Duitse invasie op het strand en drukte bij de ponten Voor BRILLEN DE BOER Agenda voor Velsen Vuurwerkfabriekje in de kom van oud Velsen weer uitgebrand „Het spook van Canterville" Visserij-varia IJmuidens sluiszveg druk in gebruik J. Boogaard verliet Velsens crematorium Geestige thriller bij PAL VU Porcellana Nationaal Heilsleger- korps op bezoek in IJmuiden 9 Competitie om wisselbeker Opening Velsen medisch Opvoedkundig bureau Uitgevaren visserij vaartuigen kennemer zweefvliegcluh weer actief Broei in 50.000 zvonderkaarsen Twee gewonden door rondspattend steen en glas Van Onselen in het Politie-elftal Morgen in IJmuiden op vermommingsjacht Aspiranten-tournooi van V.V.IJ. Pinksterveiling met veel publiek DINSDAG 31 MEI 1955 Al scheen op eerste Pinksterdag vrolijk de lang verbeide zon aan een smettefoos blauwe hemel, de wind was van zodanige sterkte, dat het verblijf aan het IJmui- dense strand nog geen onverdeelde vreug de bracht. Een paar enthousiastelingen, die met tentenmateriaal op stap waren gegaan, konden onverrichterzake terug keren en behalve de vaste bezoekers van de strandpaviljoens waren er slechts enige honderdtallen die een paar stappen op de pier waagden. Oosterburen waren er ech ter des te meer. Een paar duizend Duit sers naar schatting, hadden zich per trein en autobus naar IJmuiden begeven, mis schien wel met de gedachte dat in die tien jaren van Nederlands bevrijding de Engel se kust wat dichterbij zou zijn gekomen. Hetgeen hun dan een desillusie te meer heeft opgeleverd! „En queue" over de bruggen Aan autoverkeer heeft Velsen beide da gen geen gebrek gehad. De bekende op stopping bij de ponten is echter meermalen van politiewege ondervangen. Zondag zijn intotaal 500 auto's, die in de Noord tussen Corverslaan en spoorweg overgang op hun beurt wachtten, kon- vooisgewijze door de politie over de Sluis- weg geleid. Maandagmorgen was er zeis één kon vooi van 175 auto's dat werd omgeleid. Aan de zuidkant is zo'n konvooi niet groter geworden dan 40 auto's, maar die stonden dan ook allemaal tegelijk zuide lijk van de kruising Parkweg. i Niet op eigen houtje! Waar de politie wel hinder van heeft gehad: van autobestuurders die ten koste van alles de sluizen over wilden uit het oogpunt van toerisme. Het politieapparaat is nu eenmaal geen WV en geleide over de sluisweg wordt alleen maar verstrekt als er werkelijk van overbelasting van de ponten sprake is. Dit laatste ter attentip van automobilisten die het snode plan mochten koesteren dit spelletje ook eens te gaan spelen. Rijkswaterstaat noch politie doen er aan mee.en de slagbomen zijn nog altijd onverbiddelijk. Kampeerders in touw De Pinksterdagen hebben in Castricum en het onder deZe plaats ressorterende Bak- kum eveneens een zeer grote drukte te weeg gebracht. Vooral op het kampeer terrein van het PWN aan de Zeeweg ge noten duizenden van een heerlijk week end en anderen zochten hun genoegens aan het strand. Liefhebbers van bos en duin konden eveneens hun hart ophalen en al met al kan gezegd worden dat Castricum en omgeving met de Pinksterdagen in trek is geweest. Ontspanningsavond in De Pan Het openluchttheater De Pan op het kampeerterrein werd Zaterdag door onge veer 5000 kampeerders bezet. In dit theater vond namelijk de eerste ontspannings avond plaats van de Kampeer Vereniging Bakkum, welke avond in alle opzichten geslaagd is. Van de medewerkenden viel vooral het optreden van het mondaccor- deontrio De Hilva's te loven; niet alleen dat zij bijzonder goed speelden, maar zij brachten de nummers op dermate komische wijze dat-het publiek keer op keer scha- ADVERTENTIE naar Kennemerlaan 6062 Leverancier voor alle ziekenfondsen IJ mond-volleybal Twee poules voor