Weerbericht Haarlems Dagblad Britse regering zal zich niet in spoorwegconflict mengen Verzet tegen eerste militaire wetten in West-Duitsland Eden bepaalt zich tot beroep op de stakers het werk te hervatten Automobilist na botsing overleden Nehroe in Praag op weg naar de Sovjet-Unie Twee broertjes na het zwemmen vermist Russische delegatie in Moskou teruggekeerd Critiek op ijltempo van de regering Achterstand scholen bouw door tekort aan personeel Washington accoord met 18 Juli in Genève Het woord is aan Parijs wil Europa van paspoorten bevrijden Fransen versnellen de aftocht uit Vietnam Joy-rider - bij ongeval betrokken - vluchtte Geen speciale problemen, maar natuurlijk de wereldvrede Roemenen, Hongaren, Tsjechen in Boekarest ingelicht Mau-Mau-bolwerk' ontdekt Spoedig voorstel aan Moskou Franse parlementscommissie stelt afschaffing voor Cutter-vaccin in Idaho onbetrouwbaar bevonden Regeringstroepen ontketenen offensief op Hoa Hao secte Oost-Duitse wegtarieven worden verlaagd Weerrapport 69e JAARGANG No 276 Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uui voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 6 JUNI 1955 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDF.N EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 299e JAARGANG No 123 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ÜMÉ MM. Het voorlaatste nieuwe brugdeel voor de spoorbrug over het Hollands Diep wordt ingevaren. Nog veertien dagen zal het laatste oude brugdeel dienst doen en dan zal de in 1872 door werkspoor gebouwde brug vervangen zijn door een moderne, voor dubbelsporig treinverkeer. Evenals de vorige malen dat een nieuw brugdeel werd ingevaren, moest voor het transport een overspanning uit de spoorbrug bij Sliedrecht worden genomen, waardoor het treinverkeer van half vier Zaterdagmiddag tot kwart over zeven gestremd was. Het 1100 ton wegende nieuwe brugdeel zweefde tussen zes uur en halfzeven tussen de opleggingen en zakte toen langzaam op haar pijlers neer. (Luchtfoto K.L.M.-Aerocarto) (Van onze correspondent in Londen) Degenen, die verwacht hadden dat Sir Anthony Eden toen hy Zondagavond, even als een week tevoren, zich door de radio tot het Engelse volk richtte, het verlossende woord zou spreken, waren teleurgesteld. De regering kan in dit conflict heel weinig doen. Haar hoofdtaak is het economische leven zo veel mogelijk op gang te houden en te trachten de partyen tot elkaar te brengen, waarbij de beslissende invloed no dig is van het Britse vakverbond. De alge mene raad van dit verhond komt vandaag bjjeen om over de spoorwegstaking te be raadslagen. Tot nu toe hebben de bemidde lingspogingen van het vakverbond gefaald. Er is geen sprake van dat militairen zullen worden gebruikt om de treinen te laten ry- den. Dit zal misschien gebeuren als de spoorwegen volkomen stil komen te liggen. Er ryden op het ogenblik, naar de premier mededeelde, dagelijks 7000 treinen, een zes de van het normale aantal. Gisteren was alles by de spoorwegen ge concentreerd op het goederenvervoer, in bet byzonder transporten van steenkolen en cokes. Eden gaf een beeld van de economsche chaos, die langzamerhand begint op te tre den. De pas verworven welvaart staat op het spel. Het concurrentievermogen van Groot-Brittannië verkeert in gevaar. Door de wilde stakingen in de mijnen in het be gin van dit jaar zrjn reeds een millioen ton steenkolen verloren gegaan. Thans dreigt de vorming van wintervoorraden voor de industrie in het gedrang te komen, hetgeen zich in Januari en Februari van het volgen de jaar zal laten gevoelen. De consequentie zal zijn invoer van nog meer buitenlandse steenkool dan reeds het geval is. Deze kan slechts door een grotere export