Staatsmanswijsheid nodig om catastrophe te ontgaan Rode Kruis gaat „Slagader- dépot" oprichten Agenda voor Haarlem Vijftig jaar geleden Neo-Destour-leider Bourguiba wacht grootse ontvangst in Tunis Ook een parachutisten-colonne in voorbereiding Algerije een nieuw Indochina Als een tweede Napoleon 3 Ik had alles geprobeerd tegen transpiratie-lucht Examens Gewestelijke landdag voor Rem. Wouwencontact Kort nieuws Straaljagercockpit in Heemstede neergestort Lichtschip „Texel" komt naar IJmuiden Engelse bekroningen voor Van Tubergen Bromfietser stak over en werd aangereden Uit Haarlems Dagblad van 1 Juni 1905 WOENSDAG 1 JUNI 1955 (Van een verslaggever) Binnenkort zal het Nederlandse Rode Kruis zijn achvjteit uitbreiden met twee nieuwe taken: 1. het verzamelen en conserveren van menselijke slagaderwanden, ten dienste der chirurgie, in een diepvries-depot (de z.g. „vaatbank") en: 2. de oprichting van een eenheid parachutisten, bestaande uit 25 geoefende valscherm- springers-EHBO'ers als meest-mobiele onderdeel van de bekende Rode Kruis- colonnes, om nog snellere hulpverlening bij rampen in binnen- en buitenland mogelijk te maken. Het besluit tot oprichting van een „vaat bank" is pas Zaterdag voor Pinksteren ge vallen en is een wereldprimeur op Rode Kruisgebied. De technische voorbereiding van dit plan berust bij de Nederlandse Ver eniging voor Angieologie (prof. Nuboer, prof. Van Ruyven en prof. Berkelbach v. d. Sprenkel), de practische uitvoering bij het hoofdbestuur van het Rode Kruis dat een deel der outillage van zijn moedermelk- centrale in Amsterdam beschikbaar stelt en dat zich tevens belasten zal met de „werving" van slagaders - precies zoals dat gebeurt voor de hoornvlies-centrale van het Rode Kruis. Hoornvlies evenwel kan men van Iedere overledene transplanteren op bevende men sen, doch slagaders lenen zich daartoe slechts indien zij afkomstig zijn van jong gestorvenen. zodat hier als donors hoofd zakelijk in aanmerking komen slachtoffers van ongelukken e.d., die ten tijde van hun overlijden niet ouder waren dan 20 jaar. Om ouders of andere nabestaanden in zul ke gevallen te bewegen de bloedvaten van hun dierbare dode ten algemene nutte af te staan, zal dikwijls een zeer moeilijke taak blijken, maar het succes van de hoornvlies acties geeft het Rode Kruis ho p, dat velen het grote belang van zo'n slasader-„cessie" toch zullen inzien. Want alleen als deze actie aanslaat, zullen vele chirurgische patiënten, die vroeger ten dode gedoemd waren, met de delen van de slagaders van een overledene in leven gehouden kunnen worden. Wat de instelling van een parachutisten afdeling betreft, volgt men het voorbeeld van het Franse Rode Kruis. De opleiding van de candidaten gebeurt door en voor rekening van het Rode Kruis, de Kon. Ned. Vereniging voor Luchtvaart en de Eerste Nederlandse Parachutistenclub. De aan vankelijke sterkte van 12 (later 25) man wordt gestationeerd rodom Leiden en Arn hem, komt onder tactische leiding van het Rode Kruis, en onder technisch commando van de Leidse sportvlieger en parachutist J. ten Cate Brouwer. Tot de oprichting van deze eenheid is in principe reeds besloten kort na de Februari-ramp van 1953, toen het gemis aan dergelijke snelle hulpver lening door de lucht velen noodlottig is ge worden. Ook bij lawine-rampen e.d. in het buitenland zouden parachutisten echter waardevolle diensten kunnen bewijzen en het Nederlandse Rode Kruis wil de nieuwe afdeling dan ook gaarne voor