'Thalia1 Jubileum en afscheid bij de papierfabriek Agenda voor Velsen Uit de „Keulse buurt" ontstond een wereldomspannende rederij Havenberiehten Médailles en wimpels uitgereikt Visserij-varia DCIJ ontvangt Leeuwarden met kampioenschap als inzet Kennemer u Lantaarn Old Clothes New Zondagsschool op IJtmiidens strand WOENSDAG 1 JUNI 1955 LANGS SLUIZEN EN HAVENS Ph. vOmmeren - boekhouder van zeilschepen - legde de basis voor een tankervloot Basketballtournooi van Exercitia DRY CLEANING ONLY Slotaccoord van een vlaggetjesdag Geslaagddank zij aller medewerking HET THEATER MET DE BESTE FILMS Magnificent Obsession" in Thalia Vishaven-arbeiders met vacantie V iswedstrijd om de Schil ling-beker begonnen Zilveren terreinzvacht, scheidende analyste 't karpertje houdt onderlinge wedstrijd I landbahvedstrijd Jonge Kerk Stormvogels vanavond tegen Haagse cracks Eenheidsvakcentrale IJmuiden bestaat 10 jaar Ds. Wiersma verlaat de badplaats Gelijk snel Terrasvogels tegen Zilvermeeuwen r Elftal in de bus Oerwereld terug HET IN ROTTERDAM gevestigde scheepvaartbedrijf van Phs. van Ommeren be staat al meer dan honderd jaar. Het is de maatschappij waarvan de namen der schepen eindigen op Drecht. Op 21 Mei 1839 vestigde Philippus van Ommeren zich als scheepsmakelaar en expediteur te Rotterdam aan de Bierhaven. Op 8 Juli van hetzelfde jaar maakte hij bekend, dat hem het agentschap was opgedragen van een geregelde zeilvaart op Londen. De zeilschepen werden opgevolgd door stoomschepen toen eind Januari 1847 aan Philippus de agentuur werd opgedragen van het St. Petersburg Steamschip Office, welke maatschappij onder meer ook een dienst tussen Londen en Rotterdam ging onderhouden naast haar dienst tussen Londen en St. Peterburg. Philippus vertegenwoordigde toen eveneens een verbinding met het achterland, de Kölnische Schleppschiffahrts-Gesellschaft, in de wandeling de „Keul se Beurt". In het midden der vorige eeuw werd phi lippus van Ommeren boekhouder van enige zeilschepen, die op de Middellandse Zee, Zwarte- en Witte Zee, Noord- en Zuid- Amerika voeren. Het cargadoorsbedrijf was hoofdzaak en wat wel meer is voorgekomen groeide hier uit een stoomvaartonderneming. Phs. van Ommeren heeft eerst nog tal van zeilsche pen in de vaart gebracht, de „Minerva", de „Leda", de „Hertha", de „Bravo" en de „Iduna". In 1873 werd dit bedrijf gestaakt om een vijftal jaren later te beginnen met het in de vaart brengen van stoomschepen, aanvankelijk zonder veel succes. Door de oprichting der Stoomvaart Maatschappij „De Maas" in 1899 werd de zaak beter aan gevat, welke maatschappij met drie schepen de algemene vrachtvaart begon. In de olie Inmiddels had de firma zich sterk ge- onteresseerd voor de petroleum en een uit gebreid binnenvervoer, ook voor gasolie voor gasfabrieken, tot stand gebracht. Dit is het begin geweest van een grote tank rederij en dat is begonnen in 1912 toen de 1200 ton metende tanker „Mijdrecht" ir\ de vaart kwam vooral voor het vervoer van Roemeense olie. Sedert 1899 nam de maat- j schappij toen al aan de algemene vracht- vaart deel met de Dordrecht, de Katen- j drecht, de Barendrecht, de Sliedrecht en de Moordrecht. Na het in de vaart brengen van de „Mijdrecht" werd meteen overge- gaan tot bestelling van het zevende schip, i dat de „Wieldrecht" is geworden. Tank-cargadoor Eén van de schepen, die vlak na de eer- j ste wereldoorlog gereed zijn gekomen, is hierbij afgebeeld. Het is de „Zwijndrecht", een stoomschip van 2200 ton laadvermogen en in 1919 afgeleverd door de Werf Conrad te Haarlem. De „Zwijndrecht" had een bruto inhoud van 1345 reg. ton