zomerse strijd Het bestuur van de afdeling IJmond der Nederlandse Volleybal Bond heeft besloten tot het instellen van een jaarlijks terug kerende bekercompetitie, welke in de zomermaanden wordt gehouden. De deelnemende dames- en herenteams zijn in poules ingedeeld en spelen een halve competitie. De winnaars van de poules spelen een beslissingswedstrijd om voor een jaar bekerhouder te worden. De damespoules zijn als volgt samenge steld: Paule A: Kennemers 1, VCK 2. VSV 1, VGV en Waterloo. Poule B: PSV, Sport bond, Kennemers 2 en 3 en SVIJ. De heren- poules bestaan uit: Poule A: PSV, VGV, Kennemers 1, VCK 2 en Sportbond 1. Poule B: Waterloo, VCK 3 en 4, Kennemers 2 en Sportbond 2. De wedstrijden vangen Dins dag aan en worden verder op elke Woens dagavond gespgeld op de terreinen van de thuisclubs. Voor Dinsdagavond zijn de vol gende ontmoetingen vastgesteld: 7.30 uur: PSV 1Sportbond 1: VCK 2Kennemers 1; Waterloo-^SVIJ (alle heren) en VCK 2 VSV 1 (dames). 8.15 uur: PSVSport bond (dames); VCK 3Kennemers 2 (he ren); WaterlooKennemers 1 (dames) en VCK 4Sportbond 2 (heren). Woensdagavond spelen om 7.30 uur: VGV Sportbond 1, PSV 1Kennemers 1, Wa terloo—Sportbond 2 en VCK 3—SVIJ (alle heren). Om 8.15 uur: VGV—VCK 2, PSV— Kennemers 2 en Waterloo—VSV 1 (dames) en VCK 4Kennemers 2 (heren). DINSDAG 31 MEI I.TMUIDEN Thalia, 20 uur, „Slavenschip". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.30—12 en 1416 u. De Plankeniers, 20 uur, Ned. Herv. Jeugd- gebouw, Rembrandtlaantoneeluitv. WOENSDAG 1 JUNI IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Slavenschip". Rex, 20 uur, „Onverbreekbare banden". Pieter Vermeulenmuseum, als Dinsdag. De Plankeniers, als Dinsdag. VELSEN Raadhuis, 1012 uur, spreekuur wet houder van sociale zaken. terde. De Amsterdammer Henk Bouterse gaf enige imitaties weg van de zanger All Johnson en hij deed dit subliem. Naast de voortreffelijke xylofonisten De Xylofonio's, uit Amsterdam, is het optreden der Hel- derse acrobatengroep De Morali's het ver melden waard, omdat zij in ieder opzicht) kunnen wedijveren met beroepsacrobaten. Een tombola, met als hoofdprijs een eiec- trische wasmachine, die gewonnen werd door een Amsterdamse kampeerster, ont brak niet. De avond werd geopend door de voorzitter van de KVB, de heer K. de Weerd. Nadat onlangs in Velsen een dienst voor \oor- en nazorg van psychiatrische patiën ten en een bureau oor School- en Beroeps keuze werden geopend, is thans ook het Medisch Opvoedkundig Bureau met zyn werkzaamheden begonnen. Deze drie diensten gaan uit van de Stich ting voor Geestelijke Volksgezondheid in Noordholland. Men kan zich tot het Me disch Opvoedkundig Bureau wenden op het spreekuur, dat gehouden wordt in het pand: de Noostraat 162 (telefoon 60761 iedere Woensdagmorgen van 1011 uur. Men be hoeft dan het kind niet mee te brengen. BEVERWIJK SE PINKSTERPRIJZEN 30 Mei Asperge 65170; aardbeien 4386; bloem kool 2896; spinazie 8,549; sla 1123; rabarber 619; postelein 49-59; bospeen 4359; prei 12—29; radijs 59. Tra wl visserij Maandag 16 Mei: ml. De Arend KW 7, Ex celsior III KW 76. Dinsdag 17 Mei: ml. Co-nelis Marius KW 48: mk. Wiron I IJM 210. Vrijdag 20 Mei: st. Viking Bank IJM 183: mt. Thorina IJM 33. Shamrock IJM 129. Zaterdag 28 Mei en eerste Pinksterdag zijn voor de K.Z.C. succesvolle vliegdagen geweest na een lange tijd van non-actief door het ongunstige weer tijdens de week einden. Drie leden kregen hun luchtdoop, de Antje RO 15, Claesje RO 16; ml. Annie IJM heren Zwart, Richter en Overbeeke. De heer Van Broekhuyzen haalde met vijf keurige vluchten zijn B-brevet op de oude trouwe E S.G., die weer geheel gerepareerd Koning Boudewijn van België, op het ogenblik in de Belgische