ei-volle Breestraat Edmonton in Velsen! „Luilak" zorgde voor een Raad voor de Scheepvaart ontneemt kapitein bevoegdheid voor 3 maanden De blauwe Gomboom .Clowntje Rick Willige groentehandel; de aardbeien komen al los ONDERWIJZERSEXAMEN RESA-HILVERSUM Pijp gedempt lozing vergeten TEL. 4864 Mater Amabilisschool leverde geslaagden af Dit jaar naar Schiphol en de radiostad Heemskerk Castricum BB streeft naar Beverwijks centrum 7 „Klipfontein" vergaan door zorgeloze navigatie Ledental Doopsgezinden bleef constant Burgerlijke Stand Velseri En de jeugd wekte vanmorgen Beverwijk Wedloop met het geluk Werk vlot goed in Beverwijk Voor de kinderen Grote vraag naar Asperges en Luilakbloemen ADO speelt reeds vanavond Schouw op 8 Juni De elf van CSV FEUILLETON Door Dorothy Quentin ZATERDAG 28 MEI 1955 Het programma ter gelegenheid van het bezoek van de Engelse gasten uit Ed monton aan de gemeente Velsen van 28 Mei t.e.m. 5 Juni ziet er als volgt uit: ZATERDAG 28 MEI 20.30: Ontvangst in de gymnastiekzaal van het gymnasium „Felisenum" in gang Tolsduinerlaan Velsen, door het gemeentebestuur van Velsen. De gastheer of gastvrouw wordt verzocht om 20.30 uur in de gymnas tiekzaal te willen komen voor het afhalen van hun gast. MAANDAG 30 MEI 20.00: Zwem- en waterpolowedstrijden in het overdekte „Velserbad". DINSDAG 31 MEI 19.00: Hockeywedstrijd (dames) op het hoofdveld van het sportpark „Schoo- nenberg". 19.00: Athletiekwedstrijd op het terrein „Watervliet" gelegen aan de Grote Hout of Koningsweg, nabij de halte Velsen-Hoogovens te Velsen-Noord. DONDERDAG 2 JUNI 19.00: Voetbalwedstrijd senioren op het hoofdveld van het sportpark „Schoo- nenberg". 20.30: Zwem- en waterpolowedstrijden in het overdekte „Velserbad". VRIJDAG 3 JUNI 19.00: Voetbalwedstrijd junioren op het hoofdveld van het sportpark „Schoo- nenberg". ZATERDAG 4 JUNI 19.30: Afscheidsavond in hotel „Velserend" te Santpoort. ZONDAG 5 JUNI 9.15: De gasten voorzover zij per boot reizen, vertrekken met de trein van 9.33 uur van het station Velsen-IJmuiden-Oost. Verzocht wordt te willen zorgen dat de gasten om 9.15 uur aanwezig zijn in de hal van het station Velsen-IJmuiden (Oost). De secretaris van het comité, de heer n. G. F. Smakman, Driehuizer- kerkweg 40 te Driehuis, is voor het geven van alle gewenste inlichtingen dagelijks bereikbaar onder de telefoonnummers 5743 en 4922. oooooooooooooooooooc De Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam heeft de thans gepensionneerde 57-jarige kapitein J. H. O. uit Heemstede, gezagvoerder van het 10.555 brt. metende m.s. „Klipfontein", dat op 8 Januari 1953 voor de kust van Portugees Oost-Afrika op een ondiepte stootte en daarna zonk, de bevoegdheid om als kapitein op zeeschepen te varen ontnomen voor de tUd van drie maanden. De inspecteur-generaal voor de scheepvaart had de raad voorgesteld de be voegdheid voor een half jaar te ontnemen. De raad meent, dat ten gevolge van de wijze van varen de ramp" nabij Ponta Za- vora mede aan de schuld van de kapitein is te wijten. Op de gebeurtenissen na het stoten heeft de raad geen aanmerking. „Integendeel, het onderzoek naar de toe stand van de ruimen en tanks, het gereed maken en vieren van de sloepen en het verlaten van het schip zijn rustig en in voorbeeldige orde geschied." Ten aanzien van de scheepsverklaring, die kort na de ramp aan boord van de „Bloemfontein-Castle", het reddende schip, was opgemaakt, merkte de raad op: „De inhoud van dit bewijsstuk is voor wat be treft de gebeurtenissen