en netto 795 ton. De lengte bedroeg 72,58 m., de breedte 11,36 m. en de holte 5,36 m. De door Stork geleverde stoommachine ontwikkelde 900 ipk. Het schip was bestemd voor de al gemene vrachtvaart en dus geen tanker, zoals Van Ommeren er thans een tiental in de vaart heeft. Behalve de tankerrederij hebben ook an dere petroleummaatschappijen en tank reders in de loop der jaren hun belangen te Rotterdam aan Van Ommeren toever trouwd. De Koninklijke Petroleum Maatschappij had de firma reeds direct tot de Rotter damse cargadoor van haar tankschepen aangesteld. Al in 1902 had Van Ommeren de „Batoum" aan haar adres gekregen, de eerste tanker die te Rotterdam zijn lading in de toen gereedgekomen tanks kon lossen. Dit alles heeft er zeker toe bijgedragen, dat Van Ommeren zich als cargadoor van tank schepen zich een naam in de Rotterdamse haven heeft weten te veroveren. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden) Door de vereniging „Exercitia" wordt Don derdag 2 Juni een basketballtournooi ge houden, waaraan zal worden deelgenomen door teams van Exercitia; ZBVS; RKSV „Velsen"; RHBS; W. de Zwijgerschool; Ste delijk Gymnasium en Nijverheidsschool I en II. Het tournooi zal worden gehouden op de speelplaats van de Nijverheidsschool in Vel- sen en vangt aan om 14.30 uur. Bij slecht weer worden de wedstrijden gesoeeld in de gymnastiekzaal van het Stedelijk gymnasium in Velsen. Dinsdag 31 Mei kwamen de haven van IJmuiden binnen: Christina van Skuve. Stra- bo van Vigo. Bittern van Liverpool. Colsater van Slotbron Kenten van Las Palmas Vlie- stroom van Swansea. Nero van La Palice. Joost van Sikea. Willemstad van Antwer pen. Marathon van Malmö. Roshill van Stanlow. Vertrokken zijn: Heiion naar Aarhus. Noorderlicht naar Maassluis. Lucas M naar Southampton. Kylebrook naar Tyne. Berg- singel naar Rotterdam. Rudnfjell naar Lon den. Madjoe naar Grangemouth. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 - TFLFFOON «R*r Tijdens een bijeenkomst in een van de zalen van het Ned. Herv. Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan hebben de besturen van de verenigingen, die te IJmuiden heb ben deelgenomen aan de „Vlaggetjesdag optocht" de wimpels en prijzen in ont vangst genomen. De voorzitter van het Vlaggetjesdag comité, de heer J. Kolkman, heeft er enige woorden bij gesproken en onder meer ge steld, dat de viering van Vlaggetjesdag nauwelijks op het peil van dit jaar ware gebracht, wanneer er niet de grote mede werking van de verenigingen was geweest. De optocht was dit jaar fraaier dan in vorige «jaren en prettig om te zien. De ge dachten van de heer Kolkman gingen terug naar zijn Vlaardingse tijd, toen Vlaggetjes dag nog echt de Zondag voor het uitvaren van de vloot was en er werd feestgevierd. Vooral toen was het de dag, die de lente- kreet was van een bedrijf, dat na een tijd van werkeloosheid weer aan de slag kon gaan. „Ondanks alle schaduwen is Vlaggetjes dag in IJmuiden niet slecht verlopen", kon de heer Kolkman tenslotte namens het co mité verklaren. Het was een feest van el kaar, voor elkaar en door elkaar". Hij bracht in het bijzonder dank aan de jury leden en de heer Kerkhof en zijn vrouw, die op en bij de Tegeltjesmarkt voor een perfecte organisatie en vlotte uitreiking van de limonade zorgden. Ook de Chr. Gymnastiek Vereniging „IJmuiden" kreeg een pluim voor de demonstratie op het Sta tionsplein. „Nog veel zieken daarvan?" in formeerde de heer Kolkman bij het bestuur. „Drie zijn er verkouden geworden", het geen een geruststelling inhield. Tenslotte ADVERTENTIE DONDERDAG a.s., 8 uur in één speciale