dergelijke calamiteiten in den vreemde beschikbaar stellen. Deze beide nieuwe taken zullen van het Rode Kruis belangrijk hogere uitgaven vergen, waarbij nog komt dat ook de andere activiteiten van de organisatie aan merkelijk uitgebreid en verbeterd dienen te worden. Het hoofdbestuur hoopt dan ook, dat het Nederlandse volk zich tijdens de komende inzamelingscampagne nog vrij geviger zal betonen dan in de voorafgaande jaren, toen de opbrengst gemiddeld 1,1 a 1,2 millioen gulden bedroeg. Dit jaar moet de oogst rond 1 Vi millioen bedragen, wil men het gehele werkprogramma naar be horen kunnen uitvoeren. Behalve de reeds genoemde nouveauté's omvat dit program onder meer: Lectuur-depót Deze omvangrijke Rode Kruisdienst zorgt voor kosteloze lectuurvoorziening van zie kenhuizen in binnen- en buitenland, van langdurig „thuisliggende" bedpatiënten, landgenoten in moeilijke omstandigheden ADVERTENTIE H«|. An. Bosch, Pr. Hendrlklaan, Bloamcndaal, schrijft: Hat was vreselijk vervelend voor Iedereen op kantoor en thuis en vooral als ik uitging. Maar nu ge bruik ik Arrid crème en met reuze resultaat. Nooit meer last van transpiratie en geen spoor van geur meer te bekennen. Fantastisch!" Een beetje Arrid in de okselholten - eenvoudig en vlug. Meteen stopt de transpiratie, geen spoortje geur meer te bekennen. Arrid werkt volgens een geheel nieuw principehet bevat Tranatop, waar door de crème direct bü het aanbrengen tot diep in de onderhuid doordringt. Daarom is het zo afdoende - al is het nog zo warm. Uw oksels blpven fris en droog en bederf van kleren komt niet meer voor. Arrid-crème werkt bovendien verzachtend en ontsmettend. Begin vandaag nog met Arrid. de crème waarvan specialisten hebben vastgesteld dat het anderhalf maal langer, ze kerder en veiliger werkt. Delicaat geparfumeerd, pros f. 1.65. WOENSDAG 1 JUNI Cultura: Ned. Ver. v. Spir. „Harmonia", 8 uur. Parklaan 21: Evangelisatie-samen komst, 8 uur. Concertgebouw: Emigratie avond (Australië), 8 uur. Luxor: Apache". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „The Glenn Miller Story", alle leeft.. 8.15 uur. Palace: „Heidi en Peter", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Drie matrozen in Parijs", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „Papa, mama, het dienstmeisje en ik", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Vlucht uit fort Bravo", 14 jaar, 8 uur. Rembrandt: „There's no business like show business", alle leeft,. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Slavernij in Babyion", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 2 JUNI Dreefzicht: Modeshow, 8 uur. Zuiderkapel: J. Sevensma, 8 uur. Luxor: „Apache", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Obsessie". 18 jaar, 8.15 uur. Palace: „Heidi en Peter", alle leeft., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Lido: „Drie matrozen in Parijs", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Papa, mama. het dienst meisje en ik", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Lassie's grote avontuur", alle leeft., 2.30 uur. „Vlucht uit fort Bravo", 14 jaar. 8 uur. Rembrandt: „There's no business like showbusiness", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: ..Slavernij in Baby Ion'". 