Antwoord op Renate-mysterie komt nu snel naderbij Bij IJmuidense Noordersluis wordt op het goede weerbericht gewacht Agenda voor Velsen In „Duinwijck" tennis-tournooi werd kampioen W. Groen direct onttroond Goudbergingstoren klaar voor de expeditie Twee IJmuidenciren graven mee j; Dank en waardering uit Edmonton Oorlogsgewonden werden Zaterdagavond in Velsen Noord op feest onthaald Zaterdag valt beslissing over promotie derde klas Beverwijks „Nut" gedijt niet naar wens Belangstelling voor Avondvierdaagse stijgt Ballonnetjes dreven over zee MAANDAG 20 JUNI 1955 8 IJmuiden, controlepost in haringrallye KMVZ-IJmuiden (3-3) Gevaar voor opheffing voorlopig nog bezworen Nederlands schip gestrand hij Kaap Verdische eilanden Ook dit jaar slaagde de tocht uitstekend Excursie naar Dieren ALS EEN INDRUKWEKKENDE BRULBOEI ligt de 26 meter hoge stalen en betonnen bergingstoren, waarmee de Coöperatieve Bergingsvereniging „Renate Leonhardt" 454 kistjes goud voor een waarde van 72 millioen gulden wil ber gen uit het bij de Noorderhaaksgronden gezonken Duitse stoomschip Renate Leonhardt thans in het Noordzeeka naal bij de Noordersluis gereed voor de expeditie. Vrijdag middag laat is het personeel van Hogeveens Machinefabrie ken te Zaandam klaar gekomen met het storten van de 45 kubieke meter beton in de dubbele wanden v an de toren en voor de leider van het werk, de 52-jarige fruitteler P. Visser uit Wijde Wormer de „goudvisser" is nu de tijd geko men om v oortdurend contact te houden met de meteorologen van het KNMI te De Bilt. Begin volgende week kiest het hulpschip bij de bergingspoging, een Helderse kotter, van Nieuwediep uit zee om eerst een boei boven het wrak te leggen en voorts moet men nog met het Loodswezen tot een afspraak komen over de verlichting van de toren, wanneer die boven het wrak staat. Is dat geschied en is er geduren de vijf a zes dagen goed weer te verwachten, dan gaan bij Visser de telefoontjes en telegrammen de deur uit. Naar het personeel v an Hoogeveen dat met de ex-stoker van de „Re nate Leonhardt", de IJmuidenaar G. Wolf en zijn schoon zoon, in de toren zal afdalen om naar de schat te graven; naar de duikers Adriaanse en Van der Schans in Den Helder; naar Bureau Wijsmuller, dat voor drie sleepboten zal zor gen om de toren boven het wrak te brengen en naar de schippers van de twee Helderse kotters, die als hulpschepen zullen worden gebruikt. En bovendien kunnen al aie ande ren, die bij het omvangrijke bergingswerk zijn betrokken, een berichtje uit Wijde Wormer tegemoet zien. Voor de drie zeeslepers van Bureau Wijsmuller zal het een reis worden van ongeveer 32 mijl of 56 km. Men verwacht met een vaart van twee a drie mijl te kun nen slepen, zodat het transport van de IJmuidense sluis uit naar het wrak nog geruime tijd in beslag zal nemen. Zoals links onderaan op de tekening is te zien. steekt de toren tijdens het sleoen nog een flink stuk boven water uit. De diepgang zal op dit moment 9.80 meter zijn De twee watertanks zullen dan leeg zijn en zullen pas vollopen, wanneer men boven het wrak is aangekomen en de afsluiter onder in de werkkamer is open gedraaid. Mocht het weer onverwacht sterk veranderen, dan is het altijd mogelijk de toren nog weg te halen. De watertanks zullen leeggepompt moeten worden, waarna de dichtstbijzijn de haven. Den Helder moet worden onge zocht. Is men evenwel met het doorbreken van de vloer van de werkkamer begonnen, dan is het niet meer zo eenvoudig het werk te staken. De heer Visser is daar echter niet bang