Verenigingsvaria VANMORGEN IN DIE VISHAL EN OP ZEE 1 De stoel van de koning Italiaanse intellectuelen na tien jaar teleurgesteld Kort en bondig Volgens professor Calamandrei ligt 90 percent van de grondwet braak Adenauer poogt laatste vrees te bezweren Stakingen in Indonesië alweer geëindigd Vermiste Haarlemse jongen terecht Nieuw blijspel van Nesna Aanvang visseizoen twee dagen vroeger Luidsprekers 8 Capitulatie in West-Duitsland niet officieel herdacht Nieuwe acties dreigen als de regering werkeloos blijft Softbal Nog geen beslissing in Roos wij k-tournooi Jubilarissen in overheidsdienst Scheepvaart Examens Uitvoering B.A.V. I ujt Je IJmond Voetbal in Kennemerland ADO Jong Hercules Coöperatieve inkoop organisatie voor tuinbouwproducten Zoekplaatje bij de ponten „Martha" verleende hulp aan „Ardie" DINSDAG 10 MEI 1955 (Van onze correspondent in Rome) Een van de belangrijkste manifestaties van het herdenkingsfeest van de bevrijding van Italië, tien jaar geleden, is de uitgave bfj de firma Laterza te Bari (eenmaal de uitgever van Benedetto Croce) van een leerzaam boek: „Tien jaren later", een boek dat zeven studies bevat van vooraanstaande schrijvers van uiteenlopende richting. In dat boek laat alleen de econoom Corbino een optimistisch gelnid horen. De schrijvers, die hun aandacht wijden aan het recht, aan de grondwet, aan de cultuur, aan het partijwezen, aan het vakverenigingsleven in de verstreken tien jaar. zij zijn allen teleurgesteld. ..Dit is niet het Italië dat ons voor ogen stond in de da gen. toen wjj streden tegen Duitsers en fascisten. Wij wilden een land van broeders stichten, een beter, vrijer Italië en daarvan is bitter weinig terechtgekomen". Dat is t!e algemene toon van zes der zeven schrijvers. De voornaamste rechtsgeleerde prof. Calamandrei heeft voor een boordevolle theaterzaal over de inhoud van dit boek ge sproken. Deze deskundige die geldt als de grootste kenner van het constitutionele recht zegt, dat van de 139 artikelen van de grondwet, r-ruim 125 niet worden toege past, dat is negentig percent. De denkbeel den, waarvoor wij gestreden hebben, staan daarin beschreven. Het is echter een stuk papier gebleven en naast de officiële grond wet bestaat een tweede, ongeschreven, waar van niemand de tekst kent, maar die van kracht is. Fascistische erfenis betreden, maar telkens weer worden pas poorten, meestal van intellectuelen, ingetrok ken of geweigerd. Nog onlangs konden drie vooraanstaande biologen geen paspoort krij gen om naar Japan te gaan voor een biolo gisch congres, waarvoor zij waren uitgeno digd. Geen van drieën zijn communisten, maar ook al waren zij het. dan nog spreekt de grondwet duidelijke taal. Calamandrei somde nog tientallen soort gelijke eigenaardigheden op en eindigde met de hoop uit te spreken, dat althans een artikel van de grondwet voortaan werkelijk zal worden toegepast: artikel drie, dat naar zijn mening de kern bevat van de denkbeel den, waarvoor tien jaar geleden de strijd werd gevoerd. Dit artikel luidt: „Alle bur gers genieten gelijke sociale waardigheid en zijn gelijk voor de wet, zonder onderschei ding van hun geslacht, ras, taal, godsdienst, politieke overtuiging of persoonlijke en sociale omstandigheden. Het is de taak der republiek om de hinderpalen op te ruimen van sociale en economische aard, die door feitelijke inperking van de vrijheid en de gelijkheid der burgers, de volledige ont plooiing van de menselijke persoonlijkheid in de weg sta n en de daadwerkelijke deel neming van alle werkers aan de politieke, economische en sociale organisatie van het land belemmeren". In het laatste deel van dit artikel moet men onder „werkers" verstaan allen die werken „van de losse werkkracht tot de grote ondernemer, van de grondwerker tot de non in haar klooster". Als dit artikel van de grondwet cn vooral het tweede gedeelte ervan waarachtig in praktijk werd gebracht, dan zou de hoop kunnen herleven, dat de weerstand niet vergeefs is geweest, zo be- De grondwet schrijft voor. dat binnen vijf jaar alle vroegere wetten en verordeningen moeten wo den herzien en in overeenstem-1 sl(;)0t Calamandrei zijn uiteenzetting ming gebracht met de grondwet. Dat is niet gebeurd en de rechters spreken recht vol gens fascisHsche wetten, waarvan alle ook de meest absurde bepalingen nog steeds van kracht zijn. Onze vrijheid is nog steeds be knot en bepaalde wetten, uitgevaardigd in de oorlog en tijdens