worden be taald. Hier liggen geweldige moeilijkheden, vooral omdat de staking de export een zwa re slag heeft toegebracht. Eden deed een beroep op de stakers het werk te hervatten en herhaalde dat de spoorwegleiding zich bewust is van haar verantwoordelijkheid om een uitweg te vinden. Eden sprak, zo is onze indruk, nog te veel als de o nverstoorbare diplomaat. In deze omstandigheden miste men Churchill, want in Eden's bedaarde toespraak klonk nauwelijks iets van de industriële tragedie door. Hij deed kennelijk een beroep op de patriottische gevoelens van de stakers geen groter onheil te stichten. Het is echter twij felachtig of de stakers in dit stadium, lou ter in de hoop dat op een of andere wijze genoegdoening wel zal volgen, reeds thans zonder meer zullen toegeven. Zij willen, naar zij uitdrukkelijk hebben verklaard, eerst boter bij de vis Het enige wat men kan opmerken is dat In de afgelopen nacht is in een zieken huis in Maastricht overleden de 30-jari- ge N. Commandeur uit Heemskerk, die Zondag bij een autobotsing op de Rijks weg Maastricht-Sittard nabij het vlieg veld Zuid-Limburg ernstig was gewond. Hij was met een personenauto in bot sing gekomen met een vrachtwagen. De vrachtwagen reed 50 meter verder in een greppel. Toen de Rijkspolitie arriveerde, was de bestuurder van deze wagen aan vankelijk nergens te vinden. Enkele uren later kwam hij opdagen. Het bleek, dat de man, afkomstig uit Helmond, na de bot sing was gevlucht. Hij had zich schuldig gemaakt aan „joy-riding". Vermoedelijk is het ongeluk mede te wijten aan zware mist. De bestuurder van de vrachtwagen werd aangehouden, maar later op vrije voeten gesteld. de zaak hopelos is vastgelopen en dat de volkomen verouderde betrekkingen tussen bedrijfsleiding en bonden alsmede door een tekort aan gemeenschapsgevoel bij alle be trokkenen, want elke nieuwe loonregeling in het afgelopen jaar kon pas tot stand ko men na dreiging met staking, nu door de ene, dan weer door de andere bond, waar door er van een gezonde atmosfeer in het bedrijf nauwelijks sprake meer is. Iedereen is het er over eens dat zodra de staking zal zyn afgelopen alles op een nieuwe leest dient te worden geschoold. In de zeven havens, waar nog onvermin derd gestaakt wordt, ziet het er ook som ber uit. Daarbij is dan nog gedurende het weekeinde de staking gekomen van een deel der bemanningen van vijf oceaansche pen, in Southampton en Liverpool. Het Britse vakverbond is machteloos omdat de stuwadoorsbond de voorschriften van het verbond heeft overtreden door leden weg te kapen van de grote transportarbeiders bond. Het vakverbond blyft eisen dat de ge stolen leden zullen worden teruggegeven. Daarop antwoordt de stuwadoorsorganisa tie dat de havenarbeiders vrij dienen te zijn zich aan te sluiten bij welke bond zij wil len en dat het onmogelijk is hen individueel weer uit te leveren indien daartoe al bereid heid zou bestaan. (Reutery De leiders van de 70.000 stakende Britse spoorwegm?nnen hebben de oproep van Eden, om het werk te her vatten, verworpen. Nahr hun mening heeft de premier in zijn radio-toespraak de aard van de staking onjuist voorgesteld. De be doeling van de staking zou hem ontgaan. CAIRO (Reuter) Premier Nehroe van India heeft Zondagavond gedurende een oponthoud van 75 minuten op het vliegveld van Cairo op zijn reis naar de Sovjet-Unie een onderhoud gehad met premier Nasser van Egypte. Op een later gehouden informele persconferentie wei gerde Nehroe bijzonderheden over deze bespreking te geven. Kort daarop stapte hij weer in het vliegtuig voor de doorreis via Rome naar Praag, waar hij 24 uur zal blijven. Hij verklaarde tegenover de pers in Cairo naar Moskou te gaan in antwoord op een