voor. Van wind of een kleine storm heeft de toren volgens hem geen last. Ook de stroming spreekt op deze plaats bijna geen woord mee: de druk zou slechts twee ton groot zijn. Uitsluitend de golfslag kan ee- vaarlijk zijn voor de bergingstoren. Maar vier ankers en in de zeebodem van de werkkamer uit eeslaeen nalen moeten het gevaarte voor omslaan behoeden. Het „goud schip" HET WRAK van de ..Ren="te Leon hardt", dat aan de Noordwest'ijde van de Noorderhaaksgronden op 23 Augustus 3917 op de zeebodem terecht kwam door toedoen van een Engelse onderzeeboot, ligt in de richting Noord-Oost en moet nog aan boord hebben 800 ton cacaoboter, rum. cokes en voorts jinveten en >154 kist jes goud van 37.5 kg ner kistie. dp heer Visser heeft in de bijna twintig iaer. dat hij al bezig is de berging voor te bereiden, vele tekeningen en gegevens van het schio verzameld. Met al de inlichtingen, die hii van ex-opvarenden, van de werf. van de assurantie en met duikers heeft bijeenge kregen, heeft hij vastgesteld, dat op pre cies 14.2 meter van de achtermast tussen de brug en de schoorsteen een luik zit van 2.20 x 2.20 meter. Achter een wand van het onder het luik gelegen ruim, moet de goudvoorraad in een gang liggen. Maar op het luik en het schip rust volgens de heer Visser een laag klei van 3.5 meter. Hierboven uit steekt nog vijf meter van de achtermast, wat een mooi herkennings punt is bij het plaatsbepalen tijdens het neerlaten van de bergingstoren. De brug staat niet meer op het wrak. Dit heeft de heer Visser door peilingen kunnen vast stellen. Ook de schoorsteen is er af en van de voormast is ook niets teruggevonden. Er blijven echter vragen over. wanneer men dit alles van de heer Visser aanhoort. We hebben die vragen gesteld. Hoe heeft u door een kleilaag van 3.5 meter kunnen peilen? De heer Visser glimlacht eens. En wat heeft de Ense'se torpedo voor schade aangericht. Volgens verklaringen van Hel derse vissers zou het een treffer in de mid scheeps zijn geweest. Misschien juist die plek. waar het goud flonkert. En weer was daar de strakke glimlach van de heer Vis ser. met het gebaar: ..Dat weet ik alleen" en de woorden:: „Ik weet meer dan u denkt". Klei of slib ER LIGT een kleilaag boven het wrak en daar zet ik de toren boven op. zegt de heer Visser, en hij gaat verder: ,.'t Is ste vige klei, ik heb monsters genomen. Ik heb daar gedoken, ben er beneden geweest en heb het zelf ook geconstateerd". Deskundigen betwijfelen echter ten zeer ste of op deze plek een compacte kleilaag ligt. Weliswaar ligt er oo de 20meter-lijn voor de Nederlandse kust op deze hoogte bij Texel een k'eibank van zes tot zeven km. maa-, zo zei een van deze deskundi gen ons het is onbeerijpelijk, dat een schio als de ..Renate Leonhardt" door een kleilaag van drie en een halve meter zakt. Ook een specialist op bergingsgebied gaf ons dit te verstaan en wees daarbij op het wrak van de J. P. Coen. dat al langer dan tien jaar tussen de IJmuidense pieren op een k'eilaag van een halve meter rust en weWert verder te zakken. Wanneer men met deze stelling bij de heer Viccer komt, is daar weer zijn glim lach Hii oeinst eens even, steekt de han den in de broekzakken en tuurt naar zijn gele kiomnen. „Kijk", zegt hij. „Toch is dat heel eenvoudig. Die klei is in de loop der jaren door de stroom rond dat schiD wegges'eten en heeft tenslotte het wrak bedekt". Wanneer hier op het schip werkelijk klei zou liggen, dan hebben de bergers de wind mee De beer Visser rekent daar op. Een kleilaag laat namelijk