IJmuidense „Martha" won de vreemde haringrace van 1955 Kennemer duiven wiekten terug van Corbeil (450 km.) Nieuwe schepen, nieuwe namen Scheveningen lag voor, maar „er was toch geen haast bij Bethlehem-kerk kreeg plechtig haar eerste steen De Loor en Weenink onttroonden de winnaars van 1954 Rode Kruis en volleybal gingen hand in hand Werk aan goudtoren vandaag hervat Wat de vloot ving Nationaal Pinkstertour- nooi van „The Smash" Katwijk kreeg er drie schepen bij Schoolkorfbal in Velsen Vanmorgen in de Vishal en op zee DINSDAG 31 MEI 1955 10 Geen Vel sense penning Meermaar goedkopere haring Aardige demonstratie aan de Kennemerlaan Een goed fundament is een goed gebouw Fi na les Hoogoven-tafelten n is Bij de dames prolongeerde mej. Pie haar titel VVIJ-junioren contra Edmonton „Duinstreek-Zuid" viert eerste lustrum met fokveedag Duits voetbalbezoek aan Castricum Kennemers-junioren tweede in Den I leider 1VAAR ANDERE JAREN op de Nieuwe Tegeltjesmarkt van IJmuiden, in de luwte van het Havenkantoortje, de drommen nieuwsgierigen de eerste haringjager met Hollandse Nieuwe afwachtten en de speculaties over de prijs van de allereerste kantjes zeebanket opgeld deden, waar in vorige lentes de alvast gepavoiseerde rederij-vracht- wagens klaarstonden om de kostbare buit zo rap mogelijk naar de schuren van Katwijk of Scheveningen te brengen, stond nu slechts een kleine schare belang stellenden te wachten op de „Martha", de logger van Pronk, die precies op het mid daguur van Eerste Pinksterdag afmeerde met 45 kantjes Hollandse Nieuwe de eerste aan de Aval weliswaar, maar nauwelijks omgeven met de glorie van de pri meur. Want in de loop van de Pinksterdagen zijn immers ettelijke andere haring jagers binnengevallen en de vangsten zijn vanmorgen in de prille vroegte tezamen afgeslagen, zodat haast geen nut had en slechts het sportieve feit van de overwin ning nog even de sfeer kon ophalen aan die Tegeltjesmarkt. Was het AA'el allemaal normaal gegaan, dan had de SCH. 333 de „Oceaan VII" de race gewonnen, want deze logger lag de „Martha" enkele uren voor en passeerde al om elf uur IJmuiden, maar door de vreemde omstandigheden, waaronder dit jaar met de eerste nieuwe gejaagd werd, kon schipper Jacob Taal rustig doorstomen naar Scheveningen, waar hij om vijf over half twee aankwam met 25 kantjes veertien eigen vangst, elf uit de combinatie. Zondag om vijf uur arriveerde in Vlaardingen de VL. 71 (rederij v. Toor) met de eerste 25kantje vanmorgen om vijf uur kon daar de keuring beginnen, om zes uur is er afgeslagen. De „Martha" heeft niettemin de eerste aangevoerd en reder J. C. Pronk was er toch echt. wel een beetje trots op, toen hij schipper Hendrik van der Plas wel kom mocht heten met de 45 kantjes: in elk geval had hii de Neptunus (KW 45) de loef afgestoken, die met een uur ach terstand en 29 kantjes naar IJmuiden draafde. Met de Bedrijfschapswimpel in top - de IJM 74 veroverde voor de Katwijkse- IJmuidense trawlloggervloot dit jaar de prijs voor de best-verzorgde vangst - draaide de „Martha" tegen twaalven lang- zaam-aan de vissershaven in, daarbij enigszins gehinderd door een wit vlootje plezierboote» van Van der Zwaag, die in de haringhaven moesten zijn, maar zich in het gat vergisten. Schipper Van der Plas had een vlotte thuisstoom gehad na een niet al te vlotte vangst: toen de „Martha" de eerste keer aan schot ging, was het Donderdagmid dag, maar de ochtend daarop heeft noch de IJM 74, noch de rest van de combinatie „Adeco", waarvoor de Martha zou jagen, één braadje haring uit de vleet zien ko men. Zodat er wat deze logger betrof, geen haring aan de wal zou komen vóór de Pinksterdagen, waarop een paar optimis ten aan de kant toch nog altijd heimelijk hoopten. De volgende avond ging het be ter en in de vroege Zaterdagochtend bleek bij de telling, dat de