AUTO en MOTORRIJLES U Zie Boven Zonder zon (op Ceylon) San Francisco maakt toilet voor het UNO-jubileum Het gevaar van de inflatie Autorijschool Succes -Clowntje Rick De schimmen van het duister TEL. 4864 Schilderijen van zijn schoonvader gestolen Schrijven aan minister van Sociale Zaken Old Clothes New Eisenhower houdt een welkomstrede Nederlandse delegatie op atoomconferentie TAXI NODIG? ZATERDAG 18 JUNI 1955 7 Effecten- en Geldmarkt Plaatsing in krankzinnigen gesticht geëist Tegen vertegenwoordiger twee jaar geëist Belgen willen geen borrel in horecabedrijven Verzoek om verhoging uitkering noodwet ouderdomsvoorziening Herziening overwogen van Indonesisch kabinet DRY CLEANING ONLY Voor de kinderen BEL 5000 FEUILLETON door Boilleau Narcejac Het is wel opmerkelijk dat de grote span ningen rondom de looneisen van de arbei ders in de Amerikaanse automobielindus trie de opgaande koersbeweging aan de New Yorkse beurs niet hebben kunnen stuiten, evenmin als de geruchten dat het dekkingspercentage voor niet-contante af faires, sinds kort van 50 tot 60 en vervol gens tot 70 verhoogd, op een nog hoger percentage zal worden gebracht en derge lijke affaires zelfs geheel zullen worden verboden. Op 17 Mei j.l. was het Dow- Jones-indexcijfer voor industriële aandelen nog'414.12, dat van Spoorwegshares 154.45, op 13 Juni j.l. waren ze tot respectievelijk 440.17 en 161.85 gestegen en als men weet dat de laagtepunten voor 1956 respectieve lijk 388.20 en 142.52 waren, blijkt wel dat de New Yorkse beurs dit jaar alweer een ferme koersrijzing achter de rug heeft. Ook op de Londense beurs zijn de thans geëindige stakingen met een koersstijging van de aandelen gepaard gegaan, hoewel de stakingen aan het bedrijfsleven grote verliezen hebben toegebracht. Men is ge neigd deze vaste stemming op de aan delenmarkten, waarbij zich ook Amsterdam weer heeft aangesloten, als een tegenstrij dig verschijnsel te beschouwen. Maar het is nog zeer de vraag of dit inderdaad het geval is. De effectenbeurzen registreren een ganse reeks van verschijnselen, weike lang niet alle parallel lopen en waarvan nu eens deze, dan weer die domineren. En het valt altijd ook niet uit te maken welke daarvan de overhand hebben, omdat psychologische invloeden, het publiek sentiment, van grote invloed zijn. Een feit is dat de conjunctuurberichten uit de voornaamste landen nog altijd gun stig luiden, in Europa als in de Verenigde Staten en dat op hoog niveau voortdurend wordt gewerkt aan de bevordering van het internationaal kapitaal- en goederenver keer, teneinde op die wijze de volkswel vaart te bevorderen. Zo hebben er de laat ste tijd over het vraagstuk van de conver tibiliteit der valuta's weer diepgaande be sprekingen plaats gehad, welke het begrip van de gewone man te boven gaan, maar niettemin voor de wereldconjunctuur van grote betekenis zijn. De Europese Betalings Unie (E.B.U.) welke op 1 Juli a.s. zou af lopen, is voorlopig met een jaar verlengd, maar zodanig gewijzigd dat meer en meer een normaal valutaverkeer wordt bena derd. Bij de afrekening zal namelijk de verhouding tussen betaling in goud en crediet 75 en 25 zijn in plaats van 50% en 50% zoals tot dusver, waardoor de valuta-zwakke landen worden gedwongen, hun interne monetaire positie verder te verbeteren. Want, zoals de heer C. A. Klaasse, directeur van de Amsterdamse Bank, dezer dagen heeft opgemerkt, de convertibiliteit is geen universeel genees middel. Ze is slechts een der aspecten van een vrijer internationaal verkeer. Om dit onbeperkt mogelijk te maken dient in de nationale huishoudingen het evenwicht te worden bewaard tussen het verbruik en de investeringen enerzijds en het nationaal