een dictatoriaal bewind, zijn nog geldig. Dienstplichtigen worden voor bepaalde misdrijven, zoals belediging van de weer macht, voor een militair gerecht gedaagd, dat geringer garanties biedt dan een gewone rechtbank. Dienstplichtig zijn alle manne lijke Italianen tussen 20 en 65 jaar en onder weermacht moet ook de politie worden ver staan. Af en toe wordt die wet toegepast. Volgens de grondwet kan ieder burger vrij het nationale grondgebied verlaten of LONDEN (Reuter). Bondskanselier Adenauer heeft in een interview met het Britse Zondagsblad „Sunday Dispatch" verklaard, dat men zich geen zorgen hoeft te maken over een bewapend West-Duits land. Hij zei, dat zijn regering elke politiek steunt die gericht is op een nauwe en blij vende verbinding van het economische en militaire potentieel van Duitsland met dat van de Westelijke democratieën (ANP). De tiende verjaardag van de Duitse onvoorwaardelijke capitulatie is in West-Duitsland zonder vertoon voorbij gegaan, terwijl hij in het Oosten van het land werd aangegrepen als een gelegen heid voor nieuwe demonstraties tegen de verdragen van Parijs. De West-Duitse bladen hebben uitvoe rige beschouwingen gewijd aan het Duitse herstel in de afgelopen jaren. Overigens wierpen zij de blik naar Parijs met de vraag of het de Westelijke staatslieden daar zal gelukken, het eens te worden over een programma voor een eventuele Duitse her eniging, dat aan de Russen kan worden voorgelegd. In de bondsrepubliek zelf heb ben in de laatste weken politici van alle schakering zoveel herenigingsplannen op gesteld, dat de bondsregering zich kenne lijk ongerust gaat maken, dat de indruk gewekt kan worden als zou de bondsrepu bliek de verdragen van Parijs slechts heb ben geaccepteerd om ze als ruilmiddel te genover de Russen te gebruiken. Bondsminister Tillmanns heeft nog eens gewaarschuwd voor a! deze herenigings plannen, die volgens hem onheil zouden kunnen stichten. Tillmanns sprak voor de protestantse werkgroep der christen demo cratische partij van Adenauer. In Berlijn proclameerde bisschop Dibelius, de voor zitter van de raad der Evangelische Kerk in Duitsland, de Duitse hereniging tot het doel van al onze aardse doeleinden. DJAKARTA (P.I.A.) De staking in de transport-, olie- en industriebedrijven in Indonesië is in de loop van Zaterdag ge ëindigd in verschillende fasen, overeen komstig de bedoelingen van de neutrale federatie van vakverenigingen. Het „Kon- gres Buruh Seluruh Indonesia," had de actie opgezet als protest tegen, wat zij be schouwt, het in gebreke blijven van de Indonesische regering om het voortdurend stijgen van de kosten voor levensonderhoud tegen te gaan. Tegelijk echter kondigde de KBSI aan, dat, indien voor haar eisen geen bevredigende oplossing wordt gevonden, zij later andermaal tot stakingsacties zal overgaan in verschillende golven. Het verkeer was tegen de avond weer normaal. De treindiensten herstelden zich in de loop van de ochtend reeds. De Ga- ruda Indonesian Airways kon later op de dag haar normale dienstregeling afwerken. In Tandjong Priok moesten echter vijf oceaanschepen tengevolge van de staking blijven liggen, hoewel later op de dag de vakorganisaties, die de protestactie van de KBSI afkeurden, de arbeiders-leden van de KBSI dwongen het werk te hervatten. De staking bij de banken, die buiten de actie van de KBSI stond, doch er toevallig mee samenviel, is ook geëindigd. Het per soneel van de drie Nederlandse banken, de Escompto, de Faktorij en de Nationale Handelsbank, hervatten op advies van hun vakorganisaties de arbeid, in afwachting van het resultaat van verdere besprekingen over verhoging van hun salarissen. Zij had den veertig percent opslag geëist en de centrale arbeidsbemiddelingscommissie had 25 percent aan de banken geadviseerd. Be sprekingen zouden gaande zijn over ver hoging. De vijftienjarige Haarlemse jongen, die sedert 27 April spoorloos was, is Zondag weer in de ouderlijke woning teruggekeerd. Hü is in Roosendaal bij het circus Mullens aangetroffen en door zijn vader weer naar Haarlem gebracht. Het traditionele softbaltournooi van het Beverwij-kse Rooswijk heeft ook deze keer weer de nodige spanning gebracht. In een bijzonder aantrekkelijke finale, welke zelfs na twaalf innings nog onbeslist was tussen de Haarlemse negentallen HHC (kampioen van Nederland) en HCK. werd besloten de uitslag van de Woensdag tussen beide ploegen te spelen