Adeco-schepen samen 45 kantjes uit zee hadden gehaald - de „Martha" zelf ving weer bot - zodat het de moeite van een jacht naar de ha ven waard werd. Om vijf uur in de ochtend van Zaterdag zijn al die vaten overgegeven naar de „Martha", die er snel mee van wiek is gegaan, een 350 mijl voor de boeg van de 56e breedtegraad af, waar schipper Van derTfas tussen de 40 en de 35 minuten de netten had laten schieten voor deze tweede keer. Zender dicht, oren open Met de zender van de radio dicht, maar de oren open hebben de mannen van de „Martha" toen wel gemerkt, dat zij een beste kans maakten de eersten van 1955 te worden, al is er nog wel even stevig gefoeterd over de oneerlijke concurrentie, die de Scheven ingers hen al hadden aan gedaan met de Schotse import-haring, die ontijdig en als onvervalste Hollandse Nieuwe het land in was gegaan. Afhouwer Willem de Mol uit Katwijk De wandelaars die Zaterdagmiddag even bleven staan om naar de volleybal-demon straties, die op het triabas-sportveld aan de Kennemerlaan gespeeld werden, te kij ken, kregen al gauw een busje onder de neus gedrukt, geoffreerd door enkele lief tallige jongedames in Rode Kruis-uniform. Zij hoeven hier echter niet verbaasd over te zijn, want het was nu net de opzet dat deze volleybal-wedstrijden kijkers zouden trekken mot als doel de financiën van het Rode Kruis wat te versterken. De spelers op het veld, die uiteraard van het goede doel wisten, ontging deze Rode Kruis-bedrijvighoid geheel en al, want zij waren te zeer geconcentreerd om hun ver eniging aan (Je overwinning te helpen. De sportieve rivaliteit tussen enkele plaatselijke clubs had tengevolge dat er goed spel te bewonderen viel, wat zo nu en dan zelfs een hoog peil bereikte. Het was daarom des te meer te betreuren, dat „Sportbond", dat te vroeg concludeerde dat zij de overwinning behaald had en in het bezit van de médaille zou komen, deze prijs te elfder ure naar V.G.V. zag verdwijnen, dat gelijk geëindigd was en zelfs een ho gere score behaalde. Er ontstond hierover enig gekrakeel, maar een haastiglijk opge doken rekenmachine stelde V.G.V. zwart op wit in het gelijk, dat hierdoor opgelucht met de eer ging strijken. De uitslagen luidden: V.C.K.Sportbond 0—2; V.G.V.—Kennemers 2—0; V.G.V V.C.K. 20; KennemersSportbond 21; V.G.V.Sportbond 02; Kennemers V.C.K. 2—0. Onder toezicht van Rijkswaterstaat hoopt de firma Gebr. Hogpveen te Zaandam van daag te beginnen met het storten van be ton in de bjj de Noordersluis te IJmuiden liggende werkput, waarmee binnenkort zal worden getracht het goud te bergen uit het bjj Den Helder gezonken s.s. „Renate Leon- hardt". was zijn zeeziekte helemaal kwijt, want nu ging het er toch nog even om spannen - de Neptunus was immers ook gaan sto men en al had men dan wel zo'n flauw idee, dat deze logger achter hen lag, je kimt in de haringrace nooit weten. En dan die SCH 333Maar de Pinksterdagen zaten er aan de andere kant ook weer tus sen, zodat niemand er veel belang bij had de eerste te zijn. Tóch is er volstoom ge varen: 9mijl. Dat het de mannen van de Martha on danks alles even goed heeft gedaan, de primeur van deze jaarlijkse wedren uit het vuur te slepen, laat zich denken en dat er met smaak één van die kantjes is open gemaakt om der wille van de fotograaf, behoorde evenzeer tot het jaarlijks ritueel. Mooie, kleine haring, veel in een kantje, dus pracht-goed voor de handel, die er vanmorgen om zes uur op af is gevlogen: na de keuring kwam de afslag. De prijzen Het was vanmorgen al AToeg dag in de Scheveningse afslag - na de keuring in de hal trokken de handelaren naar de afslag, Avaar de 84 kantjes, die de SCH 333 en de 63 meebrachten van 8 schepen, onder een ietwat matte stemming onder de klok door gingen. De kleine haring bracht het tot f 510 a f 445; de grove soorten waren stukken