j- inkomen anderzijds. Dit komt er, huishou delijk gezegd, op neer dat men niet meer moet uitgeven dan men verdient en dat men zelfs moet zorgen wat over te houden. Het is duidelijk dat zolang dit evenwicht niet bestaat, van een vrije uitwisseling der valuta geen sprake kan zijn. Terwijl men op dit punt in vele landen grote .vorderingen heeft gemaakt en het voortgaande internationaal overleg hoop geeft op betere monetaire en commerciële verhoudingen, is er echter een ander ver schijnsel dat de conjunctuur bedreigt, namelijk de inflatie, waarvan de Neder landse Handel Maatschappij in haar jong ste verslag zegt dat zij niet in de eerste plaats wordt veroorzaakt'door een uitzet ting van het credietvolume, maar dat haar kiemen veeleer moeten worden gezocht in autonome verhogingen van het loonpeil, die zelden alleen een herverdeling van het beschikbare inkomen betekenen, maar tevens de aanleiding zijn tot een stijging van het prijsniveau, waarbij het crediet volume en de geldhoeveelheid zich op den duur zullen aanpassen. Deze opvatting vindt men bevestigd in een uitlating van de Economische Commissie voor Europa van de Verenigde Naties (E.C.E.), volgens v/elke de algemene opinie bestaat dat prijs stabiliteit niet veel langer meer kan duren, ook niet in die industrieën waar minder op volle capaciteit wordt gewerkt, aangezien de verbeterde werkgelegenheid en de hoge vinsten de arbeiders minder geneigd doen zijn zich ten aanzien van looneisen beper kingen op te leggen. Tegen de verhoging van lonen en sala rissen als herverdeling van de nationale welvaart, behoeft geen bezwaar te worden gemaakt, mits de verhogingen niet uitgaan boven de stijging van de productiviteit en hier ligt voor deze tijd het grote vraagpunt, waarop de economen niet gerust zijn. Want ADVERT ENT IE Verkooplokaal NOTARISHUIS Directeur W N WOLTFRINK Bilderdijkstraat bil de JTljlwPt Haarlem Tel <K llWf INBOEDELVEILING 5/6 JULI 1955 Inzendingen van nuisraad wurden dageltikf aangenomen F.ieen afhaaldien«i een koppeling van lonen en prijzen moet, als de productiviteit bij de loonsverhoging ten achter blijft, tot een inflatie van de kosten leiden. Volgens genoemde commis sie heeft West-Duitsland zijn concurrentie positie in 1954 aanmerkelijk kunnen ver sterken doordat de toeneming van de pro ductie verhoudingsgewijs groter was dan de loonsverhogingen, maar deze concurrentie positie is voor Engeland, de Scandinavische landen en Nederland slechter geworden. Ook het Centraal Planbureau is zoals we de vorige week schreven, wat Nederland betreft, deze mening toegedaan. Maar afgezien hiervan en zo komen we op de New Yorkse beurs terug moet er rekening mee worden gehouden dat de Verenigde Staten op de wereldconjunctuur een dominerende invloed hebben, zodat als daar inflatie ootreedt, deze niet bij de gren zen der West-Europese landen kan worden gekeerd. En als de New Yorkse beurs, han gende de besprekingen over beter arbeids voorwaarden bij Ford en General Motors, haar koersstijging heeft voortgezet, is dat vermoedelijk niet enkel een gevolg van de gunstige conjunctuurberichten. volgens welke bijvoorbeeld de persoonlijke inko mens in April op jaarbasis weer 1 milliard dollar hoger waren dan in Maart (thans bijna 300 milliard dollar), maar ook van de vrees dat de nieuwe loonronden in het oriisverloop tot uiting zullen komen als b'i'kt dat ze niet door een verdere stijging van de arbeidsproductiviteit kunnen wor den gecompenseerd. De ontwikkeling van dit proces is niet te voorzien omdat hierbij ook de resultaten van de voortschrijdende perfectionnering en mechanisering der arbeidsmethoden een rol speelt, om niet te spreken van de twee belangrijke