vóór de ramp on voldoende. De verklaring vermeldt vrijwel alleen de afstand uit de kust, maar geen koersen of orders. De opgegeven afstand is onjuist gebleken, maar er is niét .aange toond, dat de kapitein of zijn bemanning wisten, dat de inhoud in strijd was met de waarheid." Bij het bepalen der straf zeide de raad rekening te houden met de goede staat van dienst van de kapitein, met diens mede werking oij het onderzoek en met zijn goede trouw, waarover bij de raad geen In hei kerkgebouw aan de Meerstraat heeft de Doopsgezinde gemeente te Bever wijk de jaarvergadering gehouden. Het verslag van de predikant dr. A. Vis bracht aan het licht dat het ledental in het afgelopen jaar vrijwel constant is gebleven. Dit bedraagt thans ongeveer 400. De financiële toestand is door een ver- liessaldo niet zo ongunstig. De boekhouder, de heer Jac. Bakker, deelde echter mede, dat de bijdragen van de gemeenteleden, zij het in zeer bescheiden mate, stijgende zijn. Op deze avond nam de heer S. van der Wal Sr. afscheid als secretaris van de com missie voor gemeentedagen en -avonden, na deze functie gedurende vijfentwintig jaar te hebben vervuld. De voorzitter der vergadering, de heer M. Verwer, bracht hem hiervoor zijn wel gemeende dank over. De heer De Jong te Uitgeest werd be noemd tot lid van de financiële commissie en de heer J. Haartman trad toe tot de commissie voor gemeentedagen en -avon den. ADVERTENTIE De kortste en voordeligste opleiding (Bekende Schriftelijke Cursus) twijfel bestaat, maar anderzijds met zijn grote verantwoordelijkheid tegenover be manning en passagiers. De raad is er van overtuigd, dat de „Klipfontein" niet is gestoten op een plaats buiten 1 mijl, maar binnen 1 mijl uit de kust, op een ondiepte en zeer waarschijnlijk op die, welke op de bestaande Portugese kustkaart (die niet aan boord was) staat vermeld. Deze ernstige scheepsramp aldus de raad is te wijten aan zorgeloze navigatie. GEBOREN: C. G. Krab-Plokker, d.. Vleet straat 10, IJmuiden; C. D. J. Duineveld— Buijs, d., Terrasweg 66, Santpoort; H. C. Brouwer—Engelmoer. 2 d., Spaarnestraat 59, IJmuiden; A. van der LugtVeldheer, z., Rijnstraat 13, IJmuiden; A. E. SiebenZand- voort, d., Kanaalstraat 69, IJmuiden: A. Tref fersPoelstra, d.. Bon airestraat 50. Sant poort; E. van der LindenDalmeijer, z., Moerbergplantsoen 61, IJmuiden; M. A. KlokkersBeenker, d., Hoofdstraat 49. Sant poort: G. M. Warnez-Vooijs, d.. Lange Nieuw- straat 656, IJmuiden; A. RondeWübbels, z., Rijnstraat 89. IJmuiden; M. L. Bijlde Zoete, z„ Frans Halsstraat 7, IJmuiden; M. Feenstra Klerk, z„ Hofdijklaan 46. Driehuis; A. KnibbeBakker, z., Gladiolenstraat 15, Santpoort; J. M. van VelzenMichon, z., Gijzeveltplantsoen 53, IJmuiden; G. E. Hee remansDerlagen, z., Hagelingerweg 41, Santpoort; M. W. E. van der ReeKift, d., Rijnstraat 44, IJmuiden. OVERLEDEN: M. Dekker, 75 j., echtge note van K. van der Duin, D. Hartoghstraat 66, IJmuiden; J. van Loo, 7 j„ z. van J. van Loo en B. Koopman, Seinpostweg 30, IJmui den; G. P. F. van der Kort, 73 j., echtgenoot van H. van Raap, Stolstraat 16, IJmuiden. ONDERTROUWD: H. Koman, Geelvinck- -straat 54. Velsen-N. en J. H. Helemigh, Geel- vinckstraat 54. Velsen-N.; F. J. B. van Son, Koninginneweg 101. Haarlem en A. de Graaff, Kon. Wilhelminakade 37 rd, IJmui den, toek. adres Vechtstraat 52; H. C. Gra- vemaker, Buitenhaven 5, Den Helder en P. Dijkhuizen, Kompasstraat 11, IJmuiden; A. W. Reijgwart. Dirk Hartoghstraat 27, IJmui den en A. A. Meijer. Hagelingerweg 