voorstelling JANE WYMAN in het dramatische filmwerk DE GROTE OBSESSIE Een film van zeldzame ontroering, die een der grote emoties van uw leven zal zijn. Een waarlijk onvergetelijke film Toegang 18 jaar De film „Magnificent Obsession" die Donderdag in een speciale voorstelling in Thalia wordt gedraaid, geeft de loutering weer van een kille, rijke nietsnut tot een warmvoelend en nuttig mens in het maat schappelijk bestel. Het gaat wel op een eigenaardige wijze. Want deze mens, die zeker moreel schuldig is aan de dood van een befaamd dokter en aan de blindheid van diens weduwe, komt na een kort ge sprek met een schilder, waar hij toevallig de avond te voren dronken is komen bin nenstommelen, tot nadenken. Dat heeft tot gevolg dat hij de weduwe hart en hand aanbiedt en na het voltooien van zijn ver waarloosde medische studie, eigenhandig opereert, zodat zij het gezichtsvermogen terugkrijgt. Het doet dan wel een beetje raar aan dat bij deze operatie, die de dok ter feitelijk niet aandurft, de hogere macht die zijn hand bestuurt wordt gevonden in de schilder, die vanuit de hoogte toekijkt. Een film die speculeert op het gevoel. De loskracht van dertien a veertien ploe gen in de vissershaven is deze week met twee ploegen verminderd, omdat de vacan tie voor de havenarbeiders-vislossers deze week is ingegaan. De lossing zal met ingang van het drukke haringseizoen eind Juli, weer op volle kracht zijn. Op Tweede Pinksterdag heeft de Hengel sportvereniging „Velsen" in Akersloot de eerste competitiewedstrijd om de „Schilüng"- beker gehouden. De vangst was slecht, waar aan het koude voorjaar niet vreemd zal zijn geweest. Door 24 deelnemers werden 49 bovenmaatse vissen gevangen. I* uitslag was: 1. A. v. Vliet 10 stuks; 2. R. Bosma 8 st.; 3. W. v. d. Does 5 st.; 4. H. Aardenburg 4 st.; 8. P. Dekker 4 st.; 6. H. v. Deyk 3 st.; 7. A Jensen 2 st.; 8. J. Schering;» 2 st.; 9. A. Schouten 2 st.; 10. W. M. L. Blee- ker 1 st.; 11. H. Evenhuis 1 st.; 12. C. Meer hof 1 st.; 13. J. Noortman 1 st.; 14. C. Ooms 1 st.; 15. L. Roth 1 st.; 16. J Smid 1 st.; 17. B Swibben 1 st.; IR S. Schenk 1 st. De heer B. Swibben ving de grootste vis een brasem van 39 cm. De „Zwijndrecht". Bijzondere omstandigheden waren de aanleiding dat bij de papierfabriek Van Gelder Zonen N.V. opnleutb een jubileum en een afscheid samenvieWrfc de jubilaris had zijn feest enige dagen verschoven en de scheidende employé had haar afscheid enkele maanden uitgesteld. De heer A. Koopman, terreinwacht, was met vijfen twintig dienstjaren de man, die in de bloemen werd gezet en mej. L. Schiff, analyste van het bedrijfslaboratorium, vond het na ruim een kwart eeuw tijd om de retorten te laten voor wat zij zijn. Vorig jaar heeft het comité van samen- werkende Zondagsscholen te Velsen Zon- I dagsschooldiensten gehouden op het IJmui- dense strand om de jeugd, die op het strand en omgeving verblijft, toch in de gelegenheid te stellen een kinderdienst bij to wonen. Gezien de grote opkomst van vorig jaar heeft het comité besloten ook dit jaar weer deze kinderdiensten te hou den in de maanden Juni, Juli en Augustus, elke Zondagmorgen om 10 uur. De heer B. Voerman stelde hiervoor zijn strand huisje „Zee en Duin" beschikbaar. Dit huisje staat op de voorste rij vlak aan de noordzijde van het paviljoen „De Schelp". Indien het weer dit toelaat worden de kinderdiensten in de openlucht van het strandhuisje uit gehouden. Mocht het weer hiervoor niet geschikt zijn, dan in dit strandhuisje. Grondstoffen aanvoer Tijdens de Pinksterdagen zijn voor de papierfabriek Van Gelder Zonen aange komen de twee