Knap óp die kale schutting met Baitenbiits Leliekwekers tonen belangstelling voor ziektebestrijding De blauwe Gomboom Clowntje Rick Techni-Show te Utrecht door dr. Kramer geopend Architect leeft onder „fiscale curatele" Schoolkorfbal in Haarlem Acteur Theo Frenkel vandaag overleden <=ÏBrieven aan de redactie Vrijspraak voor onder wijzeres die lastig kind sloeg De „Akademie" ontwijkt vraag over atoomgevolgen WOENSDAG 1 JUNI 1955 Verdacht van ontduiking Onthulling atoomgeheimen op Geneefse conferentie Zes spelers Go Ahead bedanken voor club Ernstig ongeluk te Leiden opnieuw voor het hof Nachtelijke motorrit eindigde met ongeluk Fusie in Helmond gaat niet door Burgerlijke Stand van Haarlem Voor de kinderen Formosa blijft koppig Reactie uit Moskou Examens FEUILLETON Door Dorothy Quentin (Van onze correspondent in de bollenstreek) Het gaat blijkbaar goed met de lelie kwekers, want er waren er Maandag maar een twintigtal naar de vergadering van de vereniging „De Lelie" gekomen, die in het Krelagehuis onder voorzitterschap van de heer C. Broeze werd gehouden. Of komt het, omdat men zo weinig van de vereni ging hoort? Inactief is mij beslist niet ge weest, want het bestuur heeft intern hard gewerkt. In Aalsmeer zijn broeiproeven genomen, die uitstekend slaagden. Er was zeer veel uit te leren. Ook dit jaar kwamen weer klachten binnen over lilium regale, die niet bloeide. Ze bleken te oud te zijn. De directeur van de tuinbouw heeft een werkcommissie, die het werk van de vele onderzoekingen op leliegebied zal coördi neren, want er valt nog heel wat te dokte ren aan dit gewas. Prof. dr. E. van Slogte- ren is voorzitter van deze commissie. Het aantal leden stijgt, ook al omdat men meer gaat samenwerken met de leliekwe kers in „de Noord". Er zijn thans 242 leden, d.i. 137 meer dan in 1953. De heer Limburg kon geen Keuringsver- slag uitbrengen, omdat hij niet wist dat er een jaarvergadering zou worden gehouden. Hij beloofde het aan de vakbladen toe te sturen, zodat de kwekers toch komen te vernemen van de werkzaamheden van de zich uitbreidende keuringsdienst. De bestuursverkiezing verliep bijzonder vlot. Er waren drie candidaten. de heren Fred. Singer, Dirk Jonker en Piet Schou ten, voor drie vacatures. Er behoefde niet gestemd te worden. Wel voor een voorzit ter, want de heer Broeze treedt af. De heer D. Jonker uit Andijk wordt nu praeses en hoofdbestuurslid. De Plantenziektenkundige Dienst heeft nu ook een vinger uitgestoken naar de veldkeuringsdiensten. De directeur-wordt geacht het toezicht hierop uit te oefenen. Niemand in de vergadering protesteerde. Ook niet tegen de suggestie van de heer Binnenkort zal de Franse PTT een tweetal nieuwe zegels uitgeven welke hierboven zijn afgebeeld: boven een 30 frs. zegel met de afbeeldingen van de Gebrs. Lumière en onder een zegel met de kop van Jacques Coeur. In de metaalindustrie werkt thans 32 percent van allen, die in de industrie hun brood verdienen. De economische betekenis van de in deze (en in de hout-industrie) gebruikte werktuigen wordt dan ook niet door de betekenis van een andere groep werktuigen overtroffen. Dit meent dr. E. L. Kramer, directeur-generaal voor de in dustrialisatie, die dit vanmorgen zei in een rede bij de opening van de „Techni-Show" te Utrecht. Dr. Kramer gaf een indruk van een tak van nijverheid', waarin het metaalbewer kingswerktuig ^e eerste rol speelt: de me taalindustrie. In 1948 waren ca 230.000 Nederlanders werkzaam in deze tak van bedrijf, in 1954 310.000. Stelt men het aan tal werknemers in de metaalindustrie in begin 1948 op 100, dan was dit indexcijfer in 1954 134, terwijl voor 1954 het index cijfer voor de ganse industrie 122 bedraagt. De totale omzet bedroeg in 1954 f5.920 millioen. „Nog opmerkelijker blijken de prestaties onzer metaalindustrie te zijn," zei dr. Kramer, „wanneer men de export cijfers beziet: in 1948 f573 millioen en in 1954 f2340 millioen. Daaruit blijkt, welk