Panda en de Meester-Klokkenmaker J Blinden deelden niet in sociale voorzieningen na de oorlog Radio-Reparatie Wereldnieuws Rapport van de Noordhollandse Stichting voor Maatschappelijk Werk """AKKERTJE Jet wmokfmmm! ocU ió het zo J 2 Zenuwpijn Spierpijn? De radio geeft Donderdag De schipbreuk van de coaster „Gramsbergen" Inspecteur scheepvaart acht kapitein onschuldig H. 3. MAERTENS N.V. Raad voor de Scheepvaart De „Gatt" had de reis niet mogen voortzetten IJmuidense inklimmer kreeg vier jaar Kerkelijk Nieuws Prijzen voor Ex-Libris Bond var> Ouden van Dagen en de vacantietoeslag Faillissementen Moderne Belgische Kunst in Lakenhal te Leiden Kath. militair vormings centrum geopend Houten wagons verdwijnen uit militaire treinen PERPETUUM MOBILE WOENSDAG 8 JUNI 1955 „Voor de blinden geldt in het bijzonder het kenmerk, dat bij de bestudering van de problemen der mindervolwaardigen steeds naar voren springt, en wel dat deze groepen qua aantal te gering zijn en tengevolge daarvan als groep niet mede zijn opgenomen in de algemene maatschappij-ontwikkeling. Zij hadden onvoldoende stemmen om tot gelding te kunnen komen in de algemene discussie over de ontwik keling van de maatschappij. Hoewel het zeer lang heeft geduurd, voordat de blinden zich als groep hadden ontworsteld uit de afhankelijkheid aan allerlei philantropische instellingen, is men aan de opheffing van de blinden als groep niet toegekomen. Voor het blindenvraagstuk is geen oplossing denkbaar, wanneer men niet de blinden als groep benadert en algemene maatregelen treft, waardoor de gehele groep deel kan hebben aan de voordelen die de moderne maatschappij de individuen in het alge meen biedt". Deze passage komt voor in een rapport over het blindenvraagstuk in Noordholland, uitgebracht door de Provinciale Stichting voor Maatschappelijk Werk te Haarlem op verzoek van Gedeputeerde Staten, die hiertoe zijn aangezocht door de staats secretaris van Sociale Zaken. ADVERTENTIE Wéér dit lehrMlrad, brandend maagzuur. Tijd yoer 'n paar Raaaies! Wéér een avond bedorven waarvan ze zich zoveel hadden voorgesteld. Bij de eerste hap eten al viel 't verkeerd. Zuurbranden voor en na. En niet te stillenTotdat een paar Rennies redding brachten. Onmiddellijk! 'n Wonder die Rennies - U gebruikt ze toch ook? In iedere apotheek en drogisterij ver koopt men U Rennies graag. De blinden, zo wordt in het rapport ge zegd, zijn eigenlijk tussen de mazen van het net der maatschappelijke voorzieningen en sociale zekerheden van na de oorlog door gevallen. Deze vergeten groep der blinden is wel in sterke mate onderhevig aan de sociologische veranderingen in het maatschappij-beeld. Het braille-schrift, de braille-pers en -bibliotheken hebben in belangrijke mate bijgedragen tot de uit breiding van het culturele bezit van de blinden. Verwacht mag worden dat dit bezit zich nog zal uitbreiden wanneer' ge bruik van tape-recorder en „gesproken woord" aan het onderricht van de blinden dienstbaar worden gemaakt. De financiële middelen zullen verschaft moeten worden om de blinden in de ge legenheid te stellen zich intellectueel te ontwikkelen. Trainingscentrum gewenst Het rapport concludeert dat de periode van voorbereiding van wettelijke maat regelen zo kort mogelijk moet worden ge houden. Veelal zijn bij de blinden ver wachtingen gewekt, die spanningen opge roepen hebben, welke niet bevorderlijk zijn voor het psychologisch welzijn van deze in menig opzicht geïsoleerde groep. Het invoeren van een blinden-rente is niet slechts uit financieel oogpunt nood zakelijk, doch bevordert ook de verkrij ging van de dringend nodige gegevens omtrent het getal der blinden, alsmede dat dergenen, die door blindheid worden be dreigd. Oprichting van een trainingscen trum voor blinden zal de aanpassing sterk bevorderen en in toenemende mate de op- nemings-mogelijkheid in het vrije bedrijf vergroten. Bij het bedrijfsleven zal meer belangstelling moeten worden gewekt voor inschakeling van blinde werknemers. Overwogen dient te worden de braille bibliotheken een provinciale subsidie