Zweedse m.m.s.s. „Dagny" eb „Kolsater", die beide van de Zweedse binnenhaven Slottsbrow een lading van respectievelijk 738 ton en 735 ton houtstof aanvoerden. Beiden hebben ervaren dat voor hun werk veel waardering is. De heer Koopman werd met zijn familie in tegenwoordigheid van de heer P. P. Wentink, personeelchef op het directie kantoor ontvangen door de heer J. H. Smidt van Gelder, bedrijfsdirecteur. De directeur had voldoende stof om zijn erkentelijkheid te omschrijven voor de verdiensten van de heer Koopman, die in 1946 officieel terreinwacht werd, na vóór die tijd werkzaam te zijn geweest in de transportafdeling. Do jubilaris werd nog eens aan zijn werk tijdens de bezettings tijd herinnerd; werk, dat te maken had met het laten onderduiken van belangrijke materialen en gereedschappen en dat vooral iéi het laatste gedeelte van deze periode vaak onder uiterst moeilijke om standigheden geschiedde. De felicitatie ging gepaard met de aanbieding van een enveloppe met inhoud en een schriftelijke gelukwens van de hoofddirecteur en de foto in lijst van de jubilaris. De directie had naar de IJmuiderstraat- weg 24 een fleurige attentie gezonden. In clubgebouw „Kindervreugd" aan de Doodweg kwamen 's avonds met de familie de collegae-wachts en portiers samen voor een hartelijke huldiging. Prijzen van Dinsdag. Heilbot 3.002.50; gr. tong 2,24—2,02; grm. tong 2,081,80; kim. tong 1.90—1,68; kl. tong I 1.82—1,68; kl. tong II 1,40—1,28; tarbot I 2,25—1.65; zalm 7,50.— 7,00, per kg. Tarbot II 96—88; tarbot IV 6447; tongschar 60—52; kl. schar 46; gr. schol 5122; grm. schol 24; kim. schol 56—25; kl. schol I 54—30; kl. schol II 46—15; schar 3411; bot 168; v. haring 2318; makreel 24—11; gr. schelvis 41—33; grm. schelvis 43—36; kim. schelvis 38—31; kl. schelvis I 36—24; kl. schelvis II 30—20; wij ting 33—12; gr. gul 51—40; midd. gul 40—30: kl. gul 30—20; kl haai 40-31; kl. wolf II 54; poontjes 228; horsmakreel 8. per 50 kg. Gr. kabeljauw 280108; gr. koolvis zw. 94—90: gr. leng 82; gr. wolf 102. per 125 kg Aanvoer van Dinsdag 880 kisten tong en tarbot. 2 kisten heilbot. 15 kisten tong schar en schartong, 1050 kisten schol. 130 kisten schar, 65 kisten bot. 50 kisten haring. 2135 kisten makreel. 1620 kisten schelvis. 430 kisten wiiting. 660 kisten kabeljauw en gul. 5 kisten leng, 13 kisten haai. 15 kisten wolf, 40 kisten poon. 15 kisten koolvis, 55 kisten diversen. Totaal 7180 kisten. Besommingen van Dinsdag. Antje f 13.620; Soer->bava f28.400: IJM 129 f9310: IJM 14 f4300; KW 28 f6080; KW 76 f 10.500: KW 84 f3710: KW 57 f5300; KW 73 f2650: KW 159 f7330; KW 44 f 5540; KW 74 f4760; KW 125 f2860; KW 166 f2700: KW 107 f2760; KW 65 f 1760; KW 17 f2700; KW 26 f3210; KW 169 f2570; KW 51 f4060: KW 161 f3270: KW 59 f 24.50; KW 89 f 2620; KW 9 f2020; KW 34 f2850; KW 30 f1160; KW 77 f 1530; KW 21 f1590; KW 53 f860; KW 133 f.3460; KW 27 f2170; ICW 36 f 3000; KW 210 f2920; KW 79 f710; KW 88 f 1830; KW 12 f2.310; IJM 2.3 f1500; IJM 78 1760; IJM 3 f2110; IJM 22 f.3570: IJM LI f2400: IJM 11 f2440: IJM 45 f950; IJM 52 f 1.560: AM 17 f 2950: AM 16 f 1260; AM 26 f2520; IJM 5 f 1800; WR 3.3 f2670; WR 34 f 2290; RO 29 f1800; HD 125 f 2680. De heer K. v. Kalkeren sprak namens dit corps over de uitstekende samenwerking en de goede kameraadschap die van de ju bilaris uitgaat alsmede van de prima ver standhouding. De jubilaris ontving van zijn vrienden enige aardige persoonlijke ge schenken. Het afscheid De heer Smidt van Gelder heeft dezeifda morgen op hartelijke wijze afscheed ger ti men van mej. L. Schiff. die hij dankte voor haar werk gedurende een kwart eeuw