Rotterdam laat u veel lopen, maar ook veel doen „IJMOND" Met Philips door de kosmos ie Autorijschool Voor „scheepsvlees" wordt keurloon-regeling gewijzigd „Zevenster" van de MEKOG in Kennemer Theater gehuldigd Zie E-55 als het regent Unifesti nog zvat troosteloos door de aanblijvende ijsheiligen Ponten leverden Vrijdag veel vertraging op Old Clothes New TAXI NODIG? KOELKASTEN ZATERDAG 28 MEI 1955 Muts en stilte DRY CLEANING ONLY Ontheffing winkelsluiting gaat niet door in Santpoort Discussie-avond voor KVP-leden BEL 5000 Burgerlijke Stand Heemskerk Zilveren jubilarissenwaaronder één die nimmer te laat kwam Jaarvergadering van v.v. „Kinheim" Winkelgalerij wordt uitgebreid HOOGERS Breesaap-leden gaan hun belangen bespreken '"K EEN DAG REGEN op de E-55 is een rustice dag voor de mannen, die de hoogtevreeslozen in het kabelbaantje lepelen. Het wordt dan echter druk in de restauratiewagon van de Nederlandse Spoorwegen, alsmede in de hallen en paviljoens én bij Philips, die nabij de Maasoever een huiveringwekkend-echte tocht door het heelal voortovert. De „wereldgondels", deze eivormige stalen kooien, die een kleine zestig meter hoog zwieren aan een slanke topkraan, blijven echter met de regen leger dan gewoonlijk en op de Unifesti is het zelfs erg troosteloos het Tirools-Rotterdamse deerntje, dat daar de koffie „im Gast hof" serveert, heeft gisteren slechts één uitsmijter mogen klaarmaken en daarbij moest ze nog naar de bereidingswijze vragen ook, omdat nog niemand van de bezoekers aan het feestcentrum zo ver was gegaan in zijn uitspattingen. Velen komen nauwelijks aan de Unifesti toe, nu de ijsheiligen de deur niet uit willen en aldus is het daar een ietwat troosteloos gedrentel van een paar verveelde Nederlanders, die nog niet recht weten wat de bedoeling is met die tijdelijke optrekjes, waar men blijkbaar op uit is de mens te plezieren. EEN DAG regen is dus eigenlijk de beste dag voor een bezoek aan deze monster- tentoonstelling, want dan zijn de zaken te overzien en dóór te komen. De organisatoren houden niettemin goede moed, zowelwat het weer als wat de toe loop betreft: tenslotte hebben ruwe schat tingen "uitgewezen, dat de honderdduizend ste niet eens meer zo heel ver af is. Kuikentjes en radio De kleurigheid van de grootse tentoon stelling, die Rotterdam van tien jaren na tionale wederopbouw presenteert, lijdt overigens niet onder een sombere dag daarvoor hebben architecten en artisten genoeg verf in vlakken laten aanbrengen en daarvoor is er ruim voldoende met glas in de wanden der paviljoens gewerkt. De enige levende wezens buiten de bezoekers, die er dan ook werkelijk een beetje mise rabel gaan uitzien, zijn de kuikens in de kippenbroederij, kouwelijk samendrom mend onder de verwarmingslamp en die hooglopend ruzie krijgen als er een uit het warme knoedeltje wegloopt om de in wendige mens te versterken. De exposanten echter hebben nü de tijd u alles haarfijn te vertellen bijvoor beeld, hoe het gloednieuwe TOR-apparaat, geschakeld aan een telex, welke een radio grafische verbinding met zeg maar New York onderhoudt, elk storingsfoutje (een onweersbui kan hele regels verminken) er uit vist, de zender waarschuwt, dat er iets lout is gegaan en niet eerder verder seint dan wanneer de fout is hersteld. Het. is een kwestie van een eenheden- code, waarmee wij u niet verder zullen vermoeien, maar het werkt dermate per fect, dat de telex onmiddellijk na zelfs één misplaatste letter