te verlenen, daar de lasten dezer instellingen onevenredig hoog zijn. Enquête Volgens de uitslag van een enquête zijn er in de provincie Noordholland (behou dens Amsterdam en het blindeninstituut Huizen) 567 blinden, waarvan 343 mannen en 224 vrouwen. Amsterdam telt 442 blin den, waarvan 60 percent mannen en 40 percent vrouwen. Van de 231 blinden in de leeftijd van 1555 jaar in de provincie zijn er 94 gehuwd en van de 203 Amster damse blinden in die leeftijdsgroep 116. De meesten zijn blind geboren, terwijl de andere door oog- of andere ziekten later blind zijn geworden. Bij deze laatste groep zijn de meeste voor hun tiende levensjaar blind geworden. Van de 231 blinden in de provincie hebben slechts 125 lager onder wijs genoten en in Amsterdam 83 van de 203. Tien in beide groepen genoten MULO- onderwijs. Wel ontving een groot aantal blinden onderwijs aan instituten. In Noord holland (inclusief Amsterdam) hebben een heer en een dame schei- en natuurkunde gestudeerd, 1 man rechtswetenschappen en twee heren en een dame theologie; zes blinden volgen thans nog een universitaire opleiding. Het rapport vervat voorts vele cijfers over het inkomen, beroepsopleiding en -indeling, geleide-verzorging, vorming van ondersteuning en dergelijke. ADVERTENTIE ...dat helpt direct! ADVERTENTIE BARTELIORISSJR HAARIEM TEL 13439 FERD. BOLSJR.48.A DAM TEL 717162 Tweka Lastex Badpakken ƒ17.50 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws, en weerbericht. 8.15 Plechtige hoog mis. 9.30 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.30 Morgenwijding. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Voor de boeren). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Pianovoordracht. 13.45 Platen. 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Pla ten. 15.25 Kamerorkest. 16.00 Bijbeloverden king. 16.30 Instrumentaal kwartet. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Beursberichten. 17.45 Platen. 18.00 Banjo-orkest. 18.30 Piano. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal gesprek. 19.35 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Koninklijke Militaire Kapel. 21.25 Gout uit schuim, cau serie. 21.40 Platen. 22.00 Periodieken-parade. 22.10 Orgelconcert. 22.35 Platen. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berich- ten. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7,10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kamerorkest. 11.45 Verleden, heden en toekomst van het kleu teronderwijs, causerie. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 's spionnetje. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.35 Orgel. 12.50 Uit het bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Metropole orkest. 13.55 Beursberichten. 14.00 Platen. 14.10 Voordracht. 14.45 Alt en piano. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Platen. 16.15 Voor dracht 16.30 Tiroolse muziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Rijksdelen overzee: Ontmoetingen op Nieuw Guinea. 18.00 Nieuws. 18.15 Platen. 18.55 Gesproken brief uit Londen, causerie. 19.00 Cabaret. 19.20 Lichte muziek. 19.55 Fototips. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Radio Phil- harmonisch orkest en soliste. 20.55 Tien duizend meter wereldzee, klankbeeld. 22.05 Actualiteiten. 20.15 Radio Philharmonisch orkest en soliste. 20.55 Tienduizend meter wereldzee, klankbeeld. 22.05 Madrigalen. 22.25 Lichte muziek. 22.40 Sportproblemen. 22.50 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.35—24.00 Idem. TELEVISIE (V.A.R.A.. N.T.S.) 20.15 Actualiteiten en weerbericht. 20.30 Dansen en springen in het Natuurbad De Biltse duinen te Bilthoven. 20.50 Spiegel der kunsten. 21.10 Pauze. 21.15 Gevarieerd pro gramma. 21.5822.45 Eurovisie. Relais v. België. Vioolconcert door de winnaarfes) van de eerste prijs in het Internationale Viool-muziek Concours Koningin Elisabeth. BRUSSEL. 324 M. 11.45 Omroeporkest en soliste. 12.30 Weer- breicht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 OrgeL 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 15.00 Orkestconcert. 