Congo, bezocht in Loeloeaburg met zijn gevolg de Centrale Kaderschool, waar officieren en specialisten voor de verschillende legeronderdelen hun opleiding ontvangen. De foto toont de Koning tussen de inheemse leerlingen van de klas voor machineschrijven en telegrafie. Met een zware klap vloog gistermiddag om vijf minuten over drie een stuk van de zijmuur van een oud pand op de hoek van de Middendorpstraat te Velsen over de straatstenen: ten derde male had de vuur werkmaker J. Piersma schrik en ontstel tenis veroorzaakt, doordat er in zijn ge vaarlijk bedrijfje brand was ontstaan één keer eerder in ditzelfde pand en een andere maal te zijnen huize, aan de Wijk aan Zeeërweg. Ditmaal waren de gevolgen nogal ern stig, daar twee toevallige voorbijgangsters, mevrouw Beentjes Meijer uit Heemskerk en mej. A. Haeser uit Den Haag door rond spattende stukken steen en glasscherven verwondingen opliepen. De brandweer was vrijwel onmiddellijk ter plaatse na een melding van de melk handelaar Kors, die vlammen uit het oude pand zag opstijgen, nadat reeds eerder on rust was ontstaan bij omwonende, die ge knetter in het vuurwerkfabriekje hadden gehoord. Des ochtends was er nog in het fabriekje gewerkt. Een deel van het be drijfje was niet meer te redden en daar heeft de brandweer dan ook met haken korte metten mee gemaakt: tegen half vier, toen het gevaar voor verdere ontploffingen geweken was, is het gebouwtje, waar een deel van de machines en de voorraden op geslagen was, uit elkaar gehaald, waarbij een grote hoeveelheid hulzen over de Hoofdbuurtslraat werd uitgestrooid. Broei Ue oorzaak? Een voorlopig onderzoek heeft uitge wezen, dat broei vermoedelijk als oorzaak van deze brand moet worden aangenomen: er waren in het thans omvergehaalde vleu geltje van het oude pand een 50.000 „won- derkaarsen" opgeslagen, die een bepaalde gasontwikkeling afgeven. Weliswaar was na de vorige brand in het fabriekje op last van de brandweer een cementbepleistering aangebracht, die een brandvrije kluis zou hebben moeten opleveren, maar toen de zon op Tweede Pinksterdag fel ging schij nen, is waarschijnlijk het gas tot explosie gekomen met het bekende gevolg. Thans wordt nog nagegaan, of de ventilatie in het gebouw dusdanig onvoldoende was, dat het gas er zich heeft kunnen ophopen. Ongerustheid Uiteraard zaaide deze brand op Tweede Pinksterdag in deze oude woonwijk, waar de huisjes dicht opeen gedrongen staan en 'n belendende houten schuur zeer brandge vaarlijk is, grote schrik en een toenemende beduchtheid voor herhaling. Het is, zo ver nemen wij, evenwel niet onmogelijk, dat de overheid maatregelen gaat nemen om de aanmaak van explosieve stoffen uit deze omgeving te verwijderen. Burge meester mr. M. M. Kwint was met de com mandant van de brandweer zelf ter plaatse. De politiejeep, die eveneens zeer snel aanwezig was, ontsnapte ternauwernood aan een groot gevaar: de auto was nog maar net voorbij, of weer vloog een stuk van de muur uit elkaar, een tweede poli tieauto kon maar ter nauwernood remmen om de explosie te ontgaan De beide gewonde dames, waarvan er één door haar verloofde direct ge holpen kon worden, daar hij over EHBO- vaardigheid beschikte, zijn later naar huis teruggekeerd: het letsel beperkte zich tot wat schrammen en schade aan kleding. Nog eens uitgerukt. Nauwelijks was de brandweer klaar in oud-Velsen of er kwam een melding van een duinbrandje achter het Marinekamp aan de Strandweg in IJmuiden, waar door baldadigheid 300 vierkante meter helmbe planting verloren ging. In de ontvangzaal van het Yelsense cre matorium is afscheid genomen van de heer J. Boogaard, die na een dienstverband van 29 jaar. wegens het bereiken van de pen- sioengeréchtigde