stopt. Zo is er op de electrotechnische en de electronische inzendingen heel veel te genieten van het vernuft, dat Nederland heeft weten op te brengen. Staftend naar de Riviè ma Het reizen wordt ook weer gerieflijker, om nog even te vervolgen op het restau ratierijtuig: wagons lits brengt namelijk dit jaar een nieuw model slaapwagen op de internationale lijnen uit, dat per cabine meer op een kleine flat lijkt dan op de scheepskooien, die tót nog toe door Europa rijden. Zelfs een dubbele cabine is, dank zij een listige ruimteverdeling mogelijk geworden en degeen, die straks slapende naar de Rivièra wil ze zijn er kan dat tegen de normale eerste-klasse toeslag wel bijzonder comfortabel volbrengen. Het vervoer, zijnde een interessante ex ponent van de „Energie" is niet alleen met de spoorwegen vertegenwoordigd, de Rot terdamse tram laat de gasten van de E-55 zelf eeri miniatuurbus besturen, die rea geert op gaspedaal en rem en zelfs op de versnellingshandle, welke in een aantal cabines voor de daartoe gebouwde ma quette nevens het grote bus-stuur is ge- 'monteerd. De Rotterdammers zijn tóch wel voor „zelf" doen, want de verkeerspolitie ont wierp namelijk een automobiel, waarmee iedereen zijn eigen reactiesnelheid op de weg kan testen: op onverwachte momenten ADVERTENTIE GEDIPLOMEERD INSTRUCTEUR Celsinsstraat 52 achter Cultureel Gebouw Telefoon 4551 - IJmuiden v/h Garage Giesberts - Tel. 4156 - IJmuiden „Kcnnemer Tabakshuis" - Marktplein 5. Telefoon 5795 - IJmuiden Wij lessen met de nieuwste Taunus GRATIS VERKEERSTHEORIE De verkeersdrukte van Vrijdagmiddag heeft bij de ponten weer eens extra lange wachttijden (drie kwartier en langer) tot resultaat gehad. De hele middag heeft het Noordelijke pontplein vok gestaan met voertuigen, die gaandeweg in een uitge rekte file over de Wijkerstraatweg een plaats moesten vinden. Om zes uur gister avond reikte de staart van de file tot voor bij de Melklaan; een uur later stonden de auto's nog tot de Watervlietstraat. Toen daarna de stroom van voertuigen sterk verminderde verliep tegen negen uur de overtocht weer normaal. Donderdagmiddag liet zich overigens eveneens grote drukte verwachten, maar doordat het verkeer van personen- en kleine bestelauto's tót tweemaal toe - tegen vijf uur en zes uur - op de hoek van de Koningsweg-Wijkerstraatweg werd opge vangen door de politiejeep om met in totaal ongeveer hondervijftig auto's over de Sluisweg te, worden geleid, bleef de rij van wachtende voertuigen beperkt tot de Cor- verslaan. Vrijdagmiddag echter werd niet de omweg gemaakt verschijnt er een rode pijl op een projec tiedoek en aan de hand van een kleine berekening gaat de agent achter u dan na, hoe lang uw remweg in het werkelijke ver keer zou zijn geweest. Niet geheel nieuw als idee, maar wel wat uitwerking betreft: agent F. G. Kauffman dokterde het voituur geheel alleen uit. Dijkherstel beweegt Vervoer is er ook te water veel zelfs. Het schip lijkt telkens weer op te duiken in cteze manifestatie van een waterland het Friese paviljoen heeft zijn zeilboot, de prachtige, bewegende maquette van het Zeeuwse dijkherstel zijn onderlossers en hopperzuigers en de gigantische inzending van Scheepvaart, Rijnvaart en Hevens wemelt uiteraard van de schepen de ganse Nederlandse vloot dobbert er in miniatuur rond. Dwars door deze hal loopt een dijklichaam aan ue rechterhand fluiten de boten, om met Adema van Scheltema te spreken en aan de andere zijde laat Nederland