Hoofddorp wordt opgetuigd als centrum van het Eeuwfeest DE BEST GEMENGDE HALF ZWARE SHAG 119.75 25.50 Première van „Eugen Onegin" door Nederlandse Opera Verkeersweg over IJmuidens sluizencomplex heden geopend Parachute- en paardesprotigen Feestterrein van acht hectaren met nieuwe tribune in dorpscentrum Rede dr. J. van Breemen op rheuma-congres r Ook voor Uw SLAAPKAMER „Eutopia" in Arnhem officieel geopend DONDERDAG 16 JUNI 1955 5 Samenwerking industrie-medicus 59.50 1J5 2.90 Wapenstok laten vallen op dozen met slaghoedjes Feestelijke verlichting in Apeldoorn Polikliniekboot SIMA.VT wordt verscheept HOLLAND FESTIVAL Examens Zuid-Afrika weigert visa aan drie studenten Door trein aangereden en overleden Optreden van Juliette Greco Invalide vrouw verbrand Betaling abonnementsgeld per giro GARAGE DEN HOUT Nijmegen bevordert de particuliere woningbouw Tarbot van 12 pond voor de eerste Hoofddorp, het centrum van de honderdjarige Haarlemmermeerpolder, heeft voor de komende maanden zijn landelijke rust verloren. Verscheidene straten en plant soenen hebben een bijna chaotisch aanzien en vele tientallen werklieden zijn in de weer om de versieringen voor te bereiden en een oppervlakte in het centrum van het dorp van zeven a acht hectare tot feestterrein te herscheppen. Het intérieur van het raadhuis wordt geheel verbouwd, zodat de gemeente eindelijk over een repre sentatieve raadzaal en burgerzaal zal gaan beschikken. De bomen langs de Kruis vaart, die de Raadhuislaan van de Kruisweg scheidt, zullen allemaal worden ge ïllumineerd, er komen decoratieve obelisken op het Marktplein en van dit centrum af tot de Emmalaan, de Oostelijke grens van het dorp, zullen feestzuilen worden op gericht, waarvan het geraamte door leerlingen van de Technische School wordt ver vaardigd. Het Polderhuis, het Raadhuis, de molen „De Eendracht", de Gereformeer de Kerk en de Hervormde Kerk krijgen een fraaie lichtdecoratie, evenals het ge maal „De Cruquius". Ondertussen zijn honderden leden van gymnastiekverenigin gen rusteloos aan het repeteren voor het Bewegingsspel onder leiding van de heer M. M. Kruyne te Amsterdam, een demonstratie, welke vooraf zal gaan aan het historisch openluchtspel „Holle Bolle Gijs" van dr. P. H. Schroder, waarvoor onder regie van de heer Kommer Kleyn uiteraard eveneens druk gerepeteerd wordt. Dit wordt op Maandag 4 en Vrijdag 8 Juli des avonds om 9.30 uur 'opgevoerd. Tijdens een koffiemaaltijd in „Krasna- polsky", waaraan door de ongeveer 600 te Scheveningen congresserenden uit 19 lan den werd deelgenomen, heeft de 81-jarige Nederlandse rheuma-specialist dr. J. van Breemen, oprichter van het eerste instituut voor physische therapie ter wereld, waar uit later het Amsterdamse centrum voor rheumatiekbestrijding is ontstaan, een kor te rede in het Engels gehouden. Hij sprak onder meer over de goede samenwerking tussen industrie en medicus, zoals mede tijdens dit congres werd aangetoond. „Vroeger was die verhouding geheel an ders", zo zeide dr. Van Breemen. Hij ver bond aan zijn rede de wens, dat de phar- maceutische industrie in de toekomst jaar lijks een bepaald percentage van haar win sten ter beschikking zal stellen van de rheumabestrijding. De rede van dr. Van Breemen werd in het Frans beantwoord door de heer J. P. L. van der Lande, directeur van de N.V. „Nourypharma", die Woensdag de gast- vrouwe was van het congres. Ook hij acht te het zeer gelukkig, dat de medicus, de specialist en de pharmaceutische industrie op het ogenblik „een gezin vormen", waar van elk der leden een grote verantwoorde lijkheid heeft voor de bevordering van de gezondheid der mensheid. In dit verband zei hij, dat de pharmaceutische industrie jaarlijks millioenen guldens uitgeeft voor