een aanzienlijk deel van de export van de metaalindustrie in het afgelopen jaar van de totale export a f 9059 millioen heeft uit gemaakt. Deze korte beschouwing bewijst eens te meer, dat de tot voor kort nog vaak vernomen opvatting, dat dit land nagenoeg uitsluitend een agrarisch en commerciëel karakter draagt, niet meer op feiten steunt." Spreker vestigde verder de aan dacht op de stimulerende invloed van de metaalindustrie op andere takken van nij verheid. Limburg om in het keuringsreglement een clausule op te nemen, die de handel van ongekeurde lelies verbiedt. Professor Van Slogteren heeft nog ver teld hoe de nieuwe werkcommissie in el kaar zit. Hierin hebben zitting onderzoe kers uit Aalsmeer en Hoorn, het Instituut voor veredeling van tuinbouwproducten en het Westland. Het laboratorium te Lisse zal zich bezig houden met de ziektebestrij ding. Er komen weer nieuwe kleurenplaten. De Commissie Onpersoonlijke reclame wil de collectie verbeteren en uitbreiden. Het is prettig, aldus de heer Voors, dat de ver eniging advies wordt gevraagd, voordat men tot de vervaardiging van deze platen overgaat. De demonstrdtietuin in Hillegom zal worden verrijkt met een zeer bescheiden Japans tuintje, waarin de lelies in hun na tuurlijke omgeving zullen staan. Het vergt nogal wat entourage, maar de daartoe nodige planten kunnen worden aangekocht. De heer Voors deelt mede in correspon dentie te staan met de heer Jan de Graaf in Oregon, Verenigde Staten. Deze is een zeer bekende Amerikaanse leliekweker, die beloofd heeft een en ander te vertellen over deze cultuur in de V.S. waar men al een paar stappen verder is dan hier. In Januari van het volgend jaar komt hij naar Neder land. Hij zal dan lezingen met lichtbeelden houden. Tegen de 50-jarige architect J. F. van E. D. uit Laren hem was ten laste ge legd het doen van een onjuiste aangifte voor de inkomstenbelasting over de jaren 19501952 heeft de officier van Justi tie bij de rechtbank te Amsterdam zes maanden, waarvan vier voorwaardelijk, geëist. De officier deelde hierbij mede, dat ingevolge de voorschriften van het departement van Financiën, de aan de architect opgelegde hogere belastingvor deringen bij veroordeling komen te ver vallen. - Over het genoemde tijdperk had de ar chitect zijn inkomen voor totaal 146.000 gulden te laag opgeheven. Hij hield er geen boekhouding op na en ook de recher cheurs van de fiscale inlichtingen en op sporingsdienst hebben niet kunnen nagaan hoe groot werkelijk de inkomsten geweest zijn. De architect had na de oorlog met succes een bouwsysteem ontwikkeld. Daardoor was hij echter in financiële moeilijkheden geraakt. De opgezette on derneming is nu in liquidatie. Toen hij met hulp van een boekhouder had gepoogd zijn belastingzaken met de fiscus te regelen was terstond een onder zoek door de FIOD gevolgd. De man heeft nu enorme belastingschulden. „Alles wat hij verdient gaat naar de fiscus en" zo deelde zijn raadsman mede „de archi tect staat nu min of meer onder „cura tele" van de rijksontvanger. Deze geeft hem een afgepast en nauwkeurig bedrag als huishoudgeld en ook om zijn bedrijf verder uit te oefenen; de fiscus beknib belt zelfs op het honorarium van zijn ad vocaat", voegde de raadsman er aan toe. Pleiter achtte in deze zaak geen reden tot strafvervolging aanwezig omdat zijn cliënt gepoogd heeft met de fiscus een regeling te treffen. Hij pleitte vrijspraak, subsidiair een geheel voorwaardelijke straf. Op 14 Juni zal de rechtbank uit spraak doen. PARIJS (United Press) De Franse minister voor de Atoomenergie, Gaston Palewski, heeft Woensdag in een inter view met het Parijse blad l'Aurore ver klaard dat de Verenigde Staten, Rusland en Engeland enkele hunner diepste atoomgeheimen zullen onthullen op de conferentie van ruim vijftig landen, wel ke van 8 tot 20 Augustus te Genève bijeen zal komen ter bespreking van het plan van president Eisenhower voor vredelie vend gebruik