Apothekers willen contract aangaan met ziekenfondsen Wasmachine Verhuur Grootste zorg: kerkebouw en toenemende onkerkelijkheid r^YLuhxAci's Priester en boeman Oplossing in diamant staking schijnt nabij Overheidssubsidie bij woningbouw nadelig voor bouw-corporatie WOENSDAG 8 JUNI 1955 9 Mgr. J. M. Groot, vicaris-generaal, 25 jaar priester Expositie bestverzorgde vijftig boeken Hoofdprijzen Staatsloterij Hof sprak Haarlemse schilder vrij Justitie stelt onderzoek in naar verdwenen straatklinkers Auto (met zes kinderen) over de kop in Velsen Gedenksteen voor Piet Paaltjens onthuld Gratis textielcursus in Apeldoorn Geen Spinozaplein in Amsterdam Eerste van 4000 jeeps voor landmacht Overplaatsing hij marine doet stof opwaaien Socialistische Unie neemt deel aan Kamerverkiezingen WEEKABONNEMENTEN Fil. VELO - Trompstr. 68 - Tel. 5198 1. MNL. en VRL. ARBEIDSKRACHTEN 2. MNL. JONGSTE BEDIENDEN derde vrouwelijke broodbezorger Over een week, op 14 Juni, herdenkt de hoogeerwaarde heer mgr. J. M. Groot, vicaris-generaal van de bisschop van Haarlem, de dag dat hij 25 jaar geleden tot priester werd gewijd. Die dag zal voor de 48-jarige mgr. Groot misschien een der meest voldoening-gevende dagen van zijn leven zijn, want de taken, die hij in zijn huidige kwaliteit verricht, behoren tot het soort, dat minder waar dering oogst om de onmiddellijke resultaten ervan, dan wel omdat zij nood zakelijk als zij zijn vervuld worden. Met andere woorden: op die dag zal mgr. Groot ervaren, dat de persoon die een ondankbare taak verricht juist daarom waardering kan oogsten. Het ambt van vicaris-generaal is een der moeilijkste ambten in het bisdom, omdat hij zakelijke beslissingen als hij oplevert zo makkelijk doet vergeten dat het uiteindelijk zielszorg is, die aan elke beslissing ten grondslag ligt, zielszorg van de eerste orde. De vicaris-generaal, die men minister van financiële aangelegenheden in het bisdom zou kunnen noemen, zal gehuldigd worden als priester en al is juist de priester Groot beducht voor elke huldiging, toch zal het de vicaris-generaal een warm gevoel geven te weten, dat de bewoners van zijn bisdom achter het zakelijke front der financiële beslissingen in hem de toegewijde priester zien. De vicaris-generaal is de eerste mede werker van de bisschop en kanunnik van het hoogwaardig kapittel. Hij is belast met de zorg voor de tijdelijke zaken van het bisdom en dat behelst het bisdom Haar lem is zeer groot en bewerkelijk kerke bouw, jeugdhuizen, ziekenhuizen, 360 pa rochies, het Wit-Gele Kruis, kortom de fi nanciële supervisie van de tijdelijke aange legenheden der kerkelijke instellingen. Mgr. Groot, onlangs benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw, is nu ongeveer vier jaar vicaris. Op 14 Juni 1930 werd hij tot priester gewijd, na het klein-scminarie Hageveld en het groot- sejminarie Warmond te hebben doorlopen. Van 1930 tot '32 was hij kapelaan in Krom menie, van 1932'37 kapelaan van de pa rochie St. Barabas te Rotterdam. In 1937 werd hij secretaris hij de toenmalige vica ris-generaal mgr. Pichot, die werd opge volgd door mgr. Ammerlaan. In 1951, het jaar waarin mgr. Ammerlaan overleed, werd mgr. Groot vicaris-generaal. Zijn er varing van 1937 tot 1951 en zijn bijzondere verdiensten als secretaris van de commissie tot regeling van het kerkelijk crediet en als secretaris van Tijdelijke Zaken, maakten hem de aangewezen priester voor het hoge ambt. Het is een moeilijk ambt. Het vergt sta len zenuwen en de verantwoordelijkheid is groot. Men kent de vicaris-generaal als de man. die elke moeilijkheid oplost; hijzelf weet echter welke moeilijkheden zich steeds daarbij voordoen. Soms moet hij zijn goedkeuring en medewerking weigeren; „je kunt als priester een bepaalde zaak wel graag doorgevoerd zien, maar als hij niet stevig op de financiële poten staat, moet je weigeren, of je wilt of niet". En dat is het andere aspect van de functie: evenals in het maatschappelijk bestel moet ook deze „minister van financiën" het feit onder ogen durven