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. in den vreemde, sociale instellingen voor de jeugd en voor ouden van dagen, kam pen en woonoorden.In totaal verschafte het depót aan al deze gegadigden reeds 1 Va. millioen boeken en 30 millioen tijdschrif ten, verkregen door schenkingen of door aankoop. Vele uitgevers stellen van al hun nieuwe uitgaven reeds een of meer present exemplaren voor dit doel beschikbaar, maar ook particulieren kunnen meehelpen door hun boeken of tijdschriften portvrij op te zenden (aan „Bark" Den Haag, respectievelijk aan de Rode Kruis Tijd- schriftendienst aldaar) of ze te deponeren in de bekende „lectuurhuisjes", waarvan er thans 200 in honderd gemeenten geplaatst zijn. In de hoofdstad ontbreken deze hok jes nog steeds de wethouder in kwestie heeft er bezwaar tegen. BBC. Het werk van de BBC Bevroren Bot Centrale van het Rode Kruis vordert naar wens. In Juli 1951 opgericht, leverde deze „beenderbank" in 1953 reeds 771 fles sen met gesteriliseerde bevroren kalfsbot- ten en -spaanders aan orthopaedische en andere chirurgen voor transplantaties oo operatie-patiënten. Dat jaar werden er ruim 600 operaties met behulp van kalfsbotten verricht. Thrombosedienst Ter bestrijding van het thrombosegevaar bereidt en "evert het Rode Kruis in samen werking met verschillende universitaire en ziekenhuis-laboratoria middelen ter vertra ging der bloedstolling, welker toediening echter met zeer veel voorzichtigheid moet geschieden. Utrecht, Den Haag en Haarlem profiteren al van zulke thrombosedien- sten, besprekingen met andere plaatsen zijn gaande. Moedermelk-Centrale Ook deze tak van het Rode Kruiswerk redt vele levens, met name van te vroeg geboren kinderen die borstvoeding niet ontberen kunnen. Moedermelk werd in Ne derland in 1945 als eerste land ter Hvereld lyophiel gedroogd waarbij alle waardevolle bestanddelen behouden blijven. Voort bouwend op dit principe stichtte het Rode Kruis in '47 zijn moedermelk centrale, die thans in alle behoeften der premature ba- bies voorzien kan. De kostprijs is 7.50 per liter, maar de melk wordt verstrekt „naar draagkracht": velen betalen slechts 2550 cent, anderen 12.50 per liter. Hoornvlicsbank Na 5 jaar propaganda van het Rode Kruis heeft de hoornvlies-centrale weinig moeite meer om haar taak naar behoren te kunnen vervullen; talrijke blinden met hoornvliestroebeling zijn weer ziende ge worden na een operatie met cornea's van overledenen. Vorig jaar konden honderd patiënten geholpen worden, in de toekomst rekent men op circa 120 operaties per jaar. Rode Kruis-corps De zelfstandige provinciale colonnes van voor de oorlog zijn vervangen door één korps onder eenhoofdige leiding, verdeeld in eenvormige afdelingen. De nadruk ligt op de snelle mobiliseerbaarheid. De totale sterkte groeide aan van 110 colonnes met 3500 mannen en 2700 vrouwen kort voor de oorlog tot 260 colonnes met 7100 man nen en 6100 vrouwen thans. Ruim 2800 leden zullen overgaan naar de medische teams van de B.B. De ervaringen van de oorlogsjaren heb ben aanleiding gegeven tot een nieuw werkschema, dat van andere grondslagen uitgaat dan de EHBO. Inplaats van vol ledige individuele hulp aan gewonden komt bij oorlog en andere grote rampen een meer massale eerste hulp, die vooral ge richt is op het- behoud van zoveel mogelijk mensenlevens. Indeling der gewonden in urgentieklassen, schematisering der nood- behandeling en standaardisering der methoden zal daarbij onvermijdelijk zijn evenals een zo snel mogelijke evacuatie der slachtoffers via een lange keten van me dische teams, die daartoe alle volgens vas te regels van diagnostische en therapeuti sche methoden moeten werken. Om dit mo gelijk te maken organiseert