Zeshonderd kilometer in Cannes LEXINGTON Neuswerk Resultaten van de KLM waren in 1954 bevredigend 3 Prijzen te Cannes „Klein internationalisme" Boete geëist van f 150.- tegen onderwijzer DONDERDAG 12 MEI 1955 Donzige huidjesS" Verzending van zeepost Lufthansa begint Zondag op Madrid te vliegen Het merk }dat het hardst gaat" AMERICA'S BEST TOBACCOS W. Brabants arbeidersover schot trekt naar Westen Vervoersinkomsten ruim 333 millioen gulden Route des Princes d'Orange in Zuid-Frankrijk Staking te Liverpool ten einde CANNES Naarmate het eind van het internationaal filmfestival in zicht begon te komen gooide men er te Cannes nog een schepje op en nam vooral het aantal extra-voorstellingen toe. In de normale voorstellingen lopen er hier tijdens het festival circa zeshonderd kilometers film door de (Philips-)projectoren! Daar komen dan nog enkele tientallen, zo geen honderd kilometers bij voor de extra-voorstellingen. Men bewaart overigens bij al deze drukte allerwege zijn goede humeur zelfs zo danig, dat zich geen enkel nieuw incident heeft voorgedaan en moeilijkheden die er al waren grotendeels zijn opgelost, Zo is Carmen Jones, de Amerikaanse verfilming van Carmen, nu alsnog, op de laatste avond in vertoning gekomen, zij het dan buiten mededinging. Ook Prinses Sen is toch ge programmeerd; de producent ervan, die Frankrijk beledigd zou hebben, heeft ver klaard, dat hij niets tegen La Douce France heeft, zelfs lid is van de vereniging voor Frans-Japanse betrekkingen, enz. Nadat de Japanse pers ook daaraan aandacht had geschonken, werd alles vergeven en ver geten. De bloedige weg, een knappe film Slechts de Joegoslavisch-Noorse film De Bloedige Weg is buitengesloten gebleven. Ik zag haar in een voorstelling buiten het festival om en begrijp er niets van dat het festivalcomité is gezwicht voor de protes ten van de Duitse ambassadeur. De film speelt in een Duits concentratiekamp in Noorwegen, waarin Joegoslaven gevangen worden gehouden. Zij toont de „behande ling" dier gevangenen op een wijze, die zonder enige twijfel volkomen aan de wer kelijkheid is ontleend. Joegoslavië zou met deze film voor het eerst een werk van for maat tot een festival hebben bijgedragen de film is goed gemaakt, zij overtuigt en ontroert. Er zijn voorts ook in het festival weer tal van belangrijke films in vertoning ge komen. De Amerikanen boekten terecht veel succes met The Country Girl (Het Meisje van Buiten) van George Seaton, een gevoedige film, uitstekend van vorm en van sfeer, naar het ook bij ons bekende gelijk namige toneelstuk. De Fransen vertoonden een voortreffelijke film in een genre, waar mee ze langzamerhand (te) vertrouwd ra ken: de gangsterfilm Du Rififi chez les Hommes (Herrie onder de mannen) van de Amerikaanse regisseur Jules Dassin. Gelukkig hadden ze ook nog een ander genre voor ons in petto: Le Dossier Noir (Het Zwarte Dossier), een film over rechts problemen, van André Cayatfe, die met zijn drie vorige films over dit soort onderwer pen meesterwerken heeft geschapen, welke alle op festivals internationale erkenning vonden. Duitse kleuren De Duitsers vertoonden een goede kleu renfilm over koning Ludwig II van Beieren, een van die vorsten wier leven schrijvers wel stof móést opleveren. Helmut Kautner was de regisseur; O. W. Fischer voldoet bijzonder in de hoofdrol. Scandinavië is dit jaar mager vertegen woordigd; er kwam slechts één film uit het hoge Noorden in vertoning: Det Brenner i Natt ('t Zal branden vannacht) van de Noorse regisseur Arne Skouen, die een goed acteur, de nieuwe ontdekking Claes Gill, echter te veel ruimte liet om eens even „een nummertje toneelspel" ten beste te geven. The Ed of the Affair (Het eind van de zaak), een van de beide Britse inzendin gen, door regisseur Edward Dmytryk ge maakt naar de gelijknamige roman van