VANMORGEN IN DE VISHAL EN OP ZEE 1 Logger SCH. 204 „Dolfijn" bij Aberdeen gezonken Havenhe richten Zonnige Zondag lokte duizenden naar IJmuidens strand Visserij-varia Vier welpen uit de IJmond gingen met tentoonstellings-eer strijken Edmontonse gasten weer huistoe Schipper M. den Heijer omgekomen Conferentie voor de kustverlichting Vijfde nederlaag voor Rooswijk-honkballers Hockeyploegen besloten sportuitwisseling Nationaal Muziekcorps van Leger des Heils Er zijn teveel zilver meeuwen in ons land 8 Suomi-successen in Haarlemse sportweek Blanken heen, roodhuiden terug Sluis weg verwerkte toenemend aantal auto's Velsenaren in vertegen woordigende wedstrijden Prestatieprijs voor jeugd van Kinheim in Leiden Velsense BB-brandweer in E-55 ster rit Hoofdprijzen Staatsloterij Pers won van kV B-bestuur Aardige expositie in het Centrum te Beverwijk Afscheid in Velserend" na een vriendschappelijke week - volgend jaar terug P.V. De Luchtpost Limburgse gymnasten wonnen van Castricumse collega's Motor op auto door onoplettende fietser MAANDAG 6 JUNI 1955 (Van een verslaggever SCHIPPER J. PRONK en de bemanning van de Scheveningse motorlogger „Maria" SCH. 305 is het Zaterdag helaas niet mogen gelukken de zinkende logger „Dolfijn" SCH. 204 in Aberdeen binnen te slepen. Op 35 a 40 mijl Noord-Oost van de Engelse havenplaats is de 181 ton metende logger vry onverwacht gezonken, doordat na het waterdichte achterschot ook het middelste schot het door de grote waterdruk begaf. Schipper M. den Hefjer, die als enige aan boord was gebleven en zijn bemanning had overgegeven aan de slepende collega „Maria" 305 werd door het schip meegezogen in de diepte, maar kwam later weer boven. Op de „Maria" wist men hem aan boord te nemen, waarna op advies van het Rode Kruisziekenhuis te Den Haag kunstmatige ademhaling werd toegepast. Dit heeft niet meer mogen baten. Schipper Den Heijer. die al 28 jaar voor de rederij Gebr. van Leeuwen voer. was 61 jaar oud. Zoals Zaterdag gemeld, kwam de „Dol fijn" in de nacht van Vrijdag op Zaterdag op ongeveer 80 mijl Noord-Oost van Aber deen in nood te verkeren. Het schip was in zinkende toestand en schipper Den Heijer riep de assistentie in van in de buurt vis sende Scheveningse loggers. De „Mara" SCH 305 van de rederij A. den Duik en de SCH 264 „Albatros" van de rederij Gebr. van Leeuwen, aan welke maatschappij ook de „Dolfijn" behoort, kwamen naderbij en in de ochtend werd de situatie aan boord van de „Dolfijn" zo critiek, dat de beman ning, uitgezonderd de schipper, overstapte op de „Maria". Het achterschip van de „Dolfijn" stak in middels onder water en het achterste wa terdichte schot van het in 1916 by gebr. Boot in Leiden gebouwde schip was bezwe ken. De machinekamer kwam hierdoor on der water te staan. Naar men vermoedt is het vollopen van de „Dolfijn" het gevolg van een lek in het achterschip. Gezonken De logger „Maria" nam de „Dolfijn" 's morgens omstreeks acht uur op sleep touw om te trachten het schip naar de dichtstbijzijnde haven. Aberdeen, te slepen. Tot omstreeks elf uur ging het goed. Toen begon de „Dolfijn" dieper weg te zakken en nog vrij onverwacht moet het schip daar na met schipper M. den Heijer op de brug zijn gezonken. Men wist Den Heijer later aan boord van de „Maria" te krijgen. Schipper Pronk van de „Maria" won on middellijk medisch advies in van het Rode Kruis-ziekenhuis te Den Haag. De logger stoomde op volle kracht door naar Aber deen, vanwaar een reddingboot m^t een arts aan boord zee had gekozen. Omstreeks een uur was de postje van de ..Maria" 57.40 Noorderbreedie en 1 Westerlengte, dit is ongeveer 30 mijl Noord-Oost van Aberdeen. S'onehaven Radio en Scheveningen Radio Zondag 5 Juni kwamen de haven van IJmuiden binnen: .Tune van Londen. Peper kust van Antwerpen. Wittekind van Ramon. Maria Dann van Rotterdam. Martini van Oxelosund. Kalen van Grangemouth. Hun- zebore van Colchester. Lingestroom van Lon den. Balder van Lulea. Saparoea van Esbjerg. Margriet L. van