goedkoper met f 280 tot f 185. Enige fleur werd nog aangebracht door de uitreiking van de jaarlijkse „jagers wimpel" aan de schipper van de SCH 333 door de Stichting Vrije Duindorp. Katwijk schaarde zich in de vroegte rond de kantjes nieuwe van de drie jagers, die Zondag hun maatjes aan de IJmuiden se wal brachten en die per vrachtauto naar Katwijk gebracht werden. Ook hier lagen de prijzen stukken lager dan vorige jaren, toen er meermalen over de duizend gulden per kantje werd neer geteld, maar toen was er dan ook veel minder haring: Katwijk verwerkte toen slech.ts 20 kantjes. De 104 kantjes, die hier op drie piaatsen gekeurd werden, brachten de volgende prijzen op: kleine haring: f 349-f 473, gro ve haring f 237-f 299. In Vlaardingen werd voor de kleine ha ring f 400-f 437 betaald en voor de grove f 185-f 248. De „Martha" besomde vanmorgen, na mens de ADECO-loggers, f 14.000. Katwiik: KW173 2 kantjes, KW50 5, KW 15 2. KW43 5, KW97 5, KW110 1, KW19 3, KW70 8, KW 129 1, KW161 18. KW168 1, KW14 1, KW25 5. KW138 1, KW2 2, KW3 2, KW47 4, KW67 40 (thuisstomend), KW 18 3. KW29 4. KW32 10, KW39 3, KW49 3, KW78 7 en KW 130 5 kantjes. Gemiddelde vangst: 6 kantjes. Afslagbericht: IJM74 45 kantjes, KW36 30 kantjes; KW45 29 kantjes. Nacht van 29/30 Mei: SCH245 8 kantjes, SCH254 2, SCH159 1, SCH229 1, SCH105 3, SCH39 2, SCH5 2, SCH 15 6, SCH130 1, SCH250 1, SCH399 1, SCH36 4, SCH353 1, SCH20 1, SCH223 1, SCH314 1, SCH72 12, SCH124 6, SCH275 1, SCH3 9, SCH14 3, SCH 110 7, SCH121 20, SCH301 13 en SCH 325 4 kantjes. Geen vangst hadden: SCH 87 195 402 412 263 23 104 233 49 236 210 141 284 361 66 81 89 103 123 en 47. Niet gevist hebben: SCH189 8 en 25. Het Velsense gemeentebestuur was niet vertegenwoordigd bij de binnenkomst van de Martha (IJM 74) op eerste Pink sterdag, zelfs al was het dit jaar een IJmuidenaar, die de haringrace won. Door de narigheid, die rond het begin van de nieuwe teelt is ontstaan, beslo- ten B. en W. dit jaar de zilveren legpen- ning voor de eerste in IJ muien aan de •5 wal gebrachte Hollandse nieuwe niet 3 toe te kennen. Na de Martha zijn er Zondag nog drie schepen met zoute haring binnengeko- men: de KW 45 „Neptunus" met 29 5 kantjes en de „Sumatra" (KW 68) met <5 30 kantjes. xxoooocoooooooooooooooooo DOOOQOOOOOOOOOOOOOOOOG Vlaardingen: VL50 geen vangst, VL56 2 kantjes gevangen. Thuisstomend waren: VL61 10 kantjes, VL83 2, VL89 32, VL97 2, VL114 3. VL166 3, VL190 18, VL197 4 kantjes; VL84 en VL 199 geen vangst. Voor de tweede maal sinds haar oprich ting op 17 April 1952 was de Castricumse volleyhal vereniging The Smash Tweede Pinksterdag organisatrice van een nationaal A'olleybaltournooi dat op het b-terrein van de Castricumse sportvereniging CSV, aan de Zeeweg, werd gehouden. Voor een dergelijk evenement Avaren de weersomstandigheden uitermate gunstig en 52 teams, uit Zaandam, Delft, Leiden, Koog aan de Zaan, Haarlem, Den Haag, Bergen. Sneek, Beverwijk, Wormerveer en niet te vergeten van de organiserende vereniging, gaven acte de présence. De teams speelden een halve competitie in poules van vijf zestallen volgens de spelregels van de NeVoBo. Eerst om zes uur kon men aan de finales beginnen en het was ruim 8 uur in de avond toen de voorzitter van The Smash, de heer W. Super, die tevens de algemene leiding had, de prijzen kon uit reiken, aan de volgende teams. Heren A: 1. HWS, Haarlem; 2. Punch, Delft. Heren B: 1. Kennemers, Beverwijk; 2. RKVC, Sneek. Dames A: l.JOV, Voorburg; 2. CARNA, Haarlem. Dames B: 1. Octopes, Alkmaar; 2. HVS, Haarlem. Onder de menie-rode met de nationale driekleur bekroonde spanten van de te bou wen Bethlehemkerk aan de Radarstraat, hadden Zaterdagmiddag een aantal ge nodigden, waaronder burgemeester M. M. Kwint, en een schare belangstellenden plaats genomen, om de eerste steenlegging van het nieuwe Godshuis