15.55 Koorconcert. 16.05 Orkestconcert. 16.30 Koorconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.25 Cause rie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Reportage. 19.40 Platen. 20.10 Klank beeld 20.40 Dag van het Vlaamse lied. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws, feiten van de dag, en: Engelse literatuurgeschiedenis (op 224 en 76 m.). Tijdens het beruchte storm weekend van 27 en 28 November van het vorig jaar, is de Nederlandse kustvaarder m.s. „Grams- bergen" des Zaterdags kort na midder nacht op de rotsen bij Fishguard aan de kust van Wales te pletter geslagen. De red dingboot van Fishguard, die door Scheve- ningen-radio werd gealarmeerd, slaagde er in de twaalf opvarenden behouden aan land te brengen. Het schip is inmiddels voor de sloop verkocht. Voor de Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam heeft de kapitein J. L. van D. uit Rhoon thans nog eens verhaald wat het schip en zijn bemanning is overkomen. De inspecteur voor de Scheepvaart de heer J. Metz, zeide dat hij het een goed besluit van de kapitein vond, dat deze bij Fishguard ten anker was gegaan. Hij be treurde naar hij zeide, zeer het besluit van de havenmeester van Fishguard, die op dracht had gegeven de „Gramsbergen" te doen verhalen. Het schip is daardoor zijn noodlot tegemoet gevaren. De inspecteur wilde zich echter onthouden van critiek op de havenmeester. Niemand had deze ab normale nacht kunnen verwachten. Het be sluit van de kapitein om naar bed te gaan en de stuurman niet op de brug dienst te laten doen maar de wacht door twee matrozen te laten verrichten achtte hij in het algemeen af te keuren. Op grond van de bijzonder slechte weersomstandigheden kwam hf tot de veronderstelling, dat ook als het tweede anker zou zijn gebruikt (hetgeen niet gebeurd is) het schip op de rotsen te pletter zou zijn gelopen. De in specteur verzocht de raad zijn geuite cri tiek te willen overnemen, doqh te beslis sen. dat de kapitein geen schuld heeft om dat „hij en zijn bemanning niet tegen de majesteit van de natuur waren opgewas sen". De raad zal later schriftelijk uitspraak doen. ADVERTENTIE BETROUWBARE Nassaustraat 5 - Haarlem Tel. 15220 In de avond van 12 Januari j.l. strandde het ongeladen 1574 brt. metende Noorse s.s. „Gatt", dat onder loodsaanwljzing de Nieuwe Waterweg afvoer van Rotterdam onderweg naar Newcastle, op het Zuider- hoofd bij Hoek van Holland. In de voor nacht haalde de reddingboot zeven van de 22 opvarenden van boord en een hef- schroefvliegtuig van de „Karei Doorman" nam de volgende morgen de vijftien andere opvarenden op. In zijn schriftelijke uitspraak zegt de Raad voor de Scheepvaart o.m.: „Hoewel het de plicht is van de kapitein om voor vertrek te informeren naar de weersver wachtingen. acht de raad het toch gewenst, dat de loods, die een schip naar buiten zal beloodsen, ook zelf op de hoogte is van de laatste weerberichten. De raad betwijfelt of de „Gatt" inderdaad tien mijl kon lopen, zoals de kapitein opgaf. Het schip was leeg en lag hoog op het water. Een schip in de ze toestand zal, indien het een klein ma chinevermogen heeft, bij Noord-Westen wind, na het verlaten van de Nieuwe Wa terweg spoedig in nood kunnen komen te verkeren. Aanvankelijk stuurde de „Gatt" normaal, maar naarmate het De Hoek na derde en buiten lij kwam van bebouwing en duinen, begon het, vooral daar de wind in kracht was toegenomen, naar bakboord af te vallen, zodat ten slotte hard stuurboord moest worden gegeven om enigszins koers te kunnen houden. Toen het schip uit de lij zijde kwam van een tegenligger werd het door wind en stroom naar bakboord verzet en strandde het, ondanks het laten vallen van stuurboord-anker, op het Zuiderhoofd. De raad sluit zieli aan bij de woorden van lof van de inspecteur voor de scheepvaart tot het personeel van de reddingboot en van het hefschroefvliegtuig, die erin slaag den alle opvarenden te redden. De raad is van oordeel, dat de loods zo goed niogeiyk de kapitein met zijn advie zen heeft bijgestaan en dat