Papierverbruik in Nederland overtreft de productie rThalia- Agenda voor Velsen j Schepen op „drecht" begeleidden de v. Ommerens Havenberiehten Filmstrokencentrale en hobby-tentoonstelling op komst Visserij-varia Kennemer Lantaarn Old Clothes New Honk- en softballpro- gramma van „Rooswijk" Afscheid pastoor Hessing Heemskerk Start van Ronde van Nederland aan H. Mandeweg Vorig jaar moest 155.000 ton worden ingevoerd i Castricum LANGS SLUIZEN EN HAVENS Nieuwe Loosdrechtkleiner dan de oude VJC broedt op plannen DRY CLEANING ONLY Nieuws uit het Kinheim-kamp Twee botsingen Filmavond en excursie Geen goedkeuring voor uitbreidingsplan „Marie Antoinette" morgen in Thalia HEI THEATER MET DE BESTE FILMS Eerste buitenoefening van CITO Lettertje te laag WOENSDAG 8 JUNI 1955 VORIGE WEEK hebben wij een en ander verteld over het ontstaan van Phs. van Ommeren's Scheepvaartbedrijf en dat er na de eerste wereldoorlog enige nieuwe schepen werden besteld. De werf Conrad bouwde de „Zwijndrecht". Jonker Stans in Hendrik Ido Ambacht de „Moordrecht" en in 1917 kwam bij Burgerhout's Machine fabriek en Scheepswerf N.V. te Rotterdam het stoomschip „Loosdrecht" gereed, welk vaartuig hierbij is afgebeeld. Dit schip had een bruto inhoud van 1504 reg. ton, was 71,87 m lang, 11,02 m breed en 4,75 m diep. De „Loosdrecht" behoorde tot de 138 Nederlandse koopvaardijschepen, die in Maart 1918 volgens het Angarie-recht werden gerequireerd. Een gedeelte der vloot kwam te varen onder beheer van die Verenigde Staten van Amerika en van Engeland. De „Loosdrecht" werd gerequireerd door Engeland. Toen de oorlog ten einde was heeft het schip enige jaren voor Van Ommeren gevaren tot aan het begin van de dertiger jaren. De „Loos drecht" werd toen verkocht aan de Calvert SS Co. Ltd te Goole, kwam dus onder Britse vlag en de naam veranderde in ,,S. E. Calvert". Vloot van tien Van Ommeren had in 1926 de beschik king over tien schepen. De in 1912 gebouw de „Mijdrecht" was op dat moment de oudste en de „Woensdirecht", welke in 1926 gereed was gekomen, de nieuwste. Schepen, diie aan het begin stonden om sporen van ouderdom te gaan vertonen, werden tijdig van de hand gedaan en door nieuwe vervangen, al kregen de nieuwe aanwinsten niet altijd de namen van hun voorgangers. De „Moordrecht" en de „Zwijndrecht" verdwenen beide tegelijk van de lijst der Nederlandse koopvaardijvloot. Dat was in het jaar 1927 toen Finland de?.e schepen overnam. Meteen kwamen er twee nieuwe tankers bij. De scheepswerf „De Nieuwe Waterweg" in Rotterdam leverde de „Dui- vendrecht" af in 1927 en het volgend jaar kwam de „Dordrecht" er bij, die bij C. van der Giesen in Krimpen aan de IJsel op de helling had gestaan. Het moment van verkoop voor de „Mijdrecht" brak aan in 1929 en dit schip vond nieuw emplooi in Turkije. Daarna1 volgde de „Wieldrecht", die naar Smirna is gegaan. In 1933 vond men voor de „Pendrecht" een nieuwe eige naar in Trinidad en in 1938 ging de „Dui- vendirecht" naar Oslo. Nieuwbouw In de dertiger jaren werd ook weer rui me aandacht besteed aan de nieuwbouw. De verkochte schepen werden door nieuwe vervangen: „Moordrecht" en „Mijdrecht" en in 1936 verscheen er een nieuwe „Loos drecht", een schip van 9314 ton en ge bouwd in Odense. Vergeleken met ce an dere schepen van Van Ommeren heeft deze „Loosdrecht" ook weer korte tijd de maat schappij gediend. In 1939 veranderde dit schip namelijk