Organisatie van een profclub is niet ingewikkeld, maar wel duur Prijscontrole verhindert ver betering van bouwkwaliteit WRICLEY Weinig directors trekken profijt van hun geld Van Breenen gisteren beste Nederlander Nederlandse successen in Italië Hoofdklasse voor de volleyballers Avondvierdaagse 1955 Jaarverslag Nationale Woningraad Ongelijkmatige huurvaststelling WOENSDAG 1 JUNI 1955 8 De leiding Alles in het groot I ran alles en nog wat Geen koude voeten Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Basketballtournooi van Typhoons Sportweekrit op 5 Juni Ronde van Ita[ië Waternolo-zeventallen van Haarlem en Amsterdam Zwemmen A utomobiïisme Lancia voorlopig niet in wedstrijden Vierbonden-tournooi voor de jeugd Sport in 't kort RAuW W oninghouwpolitiek W oning-exploitatie Nieuw verzoek aan China van Hammarskjoeld E. Bomli van NRU jubileert UITERAARD HEBBE.. organisatie van een profclub in Engeland en die van een semi-profclub in Nederland weinig gemeen. In onS land kennen wij alleen nog maar halve beroepsspelers en een betaalde trainer, terwijl in Enge land iedereen, die zijn krachten inzet voor de club, daar financieel beter van wordt. Vandaar ook dat men in Engeland wel degelijk beziet wat nu iedereen precies doet en of er overeenstemming is tussen gedane arbeid en ontvangen oeloning. Het is nu eenmaal een bittere noodzaak net als in iedere andere firma waar het er om gaat de tering naar de nering te zetten en als het kan er nog iets aan over te houden. Iedere beroepsclub in Engeland heeft zijn directors. Het zijn de grote bazen soms drie, soms vijf. maar ook wel twaalf die, indien nodig, het geld fourneren en daar verantwoording voor vragen. Wat zijn dat voor mensen, die directors? Dik wijls hebben zij er als directeuren van grote fabrieken of ondernemingen belang bij dat hun arbeiders een geregelde ver strooiing hebben. En wat is een betere verstrooiing dan het zien van goed voet bal? Zij hebben er dus zakelijke belangen bij een profclub in stand te houden in het district, waarin hun arbeiders leven en werken. Dikwijls ook liggen die belan gen op een geheel ander vlak. Bij een sportief volk als het Engelse vergemakke lijkt het het zaken doen aanmerkelijk om een bekend director van een al even be kende profclub te zijn. Maar geheel daarbuiten zijn er nog zeer velen, die alleen maar geld in een voet balclub steken en niet zo heel weinig alleen omdat zij van het spel houden en het een niet gering belang vinden dat er zo veel mogelijk voetbal gespeeld wordt. Zij beschouwen een succesvolle profclub en wel terecht als een ideaal propa gandamiddel voor de totale beoefening van voetbal. En tenslotte zijn er natuurlijk ook di rectors maar er zijn er heus niet zo veel als men denken zal die een club alleen maar in de running willen zien te houden als er voordelen financiële uiteraard tegenover staan. Deze laatste categorie is wel daarom zo klein, omdat er in het algemeen toch heus niet zo veel wordt overgehouden aan profvoetbal. Ook al in verband met dure investeringen voor wat betreft de accommodatie en spe lersmateriaal. Zijn er wel grote winsten, dan kunnen de directors toch niet meer dan zeven en een half percent als maxi mum-profijt van hun geld trekken. Ver reweg de meesten krijgen nooit iets. De meeste directors^ zo zei een manager mij. zijn alleen maar goede sportsmen. En daar is dan alles mee gezegd. De dagelijkse leiding van een profclub berust bij een secretaris-manager. Hij is de man, die de verantwoordelijkheid draagt. Onder hem komen bij de meeste clubs veel hangt natuurlijk af van de financiële positie twee trainers en twee coaches verschil