beslist geen water door en de bergers zouden na het doorbreken van de bodem van de werk kamer rustig kunnen spitten in de neer gelaten segmenten. Wanneer de bergers echter te maken krijgen met een mengsel van slib en zand, dan wordt het werk in de ber^ingstoren zeer riskant. Dit mengsel van slib en zand zou gaan ..lopen" en voor de heer Visser betekent dit het wer ken in de werkkamer met overdruk. De werkkamer kan hiervoor worden afgeslo ten: een luchtcompressor staat in de toren opgesteld. Maar het werken onder een druk van drie en een half atmosfeer vraagt gerouti neerde caissonarbeiders, die gewend zijn dit werk te doen. Lang is het bij- deze druk niet uit te houden en er zou daarom in de werkkamer in ploegen gewerkt moeten worden. Wanneer de bergers in het schip zijn doorgedrongen hoeven zij in geen ge val op klei te rekenen. Specialisten op ber gingsgebied hebben ons verzekerd, dat een wrak vervuld raakt van slib en zand. Slib en zand, dat altijd loopt en beweegt en dat door de kleinste kieren binnenloopt en doordringt. Het ligt dus voor de hand dat in de toren met overdruk moet worden ge werkt. Boven het xvruk MAAR GOED, we zullen de meningen van de door ons geraadpleegde deskundi gen verder laten rusten en in alle ver trouwen het bergingsplan van P. Visser aan de hand van de tekening verduidelij ken. De laergingstoren is aan de onderzijde achttien meter in middellijn, de werkka mer heeft een middellijn van 8 meter en is 2.75 meter hoog en de schacht van het platvorm naar de werkkamer is niet min der dan 23 meter lang. Langs de trap in deze schacht dalen de bergers in de toren af. Rond de schacht zijn verschillende ka mers gebouwd, die van de zee zijn geschei den door een dubbele stalen wand. gevuld met beton. De bovenste kamer bevat de installatie voor het electrisch licht, de luchtcompressor, de radio-apparatuur en voorts verschillende bij het graafwerk be nodigde instrumenten. Daaronder ligt de ron^e kamer, waarin het onderkomen voor bergers is gebouwd. Deze kamer is door iel van een vluchtschacht verbonden met de werkkamer. Deze vluchtschacht, die gebruikt kan worden, wanneer het be neden overhoopt spaak mocht lopen, loopt door twee watertanks. Deze tanks laat men bij het neerlaten van de toren boven het wrak vol lopen via de afsluiter in de werk kamer. Ook het onderkomen van de be manning en de kamer voor de diverse ap paraten zijn door trappen en een luik met elkaar verbonden. Van de bovenste kamer uit kan men via de schacht naar boven en naar beneden. Wanneer de vier ankers zijn uitge bracht en de toren (op precies 14.20 meter van de achtermast....) op de zeebodem staat, wordt het tijd voor de bergers, die via twee pijpen van verse lucht worden voorzien, om de 96 peilgaten in de beton nen bodem van de werkkamer een voor een te openen. Door peilingen moet men al dus aan de weet te komen, waar de vier meter lange en twee meter brede buizen met een vijzel in de zeebodem moeten worden gedrukt. Deze buis moet namelijk uitkomen in het luik van 2.20 x 2.20 me ter. De peilgaten bestaan uit stalen potten, die voorzien zijn van afsluiters. Door de stalen potten worden na het aftasten sta len palen gedrukt om de bergingstoren stevig te verankeren. Ook de opstaande rand aan de onderzijde van de toren helpt hieraan mee. Horizontale tunnel HEEFT MEN de plek boven het luik ge vonden (men heeft in de werkkamer slechts zes meter speling) dan wordt de xooftöoooooof Zowel de burgemeester van Edmonton als de^ secretaris van de afdeling Ed-\ monton der „Anglo-Nederlandse Sport - Associatie", A. J. Tanner, hebben na de negende sportuitwisseling met Velsen in een hartelijke brief aan de heer H. G. F. Smakman, de secretaris van het co- mité in Velsen, hun erkentelijkheid on- der woorden gebracht ten opzichte van de genoten gastvrijheid. Waarbij de heer Tanner zich gelukkig prees, te verne- men, dat Velsen de uitnodiging om naar Engeland te komen voor 1956 weer heeft willen accepteren, welke uitnodiging zo gauw als mogelijk is verder zal worden uitgewerkt. 