Problemen Agenda voor Velsen ^Brieuen aan de redactie Visserij-varia Havenberichten Dubbel feest bij Velser pont p w P iSH üf 9 m m m Hf m g lH s B H 'n B SS s 9 KmI De elftallen tegen Edmonton Heemskerk „Assumburg" bü de trekkers in trek Beverwijk Lente tussen kinderen en dieren op de honderd velden m m m m m m m m m 4 Machinist P. Alders en dekknecht A. Rippen gehuldigd Zaterdag spelen de senioren, Vrijdag de junioren Openluchtconcerten in Velsen Burgerlijke Stand Velsen „Vox Humana" zong zich te Hilversum in de prijzen Juni geheel volgeboekt Speeltuinwerk weer in nieuwe banen Uitbreidingsplan ter inzage Politie in nieuw gebouw Grote belangstelling voor Passie-spelen Ideeënbus in Herv. verenigingsgebouw Uitgestelde toertocht van K.M.C. (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) m ft ft ft ÜI ft H 1 m a B ft K§ ft 8 W 11 Scheepvaart DONDERDAG 2 JUNI 1955 In het kleine kantoortje bezijden het Zuidelijk pontplein zijn gistermiddag twee trouwe vazallen der Nederlandse overheid op sobere wijze gehuldigd door Rijks waterstaat en hun vrienden van de veren zelf: machinist P. Alders en dekknecht A. Rippen vierden op deze eerste Juni het feit, dat zij een kwart eeuw in Rijksdienst waren. De machinist heeft daarvan de volle 25 jaar de oeververbindingen van het Noordzeekanaal gediend, dekknecht Rippen kwam in 1952 van de Hoornse visserij inspectie naar Velsen, zodat zijn jubileum meer algemeen lag: een kwart eeuw rijks dienst, zij het in verschillende functies. De heer J. Berger was uit Zaandam ge- j komen om namens de dienst Stoompont- j veren de beide feestelingen him douceurtje te overhandigen en hen toe te spreken en de kleine huldiging begon met een vrien delijk verschil van mening over de juiste datum voor de jubilerende dekknecht, die zelf niet beter wist, of hij was op 3 Juni in dienst gekomen, terwijl de officiële papie ren uitwezen, dat het de eerste van de zomermaand is geweest. Tegen de heer Alders zei de heer Berger, dat van hem de eerste mopperpartij nog gehoord meost worden: hij heeft altijd een goed begrip van de gang van zaken bij het rijk getoond en ontplooide zelfs als stoker en later als machinist nog specialistische talenten ook als schilder. Dezelfde waar dering mocht de heer Rippen ervaren: als hij overal heeft gewerkt als in Velsen, kan hij er zelf slechts volledige bevrediging aan hebben overgehouden. In dit verband merkte de heer Berger op, dat de jongeren zich niet zo best meer aan 's rijks dienst lijken aan te passen, al be greep hij deels wel de oorzaak, die gezocht moet worden in de salariëring. „Maar mis schien is daarover het laatste woord nog niet gezegd; wellicht wordt zelfs de conti nudienst nog wel eens aantrekkelijker." Beide jubilarissen bedankten hun supe rieur voor zijn wensen en gaven; de colle gae hebben daarna de jubilarissen een aan denken aan deze dag geoffreerd. De heer P. Alders kwam 25 jaar geleden in dienst bij de dienst Stoompontveren en werkte zowel in Zaandam, Buitenhuizen als Velsen, nadat hij jarenlang bij Volker Bos baggerde tussen de pieren. Als stoker op de kettingponten en later op de schroef- ponten heeft hij een groot deel van de ont wikkelingsgeschiedenis der ponten meege maakt. In de bezettingsjaren zette hij met de vlet vele Noordgangers over en heeft hij Zaterdag 4 Juni om 14.30 uur zal op het hoofdveld van het sportpark „Schoonen- berg" de wedstrijd worden gespeeld tussen het Velser senioren elftal en een team uit Edmonton. De opstelling van de Velse- naren is: Doel: Keirsgieter (Kinheim), rechts achter Heinen (Velsen), linksachter: Kil (VVB), spil: J. Bakkum (Velsen), rechts- midden: J. v. d. Wateren (Kinheim), links midden: Kersbergen (VVB), rechtsbuiten: Kooimans (WB), Rechtsbinnen: Timmer (Terrasvogels), linksbinnen: v. d. Hyden (Terrasvogels), middenvoor: Van Vuuren (Velsen) en linksbuiten: Donker (Velsen). Het jeugdelftal Het vertegenwoordigend jeugdelftal van Velsen dat op Vrijdag 3 Juni om 19 uur op het hoofdveld van het