Graham Greene, bleek een zeer boeiende film. Zoals in zovele boeken van deze be kende auteur gaat het ook in dit werk om de strijd tussen geloof en passie. De film moet het verhaal samenvatten en daardoor vergroven, maar met dat voorbehoud kan men zeggen, dat Dmytryk een knap stuk werk heeft geleverd, waarbij hij de geest van het boek trouw is gebleven. Een andere Britse film, A Kid for two ADVERTENTIE baby verzorging BABY POEDER Met de volgende schepen kan zeepost wor den verzonden. De data, waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Indonesië en Nieuw Guinea: m.s. „Willem Ruys" (31 Mei); Ned. Antillen: m.s. „Charisr (16 Mei); Suriname: m.s. „Stentor" (18 Mei); Unie van Zuid-Airika en Z.W.-Afrika: m.s. „Edinburgh Castle" (14 Mei) en m.s. „Win chester Castle" (21 Mei); Canada: s.s. „Rijn dam" (16 Mei) s.s. „Maasdam" (19 Mei); Chili: s.s. „Maasdam" (19 Mei) Brazilië en Argentinië: s.s. „Eva Perón" (14 Mei) en s.s. „Alcantara" (19 Mei), Australië en Nieuw Zeeland via Engeland 14 en 21 Mei. Grace Kelly en William Holden in „The Country girl". Farthings, (Een jongen voor twee Stuiver) van Carol Reed, bleek onderhoudend, maar viel toch tegen bij de schepper van The Third Man heeft men het recht, zijn ver wachtingen hoog te spannen. Minder hooggespannen waren die ver wachtingen bij de Russische film Een Grote Familie, maar daarbij werden ze dan ook ver overtroffen. Natuurlijk is er onver mijdelijk een propaganda-element in deze kennelijk voor binnenlands gebruik be stemde film, maar bovendien is er warmte, menselijkheid, critiek op allerlei instellin gen, die tot nu toe in de Sovjetstaat on aantastbaar waren, ja zelfs zijn er liefdes taferelen zónder gesprekken over de nieu we fabriek, de mooie tractor of het wer ken in de kolchos. Het lijkt niet te boud gesproken, dat Een Grote Familie een keer punt markeert in de cinematografie van de Sovjet-Unie. JAN KOOMEN. De Amerikaanse film „Marty" is Woens dag op het internationale filmfestival te annes bekroond met de grote prijs. Deze film werd geregisseerd door Del bert Mann en de hoofdrollen werden vertolkt door Ernest Borgmine en Betsu Blair. De Italiaanse film „Continente Perdiuto" '"Verloren Continent) kréég een speciale prijs van de jury voor lange films. De prijs voor producers moet worden ge deeld door de Rus Serge Wassiljef voor de Bulgaarse film „Geroitje na Sjipka" (de helden van Sjipka) en de Fransman Jules Dassin voor Du rififi chez les hommes". De prijs voor de beste mannelijke acteur werd toegekend aan Spencer Tracy in „Bad day at black rock"; die voor de beste groep aan de Russische spelers van de fi!m< „Bolsjaja Semja" (een grote familie). Er werd geen prijs toegekend voor de beste v rouwel ij ke vertolkster. De prijs voor de beste dramatische film ging naar „East of Eden" (V. S.) en die voor de beste muziekfilm naar de Russische productie „Romeo en Julia". Een speciale vermelding kregen twee kinderen, Pady Naas in de Indische film Boot polish" en Pablito Calvo in de Spaanse film „Marcelino, pan y vino". De hoogste prijs voor korte films ging naar de Canadese film „Blinkity blank" van Norman McLaron; de prijs voor de beste documentaire naar de Italiaanse pro ductie „Isola de fuoco" (het Vuureiland). De prijs voor de reportagefilms werd toe gekend aan „Grande pêche", een Franse rolprent over diepzeevisserij. De Russische tekenfilm „Zolotai a anti- lopa" (de gouden antilope) kreeg een spe ciale vermelding. Onder bovenstaande titel schrijft ons de Nederlandse Vereniging voor Vrijhandel: Niemand; kan beter dan de luchtreiziger begrijpen, hoe leeg het gepraat over inter nationalisme in ons land is. Als hij aan boord stapt van dit moderne vervoermid del, bij welks snelheid de landsgrenzen al leen nog maar de indruk van een komische antiquiteit wekken, worden hem door het