hulpmiddelen waarover de mensheid van vandaag de beschikking heeft gekregen, de atoomenergie en de «dectronentechniek, welke naar veler oor deel, tezamen een industriële revolutie zullen ontketenen, waarvan de gevolgen veel ingrijpender zullen zi.in dan die van de omwenteling op het einde der achttien de eeuw, toen de stoomkracht toepassing begon te vinden. Hier komt dan bij dat de verhouding tussen kapitaal en arbeid in deze tijd in sterke mate wordt beïnvloed door de machtsontwikkeling van de vakorganisa ties, waarvan de onderhandelingen bij Ford wel een sprekend staaltie hebben ge geven. Want als een industriële kolos van het formaat van Ford genoopt wordt bijna onmiddellijk de eisen in te willigen, welke hij eerst op commerciële gronden radicaal heeft afgewezen, moet men zich toch niet zander bezorgdheid afvragen of het moge lijk zal zijn een verdere inflatie te voor komen. temeer omdat de actie van de Amerikaanse arbeiders een tot navolging nonend voorbeeld zullen zijn. Het is daarom niet zo verwonderlijk dat de belegger, ondanks de reeds sterk ge steeen koersen met de kans op een verder gaande ontwaarding van he+ geld reke ning houdt en daarom in arren moede maar steeds weer tot de aandelenmarkt terug keert. ADVERTENTIE W(t leasen uitsluitend met de nieuwste TAUNUS 1955 Speciale lesmiitor beschikbaar Gediplomeerde instructeurs Verkeerstheorie Technische lessen ZEEWEG 275 - TELEFOON 4333 KEN NEMERLAAN 136 - TEL. 5000 IJMUIDEN KERKERINKLAAN 1 - SANTPOORT TEL. 7086 LUXE VERHUUR ADVERTENTIE Noteert U even VOOR TAXI OF TROUW AUTO'S De schrijver eerste klas bij het departe ment van Verkeer en Waterstaat G. F. B. erkende Donderdag voor de Haagse recht bank, dat hij in Augustus 1954 te Rijswijk drie schilderijen en een vulpen van zijn schoonvader had gestolen. De officier van justitie achtte het ten laste gelegde wel bewezen, maar de verdachte niet straf baar en eiste plaatsing in een krankzin nigengesticht. De verdachte woonde aanvankelijk bij zijn schoonouders in. Er waren moeilijk heden ontstaan, toen bleek dat verdachte niet de veelbelovende student was waar voor hij zich aanvankelijk had uitgegeven. Hij moest tenslotte het huis verlaten Hij wilde evenwel toch zijn vrouw en kind ontmoeten en kwam telkens terug. Uit haat tegen zijn schoonvader had hij de diefstal gepleegd. Ook had hij zijn schoon vader eenmaal met een bijl bedreigd. Het psychiatrisch rapport vermeldde sterke haat- en wraakgevoelens. Ter be schikkingstelling van de regering en plaat sing in een krankzinnigengesticht werd geadviseerd. De verdediger, mr. M. Thoolen, zei dat de schoonvader alles had gedaan om het huwelijk ontbonden te krijgen. Pleiter achtte het psychiatrisch rapport niet vol doende om er een vonnis op tfc baseren. Hij verzocht de rechtbank, de verdachte eerst te laten onderzoeken in de psychia trische kliniek van professor Baan te Utrecht. De uitspraak volgt op 28 Juni. Oplichting en verduistering tot totaal van 100.000 De officier van justitie bij de rechtbank te Rotterdam mr. J. C. Louet Feisser, heeft Donderdag tegen de 62-jarige vertegen woordiger J. van B. uit Rotterdam twee jaar met aftrek geëist. Zoals de president, mr. J. G. L. Reuder, opmerkte zou Van B. in nog geen twee jaar oplichtingen en ver duisteringen gepleegd hebben tot een to taal bedrag, dat tegen de ton liep. Onge veer f 33.000.bleek hij er van te hebben terugbetaald. De verdachte, die het hem ten laste ge legde toegaf, was als vertegenwoordiger in dienst bij een koffie- en theehandel in Rotterdam; bovendien had hij een agen tuur voor een Delftse distilleerderij en roomgistfabriek. In beide posities had hij met geld geknoeid. Wat de officier hem vooral