zien, dat hij als een boeman wordt beschouwd. Wat de priester wil moet de vicaris-generaal al is dit slechts een onderscheiding soms weigeren en voor alles is mgr. Groot priester. Het is een uiterst zwaar ambt'. Als eerste raadsman van de bisschop, ook in geestelijke aangelegenheden, is mgr. Groot geheel op de hoogte van de gang van zaken in het bisdom en op een vraag antwoordt hij onmiddellijk: „De kerke bouw is het grootste probleem; vóór 1960 moeten er 25 nieuwe kerken komen, het zal niet lukken. We moeten onze toevlucht soms al nemen tot de bouw van noodker ken; zolang we niet door de overheid ge subsidieerd worden kunnen we de grote vraag niet geheel beantwoorden". Een ander probleem is de uitgestrekt heid van het bisdom. „Het bisdom is groot en bewerkelijk, maar alle geruchten dat het gesplitst zou worden zijn uit de lucht gegrepen. Ik zou zelfs voor de toekomst mij geen mening kunnen vormen, dat dat gerucht zou kunnen rechtvaardigen", zegt mgr. Groot. Wel spreekt hij met zorg over de toenemende onkerkelijkheid in het bis dom, dat eigenlijk één grote stad aan het worden is, de randstad Holland. De vicaris- generaal spreekt over de zich wijzigende zielszorg, het bedrijfsapostolaat. De ziels zorg, zoals die steeds geconcentreerd was in parochies, wordt doorkruist door nieuwe industriegebieden, die een „mobiele" ziel zorg vergen. De priesterlijke taak krijgt uitwendig een ander aspect waardoor ook andere eisen aan de priester gesteld wor den. „Het is een grote zorg", zegt mon seigneur, „u weet toch, dat Beverwijk al tot noodgebied is verklaard, en dat binnen kort een grote stad in Z.-Holland ook tot noodgebied zal worden uitgeroepen?" „De seminaries moeten de priesters gewennen aan de zich wijzigende omstandigheden; vooral goede schoolpriesters zijn noodzake lijk...." Wel zal er een nieuw seminarie moeten Mgr. J. M. Groot komen, deelt de vicaris-generaal mede. De huidige kunnen het aantal niet meer ver werken. Op de vraag, of er nog een voorkeur be staat voor een bepaalde bouwstijl bij de nieuwbouw van kerken, zegt mgr. groot: „Geen sprake van, natuurlijk niet. We willen niets weten van een supervisie over de architecten, en niets van een voorkeur voor bepaalde richtingen. Ter gelegenheid van het zilveren pries terjubileum van mgr. Groot zal op 12 Juni een Missa coram Episcopo parato, een mis met bisschoppelijke assistentie, worden op gedragen in de Joseph-kerk. Van 2 tot 4 uur zal op die dag mgr. Groot recipiëren te zijnen huize, Kruisweg 65 en op 14 Juni zal in de kathedraal om half-elf een mis voor het Hoogwaardig Kapittel worden ge celebreerd. Op Zaterdag 11 Juni is er om half-acht een plechtig lof in de Joseph- kerk, waarbij de katholieke jeugd van Haarlem zal aanwezig zijn. Namens de Commissie voor de collec tieve propaganda van het Nederlandse Boek heeft de voorzitter, de heer Chr. Leeflang, Dinsdag in het Stedelijk Museum te Amsterdam de expositie „De bestver zorgde vijftig boeken van 1954" geopend, de zevende dergelijke tentoonstelling na de oorlog. Ir. C. J. Asselbergs, voorzitter van de jury, waarvan voorts deel uitmaakten, dr. G. W. Ovink, Reinold Kuipers en J. B. Samson, lichtte het juryrapport toe. Van de ingezonden werken moest een groot deel worden afgewezen, omdat het nog niet aan de minimale eisen van goede ver zorging voldeed. De boeken stonden in het algemeen op een behoorlijk niveau, doch er zijn te weinig „zeer goed" uitgevoerde bij, aldus spreker. Verheugend noemde hij de verbeteringen in de rubriek jeugd lectuur en schoolboeken. Er zijn vrijwel geen onberispelijke werken ingezonden. „De huidige hoogconjunctuur is niet be vorderlijk voor het bereiken van de hoog- Vertrokken IJM 35 Postboy, 249, 241, 318, 259, 226, 202, 213; KW 140 Voorwaarts, 48 Cornelis Marinus, 1001 Nestor, 141 Willy, 52 Vrouw Anna, 51 Prinses Margriet, 2. Dirk Donker Curtius, 176 Gezieria Geertrui; SCH 153 Onderneming 4, 27 Onderneming 2; UK 46, 91 en 52 (naar Rotterdam). Haringpriizen Grote haring kistjes 19 kg 12.50 11.50. Kleine haring kistjes 19 kg 7.504.50. 