de Nederlandse driekleur voor de Franse wegens aankoop door de Soc. Francaise de Transports Pétroliens S.A. te Havre, die de naam veranderde in „Franehe Comté". Momenteel heeft de rederij weer een 12- tal schepen, drecht-boten, waaronder na men die we vijftig jaar geleden ook tegen kwamen. Sedert het einde van de tweede wereldoorlog is er ook weer een „Loos drecht" bijgekomen als derde van die naam. Deze is van Amerikaanse origine en heette eerst, sedert 1943, „Vernon L. Parrington en later „Filips van Marnix". Dit Liberty schip meet 7236 reg. ton bruto en is daar mede kleiner dan zijn voorganger. ARIE VAN DER VEER. (Nadruk verboden.) Houtstof aangevoerd Dinsdagmiddag is voor de papierfabriek Van Gelder Zonen aangekomen het Zweed se s.s. „Normandia" met een lading van 1380 ton houtstof uit Gothenburg. Dinsdag kwamen te TJmuiden aan: Natos tvan Rotterdam. Civdad de Cucua van Ant werpen. Trito van Dublin. Zaan van Hamina. Equator van SteUin. Lena van Wargons. Anna Sylvia van Londen. Munkfors van Skoghav. Pirola van Kotka. Brant van Phi ladelphia. Willem Fortuin van Aalesund. Uit IJmuiden vertrokken: Armin naar Oxellesund. Equator naar Goole. Hunseborg naar Helsingborg. Captain Kostes naar Hampton Roads. K, C. Rogenais naar Rot terdam. Leersum naar Bremen. Poortvliet naar Rotrerdam. Valdai naar Rotterdam. Matoko Maru naar New York. Eemstroom naar Leith. DE FILMSTROOK heeft in enige jaren tijds een grote populariteit verworven in het onderwijs- en in het verenigingsleven: haar didactische en aesthetische waarden werden steeds hoger aangeslagen en dank zij de eenvoudige en redelijk goedkope manier, waarop met deze stilstaande projectie ontdekkingstochten door alle gebie den van cultuur, wetenschap en geografie kunnen worden ondernomen, is er a?n deze toenemende populariteit nog steeds geen eind te zien. De Velser Jeugd Centrale, erkennende de grote, positieve waarden van de filmstrook, zal binnenkort een „film strokencentrale" in het leven roepen, waaruit onderwijs en jeugd-verenigingen kun nen putten, terwijl de V.J.C. bovendien het plan heeft haar eigen bezit aan deze projectiestroken uit te breiden, om belangstellenden uit het verenigingsleven te kun nen helpen. De intensiteit, waarmee dergelijke projectiebandjes worden gebruikt, is duidelijk te illustreren met het feit. dat reeds 2000 kinderen uit Velsen de film strook „Onze bevrijding" hebben gezien. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON *8W Voor de komende dagen is het honk- en softballprogramma voor de competitie van „Rooswijk" weer flink bezet. De dames van Rooswijk I openen de wedstrijden Vrijdagavond met een ontmoe ting tegen DEC I. Zaterdagmiddag om vijf uur spelen Roos wijk 4DIO 2 op „Watervliet" en Zondag morgen om half tien is er de herenwed strijd Rooswijk IBloemendaal 2. Rooswijk 3 brengt een bezoek aan DIO I in Haarlem. Voor Maandagavond zijn vastgesteld SC Haarlem 2Rooswijk 1 en Rooswijk 2 HCK 4. Tenslotte is de jeugdwedstrijd TYBB a Rooswijk a Donderdag 16 Juni op „Scho nenberg". In de laatste gehouden jaarvergadering van de voetbalvereniging „Kinheim" is op voorstel van het bestuur tot ere-voorzitter benoemd de heer W. Berghuis. De heer Berghuis is de eerste, die deze vererende functie in het vijfendertigjarig bestaan van „Kinheim" deelachtig is geworden. Voor de aftredende bestuursleden de he ren E. Diepgrond en A. Morcus zijn in hun