CREMBN/L W&TU ROOKT! VAN NELLE'S MAJESTIC Ja D E BOER Mr. Opticien „mu,d.n.0. j Het jonge gelukdoet oude standsvete ontwaken Hyacintenkwekers kunnen drie ton van Bedrijfschap terugkrijgen Verpleegsters Nederlander bood stadje in Noord-Frankrijk carillon aan Trouwfoto's Haring voor paleis Soestdijk en Het Loo Grote actie in 1956 voor het plan-Doorn Eredoctoraat voor dr. J. H. van Royen Zuid-Afrikaanse lening Dat getingel.... maandag 6 juni 1955 9 Maar dan moeten ze zonder uitzondering van verdere aanspraken afzien Helicopter-lijn Brussel- Eindhoven-Duisburg officieel geopend Staking bij de Amerikaanse Ford-fabrieken Staatslieden-wereldmissie voor Morele Herbewapening Twee filmprijzen .J Fotobureau CHR. PIETERSE t NBMO viert lustrumcongres Von Brentano als minister voorgedragen Plechtigheid in raadhuis van Hazebrouck Drake University CAO door beambten in metaalindustrie opgezegd Spaanse dagen in Maastricht Examens Burgemeester van Genemuiden: „Middeleeuwen terug" VIRGINIA SHAG overigens gaat men voor een bril naar de speciaalzaak van Lange Nieuwstraat 789 (Van onze correspondent in de t Bollenstreek) De vereniging „De Hyacint" is tot de conclusie gekomen, dat de verordening „nuttig areaal" naar de letter goed is uitge voerd, maar niet volgens de bedoeling welke in 1953 bij de maker voorzat. Het heeft de hyacintenkwekers drie ton gekost. Een bedrag dat ze terug kunnen krijgen als alle kwekers, niet één uitgezonderd, het Bedrijfschap zwart-op-wit geven dat ze geen verdere aanspraken zullen laten gel den. De discussies op de gisteren in „Tres long" te Hillegom gehouden vergadering van „De Hyacint" over dit geval hebben geen ruimte tot twijfel gelaten. Iedereen verklaarde absoluut niet te hebben door zien wat er in de verordening precies stond, toen zij werd gepubliceerd. Zeven procent van de areaalheffing zou gezamenlijk wor den gedragen en degenen die te veel had den geteeld zouden daarna aan de beurt komen om hun onbenutte areaal te be talen. Toen de verordening practisch tot uitvoering moest worden gebracht bleek, dat men 7 procent moest betalen hoewel er een kleiner surplus was en zij die meer dan 88 procent van hun areaal hadden be- teeld, kregen nog eens 180 gulden per are te betalen. Er was niet onder uit te komen. Men kon de dopr het Bedrijfschap voorge stelde schikking aanvaarden, maar dan moest men ook allemaal tekenen. De heer Douwes wilde trachten het met verlaging van de normen voor elkaar te brengen, de heer S. Nieuwenhuis wilde een deputatie naar het ministerie zenden om de verordening gewijzigd te krijgen en de heer D. W. Lefeber nam de gelegenheid waar om te vertellen, dat geen mens meer wist hoe het Bedrijfschap de percentages vaststelde, wat er mee gedaan werd en kwam tot de conclusie, dat de vereniging „De Hycint" contact moest opnemen met „De Tulp" en „De Narcis" om een reken kamer samen te stellen, waarin geen mens mocht zitten, „die in dienst van de percen tages (het Bedrijfschap) was." „We willen ons geld terug" v Er kwamen nog meer suggesties en alles culmineerde in één conclusie: „We willen het geld, rechtvaardig verdeeld, terug hebben." Toen men dan zover was en dit had vastgesteld werd het bestuur gevraagd een commissie te vormen. Een ander maak te de opmerking dat het bestuur het zelf wel kan opknappen, wat ook weer handge klap ontlokte en toen wist niemand meer wat er moest gebeuren. De heer Jac. Nieuwenhuis had de areaal heffing een aantrekkelijk punt in zijn ope ningsrede genoemd. Een ander even aan trekkelijk was het aftreden van de voor zitter, zei hij. Hij was nu vier jaar voor zitter geweest. Toen hij de functie aan vaardde heeft hij gezegd: „Selecteer". Nu hij zijn tijd er op heeft zitten, zegt