8 De burgemeester van Edmonton is niet alleen hoogst erkentelijk voor de groot- se gastvrijheid, die hij en de zijnen in Velsen ondervonden hebben, maar hij - schrijft ook nog talloze malen in de B B geest te hebben verwijld bij de uitstap- jes. die er door Nederland zijn gemaakt. „Na deze ervaringen kunnen wij uit de 5 volheid van ons hart zeggen: Dank u, B Hollandse vrienden". x)oooooocoooooooooooooooooooooooooooooocodocoooooooooooc IJmuiden heeft als stempelplaats en con trolepost zijn drukte van de haringrit en vier visstedenrallye naar Vlaardingen ge had. In het Cultureel Gebouw heeft de heer G. Kwartel van 10 tot 5 uur de stem peltjes op de kaarten van de deelnemers verstrekt en voorts heeft hij de aandacht op IJmuiden gevestigd: een ieder kreeg de VW-folder en een boekje over het Pieter Vermeulenmuseum. In totaal heb ben ruim 180 deelnemers aan de rit IJmui den aangedaan. Daarbij waren ongeveer 10 bromfietsen, 12 auto's en de rest moto ren. Velen kwamen voor het eerst in IJmuiden en hadden niet verwacht een zo grote stad met moderne wijken aan te treffen. Op deze foto was de bergingstoren nog in aanbouw. Het platform wordt aangebracht. betonbodem voor een gedeelte weggehakt en zakt het eerste segment door een rub beren ring in de klei(?)bodem. De andere ringen worden hieraan gelast en worden eveneens in de zeebodem weggedrukt. Het beton binnen de buis kan vervolgens bij A (zie tekening) geheel verwijderd worden en dan kan worden begonnen met het weg- spitten van 17 kubieke meter klei. Deze klei wordt in de werkkamer in kisten op geslagen om tijd te besparen. Zijn de bergers zover, dat zü met deze ongeveer 6.5 meter lange buis in het schip zijn doorgedrongen en daarna stuiten, dan moeten zij een gat in deze buis maken om horizontaal verder te gaan. Er wordt ver volgens po een houten schot gestoten en daarachter ligt weer een stalen schot. Dit laatste hoeft echter niet gepasseerd te wor den. Tussen beide schotten moet namelijk het goud liggen. De deskundigen, die van het plan op de hoogte zijn, achten de aanleg van deze horinzontale tunnel, die een goede bekis ting nodig heeft, de grootste moeilijkheid. Vooral omdat de heer Visser zeker niet met harde klei, maar met zand en slib krijgt te maken. De afstand tussen houten en stalen schot is 1.89 meter en in deze gang zullen naar twee zijden bekistingen aangebracht kunnen worden om bij het goud te komen. De segmenten hiervoor worden in de werkkamer in elkaar gelast. De heer Visser is niet van plan te zuigen, omdat de bodem hierdoor in beweging wordt gebracht. Hij wil dit zoveel mogelijk vermijden. Het initiatief, dat is uitgegaan van ir. J. V. Colijn te Beverwijk, districtscommissaris van Haarlem e.o. van de stichting „Meer Ontspanning Voor Ernstige Oorlogsgewon den". daarbij gesteund door een staf van medewerkers, heeft Zaterdagavond in ge bouw „Concordia" aan een groot aantal oorlogsgewonden een kostelijke feestavond bezorgd. Ir. Colijn begroette de leden uit de afde lingen Amsterdam. Leiden, Den Haag. 