plaats gekozen de heren Jac. Meyer en E. Karei. De elftalcommissie zal bestaan uit de heren W. v. d. Star, H. Prinssen, N. Ellen, J. v. d. Steeg en J. Ramakers. Even zeer is wijziging gekomen in de jeugdcom missie. Het dagelijks bestuur vormen de heren A. Snijders, C. Klooster en J. de Reus. In het nieuwe seizoen zal de clubkleding worden gewijzigd in geel shirt met zwarte V om de hals en witte broek; zwarte kou sen met gele rand. Op de plek, waar de Kennemerlaan is opgebroken, is een 26-jarige IJmuidenaar Maandag tegen een vrachtauto opgereden. De man wist niet anders dan tijdens het fietsen achter om te kijken, waardoor hij op de linker weghelft terecht kwam. Hij moest met verwondingen naar het Anto- nius ziekenhuis worden overgebracht. Op de hoek van de Lange Nieuwstraat en Zeeweg botsten een bromfiets en motor fiets op elkaar. De berijders vielen geza menlijk tegen een stilstaande auto, waar door de drie voertuigen werden beschadigd. De motorrijder en bromfietser liepen lichte verwondingen op. Wanneer deze organisatie eenmaal loopt, wil de V,J,C. een complete apparar tuur aanschaffen, zowel geschikt voor filmstrookprojectie als epidiascoop, die de scholen en de jeugdverenigingen naar be hoefte kunnen gebruiken. Het voordeel van een „filmstrokencen trale" is duidelijk: in de gemeente zijn op diverse scholen en in verscheidene ver enigingen vele stroken in omloop, maar veelal weet de een niet van de ander, over welk materiaal hij beschikt. Wanneer nu en dat is de bedoeling een catalo gus van alle voorradige beeldenreeksen wordt opgesteld, kunnen de daarvoor in aanmerking komende onderwijzers of ver enigingsbesturen via de centrale de ge wenste strook in bruikleen krijgen. Tentoonstelling op komst I)e actieve vrije-tijdsbesteding heeft nog altijd de volledige aandacht van de V.J.C.-leiding, die thans samen met de Velser Gemeenschap een groots opgezette tentoonstelling uitwerkt, dit najaar in Velsen te houden met als onderwerp de hele ceel liefhebberijen en knutselarijen, waarmee de mens zijn vrije uren weet te vullen. De handenarbeid zowel als de meest uiteenlopende hobby's, die meer met ver nuft dan met handigheid te maken heb ben, zullen op deze tentoonstelling terug Donderdagavond om acht uur is er in de Jeugdsluis aan de Kanaalstraat gelegen heid tot afscheid nemen van pastooor W. Hessing wegens diens vertrek naar Am sterdam. Het ligt in de bedoeling de avond een officieel tintje te geven; daarna volgt er gelegenheid tot afscheid nemen voor pas toor Hessings parochianen. Jeugd en natuur Er zijn ook positieve dingen te vertellen over het contact tussen jeugd en natuur. Bijvoorbeeld, dat de Velsense afdeling van de „Nederlandse Jeugdbond voor Natuur studie" op Zondag 12 Juni er op uit trekt in de Velsense duinen, waar onder de rook van de fabrieken nog zoveel schoons te be leven valt. 's Morgens om 6 uur vertrek ken de deelnemers bij de overweg in de Ver Loren van Themaatlaan en liefhebbers kunnen zich opgeven bij Maarten Tol, Ju- lianakade 49 en Wim Braak, Trompstraat 84. Bovendien geeft de afdeling op Vrijdag 10 Juni in het Patronaat een filmavond waar de film van wijlen Nol Binsbergen* „Geheimen van het waterland" wordt ge draaid met de rolprent „Tragedie van het Rietland". De voorstelling begint om half- acht. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben hun goedkeuring onthouden aan het in 1954 door de Velsense gemeenteraad vastgestelde uitbreidingsplan voor Velsen- Noord, Gedeputeerde Staten menen dat het door Velsen ingediende plan geen volledig beeld geeft van de toekomstige ontwikkeling. Voorts zijn enkele bestemmingen slechts vaag aangegeven. met de modelbouw en de hout- of leerbe- te vinden zijn do amateur-schilder kunst én de amateur-fotografie komen werking in aanmerking. Over de plaats van deze tentoonstelling is nog geen besluit genomen. In een speciale voorsteling wordt Don derdagavond in het Thalia-theater te IJ muiden de film Marie Antoinette" ont rold. „Marie Antoinette" is een goed ge speelde historische film met Norma Shea rer in de hoofdrol. Tyrone Power geeft een uitstekende vertolking van de moeilijke en ondankbare rol van de slappe koning Lodewijk de vijftiende, die met zijn vrouw zijn leven op het schavot eindigde. Geslaagd De heer K. de Vries uit Heemskerk slaagde te Lisse voor het theoretisch ge deelte van het examen voor tuinbouw-vak- onderwijzer. De start van de ronde van Nederland voor amateurs zal niet plaats hebben op het Stationsplein te Beverwijk, doch aan de Hendrik Mandeweg. De Rijkswaterstaat maakt namelijk bezwaar tegen het ge bruik van de Breestraat. Op Vrijdag 17 Juni 's middags om twee uur gaat de colonne met ruim honderd renners in Beverwijk van wiek. Dit werd medegedeeld tijdens de in „De Groentenbeurs" gehouden bijeenkomst van de plaatselijke afdeling van de VVV met de organisatoren der ronde, het be stuur van de Amsterdamse vereniging „Olympia". De eerste étappe van deze ronde gaat naar Hoogeveen, een afstand van 212 km. Na de start gaat het uit Beverwijk via Kruisweg en Hoflamderweg naar Uit geest. Als ronde-arts zal fungeren dr. J. H. M. Rolink uit Velsen-Noord. Voor de winnaar van deze ronde heeft ZKH Prins Bernhard een ere-medaille be schikbaar gesteld. WOENSDAG 8 JUNI IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Jacht op blond". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.3012 en van 14 16.30 uur. DONDERDAG 9 JUNI IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Marie Antoinette". Pieter Vermeulenmuseum, als Woensdag. Eenheidsvakeentrale, Rex, 20 uur, feest avond tienjarig bestaan. Openluchtooncert, 20 uur, Velserbeek. uitvoering door fanfarekorps „Wilhelmi- na" met „Vox Humana". VELSEN Raadhuis, 9.3012 uur, spreekuur wet houder van Openbare Werken. De papierindusrtie in Nederland omval thans 36 fabrieken met'een personeel van totaal ongeveer 8000 man. De totale productie bedraagt thans het strocarton bui ten beschouwing gelaten ruim 425.000 ton pei jaar. Het totale Nederlandse pa pierverbruik beloopt rond 500.000 ton per jaar. Neemt men daarbij nog in aanmer king, dat een deel der Nederlandse papierproductie, wegens de buitenlandse vraag naar bepaalde papiersoorten, wordt geëxporteerd (in 1954 bedroeg deze export 83.000 ton) dan ligt het voor de hand, dat ons land aanzienlijke hoeveelheden papier invoert (in 1954 155.000 ton). De behoefte aan papier is na de oorlog in aanzienlijke .mate toegenomen. Deze ontwikkeling is gepaard gegaan met een grotere binnen landse afzet van de Nederlandse productie. Op verschillende mameren tracht de Nederlandse industrie de sterk stijgende vraag naar panier op te vangen. Zij doet dit onder meer door uitbreiding van het machinepark, waaraan belangrijke inves teringen zijn verbonden. Door uitbreiding van het machinepark