van atoomenergie. De minister verklaarde dat alle medede lingen over ontwikkelingen in de atoom energie welke te Genève gedaan zullen worden, volledig openbaar gemaakt zul len worden. De kleine landen zullen zo doende de gelegenheid krijgen kennis te nemen van de voor hen belangrijke gege vens. De tegenstelling tussen het bestuur van Go Ahead en enige eerste elftal-spelers heeft er toe geleid dat zes van deze spelers voor het lidmaatschap van hun vereniging hebben ebdankt. Het zijn Kolkman, Meyerman, Hölscher, De Boer, Van Bruggen en Voort man. Tevoren waren zij reeds geschorst. Zoals bekend is achten de spelers „het geestelijk klimaat" van de vereniging niet meer gezond. Een kleine formele fout in het arrest van het gerechtshof te Den Haag is de reden geweest voor de verwijzing van een zaak door de Hoge Raad naar het ge rechtshof te Amsterdam. Het betreft hier een ernstige aanrijding op de tweede Kerstdag 1953 op de Haar lemmerweg te Leiden waarbij de heer C. J. L., zijn zoon en een 12-jarig dochtertje, die op de fiets zaten, door een vrachtauto werden gegrepen. Het dochtertje van de heer L. werd meters ver door de lucht ge slingerd en was op slag dood. De heer L. en zijn zoontje liepen ernstige verwondin gen op. Volgens getuigen is de vrachtauto, die bestuurd werd door de 42-jarige groente grossier F. van D. uit Rijnsburg, met gro te snelheid op de linker weghelft door de binnenzijde van een bocht gekomen en is bij het uitkomen van de bocht plotseling weer naar rechts geschoten. Achtereen volgens werden het zoontje, de heer L. en het dochtertje, die in dezelfde richting aan de rechterkant van de weg achter elkaar op de fiets reden, door de auto aangere den. De procureur-generaal, mr. J. F. Hoef- felman, achtte dood door schuld en het toebrengen van ernstig lichamelijk letsel bewezen en vroeg bevestiging van de door het gerechtshof te Den Haag en de eerder door de rechtbank opgelegde straf: negen maanden plus ontzegging uit de rijbe voegdheid voor de tijd van 5 jaar. Mr. Hoeffelman achtte, evenals het gerechtshof in Den Haag, niet bewezen, dat de be stuurder van de vrachtauto onder zulke invloed van sterke drank is geweest, dat hij niet in staat moest worden geacht een motorrijtuig te kunnen besturen. De verdediger vroeg het 'gerechtshof een voorwaardelijke straf te willen opleggen. Het gerechtshof zal in deze zaak op 14 Juni uitspraak doen. Op Valkenburgerplein in Heemstede In de afgelopen nacht is een Heem- steedse motorrijder het gazon van het Valkenburgerplein in Heemstede ingereden, waarbij hij over de trottoirband is geval len en buiten bewustzijn is blijven liggen. De man is naar de Mariastichting in Haar lem overgebracht, waar een hersenschud ding werd geconstateerd. Het ongeluk is omstreeks half drie ge beurd. De motorrijder, de 26-jarige P. P., reed met grote snelheid in de Valken burgerlaan en draaide bij het plein niet evenwijdig aan de rotonde rond, maar reed rechtstreeks op het plantsoen af. Zijn duopassagier, ook een Heemstedenaar, zag het gevaar en sprong van het zadel. Hij kwam met de schrik en een paar schaaf wonden vrij. De bestuurder echter reed door met het vermelde gevolg. De politie heeft de zaak nog in onderzoek. In de afgelopen weken heeft een commis sie in Helmond getracht de belangrijkste voetbalverenigingen in een nieuwe vereni ging voor betaald voetbal samen te brengen. Oorspronkelijk hadden de besturen van Hel mond en Helmondia hun medewerking toe gezegd. Nadere besprekingen van de com missie met het bestuur van Helmond hebben echter niet tot een gunstig resultaat geleid. Dinsdag begonnen in Haarlem de school- korfbalwedstrijden. De opkomst was goed, want geen der twaalftallen liet verstek gaan. Door een goede- organisatie van het bestuur van de HKB werd het zeer uitgebreide pro gramma op tijd afgewerkt. Voor de finales plaatsten zich: in afd. A: Lorentzlyceum. KI. de Vriesschool; in afd. B: Centrale school 1 en 2, Theo Thijssen- school, Chr. Huygenschool. Weth. Wester- veldschool en de Julianaschool 2. De gedétailleerde uitslagen zijn: Afd. B. Groep 1: Centr. sch. I 2—Rijksleer school 1 30; Julianasch. 