141. Santpoort, toekomstig adres: de Noostraat 80; G. de Zeeuw van Leeuwenstraat 16, IJmui den en M. J. Schik. Kortenaerstraat 13. IJmuiden-O.; A. Bakker. Platanenstraat 1. IJmuiden-O. en P. van den Berg. Kedoel straat 11. Haarlem; M. Post, Bloemstraat 29 rd. IJmuiden en E. Visser, Elzenstraat 16. IJmuiden-O.; H. G. Swier. Kromme Mij drechtstraat 3, IJmuiden en A. C. van Al phen. Trompstraat 29. IJmuiden; W. Meijer. Bankenlaan 191, Beverwijk en D. Alders, Ahornstraat 40, IJmuiden-O.; W. Gleijsteen, Ogelwightstraat 14. Velsen-N.: en G. Koster, Ogelwoghtstraat 14, Velsen-N.; A. Bouwer, Lange Nieuwstraat 536. IJmuiden-O. en J. Okkerse, Lange Nieuwstraat 550. IJmuiden- Oost; H. van der Linden, Duinoordstraat 24, Haarlem en J. van Vuren, van Leeuwenstraat 17, IJmuiden. GEHUWD: L. G. Rademakers en H. Deijs; P. Gros en N. M. Wolff, P. C. Hooftweg 5, Hilversum; G. A. Troost en A. de Haan. Venusstraat 43, IJmuiden; H. Blommert en E. Glas, Fr. Naereboutstraat 32. IJmuiden; J. A. van Geldorp en E. Gomes. Hoofdstraat 206, Santpoort; B. A. F. Looiij en M. C. J. van Schid; C. Prevost en A. A. E. Bunschoten. Hoofdstraat 110. Santpoort; J. van Hesselin- gen en A. Lamberts; H. van 't Lindenhout en G. Koelewijn. Zaanenlaan 44, Haarlem; L. Veldman en H. A, E. rostma. Trompstraat 114, IJmuiden; J. B. de Wolff en E. Koster mans. Spaarnestraat 33, IJmuiden; H. Dries ten en E. C. Scheffer. Detmenstraat 24, IJmuiden; H. Klinge en W. Kroeze. Strating- plantsoen 59 rd. Velsen-N.; K. F. Chr. Wetzel en B. Delbrück, München. Duitsland; H. Tromp en K. Korbee, Alex. Bellstraat 24. IJmuiden. Een grote drukte heerste er Vrijdag avond op de Beverwijkse Breestraat, waar de zo langzamerhand traditioneel gewor den luilakmarkt is gehouden. De feestver lichting gaf nog extra cachet aan de zaak en op de Parallelweg waar de bloemen verkopers hun stalletje hadden opgezet was het dikwijls zo vol, dat men slechts voetje voor voetje kon vooruitkomen. Er werden goede zaken gedaan en ieder een zag men dan ook naar huis trekken met één of meer bloeiende planten om moeder of ega te verrassen. Er was trouwens nog meer te koop: een handelaar in feesthoedjes en -toeters blijkbaar nog overgehouden van het be vrijdingsfeest zag vele zijner waren in andere handen overgaan, terwijl ook nog menig pondje paling werd gekocht. De winkeliers hielden hun zaken tot tien uur geopend, maar het duurde nog wel tot middernacht voor de drukte iets afnam. Vanmorgen vroeg begon het echter al weer en de handelaren die wel hun nachtrust opofferden, zullen het er graag voor over hebben gehad. Trouwens iedereen moest wel wat extra vroeg uit de veren: daar zorgde de jeugd wel voor door met aller lei lawaai-veroorzakende attributen de bevolking kond te doen van het luilak- feest, om daarmee een goede traditie te doen voortleven. „Luilak" wordt in Beverwijk door de jaren heen steeds meer een volksfeest. Ziet men in IJmuiden uitsluitend de hope des vaderlands vroeg in de morgen en de avond daarvoor al rammelend en schreeuwend op straat, in Beverwijk ligt dat anders: natuurlijk ook hier veel kabaal, maar de aanwezigheid van de luilakmarkt bezorgt een andere vorm van lawaai, na melijk dat van de mannelijke jeugd, die In de gehouden vergadering der stem gerechtigde ingelanden van de polder „de Wijkerbroek" konden de leden zich met het bestuursvoorstel verenigen om de Prui- mendijk over te doen aan de gemeente Be verwijk voor een bedrag van 1500, waarbij inbegrepen alle lusten en lasten. Er