uitnodiging van een jaar geleden en geen „speciale problemen" te bespre ken te hebben. „Natuurlijk zal ik met de Russische leiders spreken over de kwestie van de wereldvrede en hoe de zaak van de vrede het best kan worden gediend. De eerste stap is te trachten de spanning te verminderen. We hebben geen tover formule, doch we zijn van gevoelen dat een vermindering van de spanning onze taak zou vereenvoudigen". Nehroe merkte op dat in de laatste paar maanden een vermindering van de spanning is opgetreden in Europa en, tot op zekere hoogte, in het Verre Oosten. Hij verklaarde voorts contacten te willen leg gen voor toekomstige handel en voor de economische betrekkingen tussen India en de landen, die hij zal bezoeken. Nehroe, die reist in gezelschap van zijn dochter, mevr. Indira Gandhi, werd op het vliegveld van Praag begroet door premier Siroky. Te Washington heeft het Witte Huis meegedeeld dat India's reizende ambas sadeur Krisjna Menon volgende week te Washington met minister van Buiten landse Zaken Dulles zal spreken over het resultaat van het bezoek dat hij kort ge leden aan Peking heeft gebracht. Menon voert op het ogenblik te Londen bespre kingen met Britse leiders. i Bij het zwemmen in de Lek bij Lopik zijn Zondagmiddag twee kinderen waar schijnlijk om het leven gekomen. Het zijn de 15-jarige Dirk Griekspoor en zijn 10- jarig broertje Aart uit IJsselsteijn. De kinderen waren gaan zwemmen in de Lek ter hoogte van het strand, het zogenaam de Klein Scheveningen. Zij waren de zwemkunst niet meester en zijn waar schijnlijk buiten het omheinde gedeelte van de rivier gekomen. Tegen de avond werden de fietsen van de jongens met de kleren gevonden, zodat aangenomen wordt, dat zij zijn verdronken. Het dreggen heeft nog geen resultaat opgeleverd. In Waalhaven verdronken Zondagavond is in de Waalhaven te Rot terdam de 17-jarige kajuitsjongen Klaus R. H. Papenbroek, opvarende van het Duitse schip Erika Fritzen en afkomstig uit. Ditzum, bij het zwemmen verdronken. Hij trachtte op een boei te klimmen, het geen hem niet gelukte. Hoewel de jonge man goed kon zwemmen, scheen het klim men hem dermate uitgeput te hebben, dat hij om hulp moest roepen. Een andere op varende van het schip kwam hem te hulp, doch te laat. De jongeman verdween in de diepte. Ondanks uren dreggen is zijn stoffelijk overschot nog niet gevonden. MOSKOU (AFP) De Sovjet-Russische delegatie die in Belgrado besprekingen heeft gevoerd met maarschalk Tito van Joegoslavië, is Zondag in Moskou terug gekeerd. De delegatie, bestaande uit Kroesjtsjev, Boelganin en Mikojan had na de besprekingen in Joegeslavië nog een kort bezoek gebracht aan Sofia en Boe karest, waar met communistische leiders uit Bulgarije, Roemenië en ook uit Tsje- choslowakije korte besprekingen werden gevoerd. Blijkens een in Boekarest uitgegeven communiqué heeft de Russische delegatie in Boekarest verslag uitgebracht over het resultaat van de besprekingen in Joego slavië. „De leiders van Roemenië, Hon garije en Tsjechoslowakije juichen de overeenkomst die tussen de Sovjet-Unie en Joegoslavië is bereikt toe en vertrou wen dat een vriendschappelijke samen werking tussen hun landen en Joegoslavië bereikt kan worden", aldus het commu nique, waarin voorts woordt gesproken over een „algehele overeenstemming van de standpunten der Roemeense, Hongaarse en Tsjechoslowaakse leiders ten aanzien van alle internationale kwesties die hun landen raken". Balkan-vrede De „Pravda", het officiële orgaan van de Sovjet-communistische partij, schrijft, dat vriendschappelijke samenwerking tus sen de Sovjet-Unie en Joegoslavië, even als die tussen Bulgarije en Joegoslavië, ook zal bijdragen aan het verbeteren van