Generaal Lucero thans Argentinië's sterke man Weerbericht Haarlems Dagblad Adenauer via Londen in Bonn teruggekeerd met ruggesteun Weinig veranderingen na de Franse Senaats-verkiezingen Het Duitse vraagstuk moet te Gerieve op de voorgrond geplaatst worden Koningin Juliana sprak voor 1200 jongeren Adenauer gaat vacantie houden in Zwitserland Twee rebellenleiders gearresteerd Westerling zal niet op Ceylon mogen landen Plezierboot omgeslagen voor Normandische kust Nieuwe Moerdijk-spoor brug in October open Twee Nederlandse bussen uitgebrand Lichte verschuiving van het rechtse naar het linkse centrum Fusie in christelijke vakbeweging Het woord is aan 69e JAARGANG No 288 MAANDAG 20 JUNI 1955 EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 299e JAARGANG No 135 In Pieterskerk in Leiden Tijdens topconferentie dicht bij zijn delegatie in Genève Koning Frederik als filmacteur Colombo willigt verzoek van Indonesische regering in Twee en twintig Fransen in de branding verdronken Nabij Osnabrück Geen slachtoffers Totale zonsverduistering op Ceylon slecht te zien Diplomatieke betrekkingen West-Duitsland-China? Jongetje verdronken Weerrapport Kennewterlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur vonr klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K. 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Voor ruim twaalfhonderd jongeren, leden van de bij de Nederlandse Jeugdgemeen schap aangesloten organisaties en van de Nederlandse Studentenraad, heeft Koningin Juliana Zaterdag in de St. Pieterskerk te Leiden een toespraak gehouden over de noodzaak van de hulp aan onontwikkelde gebieden. De foto toont ons de Koningin op de kansel tijdens haar toespraak. Twaalfhonderd Nederlandse jongeren hebben Zaterdagmiddag in stille aandacht geluisterd naar wat Koningin Juliana hun in de Leidse Pieterskerk te zeggen had over de welvaart der wereld als gemeen schappelijke verantwoordelijkheid. De landsvrouwe had het verzoek om te spre ken over de mede-verantwoordelijkheid van de jeugd bij een harmonische ontwik keling van de welvaart der wereld ontvan gen van de Nederlandse Jeugdgemeenschap en de Studentenraad, die de bijeenkomst in de Pieterskerk hadden voorbereid. Toen de 1200 jongeren, die met twaalf bussen uit de elf provincies en de Noord- Oostpolder naar Leiden waren gekomen en nog een 300-tal genodigden zich hadden verzameld, arriveerden tegen half vier de Koningin, prins Bernhard en prinses Bea trix. De bijeenkomst werd muzikale luister bijgezet door het studentenorkest onder leiding van Jaap Stotijn, de zang- en mu ziekgroep „Het Nederlandse Lied"- onder leiding van mejuffrouw Renske Nieweg en de organist L. Mens. Op de receptie die, na de bijeenkomst in de Pieterskerk, werd gehouden in de re ceptiezaal van de academie, waren onder meer aanwezig de minister-president dr. W. Drees, de minister van Buitenlandse Zaken mr. J. W. Beyen, de minister van Landbouw S. L. Mansholt en de minister van O. K. en W. mr. J. M. L. Th. Cals, als mede de rector magnificus prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, namens de cura toren mr. J. A. L. M. Loeff, de secretaris der curatoren mr. K. Wiersma en de secre taris van de senaat dr. A. E. van Arkel. Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer zal tijdens de conferentie van de Grote Vier in Genève in Zwitserland zijn. Hij is van plan zijn vacantie in het Berner Oberland, niet ver van Interlaken door te brengen. Men tracht dit te Bonn aannemelijk te maken door te verklaren dat hij reeds lang geleden het plan opgevat zou hebben zijn vacantie in Zwitserland door te brengen. Dat hij echter niet alleen van zijn vermoeienissen wil uit rusten, bewijst wel het feit dat hij door ongeveer twintig personen vergezeld zal worden. Op 15 Juli gaat de Bondsdag met reces. Adenauer zou dus voor het begin der Ge- neefse conferentie in Zwitserland kunnen zijn. West-Duitsland zal te Genève door een vrij sterke delegatie van waarnemers vertegenwoordigd zijn, die de onderhande laars, indien gewenst, terstond met inlich tingen van dienst kan zijn. In Genève zijn reeds vijftig hotelkamers voor deze heren