1—Linschotensch. 30; Centr. sch. IICentr. sch. I 2 0—1; Rijksleersch. 1Julianasch. 1 1—2; Linscho tensch.—Centr. sch. II 0—6; Centr. sch. I 2— Julianasch. 1 20; Rijksleersch. 1Linscho tensch. 2—0; Juilanasch. 1Centr. sch. II 14; Linschotensch.Centr. sch. I 2 0—7; Centr. sch. II—Rijksleersch. 1 2—2. Afd. B. Groep 2: Rijksleersch. 2Theo Thijssenschool 14; P. H. v. d. Leysch.El. v. Soeterwoudesch. 21; Rijksleersch. 2 P. H. v. d. Levschool 0—2; Theo Thijssen school—El. v. Soeterwoudesch. 20; Rijks leersch. 2—El. v. Soeterwoudesch. 2—0; Theo Thijssensch P. H. v. d. Leyschool 2—0. Afd. B. Groep 3: Rijksleersch. 3. Inst. Or. Nassau 0—0; Tetterodesch.—Chr. Huygen school 0—0; Rijksleersch. 3—Tetterodesch. 04; Inst. Or. Nassau—Chr. Huygensch. 1—2; Rijksleersch. 3—Chr. Huygensch. 0—3; Inst. Or. NassauTetterodesch. 0—0. Afd. B. Groep 4: Prinsensch.—J. P. Coen- school 0—0; Jul. v. Stolb.sch.Weth. Wes- terveldsch. 0—5; Prinsensch.Jul. van Stolbergsch. 0—2; J. P. Coenensch.—Weth. Westerv.sch. 04; Prinsensch.Weth. Wes- terveldsch. 0—11; J. P. Coensch.—Jul. van Stolgbergsch. 1—0. Afd. B. Groep 5: Julianasch. 2Linnaeus- school 1—0; Montessorisch.Mr. J. H. Thiel- school 01; Juailnasch. 2Montessorisch. 7—O; Linnaeussch.Mr. J. H. Thielsch. 11; Julianasch. 2Mr. J. H. Thielschool 20; Linnaeussch.Montessorisch. 3-^-1. Ie winnaarsronde: Theo Thijssenschool Weth. Westerveldschool 1—2. HAARLEM, 31 Mei 1955 ONDERTROUWD: 31 Mei, J. M. de Kuijer en M. Meulenbroek; A. Baltes en L. L. Mon- dorjen; J. L. Hoefnagel en J. Eijsker; F H. Baaiman en A. C. van Schie; J. C. van Del den en J. Witkamp; S. C. Bijl en J. A. Over- beek; J. P. de Groot en E. Kingma; G. Chr. Tolmeijer en P. Kloos; R. Naaraat en C. W. van der Vis. GEHUWD: 31 Mei J. Koorn en R. Germe- raad; A. van Leeuwen en A. M. Aarst; G. J. Kraamwinkel en M. Albers; J Timmer man en J. Chr. Hoogstraten. BEVALLEN van een zoon: 28 Mei, J. Kok —Moed; 29 Mei. A. A de GrootrVeenegoor; M. Ch. van Zeggerende Roos; J. C. Opmeer Ziuderduijn; J. W. Rabeling—Francissen; L. Vaal—van Leeuwen; H. D. SmitNies- sen: G. J. van Wooning—Lasschuit; 30 Mei, A. M. Zijlstravan Leeuwen; H. M. Mos selveldden Ridder; H. M. A. Schafer— Timemrs; J. P. RezelJousma: 31 eMi, M. M. Joppe—de Vos; M. P. BoosPreenen; A. J. L. GroenJagers; C. M. Mesmanvan Bent- heim. BEVALLEN van een dochter: 27 Mei, R. M. Andriesma—van der Werf; 28 Mei, J. M. MeijerGrefhorst; M. A. Huikeshoven Moolenaar; 29 Mei. J. van WijkPhilippo; 30 eMi, D. L. Klinkenbergvan 't Hof; 31 Mei, K. Trouerbachde Gropt; B. Tj. van RoodeOsinga. OVERLEDEN: 27 eMi, P. Asbeek Brusse, 88 j., Hazepaterslaan; 28 Mei, J. Elekan. 81 j., Spaarnrijkstraat: E. G. J. Lubbers, 62 j., de Genestetstraat; H. BerkhoutVerstraaten, 72 j.. Tugelastraat: 29 Mei, A. M. J. van Put ten, 2 j.. Klein Heiligland; M. P. Jansen Luijte, 61 j., Damaststraat: L. van Prooijen, 66 j., Middenweg; J. M. Stomphorst—de Bruin, 28 j„ Bilderdijkstraat; 30 Mei. P. Bertoen, 55 j., Johan de Breukstraat; P. Rose, 60 j„ van 't Hoffs*raat. c Ja, die nacht sneeuwde het weer flink. Maar tegen de ochtend was het opgehouden; de lucht werd minder grijs en zelfs begon het zonnetje te schijnen. Dat was een mooi gezicht, met die sneeuw op de grond, de daken en de bomen Toen Pilon door het raam keek en het mooie weer zag, kreeg hij opeens lust in 'n flinke wandeling. „Weet je wat... ik kon weieens naar Speelgoedstad gaan en m'n vriend Tripje en de jongens opzoeken!" „Ja, dat moest hij maar doen", vond Pilon. Hij zette zijn hoed op en deed zijn das om, en toen ging hij op weg. Door het bos stappend floot Pilon een vrolijk deuntje; onderwijl keek hij rond naar het prachtige gezicht van dat bos in een hagelwit sneeuwkleed. Wat was dat prach tig, vooral nu de zon