l>oordpersoneel sigaretten en drank te koop aangeboden. Goedkoop zijn deze nauwelijks te noemen; het is een aardige bijverdien ste voor de staats-luchtvaartmaatschap- pij'en. Overal ter wereld dioet de douane een oog dicht voor de aan boord gekochte siga retten en andere lekkernijen. Zo niet in ons land. Wie in Schiphol landt, mag niet meer dan 40 sigaretten invoeren. Voor de rest moet hij betalen. Dit is nog maar een deel van de nieuwe voorschriften, die smds enige tijd in wer king zijn. Aan geschenken, souvenirs e.d. rnag men niet meer dan voor 10 mee brengen. De rest wordt belast. Een dergelijke maatregel zou zinrijk kunnen zijn als middel van protectie dan indien de détailprijzen in ons land aanzienlijk hoger lagen dan in de vreemde. Dat is niet het geval. De prijzen in het buitenland zijn veelal zo, dat men zich tot het hoogst noodzakelijke beperkt. Als de kaarten zo liggen, nu ons land in belang rijke mate profiteert van de aankopen in de detailhandel van Duitsers en Belgen, is een dergelijke politiek dan niet verbijste rend klein? En als men het legertje doua niers ziet, dat Schiphol bevolkt, zou men er aan toe kunnen voegen: verbijsterend duur. Dergelijke maatregelen getuigen van een benepen geest. Natuurlijk moet de wet ge respecteerd worden. Maar wordt het, ge zien het kosten probleem, zo langzamerhand niet eens tijd, om invoer beneden een zekere waarde, bijv. 50 of 100, vrij te stellen van invoerrecht? Is er niet een schrijnende tegenstelling tussen het steeds weer door onze regering gepropageerde internationalisme en deze nieuwe douanebepalingen? Is het niet klein om als er geen sprake is van het kopen om des koopjes wille zelfs de sigaretten in het vliegtuig kosten ƒ1.per 20 stuks ons volk het genoegen van kleine presen tjes voor hun huisgenoten te vergallen? Het is zo menselijk om als men op reis is geweest verwanten of dierbaren met een kleinigheid te bedenken. En maatschappe lijk gezien ook zo nuttig om een dergelijke band te laten voortbestaan. Wij vroegen de aandacht voor de nieuwe douaneregeling, omdat zij een zo treffend bewijs is, hoe klein ons internationalisme eigenlijk wel is. Er is een brede kloof tus sen het woord en de daad. Met het woord wil men een vrije wereld, het vrije ruil verkeer op zo breed mogelijke basis; met de daad eist de staat zijn deel van de kleine vrijheid, die de reiziger door de verruiming van het deviezenverkeer werd geschonken". Het gaat niet om de paar tientjes, die de uit 't buitenland komende landgenoot moet offeren. Het gaat erom, dat de geest die uit dergelijke regelingen spreekt, ons niet het gevoel vermag te geven, dat het sein voor het vrije ruilverkeer op veilig staat. HAMBURG (United Press) De nieu we West-Duitse luchtvaartmaatschappij met de oude naam „Lufthansa", die sinds kort diensten op het binnenlandse net on derhoudt, zal Zondag voor de eerste maal na de oorlog weer op een Europese hoofd stad, namelijk Madrid, gaan vliegen. Vol gende week beginnen volledige diensten in beide richtingen op de trajecten Dusseldorp Londen, MünchenFrankfortLonden eu HamburgFrankfortParijs. Volgens de plannen zal begin Juni een aanvang worden gemaakt met een dienst op New York. ADVERTENTIE Ondanks nieuwe industrieën: De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Westelijk Noord-Brabant te Breda heeft Dinsdag naar aanleiding van binnen gekomen klachten uitvoerig gediscussieerd over het wegtrekken van arbeidskrachten uit West-Brabant naar het Westen van het land. Geconstateerd moest worden, dat da gelijks tientallen bussen met arbeiders naar het Westen van het land trekken en dat de vreemde situatie ontstaat, dat nieuwe industrieën naar West-Brabant komen in verband met het overschot aan arbeids krachten, doch dat nu een tekort ontstaat wegens het dagelijks wegtrekken van deze arbeidskrachten. De verschillende facetten van dit probleem werden belicht, doch een oplossing kon niet worden gevonden. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft de behandeling voortgezet van de zaak tegen de 52-jarige onderwijzer A. J. P. van K. uit Valkenswaard, die wegens het mishandelen van leerlingen en het doen mishandelen van leerlingen door klasgenoten door de rechtbank in 's Her togenbosch in November werd veroordeeld tot een boete van 75 gulden, subsidiair 15 dagen hechtenis. In eerste instantie had de advocaat-gene raal bij het Bossche hof, mr W. de Vries, in appel een boete geëist van ƒ-150,subsi diair 30 dagen; hij handhaafde deze eis. Ter zitting werden als getuigen gehoord de rijksinspecteur van het Lager Onderwijs en de bisschoppelijke inspecteur van het onderwijs. Deze getuigen verklaarden, dat men over Van K. niet tevreden was ai» onderwijzer, en ook niet als paedagoog. Men had reeds eerder in overweging geno men de man uit de kringen van het onder wijs te verwijderen. In 1936 is Van K. disciplinair gestraft met een maand schor sing en in 1953 werd hij eveneens wegens ontactisch optreden veroordeeld tot een boete van 35,De raadsman meende dat het bewijs van het ten laste gelegde niet is geproduceerd en concludeerde tot vrijspraak. Het hof zal over 14 dagen ar rest wijzen. ADVERTENTIE In het jaarverslag van de KLM over 1954 wordt onder meer verklaard dat bij een aanzienlijke groei van activiteit weder om een bevredigend resultaat kon worden behaald. De productie steeg in 1954 ten opzichte van 1953 met 21 percent als ge volg van een belangrijke uitbreiding van de capaciteit van de vloot door de toe voeging van een aantal moderne vier- en twee-motorige vliegtuigen in de tweede helft van 1953 en een verdere uitbreiding in 1954 met vier Super Constellations en vier Convairs 340. De omzet uit vervoer bereikte in 1954 een totaal van f 333 millioen (1953: f 288 millioen). De directie vertrouwt de omzet in 1955 en 1956 verder te kunnen uitbrei den zonder dat dit gepaard zal gaan met een stijging van de productie van onge veer gelijke omvang, zoals in de afgelopen jaren veelal gebruikelijk was. Blijkens de winst- en verliesrekening bedragen de vervoersinkomsten in 1954 f 333.291.000 tegen f 287.727.000 in 1953, de overige inkomsten en winst bij ver koop van verouderd materiaal f 32.306.000 (v.j. f 27.318.000). Salarissen, lonen en sociale lasten bedroegen f 111.450.000 (v.j. f 99.940.000), materialen, diensten van der den, belastingen f 139.245.000 (f 121.003.000), benzine en olie f 57.344.000 (f 47.348.000), afschrijvingen op vliegend materieel f 38.288.000 (f 31.766.000), op overige duurzame activa f 7.550.000 f 7.143.000), interest f 1.465.000 (f 1.042.000). De netto winst bedraagt f 10.255.000 (v.j. f 10.381.000). Voorgesteld wordt uit deze winst een bedrag van f 3 (v.j. f 5) millioen toe te voegen aan de algemene reserve en een dividend van 5 percent (v.j. 4 percent) over de gewone aandelen uit te keren. De liquide middelen stegen met f 15 millioen, welk bedrag werd ontvangen van de Indonesische regering wegens de over dracht van het aandelenbezit in de Garuda Indonesian Airways. Het de KLM toe komende dividend werd vastgesteld op f 3 millioen. De vloot In 1954 werden bestellingen geplaatst voor vier Super Constellations, te leveren begin 1956, en twee Fokker F-27's, welke vermoedelijk in 1958 zullen kunnen wor den geleverd. De Fokker F-27 wordt een twee-motorig verkeersvliegtuig, uitgerust met turbo-propeller motoren. Verkocht werden een Convair 240, een Douglas DC-4 en drie Dakota's. De samenstelling van de vloot was per 31 December 1954: 16 Douglas C-47/DC-3, 9 Douglas C-54/DC-4, 6 Douglas DC-6, 2 Douglas DC-6A, 6 Douglas DC-6B, 10 Lockheed L-749, 12 Lockheed L-1049 en 4 in bestelling, 7 Convair CV-240, 