gereserveerd. Het typeert Adenauer dat hij ook in zijn vacantietijd met zijn delegatie in verbin ding wenst te blijven. Hij zal zodra zich complicaties op de conferentie voordoen, onmiddellijk zijn standpunt kenbaar kun nen maken. Daarbij komt nog dat de gehele vrije wereld het ais een psychologische fout van de topconferentie zal beschouwen wan neer zij in een moeilijk geval Adenauer's mening niet zal vragen. Men acht het verder niet uitgesloten dat Adenauer in Zwitserland in contact met de Russen zal komen. Koning Frederik van Denemarken zal de hoofdrol spelen in een film getiteld „Een dag met de koning", die in opdracht van de regering zal worden gemaakt. Het is de bedoeling in deze film, die een ver- toningsduur van een kwartier zal hebben, aan te tonen, hoe druk de dagtaak van een moderne constitutionele vorst is. Niet-permanente zetels in Veiligheidsraad Australië zal zich candidaat stellen voor een van de drie niet-permanente zetels van de Veiligheidsraad, welke aan het einde van dit jaar vrijkomen. Australië ambieert de zetel, die thans door Nieuw-Zeeland wordt bezet. BONN (ANP). Dr. Adenauer is Zon dagavond na zijn bezoeken aan Washington en Londen in Bonn teruggekeerd. Het re sultaat van zijn reis wordt in regerings kringen gekenmerkt als een uitgesproken succes, dat heeft bijgedragen tot de ver sterking der eenheid van het Westelijke front op de aanstaande conferentie van Genève en dat de Duitse kanselier op zijn aanstaande reis naar Moskou van de rug gesteun van Westelijke regeringen heeft verzekerd. Het voornaamste resultaat van Adenauers besprekingen in Washington is naar opvat ting van Bonn geweest, dat de Amerikaan se regering in Genève het Duitse probleem voorrang wil verlenen. Adenauer zelf heeft echter in zijn verklaringen in de Verenig de Staten laten blijken, dat hij niet op een snelle oplossing van het Duitse probleem rekent. In Londen heetf Adenauer Zondag Sir Anthony Eden ingelicht over zijn be raadslagingen in Washington. Overigens gelooft men in Bonn niet, dat de Russen geneigd zullen zijn in Genève het Duitse probleem op de voorgrond te stellen. Veeleer rekent men erop, dat Mos kou het besluit van dr. Adenauer om eerst na Genève naar Moskou te reizen, zal be antwoorden met pogingen om bij bespre kingen der Grote Vier het Duitse vraag stuk te omzeilen, teneinde het bezoek van BUENOS AIRES (Reuter/United Press) Naar het zich laat aanzien heeft de op stand in Argentinië, ofschoon onderdrukt, toch de macht van Perèn beknot. Naar aangenomen wordt heeft generaal Lucero, voordien minister voor het Leger, thans de macht in handen. Hij heeft het opperbevel over leger, vloot en luchtmacht en wordt beschouwd als de belangrijkste man van het moment. De New York Times meldt, dat het aftreden van Perön aanstaande is. Er zijn twee rebellenleiders gearresteerd, namelijk de minister van Marine, Anibal Olivieri, en schout-bij-nacht Samuel To- ranzo. Een derde, vice-admiraal Benjamin Garculio. heeft zich aan arrestatie onttrok ken door zich het leven te benemen. Het schijnt thans overal in het land rustig te zijn. Dr. Alberto Gainza Paz, de vroegere hoofdredacteur en uitgever van La Prensa, de grote krant in Buenos Aires, die naar New York uitweek nadat zijn krant door Perón was genaast, heeft verklaard dat de opstand tegen Perón een bemoedigend teken is van de groeiende geest der vrij heid in Argentinië. Hij zeide verbaasd te zijn dat de rebellie zulke afmetingen heeft kunnen aannemen. „In 1951 is ook een poging gedaan Perön uit het zadel te lichten, maar daar waren minder mensen bij betrokken en zij werd de kop ingedrukt alvorens de zaak goed en wel op gang was," zeide hij. Gainza Paz, wiens onafhankelijke krant vier jaar geleden door Perön is overge nomen, zeide dat hij er zeker van was dat de Katholieke kerk geen actief aandeel had in de opstand. Hij betwijfelde dat de excommunicatie van Perön aanleiding tot de opstand is ge weest. Gezien de wijze waarop de regering de radio en pers in Argentinië in de hand heeft, is het niet waarschijnlijk dat het nieuws van de excommunicatie zich heeft kunnen verbreiden in de weinige uren die