sportpark „Schoonenberg" een wedstrijd zal spelen tegen een jeugdelftal uit Edmonton ziet er als volgt uit: Doel: G. Jansen (Velsen), rechtsachter: K. Blomvliet (VSV), linksachter K. v. Dillewijn (Terrasvogels), rechtsmidden: D. Blum (Velsen), spil: G. M. v. d. Wal (VSV), linksmidden: N. v. Gerven (VSV), rechtsbuiten: C. Spruit (WB), rechtsbin nen: A. v. Leeuwen (WY), middenvoor: R. Schipper (VSV), linksbinnen: W. Boe ren (Kinheim), linksbuiten: J. P. van Eer den (VSV). Voor het seizoen 1955 zijn de volgende openluchtconcerten in Velsen al bekend: 9 Juni, fanfarecorps „Wilhelmina" met Vox Humana, Park Velserbeek; 16 Juni, St. Caecilia met Da Pacem, Burg. Rijkens- park, Santp.; 17 Juni t/m 2 Juli, festival IJmuider Harmonie, terrein nabij Heren- bos; 7 Juli, Hervormd Wijkkerkkoor, Vel- sen-Noord; 8 Juli accordeonvereniging „IJmuidens Roem", Moerbergplantsoen 13 Juli, Velser Accordeonvereniging, Park Velserbeek; 16 Juli, Mondaccordeonver- eniging „De Monica's" met Chr. Jeugdkoor „De Zangvogels", Velsen Noord; 19 Juli Mandolineclub „Excelsior" met kinder koor „De Goedie Herder", Burg. Rijkens- park, Santpoort; 26 Juli Soli Deo Gloria met Goede Herder Kerkkoor, Park Velser beek; 12 Augustus, Chr. Muziekvereniging „Wilhelmina" met Chr. Mannenkoor IJmuiden, Stationsplein IJmuiden; 20 Au gustus, festival Sectie Muziek, terrein Wa tervliet, Velsen Noord; 26 Augustus, Hoog oven Harmonie, Moerbergplantsoen; 27 Augustus, festival Sectie Muziek, terrein Watervliet, Velsen-Noord. DONDERDAG 2 JUNI IJMUIDEN Thalla, 20 uur, „De grote obsessie". Rex, 20 uur, „Onverbreekbare banden". Pieter Vermeulenmuseum. Cultureel Ge bouw. geopend v. 9.3012 en 1416.30 u. Velser Jaz.z Society, 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgcbouw, Rembrandtlaan, lezing. VELSEN Raadhuis, 19.30 uur, openbare vergade ring gemeenteraad. VRIJDAG 3 JUNI IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „08/15 De Kazerne". Rex, 20 uur, „Romeo en Julia". Pieter Vermeulenmuseum, als Donderdag N ut «bibliotheek, Heidestraat, geopend var. 1921.30 uur. VELSEN Raadhuis, 10.3011.30 uur, spreekuur uur wethouder van financiën. P. Alders ettelijke beschietingen uit de lucht door staan; de clandestiene luisterpost in de machinekamer van de overgebleven ponten heeft hem uit die tijd menige kostelijke herinnering opgeleverd. De heer Rippen zag als employé van de visserij-inspectie te Hoorn het hele drama van het verdwijnen en overschakelen der Zuiderzee-visserij zich voltrekken. GEBOREN: J. M. M. Swaalf—Teeuwisse, d., Kennemerlaan 3, IJmuiden; G. Nieuw- kampVerkooijeri, z., Oosterduinplein 18, IJmuiden; J. de Boer—Janssen, d., Curagao- straat 41, Santpoort; G. Vogel—Asjes, d., A. van Burenlaan 15, Santpoort; P. G. Joon van den Berg, z„ Bloemendaalsestraatweg 108, Santpoort; C. M. Vermeij—Vlaar. z., Schoonoortstraat 18, Velsen-N.; E. H. de Voogd—Ruijtenberg. d., Westhavenzijde 18, Puttershoek: A. VennemaHerder, d., Lad derbeekstraat 74, Velsen-N.; N. van Weel derenBraaij, d., Bonairestraat 45, Sant poort; J. van Overeemvan Duijn, z.. Da Costalaan 47. Driehuis. OVERLEDEN: S. Smit, 62 j.. echtgenoot van C. Raaman, Da Costalaan 11, Driehuis. Dezer dagen organiseerde de Kon. Ned. Bond van Gemengde Zangverenigingen in Nederland te Hilversum een Internatio naal koorfestival. Aan dit festival namen, naast zeer vele Nederlandse, ook tal van buitenlandse koren deel, o.a. uit Spanje, Zweden, Engeland, Frankrijk en Denemar ken. De Santpoortse gemengde zangver eniging Vox Humana heeft op de tweede Pinksterdag, onder leiding van Anton de Beer, een eerste prijs weten te behalen in de ere-afdeling, hetgeen zeer zeker als een opmerkelijke prestatie mag worden be schouwd. De Heemskerkse jeugdherberg „Assum burg" zal ook dit jaar, als de voortekenen niet bedriegen, weer vele trekkers trekken. Vorig jaar waren er twaalfduizend over nachtingen en het ziet er naar uit dat dit aantal ook in 1955 bereikt zo niet over schreden zal worden. Voor de maand Juni zijn al