Londen. Van Spilbergen van Hamburg. Eemstroom van Huil. Vecht stroom van Swansea. Erkalin van Londen. Manto van Abenra. Freda van Skoehal. Gezienfe Hendrika van Vesteras. Netherland Coast van Newcastle. Neitoku Maru van Norfolk. Wubbina van Par. Falcon van Lon den. Ilse Russ van Wasa. Vertrok' en zijn: Marie naar Finland. Teucer naar Swansea. Avontuur naar Sun derland. Bali naar Hamburg. Korso naar Malmö. Phoenix naar Londen. Martini naar Dublin. Rost Hill naar Curacao. Wilhelm Dourenkamp naar Hamburg. Ulla naar Casa blanca Helder naar Antwerpen Signy naar Gothenburg. Conrad naar Kopenhagen. Win nie Wattmann naar Stockholm. Pygmalion naar Antwerpen. Tijdens de Zondag gehouden athletiek- wedstrijden hebben enige leden van de Kennemerstaten Athletiekvereniging „Suomi" enige mooie resultaten geboekt, waarbij de jeugdige Dekker op de 80 me ter hardlopen jongens B een nieuw club record vestigde. Op dit nummer namen van „Suomi" deel Dekker en Hurkmans, die respectie velijk in de eerste en tweede serie beiden de eerste plaatsen bezetten in dezelfde tijd, 9,6 sec. In de eindstrijd een spannende race passeerde Dekker als eerste de finish in 9.2 sec. (een nieuw Suomi-clubrecord), gevolgd door zijn clubgenoot Hurkmans in 9.3 sec., zodat zij alle Haarlem-lojfers achter zich lieten. De 3000 meter koppelrace werd even zeer een Suomi-overwinning met grote voorsprong op de Haarlem-athleten. Smit en Oosterman legden met totaal 8 min. 0.7 sec. een fraaie tijd beslag op de eerste plaats; het Haarlem-koppel War merdam—Lagendijk moest zich met 8 min. 18.5 sec. tevreden stellen met de tweede plaats. verleenden aan schipper Pronk alle mede werking die nodig was. Nadat de kunstma tige ademhaling bij Den Hejjer niet meer liad geholpen, moest de arts, die met de reddingboot „Hilton Briggs" van Aberdeen was meegekomen, de dood constateren. De geredde bemanning is ondergebracht in het gebouw van de Britse Zeemansver- enising; het stoffelijk overschot van de schipper wordt met de logger „Albatros" (SCH 264) naar Scheveningen overge bracht. De „Dolfyn" De „Dolfijn" SCH 204 is sinds vorig jaar eigendom van de redery Gebr. van Leeuwen te Scheveningen. Het vaartuig werd in 1916 in gebruik genomen als „Astra" SCH 350 van de N.V. rederij „Astra". De „Astra" werd gebouwd bij de gebr. Boot te Leiden, was 34.75 meter lang. 6.48 meter breed en 3.18 hol. In de motorkamer stond een 250 pk. Werkspoor. De 'ogge_r bleef tot 1928 n dienst van de N.V. „Astra" en kreeg daar na het Vlaardingse merk VL 4 en de naam „Therosia". eigendom van de Vlaardingse Stoomrisserij Maatschappij. Deze maat schappij verkocht het schip in 1954 aan de Scheveningse rederij Gebr. Van Leeuwen. De internationale conferentie voor de kustverlichting, die de afgelopen week in Scheveningen is gehouden, is Zaterdag gesloten. De conferentie besloot op voor stel van de Duitse delegatie een parma- nent secretariaat op te richten, dat ge vestigd zal worden in Parijs. Het volgende congres zal in Washington worden gehou den. De conferentie, die gesplitst was in twee commissies, nam verder geen be sluiten; men beperkte zich tot het uitwis selen van ideeën en verbeteringen op be staande apparatuur. Nederland en Ameri ka hadden elk een rapport ingediend over de gevoeligheid van lichtstralen. De vraagstukken die daarbij ter sprake kwa men bleken zo ingewikkeld, dat zij niet geheel in de commissie konden worden behandeld. Besloten werd deze materie een onderwerp van gesprek te maken voor de volgende conferentie. Op voorstel van de Franse afgevaardig de Petri werd eveneens het vraagstuk van de verblindende werking van lichten op de agenda van de volgende conferen tie geplaatst. De in commissie behandelde onderwerpen hadden betrekking op de electronische hulpmiddelen voor de na vigatie en op geiuidsvoortplantingen en geluidsmetingen van mistsignalen. Zeer veel belangstelling was er voor het on derwerp radarbakens en het per televi sie overbrengen naar het schip van het