bij te wonen. In de St. Fjranciscusschool te IJmuiden- Oost zijn de finales gespeeld van het vierde „Holland I" beker tafeltennistournooi onder auspiciën van de Commissie voor Bedrjjfs- ontspaning der KNHS. Aan dit tournooi dat 5 weken heeft geduurd namen ruim 100 enkel-en 50 dubbelspelers deel. In de klasse der competitiespelers pro longeerde mejuffrouw Pie (Corresp.) bij de dames voor de 4e achtereenvolgende maal de titel door haar rivale mejuffrouw R. -Dudink (Brb. sorteerhal) te verslaan. Bij de heren ging de strijd .tussen de bekerhouder 1954 F. de Loor (Brb.Kwal.- afd.) en R. Voogt. (W.W.Bedr.adm.) welke door de laatste na een spannende en mooie strijd werd gewonnen. Bij de verenigingsspelers eiste mejuf frouw R. Dudink (Brb.Sorteerhal) de titel op door mevrouw Albers (Onderwijs) te kloppen, terwijl bij de heren de bekerhou der 1954 C. Dekker (Tekenkamer) ditmaal zijn meerdere moest erkennen in J. Webbe (ETA). Mejuffrouw R. Bosscher (Geneesk.dienst) werd bij de dames beginnelingen eerste en moest haar collega mejuffrouw A. Bakker Na het zingen van psalm 68 vers 10, nam de praeses van de Centrale Kerkeraad van de Hervormde Kerk in de gemeente, ds. D. C. van Wijngaarden, het woord, waarbij hij de oude Bethlehem kerk die onder slopershanden viel, in herinnering bracht. ,-,Wij zullen echter niet in het verleden blij ven kijken", vervolgde de predikant, „maar na de eerste, zal steen na steen verrijzen, waarmede het tweede Hervormde bede huis in IJmuiden-West een feit zal zijn Hij bracht dank aan de leden van de bouwfondscommissie en degenen die bouw steentjes verkocht hebben en de architect en aannemer van het bouwwerk. „Wij zijn hier eigenlijk in de kerk", meende ds. Van Wijngaarden en hij noem de de eerste steenlegging een pauze tussen het leggen van de fundamenten en het verder afbouwen. Een goed fundament be tekent een goed gebouw en hij wilde dit even alleen geestelijk zien. „Wat be tekent bouwen aan een kerk, als God er niet is", zeide ds. van Wijngaarden, voort bouwend op een zinsnede uit de Bijbel: ,,Zo de Heer hier niet bouw, zo tevergeefs bouwt men eraan". Dit gebouw is bestemd door de jeugd en zolang de jeugd er is, is de Kerk niet verloren. „Wij hopen dat Jezus zal meebouwen", zo besloot ds. van Wijngaarden zijn toespraak. Ónder plechtige stilte metselde Anneke Thea v. d. Berg, dochter van één dei- plaatselijke predikanten, hierna de eerste steen in. „Altoos mensen bereid Burgemeester Kwint, die vervolgens het woord voerde, zeide verheugd té zijn over dit moment. „Als er kerken in de gemeente moeten worden, zijn er altijd mensen die bereid zijn hun schouders hier onaer te zetten", meende de burgemeester en hij herinnerde aan de kapitale kerk die ds. Creutzberg deed bouwen en nog altijd als één der fraaiste bedehuizen in Nederland geldt. „Het gemeentebestuur heeft geineend haar waardering materieel uit te drukken in de vorm van een geldelijke bijdrage die circa 15 percent van de kosten zal bedra gen' zeide hij en mr. Kwint besloot met de hoop uit te spreken op een zegenrijke ar-, beid in dit deel der gemeente. De heer Kleiwegt van de classis Haarlem zeide verheugd te zijn dat het binnenkort mogelijk zal zijn het werk van Jezus Christus in dit nieuwe deel der gemeente aan te vatten: deze kerk betekent niet al leen een verfraaiing van het stadsgedeel te maar tevens een dienst aan het volk. Hij noemde het Evangelie een hoeksteen der samenleving. Hierna werden de aanwezigen in de ge legenheid gesteld, tegen een geldelijke bij drage, die de bouw ten goede zal komen, een steen te metselen. Als eerste nam burgemeester Kwint de troffel ter hand. welk A'oorbeeld al spoedig door vele anderen werd gevolgd. Na af loop van de plechtigheid begaven de ge nodigden zich naar het Cultureel Centrum voor het nuttigen van een kopje thee. De 'muziekvereniging „Wilhelmina" ver leende aan deze middag haar muzikale medewerking. Hedenavond speelt een versterkt elftal van V.V.IJ.