zoveel aan vragen binnengekomen, dat het oude kas teel is volgeboekt voor Juli en Augustus is nog wel ruimte. De herberg wordt nu nog voornamelijk bezocht door scholieren, waarbij veel bui tenlanders zijn, voornamelijk Duitsers. In verband met het grote aantal slaapplaatsen (180) is ..Assumburg" hierbij zeer in trek. De grote zaal, de zogenaamde dagzaal, is geheel gerestaureerd, zodat het nu nog meer dan voorheen een genoegen zal zijn om hier te verblijven. Drie tuitten voor Heemskerk op papier Het speeltuinwerk in Heemskerk is tot nieuw leven gekomen. Een actie-comité, bestaande uit de heren A. C. Ettes, A. Kun nen en Th. v. d. Reep, heeft tijdens een in zaal Dam gehouden gehouden vergade ring de plannen bekend gemaakt. Tot nog toe was er in Heemskerk slechts één speeltuinvereniging, die echter door omstandigheden weinig activiteit ontplooi de. Ten gemeentehuize wordt hard gewerkt aan plannen om te komen tot drie speel tuinen. Aan de Pieter Breughelstraat zal de schoolgaande jeugd zich kunnen ver inaken met speelwerktuigen en aan de G. van Assendelftstraat wordt een terrein in gericht voor de grotere jongens. Hier zullen deze naar hartelust kunnen voetballen. Om deze plannen te kunnen uitvoeren is de hulp van de ingezetenen onontbeer lijk. Van 6 Juni tot en met 9 Juli ligt op de gemeentesecretarie van Heemskerk ter in zage een herziening van een gedeelte van het uitbreidingsplan no. 1, genaamd „Poe lenburg" in onderdelen en met bebou wingsvoorschriften. Gedurende genoemde termijn zullen belanghebbenden bij de ge meenteraad bezwaarschriften kunnen in dienen. Benoeming aan Chr. school Tot onderwijzer aan de Heemskerkse Christelijke school aan de Marquettelaan is benoemd de heer H. Veerman, thans als zodanig werkzaam aan de Chr. Nat. vglo- school te Beverwijk. Deze benoeming is geschied onder toezegging dat de betrok kene tot hoofd der school zal worden be noemd, in plaats van de heer P. van Tui nen, die volgend jaar de pensioengerechtig de leeftijd bereikt. Doordat in het Heemskerkse raadhuis zo langzamerhand een groot gebrek aan plaatsruimte is ontstaan, moest men om zien naar andere ruimte voor de Rijks politie. Deze is thans gehuisvest in een ge bouwtje naast het gemeentehuis. Dit ge bouw bevat twee afdelingen, een wacht lokaal en een flinke werkkamer. De belangstelling voor de Passie-spe len te Tegelen is in Beverwijk zo groot dat het reiscomité heeft besloten om naast de treinreis op 3 Juli nog een auto bustocht op Zondag 21 Augustus te houden. VEILINGBERICHT BEVERWIJK Asperge 65187; aardebien 3873: spinazie 1441; sla 1129; bloemkool 3381: rabar ber 6—19: radijs 420; bosuien 58; prei 1834; bospeen 4666. Een z.g. Ideeënbus zal binnenkort wor den geplaatst in het Ned. Herv. vereni gingsgebouw aan de Groenelaan te Bever wijk. Hierdoor kan een ieder zijn ideeën voor het Hervormde verenigings- en jeugd werk kenbaar maken. Cabaret voor E.V.C.-leden Ter gelegenheid van het tienjarig be staan van de Eenhcidsvakcentrale wordt vanavond ook in het Beverwijkse Luxor- theater een cabaretvoorstelling gegeven. Een aantal bekende radio-artisten zal hier optreden. De verleden jaar October uitgestelde toertocht van de Kennemer motor- en fietsmotorenclub zal nu plaats hebben op Zaterdag 4 Juni. De start is 's morgens om zeven uur bij hótel „Assumburg" te Assen delft. NA EEN WARME Woens dagmiddag moet park wachter Vos s avonds met hulp de piasvijver van „Velserbeek" tot op de beslikte bodem laten leeg lopen en de volgende mor gen gaat de bezem over de tegeltjes tot er geen spoor meer over is van de kubie ke meters zand, die de stoeiende jeugd er inge- ploeterd heeft. Want zo'n hele zonnige middag lang heeft men over de hoofdjes kunnen lopen in het bassin, dat op de „spitsuren" veel te klein is om de luidruchtige vertegenwoordigers van jong Velsen verkoeling en plezier vooral plezier te bezorgen, zo goed als het gras er omheen onvind baar is onder de kleuren van de jurken der moeders en de hoopjes kleren hun ner