4e klasse 11e lijst 2000: 8162 17026 ƒ1500: 9920 13581 ƒ1000: 3291 8261 12524 14446 18058 21470 400: 1381 3863 7107 13204 16634 200: 1297 1453 2032 2248 2724 2783 3062 4072 5024 5116 5811 6252 6888 7285 8878 9634 10859 12521 12981 13211 14265 15326 16657 16907 17271 17920 18682 20272 20292 Twee verdwenen rittenkaarten Op 7 Februari van het vorig jaar ver oordeelde de Haarlemse politierechter een Haarlemse schilder tot een boete van vijf tien gulden. H(j werd ervan verdacht in 1952 twee negen-rittenkaarten voor het NZH-traject Spui Sloterdijk, waar toen nog de Kikker reed, te hebben ontvreemd. De verdenking kwam op hem te rusten door dat h(j twee jaar later bij de opheffing van de lijn twee kaarten, die goeddeels verlo pen waren had ingeleverd, welke een con ducteur in 1952 in zijn rittenboekje had gemist. De conducteur had de vermiste nummers opgegeven aan de administratie en toen hij later werd geconfronteerd met de man, die juist deze twee kaarten had ingeleverd, herkende hjj deze als de schil der, die kort voordat hg de kaartjes miste, het buitenwerk bij hem geschilderd had. De rittenboekjes lagen in de la van een bureau in de huiskamer, welke voor de schilder toegankelijk was geweest. De schilder ontkende ten stelligste en zrjn raadsman, mr. M. B. Cohen, had in zfln pleidooi onder meer opgemerkt, dat zijn cliënt de kaarten zeker niet zou hebben ingeleverd indien er met de herkomst iets scheef zou hebben gezeten. De schilder ging dan ook in beroep bjj het Amster dams hof, dat hem conform de eis van de procureur-generaal vrij sprak wegens ge brek aan bewijs. Naar vernomen wordt is de justitie een opzienbarende diefstal van straatklinkers op het spoor gekomen, in verband waar mede de Zeister aannemer K. van B. is aangehouden. Het betreft liier een uitge breid complot in de sectie Wegenbouw van Rijkswaterstaat, waarbij de betrok ken personen zich straatklinkers van het rijk wederrechtelijk toeëigenden om deze voor een deel ten eigen bate ten behoe ve van particuliere werken door te ver kopen. In totaal heeft de justitie in deze zaak reeds een kleine 20 personen aange houden. Het complot is ontdekt door opzichters van de rijkswaterstaat die controle uit oefenden op een baanvak Lei den-Utrecht. Bij de controle kwam namelijk uit, dat de hoeveelheid oude straatklinkers niet zo groot was als zij volgens de opgaven moest zijn. In eerste instantie zijn er toen acht stratenmakers, die in dienst waren van een Zeister aannemer, die op zijn beurt het werk uitvoerde in opdracht van de rijks waterstaat, in voorlopige bewaring gesteld. Nadat de gebruikelijke verhoren ten einde waren, kreeg de Haagse officier van justi tie het vermoeden dat niet alleen de arbei ders zich schuldig hadden gemaakt aan diefstal, maar dat de baas en zijn zoon, als mede de uitvoerder van het werk lang niet onkundig waren van de malversaties. De Zeister aannemer K. v. B. en zijn zoon en de uitvoerder zijn toen aan een streng ver hoor onderworpen. Thans is nog niet bekend hoe hoog het bedrag is dat met de diefstallen is gemoeid. De oude straatklinkers werden namelijk verkocht aan boeren en burgers die er om de een of andere reden belang bij hadden zonder vergunning een weg of een pad te laten beklinken. In de provincie vooral zijn er thans vele straatklinkerweggetjes die voor rekening van de boeren zijn aan gelegd en waarvoor zij de rekening ge presenteerd krijgen door de Zeister aanne mer K. v. B. De verhoren zijn thans nog in volle gang. Slechts één gewonde op de Parkweg Een personenauto, bestuurd door me vrouw C. H.