In 20 jaar is een investering van f 100 milliard nodig Panda en de Meester-Klokkenmaker D.D.D Wereldnieuws Chefarine „4" doet wonderen! Rumoer om portefeuille van Culturele Zaken in Nedersaksen v Prof. G. Brouwers sprak over de taak der Nederlandse industrie ucufiiml Jet riUKKlü ocfcteyut om/! De radio geeft Donderdag „Wild politiek verleden" van minister Schlüter wordt niet algemeen gewaardeerd Zoch ió Uet zo J Wrak van vermist vliegtuig op Nieuw Guinea gevonden Zeldzame vogels op Texel Faillissementen Slachtoffer vrijgesproken in Dordtse erfeniszaak „Madjoe" teleurgesteld Postbesteller stal geld uit brieven Nieuw schip voor de K.N.S.M. Kerkelijk Nieuws Huid uitslag Ontwapeningsgesprek in de UNO voortgezet Oostenrijk staat voor grote krachtsinspanning Magnetisme WOENSDAG 1 JUNI 1955 Te Rotterdam heeft het Koninklijk Insti tuut van Ingenieurs zijn jaarvergadering gefc^-ien. YW president van het instituut, ir. L Neher, reikte de gouden Conrad-médaille met oorkonde uit aan de president van de Nederlandse Spoorwegen, ir. F. Q. den Hol lander, voor zijn beschouwingen over de modernisering van de Nederlandse spoor wegen. De secretaris-generaal van het ministe rie van Economische Zaken, prof. G. Brou wers, sprak hierna over „de Industriële expansie van Nederland". Prof. Brouwers betoogde onder meer, dat slechts verdere industrialisatie ons verdere welvaart zal kunnen brengen en ons snel groeiende volk arbeid zal kunnen verschaffen. De laatste twee jaar heeft een in intensiteit toene mende hoogconjunctuur geheerst, die een sterke stijging in productie veroorzaakte. Thans is echter een punt bereikt, waar sprongsgewijze stijgingen in de productie sfeer zeldzamer en in de kostensfeer ontoe laatbaar worden. Slechts een verhoging van de arbeidsproductiviteit kan de pro ductie doen toenemen. Op langere termijn gezien moet, om de productie en producti- viteitsstijging te realiseren, een enorm be drag in het productie-apparaat worden ge- investeerd. De berekeningen van het Cen traal Planbureau leidden tot een indruk wekkend cijfer. In de twintigjarige periode tussen 1950 en 1970 zou een totaal-bedrag in de verschillende sectoren van onze eco nomie moeten worden geïnvesteerd van 100 milliard gulden. Prof. Brouwers zette vervolgens uiteen dat de bevolking van Nederland per jaar met ruim 100.000 personen toeneemt en i dus in 1970 bijna 13 millioen zal bedragen. Om deze bevolking voldoende werk en een redelijke welvaart te geven zal de totale productie van goederen en diensten van 1954 tot 1970 moeten stijgen met 13 mil liard. Wegens de beperkte mogelijkheden de landbouwproductie veel verder te ver hogen zal de verantwoordelijkheid hier voor in de eerste plaats op de industrie komen te rusten. De industriële productie zelf zal dan op grond van deze berekeningen van 1954 af nog moeten toenemen met ongeveer 40 percent. Deze industriële productie zal echter slechts mogelijk zijn, wanneer de industrië le uitvoer, naar hoeveelheid gemeten, stijgt met 35 percent ten opzichte van 1954. Het prijspeil Ten aanzien van het prijspeil zei prof Brouwers dat bij prijsstabiliteit in het bui tenland ook het binnenlandse prijspeil geen verdere stijging meer zou mogen onder gaan. De beperkte loonstijging, die als re sultaat uit de ontwikkeling van arbeids productiviteit en ruilvoet mogelijk is, zou zonder stijging in het prijspeil moeten wor den verwerkt. Nu is het waarschijnlijk, dat het prijspeil in het buitenland niet stabiel zal blijven en dat bij stijging van onze in voerprijzen onder handhaving van de aan genomen ruilvoetontwikkeling een stijging van het binnenlandse