lagen tussen de Vaticaanse bekendmaking en de revolte. „Twee dagen geleden zou ik nooit ge droomd hebben dat een revolte kon plaats vinden. Ik was hoogst verbaasd toen ik het nieuws hoorde. Maar een actie als deze is de enige manier om tegen een man als Perön verzet te plegen. Zijn oppositie heeft geen pers, radio, televisie of ander commu nicatiemiddel om zich te doen horen." President Perön is, naar thans blijkt, ternauwernood aan een zekere dood ont snapt, doordat hij Donderdag, kort voordat de door marine-officieren geleide opstand begon, zijn rose paleis had verlaten. Toen het sein voor de opstand gegeven was, beschoten de opstandelingen vanaf het dek van het nabijgelegen ministerie van Marine met dodelijke zekerheid de werk kamer van de president op de hoogste ver dieping van het gebouw. Eén van de kogels ging zelfs door de stoel van Perön, terwijl ook het bureau met kogels werd doorzeefd. De diplomatieke kringen in Montevideo hebben de berichten uit Buenos Aires nauwkeurig bestudeerd en een aantal merkwaardige leemten hierin aangetroffen. Er is niets vermeld over de verblijfplaats van de zee- en rivieren-vloten. Men ge looft dat generaal Lucero reeds contact met deze opstandige strijdkrachten heeft opge nomen in een poging een vreedzame op lossing te vinden. Sinds Zaterdag zou een Argentijns smaldeel, waaronder landings vaartuigen, voor Buenos Aires heen en weer kruisen, aldus de berichten uit Mon tevideo. De machtsverhoudingen tussen het leger en de luchtmacht enerzijds en de strijd krachten van de marine zijn ongeveer in evenwicht en men gelooft niet dat een der onderdelen afzonderlijk de strijd zou kunnen winnen. De persoon van president Perón zou thans de laatste hinderpaal zijn naar een oplossing in het binnenlands conflict in Argpntinië Zowel een gedeeltelijke onthef- j i'ing van de macht als "pn algehele afzet- 1 fing van de president word ni in dinloma tieke kringen te Montevideo thans m >gel'jk geacht, waarbij de figuur van generaal Lucero de leidende rol zou gaan spelen, omdat hij de taak op zich genomen heeft de orde en de rust in het land te herstellen. Vanmorgen werd te Buenos Aires een officieel communiqué uitgegeven door het leger: 35 officieren, 84 reserve-officieren en 439 recruten van het korps mariniers hebben aan de opstand deelgenomen. Twintig jachtvliegtuigen, vijf bommen werpers en elf transportvliegtuigen van de marine basis Punta de! Indio hebben aan de gevechten deelgenomen. Ook drie toestellen van de marine luchtvaartbasis te Esposa kozen de zijde der rebellen. Een groot aantal andere marine établissemen ten bleven de regering echter trouw, aldus de staf van het leger. COLOMBO (United Pdess) De rege ring van Ceylon zal aan Westerling geen toestemming verlenen op Ceylon aan land te gaan. Dit is door autoriteiten van de ministeries van Defensie en Buitenlandse Zaken van Ceylon medegedeeld. De mede deling volgde op een beroep op Ceylon van de kant van de Indonesische regering. De Indonesiërs verzochten de regering van Ceylon haven- en andere faciliteiten aan Westerling te ontzeggen, zo deze op weg naar Indonesië Ceylonees gebied zou wil len aandoen. De autoriteiten hielden het voor moge- lijk, dat Westerling op Cevlon brandstof zou willen bijvullen, wanneer hij met zijn jacht op weg naar Indonesisch gebied zou zijn. Zij voegden hieraan toe, dat de Indo nesische regering aan de autoriteiten op Ceylon een dossier in handen heeft gesteld met gegevens over de vroegere pogingen van Westerling om het bewind in Indone sië omver te werpen. LONDEN De Sunday Observer te Londen meldt uit Colombo, dat de Indone sische regering Ceylon, India, Birma en Pakistan heeft verzocht Westerling niet toe te laten, mocht hij in een zwaar gewapend vaartuig een der havens van die landen willen binnenlopen. Uit Indonesische bron te Nieuw Delhi wordt vernomen, dat Westerling ieder ogenblik in India kan worden verwacht. Een woordvoerder van de Indonesische ambassade te Nieuw Delhi zeide verder, dat alles in het werk gesteld wordt om hem te arresteren. Wanneer ons dit gelukt, zul len wij hem in alle eer en deugd terecht laten staan", aldus