't Gooi en uiteraard tevens Haarlem, alsmede leden van de afdeling Noordholland van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogs slachtoffers (BNMO). Hij verheugde zich over de spontane medewerking van het Beverwijkse accordeon-showorkest. ..De kiavierschippers", het gemeentebestuur van Velsen, de directie Van Gelder Zonen N.V. en de vele winkeliers, die de uitvoering van dit feest mogelijk maakten. Ir. Colijn hoopte, dat de kennismaking van de leden goed zou zijn. nu zij bijeen waren in een grote vriendenkring, waarin de geest van vriendschap en saamhorig heid zou leiden tot een betere wereld. Namens Velsens gemeentebestuur be groette burgemeester mr. M. M. Kwint, die vergezeld was van de heer J. Veenstra, gemeentesecretaris, de gasten op het grond gebied van de gemeente, die tot de ergst getroffen plaatsen van de oorlog behoorde. Hij noemde de aanwezige oorlogsslacht offers een groep van mensen, die in de oor log de hitte van de dag 'hebben gedragen. Het was de burgemeester, die een parallel trok tussen de aanwezige oud-strijders en de verwoesting van Velsen. een voldoening zulk een voortreffelijke schare Nederlan ders bijeen te zien. De heer J. H. Smidt van Gelder jr. ver welkomde de bezoekers namens Van Gel- MAANDAG 20 JUNI IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Odyssee". Rex, 20 uur, „Drie matrozen in Parijs". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.3012 en 14 16.30 uur. „IJmuider Harmonie", 20 uur, 't Scha- penland, concert. DINSDAG 21 JUNI IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Odyssee". „IJmuider Harmonie", 20 uur. 't Scha- penland, concert. Pieter Vermeulenmuseum, als Maandag der Zonen-directie, doch tevens als oud wapenbroeder, als reserve-officier van vóór en na de oorlog wetende, wat oorlogs slachtoffers hebben doorstaan. Er werd een zeer afwisselend programma uitgevoerd en hoewel het uiteraard alles accordeonmuziek was wat de klok sloeg, kregen de uitvoerenden na elk nummer waarderend applaus. Ans en Mary Stoker verzorgden de refreinzang; Peter Jongejan en Freddy Stammis als oudste en piep jonge kunstfluiters (een volkomen nieuw nummer), bereikten in de uitvoering van „De Vogelkoopman" van Zeiler een bij zonder succes. Niet minder echter de imita tor Tonny Schellevis, die met zijn imitatie ..Op voor herhaling" een grandioos succes oogstte. Aan alle aanwezige oorlogsgewonden zijn geschenk-enveloppen uitgereikt. In de pauze werden voorts verversingen aangeboden door het gemeentebestuur van Velsen. wat door de aanwezigen met grote dankbaarheid werd begroet. Nog is de beslissing niet gevallen wie van de twee verenigingen volgend jaar in de derde klas zal uitkomen, want Zater dag j.l. werden, in een emotionele wed strijd, de punten weer gedeeld. A.s. Zater dag zal op een neutraal terrein een beslis singswedstrijd worden gespeeld. IJmuiden startte zeer vlot en wist al vrij spoedig een 0-2 voorsprong te krijgen door Ramakers en v. d. Steen en het leek wel in deze periode of KMVZ een grote neder laag tegemoet ging. Talrijke hoekschoppen werden cadeau gegeven en het was een wonder dat het bij deze stand bleef. KMVZ liet zich echter niet overspelen en kon het spel enigszins verplaatsen. Zij kregen op fortuinlijke wijze een penalty toegewezen, welke echter keurig door Koster werd ge stopt. Even later echter werd met een on houdbaar schot de achterstand verkleind 1-2. Wear sloeg IJmuiden fel terug en v. d. Plas zorgde met een keurige kopbal dat de rust met 1-3 inging. Na