-junioren tegen een junioren- ploeg uit Edmonton op het Waterloo-ter- rein. De Castricumse fokveevereniging Duin streek-Zuid, welke in Augustus vijf jaar bestaat, zal haar eerste lustrum luister bij zetten met een grote fokveedag. Voor dit doel is het grote weiland van boerderij Het Zeeveld, aan de Herenweg, beschikbaar gesteld, alwaar de leden hun beste fokvee zullen demonstreren. De Duitse kampioen van de Bezirks- klasse, profdivisie, Tuspo Richrath 1869, uit Wuppertal, heeft met de Pinksterdagen een bezoek aan Castricum gebracht als gast van de voetbalvereniging Vitesse '22. De bezoekers werden Zondag om half vier in hotel Meijer door het Vitesse-bestuur begroet en in de avonduren vond in hotel Borst een diner plaats. In de morgenuren van Tweede Pinksterdag maakten de gas ten een duinexcursie, onder leiding van de heer H. J. van Elven, van het PWN. Vitesse '22Tuspo Richrath 1869 35 Richrath heeft slechts één wedstrijd ge speeld. Tweede Pinksterdag kwam het team tegen Vitesse '22 in het veld en het is een wedstrijd geworden die vele be zoekers niet gauw zullen vergeten. Het spel van de gasten was voortreffelijk en de gastheren gaven uitstekend partij. Rechts binnen F. Zonneveld gaf zijn club na een half uur spelen de leiding, maar korte tijd later scoorde de rechtsbinnen van de gas ten, Weck, de gelijkmaker. Na een aarze lend begin begon Richrath beter te spelen, hetgeen werd uitgedrukt in een fraai doel punt van haar midvoor. De rechtsbuiten van de Duitsers maakte kort voor rust het derde doelpunt doch enkele minuten na de hervatting gaf Zonneveld een afgemeten pass naar midvoor H. Eickhof, die onhoud baar inschoot. De beste man in de Rich- rath-voorhoede, linksbinnen Leipertz, Avist evenwel nog twee keer het Vitesse doel te vinden, zodat de bezoekers rpet een vijf drie zege de terugtocht naar Westfalen aan" vaardden. BPV van Corbeil Met 388 duiven nam de Beverwijkse post duivenvereniging deel aan de vlucht van Corbeil, een afstand van 458 km. De lossing was om 9 uur 15 min. en de eerst aan komende duif kwam 's middags om 5.37 uur binnen en de laatste om 6.53 uur. De uitslagen waren: T. Looyen 1, 41, 45, 61, 68 en 75; J, Demmers 2 en 28; T. Grave- maker 3, 62 en 64; .1. Luntz 4 en 50; R. Westrate 5, 31 on 78; P. v. d. Outenaar 12, 19. 29. 36 en 54; E. Verschuren 7; C. Castricum 8. 27. 67 en 74; G. v. d. Winden 9, 11, 16, 33 en 71; C. Zoet 10 en 17; D. Sticnur 13. 15, 22. 30. 47 en 72; D. Joosten 14 en 43; J. Schip per 18 en 59: M. Minneboo 20; D. Philippi 21, 35 en 66; M. Nierten 23; A-. Six 24 en 65; R. du Croey 25; L. H. Kneppers 26 en 37; G. Visser 32; P. Luyt 34 en 46; Ph. v. Minnen 38 en 49; L. Kleyn 39 en 58: C Hoeks 40; H. Beentjes 42. 44 en 77; D. v. d. Bcnd 48: G. de Graaf 51, P. v. Vuuren 52 en 76: S. Teeling 53; C. G. J. Dekker 54; Gebr. Gelderman 55; C. Bleeker 56; M. Koorn 60; H. Gaasenbeek 63; W. Tuyn 69; S. v. d. Kolk 70; P. Dekker 73. Ons Genoegen De Beverwijkse duiven van „Ons Genoe gen" vlogen eveneens van Corbeil. Van de duiven die om 9.15 uur werden gelost, was de eerste om 17.49,06 binnen en de laatste werd om 19.11.45 geklokt. De uitslag yas: W. v. Wijk 1. 12, 21 en 22; J. v. Zutphen 2; Bruins 3, 13 en 20; Fr. Blom- maerts 4 en 11; Th. Kuyer 5, 15 en 19: J. Scheffers 6 en 8; T. Hendriks 7; B. de Smit 9 en 24; A. v. Son 10; Butter de Nijs 14; H. Exalto 16 en 23; B. Traa 17 en 18. De IJmonden De duiven van „De IJmonden" Zaterdag vliegers vlogen van Quievrain af. over een afstand van 237 km. Er kaïn meer van een slechte vlucht worden gesproken. De duiven werden om 13.30 uur gelost en pas om 18.44.41 uur werd de eerste duif geklokt door D. Koffeman. Om 22.00 uur waren er slechts 15 duiven binnen. De uitslag is: Koffeman 1, 11 cn 14; Hoek stra 2 en 8; v. Veelen, Beverwijk 3; v. Sik kelerus 4 en 9; Visser 5. 