hij het nog, want de Plantenziektenkundige Dienst en de Yankees vinden dat er niet veel schot in het groen worden van de partijen zit. Ook in andere landen wil men een Onder de toejuichingen van duizenden toeschouwers landde Zondagmiddag een eskader van vijf Sabena-helicopters op de nieuwe heliport van Duisburg en daarmee was de nieuwste helicopterlijn Brussel- EindhovenDuisburg van de Sabena offi cieel geopend. De vijf helicopters waren van Meis broek bij Brussel opgestegen. Vier ervan waren volledig bezet met Sabena-functio- narissen, waaronder directeur-generaal M. W. de Swarte en Belgische, Duitse en Engelse journalisten, terwijl het gemeente bestuur van Brussel vertegenwoordigd was door de wethouder van Financiën, de heer De Rons. Het vijfde toestel maakte op de Eindhovense heliport een tussenlanding om daar onder meer burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten en twee wethouders aan boord te nemen. Intussen maakten de vier andere machines een rondje boven de stad. Drie kwartier later landde.het eskader in Duisburg. Het enthousiasme van de toe schouwers was daar zo groot, dat een deel der afzetting verbroken werd. De Duitse burgemeester ontving zijn gasten in het stadhuis. Hij roemde de pio- hoop uit, dat de helicopterlijn zou bijdragen hoop uit, dat de helcopterlijn zou bijdragen tot toenemend verkeer tussen de drie lan den en de culturele en menselijke betrek kingen zou versterken. Na een lunch door het gemeentebestuur van Duisburg aan geboden, werd een boottocht op de Rijn gemaakt. Van het vertrek van de vijf helicopters op het vliegveld waren weer duizenden toeschouwers getuigen. Om zes uur werd de Eindhovense heliport bereikt, waar de Eindhovenaren werden ontscheept. Vervolgens heeft het eskader zijn reis naar Meisbroek voortgezet. veldkeuring met certificaten. De contro lerende diensten hebben nog begrip voor de moeilijkheden, maar dat zal niet zolang meer duren en dan zullen er partijen ver nietigd moeten worden als er niet hard aan wordt gewerkt. In het jaarverslag zei de secretaris, dat er in 1954 82 millioen hyacinten zijn uitge voerd, wat tien millioen meer is dan in het recordjaar 1938 toen de wereld en de prij zen vrij waren! Door het opheffen van tal van kleine bedrijven is het ledental van 841 tot 734 teruggelopen. Het keuringsverslag van de directeur van de keuringsdienst, de heer F. Limburg, heeft zich hoofdzakelijk beziggehouen met de bestrijding van het virus. Hij had de zeer bijzondere ervaring opgedaan, dat men wel doodsbenauwd is voor een besmetting door geelziek, maar rustig virus en groene partijen door elkaar zet. Overigens gaat het goed met de gewassen. De gevaarlijkste ziekten, geelziek en aaltjesziek na het virusziek zijn aardig bestreden. Het huid- ziek is nog een probleem dat nog steeds niet is opgelost. De financiën bleken ook hier in orde te zijn, de boeken en dus waarschijnlijk de daarin vermelde cijfers klopten. De be stuursverkiezing leverde geen moeilijk heden op. De heer Nieuwenhuis ruilt zijn zetel met de heer A. J. J. Arentshorst en de heer Nic. Berbee Azn. uit Lisse gaat op de stoel van de heer Nic. Roozen Jaczn. uit Heemstede zitten. Na al dit huishoudelijke kwam dan het reeds genoemde beruchte punt areaalhef- fing aan de orde, waarbij het zeer opval lend was, dat men het in principe roerend met elkaar eens kan zijn, als er maar geld aan vastzit. Alleen de wijze van uitvoering maakte de tongen los. CHICAGO (United Press) Om mid dernacht is in een aantal Ford-fabrieken een staking uitgebroken, nadat de onder handelingen tussen hun vakbond en de lei ding van Ford over de eisen der arbeiders tot instelling van een gegarandeerd jaar loon nog steeds geen oplossing