-H. uit Velsen-Noord is giste ren in de bocht van de Parkweg te Velsen, bij de Torenstraat uit de bocht gevlogen en twee maal over de kop geslagen. Hoewel de wagen, die op het moment van het ongeluk een aanzienlijke snelheid gehad moet hebben, zwaar beschadigd was en naar het politiebureau gesleept is, kwam er slechts één gewonde uit de ravage te voorschijn: het 8-jarige meisje M. v. d. P., die een sleutelbeen brak. De overige vijf kinderen en mevrouw H. kwamen met de schrik vrij. De wagen boorde zich, nadat hij uit de bocht was gevlogen, aan de linkerkant van de weg door het plantsoen, raakte een kantlaag en ging over de kop. De vergadering van de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij ter bevordering van de Pharmacie heeft Dinsdag te Haar lem besloten goed te keuren de resulta ten van de onderhandelingen met de zie kenfondsen. Aan de Ziekenfondsraad zal een regeling ter goedkeuring worden voorgelegd, waarmee de ziekenfondsen zich reeds accoord hebben verklaard. Het is de bedoeling aldus deelde het hoofdbestuur ons mee dat de maat schappij ter bevordering der Pharmacie een contract aangaat inzake een abonne mentshonorarium, welk honorarium zich zal wijzigen als de kosten voor de apothe kers veranderen. Met de kosten worden bedoeld de salariëring voor het personeel der apothekers en de pensionnering. Het zal dus mogelijk zijn, dat als het college van rijksbemiddelaars zich verenigt met bindende regelingen voor werknemers van apotheken er onmiddellijk correcties in het abonnementshonorarium aange bracht kunnen worden. De regeling zal voor twee jaar worden aangegaan. De abonnementshonorering bestaat in ons land al vele jaren in tegenstelling met andere landen, waar een regeling is ge troffen over honorering per verrichting. Toen de lonen het vorig jaar twee keer verhoogd werden kon er echter geen wij ziging gebracht worden in de overeen komst. Komt de door de vergadering goedgekeurde regeling tot stand dan is het mogelijk tussentijdse voorzieningen te treffen. Daardoor hoopt men moeilijkhe den te voorkomen, en de risico voor de apothekers is geringer dan in het verle den. De verslagen van de secretaris de heer H. Hes van Zweeden en van de penning meester de heer J. J. Donkers zijn goed gekeurd. Een voorstel om een bedrag van 3000 beschikbaar te stellen, om voort te gaan met de uitgave van een rapport over het stichten van een model-apotheek werd met 610 tegen 242 stemmen aanvaard; er waren 238 stemmen blanco. De bedoeling is, dat de commissie haar werkzaamheden zal voortzetten en dat eventueel contact wordt opgenomen met het Bouwcentrum over het gebruik maken van diensten van dit centrum. Uit de besprekingen is ge bleken, dat reeds vele apothekers gebrui'k hebben gemaakt van de reeds verstrekte adviezen der commissie, die zich met een model-apotheek bezig houdt, als het gaat over het bouwen en verbouwen van een apotheek. De voorstellen over de reorganisatie van de leiding der maatschappij werden na enkele besprekingen uitgesteld tot een in het najaar te houdien buitengewone ver gadering. Dan zal nader onderzocht wor den of er nog wijziging gebracht dient te worden in de voorstellen. Het departement Amsterdam had aan het hoofdbestuur zijn bezwaren kenbaar gemaakt en dit wilde die nader bezien, alvorens de vergadering een beslissing zal nemen. Ook zal dan ge bruik gemaakt kunnen worden van opmer kingen van andere departementen. De voorzitter de heer J. van den Berg bracht hulde aan de heer M. H. P. Sitsen uit Amsterdam voor diens werk voor de commissie voor het ziekenfondswezen. Deze heeft de basis gelegd, waarop gewerkt is en verder gewerkt kan worden. Als blijk van erkentelijkheid en waardering voor de arbeid speldde de voorzitter de heer Sitsen de erepenning van de maatschappij op. Het is de eerste keer, dat deze onderscheiding wordt uitgereikt. De volgende jaarvergadering zal in Leeuwarden worden gehouden. Na afloop van de te Haarlem gehouden bijeenkomst hield het hoofdbestuur een receptie, waar vertegenwoordigers van de Algemene Phar- maceutische Bond te Brussel, het Algemeen Apothekers Verbond te Gent en de Alge mene Nederlandse Pharmaceutische Stu dentenvereniging aanwezig waren. De dag is besloten met een feestavond in de Vleeshal, waarop het Utrechts Dokters cabaret is opgetreden. Wetenschappelijk congres Vanmorgen kwamen de leden van de Maatschappij in gebouw Sint Bavo bijeen voor een wetenschappelijk congres. Prof. dr. E. H. Vogelzang