Dr. Drees antwoordt op critiek: „Kabinet liet zich niets dicteren" Cliefariae.4 Agenda voor Haarlem D.D.D. „Meer en Bosch" mag inrichting voor zeshonderd bedden bouwen JEUK Kamerdebat over regeringscrisis Bureau voor rechtzaken benadeelde cliënten Congres voor Openbare Gezondheidsregeling Plannen in vergevorderd stadium Decentralisatie van giro onvermijdelijk Goederen van Joodse vrienden niet aangegeven Thomas Mann 80 jaar "3 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! Eis tegen juridisch adviseur 1+ jaar Advocaat wegens belastingfraude beboet Nieuw provinciehuis voor Zuid-Holland Bankbiljetten-omloop terug tot normale proporties Gunstig Nederlands deel in West-Europese export Stuurman liet schip aan lot over Moeilijke positie van de zvijkverenigingen Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Reeds personeelswerving in Oosten van ons land Geert overheidsinmenging' Verpleegsters te kort Schlüter „op verzoek" met verlof gezonden Negentig millioen auto's Examens In antwoord op de beschouwingen van de Kamerleden over de kabinetscrisis ant woordde de minister-president dr. Drees gisteravond dat het kabinet niet ontevre den is over de wijze waarop de nieuwe huur- en belastingdenkbeelden zijn ont vangen. Op de terugkeer van het kabinet is critiek uitgeoefend, het kabinet is hals starrigheid verweten op 17 Mei, maar er heerste toen in de Kamer geen eenheid over de huur- en belastingvoorstellen en er scheen toen aldus geen enkel uitzicht op overeenstemming. Dr. Drees betwistte met nadruk dat als nog de motie-Burger is uitgevoerd, want die wilde de huren losmaken van de belas tingverlagingen en in de nieuwe voorstellen is de samenhang wel gebleken. Wat nu be reikt is zou voor het uitbreken van de ka binetscrisis niet mogelijk zijn geweest. Er zijn van verschillende kanten concessies gedaan en dat is mede mogelijk geweest omdat men daardoor een resultaat bereik te dat men als een verbetering beschouwde. De adviezen die aan de Koningin zijn verstrekt ter oplossing van de kabinets crisis gaven de stellige indruk dat er geen mogelijkheid was een ander kabinet te vo-men en dat er slechts keus was tussen htu aanblijven van het kabinet of vervroeg de verkiezingen. Aan dr. Drees is toen ge vraagd de situatie in het kabinet te bespre ken en na te gaan of er voor hem ruimte was op het ontslag van het kabinet terug te komen. Het lezen van de adviezen heeft hem overtuigd dat die ruimte er niet was. Het had geen zin voor hem een poging te doen het kabinet te bewegen aan te blijven. In sommige kringen, aldus dr. Drees, bestond voorkeur voor vervroegde verkiezingen. In het kabinet is daarover gesproken, doch er is geen beslissing over genomen. Men wil de afwachten. Zelfstandigheid gehandhaafd De indruk is gewekt dat het kabinet thans lasthebber van de Kamer zou zijn. In dat opzicht vergist men zich. Het kabi net is toch min of meer gebleven wat het was. Er is geen sprake van geweest dat het kabinet voorstellen zijn gedicteerd. Op de vraag of het kabinet compensatie kon vin den voor een algemene huurverhoging van 5 procent, heeft het kabinet tegenvoorstel len gedaan. Dat is een volkomen normale wijze van handeling. „Wij hebben gehand haafd het beginsel dat er moet zijn een zelfstandige regering en een zelfstandige kamer". Verlaging van de omzetbelasting per 1 Augustus zou in het kader van het com plex van belastingverlagingen niet juist zijn, hoewel dr. Drees de nadelen van een kopersstaking erkende. Er is geen afspraak gemaakt over het invoeren van een huur belasting. Toezeggingen daaromtrent zijn niet gedaan en niet gevraagd. Dit is een punt voor het ondeiding beraad tussen ka binet en Kamer. Met dezelfde Kamer commissie zal ook overleg worden gepleegd over de onderhoudsplicht. Als daarvoor organen moeten