10 en 12; mevr. De Boer 6; Broekmeulen 7; v. d. Scheer 13; Knapen 15. Volgende week wordt het nationale post- duivenconcours van Noyon af gehouden, over 342 km. ten bate van het Koningin Wil helmina Fonds. De leden van de -postduiven verenigingen kunnen raden in welke pro vincie de hoofdprijs valt en dingen mee naar een televisietoestel cn nog vele andere prijzen. De Luchtpost De Castricumse postduiven-vereniging De Luchtpost heeft met 132 dieren deelgeno men aan de wedvlucht voor oude duiven van Chislain-Hornu, over een afstand van 242 km. De duiven werden om 10 uur gelost en de eerste vijf dieren kwamen op de vol gende tijden binnen: 1. J, Steeman 13.56.47; 2. H. Sanders 13.57.07; 3. G Bielsma 14.00.29; 4. N Bettink 14.01.10 en 5. J. Iloutenbos 14.01.36. Zondag wordt gevlogen van Orléans (een afstand van 553 m.). In écu week tijd is ue Katwijkse vloct ...>als gemeld met drie schepen vermeer derd waarvan er twee in de oorlog ver dwenen vaartuigen vervangen, terwijl de ander in de plaats is gekomen A'an een log- gei, die onlangs naar Noorwegen is ver kocht. De nieuwe aanwinst van de N.V. Rederij C. den Duik, de Nestor KW 101, is Donder dag voor de eerste reis ter visserij ver trokken. Deze fraaie motortrawllogger is gebouwd bij de Scheepsbouwwerf „De Vooruitgang" van D. Joh. Boot N.V. te Alphen aan de Rijn. De rederij C. den Duik telt thans .met de zustermaatschappijen de N.V. „Noordster" en de Gebrs. den Dulk's Handelmaatschappij negen schepen. De „Nestor" is het tweede schip, dat na de oorlog voor deze rederijen is gebouwd. In September 1951 kwam namelijk bij de N.V. Scheepsbouwwerf De Dageraad te Wou- brugge de Willy KW 141 gereed. De „Nestor" is in de plaats gekomen van de Wilhelmina VI KW 101, welke niet uit Duitse dienst is teruggekeerd. De rederij Den Duik is evenwel nog niet op de sterk te van vóór de oorlog. De Eendracht III KW 102 en de Zeearend KW 103 zijn name lijk nog niet vervangen. Wat grootte betreft is de „Nestor" iden tiek aan de verleden jaar bij dezelfde werf gereedgekomen Onderneming III en On derneming IV van de Fa. C. Vrolijk. De „Nestor" meet 256 reg. ton bruto. De leng te over alles bedraagt 40.96 m, lengte tussen de loodlijnen 38.57, breedte 7.22 m en de holte 3.54 m. Beschikken de Onderneming III en IV over een motorvermogen van 450 pk, de „Nestor" heeft een Industrie motor van 525 pk. „Deining" op zee De door de N.V. Meerburg's Noordzeevis serij en Haringexport aangekochte voor malige Amerikaanse motortrawler „Swell" aanvaardde in de nacht van Donderdag op Vrijdag de eerste reis. Zoals bekend heeft dit schip de naam „Deining" KW 8 ge kregen. Deze motortrawler, het grootste schip van de Katwijkse vloot, heeft als voorganger, gehad de motorlogger Petro- nclla Fierman KW 8, welk vaartuig even eens niet uit Duitse dienst terugkeerde. Behalve de verbouwingen, die de schepen hebben ondergaan verkreeg de Fa. Meer burg in 1949 de bij de N.V. Scheepsbouw werf De Dageraad te Woubrugge nieuw gebouwde „De Arend" KW 7. De „Deining" is afkomstig uit de Ver enigde Staten van Amerika en werd in 1936 bij Bath Iron Works te Bath gebouwd. Het schip heeft een brutoinhoud van 324 reg.ton bij een lengte over alles van 43.97 m, lengte tussen de loodlijnen van 40.85 m, breedte van 7.66 m en een holte van 3.73 m. De 6 cyl. Mc. Intos Seymour Corp. Auburn ontwikkelt 750 pk. En de „Zeearend" Over enkele dagen zal de Rederij Joh. Schoonenberg haar zojuist gereedgekomen motorkotter „Zeearend" KW 79 in de vaart brengen. Dit schip komt in de plaats van de naar Noorwegen verkochte motorlogger Wilhelmina KW 79 en met de motorlogger Nelly Maria KW 70 beschikt deze rederij dus weer over twee schepen. De „Zee arend" is een