wetenschappelijke onderzoekingen". ADVERTENTIE Er moet nog zeer veel gebeuren, voor dat dichte drommen juichende en vlag gende schoolkinderen op Zaterdagmorgen 2 Juli Koningin Juliana zullen verwelko men. De vorstin zal, zoals reeds is mede gedeeld, de plechtige opening van de feestelijkheden om half elf in de Gerefor meerde kerk te Hoofddorp bijwonen. In middels is zekerheid verkregen, dat ook enige kabinetsleden, de minister-president dir. W. Drees, de minister van Binnen landse Zaken, prof. dr. C. J. M. Beel, de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera en de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt de openingsplechtigheid zullen bijwonen. De Koningin zal zich vervolgens naar het feestterrein begeven om daar de Eeuwfeesttentoonstelling te openen. De hal, waarin deze zal plaats vinden is daar reeds opgetrokken. Het Hoogheemraad schap Rijnland zal voor een inzending zor gen betreffende de geschiedenis van „het" en „de" Haarlemmermeer; het departe ment van Verkeer en Waterstaat levert zijn deel wat betreft drooglegging en ko lonisatie. Het departement van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening brengt de agrarische ontwikkeling in beeld, de Aals- meerse Tuinbouwbond de sierteelt, het ge meentebestuur het verleden en heden der gemeente en het polderbestuur de historie van de Haarlemmermeer als polder. Ver der zijn inzendingen van de Rijkslucht vaartdienst, de KLM, Fokker, de Luchtha ven Schiphol, en de Technische School waarin de technische ontwikkeling wordt uitgebeeld. De leerlingen van de kopklasse vliegtuigtechniek aan deze school zullen tonen hoe zij de in wendige outillage van een DC 6-cockpit aanbrengen en voorts de motoren van een Convair en een Da kota onder handen nemen. Naast de his torische expositiehal is er ook nog een van vrijwel hetzelfde for maat, ongeveer 2500 vierkante meter, verrezen, waarin handel en nijverheid stands zullen inrichten. Op het uitgestrekte terrein voor de manége met als pièce de milieu een plantsoen met graan komen voorts twee restaurants. Op het gemeentelijk sportterrein, dat nu zijn oude vertrouwde naam „Concourster rein" weer eer zal aandoen, wordt de laatste hand gelegd aan de tribune, welke eindelijk de in de oorlog gesloopte zal gaan vervangen. Terwijl de werklieden nog aan deze 1200 plaatsen tellende tribune ADVERTENTIE VERENDE MATRAS met fris gebloemde tijk 10 jaar garantie 80 x 190 VERENDE MATRAS 2 pers. 120 x 190 2 met Java kapok gevulde kussens. 15 jaar garantie CRETONNE voor overgordijnen Vrolijk gebloemd, 80 br. IDEM, 120 breed CHENILLE SPREI Rijk bestikt, 2 pers. In diverse kleuren KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 De ontploffing in Rotterdam De recherche heeft thans het onderzoek afgesloten naar de ontploffing, die zich in de wapenhandel op de derde étage van het Groothandelsgebouw te Rotterdam heeft voorgedaan. De 15-jarige magazijnbedien de C. Fransen, wonende Riederlaan, had etiketten geplakt op dozen, die gezamen lijk 30.000 slaghoedjes bevatten. Op een tafel lagen tien metalen wapenstokken. Hiervan pakte hij er een op, doch hij liet de wapenstok vallen op de dozen slag hoedjes. Dit veroorzaakte toen de explosie. De jongen kreeg de scherven in het lichaam en is in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Twee kan toormeisjes werden licht gekwetst. bezig zijm, is zij reeds volgeboekt voor het concours-hippique van 6 en 7 Juli. Er zullen dam ook mog vier tijdelijke zij tri bunes bij komen, zo dat de totale capaci teit veel groter zal zijn. Het concours-hip pique zal zijn beteke nis vooral ontlenen aan het optreden van internationale équipes van landelijke ruiters (uit Duitsland, Zwe den en Nederland) en aan de nationale fok- paardenshow