hadden ge geven. Het is de eerste staking van de Uni ted Automobile Workers tegen de Ford-fa brieken in de geschiedenis van de maat schappij. (United Press) de Amerikaanse rege ring heeft ge enplannen om op korte ter mijn drastisch in te grijpen indien het tot een grote staking brj Ford zou komen, zo verklaren ingelichte kringen. Federale be middelaars houden zich in Detroit gereed om hun diensten aan te bieden zowel in het geschil bij Ford als bij General Motors, maar betrouwbare kringen zeggen dat de regering voor het ogenblik geen plan heeft om op grond van de Taft-Hartley arbeids wet een gerechtelijk bevel tot opheffing van de staking te krijgen, zelfs niet als die naar General Motors zou overslaan. Hoewel Ford en General Motors ook militaire op drachten uitvoeren, is het dapartement van Defensie niet van mening dat een produc- stilstand voorlopig ernstige gevolgen zou hebben. De wereldmissie van staatslieden voor Morele Herbewapening zal na het voor genomen bezoek aan Washington op 7 en 8 Juni zich per gecharterd vliegtuig naar verschillende belangrijke centra in het Verre Oosten begeven. Van de missie maakt voor Nederland o.a. mevrouw C. E. van Beuningen-Fentener van Vlissingen deel uit. De reis van de missie gaat van Tokio uit naar Formosa. Manilla. Bangkok, Colombo, Madras, Calcutta. Nieuw Delhi, Karatsji, Bagdad, Teheran, Ankara, Cairo, Athene en Genève. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft voor 1955 twee prijzen beschikbaar gesteld voor vrije of in opdracht vervaardigde korte films, waaronder begrepen tekenfilms en pop- penfilms, die zijn gereed gekomen in de periode van 20 Juni 1953 tot 20 Juni 1955. Niet in aanmerking komen films van ama teurs en reclamefilms met een verto- ningsduur van minder dan vier minuten. De prijzen bestaan uit een bedrag van duizend gulden voor iedere categorie. Speciale vermeldingen kunnen worden toegekend voor prestaties op het gebied van het scenario, de regie, het camera werk, de montage, de décorbouw en de muziek. De uitreiking van de prijzen ge schiedt tijdens de „Filmweek Arnhem 1955". Als leden van de jury zijn benoemd de heren A. H. Wegerif, A. van Domburg, W. Hulshoff Pol, dr. J. Knipping, W. A. Smith en J. C. Schuller. Wegens opening van een nieuwe afdeling kunnen voor direct enige in ons Ziekenhuis geplaatst worden. P.G. Salaris volgens Rijksregeling. Sollicitaties te richten aan de Besturend Zuster van het Diaconessenhuis, Parklaan 95a, Eindhoven. Raadhuis en Kerk Hoofdstraat 179, Santpoort Tel. K 2560—8129 Voor fouten tn telefonisch opgegeven advertentie» kun nen wil geen verantwoorde lijkheid aanvaarden. De Administratie Uitfluitend verkrijgbaar in Inconé-zaken. „NEDERLAND" C. LODDER Marktplein, IJmuiden v/h C. W. BöTTGER, Driehuls De haring, die aan koningin Juliana, prinses Wilhelmina en Prins Bernhard zal worden aangeboden, is vanmorgen in Vlaardingen uitgekeurd. Deze haring is gekozen uit een lading, aangebracht door de motor-logger VI. 83 „Cornelis", schip per Leendert Ros en afkomstig van het stoomloggerschip VI. 200 „Nelly", schip per Bernard van Dorp. Beide schepen zijn eigendom van de rederij C. van Toor Hzn. uit Vlaardingen. De haring werd heden morgen verpakt in de traditionele Oranje geverfde vaatjes. Door een deputatie, be staande uit de burgemeester van Vlaar dingen, de reder, de schipper van de VI. 83 en de hoofdcontroleur zullen de vaatjes in een met vlaggen versierde auto naar Soestdijk en Het Loo worden gebracht. De Nederlandse Bond van Militaire Oor logsslachtoffers (B.N.M.O.) heeft Zater dagmiddag in het R.A.I.