kwalijk nam, was dat hij bij het ministerie van Oorlog valse brieven had laten tikken op departementspapier, waar door iemand was ontslagen. Volgens een van de benadeelde direc teuren zou Van B. zo'n goede vertegen woordiger zijn geweest, dat de zaak zien derogen vooruit ging. Mr. S. Ivens, de raadsman, zei, dat zijn cliënt zichzelf altijd bij iedere verkoop benadeelde. Volgens hem zou hij er prac- tisch niets aan verdiend hebben. Verder had hij wat geld opzij willen leggen voor zijn vrouw, indien hem iets zou over komen. Pleiter vroeg de rechtbank met j alle omstandigheden rekening te willen i houden. De uitspraak volgt over veertien J dagen. BRUSSEL (A N P.) Bij het Belgische parlement is een wetsontwerp ineediend nopens wijziging van de wet van Vande- velde die reeds sedert jaren de verkoop van alcohol in café's en restaurants ver biedt. Sterke drank wordt dan ook alleen maar in privé-clubs geschonken. Café- en restauranthouders hebben herhaaldelijk aangedrongen op een wijziging van de wet in dien zin. dat ook zij dranken met een hoog alcoholgehalte zouden kunnen schen ken. Het Belgische instituut voor opiniepeiling heeft dezer dagen een onderzoek ingesteld, waaruit blijkt dat 82 percent der bevol king gekant is tegen een verzachting van de wet en van oordeel is dat deze in zijn bestaande vorm gehandhaafd moet blijven. Niet meer dan 15 percent der ondervraag den waarschijnlijk de café- en restau ranthouders is van mening dat de wet moet worden afgeschaft. Meer dan 28 per cent antwoordde, dat het gebruik van al cohol niet alleen in café's en restaurants, doch ook in de particuliere clubs verboden moet worden. Het ziet er dus naar uit dat men ook in de toekomst in de Belgische café's en restaurants slechts bier zal kun nen krijgen. De voorzitter en de secretaris van het centraal orgaan samenwerkende organi saties, waarbij zijn aangesloten de alge mene bond van ouden van dagen, de bond voor staatspensionnering en de federatie van bonden van ouden van dagen, hebben zich tot de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid gewend met een schrij ven, waarin zij een beroep op de minister doen een verhoging van de uitkeringen van de noodwet ouderdomsvoorziening in ernstige overweging te nemen. Het verzoek worjit volgens het schrijven gedaan, omdat de ouden van dagen van de op handen zijnde huurverhoging de dupe zullen worden. De eventuele compensatie als verlaging van de textielprijs en de suikerprijs, alsmede de belastingverlaging zullen, aldus het schrijven, voor hen on voldoende blijken te zijn om de verhogin gen op te vangen. DJAKARTA (P.I.A.) De Indonesische regeringspartijen leggen op het ogenblik een levendige activiteit aan de dag. Enkele overwegen de mogelijkheid van een her schikking van het ,kabinet. De P.S.I., de Nahdatul Ulama en de P.N.I. hielden be sprekingen, die naar verluidt in het bijzon der de financiële en economische toestand betroffen. De Nahdatul Alama zou aan de regering een financieel-economisch voor stel hebben voorgelegd, nadat zij het beleid van minister Ong Eng in beschouwing had genomen. Ook de kwestie van het leger werd onder ogen gezien. De ministers van de Nahdatul Ulama steunen de benoeming tot staf-chef van Bambang Utoyo, waartegenover, blij kens inlichtingen uit kringen van de N.U., minister Jawa Kusuma Sumantri (Defen sie) kolonel Z. Lubis naar voren bracht. De Nahdatul Ulama zal de volgende week weer een vergadering houden ter bespre king van deze kwesties. Het kabinet heeft Woensdagavond de voorstellen besproken van ae ministers van Financiën en Economie voor anti-infla toire maatregelen, die tegen de volgende kabinetszitting in concreter vorm zullen worden