zien, hoe het zich zelf goeddeels aan het water heeft ont wrongen. Vroeger, in de zestiende eeuw met een moddermolen, die door twee paar zwoegende mannenbenen werd voortbe wogen, thans met de media der moderne techniek, welke ons de Zuiderzeepolders opleverden. Natuurlijk present in een wijdse maquette. Ge raakt clan zo langzamerhand wel aan de koffie toe, wanneer het ten minste een hele dag mocht kosten om een vluchtige blik op déze steeds weer verbijsterende expositie te werpen. Daarna de metaalindustrie? Wij waar schuwen u, het is daar lawaaiig en haast niet te overzien in de grote Ahoy-hal, die vol gedreun staat van machtige ma chines en waar dan als een der beste voorbeelden van de fantasie, die aan de hele E-55 ten grondslag lag, plotseling ;èn betonnen schrijn der stilte oprijst. Midden in dat groot geweld van tien jaar nijverheid, samengedrongen op enkele honderden vierkante meters een koepel, waar het geheel stil wordt, zodra ge de geluidssluizen zijt gepasseerd. Maar een voornaam en zeer oud kerkorgeltje, dat in de zeventiende eeuw gebouwd moet zijn voor een intieme kapel, laat daar af en toe een hoog, dun muziekje doorheen druppelen en daar komt men dan even helemaal tot rust en ligt de moed gereed om verder te gaan, verder door dit dool hof van geluid en inspanning. Doolhof is de enige juiste benaming voor de serie diorama's, die de propaganda- afdeling van de Hoogovens van het IJmui- dense industriecomplex maakte. Niet een doolhof, waar geen uitkomen aan is, maar wel een dwaaltuin met onverwachte effec ten, want deze diorama's in hun drie dimensionale opzet geven, voorwaar een boeiend beeld van Hoogovens en Breed band. Gekleurde glazen druppels Even schoon is de manier waarop de glasindustrie van Leerdam zich liet ver tegenwoordigen: een klein paviljoen met veel glas, grote gekleurde druppels glas in de wanden en een zwart-glazen achter wand van de kunstenaar Hesen, die met een eenvoudig doch geraffineerd spiegel effect een wondermooi staaltje glasbewer king ten toon spreidde. Een zijner leer lingen is in deze dagen bezig met de be werking van een bokaal voor de koning van Yemen, een geëtste bokaal, die de fijne contouren krijgt van een klassiek jacht tafereel en waar met carborundumpoeder de ranke herten in getekend worden door het wentelende slijpsteentje. Ge kunt het toch allemaal niet in eens zien, dus komt tenslotte nog maar eens Het Stiltecentrum, strategisch zo juist opgetrokken in het hart van de grote AHOY-hal op Rotterdams E-55, heeft enige schone voorbeelden van kerke lijke kunst onder zijn koepel gevangen: een oud orgel, een aantal reliquieën uit de Protestantse, de Joodse en de Katho- lieke eredienst en een paar moderne voorbeelden van kerkelijke kunst, zoals het boek Jonas in een buitengewoon geslaagde zetting naar een ontwerp van Henk Krijger. Het geurt er zacht naar wierook en het is er volkomen stil, hoe 3 hard de energie ook aan de geluiddem- 3 pende wanden bonst. Tot er plotseling een paar passagierende Nederlanders binnendrommen met eesthoedjes op en de sfeer een kort moment vertrappen. 