in functie is er niet, en natuurlijk het kantoorpersoneel. Bij de grote clubs drie tot vier mannen, bij klei nere dikwijls maar één. Er zijn ook nog clubs, die de functie secretaris-manager over twee mensen hebben verdeeld, maar in de practijk geeft dat dikwlijs aanlei ding tot niet geringe moeilijkheden. Buiten al deze employé's zijn er na tuurlijk nog een groundsman, een assis- tent-groundsman en een aantal jongeren - toekomstige voetballers die allerhande werk doen. Tot de vaste staf behoort dik wijls ook een chief-scout, die een vast sa laris heeft de andere scouts krijgen al leen een beloning indien een aanbevolen speler onder contract wordt genomen terwijl hele grote clubs als Arsenal ook nog vaste vakmensen hebben Los aan de club verbonden zijn dan uiteraard nog alleen de mensen, die alleen bij thuiswedstrijden werk doen. Het zijn vooral de controleurs. Arsenal bijvoorbeeld heeft er tientallen. Zij zijn soms tientallen jaren aan de club verbonden, maar hebben nog nooit een wedstrijd gezien. Om nog even op Arsenal terug te ko men. Deze enorme club van Highbury heeft tijdens een wedstrijd ook nog hon derd ordebewaarders rondlopen ieder verdienen zij er duizend gulden per sei zoen mee negentig buffetbedienden en in totaal tachtig andere lieden, die ieder een functie hebben tijdens een wedstrijd. Tot de vaste staf van de Londense club behoren dan verder nog men schrikke niet een schilder, een metselaar, een timmerman, een electriciën en een aantal losse arbeiders. In totaal elf man met een personeelchef. Het kantoorpersoneel bij Arsenal bedraagt niet minder dan vijftig man. De zorg voor de grasmat is in onze ogen weinig normaal. Eens in de zoveel jaar wordt zo gauw het seizoen voorbij is in begin Mei het gehele veld omgeploegd of omgespitf!) en opnieuw gezaaid. Zo gauw het nieuwe gras opkomt kruipen dan de terreinknechten iedere week langs smal le afgezette stroken op de knieën over het veld onj ieder stukje onkruid te verwijde ren. Het resultaat is een prachtige grasmat aan het begin van het seizoen. Arsenal, dat alles in het groot doet, is ook de enige club. die elf betaalde scouts in dienst heeft, die ieder jaar voor een reünie naar Londen komen om de wensen van de vereniging te horen. Natuurlijk kan vrijwel geen club zo'n organisatie in stand houden. Andere clubs uit de eerste divisie zijn al blij als zij hun secretaris-manager vijftien- tot vijfen twintighonderd pond kunnen betalen, hun trainers twaalfhonderd, hun betaalde scout duizend en hun administratief personeel achthonderd pond sterling per jaar. Niettemin lopen ook de kosten bij kleine profclubs vooral de reiskosten aardig op. Veel geld is er natuurlijk ook nodig voor de accommodatie. Het publiek, dat het geld inbrengt, moet verwend worden en dat kost zo nogal iets. De zorg voor de spelers niet minder. Bij de derde divisie club Crystal Palace heb ik eens rond gekeken. Het heeft een overdekte tribune voor vijfduizend men sen. De rest zijn staanplaatsen, in totaal 53.000De manager heeft een eigen werkkamer, de spelers kunnen zich na de wedstrijd of training vermaken in een ge riefelijk clublokaal met clubfauteuils of in de biljartzaal, waarin tevens een radio is en een televisietoestel. Ook verder hebben de spelers alle aan dacht. Er is een dokterskamer met de beste medische instrumenten, masseer apparaten, een hoogtezon en wat al niet meer. Er is verder een kamer met allerhande attri buten, die bij voetbal te pas komen. Schoenen, kousen, shirts en broeken te kust en te keur. Onder de tribune is er verder een zogenaamde shooting-pan een kooi. waarin men tegen een ongelijke muur kan schieten, waarbij