worden geschapen is het niet zeker dat de onderhoudsregeling al op 1 September kan ingaan. „Er is thans een resultaat verkregen, dat misschien niet geheel bevredigend is, maar toch aanvaardbaar", aldus dr. Drees. „Of schoon de kabinetscrisis nadelen heeft ge had, bestaat toch de hoop dat er voor de verdere politieke verhoudingen iets goeds uit kan groeien." Na een korte repliek van de heren Wei ter en Gortzak werd het debat een half uur na middernacht gesloten. Tevoren had de heer Tilanus gezegd dat uit de kabinetscrisis de les te trekken valt, dat het kabinet niet lichtvaardig mag heenlopen over een voorlopig verslag waaruit bleek dat iedereen bezwaar had tegen de kreupele huurverhoging. Ds. Zandt (SGP) merkte op dat het kabinet is teruggekeerd na een onver kwikkelijke koehandel, evenals toen het kabinet tot stand kwam in 1952. De heer Schouten (AR) vond de oplos sing van de kabinetscrisis zakelijk bevre- ADVERTENTIE Een belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is ..synergismusHiermede wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd in Chefarine„4'-elkafzonderlijk al beroemd- werken tezamen nog beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 c» WOENSDAG 8 JUNI Frans Hals: „Liefdesroes". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Ontvoerd uit Singapore", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Minerva: „All about Eve", 18 j8.15 uur. Palace: „Heidi en Peter", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „De wereld veroordeelde haar", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Vermist", alle leeft,, 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Onteerd", 18 jaar, 8 uur. Rem brandt: „There's no business like showbusi ness", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Concert gebouw: Muziekschooluitvoering van het Haarlems Muziekinstituut, 7.30 uur. DONDERDAG 9 JUNI Frans Hals: „Liefdesroes", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Ontvoerd uit Singa pore" 18 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Minerva: „All about Eve", 18 jaar, 8.15 uur. Palace: „Heidi en Peter", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De wereld veroordeelde haar", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Vermist", alle leeft., 2, 6.45 en 9.15 uur. Roxy, „Een mooi portret", alle leeft., 2.30 uur. „Ont eerd", 18 jaar. 8 uur. Rembrandt: „There's no business like showbusiness", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. digend en hij uitte waardering voor het werk van de heer Burger. De oplossing van de kabinetscrisis is verkregen zonder dat het kabinet in een dwangpositie is ge plaatst en een gevangene zou zijn gewor den van groepen in de Kamer. Het kabi net heeft naar eigen inzicht beslist en een eigen beleidslijn uitgestippeld. De heer Willems (PvdA) had waar dering voor het objectieve betoog van prof. Oud, maar hij was van mening dat er in geen enkel opzicht van „zet-ministers" kan en mag worden gesproken. Hij noemde het voorts fantasie van de heer Romme dat stemmen tegen het huurvoorstel op 17 Mei een poging was om aan de samenwerking op brede basis een einde te maken. De PvdA kent geen stemdwang en wenst die ook niet. Het kabinet had zijn leven niet aan de kreupele huurverhoging moeten binden. Het is een verrassing geweest dat de heer Romme zo met vervroegde ver kiezingen heeft gespeeld dat hij daarmee een oplossing van de kabinetscrisis meent te hebben bevorderd. Het is een knap staaltje van acrobatiek. De heer Gerbrandy (AR) had gehoopt op een kabinet met flinke mannen als ge volg van de kabinetscrisis, maar die hoop is niet vervuld. De wijze waarop de crisis is opgelost stuit hem tegen de borst. „Er is een wonde toegebracht aan ons parlemen tair stelsel. De weg, die men nu heeft ge volgd kan tot