sprak over „Smeltpunt en smeltpuntsbepaling" en prof. dr. J. A. C van Pinxsteren over „Waterbepaling in geneesmiddelen volgens de methode van Karl Fischer". Voor de middagbijeenkomst stonden voordrachten op het programma van dr. D. A. A. Mossel over „Conservering van geneesmiddelen" en van ar. C. J. Blok over „Supposdtoria voorheen en thans". Leidse Universiteitsdagen De lustrumviering te Leiden is Dins dag voortgezet met een universitaire kof fiemaaltijd, waaraan door ongeveer 450 cives van de rijksuniversiteit te Leiden werd deelgenomen. Des middags zijn de universiteitsdagen, die als novum in de Leidse geschiedenis de lustrumviering hadden geopend, be sloten met een wetenschappelijke voor dracht door prof. dr. M. Polanyi, Hongaar van geboorte, die zijn wetenschappelijke carrière een andere richting en plaats gaf toen het nationaal-socialisme in Duits land aan de macht kwam en sindsdien te Manchester te Engeland als hoogleraar in de Natuurkunde werkte. Prof. Polanyi schetste in zijn voor dracht de ontwikkeling van het natuur- philosophisch denken in de periode vah Copernicus tot Einstein en verbond daar aan een beschouwing over de gevaren, welke de mensheid bedreigen door een te sterke mechanisatie en natuurwetenschap pelijke beschouwing. In een stromende regen werd nadien een gedenksteen onthuld in het huis, waarin in 1852 Piet Paaltjens zijn intrek nam als Leids student, een huis aan de Smalle Hoge Woerd, dat tot dusverre geen enkel kenteken droeg van de roem, die ervan uitging, als huisvesting van een van de bekendste Leidse studentenlitte ratoren. De gedenksteen werd onthuld door een bejaard Leids reünist, mr. H. F. W. Jeltes uit Den Haag, die het denk beeld van een dergelijke herinnering aan Piet Paaltjens had gelanceerd. Na deze plechtigheid is in de sociëteit Minerva de Lustrumuitgave „Leidse Let ters" officieel uitgereikt. In deze „Leidse Letters" wordt de Leidse universitaire samenleving door de loop der eeuwen geschetst in een bloemlezing van de stu denten-litteratuur. De Apeldoornse fabriek Van Zeppelin en Co. N.V. heeft een plan ontworpen om jon gens en meisjes, die de lagere school met goed gevolg doorlopen hebben, een gratis vakopleiding in het textielvak te laten volgen. Het plan, dat een primeur in ons land genoemd wordt, bedoelt tijdens de werktij den een driejarige textielcursus te geven op de Apeldoornse Technische School, met welke school dus ten nauwste wordt samen gewerkt Voor degenen, die deze opleiding volgen en dus kortere werktijden maken gelden toch gunstige loon- en vacantiere- gelingen De Twent je textielindustrie kent wel een vakopleiding, doch deze wordt des avonds gegeven, terwjjl de leerlingen overdag nor maal in de fabriek werken. B. en W. van Amsterdam zijn niet voor nemens het Weteringschans-circuit de naam Spinozaplein te geven en aldaar een monu ment op te richten ter herdenking van de in de oorlog omgekomen Joodse stadgeno ten. Dit hebben B. en W. geantwoord aan de gemeenteraad in een prae-advies naar aanleiding van een adres, ingezonden door prof. dr. M. W. Woerdeman en anderen, die een desbetreffende suggestie deden. B. en W. zeggen dat het noemen van het circuit naar Spinoza als symbool van de door de bezettennde macht weggevoerde Joodse stadgenoten hen niet juist lijkt, om dat het moeilijk is verband te leggen tus sen het lijden der Joden tijdens de laatste Wereldoorlog en Spinoza, die driehonderd jaar geleden heeft geleefd. Bovendien zou, indien men uit dezen hoofde tot een symbo lische vernoeming van een plein naar een beroemde Joodse stadgenoot zou wensen te komen, Spinoza daarvoor niet in aanmer king komen, daar deze wereldberoemde Joodse Nederlander door velen niet repre sentatief wordt geacht voor het Joodse volksdeel. „Deze jeep voldoet aan de wensen en ver langens van onze niet altijd als zeer ge makkelijk bekend staande technici", zei vanmiddag generaal-majoor J. H. L. Bos. plaatsvervangend directeur Materieel Land macht, tot de directeur van de Nederlandse Kaiser-Frazer fabrieken