van warm- en koudbloed- paarden, een evene ment dat sinds tien tallen jaren niet meer plaats heeft gevonden. Bij het presenteren van de équipes voor iet springconcours zal medewerking worden verleend door de in ceremonieel tenue ge stoken Koninklijke Militaire Kapel on- ler leiding vam kapi tein Rochus van Ype- ren. Een andere mani festatie van betekenis iic reeds Zaterdag- middag 2 Juli plaats vindt, is een Rode Kruisdemonstratie voor het hele Gewest Noordholland, waaraan ruim duizend mensen deelnemen. Het sportterrein wordt daarbij een centrale verbandplaats en één, wellicht twee heli- coptères zullen bij het gewondentransport worden gebruikt. Ongeveer tien man van de nieuwe parachutisten-afdeling van het Rode Kruis zullen bovendien een spring- demonstratie geven. Voor deze demonstratie wordt niet, zo als voor het Concours, het historisch open luchtspel en het Bewegingsspel een spe ciale entreeprijs verlangd, maar men kan deze meemaken op vertoon van het ge wone entreebiljet voor 'het feestterrein. Op de folders en de affiches van het eeuwfeest, die naar alle delen van het land zijn verzonden, zijn reeds vele reacties binnen gekomen, die zeer veel bezoek doen verwachten. Dat geldt in het bijzonder de scholen. Er worden vele duizenden scholie ren uit alle delen vam het land verwacht. Er zijn zeer veel inschrijvingen binnen gekomen voor de openlucht-expositie van landbouwwerktuigen, die thans reeds 15.750 vierkante meter in beslag neemt. Zij is niet bestemd voor de gehele duur van de eeuwfeestviering, maar wordt gehouden van 2 tot 9 Juli. Bij de twee tentoonstellingshallen ver rijst nog een derde, waarin men het wa terorgel zal kunnen zien en beluisteren. Men heeft zich voorts, verzekerd van de medewerking van Eddy Christiani's orkest op de expositie van handel en nijverheid. Behalve de gebruikelijke kermisattrac ties voor de avonduren zal ook de reeds in verschillende steden vertoonde „Lilli- puttersstad" te zien zijn met haar bewo ners van een uitzonderlijk klein postuur, die daarin hun eigen maatschappijtje aan de bezoekers tonen. In één opzicht verkeert Hoofddorp voor het organiseren van een massaal feest in een benijdenswaardige situatie: een par keerruimteprobleem is er niet. Er wordt een groot parkeerterrein ingericht in de nieuwe Leeghwaterbuurt, waar honderden autobussen en duizenden auto's kunnen staan. Deze parkeerplaats ligt slechts vijf minuten van het feestterrein. Apeldoorn zal van 9 Juli tot en met 31 Augustus in een zee van licht baden. Het centrum van de stad wordt thans voorzien van duizenden lampjes, waarmee straten en gebouwen feestelijk worden geïllumi neerd. Ook het Oranjepark maakt deel uit van dit lichtfestijn, dat zich uitstrekt van de Naald dwars door de stad. Op 9 Juli begint eveneens de feestver lichting in „Berg en Bosch" weer te bran den. „Lumido", dat dit jaar wederom is uit gebreid, trok in vorige jaren reeds tiendui zenden belangstellenden. Met. het m.s. „Weltevreden" van de Ko ninklijke Rotterdamse Lloyd, dat op Zater dag 18 Juni uit Rotterdam naar Indonesië zal vertrekken, wordt de op de werf van P. Smit Jr. te Rotterdam gebouwde polikli - niekboot van de vereniging „SIMAVI" (Steun in medische aangelegenheden voor inheemsen) verscheept. Het 13 meter lange en 3,6 meter brede schip is onder meer uitgerust met een speciale polikliniekkano. Het kan zes personen vervoeren en is be stemd voor dr. Klokke, die verbonden is aan het ziekenhuis van Kuala Kapuas op Kali- manten. waar deze arts alleen een gebied van niet minder dan 400 bij 100 kilometer medisch moet bedienen. De eerste manifestatie in het Holland Festival te Amsterdam was de première van „Eugen Onegin" van Tsjaikowsky door de Nederlandse Opera. Het was, als ik mij niet