funeste gevolgen leiden." Hierna was het woord aan minister president dr. Drees. Van Schiphol vertrok Dinsdag met een vliegtuig van de K.L.M. een delegatie van de Oecumenische Raad van Kerken, die op invitatie van de patriarch der Russisch Orthodoxe Kerk een bezoek zal brengen aan Moskou. Op de trap voor het vliegtuig, even voor het vertrek: voorste rij links prof. dr. J. de Graaf, hoogleraar in de zedenkunde aan de Utrechtse Universiteit; rechts dr. E. Emmen, secretaris-generaal van de Hervormde Synode; achterste rij links: dr. F. E. Huizinga, voorzitter van de Unie van Baptistengemeenten in Nederland en rechts prof. P. J. Jans, president van het Oud-Katholieke seminarium te Amersfoort. De officier van Justitie bij de rechtbank te Amsterdam heeft gisteren tegen de 64-jarige rechtskundige adviseur J. C. O. uit Amsterdam een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden met aftrek der preventieve hechtenis geëist wegens ver duistering meermalen gepleegd als leider van een „bureau voor rechtzaken" in de hoofdstad. De man was ten laste gelegd, dat hij in de periode van 1952 tot 1954 geld van cliënten had ontvangen als voor schot op namens hen gevoerde procedures en dat ten eigen bate had aangewen*!, voorts geld voor zijn cliënten wel geïnd doch niet afgedragen te hebben. De ver dachte, die in 1934 wegens oplichting was veroordeeld, is aanvankelijk reiziger in aardewerk geweest, doch heeft in de oorlog enige tijd rechten gestudeerd en daarna met een electricien als compagnon een bureau voor rechtzaken opgericht. „Er gebeurde een reeks onbetrouwbare dingen op het bureau", zo zei de officier en hoewel de zaak aanvankelijk goed liep, is zij zienderogen achteruit gehold. Het ene gat werd met het andere gestopt. Er wer den voor cliënten zogenaamde procedures in hoger beroep gevoerd, terwijl in feite geen beroep was aangetekend. Hierdoor kon de verdachte zich voorschotten laten verstrekken en naar believen gebruiken. Zo is het lange tijd doorgegaan. De officier zei slechts vier gevallen van de vele ten laste te hebben gelegd. ,,Op de meest geraf fineerde wijze heeft de man zijn klanten bedrogen". De compagnon die als getuige werd ge hoord, heeft het kwaad op het laatste mo ment ingezien en de cliënten gedeeltelijk schadeloos gesteld. De officier wilde geen lange gevangenisstraf eisen, wijl de man reeds 65 jaar is en ziekelijk. De raadsman wees op de rol die ook de compagnon in de verduistering heeft ge speeld en op de omstandigheden, dat zijn cliënt voor hoge uitgaven was komen te staan, aangezien de vrouw hartpatiënte en rheumatisch is. De officier van Justitie bij de rechtbank te 's Gravenhage heeft vanmorgen bij ver stek een boete van 10.000 subsidiair 90 dagen hechtenis geëist tegen de advocaat dr. J. A. M. van S. uit 's Gravenhage, om dat deze de schatkist zou hebben benadeeld voor ongeveer 7700. Dr. van S., die niet was verschenen, was ten laste gelegd det hij opzettelijk onjuist en onvolledig de aangiftebiljetten voor de Inkomstenbelasting over de jaren 1949 tot en met 1953 had ingevuld. De officier van justitie zeide in zijn requisitoir, dat hij geen gevangenisstraf tegen dr. Van S. wilde eisen omdat voor de verdachte in zijn po sitie het terechtstaan op zichzelf al erg ge noeg is en als een bijkomende straf kan worden beschouwd. De kosten, die gemoeid zullen zijn met de bouw van een nieuw provinciehuis op het terrein van de voormalige dierentuin in 's Gravenhage, belopen ongeveer twin tig millioen gulden. Dit blijkt uit een mededeling van gedeputeerden aan de Provinciale Staten van Zuid-Holland, waarin de leden van dit laatste college een nadere uiteenzetting wordt gegeven van de financiële consequenties van de bouw van een provinciehuis. Blijkens de weekstaat van de Nederland se Bank is er een