prijs- en loonpeil daarop zou kunnen en tot op zekere hoogte zou moeten aansluiten. Er is echter geen aanleiding op deze ontwikkeling vooruit te lopen en onze concurrentiepositie door ver hoging van het relatieve kostenpeil te ver zwakken. Er is integendeel alle aanleiding bij een dergelijke buitenlandse prijsont wikkeling enigermate achter te blijven, wegens de bijzondere activiteit, die wij zullen moeten betrachten om in de strijd met oude en nieuwe concurrenten onze re latieve exportpositie te vergroten. Er is in elk geval geen enkele aanleiding tot een binnenlandse prijsontwikkeling, die de buitenlandse teboven gaat, temeer niet, wanneer men rekening houdt met de loon- en dus kostenstijging, die van een uiteinde lijke huuraanpassing en van de invoering der algemene ouderdomsverzekering het gevolg zal zijn. In de op het ogenblik in binnen- en buitenland op het gebied van lonen en prijzen bestaande situatie zou der halve ten minste de stabiliteit van het bin nenlandse prijspeil zoals dat voor 1954 drie jaar lang het geval was, verzekerd moeten zijn. Alle edities ADVERTENTIE z BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP, 20 TABLETTEN 85 canl ADVERTENTIE BARTELIORISST* HAARLEM TEL 13439 fERD B0LSTR 48 A ÜAM TEL. 717162 Engelse Suède Golfjackets HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws, weer bericht en katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Ge wijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Piano. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33—12.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Zang en piano. 13.45 Platen. 14.00 Metropole-orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Vocaal ensemble. 15.35 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Platen. 17.55 Kamerorkest en solist. 18.30 Fries programma. 18.45 Leger des Heils Kwartier. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal gesprek. 19.35 Platen 20.00 Radiokrant. 20.20 Kamerorkest, vocaal ensemble en solist. 21.20 Platen. 21.30 Gout uit schuim, causerie. 21.45 Platen. 22.05 Tijd schriftenkroniek. 22.15 Orgelconcert. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.- berichten. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws 8.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 De Antwoord man. 11.15 Sopraan en orgeL 11.45 Neder land - Zuivelland, klankbeeld 12.00 Musette- orkest. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Lichte muziek. 12.50 Uit het bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Promenadeorkest. 13.55 Koersen. 14.00 Ca baret. 14.35 Platen. 14.45 Viool en piano. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzen ding. Nederland en de wereld: Z.W.O. en de wereld. 18.00 Nieuws. 18.15 Voor de jeugd. 18.30 Jazzmuziek. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Lichte muziek. 19.45 Buitenlands overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Strijk kwartet. 21.00 Discussie. 21.15 Utrechts Ste delijk orkest en solist. 21.50 Zwerven in den vreemde, causerie. 22.00 Lichte muziek. 22.40 Sportp roblemen. 22.50 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O.) 20.00 Testplaat en platen. 20.15 Actualitei ten en weerbericht. 20.30 Rode Kruisweek. 20.50—21.45 Stoelenproef. BRUSSEL. 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Engelse les. 14.15 Zang en piano. 14.30 Platen. 14.45 Zang en piano. 15.00 Platen. 16.02 Verzoek programma. 16.40 Kinderzang. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Hoorspel. 21.05 Verzoek programma. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermu ziek. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws, feiten van de dag. cn Engelse literatuurgeschiedenis. (Op 224 cn 76 m.). Een vliegtuig van het Amerikaanse zen dingsgenootschap „The Christian and Mis sionary Alliance (CAMA) dat sedert 28 April op Nieuw Guinea is vermist, is op 28 Mei gevonden. Op die dag ondernam van Sentani uit een tweemotorig vliegtuig, dat gehuurd was door de CAMA, een laatste poging om uit de lucht nasporingen te doen. In het voorgebergte van het centrale berg land ontdekte men voorwerpen, waarin het zonlicht weerkaatst werd. Het bleken alu minium platen te zijn, die behoorden tot de lading van het vermiste vliegtuig, ver spreid tegen een kale steile bergwand. Dichterbij gekomen onderscheidde men ook overb'ijfselen van de romp van het vlieg tuig. Van de piloot was geen spoor te beken nen. Het gouvernement van Nieuw Guinea heeft een patrouille uitgezonden, die na met een Catalania van de Militaire Lucht- vaardienst op de Idenburgrivier te zijn ge land, het vliegtuig zal trachten te berei ken. Op Texel is een groep van meer dan tien bijeneters waargenomen. Deze hier te lan de zeer zeldzame vogels broeden voorna melijk in Zuid-Europa en Noord-Afrika. In 'ons land werd er vijftig jaar geleden een gevangen. De vogel is toen aan Artis geschonken. De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 31 Mei de navolgende fail lissementen uitgesproken. De N.V. Bemex Fabrieken te Zaandam. Mauvestraat 9. Rechter-commissaris: fnr. N. Smits. Curator: mr. B. J. Lambers te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de derde, tevens slot-uitdelingslijst is op 26 Mei geëindigd het faillissement van: K. E. A. Stein, hotelhouder, destijds wo nende te Overveen. Bloemendaalseweg 186. zich thans bevindende in het buitenland Rechter-commissaris: mr. N Reeling Brou wer. Curator: mr. A. D. P. V. van Löben Seis te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijsten zijn vervolgens nog geëindigd de faillissementen van: de Handelsvennootschap onder de firma Gebr. Dresselhuizen te Westzaan en haar vennoten: K. Dresselhuizen, J. Dresselhui zen, G. Dresselhuizen en D. Dresselhuizen, allen te Westzaan. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. W. Boers te Overveen. R. J. F. van Schijndel, handelaar en ver huurder van vaartuigen te Koog aan de Zaan. Anemoonstraat 1. Rechter-commissaris: mr. J. A. Bletz. Curator: mr. H. M. C. Dek- huijzen te Zaandam. Zepen getuigen meinedig De rechtbank te Dordrecht heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen de 73- jarige J. L. uit Dordrecht die enige tijd geleden terecht heeft gestaan verdacht van verduistering. Tijdens de behandeling van zijn zaak bleek echter, dat zeven van zijn familieleden, als getuigen in deze erfenis zaak gehoord, een meinedig getuigenis hadden afgelegd. De zaak werd toen ge schorst. L. werd thans overeenkomstig de eis van de officier vrijgesproken. De vereniging vaar oud-onderofficieren van het voormalige K.N.I.L. „Madjoe" hield te Utrecht haar algemene vergadering. Er werd een motie aangenomen, waarin verklaard wordt, dat door de minister van Financiën in de Tweede Kamer op 30 Maart 1955 gegeven garantie-verklaring inzake de Indische pensioenen de verwachting deed wekken, dat nu ook de z.g. eigen pensioenen van oudere categorieën KNIL-imilitairen door de Nederlandse regering zouden zijn gegarandeerd. Aanvankelijk heeft dit tot grote voldoening en erkentelijkheid aan leiding gegeven. Evenwel doet de nadere uiteenzetting van de minister van Finan ciën in een brief aan het hoofdbestuur van „Madjoe"', er van blijken, dat slechts be doeld was te verklaren, dat de