het Rode Kruis speciale cursussen, die reeds door vele art sen en ander medisch personeel gevolgd worden. Rampendépóts Het aantal Rampendépóts van het Rode Kruis bedraagt thans 71 en zal binnen en kele maanden tot 91 uitgebreid worden, die dan alle van het modernste materiaal voor zien zullen zijn. De 12 kringafdelingen die ten dele nog met verouderde outillage werken komen spoedig aan de beurt voor reorganisatie. Bovendien heeft men op vrachtauto's twee mobiele noodziekenhui zen met elk 25 bedden en een complete me dische apparatuur gereedstaan die in nood gevallen binnen enkele uren overal in Ne derland „ingezet" kunnen worden. Ook in internationaal verband in de Liga van Rode Kruisverenigingen en in het Internationale Comité te Genève bouwt ons Rode Kruis voort aan zijn tal rijke humanitaire taken. Het heeft daar bij slechts twee ernstige obstakels te om gaan: het drijven van bepaalde buiten landse invloeden om de politiek binnen te halen (in ons land gelukkig geen probleem) en het welhaast chronische gebrek aan geldmiddelen. Het Nederlandse Rode Kruis is nog steeds een der best-geoutilleerde, modernste en meest-efficiente organisaties in de rij der nationale Rode Kruis-institu- ten. Wil het die eervolle plaats behouden, dan moeten wij allen helpen. Straks ram melen daartoe weer de collectebussen vergeet ze niet! In het Binnengasthuis te Amsterdam is in de loop van de nacht aan zijn verwondin gen overleden een tot nu toe onbekende man die 's avonds omstreeks zeven uur door on bekende oorzaak op de trap onder de Munt toren was gevallen en in bewusteloze toe stand was opgenomen De politie heeft de identiteit van het slachtoffer nog niet kun nen vasts telle.i. Leiden. Doctoraal examen Franse taai-jen letterkunde: mej. A. Kelder te Rijswijk. Doctoraal examen godgeleerdheid: Th. Mid dendorp, Zwitserland Candidaatsexamen II geneeskunde: mej B B.Ekker te Beau- caire (Fr.), mej. E. C. M Hoefsmit te Rot terdam, mej. V. A. van Leeuwen te Leid- schendam. mej. M. te Riele te Scheveningen, mej. J. M. M. Schepman te Voorburg en de heren L Barnard te Meliskerke, D. N. Edel- baum <V. S.), J. H. Houkes te Den Haag, A. A. Kopp (V. S.), P. C. van Lookeren Campagne te De Bilt, R. A. de Melker /te Rotterdam, F. van Peer te Delft en M. Rosen- zweig (V. S.) Doctoraal examen II genees kunde: mej. E. A. M. van Lamoen te Leiden, mej. A. F. W. Lankhorst te Den Haag. mej. G. C. Scheltema te Leiden, mej. A. Wieringa te Dordrecht en de heren R. W. Cobbs <V. S.), F. J. M Heslinga te Den Haag en H. Hylkema te Leiden. Semi-arts examen: J. C. J. Lodder te Leiden en A. H. J. van Loe- r»en Martinet te Oegstgeest. Arts-examen: A. H. Bergink te Den Haag en F. L. Th. Wery te Den Haag. Kerkelijk voorbereidend examen: mej. A. Wilterdink te Leiden. Candidaats examen Nederlandse taal- en letterkunde: C. van Bree te VIaardingen. Doctoraal examen Nederlandse taal- en letterkunde: C. J. J. Korswagen te Den Haag. Doctoraal examen psychologie: J. H. J. Nijssen te Den Haag. Candidaatsexamen psychologie: C. M. Baars te Leiden en H. E. Wassing te Den Haag. Doctoraal examen 9emietische taal- en letterkunde: E. G. Clarke (Ontario, Can.). Utrecht. De heer E. S. J. van Lier, arts, is gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift, getiteld: ..The ionic theory of excitability" (de inonentheorie van de prikkelbaarheid). Groningen. Op een proefschrift getiteld „De complexometrische titratiemethode bij het onderzoek van geneesmiddelen" is