als analyste. waarbij zij veel tot de ontwikke ling van laboratorium en fabriek heeft bij gedragen. Een fraai herinneringsbord aan deze lijd werd met woorden van waardering en er kentelijkheid overhandigd. In de kring van haar collegae in het be drijfslaboratorium heeft de heer P. Zalm, chef, mej. Schiff hogelijk geprezen voor de prettige omgang met het personeel en haar dank gezegd voor haar verdiensten voor het bedrijf. Namens de collegae sprak de heer G. Smid, die herinnerde aan de zin voor humor van de scheidende analyste en hij heeft nog eens extra gewezen op de prettige samenwerking. Een fraaie plant werd als herinnering meegegeven. De Beverwjjkse hengelsportvereniging ,,'t Karpertje" organiseert Zondag 5 Juni een onderlinge wedstrijd in het Noordzee kanaal. Op Donderdag 9 Juni zal het sportsei- zoen van de Ned. Hervormde vereniging „De Jonge Kerk" worden geopend met een handbalwedstr\jd tussen de kerkeraad en De Jonge Kerk. WOENSDAG, 1 JUNI IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Slavenschip". Rex, 20 uur, „Onverbreekbare banden". Pieter Vcrmeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.3012 en 14—16.30 uur. I»e IMankeniers. 20 uur, Ned. Hervormd Jeugdgebouw, Rembrandtlaan, toneel uitvoering. Rode Kruis IJmuiden, 19 tot 21 uur, speurtocht naar drie bekende IJmuide- naren. DONDERDAG, 2 JUNI IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „De grote obsessie". Hex, 20 uur, „Onverbreekbare banden". Pieter Vermeulenmuseum, als Woensdag. Velser Jazz Society, 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, Rembrandtlaan, lezing. VELSEN Raadhuis, 19.30 uur, openbare vergade ring gemeenteraad. zijn de prijzen en wimpeltjes bedrukt met een tekening van een logger van de hand van Arie van der Veer uitgereikt. De „Fakkeldragers" kwamen de médaille eerste prijs voor het allegorische ge deelte voor hun (inmiddels ingezouten) haring ophalen; de „Sportbond" nam de médaille voor de beste bevlagging in ont vangst en de prijzen voor algemene indruk gingen naar 1. Chr. Gymnastiek Vereniging IJmuiden, 2. TVIJ, 3. Zeekadetten, 4. R.K. Sportvereniging Velsen, 5. Excercitia. Vanavond treedt, zoals bekend ver ondersteld mag worden, het eerste elftal van „Stormvogels" in het Velsense sport park „Schoonenberg" aan voor een be langrijke wedstrijd die tegen Holland Sport uit Den Haag, welk team met duide lijke kampioensaspiraties rondloopt. De „Stormvogels" verschijnen in de ge bruikelijke opstelling en zullen onder meer tegenover zich zien cracks als De Harder, Landman en Clavan. Er wordt voor deze wedstrijd niet alleen uit Velsen en Beverwijk een enorme be langstelling verwacht, maar de Haagse supporters hebben een hele autobus-trein I geformeerd om de aanhang naar „Schoo nenberg" te transporteren. De wedstrijd j begint om 7 uur. De demi-finale om het club-dam-kam- j pioenschap van Nederland zal Zaterdag: 4 Juni beginnen. De indeling voor de twaalf clubs is alsvolgt vastgesteld: Groep 1: DCIJ, Leeuwarden en DIO (Den Haag). Groep II: DGZ (Groningen); DCE (Em- men); Twente's Eerste iHengelo). Groep III: Constant iRotterdam); GDC (Goes); Ons Genoegen (Utrecht). Groep V: Vriendenkring (Nijmegen); Ex celsior ('s Hertogenbosch)De Randschyf (BleyerheideL De winnaars van deze wedstrijden komen uit in de eindstrijd om het clubkampioen- schap van Nederland. DCIJ speelt Zaterdag thuis tegen Leeu warden; Zondag 12 Juni moet DCIJ naar Den Haag om het sterke DIO te bekampen en op 18 Juni ontmoeten Leeuwarden en Den Haag elkaar te Alkmaar. Zo zal dus eindelijk het DCTJ-tiental weer eens. sinds het 26 Januari zijn