competitiewedstrijd ook als eindstand van dit tournooi te beschou wen. De strijd tussen het organiserende Roos- wijk-team en Sportclub Haarlem eindigde in een grote zege van Rooswijk, hetgeen ook wel in de lijn der verwachtingen lag, aangezien de Sportclub reeds teveel innings had moeten spelen. In afwachting van de officiële compe titie-uitslag is de einduitslag van dit ook dit jaar weer zo bijzonder goed geslaagde Rooswijk-tournooi: 1. HHC of HCK; 2. HHC of HCK: 3. Rooswijk; 4. SC Haarlem. De poedelprijs kwam dit jaar in het be zit van de nieuwe eerste klasser EDO. Rij P.T.T., Belastingen en Spoorwegen In Haarlem en omstreken zullen in de komende weken verscheidene ambtenaren in overheidsdienst hun jubileum vieren. Bij de P.T.T. is dit de heer A. van der Wal, hoofd besteller te IJmuiden, die op 12 Mei veertig jaar in dienst van de Poste rijen zal zijn. Vervolgens is er een drietal aanstaande jubilarissen der Nederlandse Spoorwegen bij de dienst van Materieel en Werkplaat sen te Haarlem, die op verschillende data het feit zullen herdenken dat zij reeds veertig jaar bij de Spoorwegen werkzaam zijn. Het zijn de heren J. Hoenders, werk meester, op 12 Mei; W. Kranendijk, trac- teur 1, op 25 Mei en G. J. Zuidberg, bank werker, eveneens op 25 Mei. Bij de belastinginspectie te Haarlem viert de heer W. Keesmaat, commies-titulair op 1 Juni zijn gouden dienstjubileum. 99 99 Een inwoner van Roosendaal hoorde Za terdagmorgen van de vermissing tijdens de radio-uitzending van de nieuwsdienst. Na dien zag hij op straat een jongen lopen, wiens signalement vrijwel geheel klopte met het signalement, dat de radio had ver spreid. Hij volgde de jongen en ontdekte spoedig, dat hü werkte by circus Mullens, dat daar zyn tenten had opgeslagen. De man stelde de politie van zijn bevindingen in kennis, waarna de bewuste jongen werd meegenomen naar het politiebureau. Daar bleek, dat de Roosendaler in de roos had geschoten. De volgende dag kwam de vader uit Haarlem over om de verloren zoon terug te halen. In antwoord op een vraag van het lid van de Tweede Kamer de heer Posthumus, heeft minister Mansholt medegedeeld, dat hij besloten heeft dit jaar de aanvang van het visseizoen twee dagen te vervroegen, opdat de uitoefening van de visserü, in clusief de hengelsport, reeds op Tweede Pinksterdag mogelijk is. Groningen. Geslaagd voor het candidaats- examen sociale wetenschappen mej. R. W. Hommes te Amsterdam. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde C. G. Lekkerkerker. Nu het eirvde van dit toneelseizoen met rasse schreden nadert, hebben wij nog juist kennis kunnen maken met een nieuw blijspel van Hans Nesna, dat dank zij de aardig gevonden inhoud ook in het volgend najaar by onze dilettanten wel gretig af trek zal vinden. Het is getiteld „De _stoel van de koning". In deze comedie belandt de schrijver, na een behoorlijk lange aan loop te hebben genomen, plotseling op vol komen verrassende wijze by de satire. De hoofdfiguur in deze comedie is Jacob Beentjes, de personificatie van een ziele- poot, die op de dag dat het stuk begint, juist veertig jaar de nederige betrekking van expeditieknecht heeft vervuld. Van daar dat hy met gezin en vrienden van dit jubileum hoge verwachtingen koestert. De buren komen feliciteren en zenden bloe men en van zyn klaverjasclub mag hij zelfs een prachtige zetel in ontvangst nemen. Jacob is met dit laatste geschenk bijzonder verheugd, waaraan hy uitdrukking geeft door het „een stoel voor een koning" te roemen. Maar dan komt er tegen het mid daguur een bitter ontgoochelde jubilaris naar huis: zijn patroon is dit heuglijke feit volkomen ontgaan en aldus ontving Jacob in plaats van de verwachte enveloppe met inhoud een formidabele uitbrander over een kist gebroken glaswerk. Voor het mis lukte feestvarken uiteraard een bijzonder trieste ervaring, zodat hy deze teleurstel ling tijdens een kort middagtukje tracht ïe vergeten. Maar gezeten in de stoel van de koning slaat Jacob's fantasie geducht op hol. Hij droomt zich werkelijk een vorst van welke verbeelding de toeschouwers dan door het derde bedrijf getuige zijn. De stoel is nu, met een baldakijn versierd, tot troon ver heven. Jacob is compleet met kroon en hermelijn tot koning gepromoveerd, zyn vrouw werd koningin en zijn dochters en vrienden van de kaartclub charmante prin sessen en statige ministers. De auteur heeft deze vondst met geestige fantasie uitge werkt, door