beeld van de havenradar. Ook nieuwe ontwikkelingen, zoals koersbakens voor haveningangen en het geheel op afstand automatisch bedienen van complete vuur toren installaties waren onderwerpen van discussie. Van de zijde van de Nederlandse dele gatie vernam A.N.P., dat de deelnemers aan de conferentie hebben geleerd dat ons land op het gebied der kustverlichting een uitstekend figuur slaat. Morgenochtend. Dinsdag, komen de de legaties naar IJmuiden voor een bezoek aan de kustverlichting, de semafoor en het in IJmuiden liggende lichtschip „Texel". IJmuiden heeft zich dit weekend en vooral Zondag op z'n vriendelijkst getoond. Al vroeg in de morgen van de veelbelovende dag trokken duizenden fietsers, mo torrijders en automobilisten naar het strand, waar de parkeerplaatsen spoedig stamp vol waren. Tegen elf uur werd het (voor IJmuidense begrippen) overdruk op het strand, hoewel de wind nog wat aan de frisse kant bleef. Ook werd er grote belang stelling voor de nieuwe verkeersweg over de sluizen getoond, waar in de loop van de dag vijf- a zeshonderd auto's over werden geloodst. Tegen zes uur gisteravond werd een record-convooi „overgeheveld". Uit Beverwijk is een colonne van onge veer 240 auto's over de bruggen geholpen. Vooral de IJmuidenaren hebben van deze nieuwe oeververbinding genoten, want een rechtgeaard IJmuidenaar schijnt op zo'n warme dag niet naar het strand te gaan. maar langs de sluizen, de kop van de haven, de vishal en misschien onder de vuurtoren, om verkoeling te zoeken. De paviljoens hebben eindelijk ook eens een behoorlijke dag gehad; het was druk en daar was het windje vooral debet aan. Niettemin is er een aantal dapperen ge weest, dat het zilte nat opzocht, Kleurige uittocht Om omstreeks vier uur begon de stroom zich in tegengestelde richting te bewogen en waren de afvoerwegen zwart van de rode mensen, die rozig hun huis weer op zochten. In IJmuiden maakte het Nationale Leger des Heils muziekcorps ondertussen een rondgang, die stopte op het Marktplein, waar een aantal muzieknummers ten beste werd gegeven, die sterk de aandacht trok ken door hun frisse klank. Velserbeek was weer eens een ouder wetse trekpleister waar honderden ouder paren na de dik-gevoederde eendjes en herten hun kinderen lieten pootje baden in de piasvijver, terwijl anderen genoten van het nu eens niet afgewaaide groen en de prachtig bloeiende rhododen drons. Bosbeek en Burgemeester Rijkens- park hebben dezelfde omvangrijke scharen te verwerken gehad: Velsen genoot van een volop geslaagde Zondag. Het gaat de honkbalclub Rooswijk niet bepaald voor de wind in de overgangs klasse en er zal tijdens de komende com petitiewedstrijden meer succes behaald moeten worden wil Rooswijk I zich blijven handhaven. Tegenover één overwinning staan na Zaterdag vijf nederlagen, zodat Rooswijk thans op de helft van de competitie de voorlaatste plaats in afdeling B inneemt. Was het in de voorgaande wedstrijden in hoofdzaak de slagploeg van Rooswijk, die wegens falen, de oorzaak was van de nederlagen, nu ontbrak er duidelijk het een ei: ander aan het veldwerk in de wedstrijd tegen de Amsterdamse The Catchers. Voor- afin de zevende slagbeurt, toen The Cat chers vier runs scoorden, waren de Roos- wijkers volkomen de kluts kwijt. Rooswijk nam in de tweede inning de leiding door honkslagen van Heemskerk en Klesser. In de derde slagbeurt werd de voorsprong tot 30 vergroot, doch daarna liepen The Catchers door honkslagen van Kuys, Mevius, De Graaf en De Waard in. In de zevende inning verloren de Rooswijk- velders stuk voor stuk het hoofd en door slechts één honkslag van Rietbergen en tal rijke veldfouten van Rooswijk brachten The Catchers de stand op 37. In de acht ste inning scoorden The Catchers nog eens (38), waarna Rooswijk in dezelfde slag beurt de eindstand op 58 bracht. Rooswijk: 012000020 5 The Catchers: 000030410 8 Rooswijker in vertegenwoordigende clftallerj Een aantal speelsters en spelers van de softball- en honkbalclub „Rooswijk" zijn gekozen in vertegenwoordigende negen tallen, die in de komende week in het veld komen. Dinsdag spelen twee Haarlemse jeugd-n.egentallen tegen elkaar, waarin zijn opgesteld Willy van Maanen als werp ster en Tini Zuurbier als „outfielder." Dezelfde avond wordt in Amsterdam de stedenwedstrijd AmsterdamHaarlem ge speeld. Als werper van de Haarlem-ploeg is aangewezen Ed. Sauer en als vanger K. Heinen. Rooswijk's korte stop A. Wede- meyer, die oorspronkelijk als reserve was uitgenodigd, zal waarschijnlijk eveneens van het Haarlem-team deel uitmaken. De voetbalvereniging „Kinheim" heeft Zondag met twee jeugdelftallen deelge nomen aan het jaarlijkse jeugdtournooi van de voetbalvereniging „Roodenburg" in Leiden. De Kinheim-junioren A-ploeg had het in het mooie sportpark „Leidse Hout" niet gemakkelijk in de zeer sterk bezette afdeling met DHC, ONA, RVC, Wassenaar en Roodenburg. Het elftal weerde zich verdienstelijk maar kon het net niet tot een prijs brengen. De uitslag werd 1. DHC 10 pnt; 2. ONA 6 pnt; 3. Wassenaar 5 pnt; 4. Kinheim 4 pnt; 5. RVC 4 pnt en 6. Roodenburg 1 pnt. De Kinheim A-adspiranten konden in hun sterke afdeling geen resultaten beha len en vielen dan ook buiten de prijzen. De uitslag werd: 1. Roodenburg; 2. DHC; 3. RVC. Voor de Kinheimers was bij ver rassing evenwel een zeer belangrijke prijs weggelegd. De jury oordeelde de Kinheimers ais de sportiefste en netste vereniging, die daarvoor een fraaie pla quette als prestatieprijs werd geschonken. Zaterdag zijn in Alkmaar wedstrijden ge houden tussen de 9 provinciale brandweer ploegen van de BB-organisaties in Noord- holland. Dit ter voorbereiding van de lan delijke BB-manifestatie op de Rotterdamse E-55, die de 25c Juni plaats zal hebben. Het Velsense corps veroverde in Alkmaar de tweede prijs. De eerste prijswinnaar, Den Helder, wordt nu afge vaardigd naar deze lande lijke wedstrijden in Rotter dam, de Velsense ploeg neemt deel aan de sterrit naar Rotterdam, waaraan per provincie een colonne deelneemt, bestaande uit een brandweerploeg, een reddingsploeg een M.G.T. (mobiel-genees kundig team) uit een B-kring onder lei ding van een mobilofoonwagen van de ver bindingsdienst. De route ligt voor elke provincie apart tot de gehele stoet in Rotterdam samen komt voor een défilé, eveneens op 25 Juni. 4e klasse 9e lijst ƒ2000: 4996 6640 1500: 6918 ƒ1000: 5846 9034 10339 10802 11221 16382 18379 21539 400: 1088 2295 3.146 3828 4074 4802 5782 7067 10751 13553 13802 15697 19418 200: 1889 1891 1950 4437 4456 5307 6866 7160 7271 7938 9182 9367 9775 10572 11086 11118 11615 12451 13306 14395 14754 15074 16093 16391 17929 18243 19595 20620 20671 21207 Prijzen van Zaterdag. Heilbot 2,501.75; gr. tong 2.46—1,80; gr.m. tong 2.30—1.98; kim. tl>ng 1,88—1,60; kl. tong I 2,10—1,80; kl. tong II 1,44—1,26: tarbot I 1,70,1.44. per kg. Tar bot II 83—74; tarbot III 62; tarbot IV 51—36; kl. griet 27; tongschar 6555; kl. tongschar 5749; gr. schol 3224; grm. schol 3529; kim. schol 4528; kl. schol I 4521; kl. schol II 228; schar 2210; bot 8; makreel 1815; gr. schelvis 23—21: grm. schelvis 24—20; kim. schelvis 2317; kl. schelvis I 2214; kl. schelvis II 1912; wijting 21—8: gr. gul 33—27: midd. gul 23—21; kl. gul 25—15; kl. wolf 46; poontjes 8; kl. rode poon II 149,50, per 50 kg. Gr. kabeljauw 17672; gr. kool- vis zw. 77—70; gr. leng 78; gr. wolf 84—74, per 125 kg. Aanvoer van Zaterdag. 460 kisten tong en tarbot. 5 kisten heilbot, 5 kisten griet, 15 kisten tongschar en schartong. 