erop scheen! Het was niet zo heel gemakkelijk lopen, omdat hier en daar de sneeuw nog al dik lag; maar Pilon gaf daar niet om, en hij stapte lustig voort In zijn woniimg in Den Haag is van morgen op 62-jarige leeftijd overleden de acteur Theo Frenkel. Theo Frertkel een kleinzoon van me vrouw Theo Frenkel-(later Mann-)Bouw- meester werd 1 Maart 1893 te Chicago geboren. Hij was verbonden aan het „Ne derlands toneel" van Willem Royaards, het „Verenigd Rotterdams Hofstad Toneel" en het „Nederlands Toneel" van Cor van der Lugt Melsert. Na de oorlog kwam hij bij de Haagse Comedie, van welk gezel schap hij nog steeds deel uitmaakte. En kele dagen geleden heeft men hem te Haarlem nog in „De Kinderrover" kunnen zien. TAIPEH (United Press) In officiële nationalistische kringen heeft men ver wezenlijking van het aanbod van premier Tsjoe En Lai van communistisch China om onderhandelingen te voeren met Tsjang Kai Tsjek ondenkbaar genoemd en nadruk kelijk de mogelijkheid van welke bespre kingen ook met communistische China van de hand gewezen. Tsjoe zou volgens de persoonlijke am bassadeur van premier Nehroe, Krishna Menon, „op een interne en algemene basis" met Tsjang willen spreken. Dit aanbod heeft de officiële kringen op Formosa een ogenblik verbijsterd. Men heeft van nationalistische zijde daarna echter laten weten, dat men „on der geen voorwaarde" besprekingen met Peking zou voeren en dat men ook niet het „minste verlangen" koesterde, dat een derde mogendheid dat uit naam van natio nalistisch China zou gaan doen. Douane. In uw blad van 14 Mei 1.1. wordt in het hoofdartikel onder de kop „Douane" commentaar geleverd op de cri- tiek van de Nederlandse Vereniging voor Vrijhandel op de nieuwe douane-voor- schriften. Helaas heeft uw redactie echter nagelaten de door genoemde vereniging vermelde zakelijke gegevens te verifiëren. Het is namelijk niet juist dat de reiziger, die op Schiphol aankomt, slechts 40 siga retten vrij mag invoeren. Dit aantal is voor ingezetenen 80, voor Europese reizi gers 200 en voor intercontinentale reizi gers 400. Evenmin is het juist, dat aan geschenken, souvenirs e.d. niet meer dan f 10.mag worden meegenomen. Aan de Nederldnds-Belgische grens is dit voor in gezetenen vrij toegestaan tot f 25.en elders tot f 15.terwijl reizigers niet- ingezetenen tot een waarde van f 40.vrij mogen invoeren. Het is ook onjuist ver band te leggen tussen deze voorschriften en het „legertje douane". Het mag toch wel als bekend worden verondersteld dat het vrachtvervoer door de lucht aanzien lijke afmetingen heeft aangenomen en an derzijds juist op Schiphol de passagiers met een snelle douanebehandeling ten zeer ste gediend zijn. De opmerkingen, welke door u niet door de Nederlandse Vereniging voor Vrij handel over paspoorten worden ge maakt passen niet onder de titel „Douane". Het is toch algemeen bekend dat het mi nisterie van Buitenlandse Zaken het beleid t.a.v. paspoorten voert en dat de douane deze alleen aan de grens controleert, wan neer geen Koninklijke Maréchaussée ter plaatse is gestationneerd. Nader in te gaan op het door u geleverde commentaar ligt niet op mijn weg; ik be treur het echter dat uw blad zo lichtvaar dig ingaat op een artikel waarvan de door u aangegeven hoofdpunten onjuist zijn. Drs. G. CHR. VAN ECK, Hoofd Persdienst Ministerie van Financiën. Naschrift. Natuurlijk meenden wij te mogen aannemen, dat de Vereniging voor de Vrijhandel met juiste cijfers haar critiek staafde, en het spijt ons zeer dat we ons daarin hebben vergist. Intussen doet dat weinig af aan de zin van haar en ook onze critiek op het instituut der invoerrechten op persoonlijke inkopen. Onze redacteur buitenland, die onlangs een journalistieke trip naar Brazilië maakte, moest voor de souvenirs die hij daar kocht (ter waarde van f 20.bijna f 10.aan invoerrechten betalen! Wat kan de rede lijkheid van een dergelijke belasting zijn? Onze opmerkingen over het euvel der