zal een deel gereserveerd blijven, ten Noord-Oosten van de spoorlijn, voor het rijk, want hier komt straks de nieuwe rijksweg overheen. Nu de haven gedempt wordt heeft de polder geen waterlozing meer. In opdracht van Gedeputeerde Sta ten moet de gemeente voor een goede wa terlozing zorgen voor men met de demping begon. Getracht zal worden hierin alsnog te kunnen voorzien. De rekening over 1954 sloot met een bedrag van 3358,24, waar onder een voordelig saldo van 894,02. De polderlasten voor 1955 werden vastgesteld op 10.per ha. VEILINGBERICHT 27 Mei Asperge 95280; Aardbeien 65135; spina zie 26—62; sla 1434; postelein 4963; bloem kool 17118; bospeen 3959;' radijs 414; prei 1843; soepgroenten 12—28; rabarber 4—18. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Noteert U even VOOR TAXI OF TROUWAUTO'S met elastieken balletjes de ijverig bloemen uitzoekende meisjes loopt te plagen. Het Nederlandse Rode Kruis, dat ook de gehele luilakmarkt met enige collectanten in uniform aanwezig was, deed menigeen in de beurs tasten en er kwam zelfs van een op de bloemen verdiend en voor een ijsje bestemd dubbeltje uit een kleine hand in de collecte-bus terecht. Gisteravond is in het Beverwijkse Ken- nemer Theater aan 21 leerlingen van de 3-jarige cursus van de Mater Amabilis school karaktervormend onderwijs het getuigschrift uitgereikt. De presidente, mejuffrouw F. P. W. M. Bokeloh heette de aanwezige leerlingen en ouders, alsmede vele geestelijke autoritei ten van harte welkom. Het deed haar bui tengewoon genoegen te kunnen mededelen dat aan 21 meisjes het getuigschrift voor het volgen van de driejarige cursus kon worden gegeven. Het is een buitengewoon goed jaar geweest voor de school, merkte zij op. Zij dankte de leidster mejuffrouw C. Zeelenberg voor het vele werk, dat deze vóór de school heeft verricht, alsmede de docenten, die met opoffering van veel vrije tijd hun mooie taak vervuld hebben. In het bijzonder richtte zij waarderende woor den tot mejuffrouw Bakker, die behalve voor haar taak als docente nog de tijd ge vonden heeft voor het instuderen van- een toneelstuk met de meisjes. Ook de direc trice van de huishoudschool mejuffrouw S. P. van Zadel, ontving een bijzonder woord van dank voor de prettige samenwerking tijdens het afgelopen cursusjaar. Tot slot deelde zij de „eerste- en tweede jaars" mede, dat zij bevorderd waren naar het respectievelijk tweede en derde jaar, waar na zij overging tot het uitreiken van de diploma's. De directrice van de Huishoudschool feli- citeerde'de candidaten met een kort woord: Het is de eerste keer, dat zulk een diploma in Beverwijk wordt uitgereikt en zij ver trouwde er op, dat er meer van zulke evenementen zullen volgen. Hierna voerden de meisjes een korte operette op onder leiding van de heer Ad. Blum ingestudeerd. Na de pauze werd door de leerlingen een toneelstukje gebracht. Het werd met veel bravour gespeeld, en de aanwezigen heb ben van deze beide kleine uitingen van de zelfwerkzaamheid der jonge cursisten volop genoten. Ook dit jaar worden weer uitstapjes ge organiseerd voor de Beverwijkse bejaar den. Men gaat in twee groepen en wel op 23 en 30 Juli. De tocht gaat per autobus via Haarlem naar Schiphol. Na gebruik van een kop koffie wordt de reis voortgezet naar Hil versum. Daar wordt een rondrit gemaakt, onder meer langs het raadhuis en de stu dio's. Hierna gaat het naar restaurant „Anna's Hoeve", een ontspanningsoord met véle attracties. Hier wordt de door het comité verzorgde boterham