1000 kisten schol, 60 kisten schar, 20 kisten bot, 1760 kisten makreel, 10Ö0 kisten schelvis, 220 kisten wijting, 265 kisten kabeljauw en gul, 5 kisten leng, 20 kisten poon. 20 kisten kool- ivs, 105 kisten diversen. Totaal 4960 kisten. Besommingen van Zaterdag. IJM 16 Rergen f18.120; IJM 204 f1870; KW 123 f7230; KW 85 f6230; KW 52 f6300; KW 74 f9650; KW 40 f 7060; KW 26 f 1945; KW 155 f 1490; KW 63 f180; KW 56 f1290; KW 60 f 1320; KW 35 f1550; KW 77 1040; KW 71 f 1090: KW 128 f 1200. Visafslag Vrijdag werd door 98 vaar tuigen aangevoerd: 5312 pond kuilpal prijs f 1,04—f 1,12; 793 pond lijnaal, f 1,38f 1,82; 30 pond snoekbaars, prijs f I 500 pond rode baars, prijs f0,79; 82 voorn, prijs f0.04, per pond en 528 bak nest, prijs f2,60f2,70 per bak van 37% kg. De goede verstandhouding tussen het bestuur van de Kampeervereniging Bak- kum en de plaatselijke- en streekpers in Castricum is Zaterdagavond op het sport terrein van het kampeerterrein aan de Zeeweg opnieuw tot uitdrukking gekomen. Er werd namelijk een voetbalwedstrijd ge speeld tussen een team van KVB-bestuur- ders en een dat was samengesteld uit cor respondenten en andere medewerkers van de IJmuider-Courant, Dagblad Kennemer- land, Nieuwsblad voor Castricum en Het Parool. De correspondenten en bezorgers wonnen met 6-2. De wedstrijd werd bijge woond door circa 1000 kampeerders. In de zomerse namiddag van de vierde Juni heeft wethouder W. Alberda uit naam van het gemeentebestuur van Beverwijk en in tegenwoordigheid van de districts commandant der Nederlandse Padvinders, de heer P. H. L. Nieuwenhuijsen in de bovenzaal van het veilinggebouw het Cen trum te Beverwijk, een tentoonstelling ge opend, die voorwerpen, vervaardigd door welpen uit het gehele land en de Overzeese Rijksdelen, omvatte. In zijn openingswoord zei de heer Alber da onder meer, dat het hem ten zeerste verheugde deze tentoonstelling binnen de gemeentegrenzen te mogen herbergen. Te meer, daar er zich onder de talrijke lande lijke prijswinnaars een drietal Beverwij- kertjes bevonden. De vrijetijdsbesteding is nog steeds een teer punt in het jeugdvraag- stuk, aldus de heer Alberda en het is daar om goed, dat ouders, opvoeders en jeugd leiders kunnen aanschouwen, wat de wel pen (van 7 tot en met 11 jaar) onder be kwame leiding, maar met dikwijls primi tieve middelen hebben weten te vervaar digen. Hij vertrouwde er dan ook op, dat de tentoonstelling, die van 4 tot en met 9 Juni te zien zal zijn zich in een grote schare be langstellenden zal mogen verheugen en verklaarde haar met deze welgemeende wens voor geopend. De districtscommandant, die wethouder \V. Alberda had ingeleid, dankte hem met enkele welgekozen woorden en verzocht hem de prijzen aan de winnaars van het district Noorderkwartier uit te reiken, waaraan de heer Alberda met genoegen vcldeed. De eerste prijs, tevens derde in de reeks der landelijke winnaars was voor Henny Roest uit Beverwijk; de tweede voor Theo Aardenburg uit IJmuiden en de derde en vierde prijs respectievelijk voor Kees den Dunne en Marien Buitenhuis, beiden uit Beverwijk. Hierna konden de genodigden een rond gang langs de verschillende tafels maken, om alle voorwerpen, door de welpen ver vaardigd, te bewonderen. Deze expositie is bepaald de moeite van het zien waard en verdient dan ook brede belangstelling van degenen, die zich voor het jeugdwerk en de problemen der vrije tijdsbesteding interesseren. IJmuiden-Oost beleefde Zondagmorgen omstreeks negen uur een ware exodus toen de Edmontonse gasten zich op het Tiberiusplein verzamelden om met trein en bus de thuisreis te aanvaarden. Een 22-tal jongelui vertrok per bus naar Schiphol, van waar zij per vliegtuig naar Edmonton terugkeerden, de overigen, 65 man sterk, gingen per trein naar Hoek van Holland om per boot naar „good old England" te reizen. De laatste van de 88 Engelse gasten had een dusdanige zonnebrandkoorts opgelopen, dat hij, gesteund door twee mensen in een particuliere auto moest stap pen, die hem met de meeste spoed naar Schiphol vervoerde. Hartroerende afscheidstaferelen deden zich niet voor of ze waren thuis reeds opgevoerd zodat het een vrolijk ver trek is geworden, waarbij schone beloften over en weer werden gedaan. Een dezer beloften zal dan vermoedelijk volgend jaar worden ingelost, wanneer een Velsense ploeg naar Edmonton zal vertrek ken. Dit besluit werd tenminste Zaterdag avond genomen, toen de gasten met hun gastheren en vrouwen in Velserend de sluitingsavond