zal de productie in 1955 en in nog sterke re mate in 1956 belangrijk toenemen. Nederland is wat de voorziening met grondstoffen voor de papierfabricage be treft overwegend op het buitenland aan gewezen (hout). Een binnenlandse grond stof voor de papierfabricage is het oude papier, waarvan de Nederlandse papierin dustrie in toenemende mate gebruik maakt. Dit oude papier is speciaal ge schikt voor de productie van verpakkings papier. In 1938 werd in Nederland ruim 50.000 ton oud papier verbruikt. Dit cijfer was in 1954 gestegen tot meer dan 150.000 ton. De export van oude papier is eveneens nog aanzienlijk; bijna 100.000 ton in 1954. Bij de productie van druk- en schrijf papier heeft er in de loop der jaren ten aanzien van de verwerkte grondstoffen een verschuiving plaats gevonden van textiel naar hout. Een eeuw geleden slaagde men er in om behalve uit lompen ook uit hout papier te fabriceren. Het steeds toenemen de papierverbruik heeft het echter nodig gemaakt naar een vervanging voor het tot dusver gebruikte hout te zoeken. Men heeft dit hier te lande, zij het voor een ge ring gedeelte van de totale behoefte, ge vonden in stro. Momenteel wordt de Ne derlandse strocellulose (in 1954 40.000 ton) echter grotendeels uitgevoerd. Men produceert thans in Nederland ook kunstdrukpapier, dat in één arbeidsgang vervaardigd wordt. Deze papiersoort kan weliswaar het echte kunstdrukpapier niet geheel evenaren, doch blijkt in de practijk goed te voldoen. Zij is tevens aanzienlijk goedkoper. Naast een verhoogde binnenlandse pro ductie is er een toeneming van de invoer van druk- en schrijfpapier. Deze invoer omvat in het bijzonder illustratiepapier. De invoer van het „wit papier" was in 1954 47.000 ton. Hiervan kwam uit Noorwegen 14.000 ton en uit België 8 000 ton. Onder „wit papier" wordt verstaan alle druk- en schrijfpapier (uitgezonderd couranten papier. Illustratiedruk is ook „wit papier", maar speciaal bestemd om met illustraties te worden bedrukt (tijdschriften, folders, enz.) De uitvoer van druk- en schrijfpapier omvat in de eerste plaats schrijfpapier en 'wel het fijnere schrijfpapier/Deze export richt zich in de eerste plaats op België (in 1954 9.000 ton) en voorts op diverse pondengebieden (in 1954 8.000 ton) en In donesië (in 1954 1.000 ton). De productie van krantenpapier ad 103.000 ton in 1954 maakte bijna een kwart uit van de totale Nederlandse papierpro ductie ad 426.000 ton in ditzelfde jaar. Met. de fabricage van krantenpapier werd om streeks 1900 hier te lande begonnen. In 1921 werd een jaarproductie van 38.000 ton bereikt, in 1926 bedroeg deze ongeveer 65.000 ton. In 1938 werd een productie van 88.000 ton bereikt. Een vergelijking van het huidige produc tiecijfer van de Nederlandse krantenpapier industrie met dat van het verbruik toont aan, dat deze elkaar weinig ontlopen. Aan gezien evenwel een kwart van de huidige krantenpapierproductie wordt geëxpor teerd, is invoer van een nagenoeg gelijke hoeveelheid noodzakelijk. Aangezien tussen de in- en uitgevoerde hoeveelheden kranten papier weinig kwaliteitsverschillen bestaan, moet de reden voor deze elkaar in evenwicht houdende in- en uitvoer worden gezocht in historisch gegroeide handelsrelaties over en weer. Vijf soorten pakpapier Bij de productie van pakpapier worden vijf groepen onderscheiden: grijs papier en karton, voorts zogenaamd kraftpapier, perkament en