laatste wed strijd tegen Gezellig Samenzijn speelde, achter het dambord komen. Talrijke doorkruisingen, zoals beslissings wedstrijden en het persoonlijk kampioen schap van Nederland, hebben de eindstrijd zo verlaat in het seizoen. Veel zal er van afhangen, of de DCIJ-ploeg nog dezelfde vorm heeft als in de afgelopen winter. De Friezen beschikken immers over een uitstekend team. dat jaren achtereen volgens de provinciale trofee dezer provincie veroverde. De DCIJ'ers komen met de volgdhde op stelling uit: 1. P. Roozenburg, 2. H. Laros, 3. B. Dukel, 4. Yme de Jong. 5 A. Ligthart, 6 C Suyk, 7. T, Postma, 8. G. Postma, 9. P. v. d. Berg, 10. H. Swier. Leeuwarden speelt met: 1. P. Bergsma, 2. M. Bandstra. 3. J. de Jong, 4. Toh. Slinpens. 5. A. Rinsma, 8. C. Wiersma, 7. J. Tekelen- burg. 8. Bosma. S. D. Cremer, 10. J. Miedema DIO speelt als volgt: 1. D. v. d. Staay, 2. L. P. Kain, 3. mr. dr. Vrieze, 4. J. F. Kuyer, Op Donderdag 9 Juni wordt in het Rex Theater te IJmuiden-Oost op feestelijke wijze het tienjarig bestaan van de Een heidsvakcentrale te IJmuiden gevierd. Aan de cabaretvoorstelling op die avond wer ken mee Willy Alberti, Swen Smele, Jac. Smith en Co. en vele andere bekende radio-artisten. Er is bal na. 4. O. Wolff, 5. P. Schaaf. C. J. J. Roels,, 8. J. P. A. Leenaars, 9. H. Baartman, 10. A. L. Frank. Er wordt in een tempo van 45 zetten per anderhalf uur gespeeld. Zowel in de halve eindstrijd als in de finale wordt een enkele competitie gespeeld. Ds J. Wiersma, Ned. Hervormd predikant te Wijk 'aan Zee gaat de badplaats ver laten, als gevolg van zijn besluit tot het aannemen van een benoeming tot leger- predi-kant met Ede als standplaats. Os Wiersma heeft hiertoe besloten, nadat de Synode een beroep op de Hervormde predikanten had gedaan om zich voor 1 jaar er. 6 weken voor het leger beschikbaar te stellen. Dertig Hervormde predikanten had men nodig en niemand had zich aange boden. In April 1951 was ds Wiersma naar de badplaats gekomen als Beverwij-ks vierde predikant. Het arbeidsveld van ds Wiersma be perkte zich niet alleen tot de badplaats, maar hij was tevens belast met het jeugd werk, zowel te Wijk aan Zee als in Bever wijk. Hoewel met twee invallers voor Van Gelder en Schippers spelend, zijn de Terrasvogels er toch in geslaagd Zilver meeuwen een gelijk spel af te dwingen. Had de voorhoede zich wat schotvaardiger getoond dan zou voor de Vogels zelfs een overwinning zijn weggelegd, want onge twijfeld waren zij sterker. Tot een halve minuut voor het einde had het er zelfs de schijn van, dat de thuis club ondanks dit gebrek aan schotvaardig heid, de kamp toch nog zou winnen, want zij had toen nog een 10 voorsprong, ver kregen door toedoen van Timmer In het korte tijdsbestek, dat de Vogels nog scheidde van het overwinnings-eind- signaal maakten de Meeuwen van een lich te weifeling van doelman Steyn, die overi gens goed werk had geleverd, gebruik om alsnog de gelijkmaker te scoren (11). Vulkaan in Velsen Ik kan voiiedig met de dor pers in Velsen meevoelen, als ze zo langzamerhand hevig on gerust worden over het vul- kaantje, dat in hun midden smeult en af en toe eens wat lava uitspuwt zoals in de middag van de Tweede Pink- iierdag. Dat vuurwe;kfabriekie in de brandbare dorpskom is een latent gevaar; als het eer- bister midJag nu eens hard ge waaid had, was er misschien niet zoveel van het oude dorp je over geweest. Hoewel ik moet zeggen, dat de brandweer wel voor erg hete vuren moet geplaatst worden, wil ze bak zeil trekken. Niettemin na twee branden in de wonder- kaarsen en drie verzoekschrif ten uit de vulkaanbewoners