gebruikt en de terugreis gaat weer over Haarlem, waar in restaurant „Dreefzicht" een laatste con sumptie wordt aangeboden. c Maar het sneeuwen ging doorIn de namiddag begonnen de vlokken weer te vallen, en wie naar buiten ging, kon op een wit pak rekenen. Toch moest Pilon er wel even door, want hij moest nog nodig enkele boodschappen hebben. .1 „Vooruit dan maar", dacht hij, terwijl hij zijn wurme das omdeed. „Van 'n beetje sneeuw zal ik niets krijgen!" Door de vallende sneeuw ging hij het dorp in. Het begon al donker te worden; in de kruidenierswinkel brandde het licht al. Pilon ging de winkel binnen. „Ha, Pilon.'", lachte de dikke kruidenier. „Kom je door dat weer heen? Je hoed zit helemaal onder de sneeuw!" „Ja", zei Pilon. „Het ts binnen bij de kachel beter dan bulten; maar ik moest nog wat kaas en wat zout hebben, zie je. „Dat kan", zei de winkelier. Een half pond kaas zeker, zoals altijd?" „Ja en 'n pond zout", zei Pilon. „En geef me ook maar 'n lekker rookworstje, dat is goed in de zuurkool!" „En of!", zei de kruidenier. „Ik heb juist fijne aangekregen!" Paula Wessely in de gelijknamige film heet Libelle'i nieuwste feuilleton. Een merkwaardig en bewogen ver haal over een vrouw, die zich na tien jaar gelukkig huwelijksleven tot vier mannen uit haar verleden wendt, omdat haar man in zware geldzorgen zit. Een menselijke roman uit de wereld van vandaag, geïllustreerd met filmfoto's, waarvan de eerste af levering verschijnt in het nummer van 4 Juni. „Wij weten hoe ze er uitziet" i^ de titel van een ontroerende reportage in hetzelfde nummer over een blind ouderpaar, dat zonder hulp van derden hun ziende kindje grootbrengt. De wereldkampioene breien wordt aan U voorgesteld! Libelle - Nassauplein 7 - Haarlem. Door het aanhoudende koele weer is de groenteaanvoer nog steeds klein, waardoor de hoge prijzen van vorige week zich niet alleen handhaafden, maar voor bepaalde producten zelfs nog verder opliepen. De grootste belangstelling ging wel uit naar de bloemkool die ver boven de gulden per stuk kwamen, er is tot 1.18 per stuk betaald. Ondanks het koude weer was er ook een grote vraag naar sla en er is tot 34 cent per krop voor betaald. Spinazie was nog ruim vertegenwoordigd, de goede kwaliteit liep in prijs op tot 65 cent per kilo, postelein varieerde van 4873 cent per kilo. Bospeen komt er gaandeweg meer; er werd tot 60 cent per bos voor betaald; de prei was weer heel goed te verkopen; bij een matig aanbod werd er tot 43 cent per kilo voor betaald. Radijs ging heel vlot weg; voor de nogal grote aanvoer betaalde men grif tot 14 cent per bosje. De aanvoer van asperge was klein ter wijl er een grote vraag naar was: de dikke witte bracht nog 2.80 per kilo op. De aan voer van glasaardbeien begint groter te worden: er waren al aardige partijtjes van goede kwaliteit waarvoor men tot 1.25 per doosje betaalde. Rabarber komt in grote partijen aan de markt: dit is wel het enige product waarvoor de handel niet te veel betaalt; de prijs varieerde van 4 tot 18 cent per bos. Luilak joeg bloemenprijzen op De hele week waren de bloemen duur; ook hier was het koele weer de oorzaak dat de aanvoer heel bescheiden was. Er was een grote aanvoer van potplanten, die in verband met de Luilakmarkt vele grage kopers vond. Er waren o.a. Hortensia's, Be gonia's, Geraniums, Afrikanen en Salvia's. De wedstrijd Alkmaarse BoysADO zal reeds vanavond worden gespeeld. De be zoekende club verschijnt in de volgende opstelling: doel: De Boer; achter: De