Indische wed uwen pensioenen en wezenondersrtanden (voormalige fondspensioenen) door de Ne derlandse regering worden gegarandeerd. Deze garantie is echter intussen wegens de desbetreffende overeenkomst met Indo nesië overbodig geworden. Deze nadere verklaring heeft de te voren gewelkte ver wachting de bodem ingeslagen en doet de ernstige ongerustheid en bezorgdheid bij vele betrokkenen herleven, aldus de motie, De officier van Justitie bij de rechtbank te 's-Gravenhage heeft tegen een 28-jarige besteller van de PTT een gevangenisstraf van een jaar, waarvan vier maanden voor waardelijk geëist, omdat hij zich had schul dig gemaakt aan diefstal van geldsbedra gen uit brieven, welke aan een geestelijke ten behoeve van een kindertehuis waren gezonden. De besteller, die bekende, zei dat hij het geld besteedde voor zijn vrouw, die al zeven jaar ziek is. Van Januari 1954 tot Februari 1955 nam de besteller brieven die aan de geestelijke waren geadresseerd weg, haalde het geld eruit en vernietigde de brieven. Hij ver klaarde dat hij naar schatting tezamen I 200.had weggenomen. Op 14 Juni zal de rechtbank uitspraak 1 doen. Bij Van der Giessens scheepswerven te Krimpen aan de IJssel is het m.s. „Osiris" te water gelaten. Het is het zesde van een serie van tien zusterschepen, waarvoor de Kon. Neder landse Stoombootmij. te Amsterdam in de loop van de laatste drie en een half jaar aan verschillende werven opdrachten heeft gegeven. Vóór het einde van 1956 zullen alle tien schepen in de vaart gebracht zijn. De „Osiris" is een motorvrachtschip met accommodatie voor twaalf passagiers. De bruto tonnage bedraagt ca 3000 ton. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Varik en Heessel D. J. Hul- stijn te Sohildwolde (Gron.) Aangenomen naar Dordrecht (vac. wijlen J. Slok) J. v. d. Velden te De Bilt (U.) Geref. Kerken Deze „pilote", lid van het Vrouwencorps van de Engelse R.A.F., heeft nog nooit gevlogen. Toch is haar werk zeer belangrijk en kan het leven of dood voor een vlieger betekenen: met behulp van een zeer ingenieus apparaat controleert zij n.l. of de zuurstofmaskers voor de piloten en de bemanningen van de vliegtuigen der R.A.F. zonder fouten zijn. BONN (A.N.P.) De benoeming van de van neo-nazLstische sympathieën beschul digde dr. L. Schlüter tot minister van Cul turele Zaken van Nedersaksen wekt steeds meer beroering in universitaire kringen in het land. Ook uit andere delen van Du'ts- land heeft de door professoren en studenten van de oude universiteit van Göttingen in gezette actie tegen Schlüter, die Dinsdag in functie trad, thans steun gekregen. De universiteiten van West-Berlijn en Frei burg hebben hun sympathie betoond met de professoren die hun ambt hebben neer gelegd en met de studenten die in staking zijn gegaan. De rectoren van vier hoge scholen in Nedersaksen hebben het voor beeld van hun collega in Göttingen gevolgd en hebben hun ontslag gevraagd. Zjj wen sen niet samen te werken met de 37-jarige minister, wiens „wilde politiek verleden" hem naar hun mening allerminst geschikt maakt de culturele zaken van het land te leiden. Ook buiten de universitaire wereld brengt het conflict thans deining teweeg. In Erunswijk heeft het vakverbond zich ach- Beroepen te Rilland Bath F. Stoffels, ter de stakende professoren en studenten cand. te 's-Gravenhage; te Rooóeschool S. v. d. Veen, cand. te Groningen. Bedankt voor Onstwedde G. Veeneman te Nes (W.D.). Bedankt voor Arnemuiden J. v. d. Leek te Capelle-Biezelinge Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Maarssen M. Vlietstra te Eemd'ijk. Aangenomen naar Barrhead-Westloek