paspoorten verliest niets van haar waarde door de aantekening van de geachte brief schrijver, dat de douane daar geen schuld aan heeft. Dat weet iedereen wel en ons verwijt gold ook niet de instantie die haar plicht vervult, doch hekelde het voortbestaan van de situatie. REDACTIE ADVERTENTIE IN 11 FLEURIGE TINTEN MAT EN GLANZEND Het Amsterdamse gerechtshof heeft con form de eis de 37-jarige onderwijzeres H. M. J. N. uit Utrecht, die wegens mishande ling terecht heeft gestaan, vrijgesproken. In Februari van het vorige jaar was in haar klas van een R.K. jongensschool te Utrecht tumult ontslaan en de juffrouw kon de situatie slechts meester worden door een jongen een klap op het gezicht te geven, nadat ze zijn bril had afgedaan. Door de Utrechtse politierechter was de onderwijzeres ontslagen van rechtsvervol ging, maar de officier was in hoger beroep gegaan. Ook voor het hof heeft de onder wijzeres verklaard, dat zij niet in drift, maar volledig bewust de klap heeft gege ven om haar prestige in de klas onder de zeer moeilijke jongelui te handhaven. „De school herbergt enkele moeilijke opvoed bare en a-sociale jongens, waarbij een streng optreden wel gewenst is", zo had het als getuige gehoorde hoofd der school verklaard. In onlangs gepubliceerde artikelen ga ven wij meningen van geleerden in diver se landen over de gevolgen van de proef nemingen met atoom- en waterstof-bom men. Thans ontvingen wij ook uit Moskou een reactie, namelijk van de „Akademie der Wetenschappen" aldaar. Zij schrijft: De Akademie der Wetenschappen van de Sovjet-Unie heeft uw brief ontvangen, waarin wordt verzocht om een uitspraak van de mannen der wetenschap in de Sovjet-Unie aangaande de gevolgen van de ondernomen proeven met atoom- en H- bommen. De geleerden der Sovjet-Unie wensen evenals het gehele Russische volk, een verbod van atoorrtwapens, ontwapening, een vreedzame samenleving en een econo mische samenwerking tussen de landen met verschillend sociaal, politiek en eco nomisch systeem. Het Sovjet-Russische volk en zijn regering, de krachten op we tenschappelijk en cultureel gebied, arbei ders en boeren, houden, tezamen met alle vredelievende volkeren der wereld, vast aan hun verlangen om het niet tot gebruik te laten komen van de atoom- en H-wa- penen, maar streven er naar, dat de kern- physica voor vreedzame doeleinden wordt gebruikt, ten voordele van heel de mens heid. Dank zij de ontwikkeling die door het werk van de Russische physici, chemici, wiskundigen en de constructeurs, inge nieurs en technici is bereikt, is het moge lijk geweest, verleden jaar een atoom reactor voor de industrie in werking te stellen. De bouw van nieuwe reactoren, die een grotere capaciteit zullen hebben, gaat ge lukkig voort. Men gebruikt de ontwikkeling van de kernphysica in de Sovjet-Unie voor vreedzame doeleinden. Deze energie dient de ontwikkeling van de mensheid en wordt reeds gebruikt in enkele takken van de industrie, in de landbouw en in de ge neeskunde. De Sovjet-Unie geeft kameraadschap pelijke hulp aan andere vredelievende landen om tot een vreedzame toepassing van de atoom-energie te komen. De So vjet-Unie werkt voor hen projecten uit. Het volk der Sovjet-Unie vecht er steeds voor om tot een verbod van de atoom wapenen te komen en wenst vernietiging van de reeds aanwezige voorraad". De brief was getekend door de heer N. M. Sisakjan, plaatsvervangend hoofd-se- cretaris van de Akademie. (Het zal de lezer duidelijk zijn dat dit antwoord de bedoeling der vraag ontwijkt. Wat de Sovjet-Unie met de kern-energie voor heeft, mag heel interessant zijn het werpt geen licht op wat Russische geleer den denken van de gevolgen der proefont- ploffingen, zoals die ook op Russisch grondgebied hebben plaats gehad en mis schien nog zullen plaats hebben. Redactie). Amsterdam. Gemeente Universiteit: can- didaatsxemaen klassieke letteren: J. van Gelder, Amsterdam. NUmegcn. Doctoraal examen psychologie: L. C. F. Lion, Nijmegen, J. Nas. Nijmegen en H. J. C. Dings, Roermond. Candidaatsexamen wijsbegeerte: J. A. M. Grosfeld (cum laude). Bergen op Zoom. Doctoraal examen klassie ken: J. A. J. van Dieten (O. Carm) (cum laude), Nijmegen, J. A. Mertens C. M., Nij megen. Doctoraal examen Nederlands; A. F. J. Klerkx, Deventer, N. J. Schuurman» broeder Dominicus) (cum laude). Brede, Doctoraal examen geschiedenis: M. J. H. Post. Hengelo. Doctoraal examen Engels: K. C. Schenkel, Nieuwkoop en candidaatsexa men Engels: G. J. Duzijn, Zwolle en P. Til- man, Nijmegen. Candidaatsexamen psycho logie: de dames C. M. Wils, Nijmegen en J. M. G. Emonts, Heerlen en de heren P. H. Jaspars, Gronsveld, I. C. M. Royen, Nijme gen, Th. G. G. Bezembinder, Breda en W. P. A. van Gessel, Deventer. 53) Gelukkig wel, antwoordde Don lach end. Fiona geniet op het ogenblik van haar vacantie in het zuiden en je zult zien dat de spruiten als model-kin deren terugkomen. Ik ken grootmoeder Macdougal! Ian moest lachen. Moeder is in haar element! Het is ove rigens voor haar en mijn vader helemaal niet gezellig dat zowel Fiona als ik hier wonen. En zich tot Sally wendend zei hij: Ik ben er zeker van dat ze het erg gezellig zullen vinden als je eens kwam logeren, Sally. Luke, die met Silk speelde, keek Sally aan. Hij was er nog steeds niet achter ge komen of het meisje nu verliefd was op de jonge arts of niet. Enkele weken geleden had ze met grote nadruk gezegd dat ze niet verloofd waren, maar misschien had Ian haar toen r.og niet ten huwelijk gevraagd. Sally was bij tijd en wijle wel eens erg trots, maar toch hadden Fiona en Don en hun kinderen Sally klaarblijkelijk al als familielid aanvaard. Maar dat hebben wij ook, dacht hij. Ja, het zou moeilijk zijn geweest Sally niet als een lid van de fa milie te behandelen. Het was een ware opluchting voor Luke toen hij haar hoorde antwoorden: Dat is erg vriendelijk van je ouders, Ian, maar ik heb hier op het ogenblik nog een en ander te doen. En ik voel me daar erg gelukkig bij, dacht ze. Ja, dat weet ik, antwoordde Ian. Totdat de professor terugkomt. Al wat gehoord van hem?, vroeg hij aan Luke. Luke schudde het hoofd Don begon tot Sally's opluchting over iets anders ,te praten. Toen het thee-uurtje tegen het einde liep, zei Ian tot Barry: Ik heb de din gen, die je graag wilde hebben, meege nomen. Zullen we eens kijken of ze passen? De jongen knikte opgewonden. Graag. Maar kan ik eerst zelf niet even properen? Luke was zijn ronde gaan maken over zijn landerijen en Don was met Mike naar de kwekerij gereden. Ian, Sally en de jon gen waren alleen toen de arts de lange pakken uit zijn wagen haalde. Je zult het van Maandag af alleen moeten doen, Barry, zei Ian opgewekt Maar ik zou ze graag nu even willen pas sen om te zien of er nog iets aan ver anderd moet worden. Goed? Goed dan. Kom je mee Sally? vroeg Ian. Hij duwde Barry naar binnen en vertelde de jongen, terwijl hij de krukken en beu gels uitpakte, over de moeilijkheden, die de soldaten, die gewond uit de oorlog wa ren gekomen, altijd hebben om zich weer aan te passen. In den beginne schuttert iedereen. Dat kan ik me voorstellen, riep Barry uit, Die dingen zien er nogal ingewik keld uit. Hij trachtte te glimlachen toen hij de krukken en beugels zag. Dat valt wel mee. Maar je moet je benen niet te veel laten doen nu ze nog niet sterk genoeg zijn. Je zult echter overal heen kunnen gaan zodra je aan die dingen gewend bent. Sally's hart begon iets sneller voor Ian te kloppen toen hij zo vol overgave met Barry bezig was, maar èrg diep was haar genegenheid voor hem toch ook weer niet. Toen de jongen tenslotte recht op stond, zwaar leunend op de krukken, en naar zichzelf in de spiegel keek, was het voor ieder van hen een spannend moment. Ze had hem nog nooit zien staan. Het viel Sally dan ook op dat hij zo lang was. Hij zou vast en zeker even groot en fors wor den als Luke. De jongen forceerde een