uitgewerkt. ADVERTENTIE KONINOSPI.F1N 10 TEI.FFOON Maandagmorgen is o.a. op Ceylon de langste zonsverduistering van deze eeuw te zien. Meer dan zeven minuten zal de maanschijf de zonne schijf totaal bedekken en primitieve volken in de totaliteitszone (die o.m. over Ceylon, Achter-In- dië en de Philippijnen loopt) zullen met lawijt verduistering der twin tigste eeuw de kleinste expeditie vertrokken die ooit voor een dergelijk gebeuren op weg is ge gaan. Zij bestaat uit twee man: dr. J. Hout gast van de sterrenwacht te Utrecht en de heer N. van Straten, chef-instru mentmaker van hetzelf de observatorium. altijd op gelijke afstand van de aarde en even min bevindt de aarde zich steeds even ver van de zon af. Voor wie deze zonsver duistering wil waarne men, doet zich nu de gunstige samenloop van omstandigheden voor dat de maan zich juist dicht bij de aarde bevindt, zo- van trommels en bek kens trachten, het mon ster te verdrijven dat de zon tracht te verslinden. Bij ons zal het allemaal veel rustiger verlopen, want hier gebeurt totaal niets. Zelfs geen gedeel telijke verduistering, zo als verleden jaar op 30 Juni, toen de centrale lijn van de zoneclips over Zuid-Scandinavië liep en wij hier ook nog iets te zien kregen. Ditmaal speelt alles zich te ver van ons huis af; wij zouden minstens naar het Zuidelijke eind van de Rode Zee moeten rei zen om althans iets te zien - een klein hapje uit de zonneschijf. Uit Nederland is naar deze langdurigste zons- Zij zitten al weken lang op Ceylon en hopen daar op een heldere hemel, want tot nu toe was het ook daar met het weer niet veel bijzonders. Wél „heidens warm", zoals zij melden, maar geen hemel die geschikt is voor het waarnemen van zoneclipsen. Dat het ditmaal met die verduistering zo extra lang duurt (vorig jaar in Zweden was het maar twee en een halve mi- nuut donker) komt door diverse omstandigheden. De gedaanten van de banen van de maan en de aarde zijn daar debet aan. Beide banen zijn ellip tisch van vorm. Bijge volg staat de maan niet dat de maanschijf extra groot lijkt, terwijl de aarde op dat moment ongeveer zover mogelijk van de zon af staat, met als gevolg dat wij de zonneschijf klein zien, zoals steeds in de zomer maanden, ('s Zomers staat de aarde verder van de zon af dan in de winter; het verschil bedraagt rond vijf millioen km). De verduistering van 20 Juni 1955 is zichtbaar in een klein deel van Oos telijk Afrika, in grote gebieden van Zuidelijk Azië, in de Noordelijke helft van Australië en in de wateren van Indische en StVle Oceaan die aan do->« ""Steden grenzen. G. v. W. SAN FRANCISCO (USIS) San Fran cisco, de stad die reeds cosmopolitische allures had in de tijd toen het niet meer dan een dorp was, maakt zich gereed de UNO opnieuw te verwelkomen op de plaats waar de wereldorganisatie tien jaar ge leden werd gesticht. De bijeenkomst van de Algemene Vergadering van 20 tot 26 Juni heeft een bijzondere betekenis ver kregen na de verklaring van president Eisenhower, dat hü de gedelegeerden per soonlijk welkom zal heten. Men verwacht dat zes oud-voorzitters van de Algemene Vergadering een herdenkingsrede zullen Oef, wat moest Rick sjorren en trekken aan Bunkie's benenmaar eindelijk kreeg hij 'm onder de sneeuw uit. „Prrrr!", proestte Bunkie, de sneeuw uit zijn neus en mond blazend. Toen keek hij hijgend om zich heen. „Nou", zei Rick. dat was zeker niet leuk voor je, hè? „Gelukkig, dat ik je er gauw uit kon trekken!" „Ja", zei Bunkie. „Ik begon het al benauwd te krijgen, want ik kon geen adem halen!" Toen begonnen ze allebei te schateren, nu alles goed was afgelopen. Hoe kwam het toch eigenlijk, dat die boel instortte?" vroeg Rick. „Ik weet het