Alberta-CantdaChr. Ref. Ch.) G. H. Polman te 's-Gravenhage-O. ADVERTENTIE Krabben en peuteren maakt de hwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringtdiep in de poriën door. doodt de riel-- tekiemen e.t geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP De vijf grote atoommogendheden Ame rika, Rusland, Engeland, Frankrijk en Canada hervatten hedenavond om acht uur het ontwapeningsoverleg dat op 18 Mei in Londen werd afgebroken na 13 weken van geheime besprekingen. De vijf landen, die eigenlijk een sub commissie vormen van de commissie voor ontwapening van de UNO, schortten hun Londense besprekingen op ter bestudering van een door Rusland ingediend plan, dat onder meer een concessie van het Kremlin behelsde inzake het netelige vraagstuk van de internationele controle-instantie op de ontwapening, alsmede een eis dat alle mili taire bases op vreemd grondgebied - in het bijzonder de Amerikaanse in den vreemde - ontmanteld moesten worden. In feite werd tot een afbreken besloten toen de ministers der grote vier in Wenen bijeen waren voor de ondertekening van het Oostenrijkse vredesverdrag. Men was van mening dat er slechts weinig voort gang zou kunnen worden geboekt tot de bijeenkomst van de regeringsleiders der grote vier die voor medio Juli op het pro gramma staat. geschaard en dit voorbeeld zal, naar het zich laat aanzien, aanstekelijk werken. De sterkste twee partijen van de nieuwe regering van Nedersaksen, de Christelijk Democratische Unie en de Duitse Partij, die voor de benoeming verantwoordelijk zijn, hebben zich tot dusverre onverbloemd voor Schlüter uitgesproken. Minister-pre sident Hellwege, uit Bonn naar Hannover gezonden om daar het roer der landelijke politiek uit de handen der socialisten te nemen, heeft de actie zelfs een gevaar voor de parlementaire democratie genoemd. Hellwege behoort tot de Duitse Partij. Ook de Christelijk Democratische Unie heeft deze koers genomen en zij liet Dinsdag in Bonn verklaren dat het niet aanging, dat een parlement door een universitaire sta king onder druk wordt gezet. Ook de liberale partijleiding in Bonn heeft zich achter Schlüter gesteld, alhoewel deze ook in liberale kringen als een hoogst twijfel achtige figuur wordt beschouwd. Zijn toe treden tot de partij heeft in Nedersaksen indertijd tot het uittreden van een groot aantal oude liberalen geleid. De Vluchte lingen partij in Nedersaksen die eveneens deel uitmaakt van de nieuwe regering, heeft gezwegen. Dit wordt in ingewijde kringen verklaard door het feit, dat deze partij een zekere professor Hunke heeft aangediend als staatssecretaris, alhoewel deze man plaatsvervanger van Goebbels is geweest als gouwleider van Berlijn en een belangrijke functie heeft bekleed in Goeb bels ministerie van Propaganda. Opmerkelijk kalm heeft tot nog toe de in de oppositie gedrongen Sociaal Democrati sche Partij gereageerd, wat verklaard wordt door de omstandigheid dat ook deze partij, teneinde zich in het zadel te kunnen houden, Schlüters liberale partij een bond genootschap heeft aangeboden. Dinsdag heeft de socialistische partij evenwel aan gekondigd dat zij Zaterdag in Berlijn par- tijberaad over het geval zal houden. Schlüter zelf heeft op zeer aarzelende wijze gereageerd en hij heeft de voornaam ste beschuldiging tegen hem niet kunnen ontkennen. Deze luidt dat hij in 1951 als lid der neo-nazistische Duitse Rijkspartij het nationaal socialisme tot „de gezondste 32. Hoog op de steigers rond de klokke- toren waren Panda en de klokkenmaker bezig de poppen op te hijsen. De gemeente secretaris zag dit met groot misnoegen, want deze booswicht hoopte