de bal in een meestal niet verwachte richting terug kaatst, een gymnastieklokaal met home trainer, wandrekken, ringen en wat al niet meer. Bij deze niet eens zo succesvolle derde divisie club is er verder een kamer voor de directors met alle mogelijke gemakken telefooncellen voor verslaggevers en een omroepcel ten dienste van een radio verslaggever. De voorzieningen bij Charlton Athletic e?n eerste divjsie club ziji* nagenoeg gelijk. Alleen is daar accommodatie voor 80.000 toeschouwers. Bij Arsenal, dat 100.000 mensen kan bergen, is alles nog weer veel meer luxueus. De kleedkamers bij voorbeeld zijn van alle gemakken voor zien. Alles staat altijd voor de spelers klaar. Moeten zij zich verkleden tijdens een koude winterdag, dan wordt onder de teakhouten bank een gedeelte verwarmd ADVERTENTIE HAARLEM De Haarlemse basketballvereniging „Ty phoons" houdt Zondag 5 Juni op het fraaie buiten veld (gelegen op het terrein van de speeltuinvereniging ..Oosterkwartier" aan de Zomervaart) een tournooi, waaraan behalve door teams van de organiserende vereniging nog zal worden deelgenomen door: Antilo pen (Haarlem»; Te Werve (Den Haag) en Argus (Den Haag). Het tournooi begint reeds des morgens om tien uur. terwijl de laatste wedstrijd Anti lopenTyphoons (heren) om ongeveer half zeven zal worden gespeeld. De Motorclub Haarlem houdt een betrouw- baarheidsrit op Zondag 5 Juni. Deze rit, ter gelegenheid van de sporweek gehouden, belooft een evenement te worden. Er zullen vele prijzen beschikbaar worden gesteld. De rit heeft een lengte van 75 km. en gaat over goede wegen. Er wordt om twee uur gestart bij Restaurant Dreefzicht op de Dreef in Haarlem, waar men van 12.30 uur af kan inschrijven. Een lichtwedstrjjd op het veld van Crys tal Palace. Een vereniging, die uitkomt in dederde divisie. In totaal kunnen drie envijftigduizend mensen een plaats vinden op de tribunes. Er zijn maar vijfduizend zitplaatsen. om te voorkomen, dat zij met koude voeten het veld in gaan. Verder zijn er allerhande baden, voor allerhande doeleinden. Niets is te goed voor een voetballer die het Arsonal-shirt draagt. Op wat voor een basis een profclub ook is opgezet, veel geld kost het altijd. Onbe grijpelijk veel geld in de ogen van mensen die altijd maar amateurvoetbal gewend zijn en die nog maar nauwelijks aan semi- profvoetbal kunnen wennen. Als geld het voetbal gaat beheersen wordt het niet alleen een strijd om de sterkste te zijn tussen de witte lijnen, maar ook een strijd daarbuiten op financieel terrein. En dat heeft het profvoetbal in Engeland gemeen met het Nederlandse semi-professiona- lisme. De financieel stèrksten zullen kunnen blijven bestaan, omdat ze de beste spe lers veel kunnen bieden - de zwakkeren alleen als zij binnen zeer korte tijd tot een peil komen dat het publiek ligt en aanvaardt. Alleen dan is een betalende Nederlandse club van de ondergang te redden. Gebeurt dat niet en kunnen en willen die clubs het publiek niet als de Koning erkennen, dan zullen zij er goed aan doen dat nu reeds te begrijpen en er de consequenties uit te trekken. E. KONING De zeventiende étappe van de Ronde van Italië, van Lido di Jesolo naar Triest (150 km.), is gewonnen door de Italiaan Fantini voor zijn landgenoten Nasclmbene en Con té rno. De uitslag luidde: 1. Fantini (It.) 4 uur 30 min. 15 sec., gemiddeld 33.302 km uur; 2. Nascimbene (It.) z. t.; 3 Conterno (It.) z. t.; 4- Keteleer <B z. t.; 5. Gervasioni It.) z. t.; 6. Lauredi (Fr.) z. t.; 7. Caput (Fr.) z. t.; 8. Koblet (Zwits.) z. t.; 9. Carrea (It.) z. t.; 10. De Cock (Belg.) z. t.: 11. Vanu Breenen (N'ed.) z. t.: 12. Sartini (It.) z. t.; 