ge promoveerd tot doctor in de wis- en natuur kunde de heer J. S. Faber. apotheker, gebo ren te Franeker. De promotie geschiedde cum laude. Doctoraaal examen wis- en natuurkunde: J. K. Groenman. A. Witter, beiden te Gro ningen. Y. A. Sinnema, Heskerdijken. Can didaatsexamen wis- en natuurkunde: J. G. Oldenziel, Nieuwe Pekela, H. Wo'da, Coe- vorden (cum laude). Het Remonstrants Vrouwencontact zal voor Donderdag 16 Juni voor de drie ge meenten Haarlem, Alkmaar en Hoorn een gewestelijke landdag organiseren, welke te Haarlem zal worden gehouden in het Remonstrantenhuis en in de kerk. De samenkomst zal omstreeks tien uur offi cieel worden geopend, waarna eerj korte inleiding volgt over het thema van de land dagen: Wat verwachten wij van onze ge meente en wat vraagt zij van ons? Na de inleiding heeft een bespreking in discussie groepen plaats. Er is vervolgens een gemeenschappelijke broodmaaltijd. Daarna vertrekken de deel neemsters om verschillende wandelingen te maken. Men kan kiezen uit een vijftal wan delingen die leiden naar het centrum van Haarlem, gevolgd door een bezoek aan het orgelconcert in de Grote Kerk, het Frans Hals- en het Teylermuseum of het museum Van Looy of men kan met de bus naar het openluchttheater in Bloemendaal en daar tevens het wandelpark bezoeken. Om onge veer half vijf zal deze landdag worden ge sloten. De Tunesische leider Habib Bourguiba die jaren in ballingschap in Frankrijk heeft doorgebracht, is teruggekeerd naar Tunis. Hier zien we hem bij het vertrek uit Parijs, vergezeld door de Algemeen Secretaris van de Arbeiders Groep, Ben Salah (rechts). De directeur ledenvoorlichting van de ANWB, de heer H. Rienstra. heeft Dinsdag in tegenwoordigheid van een aantal autori teiten het nieuwe kantoor van de ANWB te Arnhem geopend. Het was voor de vijfde maal. dat de ANWB in Arnhem een nieuwe en weer grotere behuizing betrok. (Van onze correspondent in Parijs) De toestand in Algerije en indirect in heel Frans Noord-Afrika wordt by de dag zorgwekkender. Hoe alarmerend de positie van F'rankryk daar dreigt te wor den, blykt al wel uit het feit dat de rege- rng de beslissing heeft genomen twee vol ledig extra divisies naar de overzijde van de Middellandse Zee te sturen, divisies die ten koste gaan van de militaire verdedi- gingskraeht van Frankrijk en Duitsland en dus van West-Europa, zodat door die troepenverplaatsing ook een XAYO-pro- bleem wordt opgeworpen. Premier Edgar Faure heeft al nadruk kelijk verklaard dat voor zijn regering de verdediging van de Franse posities in Noord-Afrika zwaarder moest wegen dan de algemene verplichtingen in Atlantisch verband. Het Atlantisch opperbevel was overigens uiteraard tevoren van dit besluit verwittigd. Maarschalk Juin, die Atlan tisch bevelhebber van de centraal-Europese sector is, was trouwens bij alle interne be sprekingen inzake Noord-Afrika intiem be trokken en persoonlijk heeft hij deze be slissing van de regering dus zeker met zijn autoriteit gedekt. Verscheidene tekenen wijzen er intussen op dat het gevaar groot is dat in Algerije de weg wordt ingeslagen, die in Indochina tot de bekende tragische ontknoping heeft gevoerd. Er zal zeker een ongewone staats- manswijsheid nodig zijn om te voorkomen, dat men bij deze ontwikkeling verzeild ge raakt in de poel die via een kortzichtige semi-koloniale politiek tot binnenlands ter rorisme leidde en van terrorisme naar een militaire krachtproef. Juin wil vechten Onder de Franse .colons" in