spruiten. Als het plannetje door gaat, om hier een nog bre der opgezet vermaak aan de jeugd te bieden en degenen, die er elke dag komen, weten hoe nodig het is aan de rand van het zich volbouwende IJmui den wordt het hier nog drukker. Stel eens, dat er een auto-wrak wordt heen gebracht DE ZON heeft de kinder boerderij eveneens in volle kleur gezet. Bartje, de zwarte dwergbok, is ten minste al uit de circulatie gehaald en loopt enigszins verongelijkt over de om heinde konijnenberg, want hij kreeg het voorjaar wat al te duidelijk in het sier lijke kopje en de schild pad, die rond het nieuw- aangelegde vijvertje moei zame rondjes draait, legt er zelfs driftig een stapje op, zodat hij de trage naam, die zijn soortgenoten pogen hoog te houden, bepaald geen eer aandoet. Moeder kalkoen broedt voldaan op eieren en het jonge leven klopt ook over al elders in dit dierenwe reldje aan de deur. Zoals binnen, waar een bonte konijnenvoedster een be weeglijk koor jongen tot last heeft, zodat Frits van den Eijnde, die sinds een jaar de dagelijkse verzor ging van het artisje met onmiskenbaar genoegen in handen heeft, er sterk over denkt het jonge goed nu maar eens los te laten op de konijnenberg. Alleen zal Bartje, de bok, dan wel dubbel moeten uitkijken, waar hij zijn hoefjes neer zet, want hij hééft al een voedster zulk een opdoffer verkocht, dat het beest er aanzienlijke schade aan haar lopers aan overhield. Zij „loopt" thans in de on gevallenwet. DE TWEE BROEDMA CHINES, sinds kort het trotse bezit van de kinder boerderij, maar zuinig weggesloten in de werk ruimte, hebben het druk in deze dagen van nieuwe jeugd: twee broedsels fa zanten scharrelen er al rond in kunstmoeders, die er naast haastig ineenge timmerd werden uit hout en glas en als er geen on gelukken gebeuren met de temperatuur of met de twee prille fazantjes, die het gisteren wat benauwd op de borst hadden (fa zantenkinderen zijn erg teer en 't verbaast de kin derboerderij-oppasser nog, dat alles zo goed gaat), dan zal de populatie der ge meentelijke parken en plantsoenen straks met dertig jonge fazanten uit gebreid kunnen worden. En daar blijft het niet bij, want van de poelepe- taten of te wel de parel hoenders en de kalkoenen liggen er ook eieren onder de lamp en straks zullen vele snaveltjes zich een weg banen door de broze schaal. Zoals er ook jonge reeën verwacht worden in de hertenkamn. DE KINDERBOERDERIJ is zo langzamerhand een begrip geworden voor vele moeders en vele kinders, zijnde een intiem plekje buiten het asfalt en de auto's, waar een geit wel iswaar af ep toe een stukje textiel poogt machtig te worden en de biggen even eens weinig opbouwende neigingen aan de dag leg gen, maar waar de rust te vinden is van een afgeslo ten, gezellig wereldje in de zon. Waar bovendien het Vel- sense kind thuis raakt met het dier, hetgeen een niet te onderschatten eleiment is in dit vriendelijke menage rietje. J.F. Velsen zonder kinderkamer. Eens een dorp thans een stad. Een stad aan de zee. De ijver, de voortvarendheid .en het tempo, door onze plaatselijke overheid aan de dag gelegd bij de wederopbouw en ver dere uitbouw van onze gemeente, is be wonderenswaardig en dwingt respect af. Wie thans, voor het eerst na 10 jaren, wederom onze stad doorkruist, zal in tegen stelling tot 1945, toen hij de vlakten kon overzien, thans een gids moeilijk kunnen missen, om hem de weg te wijzen door het labyrinth van nieuwe keurige straten en lanen van massale huizenblokken, en sym metrische flatrijen, langs fraaie plant soenen al of niet met vijvers. En het zal hem opvallen dat uit het puin van 1945 een schone, fraaie stad is herrezen. Een stad, waarin bedrijven als Openbare Werken, Volkshuisvesting en Plantsoenendienst moeite noch geld sparen aan haar het aanzien te geven als aan het splinternieuw ingerichte nestje van een jonggetrouwd paar. In het officiële orgaan van de Koninklijke Nederlandse Dambond heeft de voorzitter bekend gemaakt, dat de strijd om de wereld titel dammen