13. Crippa (It.) z. t.: 14. Zuliani (It.) z. t.; 15. Giudici (It.) zelfde tijd als de winnaar 4.30.15; 16. Croci Torti (Zwits.) z. t.; 17. Ciolli (It) z. t.; 18. Ciancola (It.) z. t.; 19. Dotto (Fr.) z. t.; 20. Lazarides (Fr.) z. t.: 27. Maenen (Ned.) 4.30.51: 30. De Groot (Ned.) z. t.: 32. Wagtmans (Ned.) z. t.; 35. Gerrlt Voorting (Ned.) z. t.; 39. ex aequo: grote groep ren ners. waarbij Roks. 4 unr 30 min. 51 sec. Het algemeen klassement na de 17e étappe luidt: 1. Nencini (It.) 84.25.37 2. Géminiani (Fr.) 84.26.20; 3. Magni (It.) 84.27.06 4. Coppi (lt.) 84.27.19; 5. Coletto (It.) 84.28.48; 6. Moser (It.) 84.29.30: 7. Wagtmans (Ned.) 84.29.47 8. Fornara (It.) 84.30.45; 9. Astrua (It.) 84.32.38: 10. Gerrit Voorting (Ned.) 84.35.38; 11 Botalla <Sp.) 84.35.39: 12. Monti (It.) 84.36 46: 13. Van Breenen (Ned.) 84.37.35; 14 Conterno (It.) 84.39.30: 15. Laurédi (Fr.) 84.41.33; 16 Koblet (Zwits.) 84.41.45; 17. Boni (It.) 84.42.14: 18. Gismondi (ft.) 84.43.02; 19. Dotto (Fr.) 84.44.11; 20. Minardi (It.) 84 46.32. De plaatsingen van de overige Nederlan ders in het algemeen klassement luiden: 50. De Groot 85.09.02; 78. Roks 85.37.48; 84. Maenen 85.57.18. Het ploegenklassement der buitenlanders ziet er als volgt uit: 1. Frankriik 889 punten; 2. Zwitserland 936 pnt.; 3. Nederland 1007 pnt; 4. Spanje 1123 nnt.; 5. België 1692 pnt. In het algemeen klassement zijn geen be langrijke wijzigingen gekomen en Neneiri, die voor de eerste maal in de giro meerijdt, bliift drager van de rose trui. De renners hebben nu 17 étappes afgelegd van in het totaal ongeveer 3800 km. Zij hebben nog vier étappes van in het totaal 785 km. voor de boeg. Vandaag is er een rustdag, de tweede in deze ronde. De eerste rustdag werd aan het einde van de zevende étappe in Viarrggio gehouden. De komende twee étannen gaan door een bergachtig ge bied. waarbij de renners in het totaal z<wen bergen moeten „nemen" van 876 tot 22.39 m. hoog. De laatste de „Pordoi", is de hoogste berg uit de hele giro. Tijdens de zwemavond. die als onderdeel van het Sportweek^rogramma op Maandag 6 Juni in'Stoor/g Bad in Overveen wordt gehouden, wordt na afloop van de zwem wedstrijden de waterpolo-steden-ontmoeting HaarlemAmsterdam gespeeld. De opstel ling van de zeventallen is als volgt: Haarlems zevental: doel: Vrugt (HPC); achter: Roozekrans (DWT), Bongertman (HVGB), Tiebbes (HPC); voor: Geurtsen (HPC), J. Paanakker (H'lem). Prins (HPC). Reserves: F. Paanakker (Haarlem). Hoge- land Jr. 'HVGB). Rol (HVGB). Amsterdams zevental: doel: De Bood; achter: Wiltenburg. Storm, Felderhof; voor: Jansen. Smit. Muller. Reserves: Wagenaar. Smits. Fiolet. Tot besluit van de avond wordt een kunst- zwemdemonstratie verzorgd door de kunet- zwpmgroep van zwemclub „Haarlem" onder leiding van mevr. A. HölskenNeve. Aty Voorby en Mars- Kok (Robben) en Geert Jan van Rooy (Aegir) hebben tijdens de Pinksterdagen deelgenomen aan wedstrij den en demonstraties in Milaan en In Turijn. In Milaan won Aty Voorby het demonstratie nummer 100 meter vlinderslag in 1.13.8 wat een evenaring ran het op naam van Mary Kok staande wereldrecord betekende. Mary Kok noteerde 1.13.9. De 66 2/3 meter rugslag leverde eveneens een overwinning op voor Aty Voorby. Zij zwom de afstand in 48.6 sec. Mary Kok tikte als tweede aan in 49.4. De 100 meter school slag werd een gemakkelijke zege voor Mary Kok. Haar tijd was 1.31.1. De Italiaanse Catoretto, die tweede werd. noteerde 1.42. Aty Voorby was Mary Kok ook in het nummer 66 2/3 meier vrije slag de baas. Aty noteerde 42.7 sec. tegen Mary Kok. die als tweede eindigde. 