Noord-Afri ka gaan sedert enkele weken nieuwe stem men op die roepen om nog meer doortas tendheid van de zijde van het gouverne ment. Het Algerijnse nationalisme is inder daad tot weerzinwekkende wreedheden in staat gebleken, en dagelijks vallen er nieu we slachtoffers, vooral onder de Europese bevolking, maar men moet vrezen dat on der „doortastendheid" in deze monden vooral wel wordt verstaan een slag met de militaire vuist op tafel. Zo'n slag als in 1915 op Guelma in Algerije neerkwam en toen twaalfduizend mensenlevens kostte. Velen, ook in Parijs, zouden er voor voelen maarschalk Juin, die net uit Algerije is te ruggekeerd, met die taak te belasten. Ook doet een vroegere suggestie weer opgang om Juin met de volledige militaire en bur gerlijke macht in de drie gezamenlijke Franse Noord-Afrikaanse gebiedsdelen Algerije, Marokko en Tunesië te bekle den. Frankrijk is militair waarschijnlijk nog wel mans genoeg om in Noord-Afrika een Dinsdagmiddag omstreeks tien minuten voor drie werden de voorbijgangers op de Zandvoortselaan in Heemstede opgeschrikt door een hoeveelheid metaal en vergruizeld glas die uit de lucht kwam vallen. Een Nederlandse straaljager, welke tegelijker tijd boven de Lanckhorstlaan en Zand voortselaan in de richting Zandvoort had gevlogen, maakte rechtsomkeert en ver dween in Oostelijke richting. Bij onderzoek bleek, dat de cockpit van deze van de vliegbasis Twenthe afkomstige straaljager was losgeraakt en gevallen. De piloot is na dat voorval naar zijn punt van uitgang teruggekeerd, waar hij behouden is geland. In Heemstede werd niemand door de neerkomende vliegtuigonderdelen ge troffen. Van de zijde van de vliegbasis Twenthe deelde men ons mede, dat men nog geen aanwijsbare oorzaak van het ongeval ge vonden heeft. De meest waarschijnlijke verklaring luidt, dat in de „hoed" van de cockpit, welke uit plexiglas is vervaardigd, een zwakke plek heeft gezeten. Door de luchtdruk is een gat ontstaan, hetgeen de algehele vergruizeling van de glazen koe pel tengevolge had. Een andere mogelijk heid is, dat een scherp voorwerp het glas heeft geraakt, maar een dergelijke toe dracht kwam nog nimmer voor. De piloot wordt tegen de gevolgen van een dergelijk evenement beschermd door een speciale bril en een mondstuk. Intussen vond men het op de vliegbasis een staaltje van grote bekwaamheid van de piloot, dat hij zijn toestel in moeilijke omstandigheden in Twenthe behouden aan land heeft weten te zetten. eclatante overwinning tegen zijn natio nalistische tegenstanders te kunnen boe ken. Maar er behoeft geen enkele twijfel over te bestaan, dat het een Pyrrhus- overwinning zal blijken te zijn. Een korte periode van ogenschijnlijke kalmte op basis van vrees zou zich spoedig moeten wreken, omdat de vrees nu eenmaal elke oprechte samenwerking in de toekomst ondergraaft. Het gewelddadige optreden in 1953 tegen de vroegere sultan van Marokko onder verantwoordelijkheid van Bidault had voor het oog ook enige rust geschapen, maar in werkelijkheid werden de tegen stellingen alleen nog maar gecompliceerder en verder toegespitst. Vietnam is al even min een voorbeeld dat tot navolging zou kunnen inspireren De vraag is voor het moment echter of er nog een andere uitweg bestaat. Van Parijs uit valt de .vraag niet te beant woorden. Men kan hier voor het ogenblik alleen maar vaststellen, dat een eensge zinde samenwerking van alle meer ver lichte verantwoordelijke Fransen nodig zal zijn om in de komende weken in