-gebouw te Am sterdam zijn tienjarig bestaan gevierd met een groot lustrumcongres, waaraan meer dan drieduizend personen deelnamen. Ko ningin Juliana heeft ter gelegenheid van dit tweede lustrum het beschermvrouw schap van de Bond aanvaard. Zij en de prins, die reeds beschermheer is, werden op dit congres vertegenwoordigd door de chef van het militaire huis van de Konin gin, generaal-majoor C. F. Pahud de Mor- tanges. De staatssecretaris van Oorlog mr. F. J. Kranenburg gewaagde in zijn begroe tingstoespraak van de erkentelijkheid en de waardering van de regering voor de B.N.M.O. Hij deed een beroep op de bond, zijn taak in samenwerking met het Neder landse volk te blijven vervullen. Hij sprak over de bijzondere wijze waarop de bond zijn taak vervult en richtte deze woorden speciaal tot de bondspresident, de heer W. Ch. J. M. van Lanschot uit Eindhoven, die hij mededeelde dat de Koningin hem heeft benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. In zijn congrestoespraak zeide de bonds president, dat het Plan-Doorn, een woon- en werkcentrum voor dwarslaesies, thans zover is gevorderd, dat nog dit jaar niet alleen de eerste spade in de grond zal gaan, maar ook, naar het bestuur hoopt, de eerste gebouwen zullen kunnen worden opge trokken. De secretaris-generaal van de Wereld federatie van Oud-Strijders, de Amerikaan Curtii Campaigne, sprak het congres toe en deelde tot slot mede dat de wereldfede ratie de jubilerende B.N.M.O.\ een bedrag van bijna 14.000 gulden heeft geschonken, dat de bond op een door hem te bepalen wijze kan besteden. In zijn congresrede sprak de bondsvoor zitter over het actieprogramma van de bond en gaf hij een overzicht van het Plan-Doorn, waarvoor in eerste instantie een millioen gulden nodig is. De regering heeft 600.000 gulden hiervoor beschikbaar gesteld. Om de resterende vier ton bijeen te krijgen zal de B.N.M.O. volgend jaar op 4 en 5 Mei een grote nationale actie hou den. Het Plan-Doorn houdt in het bouwen en in stand houden ten behoeve van dwars laesies en daarmede gelijk te stellen inva liden van een aantal bungalows voor de gehuwden, en degenen, die nog zouden kunnen trouwen als zij een aangepaste woningaccommodatie ter beschikking had den: een moederhuis voor de ongehuwden in Doorn en het bouwen van een speciale werkplaats daarbij, om hen in staat te stel len zoveel mogelijk deel te nemen aan het maatschappelijk productieproces en het bedrijfsleven. Verder behoort tot de plan nen een pp te richten vacantie-oord voor weduwen, wezen, ernstige invaliden en hun echtgenoten en de kinderen van weduwen en invaliden. Verder wil de bond een ver blijf bouwen voor alleenstaande hulpbe hoevende invaliden, zodat bij overlijden van hun verwanten een geschikt onderdak beschikbaar is, dan wel dat kan worden voorzien in een reeds bestaande behoefte om ernstige hulp en verpleging behoeven de invaliden in een speciaal tehuis op te nemen. BONN (AFP) Bondskanselier Aden auer heeft aan president Heuss voorgesteld dr. Heiurich von Brer.lano te benoemen tot minister van Buitenlandse Zaken, The- odor Blank tot minister van Defensie en dr. Hans Joachiin von Merkatz tot minister voor zaken betreffende de Bondsraad. De Nederlander J. C. Mijnlieff van Hae- sebroeck te Bilthoven heeft Zondag in het Noord-Franse stadje Hazebrouck een uit 35 klokken bestaande beiaard aangeboden ter nagedachtenis aan zijn zoon, die tijdens de oorlog in een Duits concentratiekamp om het leven kwam. De beiaard, die door de firma Eysbouts te Asten gegoten werd, is een geschenk van de heer Mijnlieff,wiens voorvaderen uit Hazebrouck afkomstig waren. Tijdens een plechtigheid in het raadhuis van Hazebrouck heeft de burge meester, de heer Henri Desbruquois, dit geschenk namens zijn gemeente aanvaard en de heer Mijnlieff de gouden erepenning van zijn stad aangeboden. De