verbetering van de saldi der handelsbanken ingetreden en is ook het saldo van de schatkist, dat vorige week tot f 647 millio enwas verminderd, erg meege vallen. Immers de schatkist moest uit hoof de van aflossing van papier plus rentebeta- ing ongeveer f 115 millioen fourneren. Nu het saldo slechts tot f 629 millioen is ver minderd, moet wel een sterke opbrengst aan belastingen zijn binnengekomen, en is ook de mogelijkheid van de afgifte van schatkistpapier aanwezig. De biljettencirculatie is tot normale pro porties teruggekeerd, nu de invloed van de maandwisseling is verdwenen. De chartale omloop viel terug van f 3720 tot f 3626 mil lioen. De goudvoorraad bleef onveranderd, maar aangezien de valuta-reserve met f 15 millioen is toegenomen, kwamen goud en valuta tezamen op f 4661 millioen. De stijging van de West-Europese uit voer in 1953 zette zich in 1954 voort. Over geheel 1954 kon ten opzichte van het voor afgaande jaar een toeneming van het uit- voervolume met 10 percent worden geno teerd. Hierbij steeg de goederenuitwisse ling tussen de verschillende OEES-landen in Europa 't sterkst, namelijk met 13 per cent, die naar de rest van de wereld liep met 9 percent op, aldus de persdienst van het ministerie van Economische Zaken. Evenals in de voorafgaande jaren gaf de West-Duitse uitvoer de grootste uitbrei ding te zien, terwijl Nederland in dit op zicht opnieuw op de tweede plaats kwam. Het jaargemiddelde van de uitvoertoene- ming van deze landen beliep van '50 op '54 onderscheidenlijk 31 en 17 Bij de toeneming in de uitvoer van het eerste op het tweede halfjaar 1954 nam West-Duitsland de eerste plaats in, dit keer echter niet gevolgd door Nederland, maar door België en Frankrijk. De toe neming van de Nederlandse uitvoer was ongeveer even groot als gemiddeld voor de andere OEES-landen. Niettemin kan de stijging van 7.5 percent, of op jaarbasis 15 percent, nog altijd als bijzonder gunstig worden beschouwd. Opmerking verdient nog, dat de sterker gestegen Belgische uit voer in belangrijke mate gunstig werd be- invloed door de grote toeneming van de uitvoer naar Nederland. Itt moedeloze bui: De Raad voor de Scheeovaart behandel de vandaag de zaak van het m.s. „Staten- singel", een met graan beladen kust vaarder van 500 ton dat in de nacht van 1 op 2 April onder gunstige nautische om standigheden vastliep op de Arklowban'k onder de Ierse kust (80 km ten Zuiden van Dublin) en tengevolge daarvan ernstige bodemschade kreeg. Het schip kon pas enke'e uren daarna bij hoog water vlot worden «emaakt. E'j de behandeling bleek, dat de 32-jarige stuurman A. W. uit Den Haag in een bui van moedeloosheid, een gevolg van voortdurende aanmerkingen van ziin gezagvoerder en persoonlijke moeilijkheden op wel zeer onverantwoor delijke wijze met een sme'heid van 10 mijl per uur gevaren had op een door de 44- jarige kapitein W. de H. uit St. Jacobiparo- chie. die eveneens als betrokkene was op geroepen. in grote lijnen aangegeven koers. Terwijl hij dicht langs een lichtschip wilde varen ..een voorliefde van d"e stuurman", zo zei d'e kapitein in zijn verklaring was hij een keer met het schip geheel aver een bank gegaan en vervolgens op een nieuwe ondiepte blijven steken. „U heeft alles nagelaten, wat u maar nalaten kon," zo concludeerde de voorzit ter op grond van de mededelingen van W., dat hij geen peilingen had' verricht, noch de navigatie had vastgesteld of op de kaart en het kompas had gekeken. De inspecteur voor de scheepvaart, de heer J. Metz, verzocht de raad het stuur- mansdiploma van W. voor de tijd' van één jaar in te houden. De vereniging „Nederlands Congres voor Openbare Gezondheidsregeling" hield gisteren te Utrecht een congres, onder pre sidium van de voorzitter, prof. W. F. J. M. Krul uit Den Haag. De minister van So