Groot en A. van Tunen; midden: Martens, Vrene- goor en Sinnige; voor: Beentjes. Voormeer, Groot, Schouws en N. van Tunen. Agenda voor Heemskerk Marquette-theater: Zaterdag, Zondag en Maandag 20 uur: „Meisjes om te stelen". In matinee beide Pinksterdagen: „Helden zonder geld". Op Woensdag 8 Juni zal in de gemeente Heemskerk schouw worden gedreven over alle aanwezige beken, heggen en houtop standen. Het eerste team van de Castricumse voet balclub CSV speelt vanavond (Zaterdag) aan de Zeeweg te Castricum tegen Wijk aan Zee. De opstelling van de Castricum- mers is als volgt. Doel: G. de Heer; achter: A. Keesman en W. Grosze Nipper; midden: H. van Diggelen, C. Boot en H. Hartog; voor: E. Riethorst, A. Kossen, H. Jacobs, D. Hoberg en H. Stolk. Benoemd Tot leerkracht aan de R.K. school voor ULO te Castricum zijn met ingang van 1 September 1955 benoemd de heren H. A. Laan uit Benningbroek en H. F. Fisscher uit Aalsmeer. Bij de snijbloemen ging wel de grootste vraag uit naar de kas-irissen. De White Excelsior, Imperator, Yellow Queen en Van Vlieten brachten van 1.20 tot 1.85 per bos op. Hoewel er nog volop tulpen waren begint de vraag hiernaar iets te verminderen al moet gezegd worden dat er nog tot 95 cent per bos betaald werd. Mar grieten waren nog schaars terwijl er geen korenbloemen waren; ixia's en anemonen waren duur evenals de anjers en de rozen. Wat de tuinders in Castricum kregen De groenteveiling van Vrijdag in Castri cum kenmerkte zich door een flinke aan voer en prijzen die de tuinders lang niet onverschillig lieten. Er werd een kwantum asperges op de markt gebracht dat voor niet minder dan f 1.55^55 van eigenaar verwisselde. Bloemkool "noteerde maar liefst 6498 cent per stuk en bospeen, waarvan voor het eerst een kleine hoeveel heid werd aangevoerd, liet 4549 cent af drukken. Sla blijft nog steeds goed ver koopbaar én de prijs schommelde tussen de 25 eri 28 cent per krop. Spinazie ging voor 1843 cent per kilo van de kar en rabar ber voor 10—17 cent. De prijs die de Ken- nemer tuinders voor postelein kregen was 32 cent en voor sjalotten 34 cent per kilo. Doosjes aardbeien brachten 0.901,05 op. De Organisatie Bescherming Bevolking te Beverwijk zet haar activiteit regelmatig en met gunstig resultaat voort. Daarbij is gebleken, evenals in vele andere plaatsen, dat een eigen B.B. Centrum onmisbaar is: de B.B. moet voor haar werkzaamheden, oefeningen en lessen over een eigen gebouw kunnen beschikken. Er zijn dan ook stappen bij het gemeen tebestuur van Beverwijk gedaan om te komen tot de stichting van dit B.B. Cen trum. Tot nu toe heeft men zich moeten behelpen met schoollokalen of andere lokaliteiten, het geen belemmerend werkt op de activiteit en de sfeer evenmin ten goede komt. Onlangs hebben twee reddingsploegen uit de Kring Velsen-Beverwijk deelgenomen aan provin ciale wedstrijden in Haarlem. Op 4 Juni gaan vier brandweerploegen naar de pro vinciale wedstrijden te Alkmaar. De beste ploegen zullen uitgekozen worden om als vertegenwoordigers van de provincie op 25 Juni in Rotterdam uit te komen tijdens landelijke wedstrijden. In Westerhout wordt een commando post voor de B.B. ingericht; een eigen or gaan is in voorbereiding, terwijl tenslotte gemeld kan worden, dat in het komende winterseizoen opnieuw een wervingscam pagne wordt georganiseerd, teneinde de nog open zijnde plaatsen bezet te krijgen. ADVERTENTIE 51) Ik hoop van harte dat je gelijk hebt! Luke wreef inet een vermoeid gebaar over zijn voorhoofd. Waar