vergif, voor het eerst dat dit werk reeds in 1380 te Moskou voor het voetlicht gebracht in Nederland tot vertoning kwam. Een zo laat .lomende noviteit hoeft in het opera-arme Nederland niet afgewe zen te worden omdat zij reeds vijfenzeven tig jaar oud is, want wij hebben nog heel wat in te haler., zelfs van ouder datum, dat nog fris voor den dag kan komen, maai betreffende „Onegin" geloof ik toch dat de tijd verstreken irs. Het onderwerp, vrij ge in terpreteerd naar een gedicht van Poesj- kin, mag dan al meer distinctie bezitten dan enig libretto van Verdi's successtukken, het mist echter diens trefzekere dramatiek. Het mag misschren van belang zijn dat „Eugen Onegin" op het operatoneel in zekere zin het realisme ingeluid heeft, maar dat is naderhand door Italiaanse en Franse veristen (om niet eens te gewagen van de modernen) glansrijk over troefd. Voor Tsjai kowsky had de ge schiedenis van Onegin een bijzondere betekenis, omdat hij er zichzelf in weerspiegeld vond. De erva ring van zijn eigen mislukte huwelijk met een jonge dame, die hem per brief haar iiefde had verklaard', vindt men als een parallel in de opera terug en het tafereel waarin dit geval behandeld wordt is het merkwaardigste deel van het werk. In een brief aan zijn leerling Tanejew schreef Tsjaikowsky: „Ik ga mijn „Onegin" niet als opera maar als „Scènes lyriques" be titelen. Ik weet dat het werk geen toekomst heeft. Dat wist ik toen ik het schreef. Ik componeerde het, gehoorzamend aan een innerlijke aandrang. In dezelfde brief sputtert hij op alle ef fectbejag in de opera en vooral Verdi moet het ontgelden. Doch welbeschouwd heeft Tsjaikowsky het effect in zijn „Onegin"' lang niet versmaad. De breuk tussen het innerlijke en werkelijk doorleefde drama, dat hij heeft willen schrijven en ook ge deeltelijk schreef ik bedoel de brief- scène alsmede het afwijzende antwoord dat Onegin daar in een volgend tafereel op geeft en de rest van het verhaal, niet effectscènes en al, is ook muzikaal sterk waarneembaar. In het tweede tafereel, waarin de jonge Tatjana in een lange scène haar liefde uitzingt en per brief in alle argeloosheid haar hart blootlegt, kan men «geloven, ja men kan er warm bij worden: dat is echt doorleefd en waar! Vergelijkt men het bij de ontknoping in het dertig jaar later spelende laatste bedrijf, waarin heel wat conventionele dingen te horen zijn, dan is er reden om te betreuren, dat Tsjaikowsky het niet bij deze éne „Scène lyrique" gelaten heeft en (ondanks zijn voornemen) toch in de sfeer van de „grote opera" terecht is gekomen, zulks in deze tijd gezien op vrij aftandse wijze. Dat het werk op deze première in de houding en acteren bijzonder raak; Ramon Vinay, de fameuze Otello van twee jaar geleden, nu als Lenski, de jaloerse tegen speler van Onegin, die zich vooral in de tweede acte op voile kracht kon laten horen. Verder Guus Hoekman, die in het laatste bedrijf een lange maar weinig be duidende aria te zingen heeft en deze zwakke plok in de partituur met glans ver dedigde Tenslotte moeten nog Gé Oene mans, Jan van Mant gem en Chris Taverne worden genoemd. Het operakoor van Henk van Wielink was als steeds voortreffelijk. Het ballet (choreografie van Frangoise Adret) had in de opera driemaal een illustratieve taak, waarvan het succes verzekerd was. De mise-en scène van Peter Scharoff en het décor alsmede de costumering van Dimitri Bouchène vullen elkaar aan in een geest van realistische traditie. De muzikale leider van het geheel, Alexander Krannhals, had weliswaar en kele onwennigheden, die allicht een pre mière aankleven, op te vangen, maar hij toonde zich steeds meester van de situatie. Met zijn soepel reagerend orkest wist hij de instrumentale glans van Tsjaikowsky's partituur