in Jacob's droom enige scènes uit de voorafgaande bedrijven te laten her halen met een verrassend en vermakelijk effect. Want wat voor Jacob Beentjes vol komen normaal kan worden genoemd, past een koning nu eenmaal minder, zoals on gegeneerd aan panharing kluiven en aan een spelletje klaverjas de voorkeur geven boven gewichtige staatszaken. Ook de familieomstandigheden van de vorst zijn in de droom gelijk aan die van de expedi tieknecht, alleen reageert Jacob hier ener gieker dan in het dagelijks leven, zodat hij zijn belagers danig op hun nummer zet. Het is dan ook een herboren man, die m Op Woensdag 11 Mei geeft de Bever- wijkse accordeonvereniging een concert in het Kennemer-Theater. Onder meer zal worden uitgevoerd een selectie uit „Die lustige Witwe". „Kennemerland"-renners boekten succes Enige leden van de Beverwijkse ren nersclub ..Kennemerland'* hebben deelge nomen aan de ronde van Tuitjehoorn. Coen Niesten finishte bij de nieuwelingen als eerste. Bij de amateurs eindigde Ab Geldermans op de derde en Jan Groot op de negende plaats. Schaakclub „Weenink" achter de borden In de voortgezette onderlinge competitie van de Beverwijkse schaakclub „Wee nink" werden de volgende resultaten be haald: Afd. I: H. v. 't HoffK. Slings Vi- Vi; J. MeyerL. Siebers 1-0; Ph. Bakker C. Koomen 1-0; F. PiëtA. Tervoort afg. Afd. II: J. Meyer sr.M. v. Leeuwen 1-0: C. VerduitJ. Versseveld 0-1; S. HoogvorstR. Meyer 1-0; L. BoonstraJ. Limmen 1-0; G. BeekhovenG. Duisen- berg 0-1; D. DuinmeyerA. de Vries Vt- A. de VriesD. Duinmeyer afg. De goede vorm die ADO in de wedstrijd tegen DEM bezat was tegen OSV weer zoek Voor de rust bleef de stand nulnul. De thuisclub was technisch beter: maar ADO was enthousiaster. Voormeer en Groot losten wel enige schoten maar Schouten had hier weinig moeite mee. In de tweede helft beging de ADO-ach- terhoede enige fouten .waardoor OSV de stand op tweenul kon brengen. ADO bezat niet de kracht om terug te slaan en moest beide punten in Oostzaan laten. Het derde elftal van ADO is Zondag middag kampioen geworden. De wedstrijd tegen Wijk aan Zee 3 werd met drienul gewonnen. Door een overwinning van SiZo 4 is Jong Hercules kampioen van de derde klasse van de Zaterdagmiddagcompetitie gewor den. Jong Hercules dat met twee elftallen aan de competitie deelnam, zag beide elf tallen kampioen worden. In de Maandagavond gehouden leden vergadering van de Beverwijkse kooplie denvereniging „Handelsbelangen" hebben de heren D. J. de Ruiter en T. Reitsma ge sproken over de voor- en nadelen van een Coöperatieve Inkoopvereniging in aardap pelen, Groenten en Fruit. Er werden uit de vergadering'vele vra gen gesteld, die door beide sprekers be antwoord zijn. Het aantal wegomleggingen in de omge ving van de Velser pont is vanmorgen met één vermeerderd: doordat er onder de Rijksweg 9 door een pijpleiding gelegd moet worden, is het Zuid-Noord-verkeer omgelegd over de linker-rijbaan van de zich daar splitsende weg; het van de pon ten komende verkeer moet door het dorp Velsen. Deze situatie leverde vanmorgen heel wat verkeersknopen op, vooral als gevolg van de file-vorming, die echter door de verkeerspolitie zo gauw als mogelijk was, ontward werden. Bovendien is gedurende drie dagen de bocht van de Stationsweg wegens herbe- stratingswerkzaamheden voor het verkeer afgesloten tussen de Jan Kostelijklaan en de De Savornin Lohmanlaan. Deze herbe strating houdt verband met de wegverbe- teringen voor de komende sluisweg. Botsing in de Noostraat In De Noostraat zou gistermiddag een dame haar wagen, die rechts van de weg geoarkeerd stond, omdraaien om terug te rijden naar de Kalverstraat. Uit de Lange Nieuwstraat kwamen drie motorrijders om de bocht, waarvan de voorste de kerende auto te laat opmerkte. Er volgde een bot sing. die met materiële schade voor beide voertuigen afliep. De motorrijder bleek niets te mankeren. De IJmuidense logger „Martha" IJm. van de rederij v.h. J. C. Pronk, trof giste ren op de Noordzee de uit Engeland af komstige vrachtvaarder „Ardie" aan, be mand met hoofdzakelijk Italianen. Het schip was stuurloos en vroeg om assistentie - enige opvarenden van de „Martha" zijn naar de „Ardie" overgegaan waarna het schip op halve kracht opgestoomd is naar Rotterdam. het vierde bedrijf ontwaakt, tot grote ver bazing van zijn omgeving, vooral omdat hij nog onder de invloed van deze droom zijn optreden radicaal gaat wijzigen. En eenmaal