nog steeds, dat de klokkenmaker niet op tijd gereed zou komen, zodat hij hem niets zou be hoeven uit te betalen. Nijdig wendde hij zich tot zijn medeplichtige. „Je bent een vent van nietsGrump", siste hij. „Je zou ervoor zorgen, dat hij een ongeval kreeg en nu zie ik hem gezond en wel aan het werk!" „Ik heb mijn best gedaan", zei Grump. „Ik had een paar prachtige onge lukjes voor hem klaar gemaakt, m maar hij KREEG ze niet". „Dan zorg je nu maar gauw, dat hij ze WEL krijgt"-, snauwde de schurkachtige secretaris. Maar daar hoog op de steiger bleek intussen, dat de bij ziende klokkenmaker geen hulp nodig had voor het krijgen van ongelukjes. „Kom Panda", zei hij tegen een pop, die opge hesen moest worden, „help mij even met der pop ophijsen". Panda, die het andere e.inde van het touw vasthield, keek ver baasd om. Maar voor hij de klokkenmaker op zijn vergissing kon wijzen, trok deze het verkeerde einde met kracht omlaag zodat Panda omhoog schoot en de pop kletterend op de steigerbalk neerbonsde. beweging in Duitsland sedert 1900" heeft verklaard. Een even zwaarwegende beschuldiging tegen Schlüter is overigens dat hij als uit gever voornamelijk bekende nazis aan publiciteit heeft geholpen. Hij gaf onder meer brochures uit van de chef der Gestapo Rudolf Diels, van de nationaal socialisti sche minister-president van Brunswijk, Klagges, van Goebbels, staatssecretaris Naumann en van de Franse anti-semiet Bardeche. Dit verleden maakt Schlüter naar het oordeel van vele Duitse perscom mentaren weinig geschikt om de culturele zaken te beheren, juist het gebied, waarop de landelijke regeringen hun autonomie hebben weten te bewaren. In het maandbericht van de Oostenrijkse Handelskamer wordt over het Oostenrijkse vredesverdrag gezegd: „De uitwerking van het langverbeide staatsverdrag op de Oostenrijkse economie zal zeer ingrijpend zijn. Het land heeft zijn souvereiniteit teruggekregen en daarbij verplichtingen op zich moeten,, nemen waaraan het slechts met inspanning van alle krachten zal kunnen voldoen. Het is derhalve van groot belang, dat men trouw blijft aan de grondbeginselen, waardoor het mogelijk is geweest, de Oostenrijkse economie in de laatste jaren te consolideren en tot bloei te brengen. Een belangrijke factor daarbij is de bevordering van de export. De reeds veroverde afzetgebieden zullen nog intensiever moeten worden be werkt, teneinde de structuur van de afzet in het buitenland te verbeteren en nieuwe markten te ontsluiten. Voorts zullen aan de productiviteit zeer hoge eisen worden gesteld; de onderne mers moeten trachten, door de toepassing van moderne methoden, rationalisering van hun bedrijven en verhoogde afzet hun kos ten omlaag te brengen, om daardoor aan de concurrentie in binnen- en buitenland het hoofd te kunnen bieden. Binnenkort (heden) zal een Oostenrijkse delegatie naar Moskou vertrekken, om be sprekingen te voeren over een handels verdrag met de Sovjet-Unie. Daarmede zal een basis voor het goederenverkeer tussen Oostenrijk en de grootste van de Oostelijke staten zijn gelegd, waardoor het lamd zijn afzetgebied in de Oostelijke sector belang rijk zal kunnen vèrruimen. Oostenrijk zal dan wederom zijn traditionele positie als bemiddelaar tussen Oost en West kunnen innemen." Reclame. Het Franse ministerie van Lucht vaart heeft bekend gemaakt, dat Frank rijk thans beschikt over een projectiel met straalaandrijving van een onge woon soort, dat een maximumsnelheid heeft van 2.600 km per uur. Het pro jectiel wordt met een raket afgevuurd, doch korte tijd later wordt de voort beweging door een straalmotor over genomen. Deze straalmotor