leeftijd van een welver diende rust gaat genieten. De scheidende werd toegesproken door het lid van het dagelijks bestuur van het hoofdbestuur nir. W. Bes, de directeur van het Crematorium, de heer M. de Bruin, de hoofdopzichter, de heer J. F. Everink en de voorzitter van de personeelsvereniging, de heer F. Zondag. Allen uitten zich in waarderende woorden over de scheidende heer Boogaard en een lang genot van zijn pensioen werd hem toegewenst. Van het hoofdbestuur mocht hij o.a. een enveloppe met inhoud in ontvangst nemen, terwijl zijn collega's, wetende welk een groot vis- lielhebber hij is, hem een werphengel aan boden. C/TOOOOOOOOOOOOOOOOOOCiOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOCOCOOOOC Voor het Rode .Kruis In de week van 5 tot en met 11 Juni houdt de Arnhemse Politie Sportvereniging een internationaal Politie Voetbaltournooi, waaraan door 6 landen wordt 'deelgeno men. Van Onselen, lid van de PSV „Vel sen" en van „Stormvogels" zal in het Neder landse team de middenvoorplaats bezetten. MORGENAVOND tussen zeven en ne- 5 gen uur lopen door iJmuidens straten i drie vermonde bekende IJmuidenaren.Q Zij bevinden zich in de omgeving van het Marktplein, de Kennemerlaan, de 3 J. P. Coenstraat, de Wijk aan Zeeërweg, 3 de Alexander Bellstraat, de Rambonnet- laan, de Oosterduinweg, Lange Nieuw- g straat en de daartussen liggende straten. U ZOEKT toch ook mee? De baten zijn c voor het Nederlands Rode Kruis. De voorverkoopadressen - vorige week door het wegvallen van een regel verminkt vermeld -, waar de deelnemersbiljetten met voorschriften a f 0.25 zijn te ver krijgen, zijn: Cultureel Centrum, Moer- bergplantsoen 22; P. van Lieshout, Oos- X terduinplein 4; W. M. Geels, Willems- 3 beekweg 54; Bloemenmagazijn „Bea- tri.r", Kennemerlaan 56; W. Dienaar Abelenstraat 16; J. v. Leeuwen, Tromp- straat 22; Erasmus, Lange Nieuwstraat 243. 14, De Verwachting KW 28. Jan KW 84. Zaterdag 21 Mei: mt. Soeraba'a MM 79: ml. Rijnmond III KW 44; mk. Nelly v. B. IJM 23. Maandag 23 Mei: sta Sumatra T.TM 62: mt. Allan Water IJM 34: ml. Arie Nico KW 17. Grietje KW 20 '27 Mei birnen», Concordia KW 26. Eveard Christina KW 40. Floris KW 59. Willy Alida KW 65. Huiberdina GijsW- tha KW 85. WiDempie KW 89. J-^nha KW 107, Avontuur KW 114. Robert William KW 123, PetronHla KW 125. Arie KW 155. De Vier Geruster* KW 162. Gebroeders KW 166. Aleida KW 169: mk. De Twee Gebroeders I.TM 3. Texel IJM 5, Poolster MM 11. Klaas Junior I.IM 22, Twee Gebroede* MM 27. Emisel IJM 31, De ITooo I MM 45 (26 Mei binnen), iVos IJM 52 (25 Mei binnen), De Hoon II MM 59 '27 Mei binnen). Corrie MM 78. Rex MM 228 (24 Mei binn«n). Neeltie MM 240. Nehim I AM 16 (26 Mei binnen), Nehim II AM 17. Nehim III AM 18. Nehim IV AM 26. Leendert Jacoba KW 12. ^rendie Jacoba KW 21. Anna Marie KW 27. Rein KW 30 (25 Mei binnen). Tiny KW 34. Stern KW 36. Prinses Margri^ KW 51. Hermma IV KW 53, Dine Marie KW 57. Alice KW 62. Gerda Marianne KW 71, Prinses Beatrix KW 72. T-ee Gezusters KW 77. Johanna Cornelia KW 88. Agatha Arie KW 126. Ko ningin Juliana KW 133. Jana KW 2'0. Vier Gebroeders TX 14, Tiny Dieuw WR 33, Jan Willem WR 34. Dinsdag 24 Mei: mt. Eveline MM 116: ml Fubertha Gerarda KW 9. De Vrouw Anna KW 52. Maria Jacoba KW 73, Fette Marga- retha KW 74, Java KW 159, Onderneming III SCH 117. Woensdag 25 Mei: mt Post Boys MM 35; mk. Vios TIM 52. Psx IJM 228. Rein KW 30. Donderdag 26 Mei: ml. Nestor KW 101 (le reis); mk. De Hooö IIJM 45, Nehim I AM 16 Hermina IV KW 53. rijdag 27 Mei- 3*. Jergen IJM 16. Gelria ■TM 21; mt. Deininig KW 8 (le reis). Wiron IV TTM 209; mk. De Hoop II IJM 59 naar Rotterdam. Haringdry fnetvissery Woensdag 25 Mei: ml Martha MM 74. Qorrediik IJM 75, Mr Dirk