zover gevorderd, kost het een eenigszins geroutineerd toneelschrijver dan nog slechts weinig moeite een verheugend slot te bedenken, met een gelukkig verloof de dochter incluis. Uit deze korte weergeving van de inhoud' moge blijken, dat deze comedie vooral in het derde bedryf een niet geringe fantasie van regie en spelers vereist om de humor van de auteur op de voet te kunnen vol gen. In het bijzonder de regie, die de vele mogelykheden van dit stuk reeds in de tekst zou moeten aantreffen. En hiervan is nu juist bij de opvoering door „Oefening Baart Kunst" in het Kennemer Theater te Beverwijk slechts ten dele sprake geweest. TeLkens moest worden opgemerkt dat de regie kennelijk had verzuimd de spelers op de vele kansen te wijzen, die hier toch bijna voor het grijpen liggen. Aldus ver kregen lang niet alle scènes de gewenste kleur en speelse inslag, die by een luchti ger opvatting van de diverse typeringen stellig een amusanter persiflage te voor schijn zou hebben geroepen. Waarbij hia ten in de rolkennis het tempo soms even eens onnodig moesten vertragen. Maar ook in deze vorm heeft het publiek reeds een allergenoeglijkste avond aan de opvoering beleefd, zodat de verwachtingen van O.B.K. met dit stuk in vervulling zijn gegaan. Van de spelers was Gert Meurs als Jacob Beentjes op zijn best als hij het timi de werkertje moest uitbeelden, dat op zijn hoogtijdag zulk een deceptie te verwerken krijgt. Gré Boer-Koster was een moeder, die de liefderijke zorgen voor haar gezin volledig aannemelijk wist te maken. Van de beide dochters won Truus Beethouwer het in levendigheid van beweging, ofschoon de eerlijkheid gebied op te merken, dat de schrijver haar de meeste kansen bood. Bij de overige rollen viel Marie Zoon nog op door haar mallotige buurvrouw vein Rus sische adel, waarbij Theo Peperkoorn as sisteerde met de schuchtere jongeling op vrijersvoeten. JAN VAN DAM. Altair. pass. 9 St. Vincent n. Rlo de Janeiro. Alwaki. 7 Antwerpen. Arendskerk, pass. 8 Vlissingen n. Antw. Ariadne, 8 Amsterdam. Aldabi, 9 Montevideo. Alhena, 9 Antwerpen. Alkaid, 9 Rio Grande do Sul. Alnati, 7 100 m. Z. Ba'hia. Annenkerk, 9 Cadiz. Alamak, 9 v. Bremen n. Londen. Appiogedijk. 7 v. Santos n. New York. Arkeldijk, 7 Boston. Amstelland, 9 te Amsterdam. Argos. pass. 9 Ouessant n. Malaga. Amstelbrug, pass. 9 Gibraltar n. Port Said. Baarn, 8 v. Rotterdam n. Delfzijl. Beninkust, 8 v. Bordeaux n. Dakar. Boskoop, 8 700 m. NO. Barbados. Blommersdijk, 8 v. Karachi n. Bomgav. Bali. 9 v. Colombo n. Suez. Bandjermasin, 10 te Makassar Blijdendijk. pass. 9 Wight n. New York. Bonaire, pass. 9 Ouessant n. Funchal. Breda, pass. 9 Ouessant n. Suriname. Coryda, 9 v. Luanda n. Curasao. Dorestad, pass. 8 Gibraltar n. Bona. Dongedijk, 4 v. Vancouver n. Rotterdam. Eoggano, pass. 7 Gibraltar n. Bona. Eendracht, pass. 9 Finisterre n. Tel Aviv. Esso Amsterdam, pass. 7 Vlissingen n. Sid^n. Elizabeth b, 20 Calcutta verw. Ei>a, 9 v. Liverpool n. Rotterdam. Eos, pass 9 Gibraltar n. Lissabon. Gaastsrland, 9 Bahla. Ganymedes, 9 Londen. Gouwe, 9 Monrovia. Groote Beer. 8 580 m. N. Fayal. Gordias, 9 Amsterdam. Guineekust, 9 Amsterdam. Groote Kerk, 10 te Manilla. Hathor, 8 Amsterdam. Heelsum, pass. 7 Vlissingen n. Houston. Hector, pass. 9 Gibraltar n. Alexandria. Hestia, pass. 9 Wight n. Guanta. Indrapoera. 6 rede Singapore. Ivoorkust. 9 60 m. O ZO. Annobon. Japara (KRL). 9 Rotterdam. Jagersfontein. 9 140 m. Z.ZW. Finisterre. Joh. v. Oldenbarnevelt, 9 100 m. NO. Guardafui. Kalydon, 8 v. Rotterdam n. Stockholm. Kenia. 9 Curasao Krebsia, 9 Mamonal. Karimun, 10 v Balikpapan n. Menado. Kieldrecht, 10 to Calcutta. Laagkerk, 8 v. Mangalore n. Aden. Lieve Vrouwekerk. 9 Rangoon. Linge. 7 Port Gentil. I.a ren berg. pass. 8 Burlmgs n. Port Talbot. Lekkerkerk. 9 30 m. O. Ceylon. Leopoldskerk, 9 Basrah. Lindekerk 10 Le Havre verwacht. Leuvekerk. 9 te Suez. Loppersum. pass. 9 Kp St. Vincent n. R'dam. Luna. pass. 9 Ouessant n. Ceuta. Maasland. 8 Amsterdam. Marken. 7 v. Barry n. Hampton Roads Meliskerk, 9 Beira. Maureen. 9 Kaapstad verwacht. Mapia. 9 v. Singapore n. TJ. Priok. Molenkerk, 10 te Manilla. Noordam, 9 Rotterdam. Notos. 8 v. Piraeus n. Beirut. Ouwerkerk, pass. 9 Kp. Guardafui n. Singapore Ootmarsum, 9 Amsterdam. Oranje, pass. 9 Bizerta n. Port Said. Oranjefontein, 9 v. Southampton n. Antw. Omala. 