in November 1956 in Nederland zal worden verspeeld. De organisatie van deze grote strijd op de honderd velden is door de internationale dambond aan de K.N.D.B. toegewezen, omdat de damorgani- satie in Nederland het best is. Zo zal Roozenburg, die in 1948 in het ge bouw van de Centrale Bond aan de Zuidzijde in IJmuiden de wereldtitel won en die in 1952 na een spannend duel met de Canadees Daigenais ternauwernood de titel prolon geerde. het opnieuw tegen de buitenlands^ meesters opnemen. Maar de concurrentie en animo onder de buitenlanders zijn sinds 1948 toegenomen. Speelden in 1948 alleen de sterksten uit België. Zwitserland. Frankrijk en Nederland mee. in 1952 sloten zich Canada en Italië bij genoemde vier landen aan. En de voorspellingen zijn zeker gerechtvaar digd, dat Roozenburg in 1956 behalve tegen deze zes. ook nog tegen de Russische en Engelse meesters moet aantreden. In bijna alle landen worden in het komen de winterseizoen wedstrijden gehouden, om de sterkste spelers naar Nederland af te vaardigen. Deze spelers moeten zich een goede plaats veroveren in het nationale kampioenschap van hun land en. zoals in Nederland, zullen zij zich eerst plaatselijk omhoog moeten werken. Aan de strijd om het kampioenschap van het district La Spezzia (Italië) namen acht spelers deel. Winnaar werd E. Venturi, een discipel van Fanelli. In IJmuiden is Fanelli bekend uit het internationaal tournooi Da- mas—DCIJ 1952. Maar Fanelli was de win naar in een partij te glad af. Fanelli dwong Venturi met zwart op de volgende manier de winst af. Wit: 32—28, 33—28, 25—20, 35—30, 45—40, 34—30, 43—39, 49x7 en 21x5. Om het kampioenschap in het district Lyon werd voor de achtste maal achtereen volgens de 70-jarige Marcel Bonnard kam pioen. Met drie punten achterstand volgde Fankhauser en deze twee sterke meesters behoorden ook tot de deelnemers aan het IJmuider-intemationaal tournooi 1952. Het kampioenschap van Parijs is in volle gang. Oscar Verpoest won de damtitel van Antwerpen. In het gevecht om het kampioen schap van Zwitserland heeft André Guingard de leiding, gevolgd door Gedance en Forclaz. Het ziet er naar uit dat voor de tiende keer Guingard de nationale titel zal veroveren. Het kampioenschap van België werd dit jaar verspeeld tussen de volgende deel nemers, Oscar Verpoest titelhouder. Demes- maecker, Vaessen, Degue, Hugo Verpoest. Verleen, Debusschere, Stahlenberg. Inmid dels won Oscar Verpoest voor de 6e keer de Belgische damtitel. Na het verrassend sterke optreden van Daigenais in het wereldkampioenschap 1952. is onder de Canadese damspelers een fikse na-ijver ontstaan, om toch vooral in 1956 voor Canada uitgezonden te worden. In de wedstrijd om het kampioenschap van Mon treal werd de volgende partij gespeeld: Wit G. Gagnon. Zwart, M. Deslauriers. 1. 32—28 18—23; 2. 38—32 12—18; 3. 42—38 7—12. Vóór 1952 werd het spel gespeeld op de 144 ruiten. Toen de spelers na het succes van Deslauriers en Daigenais in 1952 ontdekten dat Canada ook in het 100 ruiten spel mee telde. werden jaarlijks vele tournooien op het voor Canada „kleine bord" gespeeld. En daarin treft met dezelfde eigenschappen, die de spelers ook in het 144 ruiten spel naar voren laten komen. In deze stijl moet vooral op het spel van de Canadezen worden gelet. 4. 47—42 1—7; 5. 34—30 20—25 6. 30—24 19x30; 7. 35x24 14—20; 8. 28x19 20x29; 9. 33x24 9—14; 10. 38—33 14x23. De wijze waarop zwart speelt is niet aan gegeven in de theorie maar toch heel goed speelbaar. Stand na de 10de zet is: M. Deslauriers iPP '77777/7/. vVrv/' 'Mê. 'M. en 40—35 zijn verhinderd; 19. 41—37 5—10; 20. 48—42 10—14; 21. 40—34 30—35 22. 46—41 1.5—20; 23 45—40 Zwart levert prachtig spel. Op 37—32, 13—19, 22—27 en 17—22. Op 44—40, 35x44, 39x50 volgt 20—24 met nadeel voor wit. Daarom besloot wit met 23 tot de zet 4540. 23. - - - 3—9: 24. 34—29 13—18 25. 37—32 11—16; 26. 32x21 16x27; 27. 39-^0. Om de beste remise-kansren te behouden moet wit de nadelige afwikkeling met 3631 en 2621 wel nemen. 