8 Op zo'n ogenblik wordt de Rotterdam- mer, die in een hoek aan de restauratie van een doopvont bezig is, dat tijdens het transport enigszins beschadigde, buitengewoon nijdig en hij geeft deze domme mensen een „uitzoeter", zoals een ongezouten schrobbering langs Boompjes en Leuvehaven heet. Tot stil genoegen van degenen, die langs de vi- trines lopen en genieten van deze kleine energie-pauze. glimlachen bij de inzending van de Stich ting tot bevordering van de amateurfoto grafie, die een stand deed Inrichten met drie décors een Venetiaanse gondel, een landelijk Frans cafeetje, een rustieke pomp en een bloementuintje. Het publiek wordt uitgenodigd met de door de stichting ge leverde fototoestellen opnamen te maken a raison van een kwartje en wie de origi neelste opname in elkaar zet, krijgt enige briefjes van duizend. Veel werd het giste ren niet met die originaliteit des amateur- fotograafs. Er is nog een andere fotowedstrijd, maar die heeft de hele tentoonstelling als onder werp en ook daar is een vriendelijk som metje mee te verdienen. Hebt ge dan geluisterd naar de stem van Haarlem in de provinciale paviljoen, zijt ge uitgestudeerd op de markante in zendingen, die de IJmond-gemeenten bij droegen en hebt ge even staan kijken bij Jetse Hoekstra, die helemaal uit Wartena is gekomen om in het Friese paviljoen te laten zien, hoe er in de Friese waterlanden eendennesten van stro worden gevlochten voor de somma van vijf gulden (en de vraag, of het een nieuwe zomerhoed moet worden, een mand voor een zoutzuurfles of een boodschappentas komt zoveel voor. dat Jetse er maar een bordje bij heeft laten zetten), dan hebt ge alweer een hele dag achter de vermoeide rug en komt u gewis een terugtocht per kabelbaan toe, hoog over het terrein en de Westzeedijk heen, naar de hoofdingang, die overhuifd wordt door een machtig baldakijn, dat op niet meer dan vier nietige rustpuntjes steunt. Dan hebt ge een gering percentage van de E-55 „gedaan" en hoogstwaarschijnlijk het verlangen op voelen komen, nog eens en nog eens terug te komen, om deze uiter mate intrigerende tentoonstelling weer te zien. In Rotterdam bouwt men gestadig voort aan het nieuwe Centraal Station, welke het oude, nieUmeer aan de eisen des tijds voldoende gebouw moet vervangen. Onze fotograaf maakte deze opname van de vorderingen der werkzaamheden vanuit het groothandelsgebouw. Op de voorgrond het nieuwe tramcircuit met midden rechts de voorlopige uitgang van het station. In het midden de \jzeren overkappingen van het oude station, met daarvoor de fundering voor het nieuwe stationsgebouw. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 488f Noch Dinsdags, noch Woensdags De heer J. Bartels, depóthouder van een détailhandel in chocolateriewaren en ban ketbakkersartikelen te Santpoort heeft zich tot de Velsense raad gericht met het ver zoek, de verordening op de winkelsluitings wet 1951 in dier voege te wijzigen, dat zijn winkel niet op Woensdagmiddag gesloten behoeft te zijn. Dit verzoek werd in de raadsvergadering van 10 Mei in handen van B. en W. om advies gesteld. Ten aanzien hiervan mérken de leden van het college thans op, dat adressant ten onrechte de Woensdagmiddag noemt, aan gezien zijn winkel op Dinsdagmiddag ge sloten moet zijn. De meer speciaal tegen het sluiten op de eerstgenoemde middag aangevoerde bezwaren kunnen dus buiten beschouwing blijven. Inwilliging van het verzoek voor de laatstgenoemde middag zou tot gevolg hebben, dat de betrokken waren dan uitsluitend in de winkel van adressant zouden kunnen worden ver kocht. Dit zou een ongezonde concurrentie veroorzaken. Op grond hiervan stellen B. en W. de raad voor op het verdoek afwij zend te beschikken. De KVP-afdeling IJmuiden-Oost orga niseert voor haar leden een discussie avond in het Patronaatsgebouw (voorzaal). Op deze avond