ciale Zaken en Vorksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, woonde de ochtendzitting bij. Het lid van Gedeputeerde Staten in Zuid- Holland mevrouw mr. C. A. de Ruyter-De Zeeuw en de burgemeester van Meppel, mr. A. Kleyn, hielden inleidingen over de organisatie van de gezondheidszorg, respec tievelijk in de regionale en in de locale sfeer. Mevrouw De Ruyter zeide dat de gezond heidszorg zo'n ingewikkeld geheel is ge worden omdat de medische wetenschap zich in de laatste halve eeuw en in het bijzonder na 1940, stormachtig heeft ont wikkeld. De kleine homogene gemeenschapjes van eertijds, die tot 1940 met animo zich aan hun beperkte en overzichtelijke taak wijdden: de wijkzuster, het magazijn en het zuigelingenbureau, worden overstelpt door de veelheid en ingewikkeldheid van de problemen. Toch zijn deze kleine ge meenschappen, waarin de persoonlijke verantwoordelijkheid spreekt, naar haar overtuiging, de enige gezonde basis waarop het werk kan rusten. Gaat hun betekenis verloren, dan is dit een groot nadeel. Vandaar vaak hun in stinctief verzet tegen het uitbreiden van de taken van de kruisverenigingen, tegen districtsorganisaties, tegen versterking van hun eigen provinciale of landelijke appa raat. Men kan zelfs in zekere zin van een crisis van de Kruisverenigingen spreken. Wordt deze crisis overwonnen, dan zullen ze een blijvende, onvervang bare plaats innemen in ons volksleven in z'n geheel en in de sociale gezondheidszorg in het bijzonder. Mr. A. Kleijn zeide onder meer, dat de historisch bepaalde organisatievorm van onze volksgezondheidszorg een uiterst ver ward en chaotisch beeld levert, maar dat de resultaten er van behoren tot de beste, die in de wereld eens bereikt zijn. Dit maant tot grote voorzichtigheid bij het overwegen van pogingen onze volksge zondheidszorg in meer systematische zin te reorganiseren, door bij de organisatie het zwaartepunt te zeer te verleggen, het zij naar de overheid, hetzij naar het par ticulier initiatief. Juist het onderlinge sa menspel, het onderlinge evenwicht achtte mr. Kleijn hier van eminent belang. ADVERTENTIE HAARLEM Op de 14e vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Mid den-Gelderland, die Maandagmiddag in Arnhem gehouden is, heeft de heer W. Keizer uit Den Haag de noodzakelijkheid belicht van decentralisatie van het Centrale Girokantoor in verband met het personeels tekort. Thans telt de girodienst 3490 man personeel, maar het aantal zal binnenkort 5500 moeten zijn. Dat valt in het Westen niet aan te werven en daarom moet en zal de beoogde decentralisatie binnen enkele maanden geschieden. Van de zijde der Kamer werd hierop in het midden ge bracht, dat er toch ook in het Oosten van het land personeelstekort is en dat men dus met de voorgenomen decentralisatie zijn doel voorbij zou schieten. Dienaangaande zei de heer Keizer, dat men nu reeds intensief bezig is personeel te werven en dat de decentralisatie overi gens geleidelijk zal geschieden. De vraag voorts, of in de toekomst niet nog een der de girokantoor nodig is, beantwoordde de heer Keizer bevestigend. De girodienst telt nu bijna 800.000 rekeninghouders, doch wanneer het er een millioen zijn, moet een derde kantoor komen, aldus de heer Keizer, die mechanisatie van de dienst dringend noodzakelijk achtte. Men heeft in deze reeds aanbiedingen gedaan, doch of er een acceptabel systeem bij is, betwijfelde hij. Een bezwaar, dat van de zijde der Kamer ook nog werd geuit, betrof de verandering van de huidige gironummers. Deze veran dering is echter onvermijdelijk, naar de heer Keizer opmerkte en deze achtte wei nig gevaar dat er, als gevolg van deze ver andering, foutieve overschrijvingen zouden ontstaan. Het lijkt wel alsof de regen ook traditie dreigt te worden bij de jaarlijkse bijeen