27. - - - 9—13; 28. 44—39 35x44 29. 49x40 1319. Sterker is de zet 20—25. Als wit nu 3430 speelt, kan hij op 20—25, 30—24 en 4035 spelen. Nadat wit zich deze kans liet ontglippen, was het spel voor zwart gewon nen. Hij speelde 30. 40—35 20—25 31. 34—30 25x34 32. 39x30 27—32 en wit gaf het op. Een fraaie slag tot besluit, die de lezers ongetwijfeld wel ontdekken. Uitslag en oplossingen Mei-wedstrijd De heer C. Kramer slaagde er opnieuw in alle geplaatste vraagstukken in de Mei maand op te lossen en hij won het uitgeloof de boek. In de afgelopen winter-wedstrijd is de zoon van de DCIJ-oprichter de beste op losser geweest. Zij bibliotheek is dan ook weer met enige zeer fraaie damboeken uit gebreid. Oplossing no. 2. Zwart, 3. 8. 9, 10. 11. 13. 19. 20. 23, 25. 26. 31. Wit: 32. 34. 35. 37. 38, 40. 42. 43. 44. 47. 48. 50. Wit forceert winst met 47—41, 31—36, 50-^15, 36x47, 34—30. 25x34, 40x18, 13x22, 37—31, 26x28, 38—33, 47x40 en nu komt de fraaie eindslag tot stand door 45x34. No. 3. Eindspel H. Laros. Zwart: 15 en 28; wit: 12, 25, 30. Wit speelt en wint door de zetten 128 en 83. Zwart kan ook twee tempo's maken, maar steeds moet dan de zet 3—17 volgen en de overige varianten zijn vrij eenvoudig te vinden. Het mooie in dit eindspel is de keuze van zwart om op vijf ruiten dam te maken. No. 4. A. P. de Zwart. Zwart: 8, 9, 10, 11, 14, 20, 21, 23, 24, 26, 28, 29. Wit: 32, 34, 35, 37. 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 49. 35—30, 24x35, 37—31, 46 of 48, 34—30, 48 of 46. 39—34, 48x50, 30—34, 35x44, 24x2, 29x40, 2x5 gewonnen. Voor hen die liefhebberij hebben in het oplossen van een compositie volgt een vraag stuk van de heer Bizot in Rotterdam. Met dit vraagstuk won de auteur in een proble- mistenwedstrijd met verplichte opgave (zwart 38. wit 48) de derde prijs. H. Laros won in 1941 de eerste prijs in dezelfde wedstrijd. A. H. Bizot, Rotterdam Smetteloos, ordelijk, proper. Alles op zijn plaats en alles met nauwgezetheid onderhouden en bewaakt. Maar helaas. een nestje zonder kinderkamer. Stelt u zich eens voor: kinderen in dat propere, gloednieuwe nestje zonder kinderkamer. Het zal wel een éindeloos vermaan worden. Niet ballen in de kamer, -pas op de vaasjes. Niet stoeien in de salon, er moch ten eens krassen komen op het politoer. Niet spelen in de gang, dan slijt de loper. Vult u maar aan. Arme schapen van kin deren. Men zou bijna gaan denken dat kinderen verkeerd zijn geschapen. Twee benen teveel, twee armen teveel. Het is een kleine stap: van dit woninkje onze gemeente in. En ook het beeld ver andert niet. Ook onze gemeente Velsen heeft geen kinderkamer. Maar wel grote mensen die vermanen, die hun mooie, nieuwe spulletje angstvallig bewaken, hun plantsoenen en tuintjes en duintjes, hun mooie huizenrijtjes en speel plaatsen en weilandjes. En die kinderen? Arme schapen! Zonder kinderkamer. Die krijgen alleen maar het verwijt, dat ze baldadig zijn. ABONNÉ Aanvoer op Urk. Dinsdag werd door 62 vaartuigen op Urk aangevoerd: 3365 pond kuilpaling, prijs f 1.3—f 1,25; 792 pond iijnaal, prijs f 1,11—f2,05; 54 pond snoekbaars, prijs f0,75; 60 pond rode baars, prijs f0,79, alles per pond en 150 bak nest, prijs f2,60f2,75 per bak van 37 Vt kg. Prijzen van Woensdag. Heilbot 3.00 2,30; gr. tong 2.02; grm. tong 2.20; kim. tong 1,941.82; kl. tong I 1,90—1,78; kl. tong II 1,54—1.36; tarbot I 2,00—1,80, per kg. Tarbot II 94; kl. griet 46; tongschar 67—63; kl. schol I 55—49; kl. schol II 44—15; schar 15—12; bot 16—13; v. haring 27; makreel 19—H; gr. schelvis 32—30; grm. schelvis 36—30; kim. schelvis 35—27; kl. schelvis I 35—25; kl. schelvis II 28-17; wijting 31—12; gr gul 59—42: midd. gul 47—40; kl. gul 31—16; kl. haai 39—32; poont..es 17—9, per 50 kg; Gr. kabeljauw 248—104; gr. koolvis zw. 120—96; gr. wolf 114—108. per 125 kg. Aanvoer van Woensdag. 15 kisten tong en tarbot, 5 kisten heilbot, 4 kisten griet, 7 kisten tongschar en schartong, 105 kisten schol, 15 kisten schar, 45 kisten bot, 37 kis ten haring. 