zal de goedkeuring worden gevraagd van de nieuwe afdelingsregle menten; waarna de ervaringen van de blik semactie en de politieke problemen van deze tijd in discussie wórden gebracht. De algemene conclusies van deze avond wor den doorgegeven aan het partijbestuur en/óf aan de gemeenteraadsfractie van de KVP. Bij B. en W. van Velsen is ingekomen een brief van R. F. J. Visser Shipstores N.V. te IJmuiden, inhoudende het verzoek om vrijstelling van de betaling van keurlonen bij de invoer van vlees, bestemd voor de bevoorrading van schepen met buitenland se bestemming. Deze N.V. houdt zich lbezig met bevoor rading van schepen. Daartoe koopt zij vlees in aan het openbaar slachthuis van Haar lem, welk vlees zij vervolgens, al naar ge lang de omstandigheden, rechtstreeks laat overbrengen naar de schepen of doet op slaan in een vriescel van het koelhuis Frigo. Tot nu toe was in beide gevallen keur loon verschuldigd. Hierin is evenwel ver andering gebracht door de vaststelling van de nieuwe verordening op de keurings dienst van slachtdieren en vlees. Deze ver ordening stelt vrij van invoerkeuring vlees, afkomstig uit een andere gemeente, dat zonder oponthoud wordt overgebracht naar een schip met buitenlandse bestemming. In verband hiermede zal voortaan bij recht streekse overbrenging van het vlees naar TOT EEN van de drukst- bezochte inzendingen op de Rotterdamse E-55 mag die van Philips zich met recht matige trots rekenen, want I met de handigheid van een raak appèl aan de belang stelling der meesten, heeft het Eindhovense bedrijf een „reis door de wereldruimte" in elkaar gezet, die soms bij na huiveringwekkend echt is. Eerst wat kosmische theorie, aanschouwelijk ge maakt door een planeta rium, waarin de wereld ruimte vol hangt met enor me bollen tegen een achter grond van de laaiende zon, daarna een wat mistroosti ge opstelling van de manie ren, waarop de beschaafde mens reeds tot in de stra tosfeer en daarmee tot zijn medeschepselen aan de an dere kant van de aarde kan doordringen en tenslotte een lief stemmetje, zoals op Schiphol, dat meedeelt, dat het ruimteschip voor een reisje naar een der ma nen van Saturnus gereed is voor de start. HET SCHIP is een sche merig platform met rond om in de patrijspoorten pro jectieschermen, die het uit zicht op de hemelruimte moeten verbeelden. Als de raket van wiek gaat, met alle geluiden, die daar bij horen verschijnt in die pa trijspoorten de snel-terug- wijkende moeder aarde en het „schip" trilt en siddert onder het geweld der raket- explosies. De maan nadert en trekt als een enorme, onherberg zame bol voorbij en de ster ren schijnen als lichtende stippen rondom. Dan dreigt er gevaar een enorme zwerfsteen da vert naderbij en de raket kan maar nauwelijks uit wjjken zodat tenslotte het toestel toch nog behouden landt op één van de Satur- niaanse manen. Het publiek wordt verzocht uit te stap pen en het maanlandschap van dichtbij le aanschou wen hetgeen geschiedt. Eén van de verrassendste détails van dit levensechte stukje show is de „vloer", waarop de maangasten dan terecht komen: met textiel overtrokken schuimrubber, die aandoet als nog maar net afgekoelde en dus nog weke lava. Dan komt de maan zelf in grijs en diffuus belicht beton, rondom staan de pieken van een zojuist uit de scheppershand gerolde wereld en daartussen schuilt o ironie een wereld mannetje, dat ijverig aan een radiotoestel prutst om contact met de aarde te leggen. Hetgeen hem