de kapitein, die beter dan de loods bekend moet zijn met de reacties van zijn schip, ook wanneer dit leeg is, op wind en stroom had moeten be slissen de reis niet voort te zetten toen de omstandigheden ongunstiger werden. Blijkens een mededeling van de rijksha venmeester te Rotterdam wordt thans de berging van het gestrande Noorse stoom schip „Gatt" voortgezet. Gedurende de berging worden regelmatig duikwerkzaam- heden verricht. Door de ongunstige ligging van het wrak ontstaat bij golfbeweging ge vaar voor de duiker. Het is noodzakelijk dat passerende schepen zorg dragen geen golfslag te veroorzaken, omdat deze ter plaatse van grote invloed is. De scheep vaart is van de berging op de hoogte ge steld. De rechtbank te Amsterdam heeft gister ochtend de 41-jarige schilder G. L. uit IJmuiden conform de eis veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis wegens diefstal met inklimming, meermalen gepleegd. De schil der was reeds veertien maal veroordeeld voornamelijk wegens diefstallen door in klimming en had totaal ruim I6V2 jaar in de gevangenis doorgebracht. De man was een drietal inbraken ten laste gelegd, waarvan een in de Hema aan de Kalverstraat te Amsterdam en een in de Hema aan de Kerkstraat in Hilversum alsmede in een kruidenierszaak aan de Bo- reelstraat in die plaats. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Arnemuiden M. Verwey te Besoyen. Benoemd tot Diaconessenhuis- pred. te Utrecht ds. B. v. Ginkel aldaar. Bedankt voor Hoek (Z.) J. F. Wagener te Zoutelande. Geref. Kerken Beroepen te Hilversum (vac. N. B. Knoppers) J. v. d. Linden te Rotterdam- Delfshaven. Benoemd tot geestelijk verzorger van de opvarenden ter koopvaardij met standpl. Makassar P. Hainjé te Tiel. Beroepen te Makkum J. Veeneman te Nes W.D.) Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Enschedé-O. W. Heerma te Groningen; voor Nieuwe Pekela L. Floor Jr. te Opperdoes. Evang. Luth. Kerk Beroepen te Utrecht (vac. C. F. Nolte) M. J. Heybroek te Deventer. Geref. Kerken ond. art. 31 K.O. Bedankt voor Gouda Jac. v. Nieuwkoop te Amsterdam-C. Eindelijk een oplossing voor die vacantiegangers, die maar steeds niet beslissen kunnen of ze nu een kampeerwagen of een motorboot zullen kopen. Deze schepping van de Engelse constructeur Alan Eckford uit Borxborne (Hertfordshire) is namelijk een kruising van beide en laat zich zowel in het water als op het land gebruiken. De Otter, zoals het geval gedoopt is, gaat vijfduizend gulden kosten en kan in het water, voortbewogen door een normale buitenboordmotor, een snelheid van vier knopen bereiken. Op de weg is hij licht genoeg om door een 8 paards-autotje te worden getrokken, zelfs met zes passagiers aan boord. De Nederlandse *;x Libris-Kring heeft in 1947 de Nek-pr\js ingesteld met de bedoe ling, dat deze elk jaar wordt toegekend voor het beste Nederlandse Ex Libris, in het afgelopen jaar gemaakt. Verleden jaar is de prijs niet uitgereikt, doch dit jaar vond de toekenning weer plaats en wel voor het beste Ex Libris, ontstaan in 1953-1954. De jury werd gevormd door de heren Paul Citroen, Helmut Salden en A. J. J. M. Schel- lart. De heer Citroen deelde mede, dat zeer lang was gediscussieerd over de toekenning van de eerste, de tweede en de derde prijs. Het bleek niet mogelijk te zijn de beste Ex Libris aan te wijzen, die kwalitatief duide lijk boven de overige uitstaken. Daarom werd besloten de eerste en tweede prijs niet als zodanig te te kennen, doch deze gelijk- kelijk te verdelen tussen de graficus Jan Bons en de grafica G. M. Pot-van Regteren Altena. Van .Tan Bons werd bekroond het Ex Libris uit de serie voor Nico Frijda, een litho. Het Ex Libris van mevr. Pot-van Regteren-Altena voor de stichting Vrien den van de Bibliotheek der R.K. Universi teit te Nijmegen, bestaat uitsluitend uit tekst. Het is aldus de jury een hout gravure van rustige soberheid, een prentje dat zonder omhaal en op waardige wijze aan het doel beantwoordt. De derde prijs werd toegekend aan de graficus Pam G. Rueter voor zijn Ex Libris ten name van G. A. Lewin, een houtgravuretje. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Bond voor Ouden van Dagen, dat van de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid, de heer J. Suurhoff, een afwij zend antwoord heeft gekregen op zijn ver zoek een vacantietoeslag boven de uitke ringen van de Noodwet-Ouderdomsvoor ziening te verstrekken, heeft thans aan de voorzitter en de leden van de Tweede Kamer verzocht met de minister overleg te plegen opdat alsnog wordt besloten aan de bejaarden de vacantietoeslag te verlenen. De minister zei van mening te zijn, dat, indien aan het verzoek zou worden vol daan, dit zou neerkomen op een algemene verhoging van de uitkeringen, waarvoor de regering geen termen aanwezig acht. De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 7 Juni in staat van faillisse ment verklaard: P. Dekker, schilder te Haar lem, Padangstraat 22. Rechtei-commissaris mr. H. J. Ferwerda. Curator mr. J. F. Sachse te Aerdenhout. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 6 Juni 1955 geëin digd het faillissement van: A. M. van Wijk, handelaar te Badhoevedorp, gem. Haarlem mermeer, Roerdompstraat 47. Rechter-com- missaris mr. H. G. Rambonnet. Curator mr. J. Jansonius te Haarlem. Bij vonnis van de arrondissementsrechtbank te Haarlem van 7 Juni is, na gedaan verzet, vernietigd het vonnis dier rechtbank van 24 Mei 1955, waarbij R. Bootsma, confectie- fabrikant te Haarlem, Kijkduinstraat 36, in staat van faillissement is verklaard, met be noeming van mr. H. Jonker te Haarlem, tot curator. In de Lakenhal te Leiden werd dezer dagen de tentoonstelling over moder ne Belgische kunst uit Nederlands bezit geopend door de heer F. J. Duparc, refe rendaris aan het departement van O.. K. en W. Deze expositie van meer dan hon derd werken van de meest vooraanstaande schilders van Ensor tot heden, met als hoogtepunt de vijf decennia rond de eeuwwisseling, is bijeengebracht uit par ticuliere verzamelingen, voornamelijk in de Zuidelijke helft van ons land. 38. De klokkenmaker had nu bijna alle cijfers en wijzers op de grote wijzerplaten aangebracht. „Alzo", zei hij, „nu nog der vijf en der kleine wijzerGeef mij eerst der vijf, Panda". „De vijf geven?" dacht Panda. „Bedoelt hij daarmee, dat ik hem een handje moet geven? Waarom opeens?" „Vooruit", zei de klokkenmaker ongedul dig. „Geef mij der vijf!" Dus greep Panda zijn hand en schudde die verbaasd, doch hartelijk. „Nee, der drommel!", riep de klokkenmaker nog ongeduldiger. Laat mijne hand! Geef mij der vijf!Nee, niet der HAND!Nee, ook niet der wijzer! WEG met der wijzer! Nee! Niet vallen la ten!!!" Maar Panda, die helemaal van de wijs was geraakt, had de wijzer al losge laten. Als een pijl suisde het puntige ding omlaag en boorde zich in de grond, precies tussen Grump en de gemeente-secretaris in..„Hoeü", bromde Grump, die nog nel op tijd op zij was gesprongen, „dat was bijna raak!" „Prachtig!", riep de gemeente secretaris. „Nu heb ik eindelijk een reden, om die klokkenmaker in de gevangenis te laten werpen!" Het nieuwe Katholieke Militaire Vor mingscentrum „Waalheuvel" te Ubbergen bij Nijmegen is ingezegend en geopend. De plechtige inzegening geschiedde door de aartsbisschop-coadjutor mgr. dr. B. J. Al- frink. Na deze kerkelijke inzegening kwa men de gasten, bij wie de minister van Oor log en van Marine, ir. C. Staf en de kamer leden Fens en Visch tezamen in de hoofd zaal. De minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, sprak zijn grote waardering uit voor het vormingswerk in zijn huidige moderne vorm. Vóór de oorlog werden de pastoor en de dominee in het leger geduld, thans vervullen z\j als leger-aalmoezeniers en le- gerpredikanten zeer gewaardeerde en be langrijke functies bij de opleiding en de vorming van onze soldaten. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft thans geantwoord op de vragen, die door het Tweede Kamerlid G. Wage naar (Comm.) zijn gesteld omtrent het ongeluk met de militaire trein bij Olde- broek op 7 Mei. Op de vraag of er met ver ouderd materiaal werd gereden antwoord de de minister, dat de trein was samenge steld uit vier stalen en acht ten dele uit hout geconstrueerde rijtuigen. Het gebruik van de laatstgenoemde rij tuigen. die van een installatie voor gasver lichting zijn voorzien, is naar uit een voor lopig onderzoek is gebleken, niet de oor zaak van het ongeval. De gevolgen zouden echter wellicht minder ernstig zijn ge weest, indien de trein uitsluitend uit sta len rijtuigen had bestaan. Het is niet juist, dat ten dele uit hout geconstrueerde rijtuigen alléén in extra- treinen voor het vervoer van militairen worden gebruikt. Ook in enkele treinen van de normale dienstregeling worden deze rijtuigen nog opgenomen. Anderzijds wor den vele treinen waarin militairen worden vervoerd, uitsluitend uit stalen rijtuigen samengesteld. De vervanging van ten dele uit hout ge construeerde rijtuigen is in hoog tempo aan de gang, aldus de minister. Deze rij tuigen, welke in goede staat van onderhoud worden gehouden, zullen in de loop van het volgend jaar geheel verdwijnen, naar gelang de thans lopende bestellingen van stalen materieel worden afgeleverd. ADVERTENTIE N.V. Ver. Ned. Rubberfabrieken Heveadorp (Gld) Accoord. Japan heeft na vier maanden onderhandelen met 17 landen der al gemene overeenkomst voor tarieven en handel (GATT) een protocol getekend, waarbij het zich accoord verklaart met de voorwaarden van toetreding tot de GATT. Japan kan slechts toetreden in dien 23 van de 43 contracterende par tijen hun toestemming geven. Gevolg. In een gevangenis te St. Louis, in de Amerikaanse staat Missouri hebben vijftig gevangenen een opstand ont ketend, die door honderd politieman nen, bewapend met geweren en traan- gasbommen moest worden onderdrukt. Gevangenen, die niet aan de opstand deelnamen, verklaarden tegenover ver slaggevers, dat de opstand het gevolg was van het slechte eten in de ge vangenis. Primitief. Een missie van de Indiase an- thropologische dienst is er in geslaagd voor het eerst in „vriendschappelijk contact" te treden met een volksstam, die nog niet bekend is met het gebruik van vuur of het maken van zelfs de meest primitieve stenen voorwerpen. Deze volksstam, die uit ongeveer 200 personen bestaat, bewoont een klein eiland in de Golf van Bengalen, meer dan 1100 kilometer van Calcutta. De stam heet „Onge". Haast. De Sovjet-Unie maakt kennelijk haast met het verbeteren van de be trekkingen met Joegoslavië. De Sovjet- Russische staatsdrukkerij heeft een ge ïllustreerd boekje uitgegeven voor men sen die belangstelling hebben voor de geografie en het natuurschoon van Joegoslavië. Eerste. Het zestienjarige neger-meisje He len Caise is toegelaten tot de lessen van de Lafayette HBS in Lexington, een middelbare school voor blanken. Zij is de eerste neger die in vijftig jaar op een blanken school in de staat Kentucky werd toegelaten. Atoomschepen. De commissie voor de koopvaardij van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft besloten toe stemming te verlenen tot de onmiddel lijke bouw van twee door atoomkracht voortbewogen koopvaardijschepen. Na goedkeuring van president Eisenhower's voorstel tot het bouwen van een door atoomkracht voortbewogen „vredes- schip", dat de gehele wereld rond zal reizen, besloot de commissie tevens be voegdheid te verlenen voor de bouw van een tweede „atoomscbip". Men schat dat de bouw van zulk een „atoom schip" tussen de 24 en 30 maanden zal vergen. Doodvonnis. De zestienjarige Amerikaan Raymond Holley is veroordeeld tot de electrische stoel wegens moord op de vijftienjarige Jesse Lipscomb tijdens een hevig gevecht tussen twee jeugdige benden in Brooklyn. In de staat New York staat de doodstraf op moord in de eerste graad. In de week beginnende met 10 Juli zal Raymond ter dood ge bracht worden in de Sing Sing-ge- vangenis. Sympathie. De rooms-katholieke aartsbis schop van New York, kardinaal Spell- man, heeft de aartsbisschop van Cy prus, Makarios, die de leider is van de „Enosis"-beweging, schriftelijk zijn sympathie betuigd met de Cypriotische eis tot zelfbeschikking, aldus heeft het bureau van