volkomen tot zijn reent te doen komen. JOS. DE KLERK. Amsterdam, Vrije Universiteit: Doctoraal examen Nederlandse letteren: J. H. de Kok (Leiden). Tilburg, Economische Hogeschool: Candi- daatsexamen economische wetenschappen: A. v. d. Ven, Tilburg; E. Lindeman, Nijme gen; S. Paquer, Sittard; C. Y. Grinsven, Til burg en P. Jans, Gassel. Utrecht: Mr. H. N. Teuben is gepromo veerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op een proefschrift getiteld: „Recht op arbeid in historie en verklaring van mensenrech ten". Amsterdam Gemeente Universiteit: Be vorderd tot arts: mevr. R. W. Versteeg- Schutte, mej. E. V. Niemeyer, mej. M. M. Wijnne en de heren E. B. Donk. G. A. Reijns, S. Reede, H. van der Geld, A. H. J. Visch (allen Amsterdam) en E. Th. F. A. van Thiel (Beek en Donk). Artsexamen le ge deelte: mej. C. B. M. Dalderup en de heren H. G. Boom, dr. P. J. Klopper, A. v. d. Hout, W. Keuter. G. J. W. Schippers, K. Willem- sen, Th. Riksen (allen Amsterdam) en P. M. C. van Kempen (Haarlem). Onderzoek naar discriminatie De regering van Zuid-Afrika heeft ge weigerd visa te verlenen aan een delegatie van drie buitenlandse studenten, benoemd door de commissie voor research en onder zoek van de internationale conferentie van studenten, ter bestudering van de toestand aan de universiteiten. Dit is meegedeeld in een persbijeenkomst door vertegenwoordi gers van „COSEC", het coördinerend secre tariaat van de nationale unies van studen ten, dat in Leiden is gevestigd. „COSEC" is het permanente administra tieve apparaat van de internationale stu denten conferentie, waarop het vorig jaar te Istanboel is gesproken over de discrimi natie in de hogere opleiding, bijvoorbeeld in Argentinië, Oost-Duitsland en de Unie van Zuid-Afrika. Er werd een „Research and Investigation Commission" (RIC) van vijf leden gekozen. Op verzoek van de na tionale organisatie van studenten in Ar gentinië wordt naar de toestand van de universiteiten in dat land een onderzoek gedaan. Op verzoek van drie andere landen geschiedt dat ook in Oost-Duitsland. De nationale organisatie van Zuid Afri kaanse Studenten (NUSAS) verzocht een internationale delegatie van studenten te vormen, voor een zorgvuldig onderzoek naar de universiteitstoestanden in Zuid Afrika. Het was de bedoeling, dat een dele gatie van drie studenten gedurende drie weken in Zuid Afrika zou vertoeven om het rassenvraagstuk met betrekking tot het hoger onderwijs te bestuderen. ADVERTENTIE Leerlingen van de timmer-afdeling der Technische School te Hoofddorp zijn bezig aan een maquette, waarop men kennis kan nemen van verschillende bemalingstech nieken. De werking van een motorgemaal, een stoomgemaal en een serie windmolens zal er op te zien zijn. De maquette zal op de historische tentoonstelling te Hoofddorp Stadsschouwburg te Amsterdam evenwel worden geplaatst. B(j Lent is Woensdag tegen het middag uur de heer W. Schokman uit Utrecht, uit voerder van de Koninklijke Mij. Wegen bouw N.V. te Utrecht, onder een trein ge komen. De heer Schokman, die bezig was met werkzaamheden aan de spoorweg, wel ke door Wegenbouw N.V. in opdracht van het spoorwegbouwbedrijf worden verricht, week uit voor een uit de richting Arnhem komende trein en werd daarop door een uit Nijmegen komende trein aangereden. Hij was op slag dood. brillante bijval verwierf, damkt het onge twijfeld aan de schitterende montering en aan een vocale bezetting van de eerste rang: Gré Brouw ens tij n als Tatjana, die de lange briefscène tot een echte belevenis maakte; Cora Canne Meyer, die als haar levenslustig zusje het meer oppervlakkige van haar rol raak wist te typeren; Lidy van der Veen, als de goed getroffen moe der van de beide meisjes; Jo van de Meent, die in haar dankbare rol