te Rotterdam, W. J. van Hengel, ter gelegenheid van de over dracht van de eerste van de vierduizend jeeps, die de Koninklijke Landmacht bjj deze fabriek heeft besteld Deze jeep. de Amerikaanse oorlogsjeep M38al, is pas een paar maanden geleden vrijgegeven voor de NAVO-landen. Per week zullen er 55 jeeps worden gemaakt en de gehele opdracht zal door de fabriek in een tijdsbestek van negentien maanden worden afgeleverd. Deze oorlogsjeep is bre der, langer en zwaarder dan de ons thans bekende jeep. De motor is waterdicht aan gebracht, zodat het voertuig door water kan rijden tot een diepte van 1.80 meter. Door Kamerlid gerapporteerde burenklacht aanleiding? Volgens een bericht in de Volkskrant zou er in officierskringen bij de marine in Den Helder verontwaardiging ontstaan zijn door de uitzending van een gehuwde kapitein der mariniers voor 18 maanden naar Nieuw-Guinea. Deze officier, werk zaam in het marinierskamp te Doorn, en wonend aan de Julianaweg aldaar, was volgens het bericht door zijn buurvrouw het veroorzaken van overlast verweten in een brief van deze vrouw aan het Kamer lid de heer E. Vermeer. Deze heeft zich daarop schriftelijk in verbinding met de staatssecretaris van Marine, vice-admi- raal H. C. W. Moorman, gesteld en hem de klacht van de buurvrouw ter kennis gesteld. Daarop heeft de staatssecretaris geantwoord, dat het leed weldra geleden zou zijn omdat de kapitein toch spoedig naar Nieuw-Guinea zou worden uitge zonden. De uitzending zou echter, volgens de Volkskrant, de commandant van het korps mariniers, generaal Romswinckel, reeds zozeer hebben bevreemd dat deze de kapitein bij zich riep. Daarna begaf de kapitein zich op audiëntie naar de staats- secreatris, waar hij het briefje van de heer Vermeer zelf zou hebben zien lig gen. De kapitein is reeds met inschepings verlof, aldus De Volkskrant. Aan de vooravond van de eerste bespre king na veertien weken tussen de verte genwoordigers van de Algemene Neder landse Diamantbewerkersbond (ANDB) en die van de Algemene Juweliers Vereniging (AJV) heeft de ANDB Dinsdag een verga dering gehouden met de nu reeds dertien weken stakende (bijna 800) Amsterdamse diamantbewerkers. Hedenavond komen, zoals bekend, de vertegenwoordigers van beide partijen bijeen met het College van Rijksbemiddelaars in Den Haag om tot een overeenkomst te geraken. De voorzitter van de ANDB, de heer I. Mug, deelde mede, dat tijdens de kabinets crisis informatief met beide partijen door Haagse autoriteiten contact is opgenomen. „Als er geen overeenstemming kan worden bereikt, dan zou er een tijd kunnen ko men, dat de regering een bindende uit spraak zou moeten doen. Dit zou kunnen betekenen een werkweek van 42'/» uur en met een loon, dat gelijk is aan hetgeen vóór de staking voor een werkweek van 40 uur werd betaald. Deze bindende rege ling zal verder bevatten het instellen van een commissie, die een onderzoek zou moe ten verrichten om te komen tot een ge zonde economsiche basis, waarop in de dia mantindustrie zou kunnen worden ge werkt. De aan de werkgevers in de ge schetste gang van zaken te stellen eis zou inhouden, dat zij zich bereid moeten ver klaren de fabrieken open te stellen, zodat alle diamantbewerkers weer aan het werk kunnen gaan De ANDB zou dan de sta king dienen op te heffen", zo deelde de heer Mug mede. Van werkgeverszijde, zo voegde hij er aan toe, heeft men zich bereid verklaard zich bij een dergelijke bindende regeling te zullen neerleggen. „Als beide partijen niet vooraf verklaren zich bij een bindende regeling te zullen neerleggen dan komt er geen", zo betoogde de heer Mug. „Wij kunnen niet in staking blijven als de gestelde eisen (handhaving oude loon- en arbeidsvoorwaarden mét de 6 pet. loons- verhooging) niet kunnen worden bereikt en wat wij als doel hebben gesteld zal waarschijnlijk niet worden bereikt. Maar ook de werkgevere zullen hun eis van 45 uur niet ingewilligd krijgen, zo zei de spre ker. Inmiddels is bekend geworden dat de Belgische diamantindustrie bereid is eni ge honderden