Algerije een naderende catastrofe nog te vermijden. MARSEILLE (United Press) De lei der van de Tunesische Neo-Destour partij, Habib Bourguiba. die drie jaar in Frankrijk in ballingschap heeft vertoefd, is Dinsdag met het stoomschip „Ville d'Alger" uit Marseille vertrokken met bestemming Tu nis. Nu Zondag het verdrag over zelfbe stuur tussen Frankrijk en Tunesië is ge tekend, is zijn terugkeer mogelijk gewor den. Op de kade werd hem uitgeleide ge daan door een grote groep juichende Tune sische studenten. Drie Tunesische minis ters, waaron Mongi Slim, begaven zich met Bourguiba aan boord. Nationalistische bronnen in Tunis hebben voorspeld, dat de terugkomst van Bourguiba in Tunesië aan leiding zal worden voor een enorme natio nale en nationalistische demonstratie, die zelfs Napoleons terugkeer van Elba in de schaduw zal zetten. Bourguiba werd door de Franse autori teiten gearresteerd in Januari 1952, toen de anti-Franse relletjes in Tunesië op hun hoogtepunt waren. Hij werd eerst verban nen naar een klein eiland voor de Breton se kust. maar later op initiatief van ex- premier Mendès-Franse overgebracht naar een kasteel ten Zuiden van Parijs in het kader van de onderhandelingscampagne, welke Mendès-France verleden jaar zo mer met betrekking tot de Tunesische eisen voor volledige autonomie inzette. Woensdag zal Bourguiba weer voor het eerst voet op Tunesische bodem zetten en ter gelegenheid daarvan zullen volgens bovengenoemde bronnen meer dan 300.000 Tunesiërs naar de haven „La Goulette" trekken waar Bourguiba zal aankomen. Dinsdagavond zijn reeds vele duizenden per trein, per bus. per vrachtauto of te voet in de stad Tunis aangekomen. Naar schatting zijn uit het binnenland ongeveer 80.000 mensen te voet, te paard of op ka melen de stad binnen gekomen. Een hele armada van vissersboten heeft zich in de haven verzameld. De scheepjes, die alle de Tunesische vlag in top hebben, zullen de Ville d'Alger" in volle zee tegemoet varen en het schip naar „La Goulette" escorteren als eerbewijs aan de 53-jarige voorzitter van de Neo-Destour (nieuwe grondwet partij), die, toen onlangs de Frans-Tune- sische onderhandelingen op het laatste mo ment dreigden te mislukken, door zijn be middeling de onderhandelingen toch nog in een succes wist om te zetten. Voor zijn vertrek drong Bourguiba er nog bij zijn „Tunesische broeders" en „Franse vrienden" op aan om de veten uit het verleden te vergeten en een nieuwe vriendschap op te bouwen op basis van de onlangs gesloten autonomie-conventies. Na aankomst in „La Goulette" zal Bour guiba allereerst per auto naar de oude stad Carthago rijden, waar hij besprekingen zal voeren met de formele heerser over Tunesië, Bey Sidi Hohammed Al Amin Pasja. TUNIS. Ongeveer 20.000 man van de Neo-Destour-veiligheidsdienst, in glimmend witte uniformen gestoken, waren op de been om de naar schatting 300.000 Tune siërs, die zich in de haven van Tunis, La Goulette, en langs de wegen naar de stad verdrongen, in toom te houden. Van inci denten in de stad met zijn bevolking van 600.000 zielen wordt geen melding ge maakt, maar uit veiligheidsoverwegingen waren 10.000 man Franse troepen rond de Europese sector samengetrokken. Volgende week Dinsdag zal het inter nationale kustverliehtingscongres, dat mo menteel in Scheveningen bijeen is, een excursie naar IJmuiden maken. Er wordt een bezoek gebracht aan de kustwachtbun ker, de vuurtoren en aan het lichtschip „Texel", dat voor deze gelegenheid lig plaats