komst van leidsters, leiders en collectanten der vereniging „De Macht van het Kleine", die Dinsdag als de vierenveertigste „Onze Dag" in een grote tent op het sportterrein van de Stichting „Meer en Bosch" te Heem stede gehouden werd. Want evenals ver leden jaar viel het hemelwater af en toe bij stromen op het bescherming biedende tentzeil neer. Toch heeft dit trieste zomer weer de stemming van de ongeveer zestien honderd bezoekers en bezoeksters gelukkig niet in het minst ongunstig kunnen beïn vloeden; zodat de predikant-directeur van „Meer en Bosch", ds. J. A. de Klerk in het openingswoord tot zijn genoegen mocht constateren, dat allen van heinde en verre ook hun goede humeur haddën meege bracht. Ds. De Klerk zette de bedoeling van deze dag nog even in het kort uiteen. Spreker noemde het daarbij het allerbelangrijkste, dat de arbeid voor „De Macht van het Kleine" wordt verricht in opdracht van de Heer, omdat ook in Nederland de Chris tenheid de plicht heeft te zorgen voor de lijders aan epilepsie. De voorzitter van de vereniging, mr. C. C. van Helsdingen Sr., vestigde er vervol gens de aandacht op, dat „De Macht van het Kleine" op 26 Januari 1957 vijfen zeventig jaar zal bestaan; een feit dat on getwijfeld waard is te worden gevierd en waarvoor het bestuur reeds nu verschil lende plannen in voorbereiding heeft. Ook de huidige positie van de vereniging geeft alle reden tot vreugde en dankbaarheid, want men beschikt in ons land momenteel over 1384 afdelingen met 8149 collectanten en 234.908 leden; die in 1954 gezamenlijk niet minder dan ongeveer 270.000 gulden voor „Meer en Bosch" wisten bijeen te brengen. Dank zij deze enthousiaste en spontane werkers verkeren de bouwplannen voor de nieuwe paviljoens reeds in een vergevor derd stadium en beschikt de Stichting al over „De Cruquiushoeve". Spreker herin nerde eraan, dat het bestuur de bouw van een nieuw ziekenhuis met achthonderd bedden noodzakelijk had geacht, doch om dat men verwachtte dat voor een derge lijke omvang geen vergunning zou worden verleend, heeft men destijds een aanvraag ingediend voor zeshonderd bedden. De re gering wenste echter niet verder te gaan dan vierhonderd bedden, maar na diverse onderhandelingen heeft men de betreffen de instanties toch van de noodzaak der plannen kunnen overtuigen, zodat uitein delijk toch de vergunning voor zeshonderd bedden verkregen kon worden. Ook staan nog een of twee nieuwe paviljoens op het programma. Mr. Van Helsdingen deelde verder mee, dat het bestuur nog niet heeft kunnen be sluiten eventueel de financiële hulp van de regering bij deze bouw in te roepen. Want dit zou dan tevens regeringsinmenging be tekenen, waarvoor men in deze tijd van dirigisme gaarne zoveel mogelijk gespaard wil blijven. Vandaar dat spreker zijn toe spraak besloot met een woord van opwek king tot de aanwezigen, het bestuur even enthousiast als voorheen in de strijd tegen de epilepsie te blijven steunen. De laatste spreker was de nieuwe ge neesheer-directeur van „Meer en Bosch", dr. A. M. Lorentz de Haas, die zich voor namelijk tot een korte verhandeling over de epilepsie bepaalde. Hij noemde dit hier bij de oudste ziekte, waardoor de mensheid geteisterd wordt, omdat deze reeds in het Nieuwe Testament werd vermeld en ook in oude Griekse beschrijvingen kan wor den aangetroffen. In de strijd daartegen begon in 1912 eindelijk de victorie met de toepassing van luminal, waaraan vooral de laatste tijd nog diverse geneesmiddelen konden worden toegevoegd. De stichting „Meer en Bosch" is bij deze bestrijding een der belangrijkste centra geworden, zodat de De rechtbank te Amsterdam heeft zich Dinsdag enige uren bezig gehouden met de ten lastelegging tegen een 72-jarige kan toorbediende A. van IJ. uit Amsterdam, die volgens de dagvaarding tijdens