Amsterdamse diamantbe werkers gedurende de staking in Amster dam in hun personelen op te nemen. Deze Amsterdammers kunnen daar tegen veel hoger loon werken dan de Amsterdamse werkgevers nu willen invoeren. Reeds zijn gedurende de staking tientallen jon ge diamantbewerkers in andere bedrijven gaan werken toen zij merkten dat de werkgevers de ruwe grondstof aan het buitenland hebben verkocht. D, Socialisctische Unie heeft besloten deel te nemen aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer in 1956. Zij zal in alle kies kringen een gelijkluidende candidatenlijst indienen. De Socialistische Unie heeft ook in 1952 aan de Kamerverkiezingen deelge nomen lijstaanvoerder was de heer C. Pronk uit Rotterdam doch slaagde er toen niet in, een zetel te veroveren. Commissie Nationale Woningraad De woningnood en de subsidiëring van de woningbouw van rijkswege blijken na delig te zjjn geweest voor de zelfstandig heid en de interne kracht van de woning- bouw-corporaties, aldus de eerste conclusie uit een rapport van een commissie, die in opdracht van de Nationale Woningraad een onderzoek instelde naar de toestand der woningbouw-corporaties. De commissie bestond uit leden van de Nationale Woningraad en uit bestuursleden van een aantal woningbouwverenigingen. Aanleiding tot het onderzoek was een ambtelijk rapport, dat in 1953 bij de be handeling van de begroting van Wederop bouw en Volkshuisvesting ter sprake kwam en waarin een aantal voor de woningbouw corporaties ongunstige conclusies was ver meld. De commissie van onderzoek van de Nationale Woningraad acht echter geens zins reden aanwezig om van een crisis in deze lichamen te gewagen. Op het ogenblik telt ons land 1039 wo ningbouwcorporaties, in 1954 was hun aan deel in de woningproductie 31 percent van het totaal. Kort nieuws Blijkens jaarstukken van de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland bedragen de totale nadelige exploitatie saldi van alle veren in 1954 f2.760.151. Bijna de helft van dit tekort komt op rekening van het veer VlissingenBreskens. waar het nadelige saldo een bedrag van f 1.277,050 beliep. De Almelose rechtbank heeft de 28- jarige Haaksbergse vrouw A. M. M conform de eis wegens doodslag op een kind veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf. De vrouw heeft op 30 December van het vorige jaar een pas geboren kindje omgebracht. Wegens medeplichtigheid kreeg de 34-jarige Haaksbergse fabrieksarbeider N. B. vier maanden. De Rotterdamse rechtbank heeft de 25- jarige chauffeur W. B. uit Sliedrecht ver oordeeld tot vier maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Hij had een meisje met een gebroken bierglas in het gezicht geslagen. Prins Bernhard heeft Maandag in ge zelschap van zijn secretaris, dr. F. de Graaf een bezoek van een uur gebracht aan de techni-show '55, die wordt gehouden op hot Jaarbeursterrein aan de Croeselaan te Utrecht. In Nijmegen is Dinsdag de 31e Dies van het Nijmeegse Studentencorps gevierd, bo vendien is de moderator pater B G. M. van Ogtrop S.J., gehuldigd, die jubileerde als moderator van het Nijmeegse Studenten corps. Des ochtends heeft pater Van Ogtrop in de Sint Josephkerk een mis opgedragen. Het Economisch Instituut voor de Mid denstand heeft een publicatie het licht doen zien in de serie „Sociaal-economische ge gevens over het midden- en kleinbedrijf", welke is gewijd aan de leeftijdsopbouw van de ondernemers in ambacht en détailhandel. Het grootste aantal zelfstandige onderne mers blijkt voor te komen in de leeftijden tussen 40 en 55 jaar. Het aantal jonge onder nemers blijkt gering en loopt waarschijnlijk nog 'terug. dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. r.F.FRT.ÏNG-VFRKOOP. LEERLING-VERKOOP STER gevraagd voor het manufacturenvak door C. Lodder, Driehuizerkerkweg 81, Driehuis. FLINK MEISJE gevr. van 8.305 uur. Zaterdag van 8.301.30 uur en werkster voor 2 dagen per week en evt. om ook kantoor schoon te houden. Aanmelden na 8 uur Mevr. Spek, Jan Koste- lijklaan 26, Velsen. TIMMERMAN gevr. voor het maken van een schuur tje. Brieven L 4070 WERKSTER gevr. 2 ochten den per week. Maand, en Vrijd. Bakkerstr. 