aartsbisschop Makarios be kend gemaakt. Overdracht. De „Tagliche mdschau" het blad van de Russische Hoge Commissie in Oost-Duitsland, houdt 30 Juni op te bestaan. De Sovjet-regering heeft be sloten de activa aan de Oost-Duitse autoriteiten over te dragen. Het blad, dat onder Russische leiding stond, is sinds de oprichting in 1945 de spreek buis van de Russische bezettingsauto riteiten geweest. Voorspoed. Mits er arbeidsvrede is in de sleutelindustrieën, zal 1955 een voor spoediger jaar zijn dan de Verenigde Staten ooit hebben gekend, aldus een verklaring van de Amerikaanse minis ter van Handel, S. Weeks. In Mei na men 62 millioen personen aan het pro ductieproces deel, hetgeen in verge lijking met April een toeneming van 1 millioen personen betekent. Burgemeester van Brussel moet om gezondheidsredenen aftreden BRUSSEL (ANP) De burgemeester van Brussel, baron van de Meulebroeck is voornemens om gezondheidsredenen zijn functie neer te leggen. De burgemeester die reeds geruime tiid in Zuid-Frankrijk herstellende was van een ziekte zou wor den opgevolgl door Lucien Cooremans, wethouder en Kamerlid. ER ZULLEN weinig mannen zijn die in hun jonge jaren, of op rijpere leeftijd, hun gedachten niet eens hebben laten gaan over een machine die, eenmaal op gang gebracht, voortdurend in beweging blijft. Wanneer we op de fiets een helling af- rijdex, zou het toch wel bijzonder aantrek kelijk zijn, indien tijdens de daling bijv. een veer wordt opgewonden, zodat we de volgende heuvel zonder trappen kunnen bestijgen. En zijn we eenmaal op de top geland, dan zorgt de volgende daling er voor dat de inmiddels afgelopen veer weer wordt opgewonden. Welk een heerlijk vooruitzicht! In deze trant is het mense lijk vernuft van de oudheid tot op de huidige dag bezig met het uitdenken van een machine die niet alleen eeuwigdurend in beweging blijft, maar bovendien uit zichzelf nog ar beid levert hetzij voor de voortbeweging, hetzij voor het oppompen van water, het aandrijven van een uurwerk, houtzagen, messen slijpen, kortom, van al die werk zaamheden die we liever kosteloos door een machine zouden laten verrichten. Een dergelijke machine die arbeid moet leveren zonder dat energie wordt toegevoerd, heet perpetuum mobile (eeuwigdurende bewe ging), de hartstocht van vele adspirant uit vinders en het schrikbeeld van allen die over de producten van deze uitvinders te oordelen krijgen. Want het is vaak lang niet gemakkelijk de uitvinders die soms hun hele of halve leven naar de verwezen lijking van een dergelijke machine hebben gestreefd, er van te overtuigen dat hun denkbeeld fout is geweest Het eenvoudig- ste zou zijn een gesprek over het ontwor pen perpetuum mobile te weigeren voor en aleer de machine kant en klaar is af geleverd en zij haar eeuwigdurende werk zaamheid (zonder toevoeging van energie) in de practijk heeft bewezen. Want het is juist zo'n kenmerkend verschijnsel van al dergelijke uitvindingen, dat zij uitsluitend op papier bestaan en nooit tot werkelijk heid worden. Enige eeuwen geleden be paalden de uitvinders van dergelijke machines zich uit sluitend tot het ontwerp en bemoeiden zich in geen en kel opzicht met de practische uitvoering. Het ging hen uit sluitend om het „idee", een idee dat op zichzelf heel logisch en bruikbaar scheen. Vele honderden veerbeelden van dergelijke ontwerpen zouden aan de vergetelheid ontrukt kun nen worden, maar het sprekendst is in dit opzicht toch wel het ontwerp van Jacopo Strada die uit een hoog geplaatste goot water op een rad wilde laten lopen. Het in beweging gebrachte rad stelde een pomp in werking waardoor het water weer in de goot werd gepompt en aldus zou de machine in beweging blijven en nog arbeid leveren voor een slijpsteen. Reeds Simon Stevin en Christiaan Huygens gaven dui delijk te kennen dat dergelijke ontwerpen nimmer verwezenlijkt, zouden kunnen wor den, maar hel heeft toch nog tot het mid den van de vorige eeuw geduurd eer dit inzicht in wetenschappelijke kringen ge meengoed werd. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2