hielden, en burgemeester mr. M. M. Kwint aan het einde van zijn dankwoord de zaal voorstelde „to carry on" of „to stop it". Ondanks de mededeling van mr. Kwint, dat alle uitwisselingen in Nederland, waar mee men in 1947 zo erithousiast was be gonnen, reeds hadden opgehouden, werd besloten met de uitwisseling Edmonton Velsen door te gaan. Spreker merkte hier bij op, dat na het vertrek van de gasten, de charmante Engelse burgemeestersdoch ter, miss Thelma Sinmpson, zeer zeker zou worden gemist. Na hem sprak mr. M. Simpson, de Ed montonse loco-burgemeester, die de orga nisatoren hartelijk dankte voor hun vele werk en de gastvrouwen en -heren voor hun gastvrijheid. Hij noemde het over en weer bezoeken een uiting van goodwill en vredeswil. De „Engelse meneer Smakman", oftewel mister A. Tanner, sprak eveneens woorden van dank en waardering en concludeerde, dat uit het duo Vriendschap en Overwin ning, de vriendschap het belangrijkste was. Speciaal de heren Kwint, Klaver en De Boer werden in deze dank betrokken. Als laatste sprak de heer H. G. F. Smak. man, die woorden van erkentelijkheid je gens de gasten en ontvangers uitte. Gezellige avond De stemming in het zeer intiem met vet potjes verlichte Velserend was uiterst ge zellig, zodat er over vriendschapsbanden niet geklaagd behoefde te worden. Dolf Brouwer's „Blue Birds" verzorgde een prima muziekje, dat zeer werd gewaar deerd. De hele avond werd dansend en pretmakend doorgebracht, maar reeds vroeg (half twaalf) moest er worden opge broken om Zondagmorgen op tijd te kun nen vertrekken. Met de Engelse en Neder- Qu^tinT afstanden 317 kjiï landse Volksliederen werd deze avond be sloten. De negende sportuitwisseling tussen de Engelse plaats Edmonton en de gemeente Velsen werd Zaterdagmiddag besloten met het spelen van twee hockeywedstrijden in het Velsens sportpark „Schoonenberg". De Nederlandse ploeg bestond uit leden van de dames- en herenafdeling van de hockey club „Strawberries", terwijl de Engelse combinatie was samengesteld uit leden van de damesploeg van de Old Latymer Students en de heren van de Enfield Hockeyclub. Eerst werd een wedstrijd gespeeld tus sen de twee sterkste elftallen, die resul teerde in een 82 zege voor de Engelsen. Bij de rust stonden de Engelsen reeds met 41 voor niet het minst dankzij E. Cooke, die in totaal zes maal de bal in het Velsense doel sloeg. De andere twee Engelse doel punten kwamen van de sticks van Norman Sherry en Jack Waller. De tegenpunten van Strawberries werden gemaakt door W Raman en P. Korting. De tweede wedstrijd werd met 21 in het voordeel van Strawberries beslist. P. Brom mer was voor beide doelpunten verant woordelijk, terwijl D. Hillier de eer voor Engeland op hield. Hoewel het Engelse team behoorlijk spel te zien gaf, was toch aan beide zijden te merken dat het einde van dit hockeyseizoen nabij is. Al met al vormden deze twee wedstrijden een waar dig slot voor de negende sportuitwisseling EdmontonVelsen en tevens van het einde van het zilveren hockeyseizoen 1954/1955 voor de Kennemer club „Strawberries". Met 84 dieren hebben de leden van de Castricumse postduivenvereniging De Lucht post Zondag deelgenomen aan de wedvlucht voor oude duiven van Orléans af. een f- stand van rond 553 km. De dieren werden 's morgens om 6 uur gelost en voor wat de eerste vijf aangekomen duiven betreft was de uitslag als volgt: 1. J. Houtenbos 14.24.06; 2. R. Bettmk 14.24.58: 3. G, Bielsma 14.26.50; 4. B. Heistek 14.31.30 en 5. H. Sanders 14 uur 31 minurin en 47 seconden. Volgende week wordt gevlogen vanaf St. Wat er vandaag was Drie trawlers de „Eveline" (van 24 Mei), de „Deining" (van 27 Mei) en de „Van Hattem" (van 28 Mei) waren van daag aan de afslag. Ook de SCH153 (van 28 Mei) en de niepwe „Nestor" KW101 wa ren binnen. De totale aanvoer bestond uit 6500 kisten vis, waarvan 3500 makreel, 950 schelvis, 250 wyting, 300 diversen, 100 kool- vis, 400 tong en 700 schol. Van de trawlers De „Eveline" voerde vandaag aan 