14 Con vair CV-340, 2 Fokker F-27 in bestelling. Een nieuwe vriend, die de ophefmakende naam van Astor draagt, heeft bij ons zijn intrede gedaan nadat zijn veelbelovende carrière als po-" litie-speurder plots werd af gebroken. Astor schijnt echter in genen dele door deze de gradatie ontroerd te zijn ge worden, want hij blikt vrolijk en vol vertrouwen tussen zijn ruwe haren door het leven in en wij beginnen nu te ver moeden, dat hij de misluk king van zijn politiële werk zaamheden welbewust veroor zaakt heeft, omdat het hem aantrekkelijker leek, een doodgewone hond te blijven. De blik van eerbiedige spot, die hij zijn vroegere baas bij het afscheid toewierp, als mede het feit dat hij sinds zijn aankomst bij ons geen mo ment van heimwee heeft ge kend, versterken deze mening en nu wij hem dagelijks beter leren kennen, kunnen we be grijpen, dat de ernstige be slommeringen van serieuze mensen voor deze hond lach wekkende aangelegenheden zijn. Wie zal zeggen met welke ambities een hond ter we reld komt? Doch hoe dan ook, het lijdt geen twijfel dat din gen als koninklijke onder scheidingen, spaarbankboek jes, een bromfiets of het die nen der wet voor hem nimmer levensidealen zijn geweest. Veeleer moet worden veron dersteld, dat hij nooit enig ander ideaal gekend heeft dan zolang mogelijk en »zo comfortabel mogelijk te blij— ^^co ven leven, van de ene pretti ge dag in de andere, zonder bijzondere inspanningen en in een huis dat 's winters warm en 's zomer koel zou zijn. Toen is iemand op het malle idee gekomen, dat Astor een natuurlijke hekel aan misda digers zou hebben. Ge kunt er van opaan dat Astor aan nie mand een natuurlijke hekel heeft, zolang men hem in rust en zaligheid laat leven. De gedachte dat Astor het zou ambiëren, zijn fijnbesnaarde neus in dienst van het gezag te stellen, is dan ook zacht gezegd van alle grond ont bloot. Niettemin heeft men hem die ambitie toegedicht en wellicht heeft hij bij verschil lende gelegenheden welwillend en goedig gedaan alsof. Doch men moet uitgaan van de overweging dat Astor, toen hij snuffelend onfeilbaar een spoor volgde, dat enkel deed omdat hij het leuk en onder houdend vond. Niet, omdat hij, oprecht verontwaardigd over zekere misdaad, verlan gend was om de boef zijn ge rechte straf te doen vinden. De wetten en strafhoeken der mensen zullen nooit an dere wezens 'dan mensen in spireren tot plicht en ver antwoordelijkheid. Ook Astor niet. Maar desondanks het heet dat hij gefaald heeft in zijn werk en daarop volgde zijn onverbiddelijk ontslag; soms, als het woord konijn in onze discussie valt, spitst Astor de oren en trekt hij zijn machtige bek tot een brede grijns. Want Astor, de hoop der politie, struikelde over een konijn, om zo te zeggen. Ge moet u dat geval even kunnen voorstellen: een kost bare, zilveren, Vlaamse Reus in een hok in een tuin. Een huismoeder die met een arm vol groen des morgens deze Reus zijn vers ontbijt wil brengen en het deurtje van het hok in de ochtendwind heen en weer ziet wiegen. Wèg is de Reus. De ontstelde vrouw, alleen thuis na het vertrek van haar man naar zijn dagtaak, roept alarm en de politie verschijnt. Hier ligt een taak voor As tor, de onfeilbare. Astor, die volgens zijn superieuren be zield is van een onwankelbare trouw aan het Recht en de Wet, wiens neus verknocht is aan het Goede. Waar is de Vlaamse Reus, Astor? Waar is de snoodaard die hem stal? Astor is gewiekst genoeg om te weten dat hij ruiken moet aan het hok en dat hij daarna al ruikend het spoor te vol gen heeft. Er is echter één klein ding, dat hij niet weet, en dat is het Waarom. En het lijkt zeer waarschijnlijk, dat men dit détail in het alge meen bij dieren over het hoofd ziet, wanneer men hun daden beoordeelt. Astor ruikt, zeult zijn baas aan de lijn mee door de tuin, naar het poortje, de