de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en Bulgarije en Griekenland en Turkije. Beide laatstgenoemde landen zijn leden van de NAVO en met Joegoslavië ver bonden in het Balkanpact. Het verdrag van Warschau, dat op 14 Mei in de Poolse hoofdstad werd geslo ten door de Oost-Europese communisti sche landen, is van kracht geworden. De ondertekenaars van het verdrag, dat voor ziet in samenwerking en militaire bijstand, hebben de ratificatie-oorkonden te War schau gedeponeerd, aldus meldt het offi ciële Russische persbureau Tass. NAIROBI (Un. Press) Veiligheids troepen hebben tijdens een grootscheepse opsporingscampagne tegen de Mau Mau in het oerwoud een volledig „stadje" van de terroristen ontdekt, dat achttien hutten telde, waaronder een hospitaal en een hut, welke diende als „raadskamer". Sinds het overgave-aanbod, dat de autoriteiten op 18 Januari deden, hebben zich in het totaal 610 terroristen aangemeld. BONN (A.N.P) De eerste militaire uitvoeringswetten, die bondskanselier Ade nauer bij de Bondsraad en de Bondsdag aanhangig heeft gemaakt, zijn op fel ver zet gestuit. De socialistische oppositie heeft tijdens het weekeinde een verbitterde strijd tegen de ontwerpen aangekondigd, niet al leen omdat zy de bewapening tot na een conferentie der grote vier wenst te zien uitgesteld, doch ook omdat zij de werkwijze die de bondskanselier volgt als een inbreuk beschouwt op de vroeger gegeven verzeke ring, dat gestreefd zou worden naar een brede parlementaire basis voor de mili taire wetgeving. De socialistische party heeft Adenauer ervan beschuldigd, dat hij, om tactische redenen, Bondsraad en Bonds dag wil overrompelen. De voornaamste steen des aanstoots is het ontwerp voor een vrijwilligerswet, die het mogelijk moet maken terstond met de oprichting van een vrijwilligersleger te be ginnen. De socialisten verzetten zich tegen dit tempo, daar zij menen, dat eerst de al gemene structuur van het leger grondwet telijk dient te zijn vastgelegd, vooraleer de opstelling der troepen kan beginnen. Naar hun mening maken de enkele paragrafen van het wetsontwerp het duidelijk, dat de bondsregering zich een volmacht wil laten geven voor het opstellen der vrijwilligers- troepen en daardoor de invloed van het parlement in vergaande mate zou willen uitschakelen. De argumenten van de oppositie heb ben ook weerklank gevonden in de gelede ren van de Bondsraad. In twee commissies van deze raad heeft de meerderheid zich tegen de vrijwilligerswet uitgesproken, al hoewel van de negen landelijke regerings chefs in deze raad er zes tot Adenauers coalitie behoren. Weliswaar sloot de meer derheid der commissies zich aan bij het standpunt der bondsregering, dat de Parijse verdragen zonder verwijl dienen te worden uitgevoerd, doch zij wezen de voorgestelde methode van de hand. In de Bondsraad is de vraag gerezen of de volmachten die de regering verlangt wel met de grondwet in overeenstemming zijn. De Bondsraad zal zijn oordeel over het ontwerp waarschijn lijk opschorten tot na de behandeling der wet in de Bondsdag. Hutspot Ook in de pers is Adenauers eerste mili taire wetsontwerp op scherpe critiek ont haald. De „Süddeutsche Zeitung" sprak van „een klaar gestoomde hutspot", en van een eerste mislukking van de pogingen om tot een democratische controle op het Minister Cals heeft geantwoord op schrif telijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Beernink betreffende de tijd, nodig voor het afdoen van aanvragen voor scho lenbouw. In zijn antwoord zegt de beer Cals, dat op het bureau van de bouwkun dig hoofdinspecteur van het Lager Onder wijs inderdaad door het groot aantal aan vragen cn door moeilijkheden in zake de personeelsvoorziening een achterstand is