gelukt, want dit is Adriano Graziosi, Ita liaan van huis uit, maar Hagenaar sinds jaren, die zijn hart vurig aan de radio golven heeft verpand. HU kreeg toestemming in dit schemerlicht van Saturnus te gaan zenden en kreeg gisteren contact ijiet een vriend uit Civitanova. pro- f' Gianni di Chairi, wie hartelijke groeten hebben gedaan. Van de méan. J. F. de bedoelde schepen geen keurloon meer verschuldigd zijn. Is in'zoverre dus reeds aan de wensen van adressante tegemoet gekomen, anders ligt de zaak, wanneer het vlees vooraf wordt opgeslagen in een koelhuis. De verordening op de heffing van keur lonen maakt onderscheid tussen de opslag van vlees door in de gemeente wonende en. de opslag van vlees door buiten de ge meente wonende personen. Laatstgenoemden mogen zonder betaling van keurloon vlees, dat voor wederuitvoer bestemd is, opslaan in een koelhuis. In de gemeente wonende handelaren zijn ver plicht, al het vlees ook dat, hetwelk voor wederuitvoer bestemd is vooraf aan in voerkeuring te onderwerpen en dus keur loon te betalen. Pas als blijkt, dat het vlees inderdaad is uitgevoerd, kunnen zij resti tutie van het betaalde keurloon vragen. Het is duidelijk, meent het college, dat het adressante, die immers uitsluitend vlees aflevert aan schepen, in verband met het vorenstaande niet mogelijk is, een aan de eisen van de verordening voldoende aanvrage in te dienen. Dit maakt het voor adressante noodzake lijk, haar verkoopsprijzen hoger te stellen dan die van handelaren in scheepsbe- nodigdheden in andere havensteden, het geen uiteraard haar concurrentiepositie ongunstig beïnvloedt. Het is dan ook gewenst, zeggen B. en W. de verordening op dit punt aan een her ziening te onderwerpen. Aan de bezwaren van adressante kan worden tegemoet gekomen door de rege ling. in artikel 6 van de Verordening op de heffing van keurlonen neergelegd voor buiten de gemeente gevestigde handelaren, van overeenkomstige toepassing te verkla ren op de in de gemeente gevestigde han delaren in scheepsbenodigdheden. ADVERTENTIE VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR DE NIEUWE FORD ANGLIA GEBORF.N: Pieter J.. z. van J. Vru J. Steyn; Johan C.. z. van J. C. van (iraas en J. Tierie; Geertruida M.. d. van G. G. Twisk- cn CL van Leeuwen: Cornelis M z. van J. Groot en H. E. Portegies: Petrus M.. z. van P. Bleyendaal en M. Schuyt; Leopoldina M„ <L van A. P. Schoorl en M. Molenkamp. Ligt en Graas Voor de laatste maal in dit „seizoen" was het Beverwjjkse Kennemer Theater de plaats van de gezamenlijke huldiging van zilveren jubilarissen, ditmaal medewerkers van de N.V. MEKOG. Op het erepodium namen onder luide toejuichingen de volgende heren met hunne echtgenoten plaats: H. J. Reimes, A. G. van Hertzberg, J. C. Olden burg, C. J. Mulder, J. van Raan, R. Kaasenbrood en J. P. Blankwater. De algemene jubileumrede werd uitge sproken door hoofdingenieur W. Bakker, bedrijfsleider van MEKOG, die wees op het bijzondere karakter van deze laatste avond in een serie jubileumvieringen, wel ke zich uitstrekte over een periode, waarin ook twee andere belangrijke feiten zijn ge vierd: 25 jaar kunstmest en 10 jaar bevrij ding. Het bedrijf vergelijkende met een schip, waarvan de jubilarissen o.a. de be manning vormen, merkte spreker op, dat deze data aangeven, dat het MEKOG-schip niet immer een rustige vaart heeft gekend, maar dat storm en tegenweer het niet be spaard zijn gebleven. Nu, aan het einde van een periode „het bestek