Donker Curtius KW 2 Rijnrr.or.d 17 KW 15. Ho'landia KW 18, Orion KW 22, Rijnmond IT KW 43. Nen- tunus KW 'l5. Noordzee KW 47 Jan KW 50, Noordster KW 67, Sumatra KW 88. Riin- mond V KW 110. Wilhelmina II KW 138, Janna KW 103, Everdine Jacomine KW 173, Willy SCH 7. Donderdag 23 Mei: ml. Piet en leendert Huibert KW 3. Anna en CT^eha KW 14. Dirk KW 19. Wilhelmina I KW 25. Mafgrie- tha Maria KW 29. Sakina KW 3°. Hekm KW 39. Elizabeth KW 49. Nel'v Maria KW 70. Excelsior II KW 78. Ella Christma KW 97. Bali KW 129. Wilhelmina V KW 144, Katwijk II KW 161, Eendracht KW 168. I T- op het „Langeveld" terugkwam. Alleen de staart is nog origineel, de rest werd vernieuwd, daar de regen van de vorige zomer het hout zozeer had aange tast, dat vernieuwing noodzak 'lijk bleek. Zondag werd alleen gevlogen met de „Griinau Baby". Als met veel moeite de startbaan vrij van publiek was gemaakt, ging deze ranke vo®el de lucht in om boven gekomen, al cirkelend hoogte te winnen; vluchten van meer dan 'n uur met 'n hoogte winst van 1200 meter volgden elkaar op. De bewering, dat op het „Langeveld" geen thermiek zit is hiermede gelogen straft. De K.Z.C. kan op een zeer geslaagd „Week-end" terugzien. Het bestuur doet een beroep op het pu bliek om zich vooral niet op het vlieg veld te beveven, dit is levensgevaarlijk, zowel voor het publiek als voor de vlieger. Het door WIJ georganiseerde aspiran- tentournooi mag in alle oozichten geslaagd genoemd worden. Er is door alle vereni gingen enthousiast gestreden om een eer ste prijs en enkele wedstrijden moesten door stra'schoppen worden beslist. Het felste duel was dat in de finale van poule C tussen Waterloo A en IJmuiden C, dat tenslotte door Waterloo met het kleirfst mogelijke verschil (10) werd gewonnen. Winnaars werden: in poule A IJmuiden A; in poule B: Kennemerland B; in poule C: Waterloo A. De uitslagen waren: Poule A: IJmuiden AKennemerland A 3—2; IJmuiden A—SVIJ A 2—1; Ken nemerland AKinheim A 20; SVIJ A Kinheim A 01. Poule B: IJmuiden BVEW 2—1; Kennemerland B— SVIJ B 20; VEW A SVIJ B 40; IJmuiden BKennemer land B 0—2. Poule C: IJmuiden CKinheim B 20; KennemerlancJ CWaterloo A 02; Ken nemerland CKinheim B 32; Waterloo AIJmuiden C 10. Mr. M. H. Planten heeft met zijn toneel bewerking van een novelle door Oscar Wilde aan de zo langzamerhand reeds in drukwekkend geworden serie thrillers toch nog een alleraardigste spookhistorie toege voegd, waarin de humor hoogtij viert, zon der dat op de gebruikelijke en gewenste emotie werd beknibbeld. In tegenstelling tot andere stukken in dit beproefde grie zelgenre betreft het hier nu eens geen spook dat schrik en ontsteltenis verspreidt- de rollen zijn in deze comedie finaal om gedraaid en het spook wordt danig in het nauw gebracht. Dit laatste door de familie Otis, bestaande uit een prozaïsch-zakelijke Amerikaan met vrouw en drie even nuch tere dochters, die in Chicago reeds zodanig met diverse gangstermethodes vertrouwd zijn geraakt, dat een familiespookje hun gemoedsrust al in het minst niet meer ver storen kan. En toch betreft het hier niemand minder dan Sir Simon Canterville. die in de ze ventiende eeuw zijn adellijke echtgenote aan de spitse degen reeg, alleen omdat zij maar niet kon leren de „plumpudding ge heel naar zijn smaak samen te stellen. Door deze misdaad werd hij gedoemd door het kasteel te blijven dolen, tot de dag waarop een jonge maagd zich bereid zou verklaren Sir Simon uit deze doem te verlossen door hem op ouderwetse manier van zijn lieve lingsgerecht te laten smullen. Maar Hiram Otis en de zijnen kunnen om dergelijke Engelse nonsens slechts een meesmuilend gegrinnik op brengen en tonen niet de min ste eerbied voor de traditie van het kas