rust was KMVZ veel sterker en overspeelde door goed po sitiespel WIJ. Tot 19 minuten voor het einde bleef de stand ongewijzigd door groots keeDwerk van Koster. Toen echter door een overtreding KMVZ weer een strafschop kreeg toegewezen en de =tand op 2-3 werd gebracht, was WIJ d« kluts kwijt. Kort voor tijd werd de stand gelijk 3-3. Zondag zijn de eerste wedstrijden gespeeld van het door de Beverwijkse lawntennis- club georganiseerde „Duinwijck tournooi". Dit tournoot belooft langzamerhand een traditie te worden en ook dit jaar was er weer een grote belangstelling. De winnaar van het heren enkel van vorig jaar, W. Groen, startte wel zeer onfortuinlijk, hij verloor zijn eerste wedstrijd tegen J. Ter voort met 8-6, 6-4 en is dus uitgeschakeld. De uitslagen van de eerste dag waren: Heren dubbel C: P- Jonker-P. Helder en E. Groot-P. Wentink 6-3, 5-7, 7-5; J. Kooiman- J. Burger en E. Groot-P. Wentink 9-7, 6-3; H. Dengerink-E. Ellemans en J. Boon-B. Schou ten 2-6, 6-2, 6-2. Dames dubbel C 2: Th. Thyrie-L. Schouten en J. Zwart-G. Viehoff 6-3, 6-0; I. Sengers- U. Tervoort en M. v. Doorn-N. v. Dijk 4-6, 6-0, 6-2. Dames dubbel C: Wentink-EUemans en Spanjaard-Hergarden 6-4, 6-4; mevr. en mej. Dingier en mej. T. en D. Ferwerda 6-3, 6-1. Gem- dubbel C: E. Ellemans-mevr. Hemers en heer en mevr. Dengerink 6-4. 4-6, 6-4; J. Boon-mei- E. Thyrie en E. Groot-mej. B. de Vries 6-1. 6-1. Gem. dubbel C 2: R, en M. v. d. Steen en H. Kessel en mej. G. Vogelzang 6-0, 3-6, 6-3. Dames enkel C: A, Jonker-A. Dengerink 6-2, 6-2; Wentink-Hergarden 6-1, 6-2; R. Groen- R. Vermey 6-0, 6-2. Dames enkel C 2: C. Groen-V. Tervoort 7-5, 6-3; M. v. Dijk-M. v- d. Steen 6-3. 6-3; E- Thyrie-E. de Herder 6-1, 10-8; G. Vreeling- C. Prijs 6-2, 6-4; I. Senger-Th. Thyrie 6-0, 6-1: Y. Kaller-M. Dingier 6-0, 6-3. Heren enkel B: N. Groen-W. Schram 6-1, 6-3; M. v. Dijk-M. v. d. Steen 6-3, 6-3. Heren enkel C: D. Flemming-J. Vogelzang Het gaat niet goed met het Beverwijkse Departement tot nut van 't Algemeen. Jaar lijks wordt het aantal belangstellenden alleen een kern van ouderen is steeds tegenwoordig minder en evenredig hier mede slinken ook de kasgelden. Het is mo menteel zo. dat er zelfs over gedacht is om het Nutswerk stoD te zetten. Dat dit dan toch maar niet gebeuren zal, is te danken aan de bestuursleden, die tij dens de in 't Centrum gehouden ledenver gadering, op het grote belang van dit werk gewezen hebben en aie ervoor zullen ijve ren om ook dit komend seizoen weer een aantrekkelijk en interessant programma samen te stellen. Men zal trachten om het aantal leden uit te breiden en voorts is het noodzakelijk om de gezinskaarten met een gulden te verhogen. Het lidmaatschap blijft echter onveranderd in prijs. Besloten werd voorts om drie in plaats vier avonden te geven; voor het nieuwe seizoen werden deze vastgesteld op 25 October, 23 Januari en 21 Maart. De eerste avond zal waarschijnlijk aan de chemie worden gewijd en dan zal door een scheikundige een lezing gehouden wor den, toegelicht met proeven. De tweede avond is men voornemens om een film te vertonen en voor de laatste avond zal het bestuur de heer E. Roderkerk directeur van de Stichting Nationaal Park „Kenne- merduinen" verzoeken om een praatje over dit natuurreservaat te houden. Het finan cieel verslag over het afgelopen jaar toon de een nadelig saldo van 120,60. Tijdens de bestuursverkiezing werd voor de heer J. G. Belterman (aftredend) de heer J. Hartog gekozen. LISSABON (United Press) De „Arc- turus", een klein Nederlands