ontstaan. Dat op de'afdoening der bouw plannen 5 a 6 maanden moet worden ge wacht. is zeker in zijn algemeenheid niet juist. Plannen van geringe omvang, als mede plannen, waarvan de grote urgentie kan worden aangetoond, worden vaak bin nen kortere tijd afgehandeld. Momenteel zijn nog bijna 700 bouwplan nen in behandeling, waaronder een groot aantal betreffende kleine ophjecten (ver bouwingen, fietsenbergplaatsen, enz.). De tijd, die met de afhandeling van een aan vrage is gemoeid, wordt in hoofdzaak be paald door de aard van het object, de om vang van het object, de school- en bouw technische kwaliteit van het ingediende ontwerp en tenslotte de aanvaardbaarheid van de inschrijvingssom na aanbesteding van het definitieve plan. Teneinde de achterstand op de kortst mogelijke termijn te doen inlopen, heeft de minister reeds verschillende maatrege len genomen, die eensdeels betrekking hebben op versterking van het personeel en anderdeels op bevordering van een meer efficiënte werkwijze. WASHINGTON (Reuter) De Verenig de Staten hebben Groot-Brittannië en Frankrijk meegedeeld, dat zij geen bezwaar hebben tegen het houden van de bijeen komst van regeringsleiders der Grote Vier te Genève, aanvangende 18 Juli. Tot dus ver had Washington gestaan op Lausanne of Stockholm als vergaderplaats. De Sovjets wilden Lausanne niet en gaven de voor keur aan Wenen. De Westelijke drie zullen dezer dagen Moskou de thans overeenge komen tyd en plaats in een nota voorstel len. De premier van het Zwitserse kanton Genève heeft tegenover een correspondent van AFP verklaard, dat er van Zwitserse zijde geen enkel bezwaar bestaat tegen het organiseren van een vier-mogendheden- conferentie in Genève in Juli of Augustus. SADLER'S WELLS BALLET NAAR AMERIKA LONDEN (United Press) Het Sari ler's Wells Ballet begint op 11 Septembei een tournée van vier weken door de Ver enigde Staten en Canada, aldus werd van daag bekend gemaakt. Met Kerstmis hoopt het gezelschap in Engeland terug te zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA's leger te komen. Het blad schildert het sombere vooruitzicht van een splitsing tussen coalitie en oppositie, „vernedering van het parlement" en „grondwettelijk conflict tussen bond en landen". Volgens hetzelfde blad houdt het ijltempo, waarin Adenauer de bewapening op gang wil bren gen ook een nederlaag in voor veiligheids commissaris Blank, die binnenkort tot mi nister van Defensie moet worden benoemd. Blank zou dr. Adenauer breedvoerig uit gewerkte voorstellen voor een vrijwilli gerswet hebben voorgelegd, doch deze zou den zijn vervangen door het huidige, uit slechts enkele paragrafen bestaande, ont werp. Volgens het blad heeft Blank daar door zijn jarenlange ijver om de nieuwe Duitse soldaten „Burgers in uniform" te maken als een zeepbel uiteen zien spatten De leiding van Adenauers partij heeft aangekondigd, dat zij zich door het groeiend 'verzet onder geen beding van de huidige lijn zal laten afbrengen. De partij leiding sloot zich bij Adenauers standpunt aan, dat met het oog op de komende con ferentie der grote vier dient te worden ge toond, dat de bondsrepubliek bij haar be wapeningsplan geen aarzeling kent. Het eerste punt van Adenauers betoog voor zijn partij was opnieuw: „Het Westen moet sterk zijn om met kans op succes met de Sovjet-Unie te kunnen onderhandelen". (Van onze correspondent in Parijs) Een commissie van Franse parlements leden onder voorzitterschap van de senator Finton werkt een plan uit dat voorziet in vereenvoudiging der douane-formaliteiten en zo mogelijk een afschaffing der paspoorten in Europa. De commissie heeft zich al in verbinding gesteld met de cen trale Franse instanties voor de douane, de binnenlandse