teel. dat zij met inbegrip van het spook voor de duur van hun vacantie van de huidige lord Canterville hebben gehuurd. Zodat zij het zelfs wagen de zeventiende- eeuwse bloedvlek van wijlen de vermoorde Lady Canterville van de schouw te ver wijderen met Ozobriet, het wereldberoem de reinigingsmiddel, waarmee Hiram Otis zich zijn vele millioenen verwierf. En dit i.s dan het begin van de vrolijke narigheid, die verder moeilijk is na te vertellen, maar waarbij de komische situaties, hoe onwaar schijnlijk zij uiteraard ook mogen zijn, el kaar toch met een handige en geestige lo gica opvolgen. Deze bijzonder amusante thriller, knap in elkaar gezet, kan ons wat de dialoog betreft toch niet geheel van het feit over tuigen. dat hiervoor een novelle van Oscar Wilde als basis werd genomen. Wij ver wachten van hem nu eenmaal aforismen en puntige waarheden. die deze auteur zo'n grote vermaardheid hebben bezorgd. Wel geteld één keer mochten wij de stem van Wilde vernemen en wel in het eerste be drijf. wanneer Lord Canterville onthult dat de komst van het spook steeds aan een sterfgeval voorafgaat. Hiram Otis repli ceert dan met de snedige opmerking, dat men een dergelijk onheilspellende verschij ning ook in Amerika kent alleen wordt hij daar steeds dokter genoemd. Deze aante kening is hmr voornamelijk geplaatst om dat de naam Wilde op het programma stond vermeld- en betekent dus allerminst een misprijzende opmerking over het stuk als zodanig. Integendeel: dit is een thriller die er werkelijk zijn mag en in vele opzichten zelfs buitengewoon origineel van opzet en uitwerking gebleken is. Het Hervormd Jeugdhuis aan de Rem brandtlaan. dat in de betrekkeiük korte tijd van zijn bestaan ree'1* talrüke vere nigingen uit deze omgeving wist aan te trekken, heeft thans ook voor het eerst de Arbeiders Toneelvereniging ..Palvu" gast vrijheid mogen verlenen. Zoals voor het begin der voorstelling werd medegedeeld geschiedde dit bij wijze van proef, zodat het bestuur uit de hier opgedane ervarin gen kan bellissen lussen het Rex Theater of dit gebouw voorstelling ook ondergetekende Zaterdag avond een bijzonder tevreden toeschouwer is geweest. Regisseur Jan Velzeboer had deze spelers weer tot een hecht ensemble samengevoegd, dat dikwijls momenten van uitstekend comediespel demonstreerde. Het meest heb ik Cor Gravemaker bewonderd, die een voor een amateur schier onmogelijk zware rol kreeg uit te beelden: behalve de jonge Engelse aristocraat ook nog twee verschijningen van het spook, eerst als de lugubere existentie van de bloeddorst en daarna als de charmante edelman uit de tijd van koningin Elisabeth. Het gelukte hem zowaar iedere figuur een aparte ge stalte te geven, waarbij de plastiek telkens verrassend goed met het tekstgebruik in overeenstemming werd gebracht. In me vrouw A. Oosterwal vond hij de ideale partner, die de onverschrokken Virginia met een geestige bravour. guitig, speels en levendig over het toneel liet dartelen. Voor zover mij bekend een nieuwe aanwinst voor Palvu, waarvan deze vereniging on getwijfeld nog bijzonder veel genoegen zal kunnen beleven. Ook mevrouw J. Scholte j bleek over een rustig-natuurlijke speel- j trant te beschikken, waardoor haar Lucre- tia Otis met een prettige zekerheid werd aangegeven. De dames G. Bunt en T. van j der Laan mochten zich in haar rollen van j de schalkse tweeling - compleet met paar- I destaarten - de nodige uitbundigheid ver- j oorloven, aan welke voorwaarde zij ruim schoots hebben voldaan. Zwakker was me vrouw A. Bijl als juffrouw Umney, die wel licht onheilspellend was bedoeld, doch door haar zonderling monotoon gehouden dictie weinig overtuigend bleef. T. Nierop maak te zijn Hiram Otis volkomen los