mocht. Hij had het goed gevonden; de jongen mocht ook wel eens een vrije dag hebben. Zijn hulp had ze namelijk nodig voor de moeilijkste oefening, die ze ooit gedaan hadden. Was Luke nu maar niet gekomen, dacht ze, niet vandaag! Het was te gauw. Barry zou al licht kunnen falen. Zo, jij hier? Ik had er geen idee van dat je was gaan zwemmen! Luke was klaarblijkelijk verheugd haar hier te zien, maar zijn blik dwaalde al spoedig af; hij zocht kennelijk Barry. Hij verwachte Barry's rolstoel bij de rivier te zien staan. Tenslotte ontdekte hij haar maar.ze was leeg. Luke! Wacht even!.... Het is verschrikkelijk belangrijk! Sally greep voorzichtig Pedro's teugels vast.Het paard bleef ogenblikkelijk stil staan, terwijl Luke zich evenmin verroer de. Ze klopte Pedro zachtjes op de nek, maar ze keek Luke aan. Ik moet je iets laten zien, zei ze tenslotte nerveus maar alsjeblieft, Luke maak geen lawaai. Maak ze niet aan het schrikken! Hij begon te glimlachen. Hij meende uit haar woorden te mogen opmaken, dat ze een of ander dier had ontdekt. Iedere nieuwe boom of bloem, die Sally in de bush ontwaarde, was steeds een openba ring voor haar. En dat was een van Sally's eigenschappen, die hij zo in haar waar deerde. Het Leven was vol verrassingen en blijheid' voftr dit kind van de Natuur! Maar toen hij afgestapt was en langzaam zonder gedruis te veroorzaken met haar verder liep naar het zwembad, werd hij plotseling buitengewoon nijdig. Je bent gek! zei hij zachtjes. Zijn stem klonk woedend. Sally meende dat hij haar zou slaan, maar ze verdedigde haar standpunt moe dig, alhoewel ze inwendig trilde van angst. Moet je hem nu eens zien!, zei ze smekend, Zijn ze niet gelukkig? Mike en Barry zaten op de rand van een vlot dat midden in het zwembad lag. Hun benen hingen in het water en hun huid was bruin verbrand. En wanneer door hun bewegingen het bootje erg ging schommelen, klonk er een vrolijk en uit- budig lachen. Zoals Barry daar zat, met zijn benen onder water, leek hij op een door-en-door gezonde en levenslustige jongen die zich nergens iets van aantrok. Luke keek naar de jongens en wendde zich toen tot Sally. -- Hoe is hij daar gekomen?, vroeg hij nors. Het bootje, dat Barry vroeger ge bruikt had, was twee jaar geleden in een schuur opgeborgen. Hij is er heen gezwommen,' ant woordde Sally kalm. Er lag een trotse klank in haar stem We zijn hier weken achiegeen iedere morgen geweest om te oefenen.... maar vandaag is h-'i voor het eerst naar het diepere g d elte geiaan. We hadden je het over een paar dagen willen laten zien. De longens lachten en maakten nog steeds gekheid op het vlot. Ze waren er zich niet van bewust, dat ze van de wal af in de gaten werden gehouden. Luke had zijn vuisten gebald. Angst en liefde, woede en blijdschap vochten met elkaar in zijn binnenste, zodat hij nauwelijks een woord kon uitbrengen Besef je eigenlijk wel dat hij had kunnen verdrinken? Sally had het gevoel dat hij haar met een zweep op haar blote schouders had geslagen HOOFDSTUK XXVIII Geen kwestie van!, antwoordde ze nadrukkelijk. Ik zwem heel gotd cn ik weet precies wat ik moet doen als iets mis zou lopen, Luke. Barry heeft tot nu toe slechts in het ondiepe gedeelte ge speeld en Mike is er ook nog bij.' Barry zwemt als een otter, dat moest je weten! Hij zwom als een otter, antwoordde Luke nors. maar toen kon hij zijn benen nog gebruiken. Op het ogenblik kan hij één been een beetje gebruiken, maar zijn armen zijn erg sterk. Er is écht geen gevaar bij, nu Mike aan de ene kam van hem zwemt en ik aan de andere kant. Ze smeekte als het ware dat hij haar zou begrijpen; tranen welden in haar ogen op. Begrijp je dan niet, Luke, dat dit voor Barry de mooiste dag uit zijn leven is? Kijk eens naar zijn stralend gezicht! Ja, dat weet ik. De jongen is in de zevende hemel! Luke's stem klonk al wat vriendelijker, maar hij keek haar onderzoekènd aan. Maar waarom heb je het me nooit verteld? Ik had toch kunnen helpen? Ach, Luke! Sally moest plotseling, ondanks haar tranen, lachen. Begrijp je niet dat we samen gewerkt en geoefend hebben, wekenlang, om jóu te verrassen? Barry verafgoodt je! Hij wil niets liever dan zo gauw mogelijk beter worden; hij wil jou gelukkig maken. Die arme jongen! Maar. hij denkt toch niet dat ik hem als een last heb be schouwd? Luke was hoogst ontstemd bij de ge dachte alleen al. Het meisje schudde haar hoofd. Nee, dat niet. Niet zols jij bedoelt. Maar hij is oud genoeg om allerlei dingen te begrijpenvroeger was hij er bang voor om iets 'e proberen, Luke. Hij was doodsbenauwd om voor jouw ogen te fa len. Je zult toch wel inzien, Luke, dat als jij hier vanmorgen geweest zou zijn hij al zijn zelfvertrouwen verloren zou hebben? Hij is steeds doodsbenauwd geweest een flater te slaan in jouw aanwezigheid. We zijn toch altijd bang iets mis te doen voor de ogen van degene, die we lief hebben! En met een verlegen glimlach liet ze cr op volgen: Dat Mike en ik er bij zijn vindt hij niet zo erg..., Ik begrijp het. Luke was nu een en al begrip. Zwijgend keek hij naar de spelende jongens. Pas na een lange tijd van zwijgen begon hij weer te spreken. Ik kan het nauwelijks geloven zelfs nu nog nietEn dan te bedenken dat de artsen het bij het rechte eind hebben gehad! Door mijn toedoen is zijn genezing vertraagd. Het was vast en zeker veel vlugger gegaan als hij niet bij mij was gebleven. Dat mag je niet zeggen, merkte Sallv op. Hij is nu twee jaar ouder. Toen het gebeurde was hij nog echt een kind. Hij had jou toen nodig en „Te Arama"! Dat heeft hij trouwgns nog. Ik geloof zeKs dat hij in een ziekenhuis nóóit zover ge vorderd zou zijn! (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7