43.8. De Italiaanse Visona werd derde en Asmonti (It.) vierde. Geert Jan van Rooy zegevierde in het nummer 100 meter vlinderslag. Hij liet 1.13.9 voor zich afdrukken. Tweede werd Roman (It.) in 1.14.9 en derde Campa (It.). Ook in Turijn leverden onze zwemsters goede prestaties. A(y Voorby won de 100 meter vlinderslag in 1.14.4, terwijl Mary Kok als tweede aankomende 1.14.7 voor zich liet afdrukken. De 100 meter rugslag won Aty Voorby in 1.18.2 vóór Mary Kok (1.18.4). De 100 meter vrije slag won Mary Kok in 1.09.6. Aty Voorby eindigde als tweede in 1.10.4 en Visona (It.) werd derde in 1.18.4. Bij de heren won Geert Jan van Rooy de 100 meter vlinderslag in 1.12.9. De Italiaan Gallia werd tweede in 1.14.3 en Lombardi 'It.) eindigde als derde in 1.17.9. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Vollevbalbond heeft de nationale technische commissie opdracht gegeven een landelijke hoofdklasse voor te bereiden. Bij wijze van proef wordt voor het komende seizoen in het Westen een hoofdklasse ingesteld; de strijd om het nationale kampioenschap met de diverse voorrondes blijft echter voor het ko mende seizoen nog in de oude vorm ge handhaafd. De oorzaak van het streven om tot een hoofdklasse te komen is een gevolg van het feit dat in vele afdelingen de topploegen van de overige teams zo weinig tegenstand ondervinden dat niet alleen van weinig spanning sprake-is, maar dat tevens de ont wikkeling van het spelpeil geremd wordt. Ook in de afdeling Haarlem vormden HVS. Die Raeckse en CIOS bij de heren en Die Raeckse en Velox bij de dames een klasse anart en konden de overige teams deze clubs maar zelden bedreigen. Het ziet er overigens niet naar uit dat genoemde teams, als zij er eventueel voor in aahmer- king komen, tot de hoofdklasse zouden toe treden. De financiële positie van de Haar lemse clubs laat dit zeker niet toe. In verband met de dood van Alberto Ascari heeft de directie van de Lancia- fabriek besloten haar wedstrijd-activiteit voorlopig op te schorten. Evenwel heeft zij de coureur Eugenio Castellotti gemachtigd om als nrivé rijder deel te nemen aan de Grote Prijs van België In Spa-Francor- chamns op 5 Juni. Tijdens de eerste dag \an collectes ten bate van het fonds ter nagedachtenis aan de ex- wereldkampioen Alberto Ascari in 17.807.950 lire (ongeveer 100.000 gulden) ingezameld. Uit een officieel communiqué van het comité bliikt dat honderdon bewonderaars van Ascari en grote autofabrieken hebben bijgedragen aan de inzameling, die zal duren tot 30 Juni. De Lancia-fabriek stortte 5.000.000 lire (ongeveer 28.000 gulden) in het fonds. De KNVB afdeling Haarlem houdt op Zondag 12 Juni een „Vierbonden-tournooi" tussen de vertegenwoordigende jeugd-elf- tallen van Amsterdam, Den Haag. Haarlem en Noordholland. De wedstrijden worden gehouden in het Keni emer Sportpark in Zandvoort Het programma werd als volgt samengesteld: 12 uur: Amsterdam—Den Haag en HaarlemNoordhclland. 3.30 uur: verlieze-sronde en winnaars- ronde. Dit jaar zal de Nederlandse V.'andelsport Bond voor de twaalfde mgal de Avondvier daagse in het gehele land houden. Deze wandeltochten zullen zowel door de jeugd als door de ouderen worden gelopen op Woensdag 15, Donderdag 16, Vrijdag 17 en Zaterdag 18 Juni. In 1954 werd bijna het aantal van 40.000 deelnemers bereikt. De bepalingen zijn voor senioren, van veertien jaar af als volgt: de eerste drie avonden wordt er per avond 15 kilometer gewandeld en op Zaterdagmiddag 20 kilo meter. (In Haarlem het „ommetje" naar Zandvoort). Voor winkelpersoneel en voor hen, die op Zaterdagmiddag niet kunnen bestaat de mo gelijkheid het parcours van Zaterdag reeds op Dinsdagavond 14 Juni te wandelen, de reeks van vier dagen mag echter niet worden onderbroken. Deelnemers die voor de eerste maal meewandelen ontvangen na afloop het N.W.B.