van de heersende opvatting, dat een Amerikaanse zakenman breed van gestalte, stug en Kei hard moet zijn. Aldus werd hij een sympa thieke pater familias, waarvan de gemoe delijke aard amusant tot uitdrukking kwam A. van Bodegraven had de mallotige Lord Archibald-Archibald voor zijn rekening ge kregen, waarvan de typering» niet altijd even onberispelijk werd volgehouden. J. Eriks slaagde er niet in als de inspecteur van politie steeds voldoende te overtuigen. Hetgeen het succes van deze knappe voor stellingen allerminst heeft geschaad, want het publiek was over stuk en spelers meer dan enthousiast. JAN VAN DAM. DE „WALKAAK", die vorige week Sche- veningeri niet alleen, maar de hele drijf netvisserij in opschudding bracht, deed bepaald geen goed aan de naam van de Hollandse Nieuwe en wie zijn oor even te luisteren heeft gelegd in de kringen van handelaren en reders, zal hebben begrepen, dat men hier heftig gefulmineerd heeft tegen deze aantasting van de zuivere Ne derlandse primeur der eerste maatjesha ring. Men heeft versteld gestaan over het hoogstandje, dat de beide in deze samen werkende firma's uithaalden, maar ten slotte kon daar nog een zekere waardering voor worden opgebracht, al lachten dege nen, die het geval als vakmensen hoorden,, min of meer als de befaamde boer met tandbederf. Erger vond men het algemeem echter, dat het Bedrijfschap zich door han digheid liet vangen en dus min of meer een campagne legaliseerde, die de Hol landse Nieuwe in discrediet bracht. Alle maal verklaarbaar natuurlijk en ook ver weer van het Bedrijfschap is verklaarbaar de praktijk echter moppert hevig over het feit, dat overal deze Schotse import verkocht is al de originele Hollandse Nieuwe: men móest dan ook wel een bij zonder uitgeslapen vakman zijn, wilde men het verschil zien en proeven. Dat er dus zowel door de haringreders als door de handel hartige woorden gezegd zijn, laat zich ten volle verstaan en er is al een suggestie ook gedaan om herhaling vol gende jaren te voorkomen: veertien dagen vóór Vlaggetjesdag alle verse haring, die het land binnen komt, opkopen voor de vismeelfabriek, -te betalen uit een potje, dat hiervoor waarschijnlijk graag door reders en handelaren samen gefourneerd zal worden. Of een streng controle-appa raat hetgeen ons haast niet mogelijk lijkt. Overigens is de Schotse Nieuwe goed koop van de hand gegaan: Vrijdag veertig halve vaatjes voor f 65,en een 160 (onderhands) voor f68,In dat „onder hands" ligt wellicht de sleutel op de vraag, hoe het toch allemaal zo goedkoop kon. INMIDDELS hebben zich in de verse vis- sector de omstandigheden weinig veran deringen voorgedaan: er kwam weer meer dan genoeg makreel, -maar de prijs hield zich stevig en de beste kwaliteiten werden niet verkocht beneden de f 13,tot f 14, Vis werd doorlopend hoog aangeslagen en de hele vorige week is voor de ganse aan voer goed geld gegeven: of het nu schol of schelvis was. de handel bleef happig en zelfs Zaterdag voor Pinksteren ging de goede braad voor een kleine f 30.de hal uit terwijl er toch echt geen schaarste was. Schol II liet zich evenmin kennen met f 30,tot f 33.drie vastendagen waren hier duidelijk debet aan. De tongen zakten iets verder, althans de kleine soorten, als gevolg van het feit, dat de Sylt-aanvoer nu loskomen en de handel dus ernstig reke ning moet gaan houden met de Deense concurrentie. Slips kwamen door het een en ander op een f 1,30 terecht en de enen haalden f 1,80 wat bij een Zaterdagse aan voer van 30.000 kilo in feite nog een prijsje om van te likkebaarden was. Vergeleken bij vorige jaren tenminste. Mag men de in siders geloven, dan zal die treurnis zich dit keer niet gaan herhalen de huidige situ atie is