straat op, over stoepen en wegen. Dienaar der Wet, plichtsge trouw Wreker en Minnaar der Gerechtigheid. Astor is de tractor geworden, zijn baas de oplegger. Het gaat snel en doelbewust, doch de dief schijnt een enigszins omslach tige wandeling te hebben ge maakt. Want de tractor met oplegger stormt urenlang voort, drieëntwintig winkels in, dwars door twee cafés, naar zes-hoog van een warenhuis, straat in straat uit; zelfs pauseert hij even bij het derde vakje van boven in een automatiek vol croquetten. Heeft men van die grote Vlaamse Reus zo snel reeds kleine croquetten gemaakt? Maar neen. Verder gaat het. De dief heeft blijkbaar een voorliefde voor kruideniers winkels gehad, vermits Astor er omtrent dertig bezoekt. En in iedere winkel vraagt de hij gende politieman: „Hebt u soms een man met een ko. waarna hij reeds weer door zijn tractor de straat is opgesleurd. Astor heeft achteraf be schouwd danig plezier in het omvangrijk karwei gehad. Het is zelfs de vraag of hij deze tocht niet als het hoogtepunt van zijn bestaan zal blijven ge denken. Hij heeft het spoor gevolgd zoals nog nimmer een hond een spoor gevolgd heeft: onverzettelijk, onvermoeibaar, zeker van zijn zaak, vol levens lust en energie. Ver in de namiddag keerde het spoor langs een grote om weg zienderogen terug naar het punt van uitgang. En toen de klok zes uur in de avond sloeg, pufte de tractor met de bijkans bewusteloze oplegger het aloude, bekende tuinpoortje weer binnen. Het tuinpoortje, waardoor heen men des morgens zo vol goede moed de wereld was in gegaan. Hoe men het ook keert en draait, het is niet tegen te spreken dat Astor van zijn standpunt uit volkomen in zijn recht stond. Doch de politie meende dat hij gefaald had. De reukzin en het enthou siasme van Astor waren twee factoren, die volkomen aanwe zig moesten worden geacht. Waarom faalde hij dan? Omdat hij een hond was zoals een hond te eeuwigen dage hond zal blijven. Of had hij wellicht op een of andere manier moe ten beredeneren, dat de eige naar van de Vlaamse Reus dat kostbare pelsdier die morgen in alle vroegte in een kist had opgesloten, omdat het hok eens moest worden gelucht? En had Astor vervolgens moe ten kunnen veronderstellen, dat deze eigenaar verzuimde zijn vrouw daarvan op de hoogte te stellen? En dat de man daarna let wel, daar na door het tuinpoortje aan zijn dagelijkse werk als vertegenwoordiger in kaas begon, waarbij hij dertig krui denierszaken bezocht? En ver volgens des avonds weer via zijn tuinpoortje naar huis te rugkeerde? Had Astor dit allemaal moeten weten? Kom! Een hond!? Astor kan helaas zijn stand punt niet verduidelijken en blijft dus een mislukkeling. Doch is er eigenlijk wel een zo onafhankelijk, onraakbaar en verheven wezen als een dier? Hij weet wat hij weet en is daar gelukkig mee. Het deert hem niet wat men van hem denkt omdat hij nimmer iets denkt van anderen. Hij ziet het leven aan, vindt het heerlijk en grappig en rolt er zich in, zonder wroeging over het feit dat hij kan genieten van zijn bestaan terwijl er mensen zijn, die Vlaamse Reuzen moeten opsporen en ze niet kunnen ruiken. J. L. Verder wordt in het verslag gezegd dat de luchtvaart aan de vooravond staat van de overgang van zuigermotoren op tur bine-motoren. Verschillende ontwerpen voor lange-afstandsvliegtuigen hetzij met turbo-propeller motoren hetzij met straalmotoren zijn thans bij een aantal fabrieken in een min of meer gevorderd stadium van ontwikkeling. Door deze ont wikkeling nauwlettend te volgen en reeds in haar bedrijf zoveel mogelijk voorbe reidingen te treffen, vertrouwt de KLM ook in de toekomst in staat te zullen zijn tijdig het moderne materieel aan haar vloot toe te voegen. Naar het zich laat aanzien zal het echter nog enige jaren duren voordat vliegtuigen met turbine motoren algemeen in gebruik