vetvrij papier, duplex-kar- ton en gewoon pakpapier. Kraftpapier worejt gebruikt voor extra stevige ver pakking. Echt perkamentpapier wordt hier te lande niet vervaardigd. Er wordt 1800 ton per jaar ingevoerd. Het wordt gebezigd voor verpakking van roomboter en voor vervaardiging van lampekappen. Verder is er nog viltpapier, grondpapier voor be hangsel, geparaffineerd papier, closet papier, servetjes en crèpepapier. De pro ductie van grijs papier en karton is het hoogst en vormt bijna de helft van de to tale productie van pakpapier. ADVERTENTIE Prijzen van Dinsdag. Heilbot 3,00; gr. tong 2.40-1,80; grm. tong 2,201,92; kim. tong 1,90—1,76; kl. tong I 1,80—176; kl. tong II 1.32—1.30: tarbot I 1,76—1.68, per kg. kl. schol II 21—16; schar 12; bot 15—8; makreel 1814; kim. schelvis 2421; kl. schelvis I 20—17; kl schelvis I' 1613; wijting 1614; gr gul 30—28; midd. gul 22—20; kl. gul 16—12; kl. haai 24; Poontjes 8, per 50 kg. Gr. kabeljauw 7670, per 125 kg. Aanvoer van Dinsdag. 37 kisten tong en tarbot, 1 kist helibot, 10 kisten schol, 5 kisten schar, 10 kisten bot. 800 kisten ma kreel. 280 kisten schelvis. 25 kisten wijting. 45 kisten kabeljauw en gul. 2 kisten haai, 10 kisten poon. 3 kisten diversen. Totaal 1230 kisten Besommingen van Dinsdag. IJM 21 Gelria f 13.000; KW 41 f 5600. Weer uit. De trawler „Medan" IJM 57 gaat Donderdag weer naar zee. Het schip krijgt de schipper op de brug, die ook tijdens de eerste reizen het commando voerde: H. Krab, die thans op de ..Batavia" IJM 99 vaart Schipper van de „Batavia" wordt C. Bal, die enige maanden met de „Medan" in de wateren van New Foundland was. ADVERTENTIE pioeg-stoffen Oostenrijkse rokken smeedijzeren knopen moderne shawls (1 MtinutN DONDERDAG a.s. 8 uur in één speciale voorstelling HET PRACHTIGE FILMWERK MARIE ANTOINETTE met NORMA SHEARER - TYRONE POWER e.v.a. Pracht en praal. Opgezweepte volks hartstochten. Fel bewogen achtergrond van het tragische leven van Frankrijk's rampzalige koningin. Toegang 18 jaar. De Castricumse EHBO-vereniging CITO heeft Maandagavond haar eerste zomer- I oefening gehouden op de Zanderij onder leiding van de docent, arts A. H. van der Werff. In de Zanderij lagen vier zwaar gewonden verspreid en deze te behandelen 1 en te transporteren naar het veilinggebouw aan de Duinenbosch weg dat als. noodzie kenhuis fungeerde, was de opdracht waar voor de EHBO dames en heren zich zagen gesteld. De natuurgetrouwe „verwondingen" werden uitstekend verbonden. De docent vond de inzet van het zomerseizoen, waar in men meerdere van deze buitenoefenm- gen hoopt te houden, lang niet slecht. Na afloop liet de docent de verrichtingen nog maals de revue passeren. t Vis en krabben Er komen maar rare snuiters naar IJmuiden afzakken, bij tijd en wijle. Eerst haalt Cor Groen uit het water bij de slui zen een merkwaardige gast van 25 centimeter tussen kop en staart, die wel wat van een paling en een aal had, als het tenminste geen aling en een paal waren, die dit kind samen ter wereld brachten, maar ten slotte kon noch Cor noch zijn collega's er wijs uit worden, zo dat de vangst ter nadere be studering aan de halchef ter hand werd gesteld. Misschien hoor ik nog eens, welke vreemdeling hier spion- nage kwam bedrijven. Straks werd hij in Rusland voor het eerst uitgevonden zijn ze ons alwéér voor. Deskundige uitspraken hiel den het op een familielid van de meervallen, maar zoiets