leidt dit toe, Sally? Hij kan nu zwemmen. Zijn lichaam, afgezien van zijn benen, is stevig ontwikkeld. Hij kan op het ogenblik drie keer zoveel doen als drie maanden geledénmaar hij zal ooit nog weer kunnen lopen? Dat hoop ik van harte! Uiteindelijk zal hij naar aller waarschijnlijkheid wel weer practisch helemaal gezond worden, maar er is daar heel veel geduld voor nodig en hij zal hard moeten oefenen. Zwemmen is gemakkelijkvooral in diep water. Maar hij zal met krukken weer moeten leren lopen en in den be ginne zal hij beugels moeten dragen. Het zal heus niet zo gemakkelijk gaan. Het zal hem pijn doen, hij zal er moe van worden en hij kan maar al te licht ontmoedigd raken. Je zult hem dan heel wat moeten helpen, Luke! Dat zal ik zeker doen! Maar hij is moedig, hoor, die jongen! Er kwam een glimlach op Luke's gezicht Het spijt me. Sally, dat ik zo uitge vallen ben. Ik had je uit het diepst van mijn hart moeten bedankenen dat doe ik nu dan ook graag. Ik was echter bang voor hem. Mijn ogen kan ik trouwens nog maar nauwelijks geloven! Ze legde haar arm op de zijne en trok hem mee. Blijf hier nu rustig staan kijken, zei ze vriendelijk. Als je hem hebt zien zwemmen kom je maar te voorschijn. Luke deed wat hem gevraagd was. Hij hield zich goed verborgen, maar hij voelde zich nog steeds diep onder de indruk van wat hij zo juist had gezien. En hij was verwonderd over de resolute manier van optreden van Sally. Sally trok de badjas uit en dook in het water. Luke zou haar gratievolle duik zeker bewonderd hebben, als hij niet één en al oog voor Barry was geweest. Ze greep het vlot beet en begon te lachen toen Mike met water ging spetteren. Dui delijk hoorde hij haar zeggen: Ik geloof dat het langzamerhand tijd wordt om te gaan eten, jongens. Ik ben tenminste uit gehongerd. Barry liet zich in het water glijden en zette zich toen met z'n handen tegen het vlot af. Met krachtige slagen begon hij naar de oever te zwemmen Mike zwom links van hem en Sally rechts. Hulp had hij echter niet nodig. Zijn slag was rustig en krachtig en hij haastte zich niet. Slechts aan de blik in zijn ogen was te zien dat hij zich sterk concentreerde. Natuurlijk, het was mogelijk om alleen met de armen te zwemmen, zei Luke tot zichzeli. Maar het leek wel alsof Barry op één of ander manier ook zijn benen gebruikte. Hij kon er in ieder geval iets mee doen. Met zijn krachtige gebruinde armen trok hij zich op de oever. 't Volgend jaar zwem ik over het Kanaal!, riep Barry vrolijk uit, toen Mike en Sally op het droge klommen. Luke sloot de ogen. Een innerlijke stem zei hem dat hij moest gaan knielen om een dankgebed te zeggen, maar hij kon zich moeilijk langer schuil houden. Hij nam Pedro bij de teugels en kwam te voorschijn. Barry! Je deed het geweldig! Ik voel er veel voor om morgen ook te gaan zwemmen; het is warm genoeg. Hé, Luke! De jongen draaide zich om en begon te grijnzen. Enkele ogenblikken keken de twee broers zonder een woord te zeggen elkaar in de ogen. Sally keek een andere kant-op; ze wilde niet dat ze zouden zien dat er tranen in haar ogen stonden. Zal ik je even helpen met aankleden?, vroeg Luke aan Barry. Graag, antwoordde de jongen op een toon, alsof er niets bijzonders was ge beurd. Maar Luke ontdekte dat zijn broer maar weinig hulp nodig had. Terwijl hij zich afdroogde, knikte hij in de richting van zijn benen, de benen, die enkele jnaanden geleden nog zo wittig en mager waren geweest, dat hij er toen zelden naar had willen kijken. Ze zien er