veiligheid en met de voor naamste deviezenbureaux, die allen een gunstig advies zouden hebben gegeven. Aangezien men meent te weten dat ook in andere Europese landen overeenkomstige commissies werkzaam zijn, hoopt men op een vrij spoedige en succesvolle bekroning van dit streven. Sedert enkele weken behoeven Franse en Engelse toeristen die niet langer dan enkele dagen blijven daarna schijnen ze écht gevaarlijk te kunnen worden in hun wederzijdse landen geen paspoort meer over te leggen. En niemand heeft zich over dit koene besluit beklaagd. De Franse commissie schijnt zich aan de Scandinavische landen te spiegelen. De in woners van die drie landen kunnen hun wederzijdse grenzen vrijelijk en zonder bij zondere papieren overschrijden. Dat in heel Europa spoedig eenzelfde vrijheid zou komen te heersen is trots Europese raden, parlementen en tonnen proclama ties van Europese goede wil helaas niet erg waarschijnlijk, maar de zwaarste hin der-, zo geen grenspalen, hoopt men te kunnen verwijderen. Tassen en handkof- gers zouden niet meer zo stelselmatig aan de grenzen worden doorwroet en de douaniers zouden zich tot steekproeven be palen. Verder is men van plan het aan de burgerzin van de reizigers zelf over te te laten aan te geven of zij contrabande vervoeren, waarvoor invoerrechten dient te worden betaald. In toeristenstreken aan de grenzen, zoals de Ardennen tussen Frankrijk, België en Luxemburg, ziet men voor het vreemde lingenverkeer een nieuwe dageraad gloren omdat de douanediensten aan de Franse grenzen het buitenlandse toerisme niet be paald aanmoedigen Te mooi om waar te zijn? Europa zonder paspoorten: het is bijna te mooi om waar te zijn. Nog nooit is er zoveel over een verenigd Europa gesproken al? de laatste jaren. Maar nog nooit ook waren de belemmeringen van administra tieve aard zo veelvuldig ofschoon weinig doelmatig van bureaucratisch standpunt bezien als tegenwoordig. Voor de eerste wereldoorlog kon men vrijwel heel Europa bereizen zonder enig bijzonder document. Er werd toen echter minder over Europa gepraat. Met een iets liberaler bewind zouden de verhoudingen van een veertig jaren bewind her dus nog niet eens zijn hersteld. Er gaapt nog steeds een brede kloof tussen het Europa-van-de- leuzen en het Europa-zoals-het-helaas- nog-is SALTLAKE CITY (Reuter) Dr. Geb- hardt, directeur van het laboratorium voor onderzoek inzake kinderverlamming van de universiteit van de Amerikaanse staat Utah, heeft verklaard, dat levend kinder verlammingsvirus is aangetroffen in mon sters van het Cutter-vaccin, die van het ministerie van Volksgezonheid van de staat Idaho waren ontvangen. Afzondering van het virus heeft steun gegeven aan de door ambtenaren van het genoemde ministerie verkondigde mening, dat het vaccin het huidige optreden van de ziekte in Idaho in de hand had gewerkt, waar dit jaar tot dusver 75 gevallen van kinderverlamming zijn gemeld tegen 15 in dezelfde periode van 1954. Bij de massale inenting in Idaho, die op 27 April werd stopgezet, werd wSalk- vaccin, vervaardigd door de Cutter-labora toria te Berkeley in Californië, gebruikt. Dr. Cutter, de leider van de Cutter-labo ratoria, heeft zich nog niet willen uitlaten over de mededeling van dr. Gebhardt. In Oakland (Californië) is aan de ouders v an een jongen die kinderverlamming heeft opgelopen, toestemming gegeven een eis tot -chadevergoeding tot een bedrag van 100.000 dollar tegen de Cutter-laboratoria in te dienen. Francis Bacon: Afaar de mens moet weten, dat het in deze toneelzaal van het leven alleen aan God en de enge len gegeven is, toeschouwer te zijn SAIGON (Reuter/AFP) De voor malige Franse commissaris-generaal in In dochina en opperbevelhebber van