niet", zei Bunkie. „Ineens voelde ik de hele boel op me neerploffen, en daar lag ik... M'n ogen, mond en neus zaten helemaal vol sneeuw!" „Nou, het is voor de Eskimo's te hopen, dat ze steviger igloos bouwen, dan wij het dedenStel je voor, dat hun hutten ook telkens instortten!", lachte Rick. houden. Dr. Van Kleffens, de voorzitter van de negende Assemblée (1954) zal de zitting presideren en tijdens de openingszitting op Maandag 20 Juni de Assemblée toespreken. De bijeenkomst belooft ook van bijzondere betekenis te worden, omdat de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier een agenda zullen opstellen voor de ont moeting op hoog niveau in de naaste toe komst. De tweede wereldoorlog was nog in volle gang in het gebied van de Stille Oceaan toen honderden diplomaten in het voorjaar van 1945 in San Francisco samenkwamen om over te gaan tot de oprichting van de organisatie van de Verenigde Volkeren. Het is bijna vanzelfsprekend voor dit ge bied met een inwonertal van bijna drie millioen om internationaal te denken. Noord Californië dankt zijn ontstaan aan de onderlinge wedijver tussen Mexicanen. Spanjaarden. Fransen. Amerikanen, Rus sen en Britten in de jaren veertig van de vorige eeuw. Sedertdien hebben handel en immigratie er toe bijgedragen van het ge bied rondom San Francisco een Westerse smeltkroes te maken Er verschijnen 33 publicaties in een vreemde taal en er zijn 49 consulaten gevestigd. Men vindt er een Frans ziekenhuis, diverse Boeddhistische bedehuizen en de grootste Chinese kolonie in het Westelijk Halfrond. Het bekendste restautant wordt beheerd door een Arme niër, de populairste wijk om uit eten te gaan is zo Italiaans dat Engels slechts door een minderheid gesproken wordt. De eerste zittingen van de UNO in 1945 werden gehouden in het Operagebouw, waar thans vele werklieden bezig zijn kan toorruimten in te richten voor de mede werkers van secretaris-generaal Ham- marskjoeld en president Van Kleffens. Zes honderd plaatsen zullen dagelijks ter be schikking van het publiek worden gesteld en verder nog 1300 plaatsen in de gehoor zaal van de Veterans Building waar de ver gaderingen op het televisiescherm gevolgd kunnen worden. Van 8 tot en met 20 Augustus a.s. wordt te Genève een Internationale Conferentie op het gebied van vreedzame toepassing van atoomenergie gehouden. De Neder landse regering zal daarbij vertegenwoor digd worden door de gedelegeerden: prof. ar. C. J. Gorter, hoogleraar aan de rijks universiteit te Leiden, voorzitter van de Stichtingvoor Fundamenteel Onderzoek rier materie. Hij is voorzitter der delegatie. Vervolgens maken van de delegatie deel uit: prof. dr. J. H. de Boer, buitengewoon hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft, wetenschappelijk adviseur bij de staatsmijnen in Limburg: prof. dr. J. M. W. Milatz, hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht; prof. dr. B. G. Ziedses des Plan- tes, hoogleraar aan de Gemeentelijke Uni versiteit te Amsterdam; mr. H. F. Eschau- zier, directeur-generaal Politieke Zaken van het ministerie van Buiten'andse Zaken. Als adviseur is benoemd dr. E. L. Kra mer, directeur-generaal voor de Industria lisatie en Energievoorziening van het mi nisterie van Economische Zaken. Aan de delegatie zijn verder dertien des kundigen toegevoegd, onder meer: prof. dr. A. H. W. Alen Jr., buitengewoon hoog leraar aan de Gemeentelijke Universiteit *e Amsterdam; prof. dr. H. B. G. Casimir, bijzonder hoogleraar aan de rijksuniver siteit te Leiden, directeur van het Natuur kundig Laboratorium van de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken; prof. dr. W. J. D. van Dijck, adviseur in bijzondere dienst van de directie