9 200 m. W.t.Z. Coeos ell. Prins Joh. Willem Friso, 9 St. John. Prins Philips Willem, 9 Rotterdam. Prins Willem III, pass. 8 Lands End n. Montreal Prins Alexander, pass. 7 Vlissingen n. Bremen. Phrontis, 10 te Tj. Priok. Polydorus, pass. 10 Azoren n. Halifax. Rondo, 8 Bermuda gepass. n. Houston. Rempang, pass. 9 Kp. St. Vincent n Marseille Rijndam. 9 340 m. W. ten Z. Valentia eil. Soestdijk. pass. 8 Lands End n. New Orleans. Ptad Breda. 9 v. Lorenzo Marquez n. Durban Stad Maastricht, pass 9 Str. Bonifacio n. Bona Schie, 9 te St. Vincent. Sommel9dijk, 9 v. Colombo n. Djiboui. Stentor. 9 te Amsterdam. Straat Banka. 9 v. Singapore n. Colombo. Straat Soenda. 10 te Lorenzo Marquez. Sloterdijk. 7 v. Suez n. Singapore. Tabian. 9 Port Said. Telamon, 5 Balimore. Tiba. 4 v. Buenos Aires n. Bahia Blanca. Tjibodas, 5 120 m. O. Formosa. Tjimenteng, 8 v. Buenos Aires n. Itajai. Tomini, 9 v. Manokwari n. Biak. Tarakan, 8 Amsterdam. Tiberius, 7 v. Amsterdam n. Hamburg. Talisse, 10 te Suez. Teiresias, 9 v. Swansea n. Amsterdam. Tibia, 9 v. Miri n. Shellhaven. Waterman, 8 270 m. Z.t.W. Halifax. Weltevreden, pass. 8 Guardafui n. Port Said. Waterland. 7 v. Amsterdam n. Hamburg. Willem Ruys. 9 300 m. o. Ceylon n. Colombo. Westland, 7 Buenos Aires. Westertoren, 9 120 m. O.t.N. Mozambique. Wieldrecht, 10 te Napels. Vier voor Woensrag Aan de Woensdagmarkt komen de Elie (van 29 April) met 8895 kisten vis, waar van 760 kisten makreel, 45 schelvis, 70 kabeljauw en gul, 10 wijting en 350 stijve kabeljauwen. Ook de Allan Water (van 4 Mei) zal present zijn met 1200 kisten vis, waarvan 1100 makreel, 100 diversen en 350 stijve kabeljauwen. De Sumatra (van 29 April) is er met 1000 kisten vis, waarvan 650 makreel, 250 diversen en 150 stijve. De vierde aan de middenweek is de „Eveline" met 160 schelvis, 140 gul en kool, 660 makreel, 30 open en 60 dichte wijting, 10 haring, 10 radio, 10 wolf en kool en 100 stuks stijve. Binnengekomen IJM 79 Soerabaja, 209 Wiron 4, 204 Ver wachting (motorschade), 239, 318, 202, 226, 213, 241, 218; KW 32 Sakina, 128, 60, 56; I1D 79 Drie Gebroeders; UK 243, 85, 70, 48, 93, 90; ARM 14; BR 50, 47, 20, 38, 41, 55, 28, 47; CZ 3; VD 9. Vertrokken SCH 27 Onderneming 2, 117 Onderne ming 3, 153 Onderneming 4; IJM 204 Ver wachting, 45 De Hoop, 8, 318, 213, 226, 241, 202, 11, 4, 27, 31, 23, 3, 272, 22, 52; BR 50, 13, 28, 58, 38, 47, 55, 41 5 48 20; CZ 3; ARM 14; LT 184 (Eng.); AM 17 18, 16, 26; HK 244, 90, 85; WR 34, 33; RO 29; TX 14. KW 155 Arie, 26 Concordia, 166 De Ge broeders, 10 Adrianus, 17 Arie Nico, 162 De vier Gezusters, 169 Aleida, 40 Everhard Christina, 44 Rijnmond 3. 24 Cornelis, 125 Petronella, 126 Agatha Arie, 107 Jacoba, 64 Elizabeth, 89 Willempje, 65 Willy Alida, 69 Saturnus, 91 Alida. 59 Floris, 108 Ge broeders, 98, 56, 35, 128, 71, 60, 88, 53, 68, 21, 36, 133, 12, 210, 77, 27, 34, 72. Oudste boten v. Hattem, Postboy, Gelria, Elie van 2 Mei Allan-Water van 4 Mei, Bergen van 6 Mei, Polderman, Herman, Bloemendaal, Thorina, Vios. Batavia, Dirkje van 7 Mei. Loggers: HD 79 van 29 April, Wiron 3, KW 16, 176, 51, 76, 114, 37 van 2 Mei, Wiron 1, KW 64. 107, 95. 141, 38, 7 van 3 Mei, Wiron 2, Wiron 5, KW 20 en 23 van 6 Mei. Reizen van gisteren. De Zonne maakte gisteren 'n besomming van f 19.880,de Vikingbank maakte f 18.550,en de Claesje deed f 27.520, en werd topscorer. Vanmorgen aan de markt Vanmorgen verscheen de Soerabaja met 120 kisten schelvis, 450 makreel, 150 kabel jauw en gul, 10 open en 50 dichte wijting, 20 varia en 570 stuks stijve kabeljauwen; het schip was van 28 April. De Wiron IV zorgde voor 50 schelvis, 270 makreel, 25 gul en kool, 30 wijting, 25 radio en 10 diversen, 170 ijs- en 270 stijve kabel jauwen. De HD 79 Pietertje voerde aan 60 schelvis, 80 gul, 80 kool, 320 makreel en 350 stuks stijve kabeljauwen. Van de kleine vaart stond er 500 kilo tong en 50 kisten schol in de hal. Voor het buitenland De regels stijve kabeljauwen gingen als vanouds de grens over en werden met f 82,tot f 73,betaald, terwyl de kisten kabeljauw voor f 77,tot f 73,weg gingen. Binnenland in Het binnenland nam de grove gullen af voor f 27,tot f 33,en de middelgul is verkocht voor f 28,tot f 34,terwijl voor de torren f 24,tot f 30,kwam. De zwarte kolen werden verhandeld tegen f 72,tot f 77,en voor grove tong is f 2,15 de kilo gegeven. Grootmiddel maakte f 2,20 en kleinmiddel f 2,45, de eentjes deden f 2,60 en de tweeën f 2,30. Schelvisprijzen stevig De schelvis is duur gebleven en voor de kleinmiddel is f 43,tot f 40,betaald en voor