in de IJmuidense haven kiest. Vrij dag 3 Juni komt de „Texel" naar IJmuiden, na 'n opknapbeurtje in de haven van Den Helder te hebben ondergaan. Onder de titel Pinkster-Drie" werd Dinsdag in de grote zalen van Bellevue te Amsterdam de finale landskampioenschc. ppen voor kappers gehouden. De fotograaf maakte deze opname van de „technische ijzer-ondulatieEen manier van onduleren die uit de tijd is volgens de kappers, maar die elke kapper moet kennen. Op de de vorige week gehouden bekende Chelsea-show van de Royal Horticultural Society te Londen werden de volgende gewassen, ingezonden door de N.V. C. G. van Tubergen te Haarlem, bekroond. Een onderscheiding verwierven: Bloo- meria aurea, een zeldzaam gewas uit Cali- fornië, met grote gele bloemen en Tritonia Prince of Orange, met zuiver oranje bloe men, een eigen aanwinst der N.V. C. G. van Tubergen. In de vroege ochtend van Dinsdag werd de 59-jarige Haarlemse bromfietser J. B. B„ komende uit Haarlem, bij het over steken van de Rijksweg naar Velsen nabij de Slaperdijk door een achteropkomende auto aangereden. B. stak daar onverhoeds de weg over en de automobilist kon de man niet meer ontwijken. Hij sloeg over de auto heen, kwam via de motorkap en het dak op de weg terecht en moest met een ge compliceerde linkerbeen-breuk en een her senschudding naar de Joannes de Deo wor den vervoerd. Meer vluchtelingen uit Oost-Duitsland Het aantal vluchtelingen uit Oost-Duits land naar het Westen heeft in Mei 12.683 bedragen, tegen 10.325 in April. Van de vluchtelingen die in Mei over de zóncgrens kwamen waren 3400 jongelieden, die zich wilden onttrekken aan de dwang om dienst te hemen in het politie-leger van de Sovjet- zóne. Do communistische jeugdorganisatie en de Oost-Duitse communistische vakbond hebben onlangs hun statuten zodanig ge wijzigd dat zij het dienstnemen in het po- litielcger als een plicht beschouwen. Driehonderd spoorwegexperts naar Amsterdam Van 2 tot 16 Juni zullen vertegenwoor digers van 22 merendeels Europese spoor wegmaatschappijen te Amsterdam bijeen komen om te beraadslagen over tal van gemeenschappelijke belangen. Deze vergadering, die jaarlijks in een andere Europese hoofdstad wordt gehou den, is belegd door de Union internatio nale des chemins de fer. In totaal zullen ongeveer 300 afgevaar digden de bijeenkomsten die in het Insti tuut voor de tropen zullen worden gehou den, bijwonen. AMSTERDAM. Van het Leidsche- plein zijn niet minder dan 28 automo bielen vertrokken om een betrouwbaar- heidsrit te maken door ons land. De reis duurt drie dagen. Den eersten dag gaat het van Amsterdam naar Maastricht, den tweeden van Maastricht naar Leeuwar den, en den derden van Leeuwarden naar Den Haag. Elke auto krijgt een controleur mee, die opteekent hoe lang de wagen oponthoud heeft en waarvoor. Na den wedstrijd wordt dan door vergelijking bepaald welke wagen den geheelen rit met de minste fouten en haperingen heeft gemaakt. Daaraan kan het publiek zien wat het beste fabrikaat is. Elke contro leur heeft er ook op te letten dat de geoorloofde snelheid niet overschreden wordt. Dat is verstandig ingezien, want de auto is nog verre van populair bij het publiek. De wandelaars worden naar de kanten van den weg gedrongen; het midden is niet veilig meer. Moeten wij daarom den auto verwenschen en hem een duivelsch monster noemen? Och. wat zou het ons baten! Den geest des tijds kunnen wij toch niet keeren!

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5