dan ook wel zo gezond. ADVERTENTIE HANDGEWEVEN ROKKEN zeer apart 16.75 Kunsthandel Kennemerlaan 55 IJselmeervissery. Vrijdag werd door 90 vaartuigen op Urk aangevoerd: 3625 pond kuilpaling. prijs f 1.25—f 1.44; 707 pond lijn- aan. prijs f 1.48f 1,95; 52 pond fuikaal. prijs f 1,39; 36 pond bot, oprijs f0.43. per pond en België heeft men eveneens dit korps kun nen beluisteren. Zaterdag, na aankomst, trekt dit muziekkorps door IJmuiden. Het Nationaal muziekkorps van het Le ger des Heils komt Zaterdag 4 Juni een weekend in IJmuiden door brengen. Dit korps, bestaande uit 30 muzikanten (diri gent Bernard Verkaaik) arriveert 's mid dags 4 uur per spoor aan de halte Juliana- kade. De muzikanten zijn officieren, emplöyé's van het Hoofdkwartier en geselecteerde krachten uit plaatselijke korpsen zodat er bijvoorbeeld een aantal kapelmeesters in mee spelen. Het Nationaal muziekkorps heeft niet alleen in ons land een goede naam, maar verwierf ook in het buiten land vele trofeeën. Tijdens een tournée, door hen gemaakt in Engeland, werden de concerten uitgezonden door de BBC. Even eens hebben zij een succesvol tournée ge maakt door Zweden en Denemarken en in 439 bak nest, prijs f2,65f 2.75 per bak van 37'4 kg. Prijzen van Zaterdag. Heilbot 2.50—1.90; gr. tong 2.44—2.00: grm. tong 2,28—1.90; kim. tong 1.84—1.68: kl. tong I 1.841.64; kl. tong II 1.44—1.26: tarbot I 2,40—1.60: zalm 10. per kg. Tarbot IV 32: tongschar 75: kl. tongschar 5552: grm. schol 29: kim. schol 4032: kl. schol I 36-30: kl. schol II 38—17.50: schar 2514: bot 12—8: v. haring 20—10; makreel 1610: gr. schelvis 3527: grm. schelvis 3729; kim schelvis 3330; kl. schc'vis I 33—30: kl. schelvis II 35—20: wijting 32—18: gra gul 4235: midd. gul 4032: kl. gul 40—24: kl. haai 31; kl. wolf 5546: poonries 23—8: kl. koolvis wit 40. oer 50 kg. Gr. kabeljauw 16070: gr. koolvis zw. 1008": gr. koolvis wit 92: gr. leng 90; gr. wolf 112—102. per 125 kg. Aanvoer van Zaterdag. 695 kisten tong en tarbot. 3 kisten heilbot. 10 kisten tong schar en schartong. 385 kisten schol, 70 kisten schar, 70 kisten bot. 150 kisten haring, 2285 kisten makreel. 700 kisten schelvis, 205 kisten wijting, 280 kisten kabeljauw en gul, 5 kis ten leng. 5 kisten haai, 30 kisten wolf. 15 kisten poon. 30 kisten koolvis, 22 kisten diversen. Totaal 4960 kisten. 1t"*«>p'n'iigen van Za'erda" Viking- bank f24 130- Thorina f21 720: MM 210 f4360: i«' ,nna)ol,rc u„.rt KW 20 f3230: KW 7 f 13700; KW 48 f7050: Wegens het grote aantal donateurs heeti KW ]]4 f3240: KW 155 f2619: TX 14 f2500; ..Palvu" de eerste opvoering van „Het LJM 228 f770; AM ]g f2760; KW 71 f1120; spook van Canterville" driemaal in deze RW 56 f1810; KW 128 f470; KW 35 f 580; zaal moeten herhalen, van welke laatste i KW 60 f 600. 's Avonds heeft er een concert plaats in de Goede Herderkerk. Zondag verleent het ensemble zijn mede werking in de bijeenkomsten in de Leger- zaal, aan de Edisonstraat. Zondagmiddag 6 uur laat het korps zich hoi en op het Marktplein. Zoals gewoonlijk bestond er voor de Be- verwijkse groenteafslag op de tweede Pink sterdag wederom een grote publieke be langstelling: velen namen de gelegenheid te baat om de veiling eens van nabij te bekijken, iets waartegen de veilingdirectie geen enkel bezwaar heeft. Gisterenmorgen puilde men letterlijk en figuurlijk de vei- lingbanken en gebouwen uit. De aanwezi gen troffen het in zoverre dat er een vrij grote aanvoer was. want er werd van 9 uur tot 11 uur geveild. De prijzen waren wel niet zoals Vrijdag maar er werd voor een krop sla nog altijd tot 22 cent per stuk be taald. De aardbeien waren goedkopef: een mooi doosje was al te koop voor 85 cent.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 11