moest men van dit schrikaan jagend bergje nu maar eens voorgoed een dode vulkaan maken. Ik zie graag vuurwerk, maar bij voorkeur niet onder tafel. Boogje niet om niet Menige vreemdeling, rijdend onder de hoede der Velsense politie over de trots \an IJmui den, de nieuwe Sluisweg, heeft zich bij liet naderen der Velser spoorbrug afgevraagd weshal ve daar een stalen geraamte over de betonweg gespannen stond, maar toen hij even na ging denken flakkerde allengs dat bekende lichtje hoger op: die stalen hoog is daar neerge- plant uit de behoedzame over tuiging der Rijkswaterstaters, dat velen het nooit leren. Want de spoorbrug gedoogt geen doorrijhoogte boven de 2,80 meter en die boog roomt dus alle verkeer van te voren af, dat wel hoger is en het toch wil proberen. Zoals Pink stermaandag, toen een rijzige vrachtauto uit IJmuiden ko mend, zich het hoofd stootte tegeri de maatlat en dezelve ramde. Gelukkig niet de spoor brug, want wat zou de N.S. moeten beginnen zonder brug over het Noordzeekanaal. Ik dacht overigens, dat er geen vrachtautomobielen op de Sluisweg mochten komen, maar deze schijnt er zichzelve uit een zijstraatje op gesmokkeld te hebben, zodat de chauffeur het hoogtebord óók niet gezien heeft en dus door schade en wat schande wijs moest wor den. Vlegelachtig Tussen de Duitsers, die de strook Velsen van Duin en Kruidberg tot pieren met hun ne autobussen, -mobielen en andere krachtwagens bevolk ten, reed Maandag af en toe ook een verwonderde Neder lander en een hunner was niet alleen verwonderd, maar hoogst vlegelachtig bovendien. Hij had zich namelijk in een daartoe gehuurd voituur op de openbare weg begeven met als passagiers drie evenmin door hoffelijkheid uitblinkende jon gemannen, die, een meiske op de fiets ontwarend, hun jolig heid niet langer in toom wis ten te houden. Met de auto werd het lieve kind van vijftien lentes in de kant gedrukt waardoor zij in het Duin en Kruidbergsc prikkeldraad tui melde en zich bloedend bezeer de aan dij en knie, terwijl haar Pinksterkleedje krakend tot een vod verscheurde. De vier bandieten het gro te woord is waarlijk niet te groot voor zoveel snoodheid zijn grijnzend doorgereden en het meisje was te verbouwe reerd, om het autonummer te onthouden. Heeft iemand an ders het wellicht genoteerd? Hat jemand vielleicht das Autonummer notiert? Slag Velsens politie heeft een sto ker van de Stad Schiedam ge plukt, die in het blauw der Middellandse Zee zijn boosheid jegens de kok-hofmeester niet langer kon bedwingen en hem zulk een uithaal leverde, dat de kok gewond op het dek bleef liggen De wereld van de tunnelbouw wordt langzaamaan door mensen hand herschapen in een oerwereld met brokken pas-gestolde lava en reusachtige mastodonten in het niets vermoedend land. Dat is om een beetje treurig bij te worden, vrinden en te mij meren over de aanspraken, die de technische mannetjesmens op de boterbloemen en het groene gras krijgt, op de hofsteden van de Hofgeest en het domein van een verwonderd koppel ganzen. Het elftal van moeder Koolmees, geboren Vluggerd je. is aan zienlijk gauwer in de bus gekomen, dan de keuzecommissie voor de nationale voetbalploegen het in dit goede land plegen te doen. Nu was het dan ook wel een briévenbus en een kennelijk geval van mezen-woningnood, maar niettemin heb ik bewonde ring voor de vaardigheid, waarmee mevrouw Koolmees in die brievenbus aan de Willem de Zwijgerlaan haar elftallig en roomblank legsel te voorschijn toverde. Kan de KNVB nog wat van opsteken. Niet dat het wat uithaalt, om er treurig over te doen, want die draglines en bull dozers