de be zettingsjaren een aantal diamanten, een gouden sigarettenkoker, horloges en gou den sieraden met diamanten in bewaring had gekregen van een bevriend Joods echtpaar en daarvan geen aangifte had ge daan aan de Raad voor het Rechtsherstel, toen na de bevrijding gebleken was, dat dit echtpaar niet was teruggekeerd. De bejaarde verdachte verweerde zich door te zeggen, dat hij slechts de gouden sigarettenkoker en een gouden armband horloge had ontvangen vlak voor het ver trek van het Joodse echtpaar, dat wilde onderduiken en later is gearresteerd. Hij zou deze goederen als aandenken ten ge schenke hebben ontvangen. Van de andere goederen was hem in het geheel niets be kend, zo zei hij, omdat deze door de Jood se damé aan de echtgenote van Van IJ. waren overhandigd. Mevrouw Van IJ. heeft de goederen zonder medeweten van haar man verborgen, zo zei hij. Mevrouw Van IJ. is psychisch gestoord en was enige tijd in een krankzinnigengesticht ver pleegd. Er loopt thans een echtscheidings procedure. De officier van justitie mr. W. B. J. Aberson noemde in zijn requisitoir het ver weer van verdachte onaanvaardbaar en bracht de tenlaste gelegde verduistering terug tot alleen de gouden sigaretenkoker en het armbandhorloge waarover hij als (toekomstig) eigenaai heeft beschikt door de goederen op te nemen in een testament Na de bevrijding zou verdachte hebben gezegd niets te hebben ontvangen van het Joodse echtpaar, waaruit volgens de officier de kwade trouw van verdachte blijkt.. Tenslotte heeft de man ook opzet telijk verzuimd aangifte te doen. Rekening houdend met de hoge leeftijd van ver dachte eiste hij een voorwaardelijke ge vangenisstraf van vier maanden met een proeftijd van drie jaar en een onvoorwaar delijke geldboete van f 400. De raadsman mr. L. P. van der Does bestreed de verduistering van de in nood zaak in bewaring gegeven goederen en vroeg ontslag van rechtsvervolging wegens patiënten hier uit alle delen van het land! een voortreffelijke behandeling kunnen ondervinden. Dr. Lorentz de Haas gaf vervolgens een populair wetenschappelijke verklaring van de methodes die hierbij worden toegepast; waarbij spreker onder meer het ingenieuze en kostbare apparaat beschreef, dat de door de hersenen geproduceerde electriciteit enige millioenen malen versterkt, waardoor de arts dan de aard der epilepsie kan vast stellen. De medicamenten die de patiënten daarop worden verstrekt komen alle uit de eigen apotheek, terwijl „Meer en Bosch" ook over enige scholen beschikt, die een langdurig verblijf van jeugdige patiëntjes hier mogelijk maken. Momenteel wordt het onderwijs in deze inrichting aldus door ongeveer honderdtachtig leerlingen ge volgd. Dr. Lorentz de Haas besloot zijn interes sante en met grote aandacht beluisterde causerie met een beroep op de jongeren onder de aanwezigen, om, indien zij hiertoe enige roeping mochten voelen, zich als ver pleegster of verpleger bij „Meer en Bosch" te komen aanmelden.Want spreker betreur de het uitdrukking te moeten geven aan zijn vrees, dat een ernstig tekort aan ver plegend personeel binnenkort een belem mering zal vormen in een doelmatige strijd tegen de epilepsie. Na een muzikaal intermezzo door een groepje leden uit Munnekeburen werd een ruime middagpauze gehouden, waarna de bezoekers vervolgens in groepjes door de gebouwen, klinieken en werkplaatsen der Stichting werden rondgeleid. Dit geschiede- de onder deskundige leiding, zodat zij in de gelegenheid wenden gestelid met eigen ogen te aanschouwen, welk een hoogst nuttige bestemming de door hen ingezamelde gel den hier verkrijgen. Daarna werd door enige oefeningen van „Meer en Bosschers" en zang van een patiëntenkoor bewezen, dat hier ook aan de ontspanning een ndet geringe aandacht wordt besteed. Deze bij eenkomst werd daarna