de woordvoerder. Tegelijkertijd heeft de Indonesische am bassade een nota uitgegeven waarin Ne derland er van wordt beschuldigd onder mijnende actie te voeren in Indonesië. De actie van Westerling om naar Indonesië terug te keren, welke actie niet alleen de materiële maar ook de morele steun heeft van een aanzienlijk deel van de Neder landse bevolking, wordt op geen enkele manier door de Nederlandse regering ver hinderd", aldus de Indonesische nota. Adenauer af te wachten. Alle verklaringen in Bonn zijn er echter op gericht zowel tegenover het Oosten als tegenover het Westen duidelijk te maken, dat pogingen om West-Duitsland los te wrikken uit zijn Westelijke bindingen tot mislukken ge doemd zijn. De Duitse pers bereidt de pu blieke opinie er dan ook reeds op voor, dat van Genève geen beslissingen over het Duitse vraagstuk zijn le verwachten. Zij leidt uit Adenauers jongste uitingen af, dat de volgorde die de Westelijke regeringen vroeger hebben gesteld voor ,,een: Duits land, twee: Europese veiligheid, drie: al gemene ontwapening", in feite zal worden omgekeerd. Daartoe heeft ook de recente verklaring van de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken. Von Bientano. bijgedragen, volgens welke het voor de bondsregering geen on overkomelijke hindernis voor normale be trekkingen met de Sovjet-Unie zou zijn, dat ook de Oost-Duitse regering in Moskou vertegenwoordwigd zal blijven. Het ziet er zelfs naar uit. dat de officiële delegaties van de beide helften van Duits land naast elkaar zullen opereren. Zowel de bondsregering als de Oost-Duitse rege ring van dr. Grotewohl is voornemens een afvaardiging naar Genève te zenden. West-Duitse verlangens Nu dr. Adenauer naar Bonn is terugge- i keerd met een op de Westelijke regeringen afgestemd program voor zijn rechtstreekse onderhandelingen met Moskou, verwacht men hier spoedig nieuwe gang in de voor bereiding van deze besprekingen. De vraag stukken. die naar opvatting van Bonn die nen te worden opgehelderd voordat Ade- j nauer definitief kan beslissen de uitnodi ging van het Kremlin te aanvaarden, zijn thans nader aangeduid. Men wenst te we ten: Welke voorstelling de Russen hebben van uitbreiding van de handelsbetrekkin gen: of de Russen bereid zijn in belangrijk aantal de nog in de Sovjet-Unie verblijven de gevangenen vrij te laten; welke maat regelen tot normalisatie van het verkeer tussen Oost- en West-Duitsland mogelijk zijn en tenslotte wil men. dat geen erken ning van de Oost-Duitse regering en van de Oder-Niesse grens zal worden verlangd. De tweede taak die dr. Adenauer in Bonn wacht is te trachten vóór de reis naar Mos kou overeenstemming tot stand te bren gen met de parlementaire oppositie. Ollen- v,auer heeft de kanselier er van beschul digd. dat hij in feite de kans op herstel der eenheid van Duitsland teniet zou doen door vast te houden aan de eis. dat Duitsland binnx de NAVO zou moeten blijven. Zoals gebruikelijk na een buitenlandse reis heeft drè Adenauer tenslotte ook weer de nodige scherven te lijmen in ziin eigen coalitie. Daarbinnen rebelleren sterke groe pen der Christen-Democratische Unie na melijk tegen Adenauers ontwerp vrijwilli- gerswet. die ook de bondsraad in het ge weer heeft gebracht. De kanselier zal de eigen partijgangers ervan moeten over tuigen. dat dit noodzakelijk is om de Duit se loyaliteit jegens de verdragen van Parijs niet alleen met woorden, maar ook met daden te betuigen. (Van onze correspondent in Parijs) Opnieuw heeft, na de catastrophe in Le Mans. het afgelopen weekeinde eer onge luk. dat aan onvoorzichtigheid schijnt te moeten worden toegeschreven, het leven van een groot aantal twee en twintig Fransen gekost. De directie van een fa briek van fotomateriaal uit de ..Banliea" van Parijs dat Zaterdag voor de driehon derd leden van het personeel een reisje naar de Kanaalkust georganiseerd, waarbij op een voormalige amphibieboot van het Amerikaanse leger ook tochtjes op zee op hel programma stonden. Ondanks het feit dat een storm werd verwacht en het waarschuwingssein ge hesen was. heeft de directie die tochtjes op zee toch door laten gaan. Toen voor de