beter uit, vind je ook niet? Ik heb dè laatste tijd op de waranda iedere dag een zonnebad, genomen. Dat was overigens Sally's idee. Moet je de spieren eens voelen, Luke! Gehoorzaam boog Luke zich voorover en betastte de spieren van de lange benen, die er veel krachtiger en steviger uitzagen dan vroeger. Zé waren bijna al even bruin als zijn handen. Zijn ze niet geweldig vooruitgegaan? Sally heeft pracht ideeën! Barry's levendige blauwe ogen straalden. Je vindt haar aardig, is 't niet? Ik vind haar in ieder geval geweldig! Ja, ik vind haar erg aardig, ant woordde Luke, terwijl hij zijn broer in de rolstoel tilde. Ik zal je wel duwen. Je hebt voor vanmorgen wel genoeg lichaams oefening gehad. Graag. Maar als ik gerust heb wil ik weer fruit gaan sorteren. Hij keek zijn broer aan. Pedro volgde hen trouw. Plotseling begon Barry te lachen. Grappig zoals Pedro over je schouder kijkt. Ik geloof overigens dat ik gauw weer zal kunnen paardrijden, niet lang natuurlijk, en alleen als jij me daarbij nog wilt helpen. Natuurlijk wil ik dat doen! Luke keek glimlachend naar zijn jongere broer. Het is heerlijk hier weer eens te zijn, Luke, zei de jongen, terwijl hij rondkeek. Ik ben stom geweest dat ik 't nooit eer der geprobeerd heb. Ik heb altijd gedacht dat er niets aan zou zyn omdat ik niet kon lopen. Luke herinnerde zich nog levendig hoe vaak hij de jongen niet gevraagd had of hij hem naar de rivier zou brengen of naar welk ander plekje op „Te Arama" ook. Hij had echter begrepen, waarom de jongen vroeger steeds geweigerd had. Het zou niet prettig voor hem zijn geweest al die bekende plekjes, waar hij met zijn vriend jes gespeeld had weer te zien vanuit een ziekbed. Maar nu was Luke erg dankbaar voor de verandering, die in Barry had plaats gevonden. 't Was gedeeltelijk ook mijn fout, Barry. Ik was bang dat iets mis zou gaan. Liefde kan van iemand wel eens een lafaard maken. Maar ik geloof nu vast en zeker dat je gauw weer zult kunnen lopen, als je tenminste geduldig oefent. Ja?, antwoordde Barry gretig. Sally heeft gezegd, dat ik eerst krukken moet gebruiken en beugels. Ik zal het ver schrikkelijk vinden als ze weg gaat en de professor weer terug komt! Luke begreep wie Barry met „ze" be doelde. Don zou binnenkort in zijn niéuwe huis trekken, Mike zou weer naar school gaan en Sally zou ook weggaan, alhoewel ze zelf nog niet wist waarheen; misschien wel terug naar Engeland. Voor Luke zou dat betekenen het verlies van een verlan gend, lief meisjemaar voor Barry zou waarschijnlijk het verlies van Mike zwaar der tellen. Als je hem liever niet meer hebt, zal ik de professor wel pensioen geven en iemand anders aannemen, zei Luke langs zijn neus weg. Dat kun je je niet permitteren. De jongen had een practische kijk op het leven. En er waren rimpels op zijn voorhoofd gekomen toen hij dit zei. -- Ik moet je toch al heel wat geld heb ben gekost, Luke. Onzin! Luke's stem klonk enigszins hard, omdat hij geroerd was. Toen hij Barry's wagentje de waranda opduwde voegde hij er echter vriendelijker aan toe: „Te Arama" is voor de helft van jou, Barry. Dat weet je toch wel? En het zal heus niet meer zó lang duren of jij zult samen met mij het werk kunnen doen. De jongen begon te grinneken en schud de zijn hoofd. Ik ga schrijven, Luke, ik ga niet op het land werken. Maar Sally heeft me ge zegd dat ik eerst moet reizen en allerlei dingen moet zien voordat ik er over kan schrijven' (Wordt oervolgd).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 3