900 kisten, waarvan 400 makreel, 200 schelvis, 80 kabeljauw en gul, 100 koolvis, 60 radio, 40 dichte wijting en 20 wolf en poon; de „Deining" 560 kisten vis, waarvan 125 ge stripte makreel, 190 dichte makreel, 25 kleine makreel, 75 schelvis, 30 wijting, 100 kabeljauw, gul en koolvis, 10 diversen, 5 stokkelht en 130 stuks stijve kabeljauwen; de „Maria van Hattem" 800 kisten vis, waarvan 50 makreel, 250 schelvis, 285 ka beljauw én gul, 195 koolvis, 20 diversen en 480 stuks stijve kabeljauwen. Logger- en kottcrvloot De 15 loggers en 24 kotters zorgden van daag voor 2500 kisten makreel, 600 schel vis, 100 gul, 150 wijting, 250 stuks stijve kabeljauwen, 180 stuks ijskabeljauwen, 22.000 kg. tongen, 700 schol en 150 diver sen. De KW7 „Arend" mag wel even ge noemd. Dit schip ging Dinsdag 31 Mei naar zee en kwam Zaterdag 4 Junj binnen met 800 kisten vis, meest makreel. „Nieuwe" Er werden vanmorgen om acht uur te IJmuiden 53 kantjes Hollandse Nieuwe ver kocht. De opbrengst was f 69 tot f 54 per kantje. Wat er komt Voor de Dinsdagmarkt werd vanmorgen niet veel aanvoer verwacht. De „Gelria" (van 27 Mei) zou stomende zijn voor de Woensdagmarkt. Oudste boten zijn vervol gens: de „Vios I" en „Batavia" (van 28 Mei) en de „Polderman", „Wiron 2" en „Drkje" (van 31 Mei). Van 1 Juni zijn de „Vikingbank", „Soerabaya" en „Antje". Om twaalf uur Zoals gemeld komt de Koningin Vrijdag morgen 8 Juli naar IJmuiden voor de ont hulling van het vissersmonument en de in- dienststelling van „De Hoop". De onthulling is vastgesteld op 12 uur 's middags. Voor de export Kabeljauw, tong en tarbot waren van daag voor de export bestemd. De regels kabeljauw maakten f 82 tot f 70 en kisten f 85 tot f 75. Grote tong maakte f 2.30 tot f 2.40, grootmiddel f 2 tot f 2.05, kleinmid- del f 1.75 tot f 1.80, tong 1 f 1.80 tot f 1.85 en tong 2 f 1.30 tot f 1.40. Grote tarbot deed f 1.50 tot f 1.70. Het binnenland in Grote gul leverde vanmorgen f 30 tot f 27 op, middel gul f 24 tot f 22 en torgullen f 20 tot f 16. Zwarte koolvis haalde f 70 tot f 65, grote schelvis f 23 tot f 25, middel f 22 tot f 25, kleinmiddel f 20 tot f 24, pennen f 17 tot f 20 en braadschelvis f 13 tot f 17. De wijting ging weg voor f 13 tot f 15 en de makreel voor f 12 tot f 16. Schol was vanmorgen om negen uur nog niet verkocht. Binnengekomen IJM 116 Eveline, 10 Maria v. Hattem, 45 De Hoop, 22 29 59 240 272 3 31 228 241: SCH 153 Onderneming 4, 27 Onderneming 2, 7 Willy; TX 14; RO 29; BU 33! AM 17 16 26 18; KW 125 Petronella, 155 Arie, 26 Concordia, 65 Willy Alida, 28 Verwachting, 91 Alida, 7 De Arend, 2 Dirk Donker Cur- tius, 101 Nestor, 159 Java, 84 Jan, 8 De- ming, 51 Prinses Margriet, 141 Willie, 15 Rijnmond 4, 70 Nellie Marie, 35 56 77 60 98 21 53 30 88 36 210 79 27 133 62. Vertrokken IJM 62 Sumatra, 241; KW 67 Noordster, 20 Grietje; RO 46 Claesje; UK 48 35 79 46 105 90 61 91 136 73 76 28 1 186 7 86 96 81; TX 37 8 39 21; HD 12; O 297 (Belg.); DC 1081 (Frans); DC 1139 (Frans); E 286 (Deen). De Limburgse gymnastiekvereniging Furenthela uit Voerendaal, is het afgelopen weekend opnieuw de gast geweest van de Castricumse vereniging VIOS. In het vei linggebouw hernieuwden de gymnasten Zaterdagavond de kennismaking en ver volgens maakte men een rondgang door het dorp, voorafgegaan door het tamboers korps van VIOS. Daarbij werd niet verge ten aan de neomist G. Zaal, voor zijn wo ning aan de Mient een aubade te brengen. Zondagmorgen maakten de gasten onder leiding van de heer M. Hopman een strand en duintocht en 's middags vond op het terrein nabij het theehuis Johanna's hof, aan de Zeeweg, de gymnastiekwedstrijd tussen beide verenigingen plaats. Furenthela, dat geen damesploeg heeft, toonde zich verre superieur boven hun Castricumse collega's. De heren, die hun kunnen toonden met paardspringen, paard- voltigeren. ringen, brug, rek en vrije oefe ningen, wonnen met 568 3 punten de zil veren lauwerkrans. De VIOS heren be haalden 522,7 punten. Bij de jongens was de eerste