glimlach. Het is nog vreemd.... zwemmen is veel gemakkelijker! Natuurlijk die beugels zijn zwaar en in den beginne hang je met nagenoeg je hele gewicht op de krukken. De eerste da gen moet je ze dus maar niet te lang achter elkaar dragen. We leven jammer genoeg niet in het water, zodat je opnieuw zult moeten leren lopen, Barry. Kom eens hier. Ian sprak zo gewoon mogelijk. En dat was de beste manier tegenover een jongen, die twee jaar lang geen stap had kunnen verzetten. Sally verliet de kamer om de twee bij de allereerste oefeningen alleen te laten, zeg gende dat ze de tafel moest dekken. Ze had niet verwacht dat Ian de krukken zelf zou komen brengen, noch dat zij hem weer zou ontmoeten zonder dat ze zelf gevraagd zou hebben om eens langs te komen. Ze was er echter erg dankbaar voor dat hij tóch gekomen was. Nu kon tenminste een arts Barry de beugels aan doen en hem heel wat goeie raad geven. Alhoewel ze in de praktijk van dokter Jim vaak geholpen had met het aangespen van beugels, zodat ze het met Barry wel klaar gespeeld zou hebben, was het toch beter dat hij zijn eerste wankele schreden met behulp van een man zette. Muria kwam de eetkamer binnen met een grote schaal sla. Ze zag dat er tranen stonden in Sally's ogen en legde toen on middellijk met een moederlijk gebaar een arm om haar heen. Scheelt er iets, juffrouw Sally? Heeft die jonge dokter Macdoueal u weer van streek gebracht? Sally was zo verbaasd dat ze ging lachen. Wat bedoel je met „weer"?, vroeg ze. Muria keek haar strak aan. De laatste keer, dat hij hier was, heeft hij u toch overstuur gemaakt? Is het niet? U bent altijd zo gelukkig, u bent een en al opgewektheid en vrolijkheid, totdat hij hier komt in zijn protsige auto. Ik vermoed dat hij alleen maar komt om zich met uw zaken te bemoeien. Vandaag in ieder geval niet, Muria, antwoordde ze vriendelijk. Hij is speci- aai gekomen om Barry met de krukken en beugels te helpen. En enigszins uitdagend voegde zij er aan toe: Het is erg vriendelijk van hem, Muria, en we kunnen het niet genoeg waarderen. Hij komt in zijn eigen vrije tijd en in Auckland heeft hij het al druk ge noeg met zijn eigen patiënten en de kliniek Muria zette grote ogen op. Gaat Barry lopen met krukken en beugels? Ik had nóóit gedacht dat die jongen nog eens uit zijn rolstoel zou ko men. Daar ben ik blij om! Ik hoop zelfs dat hij op een goede dag weer zonder krukken en beugels zal kunnen lopen, zei Sally zacht. Haar woor den waren eerder een gebed dan een wens. Muria zuchtte. Wie had dat ooit kunnen denken! En wat zal mijnheer Luke daar blij om zijn! Ik moet het direct Bill en mijn Tom gaan vertellen, ze zullen het óók prachtig vin den! Sally liet haar echter niet direct gaan. Ze legde uit dat niemand bijzondere aan dacht aan de jongen moest schenken. Ze moesten hem zo vrij mogelijk laten en niet een hinderlijke belangstelling tonen. Hij zal zich de eersie tijd erg verlegen en onhandig voelen, Muria. Het zal weken duren voordat hij met die dingen gemak kelijk zal kunnen omgaan en het zal hem eerst nog pijn doen terwijl hij er erg moe van zal worden. Wil je Bill, Tom en de anderen vragen zo tactisch mogelijk op te treden? Je zou hem daarmee geweldig kunnen helpen! Ik begrijp het, juffrouw Sally. Muria vouwde haar armen over haar forse boezem en keek Sally met glinste rende ogen aan. U moet weten dat ik, voordat u op „Te Arama" kwam, altijd erg veel mede lijden met de Daniels had. Alles wees er op dat ze hier hun hele leven lang zouden blijven wonen, zonder kennissen en zonder nu en dan wat vrolijkheid en gezellig heid. Alleen maar werken en nog eens werken voor mijnheer Luke, terwijl die arme jongen zich dood zou vervelen. Maar nu is alles veranderd. Mijnheer Luke zingt tegenwoordig onder het werk, wist u dat al? Vroeger deed hij dat ook, toen hij nog een jongen was, en het klonk toen erg mooi. Nee, dat wist ik niet. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6