-kruis met lint. Zij, die reeds meer malen met succes hebben deelgenomen ont vangen een cijferschild. Voor de vijfde en tiende maal zal een speciaal kruis worden uitgereikt. Aan groepen van minstens elf personen, de leider inbegrepen, wordt een groepsmédaille aangeboden. Groepen, die reeds meer hebben deelgenomen ontvangen een cijferschild. In Haarlem zal worden ge start bij gebouw „Rosehaghe", Hoofman- straat 12 (bij de Zijlweg). De starttijden zijn voor senioren tussen zes en zeven uur en op Zaterdagmiddag tussen twee en drie uur. Inlichtingen worden verstrekt door de heren: F W. H. F. v. d Wildt, Zaanenstraat 43. W. Chr. de Reus, Spionkopstraat 15, alsmede aan de Kiosk op het Verwulft. Jeugd Avondvierdaagse De laatste jaren is er ook in Haarlem vooruitgang te bespeuren in de deelneming van de jeugd van tien tot en met dertien jaar. Voor deze jeugd gelden speciale bepalin gen. De afstanden zijn voor hen elke avond 10 kilometer, ook op Zaterdagmiddag. De starttijden zijn op de avonden tussen vijf en zes uur zodat de junioren voor donker weer thuis zijn. Alle deelnemers aan de Jeugdavondvier- daagse ontvangen na afloop het speciale N.W.B.-kruis en indien zij reed6 meer heb ben deelgenomen een cijferschild. De groepen ontvangen een groeps-médaille. Ook voor de jeugd is de startplaats bij gebouw „Rosehaghe" aan de Hoofman- straat 12. ADRIE VOORTING ZEVENDE IN N1NOVE. De Relg Edgard Sorgeloos heeft een weg wedstrijd over 180 km. in Ninove 'België) gewonnen in 4 uur 32 minuten, vóór zijn landgenoten Mertens en Munster, die dezelf de tijd noteerdne. De Nederlanders Adrie Voorting werd zevende. Van Dongen eindig de op de veertiende plaats. ADVERTENTIE heerlijk - verfrissend zuivert uw adem goed voor de tanden Op Vrijdag 10 en Zaterdag 11 Juni a.s. zal in de „Harmonie" te Groningen de al gemene ledenvergadering van de natio nale woningraad worden gehouden. Aan het jaarverslag over 1954, dat door de aad is uitgebracht, ontlenen wij het volgende: In 1954 werd met de bouw van 61.284 woningen begonnen, maar doordat het aan tal woningen, dat in uitvoering werd ge nomen. lager was dan het aantal gereed gekomen woningen, waren er aan het ein de van 1954 minder woningen in aanbouw dan aan het begin va dat jaar. Op 1 Janu ari 1954 waren in aanbouw 68.472 wo ningen, op 30 December van dat jaar 60.709 woningen. Nadat in April 1954 het grootste aantal woningen in uitvoering werd genoteerd, namelijk 72.553, daalde dit aantal vervolgens van maand tot maand, kennelijk als gevolg van de goed- keuringspolitiek van het ministerie, die er op gericht was aan de dag tredende span ningen in de bouwnijverheid te vermin deren. Het verslag zegt: „Gedurende 1954 bleek het over het algemeen zeer moeilijk te zijn voor de bouw van complexen woning wetwoningen prijzen te vefkrijgen, die het ministerie van Wederopbouw en Volks huisvesting aanvaardbaar achtte. In de regel dienden de oorspronkelijke projecten in overleg met belangstellende aannemers te worden herzien, opdat een prijs in over eenstemming met de berekeningen van het ministerie kon worden verkregen. De bij deze nadere onderhandelingen gevolgde methoden leidden veelal tot het aanbren gen van bezuinigingen in de bouwplannen, die uiteraard de kwaliteit en de uitrusting van de woningen niet ten goede kwamen. Het verschijnsel heeft het bestuur van de Nationale Woningraad ernstig bezig ge houden. Het secretariaatsbureau en het technisch bureau zijn betrokken geweest bij verscheidene pogingen om plannen voor de bouw