kan mee- en tegenvallen, zodat voorlopig het laatste woord is overgelaten aan het Zoölogisch Laboratorium van de Amster damse Artis, waar nu de vreemde schuimer met honder den tekeningen wordt vergele ken en knappe biologen preve len:deze vondstus Groen- nius heeft maar vijftienduizend schubben en als het een wer kelijke silurus glanis zou zijn had hij er vijftienduizend-en- één moeten hebben". Om dan geschrokken tot de ontdekking te komen, dat een meerval he lemaal geen schubben hóórt te hebben. Komen zij er evenwel in het geheel niet uit. dan gaat de vondstus Groennius naar Lei den om onderzocht te worden, dus wéten zullen we het vroeg of laat. En dan die Chinezen. Chinese wolhandkrabben dan, die bij menigten uit de netten der binnenvissers in het Noord zeekanaal worden gedolven en dan meestal mèt een stuk van het kostbare vistuig. En er gaat heel wat vis mee aan ook, zodat de krabben voornoemd bepaald geen gaarne geziene gasten zijn. Ze kribben zo, weet u. Visactes Nu we het toch over vissen hebben, even dit: wilt u er a's hengelverknochte alstublieft aan denken, dat de visvergun ningen, of het nu om walvissen of garnalen gaat, n i e t af kunt halen of aanvragen hij het po litiebureau maar dat deze zalige papieren te hekomen zijn In het Velsense raadhuis? De politie wil u wèl met alle liefde van een ander mooi papiertje voor zien ingeval g\j zonder acte de sim ergens uitgeworpen mocht hebben. Maar actes horen op het raadhuis. Zilver hij waterleiding Donderdag uc zestiende van deze zomermaand gaat een be kend man terugzien op een kwart eeuw hard werk en een lange stoet goede vrinden: meneer H. J. v. Elven is die dag het zilveren feestvarken bij het PWN, waar hij het in die tijd als stugge doorzetter bracht van loopjongen heel gewoon, voor de klusjes tot technisch ambtenaar. Vandaar, dat hij nooit de klusjes van het leven is ont weken, deze jubilaris, op wiens credit echter niet slechts 25 jaren PWN staan, ook vele andere zaken, die hem in Castricum tot een ge waardeerd burger hebben ver heven. Want hij regisseert met kunde en goede smaak de personeels-toneelvereniging en is, als de dagen koud en kort zijn. vaak te vinden ach ter een witte baard en onder een rode mijter, waarbij hij zich laat vergezellen door een donkerhuidig persoon, die in pepernoten grossiert, wanneer gij mij even volgen wilt naar de indirecte omschrijving, die het kinderlijk geloof uit die dagen poogt hoog te houden. Als PWN-er van ganser harte heeft de jubilaris het bedrijf, dat hij in 1930 betrad als „Provinciaal landgoed", leren liefhebben met de gevoelens óók vari de natuurliefhebber en daarom heeft hij in de loop der tijden vele duinexcursies geleid en vele stedelingen na der gebracht tot de intieme schoonheid van duinroos, brem en vliegden. 's Middags is er receptie te zijnen huize: Stationsweg 4 Castricum, 's morgens zal er op de zestiende Juni wel het een en ander worden gezegt door de collega's, die „Van Elven" een onmisbaar begrip zijn gaan vinden: Missers in het donker Nu de wegomlegging bij de tunnelbouw een feit. is en het verkeer weer over de oude be tonweg naar Amsternam moet. vergist, men zich nog al eens Vooral 's avonds. En ik hou mijn hart vast dai daar op hei oude traject nog eens een best ongeluk van komt, omdat men helemaal vergeten heeft de wegafsluiting duidelijk te ver lichten. Schaatsen Met bezorgd gelaat hebben mij enige