voormalige compositie kot ter, welke bij „De Rietpol" in Spaarndam \'an een stalen huid is voorzien. De afwer king geschiedde in IJmuiden bij de Fa. G. Hoek Zonen. De kotter heeft een inhoud van 70 reg.ton bruto, is 23.30 m lang, 6.29 m breed en 2.43 m diep. De voortstuwing geschiedt door een Kromhoutmotor van 200 pk. Vrijdag en Zaterdag werden op de bij- velden van „Schooneniberg" de jaarlijkse schoolkorfbalwedstrijden gehouden, waar voor ditmaal hadden ingeschreven 12 twaalftallen, t. w. 4 voor afdeling A en 8 voor afdeling B. Over 't geheel bereikten de jongens en meisjes nog niet het spelpeil, dat wel in de schoolvoetbalwedstrijden wordt be reikt. Duidelijk was het in sommige twaalftallen merkbaar, dat er spelers (sters) stonden opgesteld, die wel meer korfbal hadden gespeeld. De wedstrijden van de eerste dag ga ven het volgende resultaat: Afdeling B: OssendorpschoolClara Sternschool' 0-0 (Cl. Sternsehool wint); Theo ThijssenschoolJan Oampertschool 4-1WatervlietschoolBrederodeschool 0-0 (Brederodeschool wint); Adolf v. Nas- sauschoolIr. Krijgerschool 1-2. Werd m afdeling B volgens het afval- systeem gespeeld, met dien verstande, dat de verliezers der eerste ronde nog in de zogenaamde verliezersronde tegen elkaar uitkwamen, in afdeling A speelden de 4 twaalftallen een halve competitie. De eer ste dag waren in deze afdeling de resul taten: St. AdalbertschoolMoerberg- school 0-0; KohnstamschoolJan Ligt- hartschool 0-2. Zaterdag werden de wedstrijden voort gezet. De uitslagen waren: Adeling A: St. AdalbertschoolJan Ligt- hartsohool 0-0; KohnstamschoolMoer- bergschool 3-0; MoerbergschoolJan Ligt- hartsohool 0-2St. AdalbertschoolKohn stamschool 6-0. Het kampioenschap in deze afdeling werd dus behaald door de Jan Ligthart- school met 5 punten. Verder behaalden de St. Adalbertschool, ,de Kohnstamschool en de Moerbergschool resp. 4, 2 en 1 punt. De gedetailleerde uitslagen van de 2de ronde van afdeling B waren: Winnaarsronde: Clara SternschoolTheo Thijssenschool 1-5; Brederodeschool-Krij- gerschooi 2-1. Verliczersronde: OssendorpschoolJan Campertschool 1-3; Watervlietschool Adolf van Nassauschool 0-2. Nog diezelfde dag werden de finales ge speeld. De Theo Thijssenschool won- de winnaarsfinale met niet minder dan 5-1 van de Brederodeschool, terwijl de ver liezersfinale door de Adolf v. Nassauschool met 1-0 van de Jan Campertschool werd gewonnen. De prijzen, die uit médailles bestonden, werden door de heer Rlaauw uitgere;kt. De verliezers in de finales gingen ook niet met lege handen huiswaarts: ze kregen de bal, waarmede de wedstrijden gespeeld waren en waren daarmede dik in hun nopjes. (Geneesk.dienst), evenals het vorig jaar genoegen nemen met de tweede plaats; bij de heren ging de strijd tussen M. Schip- perijn (Voorber.bureau) en K. Houwing (O.B.), de laatste evenals het vorig jaar tot de finale doorgedrongen, maar moest ook ditmaal de eer aan zijn tegenstander laten. In het dubbelspel competitiespelers zegenvierderr mejuffrouw II. Dudink (Brb. Sorteerhal) en mejuffrouw A. Pieters (O.B.) over de winnaars van het vorig jaar mejuffrouw J. Blom (Zuidfabr.) en M. Pie (Corresp.), terwijl bij de heren F. de Loor (Brb.Kwal.afd.) en J. Weenink (H.O.) eveneens de winnaars van het vorig jaar El. Akkerboom en H. Bonke (beiden Centr. mag.) onttroonden. Bij de verenigings spelers behaalde het dubbel C. Dekker (Tekenkamer) en J. Webbe (E.T.A..) de titel door hun tegenstanders P. de Reus en A. Roozing (beiden K.O.) te verslaan. De uitslagen waren: Enkelspel Klasse A Heren: F. de LoorR. Voogt 21—19 18—21 19—21 21—17 16-^21. Klasse B Dames: M. PieR. Dudink 21—12 21—16. Klasse C Heren: C. DekkerJ. Webbe 21—16 16—21 9—21. Klasse D Dames: B. AlbersR. Dudink 17—21 15—21. Klasse E Heren: K. HouwingM. Schip- perijn 14—21 17—21. Klasse F Dames: A. BakkerR. Bosscher 