van woningwetwoningen gegund te krijgen tegen de voor het ministerie aanvaardbare prijzen. Het bestuur heeft op 31 December 1954 in een brief aan de minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting gewezen op de steeds moeilijker wordende situatie en een poging gedaan om denkbeelden tot oplos sing van de moeilijkheden aan de hand te doen.. Aan het verschijnsel, dat slechts met zeer grote moeite aanvaardbare prij zen voor, over het algemeen sobere, wo ningbouw zijn te verkrijgen, acht het be stuur de omstandigheid niet vreemd, dat voor vrijwel ale andere soorten van bouw werken een stringente contróle op de bouwprijzen ontbreekt. Voor de vele vor men van „particuliere woningbouw", voor overheidsgebouwen, defensiewerken, voor fabrieken en kantoren, theaters, schouw burgen en ziekenhuizen worden de prijzen aanvoord, die de opdrachtgevers, na aan besteding of onderhandeling als gevolg van hun beeroep op de „bouwmarkt" kunnen verkrijgen. Slechts bij hoge uitzondering komt het voor, dat een project niet tot uitvoering komt als gevolg van te hoge bouwprijs. Alleen de woninwetbouw en in iets min dere mate wellicht ook de scholenbouw lij den onder een zeer scherpe prijscontrole, die het uiterst moeilijk maakt de tot dus ver gangbare kwalitet te handhaven en die het feitelijk onmogelijk maakt tot verbe tering van het peil van de na-oorlogse volkswoningbouw te komen. Op de brief van het bestuur heeft de minister in begin 1955 geantwoord, dat in de „curveprijzen", die het departement hanteert, door middel van een aan te leggen marge de officiële stijging van lo nen en prijzen zal worden opgenomen. Uit de in het eerste deel van 1955 opgedane ervaringen", aldus het jaarverslag, „moet helaas worden geconstateert, dat deze op zich zelf verheugende maatregel nauwelijks merkbaar tot verbetering heeft geleid". Over het huurprijzenprobleem zegt het verslag: „In 1954 zijn geen algemene maat regelen uitgevaardigd, die belangrijke wij ziging konden brengen in de grote ver- scehidenheid in huurprijzen voor gelijk soortige woningen. De tendens tot gelei delijke stijging van de huurprijzen der achtereenvolgens gereedgekomen woning wetwoningen heeft zich gehandhaafd. De bouwkosten van de woningwetwoningen zijn langzaam gestegen; de bijdragen in de exploitatie bleven gelijk, zodat het ver schil dus op de huurprijzen moet worden verhaald. Bovendien komt het in steeds toenemende mate voor dat mij tijdens de bouw van de woningwetwoningen nog be sluit tot het op onderdelen iets beter uit rusten van de woningen, dan waartoe men tijdens de onderhandelingen over de mo gelijkheid van gunning had kunnen be sluiten. De kosten voor dit „meerderwenC moeten dan worden goedgemaakt door een „toeslag" op de aanvankelijk vastgestelde huurprijs. Deze methode, waartoe men soms de toevlucht neemt om te ontkomen aan de moeilijkheden, die de officiële prijscontróle oplevert, leidt derhalve tot een niet officiële maar niettemin zeer fei telijke stijging van de bij de toetsing der bouwplannen berekende huurprijzen. Het probleem van de ongelijkmatige huurvaststelling voor de na-oorlogse wo ningwetwoningen zal slechts tot een oplos sing gebracht kunnen worden, indien op nieuw een algemene huurverhoging wordt afgekondigd". De secretaris-generaal der UNO, Dag Hammarskjoeld, heeft er in een nieuwe boodschap aan de premier van commu- nistisch-China Tsjoe En Lai, op aange drongen dat nu ook de andere 11 Ameri kaanse vliegers die op beschuldiging van spionnage in zijn land gevangen worden gehouden, in vrijheid worden gesteld. Op het hoofdkwartier der UNO was men van gevoelen dat het 11-tal, dat tot ge