14.00 kisten makreel, 650 kisten schelvis, 150 kisten wijting, 230 kisten kabel jauw en gul, 6 kisten haai, 15 kisten wolf. 15 kisten poon. 15 kisten koolvis 16 kisten diversen, '.'otaal 2730 kisten. Besommingen van Woensdag. RO 46 Claesje f 21 360; SCH 117 f 17.172; KW 63 f220; Allan Water f21.280. G. Gagnon Als wit opnieuw aanvalt met 3328, volgt het dubbele offer met 28x19, 2228, 32x23, waarna 2420 gezet moet worden en door 3934 het stuk op 23 verloren gaat. 11. 32—28 23x32; 12. 37x28 16—21. Wit laat voorlopig 24 de voorpost en het centrum zijn. De 12e zet van zwart is hoogst interessant. 13. 31—26 18—22; 14 42—38 21—27; 15. 39-34 10-14; 16. 44—39 14—20. Dit is een mooi moment in de Canadese partij. Zoals het spel in de partij werd voort gezet, getuigt het van een juist inzicht om de voorpost van wit op 24 anders aan te vallen dan zoals wij dit gewend zijn. Met 3429 krijgt zwart combinatiekansen. Dit noodzaakt wit om naar 23 te spelen. 17. 50-44 20x29; 18. 34x23 25—30; 19. 40—34 HÉ 7777777' 47///M vsssss//. Zwart: 8, 9, 16, 18, 20, 22, 24, 37. Wit: 21, 27, 29, 31, 33, 35, 38, 42, 43. Wit speelt en wint. Oplossingen en correspondentie te zen den aan het adres van de damredacteur, B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 125, IJmuiden Woensdag 1 Juni kwamen de haven van IJmuiden binnen: Ganymedes v. Rotterdam. Ann Marie van Rotterdam. Kaap St. Vincent van Geffle. Oosterdok van Rotterdam. Ame rican Jurist van Antwerpen. Draco van Al giers. Larix van Kotka. Fyris van Nijstad. Spaarnestroom van Londen. Bali van Mar seille Grebbestroom van Liverpool. Vertrokken zijn: Eemstroom naar Huil. Oranje naar Threeport. Vliestroom naar Leith. Capt. Lyras naar Canada. Laktha n. Uddevalla. Twee Gebroeders naar Delfzijl. Dagny naar Gent. Thuli naar Rotterdam. St. Tonge naar Novorosk. J. Duncan naar Duin kerken. Ardennia naar Rotterdam. Pento n. Rotterdam. Margriet L naar Londen. Ooster dok naar Bremen. Silvaplana naar Millford. Kentune naar Rotterdam. Theano naar Rot terdam. Roelf naar Kopenhagen. Westkust naar Gent June naar Londen. Abbekerk, 1 Durban. Adonis, 1 New York. Albireo, 2 Macaio verwacht. Alb'.asserdijk, 2 Houston verwacht. Aihena, 1 Antonia. Almdijk. 31 80 m. Z. Fayal. Argos, l v. Kiuluk n. Catania. Ariadne, 31 Napels. Aardijk, pas. 1 Vlissingen n. Antwerpen. Akkrumdijk, 31 New Orleans. Alamak, 28 Marseille. Alnati, 3 Rotterdam verwacht. Ampenan, 28 New York. Alwaki, 1 te Aden. Amsteldiep, 2 te Soerabaja. Banka, 31 v. Vancouver n. Manilla. Bonaire, 1 Georgetown. Breda, 1 Callao. Baarn. 31 v. Amsterdam n. Trinidad. Boschfontein, 1 400 m. Z. Monrovia. Congostroom, 1 v. Abidjan n. Freetown. Cradle of Liberty, pass. 1 Malta n. Port Said. Drente. 2 te Singapore verw. Eemdijk, 1 v. Le Havre n. Rotterdam. Falco. 1 v. Genua n. Llvorno. Friesland (SSM), 1 v. Kopenhagen n. Blyth Groote Beer, 31 1630 m. N.t.W. Fayal. Groote Kerk, 1 v. Colombo n. Aden. Ganymedes, 1 Amsterdam. Garoet, 31 v. Port Said n. Akaba. Gaasterkerk, 1 v. Rotterdam n. Kobe. Garoet. 1 v. Suez n. Akaba Hathor, 1 Beyrouth. Hector, 31 v. Eleusis n. Rotterdam. Helder. 31 Duinkerken. Hilversum, pass. 1 Ras Alhadd n. Lands End Houtman. 1 te Beira. Indrapoera. 1 v. Port Said n. Genua. Ittersum. pass. 1 Gibraltar n. Marseille. Jupiter. 31 v. Sevilla n Bremen. Korenia, 31 v. Rotterdam n. Hamburg. Kota Gede, 3 New Orleans verwacht. Leto, pass. 31 Kp. Race n. Rotterdam. Larenberg, pass. 1 Kp. Vilano n. Port Talbot. Laertes, pass. 1 Gibraltar n. Port Said. Loppersum. pass. 31 Kp. Vincent n. Port Talbot Laagkerk. 1 te Lissabon. Liberty Bell, pas=. 1 Malta n. Port Said. Lieve Vrouwekerk, 2 te Calcutta. Limburg. 1 te Belawan. I.oenerkerk. 2 te Cochin. Maas. 31 v. Malta n. AlexandriS. Maashaven 31 v. Rotterdam n. Rio de Janeiro. Maasland. 1 Rio de Janeiro. Macoma. 1 v. Rotterdam n. Hamburg. Mapla, 1 v. Soerabaja n. TJ. Priok. Notos, 31 v. Lissabon n. Amsterdam. Nieuw Amsterdam, 1 v. Le Havre n. South ampton. Ouwerkerk, 1 Hongkong. Oranjestad. 