opmakende" constateerde spreker, dat er in de afgelo pen 25 jaar niettemin een sterke vooruit gang te constateren valt. De kleine fabriek, welke in 1929 werd gebouwd, is thans een grote en belangrijke geworden en de toe komst geeft nog meer uitbreidingen te zien. De jubilarissen hebben ervaren, dat ook arbeidsvreugde mogelijk is en vele collega's van toen zijn thans vrienden geworden. Sprekers conclusie was dan ook, dat schip en bemanning een goede vaart hebben ge had, en dat de toekomst met vertrouwen tegemoet kan worden gezien. Nog nooit te Iaat Vervolgens werden de jubilarissen afzon derlijk gehuldigd en elke spreker reikte de toegesprokene het vererend getuigschrift en het gedenkbord der maatschappij uit. Zo hoorde de jubilaris Reimes zich toe spreken door ir. A. P. van Amstel, die als een bijzonderheid opmerkte, dat de jubila ris in de gehele periode van 25 jaar nog nimmer te laat is gekomen, een feit, dat spreker niet eens van zichzelf kon vermel den! Sinds acht jaren werkt de heer Rei mes in de kalksalpeterfabriek; daar valt hij op door zijn zin voor orde en netheid en zijn positieve houding ten opzichte van de medemens, welke houding door zijn sterk geloof wordt ingegeven. Acht jaar terug begon de jubilaris op die afdeling met het beheer over drie koelwalsen; thans zijn het er vier en binnenkort wellicht vijf; dit werk vereist veel zorg en aandacht, doch het is hem geheel toevertrouwd. Vervolgens richtte de heer Van Amstel zich tot de jubilaris Von Hertzberg, die zich kenmerkt door zijn aandacht voor de jeugd. Op het bedrijf is hij de man, die de nieuwe machinisten hun eerste opleiding geeft. Diit doet hij op uitstekende en doeltreffende wijze, en hij besluit de opleiding met een door hem zelf ingesteld „examen". Ook buiten het bedrijf demonstreert jubilaris' aandacht voor de jongeren zich. Een bewijs van de waardering van het bedrijf voor jubilaris' prestaties is zijn benoeming 1 x/i jaar geleden tot chef-opzichter. De heer L. B. v. d. Struys richtte zich tot de jubilaris Oldenburg met een rede vol anecdotes, waaruit bleek, dat de waarde ring: „kalme, rustige man, goed voor zijn werk" wel juist is, maar voor verschillen de interpretatie vatbaar is. De volgende spreker, die achter het ge stoelte plaats nam was de heer J. B. Kerk hof, die zich in de eerste plaats richtte tot de jubilaris Mulder. De heer Mulder is de man, die geijverd heeft voor het instellen van de gezamenlijke huldigingen en hij werd door spreker een „veelzijdig" mens genoemd. Niet alleen dat hij zonder enige technische kennis bij het bedrijf in dienst is getreden, door zelfstudie tot machinist is opgeklommen en zelfs het diploma hier voor wist te behalen, hetgeen een uitste kende prestatie genoemd mag worden,maar hij is ook een plichtsgetrouw mens, die prettig in de omgang is. Op maatschappe lijk gebied komen jubilaris' administratieve en organisatorische capaciteiten tot uiting: zijn organisatorische arbeid bij het be- ioemde Hoogoven-schaaktournooi mag worden genoemd: hij is de man, die, be heerder der jubileumkas, bij de MEKOG- jubilea een werkzaam aandeel heeft en ook hierbij opvalt door zijn accuratesse en or ganisatievermogen. „Een prima kraandrijver" was de mening van de heer Kerkhof over de jubilaris Van Raan, en hij gaf op een originele wijze zijn ironische visie op de taak van de kraan drijver. Een kraandrijver is de eerste man op de lange weg van kalk naar kalsalpeter en zo naar een goede oogst