is volgens het Franse ministerie weinig meer dan een open metalen pijp met een ver brandingskamer waarin gewone vlieg tuigbrandstof en lucht worden ver brand. De motor is licht en goedkoop en in het bijzonder geschikt voor super sonische vliegtuigen en projectielen, aldus de bekendmaking. Uitweg. De ambassadeur van de Sovjet- Unie in Afghanistan heeft volgens een radio-uitzending van radio-Kaboel een onderhoud van meer dan een uur met de Afghaanse koning, Mohammed Za- her Sjah, gehad. Men neemt aan, aldus AFP, dat de ambassadeur de koning de verzekering heeft gegeven, dat de Sov jet-regering aan Afghanistan de facili teiten voor een handelsweg door het Sovjet-gedeelte van Toerkistan kan verlenen. Afghanistan, dat geheel van de zee afgesloten is, is voor zijn handel met het Westen aangewezen op de ha ven van Karatsji. Tengevolge van de onenigheid tussen Pakistan en Afghani stan ligt het handelsverkeer over Ka ratsji thans stil. Nóg de grootste? De clown Karandasj, die eens beschouwd werd als de grootste clown van de Sovjet-Unie, zal na een afwezigheid van twee jaar weer in Moskou optreden. Velen brachten zijn onverklaarde afwezigheid in verband met zijn grappen, die vaak tegen poli tieke personen waren gericht. „Karan dasj" is een schuilnaam en betekent „potlood". Zijn werkelijke naam is Mi- chail Roemjantsef. Contact. Een Zweedse parlementaire dele gatie bestaande uit 16 leden en aan- gev®erd door de voorzitter van het Lagerhuis Gustaf Nilsson reist vandaag per vliegtuig naar Moskou voor een bezoek aan Rusland op uitnodiging van de opperste Sovjet. De delegatie be staat uit 10 sociaal-democraten en 2 kamerleden van de liberale, de con servatieve en de agrarische partijen. Het gezelschap wordt gecompleteerd met enige journalisten. Café-complot. Gedelegeerden uit 16 van de grootste koffieproducerende landen zijn in New York bijeengekomen om het ontwerpstatuut op te stellen voor een internationaal koffiebureau, dat tot taak zal hebben regulerend te werken voor de wereld-koffiemarkt en de kof fieprijzen te stabiliseren, die' een scherpe daling hebben gemaakt. De ontwerp- commissie, bestaande uit Brazilië, Co lumbia, Mexico en El Salvador, zal ver moedelijk aanbevelen dat ieder land een bepaald percentage van zijn jaar lijkse koffieproductie bijdraagt. Dit zal dan afhankelijk worden gesteld van de toestand op de wereld-koffiemarkt na dat aan de normale vraag voldaan is. Hoger. Het aantal levens dat het verkeer op de Pinksterdagen in de Verenigde Staten heeft geëist, is gestegen tot 372. Verder kwamen in die periode om het leven: door verdrinking 136 personen, door vliegtuigongevallen 11 personen, door verschillende andere ongelukken 53 personen. Het totale aantal doden was 572. In Parijs vielen met Pinkste ren 44 doden. Energiek. Verwacht wordt dat eind van deze of begin volgende week een atoomaccoord voor het vreedzame ge bruik van atoomenergie zal worden ge tekend tussen Amerika en Spanje. Het zal hoogstwaarschijnlijk voorzien in de constructie van een atoomreactor nabij Madrid en de levering door Amerika van de nodige grondstoffen. President Eisenhower heeft Dinsdag op zijn pers conferentie medegedeeld dat de komen de week Amerika met vier of vijf lan den atoomovereenkomsten zou sluiten. Sluiting vóór opening. Enige uren voordat Egypte's premier kolonel Nasser haar geopend zou hebben, is Dinsdag een internationale toeristische tentoonstel ling uitgebrand, die was ingericht in het paleis Loutfalla op het eiland Gezi- reh in Cairo. De oorzaak van de brand was kortsluiting in het Amerikaanse paviljoen. Vele van de inzendingen uit 19 Oosterse