plechtigheid :n het raadhuis werd door talrijke autori teiten uit Frankrijk, België en Nederland bijgewoond. De Nederlandse regering was vertegenwoordigd door de militaire attaché in Parijs, luitenant-kolonel J. Modderkok, en de Nederlandse consul te Lille. Hazebrouck bezit een bijzonder fraaie kerk, die evenwel tijdens de oorlog grote schade heeft geleden. Het was zelfs nood zakelijk,dat de torenspits verwijderd werd. Toch hééft men kans gezien de beiaard zo te monteren, dat het geluid uit de 35 klok ken nog ver genoeg draagt. De grote moei lijkheid bleek echter om een beiaardier te vinden. Men slaagde er niet in en teneinde raad werd het aanbod geaccepteerd van het achttienjarige meisje Rejan Boogaert, die DES MOINES (United Press) De Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten, dr. J. H. van Royen, heeft van de Drake University in Iowa het eredocto raat in de Rechten ontvangen en ter ge legenheid daarvan een rede uitgesproken. De ambassadeur zeide, dat het van het grootste belang is in te zien, dat het wer kelijke gevaar voor de wereld niet in de atoombom ligt. Ook niet in de waterstof bom, want zij zijn slechts de symptomen of symbolen van de heersende spanningen. Het eigenlijke gevaar ligt in de spannin gen zelf, welke tussen het Oosten en het Westen bestaan. Er zal misschien eens een tijd komen, aldus dr. "Van Royeri, maar misschien nog wel niet op de komende grote mogend- heden-conferentie, dat vertegenwoordi gers van Moskou bereid zijn objectief over de vermindering van de spanningen te spreken, welke tussen Oost en Wesi be staan; doch alleen dan zullen zij dit doen, wanneer wij er in slagen onze een heid te behouden en sterk te zijn. Over enkele dagen is een prospectus te verwachten betreffende de uitgifte van een 4 pet guldenslening, groot f 50.000.000 a pari ten laste van de Unie van Zuid- Afrika. De uitgifte zal plaatsvinden door een consortium onder leiding van de Neder- landsche Handel-Maatschappij, N.V. en de Nederlandse Overzee Bank N.V. De le ning zal een looptijd hebben van 20 jaar. Zij zal gedurende de eerste 5 jaar niet af losbaar zijn en daarna in 15 gelijke'jaar lijkse termijnen. De bedrijfsgroep Metaalindustrie van de Ned. Chr. Beambtenbond heeft Zater dag in Utrecht haar tweejaarlijkse alge mene vergadering gehouden. De voorzit ter van de bedrijfsgroep, de heer H. J. Vermeulen, noemde de twee punten van de agenda van grote betekenis. Ten eerste de behandeling van de vraag of de be staande Collectieve Arbeids Overeenkomst voor de beambten in de metaalindustrie dient te worden gewijzigd en in de tweede plaats de behandeling van het voorstel tot toepassing van de bedrijfstakgewijze organisatie in de metaalindustrie. Eventuele wijzigingen in de CAO voor de beambten in de metaalindustrie wer den uitvoerig besproken, waarna de ver gadering zich uitsprak voor wijzigingen. Besloten werd de CAO op te zeggen. Aan het bestuur werd aandacht gevraagd voor de nog steeds onbevredigende func tie-omschrijving van de „C-groepen" (leidinggevend en toezichthoudend perso neel), voor de salarissen en voor de sala rissen van het jeugdige administratief personeel en de vacantieregeling. Rejan Boogaert, die het eerste beiaard concert gaf in Hazebrouck, heeft het niet gemakkelijk; ze wordt op straat steeds nageroepen met „cloche-cloche" en haar buurman irriteerde het getingel in de toren, zo erg, dat hij naar de vader van het meisje stapte om er eens een eind aan te maken. Vader Boogaert wilde echter van zijn bezwaren niets weten en waarschijnlijk zijn wijn en zon er de oorzaak van geweest dat het zelfs tot een handgemeen kwam, waarbij vader Boogaert een gebroken neusbeentje op liep. Inmiddels heeft de kantonrechter