de pennen werd f 43,tot f 38, betaald. Braadschelvis is voor f 32,tot f 29,verkocht en de wijting deed stevig mee met f 30,tot f 31,Voor de schol II is f 37,a f 34,gegeven en de drietjes maakten f 30,tot f 18,de 50 kilo. Makreel ging voor f 18,a f 16, Besommingen Een trawler 22.600; IJM 209 10.500, HW 14.500; KW 35 220; KW 56 260. xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betraid, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. BINNENLAND In Sneek is de derde grote na-oorlogse tentoonstelling van handel, industrie, am bacht. landbouw en watersport, deze keer „Mayfair" genaamd, geopend door de Com missaris der Koningin in de provincie Fries land. mr. H. P. Linthorst Homan. De Com missaris maakte eerst een rondgang langs de ruim 100 kleurige stands, ondergebracht in een 3000 vierkante meter grote .tentoon stellingshal en sprak daarna de openings rede uit. Een 55-jarige landbouwer, die in Haren (Gr.) plotseling de rijksweg opliep, werd aangereden door een autobus en kwam om het leven. De autobus reed tegen een boom, maar geen der inzittenden werd gewond. De Nederlandse Consumentenbond heeft zijn tweede jaarvergadering sinds zijn oprichting gehouden. Het ledental is aan- zienlyk gestegen en ligt nu boven de 100.000. Financieel staat ae bond er even eens goed voor. Er staan vele activiteiten op het programma voor dit jaar. Zo zullen de vergelijkingen van kwaliteiten van waren veelvuldiger worden verricht. De posteryen zullen wegens overbelas ting van het bedrijf, waarin niet voldoende door indienstneming van nieuw personeel kan worden voorzien, ingaande 1 Juli de aanneming van ongeadresseerd te versprei den stukken in het algemeen beperken tot die, welke niet meer wegen dan 26 gram. De ambassadeur van Canada, de heer Th. Stone, heeft in het nieuwe gedeelte van het arboretum van de Landbouwhogeschool te Wageningen de „Maple-tree" geplant als symbool van de vriendschap tussen Canada en Nederland. Deze „maple-tree" (suiker esdoorn) is met andere bomen aan de direc teur van het arboretum te Wageningen, prof. dr. H. J. Venema geschonken door prof. Rousseau, directeur van -de botanische tui nen te Montreal. Wor.osobo. 9 v. Tj. Priok n. Cheribon. IJsel pass. 8 Gibraltar n. Rotterdam. Zuiderkruis, 8 650 m. W.t.Z. Galapagos Archipel Zijpenberg, pass. 7 Las Palmas n. Dakar. Zeeland (SSM), 9 te Kopenhagen. KLEINE VAART Aco. pass. 8 Holtenau n. Malmö. Adm. Courbet, 9 v. Corsica n. Londen. Acim. De Ruyter, pass. 8 Vliss. n. Gothenburg. Adm. Nelson, 9 v. St. Vaiery te Goole. Admiralengracht. 8 v Abo te Mantyluoto. Advent. 8 v. Gothenburg te Kopenhagen. Agiena, pass. 8 Vlissingen n. Antwerpen. Algarve, 9 nog te Liverpool. Alcetas, 7 v. Alexandné n. Limassol. Ary Scheffer, 8 v. Whitehaven n. Antwerpen. Atlantis, 9 v. R'dam te Helsingborg. Anna b, 8 te Molfetta. Arnoudspolder, 8 v. Rotterdam te Oporto. Bestevaer, 9 v. Liverpool te Hamburg verw. Binnenhaven, 9 v. Rotterdam te Rouaan verw. Boreas, 9 30 m. Z. Cyprus. Bab T, 7 van Hernnsand n. Zaandam. Bemisse, 10 v. Fleetwood n. Glasgow. Binnenhaven. 9 op de Seine n. Rouaan Birmingham, 9 v. Rotterdam te Grangemouth. Casana, pass. 9 Brunsbüttel n. Aaihus. Corrie b, 9 v. Runcorn te Kopenhagen. Duiveland, 8 op de Tyne n. Newcastle. Dollard, 10 v. Gothenburg te Antwerpen verw. Draco. 8 v. Tanger te Bone n. Palermo. Diligentia, 9 v. Kingslynn n. Thameshaven. Eemstroom, 8 v. Grangemouth te Amsterdam. Eisen burgh, pass 8 Casquets n. Duinkerken. Ferocia, 9 te Norresundby. Fiducia. 9 nog te Maassluis. Geziena Hendrika, 9 v. Duinkerken te Esbjerg. Glory, 9 v. Scheveningen n. Gothenburg. Gruno, 9 v. Abo te Hamina. Crescendo. 9 v. Hamburg te Rotterdam. Gaasterland, 9 v. Harlingen te Leith Goote. verm. 12-13 v. Amsterdam n. Odense. Hast III, pass. 9 Vlissingen n. Terneuzen. Helvetia, 10 Rouaan verwacht. Harold, 8 te Helsinki. Hartel, verm. 10 v. Hamburg n. Rotterdam. Haskerland. 8 v. Harlingen te Goole. Helvetia, 9 30 m. W. Casquets n. Rouaan. Hast IV, 9 te Biemen. Ida Jacoba, pass. 8 Sabang. Jan Kreumer, 9 v. Rotterdam n. Londen. Joost, j^ss. 8 Vlissingen n. Gent. Jan. pass, 9 Texel n. Newport. Koningshaven, 9 Finisterre gepass. n. Casablanca Kenitra, 8 v. Agadir n. Casablanca. Koningshaven, 9 35 m. ZW. Finisterre. Larix, 7 v. Cardiff n. Antwerpen. Lingestroom, 8 v. Londen te Amsterdam. Leuvehaven, 10 v. Rotterdam te Gothenburg verwacht. Marianne, 9 v. Rotterdam te Rouaan. Megrez N. 10 te Santos verw. Menkar N, pass. 9 Lissabon n. Nantes. Marathon. 