21—14 15—21 21—23. Dubbelspel Klasse A Heren: F. de Loor en J. Wee ninkE. Akkerboom en H. Bonke 2117 22—20 21—19. Klasse B Dames: J. Blom en M. PieR. Dudink en A. Pieters 1521 1321. Klasse C Heren: C. Dekker en J. Webbe P. de Reus en A. Roozing 2113 2117. Aan het einde dankte de heer C. Bone kamp namens de CVB de tournooicommis- sie voor de medewerking tot het welslagen van het tournooi en vond in tegenstelling tot voorgaande jaren direct na afloop der wedstrijden de prijsuitreiking plaats het geen door de tournooileider de heer J. Webbe werd gedaan met een toepasselijk woordje voor iedere prijswinnaar. Twee trawlers Twee trawlers waren vanmorgen aan de afslag met in totaal 1700 kisten vis,' waarvan 1150 makreel. De „Soerabaya" (van 24 Mei) bracht 1250 kisten vis, waarvan 1050 makreel, 100 schelvis, 100 kabpljauw en gul en 100 kleine kisten haring: de „Antje" (van Vrijdag 20 Maart) 440 kisten vis, waarvan 210 schelvis, 40 gul, 70 gr. makreel, 30 d. makreel, 30 dichte wijting, 10 poon, 60 stuks stijve kabeljauwen. Logger- en kotteraanvoer Drie en twintig loggers en acht en twin tig kotters zorgden op deze Dinsdag- markt voor 900 makreel 1100 schelvis, 350 kabeljauw en gul, 10 radio, 180 wijting, 70 scar, 25.000 kg tongen, 600 kisten schol, 30 tarbot, 10 poon en 300 diversen. Voor de export Kabeljauw en grove schelvis en tongen waren vandaag voor export bestemd. Re gels kablejauw maakten f 120 tot f 100, kisten f 100 tot f 140. Grote schelvis ging van de hand voor f 33 tot f 43 en groot middel schelvis van f 27 tot f 30. De grote tong haalde f 2.20, grootmiddel f 1.95 tot f 2, kleinmiddel m 1.70 tot f 1.75, tong I f 1.70 en tong 2 f 1.30. Binnenland in De grote gul deed vandaag f 40 tot f 45, middel f 35 tot f 37 en torgullen f 24 tot f 25. Zwarte koolvis ging weg voor f 90 tot f 95. De kleinmiddel schelvis werd ver kocht voor f 28 tot f 30, pennen f 25 tot f 28 en braadschelvis f 30 tot f 23. De wij ting noteerde f 30 tot f 25, schol 3 f 18 tot f 28, schol 2 f 33 tot f 38 en schol I f 35 tot f 40. De makreel ging van de hand voor f 15.50 tot f 22 en haring voor f 20 tot f 23. Binnengekomen IJM. 79 Soerabaya, 45 De Hoop, 129 Shamrock, 14 Annie, 74 Martha, 3, 22, 272, 31, 11, 52, 5, 78, 23, 206; RO. 15 Antje; RO. 29; AM. 17, 16, 26; WR. 33, 34; KW. 155 Arie, 125 Petronella,107 Jacoba, 166 De Gebroeders, 65 Willy Alida, 17 Arie Nico, 26 Concordia, 169, Aleida, 52 Vrouw Anna, 51 Prinses Margriet, 162 De Vier Gezusters, 76 Excelsior 3, 59 Floris, 89 Willempje, 84 Jan, 57 Dina Marie, 73 Maria Jacoba, 159 Java, 144 Wilhelmina 5, 74 Hette Margaretha, 45 Neptunus, 9 Huber- tha Gerarda, 86 Sumatra, 35, 128, 77, 21, 60, 53, 133, 30, 27, 36, 62, 79, 12, 34. Vertrokken IJM. 10 Maria v. Hattem, 24 Vios, 99 Batavia; SCH. 27 Onderneming 2; UK. 35, 34, 126, 105, 61, 103, 2, 164, 36. 31. 64, 234, 243; TX. 36, 51, 37, 39, 21, 49, 32, 8; EH. 8; KW. 83. Voor de Woensdag Voor de Woensdagmarkt komen twee trawlers. De „AUanwater" (van 23 Mei) voert aan 860 kisten vis, waarvan 245 ge stripte schelvis, 45 gul en kabeljauw, 10 wijting, 45 gestripte wijting, 515 dichte makreel en 150 stuks'stijve kabeljauwen en de SCH. 117 „Onderneming 3" (van 24 Mei) 440 kisten vis, waarvan 300 makreel, 100 schelvis, 40 koolvis en gul, 100 kleine kisten haring, 450 stuks stijve kabeljau wen. Bij opgave van de vangst was de SCH. 117 nog vissende. De D.E.M.- en Kennemers-junioren heb ben deelgenomen aan een juniorentournooi in Den Helder en behaalden een gunstig re sultaat. In de finale bond De Kennemers de eind strijd apn met de junioren van Zaandijk. Er werd met nuléén verloren, zodat zij de eervolle tweede plaats bezetten. D.E.M. speelde om de vierde of vijfde plaats met de W.F.C.-junioren. Het werd een viernul zege voor D.E.M. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 12