van Hazebrouck twee maal 17.000 francs boete opgelegd aan de geïrriteerde Ha- zebroucker. het wel eens wilde proberen. Zij speelt goed piano en is zeer geïnteresseerd in alles wat met een beiaard te maken heeft. Zondag middag was ondermeer de beiaardier van de Utrechtse Dom, de heer C. Bos, getuige van de bijzonder goede prestaties van het meisje, die kans zag een verantwoord caril lon-concert voor de gasten te geven. Rejan Boogaert gaat nu verder studeren en hoopt dan vast in dienst te komen van de ge meente Hazebrouck. Geen Wilhelmus Het stadje had zich op deze dag in feest gewaad gestoken, ook al, omdat het zomer carnaval samenviel met de wijding van het carillon. Hazebrouck is een overwegend katholiek stadje en het was de deken van Hazebrouck,monseigneur Vermeersh, tevens prelaat van de Paus, die, nadat het ge meentebestuur met de heer Mijnlieff in optocht naar de kerk gegaan was, vooraf gegaan door een muziekcorps, het carillon plechtig wijdde. In de reeks van plechtig heden, die elkaar snel opvolgden, werden verschillende malen de nationale volks liederen van Frankrijk en België gespeeld, maar het Wilhelmus stond niet op het pro gramma. Men bracht daarentegen met veel ferve „Wien Neerlands bloed door de adren vloeit" en toen de kapelmeester zag, dat voor dit lied de Nederlandse militaire at taché in de houding stond, kwam er een tevreden glimlach op zijn gezicht. Overigens heeft deze dag er wel toe bij gedragen de banden tussen dit gedeelte van Frankrijk en Nederland te verstevigen. Tijdens een banket, dat ter ere van de inau guratie van het carrillon werd aangeboden, hebben tal van sprekers gewezen op deze banden. Zo herinnerde monseigneur Ver meersh aan de barre oorlogsdagen in 1940 toen ruim 3000 Nederlanders door de Duit sers naar Noord-Frankrijk werden gedre ven en in Hazebrouck een gastvrij onder komen vonden. De Nederlandse militaire attaché wees op de culturele betrekkingen tussen Nederland en Frankrijk. Zaterdagmiddag werden in het Staar- gebouw te Maastrcht de „Jornadas His- panicas" (Spaanse dagen), de jaarlijkse bijeenkomst van Hispanofielen uit vele delen van Nederland, alsook uit Antwerpen en Aken, geopend. Dr. E. E. Tijdens, voor zitter der Asociación Hispano-Americana te Maastricht, herinnerde bij de begroeting der binnen- en buitenlandse deelnemers eraan, dat de Spaanse schrijver Lope Vega in de 17e eeuw bij zijn beschrijving van de Spaanse belegerings-tijd te Maastricht, de Maastrichtenaren kwalificeerde als „Diablos no Hombres" (duivels, geen mensen). Duitse generaals op proef De 40 generaals van het nieuwe op te richten West-Duitse leger zullen een proef- termijn van vier maanden door gaan ma ken, voor dat zij definitief zullen worden benoemd, zo heeft de regering te Bonn thans bepaald. De beslissing zal in de vorm van een wetsontwerp in het parlement worden gebracht en zal gelden voor alle mannen die dienst nemen. Het kabinet heeft het ontwerp reeds goedgekeurd. Het programma vermeldde authentieke dansen uit Valencia, uitstapjes, onder an dere naar Neercanne, en Zondagmiddag hield de heer M. A. Methofer een toe spraak over de „sociaal-economische toe stand van de Latijns-Amerikaanse landen". Dr. J. H. L. A. van Wijk, lector in de Spaanse taaf aan de Leidse Universiteit, sprak over „Spaans Amerika als koloniale reserve", een historisch overzicht van de geschiedenis der kolonisatie door Spanje. Leiden. Doctoraal examen 2 geneeskunde: J. W. Crane 'USA), J. Vermeij te Rotter dam en Ph. Weersma te Den Haag. Semi- arts examen; mej. Y. M. A. Duif te Den Haag en de heren L. J. Bosch te Arnhem, E. Broekman te Voorburg, J. J. M. Hermans te Delft, J. W. Stoop te Rotterdam en W. Vochteloo te Leiden. Arts-examen: mevr. D. W. Tichler-Moerman te Leiden en de heren K. W. J. Vijgen te Boskoop en L. N. Zaayer te Den Haag. Staathuishoudkundig docotraal examen indologie: A. Th. de Vries te Amsterdam. Haarlem. Coornhertlyceum. Voor het eind examen Gymnasium afd. B. slaagden van de tweede groep van zeven candidaten mejuffrouw M. F. J. van der Kaaden; de heren: J. K. Korf, J. F. van Luin. F. Meyer, G. J. Middeldorp, Ph. A. Vermaat, D. M. de Vos. Aan de Rijkskweekschool te Haarlem zijn voor de eindexamens geslaagd de dames C. M. Stevenhagen te Haarlem en M. Visser te Velsen-N. en de heren: J. G. van den Bevg te Haarlem, B. Buiskool te Haarlem, E. Je Boer te Beverwijk en H. Clarenburg te Haarlem. Bij het Stedelijk Gymnasium te Haarlem zijn geslaagd voor diploma A: de dames C. W. Hulsewé, R. Klein. A. E. Lambers, P. J. A. Metz en G. I. D. van Utenhove en de heren W. E. J. Feenstra. J. R. Floor en R. Moerbeek. Geslaagd voor diploma B: de dames A. Hekman en E. Jesse en de heren J. B. Bui tendijk. F. van der Lijn. B. Montauban en H. Snippe. Eén candidaat werd afgewezen. >,Met deze onaangename historie is Gene muiden teruggekeerd tot de Middeleeuwen; wat men hier wil toepassen is gewoon een volksgericht." Met deze woorden typeert de burgemeester van Genemuiden, de heer J. G. Hamer, de toestand die in Genemui den is ontstaan rondom de gelieven Wille- mientje V. en Herman J. De ouders van het meisje achten haar omgang met de jongeman ongewenst, maar de Genemui- ders zijn van andere gevoelens en het ge volg is zoals reeds is gemeld dat de familie V. overlast wordt aangedaan. „Natuurlijk gaat het niet aan, dat buiten staanders zich met een gezinskwestie be moeien," aldus de burgemeester, „het is een zaak van de ouders en van de ouders alleen, met wie het meisje al of niet zal omgaan. Dat gaat anderen totaal niets aan. Maar de toestand is nu eenmaal zoals hij is, en daarom zijn er maatregelen van overheidswege genomen." De burgemeester heeft namelijk in over leg met de rijkspolitie een samenscholings verbod uitgevaardigd: de Genemuiaers mogen niet met meer dan drie personen in groepen op de openbare weg samenscholen. Bovendien moet ieder, „die 's nachts buiten niets te maken" heeft, binnen blijven; „wie wel om een of andere reden buiten moet zijn, kan natuurlijk zijn gang gaan," zo zegt de burgemeester. „De oude aard van Genemuiden spreekt opeens weer duidelijk; de verschillen tus sen werkgevers en werknemers, tussen hoog en laag, zijn hier vroeger altijd scherp geweest. Nu zegt men hier, dat de familie van de jongeman niet goed genoeg wordt geacht voor het meisje en dat heeft onmiddellijk weer alle oude gevoelens wakker gemaakt," aldus de burgemeester. Hoelang de politiemaatregelen gehand haafd zullen blijven? „Waarschijnlijk nog een paar dagen, tot de gemoederen weer wat zijn gekalmeerd. Het is de laatste dagen, sinds de maatregelen werden ge troffen, vrij rustig geweest, en ik voorzie, dat over een paar dagen iedereen wel weer tct bezinning zal zijn gekomen. De politie treedt zeer tactisch op en legt beslist niet op ieder slakje zout. Waarom zouden we ae zaak onnodig scherp stellen?" Inmiddels is het meisje in Ede onderge bracht bij familie. De jongeman is er het weekeinde op bezoek geweest om te zien of zij er goed wordt verzorgd. Hij is in Gene muiden teruggekeerd met gunstige berich ten. Wellicht zal dit mede leiden tot de „terugkeer van Genemuiden uit de Middel eeuwen naar de twintigste eeuw." Kies dus het juiste merk.... Van Nelle's Majestic shag, dat is prima Virginia tabak! U rolt minstens 40 sigaretten uit zo'n pakje! Goed papier is bet halve werk Gebruik Van Nelle's sigarettenpapier

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 3