vierde maal met een gezelschap van een dertig personen het bootje de kust naderde om te meren, werd men een twee kilome ter van het strand door de opkomende vloed overvallen, nadat ongelukkigerwijs juist de motor onk'aar was geworden. De chauffeur van de firma, die als stuurman optrad, probeerde tevergeefs de motor weer op gang te brengen. De golven wer den intussen steeds hoeer en de directeur ried zijn mensen aan zwemmend of wadend de kust te bere'ken. Aan dat bevel werd echter geen gehoor gegeven. Een 40-jarige badmeester kon nog acht personen, onder wie de directeur en de chauffeur, met reddingsboeien aan land brengen. Toen stak plotseling de storm op, waardoor het bootje door een grote golf omver werd ge worpen. 22 personen, onder wie enkele kinderen, vonden onder het oog van dui zenden badgasten de dood in de branding. Hun lijken spoelden een uur na het on geluk aan. Van de dertig passagiers kon den slechts enkele zwemmen. Twee van hen zijn in uitgeputte toestand in het zie kenhuis opgenomen. Een nader onderzoek, dat de autoriteiten hebben gelast, zal uit moeten maken of de directeur van het fotobedrijf aansprakelijk kan worden ge steld voor de ongereedheid waarin het bootje was geraakt en voor het feit dat hij, ondanks de waarschuwingen, toch zee had laten kiezen. De laatste boog van de oude spoorbrug over het Hollands Diep heeft Zondag plaats moeten maken voor de tiende overspan ning van de nieuwe dubbelsporige brug, die men sinds de zomer van vorig jaar bezig is op de oude pijlers te bouwen. Nu is er op die pijlers na. niets meer dat her innert aan de eerste brug, alleen is er nog het enkelsporige bruggetje, dat de verbin ding vormt tussen de eigenlijke spoorbrug en de spoordijk op het eiland van Dordt, de zogenaamde „Aanbrug." Dit bruggetje dateert echter van de iaren onmiddellijk na de bevrijding toen men de spoorbrug in kortte en vier van de zeer gehavend uit de oorlog gekomen veertien bogen verving door strekdammen aan weerszijden van de brug. Dit bruggetje zal worden vervangen door een plaatstalen aanbrug. Thans is het grote werk vrijwel voltooid. In October (met het ingaan van de nieuwe dienstregeling) zal het dubbelsporig ver keer over de nieuwe brug beginnen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TT EN PAGINA's Op een parkeerplaats te Tecklenburg nabij Osnabrück (Duitsland) zijn Zater dagmiddag door onbekende oorzaak twee Nederlandse autobussen in brand gevlo gen en volledig uitgebrand. Er vielen geen slachtoffers. De schade wordt geraamd op ongeveer 150.000 mark. Een Nederlander, die in een derde daar- ïaast geparkeerde autobus zat te slapen, kon op tijd worden gewekt. Hij slaagde er in, deze derde bus snel van de gevaarlijke plaats weg te rijden. In totaal moesten nog I negen andere bussen in veiligheid worden j gebracht. i (Van onze correspondent in Parijs) De aanwijzing door de ongeveer 50 000 kiesmannen, leden van de Nationale Ver gadering. kantonale en gemeenteraden, van 153 beschikbare zetels van de Raad der Republiek, die iedere drie jaar voor de helft wordt vernieuwd, heeft weinig wij ziging gebracht in de politieke structuur van dit op een na belangrijkste college der Franse volksvertegenwoordiging. De grote verliezers der competitie zijn de Gaullis ten. die er ongeveer dertig percent van hun stemmen en vier van hun dertien zetels bij hebben ingeschoten. Van de twee com munistische zetels, die vernieuwd moesten worden, ging er een verloren aan de socia listen. die zo enige winst konden hoeken. Vooruitgegaan zijn eveneens de radicalen, de Roomskatholieken en de onafhanke- lijken, hoewel de conservatieve winst, waardoor hun 41 zetels met slechts één vermeerderd werden aan de eigen ver wachtingen niet geheel heeft beantwoord. De minister van Binnenlandse Zaken, Bourgès-Maunoury. heeft, zoals de traditie dat wil. de uitslagen van officieel com mentaar voorzien en daarbij oDgemerkt dat de regeringspartijen geen reden heb ben zich over de resultaten te beklagen. Niettemin was er een lichte verschuiving van het rechtse naar linkse centrum te constateren. Die verschuiving werd in een speciale verklaring van de