18. IJm. DIENSTMEISJE gevraagd (jong) voor 5 ochtenden in de week. in klein gez. Mevr. Potjer, Da Costalaan 24. Driehuis. Aanm. 's avonds tussen 9-10 uur. VERBODEN is het nog niet zonder W. A. te brommen, maar wel strikt noodzakelijk. U weet niet hoe groot het schadebedrag kan zijn, f 7 p. j. Mak. C. Visser Hz., Tel. 4830, IJmuiden. VOLKSWAGEN-VERHUUR zonder chauffeur, type 1955 met radio, voor binnen- en buitenland. Garage G. Be- rendsen en Zn„ Edisonstr. 4 IJmuiden. U VERDIENT TIENTALLEN GULDENS door uw meube len rechtstreeks van de fa briek te betrekken. Bezoekt onze toonzalen in Amster dam. Levering ook op cre- diet-service. Br. L 4060 UW KUNSTGEBIT STUK? Rep. in 1 uur gereed. Dagel. v. 8.30 v.m.6 u. n.m Tev. Mnd„ Woensd. en Vrijd.av. tot 9 u. H. Olivier. Acaciastr. 16, achter Ziekenhuis Spec reparatie-inrichting. VOOR DE TUIN: Graniums. Petunia's. Margrieten. Lobe lia's, Bolbegonia's, Salfia's, Africanen, Fuchsia's. Hang- graniums. Violen, enz. Alles tegen marktprijzen. Bloe menmagazijn en kwekerij P. v. d. Berg, Kennemerlaan 171 Rijksweg Santpt. Tel. 4663. Geef vader een FLEC'TR. SCHEERAPPARAAT. Alleen bij Hoogers kunt u keus ma ken uit 17 modellen. Re mington met f 20 kort. Haal een apparaat op proef bij Hoogers. Trompstr. 30, tel 4516, IJm.-O. KOELKASTEN. Alaska v.a. f 385. Pope v.a. f 495, Bau- knecht v.a f 495, Adem v.a. f 495. Betaling is te regelen. Levering uit voorraad. Hoo gers, Trompstraat 30. Telcf. 4516, IJmuiden-O. 1.50 gehele morgen, middag of avond. (Bestelt U één dag vooruit?) N.V. Ijsfabriek en Koelhuis IJSVRIES, IJmuiden vraagt voor het fruitseizoen, aanvangende ongev. eind Juni ook studenten en scholieren, die hun vacantie nuttig willen besteden komen in aanmerking. Aanm. persoonlijk of schrift Kanaalstraat 36, IJmuiden. Iflllllfll Wegens uitbreiding van onze broodwijken hebben wij plaats voor een Vast loon plus provisie. Werktijd van 7 tot 1 uur. Casembrootstraat 40. Wie heeft voor ons GED. van woning, 2 kamers met gebruik van keuken? Brie ven L 4Ó69. ZOMERHUISJE, 1ste rij v.a. strand te huur gevr. voor 2x3 dagen. Dinsd. Woensd. Dond. Na 8 Aug. Bakkerstr. 18, IJmuiden. VLIEGENDE HOLLANDER (of te koop of te ruilen» voor 2 wielig kinderfietsje. Leeft. 6-8 jaar. Brieven L 4071 Te koop of te huur aangeb. ZONNIG VRIJ HUIS, 6 k. v. en a. tuin, omg Marnixstr. te Haarlem. Gevr. groter huis, liefst m. badgelegenh. op nette stand in S'poort of omg. event, ook te koop. Br. m. uitv. inl. aan R. Hoeing. Vlietstraat 22. Den Haag. RUILEN: bovenduplex Sant poort voor ander IJmuiden of grotere woning. Te bevr. Casembrootstr. 44, IJm.-O. ANTIEK KABINET, Fries model te koop weg. plaats gebrek, f 200. Na 6 uur. Ko ningsplein 10, IJmuiden. Machinaal geknoopt VLOER KLEED te koop agb. 4 bij 3 m. Velserduinweg 202 A, IJmuiden-Oost. TE KOOP: paar voetbalsch. m. 38-39 z. g. a. n. f 8.50 en voorzitje met scherm voor fiets f 4.50. Vlierstraat 9, IJmuiden-Oost. MOTORRIJW. te koop merk „Gillet" 250 c.c. 1950, voor en achter telesc. met pap. en buddy seat f 375. Stephen- sonstraat 62, IJmuiden. HOREX REGINA te koop 350 c.c. in pr. st. deskundig onderzoek toegestaan. De Jong. Strengholtstraat 4, IJmuiden-O. WEGENS VERTREK: 2 pr. fauteuils f 85, electr. fornuis Inventum, als nieuw f 70. Br. L 4072 Grijs H. ZOMERCOST. te koon. m. 48 f 30. Bilderdijk- laan 12, Driehuis. SACHS MOTOR te koop 98 c.c. met krikstarter. Fulton- straat 23. IJmuiden. SIMPLEX TANDEM m Vic toria motor prima. L. Nieuw- straat 36, IJmuiden. AUTOPED te koop aangeb. slechts een paar maal gebr. Pr. Steynstr. 17 A, IJm. TE KOOP: een autoped op luchtb. f 10, een kinderzitje achter f 3. Rijksweg 340, Santpoort. NW. STRANDHUISJE agb. tegen elk aann. bod. Na 6 u. Hoofdstr. 134 A, Santpoort BABY-FORD '39 te k. De Noostraat 101, IJm.-O. 2 p. BUTAGASSTEL, ook te ruilen voor nieuw Inven tum gasstel. Br. L 4073.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 3