van verzorgster nu eens kon tonen wat ze waard is als soliste; benevens de twee gasterende artis- t.en: Caspar Broecheler en Ramon Vinay, de eerste te elfder ure ingesprongen om de opvoering mogelijk te maken blijk baar nog iets voorzichtig, maar naar om standigheden zeer bevredigend en in zijn ADVERTENTIE „Eutopia", het zomerevenement in Arn hem, is Woensdag begonnen. Aan de ope ning er van ging nog een officiële ontvangst van de genodigden ten stadhuize vooraf, alsmede een lunch, die het Arnhems ge meentebestuur in Musis Sacrum aanbood aan de gasten. De voorzitter van de stichting „Parijs in Arnhem", de heer H. Hupkes, leidde bij de opening, die in „Royal" geschiedde, de toespraken van de Franse ambassadeur, de heer J. P. Garnier, beschermheer van „Eutopia", en burgemeester C. G. Matser in. Bij het realiseren der plannen, aldus de heer Hupkes, zijn de gedachten uitgegaan naar een imaginaire stad in een verenigd Europa, een stad, waar zonder belemmering veel Europese accenten bijeen zouden zijn. Zo is de exotische feestviering, zo zijn be drijven met een buitenlands accent ont staan en zijn ook vermaa keent ra gecreëerd met internationale tintjes. Bij deze officiële opening geschiedde de benoeming van de Franse chansonnière Julietta Greco tot ere-ambassadrice. Tijdens de wandeling van de genodigden door de Eutopiaanse binnenstad boden winkeliers geschenken aan, onder meer aan mevrouw Wills, echtgenote van de Ameri kaanse luchtvaartattaché, aan mevrouw Lorand, echtgenote van de Franse handels attaché en aan Juliette Greco, die in een calèche, bespannen met acht zwarte paar den, ook voorop ging in de later op de mid dag gehouden rijtoer door de stad. Aan het slot hiervan reed een Londense dubbel deksbus met Engels personeel; deze bus zal ook verder het Eutopische straatbeeld ver levendigen. Des avonds werd „Place Pigalle" ge opend en werd een voorstelling gegeven in het Rembrandt Theater, waarin Juliette Greco optrad. Dit was haar eerste optreden in ons land. Woensdagavond omstreeks half acht is de 75-jarige vrouw J. A. S.-G., wonende aan de Bourgognestraat te Wijk-Maas- tricht in haar woning levend verbrand. De vrouw, die invalide was, is waarschijnlijk met een brandend electrisch straalkachel tje in aanraking gekomen, waardoor de kleren vlam vatten. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het ziekenhuis St. Annadal te Maas tricht. Een onderzoek is door de justitie gelast. cooooooooc DOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOC U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het. volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f6.50, post- abonnés f7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wy behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de 8 giro-rekening zorg te dragen. 8 DE ADMINISTRATIE X v ^OOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOCXXDOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCa Ir. G. p. M. Dikötter (K.V.P.) te Ter- neuzen is gekozen tot lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland als opvolger van de heer A. L. S. Lockefeer (K.V.P.), die benoemd werd tot burgemeester van Hulst WAGENWEG 166-168 - HAARLEM RENAULT D. K. W. STUDEBAKER Nijmegen heeft ingesteld een „gemeen telijke garantieregeling particuliere wo ningbouw 1954". Deze instelling bevordert de particuliere woningbouw door steun aan hen, die zelf bouwen. De gemeente geeft hun namelijk gemeentelijke garan tie voor sober gebouwde woningen. Meestal zijn deze zelfbouwers niet-kapi- taalkrachtige mensen. Velen van deze toe komstige bouwers hebben contact met de N.V. Bouwkas der Nederlandse Gemeen ten, waarbij reeds ongeveer 550 gemeen ten zijn aangesloten. Nijmegen zoekt nu ook aansluiting bij deze