prijs even eens voor Furenthela met 692,2 punten: 2. VIOS 531,8 punten. De VIOS dames lieten enige demonstraties zien. Zondagavond kwam men in hotel Borst gezellig bijeen en vanmorgen (Maandag) brachten de Limburgers een bezoek aan IJmuiden. Binnenkort zal VIOS een bezoek aan Voerendaal gaan brengen. Zondagmiddag is omstreeks 14.19 een motor, bestuurd door P. de G„ op het Oos_ terduinplein te I.Tmuid"n np pen antn op botst, waarHonr beirto w^-tui^n c-r-herjo onlienpn. maar geen der betrokkenen lichamelijk letsel bekwam. De (motorrijder moest plotseling uitwijken voor een fietser, die, zich aan geen verkeersregels storend, plotseling de rijweg overstak, haalde naar links uit en botste op de auto. „Het nationaal muziekcorps" bestaat bijna acht jaar en heeft sedert December 1947 ruim honderd openbare uitvoeringen gegeven in tal van plaatsen in ons land. Deze dertig leden tellende kapel is ve-'—m- den aan het Nationaal Hoofdkwartier n het Leger des Heils en samengesteld uit officieren en employés van dit hoofd kwartier zowel als uit geselecteerde krach ten uit de plaatselijke muziekcorpsen. Zaterdagavond voerde het ensemble in de Goede Herderkerk een programma van geestelijke liederen uit, muziekwerken die zoals bij het Leger des Heils gebruike lijk is in eigen kring gecomponeerd of gearrangeerd zijn. De kapel, die gebleken is een geestelijke strijdmacht te zijn, open de met de pakkende mars getiteld „Min neapolis IV", van E. Söderström, een alles behalve gemakkelijk te spelen compositie. Wat gehalte betrof, stak deze mars uit bo ven de andere uitgevoerde nummers, die zich veelal bewogen op het gezellige ni veau der salonstukjes, zij het dat bekende legerliederen in alle verwerkt waren. De instrumenten van het corps zijn van Engelse oorsprong en dit verleent aan de kapel het hoog getimbreerde- geluid, dat zo karakteristiek voor de Britse muziekcorp sen is. Onder de geserreerde directie van kapelmeester Bernard Verkaaik speelden de blazeps zuiver, uiterst beschaafd en brachten hun instrumenten een edele klank voort; de nummers waren tot in de finesses bestudeerd, zodat men met een hecht samenspel en een boeiend, dynamisch musiceren kon laten horen hoe fraai blaas muziek klinken kan. Daarenboven bleek, dat men, wat volume betrof, geheel op het spelen in een besloten ruimte was in gesteld. Solistisch traden enkele leden op met werkjes voor cornet en trombone. Luite nant IJ. de Jong bewees een virtuoos te zijn op eerstgenoemd instrument, dat hij als het ware liet zingen in een door hem uitgevoerde parafrase over „Een blijde dag. De trombonist W. Drost deed voor zijn collega niet onder. De vlot geschreven selectie van strijd liederen „When duty calls" deed het voor treffelijk en was een bewijs te meer, dat men het woord „kunstgenot" in de aan kondiging van deze muziekavond niet ijdel gebruikt had. Majoor H. Lahuis had het oppertoezicht over deze „bijzondere samenkomst" van het Heilsleger. A. J. VAN DER WEYDEN Er zijn te veel zilvermeeuwen in ons land. Het is gebleken, dat deze vogels grote schade toebrengen aan de overige vogel stand. De zilvermeeuwen eten de eieren of de jongen van andere vogels, waardoor deze standen ernstig nadelig worden be ïnvloed en vaak sterk verminderen. Op de terreinen van de duinwaterleiding van 's-Gravenhage is men thans reeds bezig zilvermeeuwen te doden. Dit geschiedt met een vergif dat op brood wordt gesmeerd. Naar schatting zijn in ons land 25.000 pa ren zilvermeeuwen. Het zal wenseliik zijn, dit aantal terug te brengen tot 2500. In twee jaren tijdis wil men dit bereiken. De dode meeuwen worden verzameld en daarna verbrand. De beperking van de ril vermeeuw-stand wordt, behalve te s-Gravenhage, verricht in alle kolonies in ons land door de Nederlandse Heidemaat schappij. Op de terreinen van de Haagse Duinwaterleiding kwijt de Haagse Ver eniging van vogelvrienden zich van deze onaangename maar noodzakelijke taak.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 10