9 80 m. N. Round eil. Markab N. 9 Malta gepass. n. Famagusta. Muphrid N, 10 v. Karlskrona te Dublin. Nassauhaven, 10 v. Rotterdam te Halmstad verwacht. Nieuwehaven. 10 te Rotterdam verwacht- Nero. 8 te Cadiz n. Faro. Nottingham, 8 v. Geole te Harlingen. Nyenburgh. 8 v. Oskarshamn. Oosterbui*h, pass. 9 Kiel n. Stockholm. Oranjepolder. 8 van Londen te Bremen. Philetas. 8 v. Kopenhagen te Amsterdam. Pirola, 8 v. Swansea te Amsterdam. Ponza, 8 Vlissingen n. Gent. Pa\o, 7 K.el gepass. tl. Domsjo. Ponto. 7 v. Swansea n. Amsterdam. Rose Marie, pass 9 Brunsbüttel n. Rotterdam. Santa Lucia, pass. 9 Vlissingen n. Antwerpen. Stella Maris, 9 v. Grangemouth te Varberg. Soemba, verm. 9 v. Grangemouth n. Tyne. Swallow, 8 v. Seaham n. Oostende. Theano, pass. 8 Lizard n. Belfast. Trito, 8 v. Dublin te Amsterdam. Ton S. 10 Rotterdam verwacht. Venus. 9 v. Middlesbro n. Norwich. Wiebo'.d Bohmer, 11 v. Dakar te Duinkerken verwacht. Westerdok, 7 v. Amsterdam n. Londen. Westpolder, 10 v. Antw. te Lissabon verw. Wickenburgh, pass. 8 St. Vincent n. Casablanca. Zeehaan, verm. 10 v. Algiers n. Londen. SLEEPVAART Blankenburgh, 8 te Helsinki met baggermolen. Gele Zee, 8 190 m. NO. Guarda met baggermolen en bak. Hudson, 8 v. Rotterdam n. Newcastle met bak. Loire, 8 150 m. N.NW. Perim met ponton. Noordholland. 8 1000 m. W.NW. Kp. Verd. eil. Noord/ee. 9 v. Port Sa<d te Marseille. Oceaan. 8 v. Portsmouth n. New York. Oostzee, 8 70 m. O. Rasfartak n. Dohan. Poolzee, 7 160 m. N. Las Palmas. Rode Zee. 7 900 m. ZO. Ceylon met kruiser. Thames. 8 pass. Str. Jubal n. Bombay met zuiger Witte Zee, idem als Rode Zee. Kousenfabrieken Hin N.V. heeft plaats voor CONTRO- LEUSE. Aanm. dagel. Afd. Personeelszaken. Zijlweg 138 Haarlem. BESCH. J. VROUW 24 j. m. e. kind zoekt plaatsing als huishoudster. Brieven L 3976 DEKENS OVERTREKKEN in elke gewenste kleur met prachtige zijde en satinet. Textielhandel J. H. Oester- holt, Driehuizerkerkweg 94, Driehuis. Tel. 5084. VOLKSWAGEN-VERHUUR zonder chauffeur, nieuwste type. All Risks verzekerd. Per week, per dag, p. avond A. Beekhuis, Warmenhoven- straat 70, IJmuiden. WIL DE MAN van Zaterdag avond zich nog eens melden voor uitlaatpijp Victori. S. v. Dorp, Evertsenstraat 14. IJm. HUWELIJK. Gepens. werk man zoekt kosthuis bij vrouw op leeftijd om samen gezellige oude dag te heb ben. Brieven L 3975. WEGGEVLOGEN: parkiet, kleur groen geel, staart licht, blauw. Spilbergenstraat 9, IJmuiden. HERBOUWPLICHT te koop gevraagd. Brieven L 3977 LOMPEN. METALEN OUD PAPIER worden tegen de hoogste prijs by U gehaald door Fa. Max Gossrhalk. Kanaalstraat 48. Tel. 5852 FREULINK HETE LUCHT KACHEL en modern gasfor nuis gevr. Brieven I, 3979 Goede LINNENKAST gevr., hang en leg. Esdoornstr. 32, IJmuiden-O. DIVAN te koop gevr. Boni- faciusstraat 11, IJm.-O. KIPPENHOK hout te koop Nieuwstraat 333. of partijtje gevr. Lange POPPENWAGEN te koop gevr. Waalstraat 156, IJm. AANGEBODEN: wasmach., electr. wringer, onderdrijf werk. Prima st. Na 7 uur de Sav. Lohmanlaan 16, Velsen Pr. GASFORNUIS f 70. 2 haardfanteuils f 85, 2 pers.' eik. ledik. f 20. keukentafel en stoel f 15. Brieven L 3980 TE KOOP AGB.: kinder sportwagen z. g a. n.. kin derstoel, babytafel, 3 hut koffers. Te hez. v Proek- huysenstraat 24. IJm.-OÏ KAPT MOBYLETTE te koop Bloemstraat 3. IJmuiden. BROEDSE KIPPEN te koop aangeb. Tevens kippen vol op aan de leg. Schoutenstr. 2 IJmuiden. Z.g.a.n. INZ. TRAPNAAI- MACII. met lampje. Wijk a. Zeeërweg 172, IJm. HARLEY DAVIDSON te k. 2 cyl. 750 c.c. in prima staat. Eikenstraat 18, IJm.-O. KAPTEIN MOBYLETTE '51 te koop f 80. Dinsdag tussen 4 en 6 uur. Lange Nieuw straat 86, IJmuiden. SPARTA MOTOR te koop of ruilen voor auto Fiat 500. 250 c.c. bouwjaar 1952, 12.000 k.m. gelopen, nog 8 maanden wegenbel. en verzekering, WECKKETEL 100 glazen, geh. compl. z. g. a. n. Te be- ringen en klemmen f 35, Sin- vragen Lange Nieuwstraat 438, IJmuiden-O. WITTE TROUWJAPON te koop m. 38-40. De Roemer straat 5, IJmuiden. MOTOR te kooD 200 c.c. te gen e. a. b. of te ruilen voor bromfiets. Berkenstr. 19, IJm. Oost. ger trapnaaimachine met ringspoel f 100, eiken sjoel bak met schijven 2^ meter lang f 25. eiken boekenkast f 30. Rijksweg 324, Santpoort Dorp. DESMO-LADDERMACHINE te koop gevraagd, in goede staat, met bijbehorende naal den. Br. met prijsopg. L 3978

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 10