vangenisstraffen veroordeeld werd die va rieerden van vier jaar tot levenslang, stellig zou worden vrijgelaten. De allesbe heersende vraag bleef wanneer China het moment daartoe gekomen achtte. Een der leidende figuren uit de Neder landse radiowereld wordt vandaag gehul digd: Eli Bomli, programmadirecteur van de Nederlandse Radio Unie, aan wie het bestuur van de N. R. U. een receptie in het Hof van Holland te Hilversum aan biedt ter gelegenheid van zijn zilveren ju bileum. Toen de Nederlandse Radio Unie fai 1947 ontstond, werd de heer Bomli be noemd tot hoofd der afdeling muziek. In de jaren, die volgden, is onder zijn leiding het orkest-apparaat geworden tot wat het nu is: een apparaat met driehonderd mu sici en 70 beroepszangers en -zangeressen. Op 1 Januari 1953 werd de heer Bomli be noemd tot programmadirecteur van de N. R. U.; op 29 April van dit jaar zag hij zijn verdiensten voor de Nederlandse radio be loond met de benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. In de monsterwandelwedstrijd van Straats burg naar Parijs over een afstand van niet minder dan 500 km., vielen de meeste deel nemers uit. De Fransman Louis Godart, die blijkbaar een raswandelaar is, won de- wedstrijd met een paar uur voorsprong op zijn naaste concurrent. Deze foto werd ge maakt in de nacht vóór de aankomst in de Franse hoofdstad en toond Godart met zijn zusje. BINNENLAND De tienjarige D. van B. uit Utrecht, is omstreeks vijf uur bij het zwemmen in het Amsterdam-Rijnkanaal verdronken. Een meisje deelde aan een agent mede, dat haar vriendje was ondergedoken en niet meer was bovengekomen. Direct hierna doken vier jongens het water in om te trachten de dren keling te vinden Hun pogingen faalden evenwel. Later is de jongen met een dreg op het droge gebracht. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Het l2-<arige meisje T. M. Schutte is bij de Eerste Bloemdwarsstraat te Amsterdam tengevolge van een aanrijding om het leven gekomen. Zij reed op haar fiets toen een autobus van lijn 14. die in dezelfde richting reed, haar passeerde. Vermoedelijk zenuw achtig geworden begon zij te slingeren en raakte de zijkant van de wagen. Bij haar val kwam zij met het hoofd onder het achter wiel van de bus terecht. Het meisje was op slag dood. De gevreesde koniinemiekte myxoma- tose is thans ook in Utrecht, waar tot heden nog geen gevallen waren voorgekomen, doorgedrongrn. Jachtopzieners hebben reeds op verschillende plaatsen wilde konijnen aangetroffen, die ten gevolge van myxoma- tose waren gestorven. In Doorn en Drieber gen heeft in enkele gevallen deze ziekte ook slachtoffers gemaakt onder tamme konijnen. Ook in enkele andere plaatsen langs de Utrechtse Heuvelrug hebben zich enige gevallen, zij het meer incidenteel van aard, voorgedaan. HAARLEM EN OMGEVING Bazar. On Vrijdag en Zaterdag zal in de modelboerderij Elswout aan de Elswoutslaan in Overveen een bazar worden gehouden ten bate van 'de nieuwe Hervormde kerk in Aerdenhout. De balletklassen onder leiding van Nel Roos van de Muziekschool van de Maatschap pij tot bevordering der Toonkunst komen op Maandag 6 Juni in de Gemeentelijke Con certzaal te Haarlem voor het voetlicht. Ver der treden in deze uitvoering leerlingen op van de zanglerares Akke de Vries en van de pianoleraren Bets Nederkoorn en Peter de Kleer Jubileum. De heer P. F. Logemanu, 'eraar in Duits en Er «reis aan de MT*7 al hier. viert heden zijn •^O-jarig ambtsjubileum. Onderwijzeres. Benoemd tot onderwij zeres aan de Willem de Zwijgeeschool aan de Hertzogstraat in Haarlem mejuffrouw C. van Oers te Ede.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 10