en Westerse landen gingen in vlammen op en de aangerichte schade is groot. Er vielen geen slacht offers. HET IS ALGEMEEN bekend dat de magnetische eigenschappen van ijzer aan zienlijk verbeteren door toevoeging van bepaalde metalen, zoals nikkel en cobalt en dat aluminium in de ijzerlegering een zekere magnetische hardheid veroorzaakt, dus zorg draagt dat de magnetische eigen schappen lang behouden blijven. Iedereen die het wel meent met allerlei gebruiks voorwerpen, zal het belang daarvan in zien, want wanneer de magneet van een luidspreker in kracht zou verminderen, gaat de kwaliteit van het geluid achteruit en hetzelfde gebeurt met de fietslamp, waarvan de magneet aan kracht zou verliezen. Nu deden twee Engelsen, Oliver en Sheddon, in 1938 een merkwaardige ontdekking, die er op neer kwam dat staal wanneer dit tijdens een be paalde warmtebehandeling wordt gemagnetiseerd en daarna gelegen heid krijgt langzaam af te koelen, een voorkeursrichting vertoont in de richting waarin het gemagnetiseerd werd. Het mag- neetslaal was door de behandeling eigen lijk een beetje eenkennig geworden, want in de richting waarin het oorspronkelijk gemagnetiseerd was, liet het zich veel be ter magnetiseren dan in de richting die loodrecht daarop stond. Op zichzelf acht u dit misschien weinig belangrijk en in dat geval behoort u zeker niet tot de uitzonderingen, want de ont dekking van Oliver en Sheddon trok des tijds weinig de aandacht, vooral ook om dat de verbetering van de magneten slechts enkele tientallen procenten bedroeg. Toch was dit de eerste stap voor het werkelijk wetenschappelijke en systematische onder zoek van het magnetisme, want by Philips bestond wel degelijk een grote belangstel ling voor het verschijnsel der magnetische eenkennigheid, of anisotropic, zoals de na tuurkundige zeggen. Want danl: zij vele proefnemingen en nauwgezet onderzoek slaagde men er tenslotte in de kwaliteit van magneetstaai zodanig te verbeteren dat met een derde van de hoeveelheid materiaal kon worden volstaan. Het werd dus mogelijk kleinere volumen te bezigen en sterkere magneten te vervaardigen. De resultaten daarvan zijn duidelijk zichtbaar in iedere kamer, waar een radio of luid spreker staat opgesteld, want was het ge wicht van de luidsprekermagneet in 1929 nog 580 gram, momenteel wordt voor een luidspreker van hetzelfde geluidsvolume een magneet van 74 gram gebruikt. Een gewichtsvermindering tot op 1/8 en met de daarmee samenhangen de onderdelen was het na venant. De moderne legeringen, die als ticonal-magneten bekend staan en verhoudingsgewijs een enorme magnetische kracht ontplooien, vinden hun toepassing in de meest uiteenlopende voorwerpen, van kinder speelgoed tot automatische deursluitingen, van auto-asbakjes die tegen het metalen dashbord worden gekleefd tot magnetische filters die fijne afgesloten ijzerdeeltjes uit de circulerende smeerolie vasthouden. Toch zal dit waarschijnlijk slechts het begin zijn, zodra men het doelmatige gebruik van magneten voor de meest uiteenlopende doeleinden zal hebben ontdekt in breder kring dan thans het geval is. Want wat denkt u van borden, waarin een metalen ring is ingebakken, zodat het servies op mailschepen niet van de tafel glijdt? En wat zou het niet handig zijn wanneer een magneetje ons vulpotlood behoorlijk in de borstzak van onze jas gevangen hield, zo dat het er niet voortdurend uitglijdt bij het voorover bukken! Een heel terrein ligt nog braak voor onze uitvinders! En nu de kernsplitsing, waarover we nog wat moeten zeggen. Daarover morgen. H. PéTILLON. Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2