bouwkas, teneinde als lid te kunnen profiteren van de voor delen van deze bouwkas ten behoeve van haar burger-zelfbouwers. Drieduizend ge zinnen in Nijmegen wachten nog op een woning. BEGELEID DOOR HET CLAXONGELOEI van honderden personenauto's, die voor de rode verkeerslichten bij de bruggen over de Middensluis stonden is vanmorgen om kwart over tien de verkeersweg over het IJmuidense sluizencomplex officieel in gebruik genomen. Ingenieurs van Rijkswaterstaat, het bestuur van de vereniging „IJmuidens Bloei", de Rijkshavenmeester, de commissaris van politie te Velsen, en ta! van aannemers en belangstellenden waren hiertoe bijeengekomen bij de Oostelijke brug over de Middensluis. Mevrouw C. E. Th. Manvan Scaik, de echtgenote van de Rijkshavenmeester heeft daarbij op verzoek van de hoofdingenieur A van Rijks waterstaat, J. Volkers, de verkeersweg in gebruik gesteld door de verkeerslichten op groen te zetten. De eerste chauffeurs, die hun wagens uit Noordelijke en Zuide lijke richting over de brug bij de Middensluis stuurden werden elk verrast met een tarbot van liefst zes kilo. Omstreeks 10 uur vanmorgen naderden de eerste auto's al de baileybrug over de kleine sluis. De houten kruizen, die de ver keersborden enige tijd hebben bedekt, wa ren door de A.N.W.B. weggenomen en het verkeer kon van het eerste gedeelte van de weg gebruik gaan nemen. Bij de kleine sluis en bij de Noordersluis vormde zich inmiddels een grote rij van auto's en ge duldig werd gewacht op het tijdstip van 10 uur. „Rijden maar" Even over tienen kon de heer J. Volkers op mevrouw Man toetreden en verzocht hij haar de verkeersweg vrij te stellen voor het verkeer door in het bedieningsgebouw op de knop te drukken, waarmee de ver keerslichten op groen sprongen. „Rijden maar", kon de heer Volkers daarna roepen en va-n de Noordzijde nader den de eerste auto's de brug over de mid densluis. De Westelijke brug over deze sluis kon vanmorgen namelijk nog niet dienst doen, zodat alleen op deze plaats in de weg van eenrichtingverkeer sprake was. Uit Kenya Een kleine Renault was de eerste: de SK 09-57. Een dame en een heer stapten er zeer verrast uit en stelden zich voor als mevrouw Van Diepen en haar zoon, Pater van Diepen uit Kenya, Afrika, die een reis door de wereld maakt. De voorzitter van „IJmuidens Bloei", de heer M. Roos, heeft het tweetal toegespro ken. „Aanvankelijk lag het in de bedoeling om geen aandacht te schenken aan de in gebruikneming van de weg over de slui zen, maar op het laatste moment besloot men toch Woensdagavond om er een fees telijk karakter aan te geven," aldus de heer Roos. „Deze weg is uniek in de ge schiedenis van ons 'and en de gehele we reld, want voor het eerst wordt het ver keer via een weg over de sluizen geleid". Toeristisch belang De heer Roos hoopte dat de verkeersweg niet het oorspronkelijke tijdelijke karakter zal behouden, maar als een permanente verbinding, die van groot toeristisch be lang is voor IJmuiden, gezien mag worden. Namens „IJmuidens Bloei" overhandigde hij aan mevrouw Van Diepen een vanmor gen in IJmuiden aangevoerde tarbot met een gewicht van zes kilo. Aan de Zuidelijke oever, waar het ver keer inmiddels geruime tijd: had staan wachten, werd het verkeerslicht vervol gens op groen gezet en hier kwam de wa gen van de heer Uittenbogaard uit Lisse als eerste voor de brug over de midden sluis. Ook hij kon in de bagageruimte een forse tarbot opbergen. De verkeersweg over de sluizen te IJmuiden is Donderdagmorgen op feestelijke wijze in gebruik genomen. Pater van Diepen en zijn moeder waren in hun Renault de eerste. Namens de vereniging „IJmuidens Bloei" werd hen een tarbot over handigd door de heer M. Roos.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9