vrachtschip van ongeveer 500 ton, zit sedert Woensdag aan de grond op een zandbank voor de kust van hel eiland Maio. een van Ho Kaap Verdisrbp eilanden. De ..Arcturus". die met een lading stuk goederen op weg was van Paraguay naar Londen, is niet lek gestoten. De gezag voerder. T. Wildeman uit Delfzijl heeft geseind dat alles wel aan boord is. 6-8, 7-5, 6-4; B. Duin-G. Po6t 6-0, 6-1; R^Jaape -H. J. Dengerink 6-2, 6-0; A. v. Latenstevn- J. Kooiman 6-1, 2-6, 6-0. Heren enkel C2: L M. Tervoort-M. Fris 6-1, 6-4; H. Kessel-H. v. Doorn 1-6, 6-1, 8-61 P. Hienkens-R. v. d. Steen 6-4, 6-1. De Avondvierdaagse, georganiseerd doos de Beverwijkse afdeling van de Nederland* se Wandelsportbond, is evenals voorgaande jaren een succes geworden, niet alleen vooï de deelnemers, maar ook voor de organi satoren. Ook in deze omgeving mag dit wandelsportevenement zich in een toene mende populariteit verheugen. Waren er in 1954 125 deelnemers, dit jaar waren het er 170. In groepsverband liepen mee de Beverwijkse Rode Kruis-colonne en een aantal leerlingen van de dr. Ph. Kohn- stammschool voor V.G.L.O. uit IJmuiden. Er waren wandelaars uit Beverwijk, IJmui den, Heemskerk, Uitgeest, Haarlem en zelfs uit Amsterdam. Zaterdagmiddag zijn de deelnemers voor de laatste maal van start gegaan voor een afstand van 20 km, de junioren liepen 10 km. 's Avonds vond in hotel „Parkzicht" de uitreiking plaats van de insignes. Mevrouw M. van 't Kruys-v. d. Lugt uit Amsterdam en de heer J. Jansen uit IJmuiden vol brachten de tocht voor de negende maal. Een extra-insigne mocht de IJmuidenaar C. J. van Dongen in ontvangst nemen, deze maakte de tocht voor de tiende maal. De algemeen leider was de heer G. Krom, de organisatie was in handen van de heer en mevrouw Scholts uit Beverwijk en de heer H. C. Smit uit IJmuiden. De afdelingen Velsen en Beverwijk der Vereniging voor facultatieve lijkverbran ding zullen gezamenlijk een excursie naar het crematorium te Dieren, dat thans een jaar in exploitatie is, ondernemen. Men zal de tocht per auobus maken en wel op Zondag 14 Augustus. De Zaterdagavond in Wijk aan Zee ge houden ballonoptocht voor kinderen is een succes geworden. Begunstigd door het zeld zaam zachte weer was er een groot aantal deelnemers, die, voorafgaande aan het op laten der kleurrijke ballons, een rondgang door liet dorp maakten. Onder leiding van het muziekgezelschap van de badplaats ..Arion" werd bijna geen enkele straat in het dorp overgeslagen. De patiënten in het sanatorium „Heliomare" zijn evenmin ver geten, zodat ook dezen van het aardige schouwspel van talloze gekleurde ballon netjes konden genieten. Het Julianaplein was het einddoel en daar zijn fle ballonnen alle tegelijk losgelaten. Voorzien van een kaartje met het opschrift „V/ijk aan Zee, oarel der badplaatsen" en de naam en adres van het kind, zijn ze bij trossen langzaam in de richting van de zee afgedreven. Voor de eigenaartjes van de ballonnen die de grootste afstand afleggen, heeft, de V.V.V. enige mooie prijzen beschikbaar gsteld. Toch zou het misschien aanbeveling ver dienen om als de wind in de richting waait, zoals Zaterdagavond het geval was, een andere plaats van oplating te kiezen. Nu verongelukten enige tientallen ballonnetjes al m?te°n. doordat deze in de hoge bomen van de uitspanning „Oud Wijk aan Zee" terechtkwamen. Op Zaterdag 25 Juni zal het Masker show-orkest „The Dios" uit Beverwijk op treden voor de badgasten met de revue „Wij gaan naar Mars".

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 10