blijven desondanks hun neus wei in andermans boe- rengrond steken, maar toch is het haast niet meer te ver kroppen, zoveel als er gewroet wordt in het schone stuk land. waar de blomme' mij vroeeer een tale sprak en koeien gave pannekoeken in het weiland afleverden. In de tunnelput zelf over koeien gesproken vinden ze af en toe een verzameling botten en benen en dan wordt er gedacht aan een oeros, maar dat staat nog niet vast naar mijn beste weten, zodat het wel weer een gewone koe zal zijn van een paar honderd Jaar terug, wiens afgekloven beendergestel hier door een van vet glimmende landbouwer in moeder aarde werd begraven. Maar, laat ons de wetenschap niet mis kennen, die er weiljcht tóch een oeros of zelfs een eland uit zal halen, want men zoekt naarstig naar de herkomst van het skelet. De oerwereld komt er dus toch terug, ook in bergen, op geworpen als tijdens de eerste scheppingsweek en met plot selinge gedrochten, die dan als tecmachines bij een toef dodders staan, in kraters, waar een betonnen lavastroom door vloeit en straks een machinale verkeersstroom. Weliswaar zal de aarde zich tegen 1957 weer sluiten boven de mollengangen van de mens, maar er is toch iets stuk in dit mooie stukje wereld, dat nog niet genoeg had aan fa brieken langs de kim en pie ren in de zee, maar er nodig nog een tunnel bij moest heb ben ook. Als ik durfde zou ik een anit-tunnel-comjté gaan op richten in dit voorjaar, nu de wreedheid dubbel erg lijkt, maar ik durf niet. Ik heb óók te veel haast om aan de over kant te geraken. Het jonge gezin Koolmees moet tegen het eind van April ietwat wanhopig voorbijgevlo gen z\jn, op zoek naar woon ruimte, „al is het dan maar één klein kamertje, meneer de ambtenaar" en toen heeft vader waarschijnlijk de knoop doorgehakt, zeggende: „Wat let mij", waarna de jonge echt genote rap wat mooie coupon netjes mos en gras heeft inge slagen om het nieuwe, wel wat vreemde onderkomen zo appe tijtelijk mogelijk aan te kleden Ja. dat was op de 29e April en nu, een maand later zit het vogeltje pienter op elf eitjes in de volledige overtuiging, dat er een fors team uit zal ko men, hetgeen door de familie, die deze inwoning verschafte met recht wel eens betwijfeld wordt, want elf jonge meesjes is wel een hele stoet voor een brievenbus. Inmddels heeft deze Inwo ning een paar probleempjes op nummer 31 teweeggebracht, zoals daar zijn hot ontvangen van de visite en de post. die allemaal achterom moeten wil het mezennest niet verstoord raken want moeder Mees hééft al een paar keer spinnij dig gepiept, dat het uit moest zijn met dat gegooi door haar voordeur anders zou ze maat regelen nemen. Zo gaat dat meestal met inwoning, is het niet? De hoofdbewoners de fa milie Kraetzer hebben hun verstand toen maar gebruikt en de onderhuurders laten aan- piepen. Ze hebben zelfs vriendelijk een keurig papiertje aan de deur gekleefd met het verzoek achterom te komen en daarna werd er over de mezenvoor- deur een leukoplastjc geplakt om eventuele overtreders van dit verzoek de toegang te be letten, zodat mevrouw Mees tenslotte volstond met het ver rollen van haar elf eieren naar het donkerste hoekje van de brievenbus. Vader heeft het echter nog wel eens moeten horen: „Jjj met je bus". Stuurt u straks maar geen bloemen en stoor maar niet te veel op nummer 31. dan wen nen ze wel en misschien zegt moeder Mees volgend jaai clan wel: „K'om, die brievenbus was zo gek nog niet laten we eens kijken, of 'ie nog vrjj is tenslotte is het een nette buurt voor m'n elfUlletje ge weestLAMPENIER

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9