der N.V. de Bataafse Pe troleum Maatschappij; prof. ir. H. Kramers, hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Deift; prof. dr. A. Polman, buitengewoon hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Gro ningen, voorzitter van de gezondheidsorga nisatie T.N.O. en prof. dr. A. C. van Schuf- felen, hoogleraar aan de Landbouwhoge school te Wageningen. De heer G. W. Bendien, referendaris van het ministerie van Buitenlandse Zaken treedt op als algemeen secretaris van ae delegatie. ADVERTENTIE VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR DE NIEUWE FORD ANGI.IA (Les visages de l'ombre) Uit het Frans vertaald 2) Hier, neen, een beetje lager. Daar precies waar je nu bent. Haar stem trilde enigszins. „Waar moet ik wel niet op lijken?" peinsde Hermantier. Krachtig tekende hij ip één trek. Heel goed, zei Qiristiane. Hij was tevreden haar verbaasd te hebben. Christiane, mompelde hij, ik ben zo even misschien wat bruusk geweest, maar je kunt je werkelijk niet voorstellen hoe dat leerboek op mijn zenuwen werkt. Als me dat nu nog op de een of andere manier van nut zou kunnen zijn. Buiten zul je blij zijn iets te doen te hebben. Zij was weer van plaats veranderd en hij 'had de indruk dat het belachelijk moest zijn, wanneer hij zich tot iemand wendde die niet meer voor hem stond. Om zich een houding te geven, zette hij zijn donkere bril af en streek hij met zijn handen over zijn ogen. Een maand, die is zo om, zei hij. Een maandof langer. Niets daarvan. Ik ben nu helemaal in orde. De rust, de buitenluchten ik zweer je, dat ik op 1 Augustus naar de fabriek zal kunnen terugkeren. De dokter zal wel beslissen. Dat is al helemaal besloten. Hij zette zijn bril met het dikke schild padmontuur weer op en vervolgde: Hubert is een geschikte knaap, ik ben de eerste om dat te erkennen, maar hij heeft niet voldoende autoriteit.... hij heeft geen overwicht.En bovendien is mijn plaats in de fabriek. Wat hindert dat nu voor een keer als jij wat zou kunnen uitrusten! Vier maanden in het ziekenhuis, een maand om op krgchten te komen en nog een maand vacantie, ik vind dat dat vol doende rust is. Er werd geklopt. Ja, riep Hermantier. Wat is er? Mevrouw, daar is mijnheer Merville. Hij vraagt of hij binnen mag komen. Jij moet je niet tot mevrouw richten, zei Hermantier, maar tot mij. Goed, mijnheer. Laat hem bovenkomen. Goed, mijnheer. Dat kind maakt me tureluurs, mom pelde Hermantier. Op mijn woord, ik besta niet voor haar.... Hoe is zij? Maardat heb ik ie al verteld, zei Christiane. Bruin, klein, bijdehand. Hermantier probeerde zich een donker, klein, bijdehand meisje voor te stellen. Het beeld was vaag. Het was als een silhouet zonder gezicht. Ik ben helemaal niet op dat meisje gesteld. Je had Blanche kunnen houden. Die bazelde. Misschien, maar ik kon het goed met haar vinden. Een snelle pas klonk in de gang. Hubert verscheen. Dag Christiane. En, amice, hoe voel jij je vanmorgen? Gaat wel, zei Hermantier. Niet al te vermoeid? Waarom zou ik vermoeid zijn? Zie ik er soms niet goed uit misschien? Ja zeker! Er ontbrak natuurlijkheid en warmte aan Hubert's stem. Men had altijd de in druk, dat hij iets verborg. Ik laat jullie alleen, zei Christiane. Ik denk, dat wij over een half uur zullen kunnen vertrekken. Ga zitten, Hubert. Richard, geef hem eens een sigaret. Zij wachtten tot, de deur weer dicht was. En? vroeg Hermantier, heb je hem? Ja. Hermantier stak zijn hand uit. Geef eens. Hij sloot zijn vingers, streek met zijn duim over de bol van de lamp, over de metalen rand. Hij zweeg, en ook Hubert, gewoonlijk zo spraakzaam, bewaarde het stilzwijgen. Een jaar van inspanning lag achter hen, van onderzoekingen, van