automobilisten mits gaders een stuk of wat brom fietsers meegedeeld, dat zij zo heerlijk hadden geschaatst in Velserbeek. Dat was net tijdens de hitte golf, zodat ik in de medische encyclopaedic eens naar de ge volgen van zonnesteek ben gaan zoeken. Toch waren de opmerkingen, naar mij uit eigen aanschouwing is geble ken, terecht: er is geschaatst in het villapark van Velsen, dank zij een strooisel van fijn grint, dat de voogden van Openbare Werken deden neer- ritselen over het wegdek en dat in de bochten eminente schuivers mogelijk maakte met allerhande aardige surprises als daar zijn geknakte bomen, ziekenhuisbedden en derge lijke. Nu hoort dit strooien onder Rot Ik noem het tarten van het noodlot, als hengelaars zich op het strand opstellen teneinde te trachten bot te vangen. Letterlijk bot aan. want in zo n geval zal de bot botweg wegblijven en vangen de leperds tóch nog bot. Zulks geschiedde dan ook prompt aan de Castri cumse stranden, waar het nieuwe uisseizoen door de loze mannen van het plaat selijk hengelaarscollege met deze verzoeking aan de pa troon van aas en dobber werd geopend: alleen me neer J. Korver bleek over beste papieren te beschik ken: hij ving tien keer geen bot, maar bot: hetgeen hem een welgeschapen eerste prijs opleverde. de normale onderhoudswerk zaamheden van elk asfaltweg- dek, maar ik hoop sinds de droogte met kracht op een spitsvondige ingenieur, die er iets anders, iets stroevers op weet. Want foei.... wat kan dat gemeen glad zijn. Toen er gistermiddag onder het lommer van de Kennemer laan een vrachtauto langs een nietsvermoedend volkswagentje schampte, waardoor de kleinste der twee partijen met geblut ste spatborden het strijdperk moest verlaten en de expeditie auto er nóg een paar krassen bij had gekregen, heeft de politie langdurig en nauwkeurig onderzocht, hoe dit ongeval zich nu wel had toegedragen. Want de chauffeur van de vrachtwagen, die bij de kruising met Edison- en Houtmanstraat plotseling zei te moeten remmen voor twee meisjes, die, zoals gemeenlijk de weg overwipten zonder ergens acht op te slaan, schoof met een vaartje van 45 kilometer 22 meter en veertig centimeter door, hetgeen een aanzienlijke remweg genoemd mag worden bij dat gangetje. De remproeven wezen ech ter uit, dat de automobiel aan alle eisen voldeed, zodat de chauffeur blijkbaar de kluts is kwijt geweest, toen hij in deze benarde situatie terecht kwam, daarbij tegengewerkt door een nat wegdek, dat zijn vracht auto deed slippen en op de geparkeerde auto botsen. Ik zou u dit verhaal niet op gehangen hebben, ware het niet, dat bij contróle aan het licht kwam, dat deze chauf feur slechts beschikte over een rijbewijs vooi personenauto's en niet voor vrachtwagens, terwijl hij zich al verscheidene maanden door IJmuiden had gerept op zijn verantwoorde lijke post. Wie hier op het eerste ge zicht de werkgever voor zou willen stenigen moge zijn oor deel even opschorten; de chauffeur had in ai die maan den al bij diverse firma's ge reden, alsmaar op dat onvol ledige rijbewijs, zodat de nieuwe baas in vol vertrouwen de volant van zijn automobiel overdroeg aan een man met zóveel geboekstaafde ervaring. De moraal van het geval? Al weer: Intensievere verkeers controle, maai dan op de ge vaarlijke dingen meer po litie dus voor het overbelaste corps in Velsen.... LAMPENIER

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9