beëindigd door een slotwoord van broeder A. Veenhof. ADVERTENTIE Niet krabben. De helder vloei bare D.D.D. kalmeert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen, zuivert en ge neest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP Thomas Mann heeft te Kilchberg (Zwit serland) zijn 80ste verjaardag „rustig thuis temidden van zijn familie" gevierd. In de ochtend van Maandag heeft een dele gatie, die de gezamenlijke ministers van Culturele Zaken de verschillende West- Duitse departementen vertegenwoordigde, aan Mann een cheque ter waarde van 50.000 Duitse marken ter hand gesteld, welke bestemd is voor een fonds ten bate van noodlijdende Duitse schrijvers. De postbeambte in het dorpje, dat ge legen is aan het meer van Zürich, moest vele overuren maken en heeft de handen vol aan de stromen brieven en geluks telegrammen voor de 80-jarige Mann, welke het kleine postkantoortje schier dreigen te bedelven. „Wij worden bedolven met bloemen en hoewel het huis vrij groot is, is er prac- tisch geen plekje meer vrij voor de bloe men, die nog komen moeten", aldus Erika Mann, dochter van Thomas". Thomas Mann kreeg in 1929 de Nobel prijs voor litteratuur. Toen in 1933 Hitier aan de macht kwam, verliet Mann Duits land en vestigde zich in de Verenigde Sta ten. Sinds het einde van de tweede we reldoorlog leeft hij in Zwitserland. BONN (A.N.P.) De leidende politici in het land Neder-Saksen zijn gezwicht voor de welhaast eenstemmige protesten van de academische wereld en van de pers tegen de benoeming van de 33-jarige po litieke avonturier Leonhard Schlüter tot minister van culturele zaken in dat land. Schlüter is „op zijn verzoek" voorlopig met verlof gezonden en een commissie zal de vele tegen hem uitgebrachte beschuldi gingen onderzoeken. Het wordt bij voor baat uitgesloten geacht, dat de omstreden minister op zijn post zal terugkeren. Schlü ter is niet alleen verweten dat hij nazis tische lectuur zou hebben verspreid, doch ook dat hij in de eerste jaren der bezetting op velerlei wijze misbruik zou hebben ge maakt van het hem door de bezettings autoriteiten toevertrouwde ambt van com missaris van politie in Göttingen. Op de wereld rijden op het ogenblik naar schatting negentig millioen automo bielen rond volgens een berekening van de „American Automobile". Ondanks de wereldoorlog is het aantal automobielen in de laatste vijftien jaar verdubbeld. Groningen: Condidaatsexamen geneeskun de (2a):K. te Velde te Wildervank. Candi- daatsexamen tandheelkunde: P. L. C. M. van den Bosch te Hoorn. Doctoraalexamen let teren en wijsbegeerte (kunstgeschiedenis): mej. M. Th. C. Langemeijer te Waalwijk. Nijmegen. Candidaatsexamen Nederlands: mej. J. J. M. van de Voort te 's Gravenhage. Haarlem. Voor het eindexamen afdeling gymnasium zijn aan het Triniteitslyceum te Haarlem geslaagd voor het diploma A de heren: C. C. M. Blaas, J. N. H. Hommes. J. G. A van de Pavoord!, J. F. C. Stavenuiter, allen te Haarlem; A. W. van Hoof te Heem stede: W C. van der Hulst te Amsterdam: C. G. M. Smit te Heemskerk en N. J. Tim mer te Beverwijk. Afgewezen 2. Het diploma B werd behaald door de heren G. J. M. van den Aardweg, W. A. Th. Heems kerk. F. Huijing, P. A. Knip, D. Koers en H. J. J Spook allen te Haarlem; J. J. M. de Goeij te Overveen: E. L. J. van Reysen te Sassenheim en S. A. Witteveen te Lisse. Afgewezen 1. Aan de Rijkskweekschool te Haarlem slaagden vor het eindexamen de heren B. Costers te Haarlem, B. de Graaf te Alphen aan de Rijn. B. Griffioen. J. Holleman, H. Hensen. W. van Langeveld, allen te Haarlem. T-x Tilburg. R.K. hogeschool. Doctoraal examen verjaiina. De rechtoank zal op *1 Juni economische wetenschappen: H. Marix uit a.s. vonnis wijzen. Valkenburg ca P. Jansen uit Hoeven.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5