de Franse troepen in het land, wordt morgen uit Saigon in Parijs verwacht. Volgens scheepvaartkringen heeft het Franse op perbevel in Indochina scheepvaartmaat schappijen te Saigon verzocht in de ko mende twee maanden 30.000 man Franse troepen van Vietnam naar Frankrijk over te brengen. Tevens is verzocht Frans oor logsmateriaal te verschepen. De troepen, die rondom de marinebasis van Tourane zijn geconcentreerd, vormen vrijwel het gehele Franse garnizoen van midden-Vietnam. Hierdoor zal het Zuid- Vietnamese leger alleen de grens met Noord-Vietnam moeten bewaken. Na de terugtrekking zal het Franse leger in Indo china nog ongeveer 70.000 man tellen. Deze troepen zullen dienen ter bescher ming van Franse en Engelse eigendom men in Saigon en op rubberplantages ten Noorden en ten Zuiden van de stad. Ongeveer 1.200 Franse burgers verlaten Saigon iedere maand per schip, met be stemming Frankrijk, en verscheidene hon derden vertrekken per vliegtuig. De Franse burgers te Saigon, van wie vele een goed deel van hun leven in Indochina hebben doorgebracht, zeggen te vertrekken, omdat zij vrezen, dat de communisten spoedig de macht krijgen in Vietnam en hun goederen in beslag zullen nemen. Ongeveer dertig bataljons van het Zuid- Vietnamese leger zijn Zondag onverhoeds een groot offensief begonnen tegen de strijdkrachten van de Hoa-Hao-secte, die het gebied ten Zuid-Westen van Saigon bezet houden. De 24.000 man regerings troepen zijn op de eerste dag van hef of fensief diep in het gebied van de Hoa-Hao doorgedrongen zonder veel tegenstand te ontmoeten. De strijdkrachten der Hoa-Hao vermijden de strijd en trekken zich terug in een gebied van rijstvelden, van waar uit zij waarschijnlijk een guerilla tegen de regeringsstrijdkrachten zullen beginnen. De Hoa-Hao-strijdkrachten verdeeld over het Zuiden van Zuid-Vietnam, tellen onge veer 37.000 man. Volgens een woordvoerder van het kabi net van premier Diem is er nu geen sprake meer van onderhandelingen met de Hoa- Hao. BERLIJN (Reuter DPA) Vertegen woordigers van de Oost- en West-Duitse ministeries van Vervoer hebben Zaterdag overeenstemming bereikt over verlaging van de tarieven voor het wegverkeer tus sen Berlijn en West-Duitsland. De nieuwe tareiven, die 50 tot 1214 percent lager zullen zijn, worden Vrijdag van kracht. De Oost-Duitse minister van vervoer stemde in met verlaging om de betrekkingen tus sen Oost- en West-Duitsland te verbete ren. aldus het OostDuitse persbureau ADN. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand c •öt: -o o f« - 9V 2 S Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zürich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca onbewolkt onbewolkt zwaar bew. onbewolkt onbewolkt half bew. zwaar bew. zwaar bew. nevel onbewolkt mist mist half bew. licht bew. zwaar bew. half bew. mist half bew. licht bew. onbewolkt zwaar bew. NO 4 windstil NW 2 O O NO ONO ZO windstil NW 5 windstil windstil O NNW NO ZZO O windstil ONO 2 ONO 1 windstil 23 0 26 0 20 0 20 0 21 0 18 0 21 0 27 0 22 0 23 0 19 0 21 3 22 0 24 0,1 22 0 20 0 20 0 22 7 28 0 25 0 26 0 Neerslag laatste 24 uur. ^COOCOOOTÖOOOTCr* xrrooooonnoococ WARM ZOMERWEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Overwegend zonnig en warm weer. met in de namiddag kans op onweer. Matige Oosteliike wind. 7 Juni Zon op 4.24 uur. onder 20 57 uur. Maan op 22.32 uur. onder 5.46 uur. Maanstanden 13 Juni 13.37 uur: Laatste kwartier 20 Juni 5.12 uur: Nieuwe maan 27 Juni 2.44 uur- Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 6 Juni Hoog water' 4 10 en 16 35 uur Laag water 12 11 en uur Dinsdag 7 Juni Hoog water: 4 45 en 17.09 uur. Laag water: 0.29 en 12.45 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1