1 v. Aruba n. Cristobal. Oranje. 1 v. TJ. Priok n. Singapore Poseidon, 1 Curacao. Prins Alexander. 1 Port Alfred. Prins Fred. Hendrik, 1 Quebec. Prins Joh. W. Friso. 1 Antwerpen. Peperkust, 1 te Le Havre. Pieter S. l v. Rotterdam n Dagenham. Prins Maurits. pass. l Vltsslngen n. Antw. Prins Willem IV. 1 v. Le Havre n. Bremen. Riouw, 30 Port Swettenham. Rotti, 31 Antwerpen. Rotula, 29 Manilla. Roggeveen, 2 te Mahe. Schie, 1 v. Georgetown n. Trinidad. Stad Leiden, 1 v. Beira n. Nacala. Slamat, 1 v. Rotterdam n. Bremen. Sliedrecht, 1 v. Tripoli n. Philadelphia. Stad Alkmaar, 2 te Genua. Stad Schiedam, 1 te Amsterdam. Straat Mozambique, 1 v. Walvisbaai n. Kaapstad Tabinta, 31 New Orleans. Tamo, 31 v. Montevideo n. Buenos Aires. Tero, 31 v. Rotterdam n. Hamburg. Tibia, 1 Suez. J Tjisadane, 30 v. Kaapstad n. Rio de Janeiro. Trajanus, 31 Rotterdam. Ternate. 1 v. Rotterdam. Van Waerwijck, 1 Zanzibar. Wonorato, 1 te Genua. IJsel, pass. 1 Gibraltar n. Oran. Zaan, 31 rede Hamina. Zuiderzee, 31 340 m. N.NW. Flores. KLEINE VAAKT Algarve, pass. 1 Vlissingen n. Antw. Annie, 1 v. Whitby n. Harlingen. Appingedam, 31 te Lissabon. Aardenburgh, 1 v. Stockholm te Antw. Aibergeti, 1 v. Gent n. Rotterdam. Aco, verm. 1 v. Flensburg n. Frederlksund. Atlantis, 1 v. Ronneby te Rostock. Brem, 1 v. Oporto n. Antwerpen. Beekbergen, verm. 2 v. Kopenhagen n. Aalborg Bergsingel. 1 v. Amsterdam te Rotterdam. Bernard John, 1 v. Rotterdam te Lissabon verw. Carpe Diem, verm. 2 v. R'dam n. Kopenhagen Casana, 2 v. Antwerpen te Rotterdam verw. Coolhaven, verm. 1 v. Rouaan n. Casablanca. Driebergen, verm. 1 v. Rotterdam n. St. Nazaire Draco, 1 te Amsterdam. Daniël, 1 v. Gent n. Portsmouth. Draco, 1 te Amsterdam. Elsenburgh, 1 v. Duinkerken te Londen. Europa, pass. 1 Vlissingen n. Antwerpen. Eminent, verm. 1 v. Dublin n. Liverpool. Erasmus, verm. 2 v. Rouaan n. Rotterdam. Elda, 1 v. Newcastle te Seaham. Gerrie S, pass. 1 Vlissingen n. Liverpool. Grebbestroom, pass. 1 East Goodwin n. A'dam Iienriëtte, 1 v. Antwerpen te Hansweert. Haaksbergen. 1 te Avlles. Hartel, verm. 1 v. Rotterdam n. Hamburg. Hunzeborg, 1 v. Colchester te R'dam verw. Ilias, 31 te Kopenhagen n. Amsterdam. Kp. St. Vincent. 1 v. Gefle te Amsterdam. Kwiek, 1 v. Marieborg te Rotterdam Lijnbaansgracht, 1 Brunsbüttel gepass. n. A'dam Leuvehaven, 1 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Maasym N, 1 v. Antonina te Montevideo. Midas, 1 te Rotterdam. Maas, pass. 1 Vlissingen n. Huil. Madzy, 1 v Boston te Rotterdam. Marietje Bohmer, 5 of 6 Duinkerken verw. Myfem 1 v. Rotterdam te Nykoping verw. Mynelis, 2 te Genua verwacht. Mvpuck. verm. 1 v. Ronskar. Matthew, 1 80 m. NW. IJmuiden. Midsland, 1 60 m. NW. Hoek v. Holl. Mutatie, pass. 1 Texel n. Hango. Nieuwland. 1 50 m. O. Newcastle. Nassauhaven, 1 v. Rotterdam n. Antwerpen Nieuwehaven, 2 v. Rotterdam te Gothenburg. Noorderlicht, verm. l v. Maassluis n. Boston. Nero. 31 lte Amsterdam. Oosterdok, 1 v. Rotterdam te Amsterdam. Oranje, 1 v. Amsterdam n. Le Treport. Regeborg. 1 v. Boston te Rotterdam. Rose Marie. 2 v. R'dam te Kopenhagen verw. Reio. 1 v. Hamburg n. Harlingen. Ruby. 1 v. Sunderland n. Newburgh. Steven, pass. 1 Vlissingen n. Antwerpen. st»lla Mari«. 1 v. Oslo te Goole. Setas. 1 v. Sornaes te Londen verw. Steady, pass. 1 Kristtansand n. Burghead. Trio I, 1 v. Holmsund te Rotterdam. Twee Gebroeders, 1 v. Amsterdam n Delfzijl. Trito, 1 v. Dublin te Belfast. Tyro. pass. 1 Finisterre n. Westhartlepool. Vfndicat Atque Polit, verm. 1 v. Newross naar Swansea. Wieboid Bohmer. verm. 1 v. Amsterdam naar Le Havre. Walcheren pass 1 Vlissingen n. Gent. We?a. Dass. 1 Vlissingen n. Antwerpen. W'ekeobunrh, pass. 1 Kp St. Vincent n. Casa blanca. Wim, pass. 1 Vlissingen n. Gdynia. SLEFPVAART Loire, pass. 31 Rasmadraka n. Rotterdam PoolZfee, 31 v. BPlem n. Rotterdam 3 bakken Oostkerk en Rode Zee. met Ri nisei Autralia pass. 31 Kp. Guardaful n. U K. Thames, 1 240 m. NO. Socotra.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6