proeven, iedereen in het laboratorium was doodop, geweldige sommen waren uitge geven om dit resultaat te bereiken: de nieuwe Hermantier-lamp. Bijna verlegen vroeg Hermantier: Werkt hij goed? Hij werkt goed, zei Hubert. Het equi valent van daglicht. Laat hem eens branden. Maar. Dat doet er niets toe. Laat hem maar brandenHier op het nachtkastje staat een lamp. Hij hoorde hoe Hubert de lamp in de fitting schroefde en met zijn handen voor zich uit kwam hij naderbij. Men kan er zich niet goed rekenschap van geven, zei Hubert, omdat de luiken niet dicht zijn. Ik verzeker je, dat dat van geen be tekenis is, zei Hermantier zacht. Brandt de lamp? Hermantier kneep zijn oogleden achter zijn bril samen en met inspanning van al zijn krachten stelde hij zich een lamp voor, die daglicht verspreidde. Wat heeft die lamp me een moeite gekost! mompelde hij. Doe hem maar weer uit, Hubert. Hij hoorde de schakelaar. Dank je, En geef me nu maar details. Die zaak moet snel en stevig aangepakt worden, hè! Onze vertegenwoordigers zullen over een week of twee vertrekken, zei Hubert. Waarom deze week niet? Niets dringt. Wij zijn bijna in Juli. Dat kan me niets schelen. Er is geen minuut te verliezen. Heb je aan de publi citeit gedacht? Natuurlijk. Ik heb een vouwblad laten maken met de karakteristieken van de lamp en een opsomming van zijn voor naamste voordelen Slecht! Dat zal niet aanspreken. Maak een afficheDe lamp in de rechter bovenhoekeen heel gro'e lamp. stra lend als de zonen beneden, links bloemen, een veld met bloemen, helio tropen bijvoorbeeld, alle naar het licht gekeerdKun je het je voorstellen? En kleuren, voor de drommel, zodat alle muren er door opgefleurd worden! En zoek verder een slagzin, die inslaat, die opvalt. Ben je niet bang, dat een affiche, zo'n affichewathoe zal ik het zeggen? Nou, zeg het maar: vulgair zal zijn! Maar juist daarom. Ik wil de boer óp zijn boerderij, de kolenboer in zijn opslag plaats, de nachtwaker in zijn hokje be reiken. Ik wil dat mijn lamp even popu lair wordt als de telefoon of de telegraaf. Hermantier lachte, zijn duimen in zijn oksels en met zijn vingers op zijn borst trommelend. Er lag as opN zijn vest. Zijp kleren waren gekreukeld, maar hij was zo groot, zo breed, zo krachtig, dat dergelijke slordigheden deel uitmaakten van zijn per soon, zijn vitaliteit bevestigden. Alleen zijn donkere bril paste daar niet bij, die leek op een soort vermomming. Stel voor mij een klein rapport op, vervolgde hij. Wanneer kom je ons op zoeken? Over twee weken waarschijnlijk. Ik zal van de festiviteiten rond de 14e Juli profiteren om enkele dagen verlof te nemen. Goed, dan heb je alle tijd. Niets ver geten, hè! De raming van de uitgaven, een overzicht van de lopende zaken en een ontwerp, met een geschikte slagzin We zullen niet ons allen zoeken.. Schriif maar een wedstrijd uit onder het perso neelIk ben heel tevreden, Hubert. Geef mij die lanmp eens. Hij kreeg hem in zijn handholte, nog lauw en niet zwaarder dan een luchtbel. Daar zit toekomst in, ouwe jongen, als wij onze voorsprong weten te handhaven. We zullen ze krijgen, geloof mij maar. Over zes maanden zul je me bedanken dat ik voor hen het hoofd niet gebogen heb Wij zijn sterker dan zij, Hubert, onthoud dat goedJe moet drie dozijn van die lampen meebrengen. Ik wil dat de villa helemaal voorzien wordt van die lampen. Oh, ik weet wat je denkt. Maar dat zal me genoegen doen. Verdwijn nu maar. Je moet de post tekenen de chefs van de ver schillende afdelingen ontmoeten. Geluks vogel! Mij nemen ze in die tijd mee naai de Vendée, als een zieke. Tot. spoedig. Hubert. Ik ben werkelijk tevreden. Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 11