kunnen komen. De introductie van nieuwe vliegtuig types zal evenwel in de toekomst vooral in financieel opzicht zware eisen stellen. Teneinde aan de te verwachten ontwikke ling te kunnen deelnemen en haar plaats in de wereldluchtvaart te behouden zal de K.L.M. op den duur de behoefte gevoelen nieuw kapitaal aan te trekken. De Vickers „Viscount" met vier schroef- turbines zal mogelijk in aanmerking ko men om de nogal veel lawaai makende Convair-340 op enkele trajecten te ver vangen. De „Viscount" is minder luidruch tig en rustiger. De K.L.M. zal geen helicopters kopen. Er wordt naar gestreefd de vervoersin komsten in 1955 een millioen gulden per dag te doen zijn. De beladingsgraad van de vliegtuigen was in 1954 gemiddeld 62.1 percent, in 1953 64.5 percent. Elk percent beladings graad levert voor de K.L.M., rekening houdende met de tarieven van het ogen blik, een winstverschil op van bijna vijf millioen gulden. Vooruitbetaalde 33 millioen passage: Op de balans komt onder de passiva een post voor van bijna drie en dertig mil lioen gulden aan vooruitontvangen inkom sten, verplichtingen van de K.L.M. ten op zichte van passagiers die plaatsbewijzen hebben gekocht, maar nog niet hebben ge vlogen speciaal retourhelften van reizen). Naarmate de verkochte plaatsbewijzen worden gebruikt, vermindert het bedrag aan vooruitontvangen inkomsten, doch in middels zijn er weer nieuwe plaatsbewij zen verkocht, waarop nog niet is gevlogen. In 1953 was deze post bijna één en dertig millioen gulden. Wanneer de passagiers door welke omstandigheden dan ook wor den gedwongen het van de K.L.M. gekoch te plaatsbewijs bij een andere maatschap pij te gebruiken, dan móet de K.L.M. aan die maatschappij de passage betalen. De maatschappij vervoerde in 1954 683.000 passagiers. Daarvan reisden bijna 450.000 in de toeristenklasse, in 1953 was het totaal 600.000 waarvan 283.000 in de toeristenklasse. Aaamgevingsplechtigheid 12 Juni (Van onze correspondent in Parijs) Op 12 Juni zal in aanwezigheid van de Nederlandse ambassadeur te Parijs, de con sul-generaal in Marseille en enkele Franse ministers, parlementsleden en burgemees ters. een belangrijke verkeersweg in Zuid- Frankrijk, die de Rhóne met de Haut-Dau- phiné verbindt, „Route des Princes d'Oran ge" genoemd worden. Deze oude Gallische of Gallisch-Romaanse heerweg, die over de bergpas van Perty voert, diende van de 14de tot de 18de eeuw als verbindingsroute tussen het Prinsdom van Oranje en de ba ronie van Orpierre, die indertijd achtereen volgens afhankelijk waren van de machti ge huizen van Ch&lon-Arlay, van Oranje- Nassau en van Bourbon-Conti. Aan de Prin sen van Oranje, die^-hier langs reden om hun domeinen te bezoeken, dankt deze weg zijn naam. De route kreeg vooral grote bekendheid omdat ontelbare pelgrims, zij de-kooplieden. juweliers, bankiers van deze weg gebruik maakten wanneer zij zich van Noord-Italië naar de Dauphiné en Avignon begaven, waar eens de zetel van het paus dom wes gevestigd en grote weelde heerste. Tot in onze tijd is de „Route des Prince» d'Orange" ook bij toeristen geliefd. Van de bergpas van Perty (1303 meter) af, heeft men een prachtig uitzicht over de Alpen en langs deze route bereikt men, zonder omwegen, gemakkelijk de kust. Tenslotte doorkruist men, via deze weg, een streek, waar men herhaaldelijk stoot op de oudste monumenten van de Romeinse beschaving, zoals het openlucht-theater van Orange, dé beroemde ruïnes uit de middeleeuwen (Vai- son, Orpierre), om van de wijngaarden met wereldreputatie als Rasteau niet eens te spreken. Het stakende sleepbootpersoneel te Li verpool heeft besloten, de staking die ze ven dagen geduurd heeft te beëindigen. Het besluit tot hervatting van het werk werd genomen met meerderheid van één stem.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5