ten bate van ons volk en dit geeft aan zijn werk een bijzonder perspectief. Bedrijf sdemocratle gens ir. W. H. Schoenmaker de jubilaria Kaasenbrood, in de wandeling „Kaas" ge noemd. Deze jubilaris heeft medegewerkt aan de opbouw van de oude salpeter-fabriek en viel toen al op door zijn handigheid, en vlijt. Daarna klom de jubilaris op tot twee de verbrandingsmachinist, vervolgens tot afdelingsmachinist bij de nieuwe fabriek en thans is hij opzichter over beide fabrie ken. Hij heeft z,ijn wenk uitstekend in de hand. Met enige anecdotes illustreerde spreker ook de persoon van de jubilaris, die wel letterlijk, maar niet figuurlijk „een grote mond" heeft. Als mems is hij een beeld van het begrip „bedrijfsdemocratie", van het beter staan van hoog naar laag en van laag i hoog. De jubilaris heeft een bijzonder ge voel voor de juiste verhoudingen in het bedrijf. De jubilaris Blankwater tenslotte werd! door ir. W. van Monsjou geroemd als een man, door wiens initiatieven ziekte kon worden bestreden en de veiligheid werd bevorderd, waarvoor hem welverdiende hulde werd gebracht. Na de pauze, volgende op het officiële gedeelte, werden de aanwezigen vergast op een variété-programma, waarin de Wama's, het Rivers Trio, Rif Gerardy, Fred Kaps en de Armebelle's, met muzikale omlijsting door Co van der Heide Wijma, voor een bont en aantrekkelijk geheel zorgden. De leden van de voetbalvereniging „Kin heim" zullen Donderdag 2 Juni in het ge meentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat hun jaarvergadering houden. Behalve de gebruikelijke verslagen zul len verschillende verkiezingen de aandacht vragen. De elftalcommissie, die opnieuw uit vijf leden zal bestaan, treedt in haar geheei af. Herkiesbaar zijn de heren J. v. d. Steeg en J. Ramakers. In het bestuur komen mutaties wegens het aftreden van de heren A. Morcur en E Diepgrond, die niet herkiesbaar zijn. Wel herkiesbaar stellen zich de heren E. San ders, voorzitter, C. Berrevoets en G. Schro- deur. Voorts komt het bestuursbeleid ter sprake en zullen van bestuurszijde ver schillende mededelingen worden gedaan. De winkelgalerij aan de Wijkerstraatweg, die met haar vier winkels nog altijd geen galerij kan worden genoemd, zal binnen kort toch worden uitgebreid. De heer J. J. Bosman jr. gaat in aanslui ting aan de bestaande zaken een winkel en woonhuis bouwen, waarvoor de op dracht door het architectenbureau Bleekers en Wijtzes te Beverwijk is gegeven aan de aannemer R. de Boer te IJmuiden. De heer Bosman is voornemens om in zijn nieuwe winkel een schoenenzaak te beginnen. ADVERTENTIE Keuze uit vele modellen Trompstraat 30 - IJmuiden-O. - Tel. 4516 In het sportpaviljoen „Watervliet" gaan de leden van de voetbalvereniging „Breesaap" (VVB) Donderdag 2 Juni hun belangen bespreken in de die avond te houden jaarvergadering, die voor een be langrijk deel zal zijn gewijd aan de ver schillende jaarverslagen en verkiezingen. Voorts komen ter sprake het bestuursbe leid en de training. Bij de bestuursverkiezing treden af en zijn herkiesbaar de heren M. Meyer Sr., M. Meyer Jr. en D. Grootendorst. Aangezien wegens het tussentijds aftre den van de heer J. Duineveld en van de heer L. Spruit, die jarenlang secretaris is, verwacht moet worden, dat hij wegens drukke werkzaamheden een herverkiezing niet ambieert, zullen er dus in het WB- In een gevoelvolle, rede huldigde vervol- bestuur mutaties komen.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 10