oud-premier Mendès-France, die nu de leiding van de radicale partij in handen heeft, eveneens nadrukkelijk onderstreept. Geen verrassing Het is ook al door het systeem van stem men, waarbij vooral de plaatselijke nota belen aan het woord komen, een verkiezing geworden, waarbij het element van de ver rassing bij voorbaat vrijwel was opgeheven. De voornaamste leden van de Senaat, zoals ministers en oud-ministers, gelijk Roger Duchet, die het departement van Wederop bouw. en Berthouin. die het ministerie van Onderwijs beheert, hadden met vlag en wimpel bij de eerste ronde de eindstreep al bereikt. Een triomf heeft ook de radi cale president van de Senaat, de kleurling Monnerville, behaald, die met een enorme meerderheid van stemmen direct werd her kozen. Daarntegen hebben enkele leden van de Nationale Vergadering, die van het paleis Bourbon naar het Luxembourg, de zetel van de Raad der Republiek, verhuizen wil den, het moeilijker gehad. De radicale fractievoorzitter in de Nationale Vergade ring, Yvon Delbos. die onder de derde re publiek ook nog een tijdje minister van Buitenlandse Zaken is geweest, kon pas in de tweede stemmingsronde het vereiste aantal punten verwerven. Consolidatie Veel politieke betekenis hebben de ver kiezingen niet gehad. Een zeker belang kan men alleen hechten aan de allianties, die voor de tweede ronde door bepaalde par tijen werden gesloten. In dat licht is van enige betekenis geweest dat de commu nisten. zodra zij zelf geen kans meer had den. besloten op de socialistische candi- daten te stemmen, die deze steun een en kele maal geweigerd hebben. De Rooms Katholieken ging van hun kant bijna altijd met. de conservatieven in zee en vice versa. Uit de twee gedragslijnen blijkt, dat de rivaliserende blokken van links en rechts zich verder conso'ideren en dat de Rooms- Katholieke M.R.P die tussen beide bink ken staat het roer steeds duidelijker in rechtse richting schijnt te willen wenden. In bijeenkomsten, vandaag en morgen te Utrecht te houden, is de fusie aan de orde gekomen tussen de Nederlandse Chris" telijke Bond van Werknemers in de Hout industrie en de Nederlands Christelijke Bouwbedrijfsbond. Uit deze fusie, die ge heel verloopt volgens het fusierapport, komt tot stand de Nederlandse Christe lijke Bond van Werknemers in de Hout en Bouwnijverheid. Vandaag vergaderen in Esplanade eerst de beide bonden in eigen kring. Morgen zai de oprichtingsvergadering door de bon den gezameli/k worden gehouden. In de vandaag gehouden vergadering van de Bouwbedrijfsbond zei de voorzitter de heer J. van Eijbergen. dat de bond in 1958 het gouden bestaan zal viere» i E. T. A. Hoffmann: Waar de spraak ophoudt begint de muziek. Nederlanders hadden geen geluk COLOMBO (Reuter) De geleerden, die in het dorp Hingurkgoda, op Ceylon, waarnemingen wilden doen bij de zonsver duistering volgens de berekeningen zou de verduistering vier minuten op deze plaats zichtbaar zijn hebben geen geluk gehad. De hemel was een minuut voor het begin der verduistering zodanig bewolkt, dat er niets van het gebeuren te zien was. De lucht klaarde pas een minuut na de verduistering op. De voorwaarden in Trincomalee, waar eveneens geleerden waarnemingen deden, waren beter. Op Ceylon zijn meer dan honderd geleerden voor de waarnemingen verzameld. (U.P.) Tot de onfortuinlijke groepen waarnemers behoorde het Nederlandse ge zelschap onder leiding van dr. J. Houstgast. In Manilla en in een strook van driehon derd kilometer over de Philippijnse archi pel, was het gedurende enkele minuten zo duister, dat men de sterren kon zien. Een weldedige koelte viel over de hete stad Duizenden hadden zich op daken en terras sen opgesteld, om het schouwspel te zien. Kort voor het verschijnen van de zon van achter de maan kon men een kring van lichtende stippen rond de maan zien, een optisch bedrog, veroorzaakt door de bergen op de maan. Het ziet er naar uit. dat de duisternis lang genoeg heeft aangehouden om ook de zakkenrollers nog een ruime kans op buit te bieden, aldus A.F.P. Dit was de langst aanhoudende duisternis sinds 1 238 jaar. In Bangkok was de verduistering totaal. De lucht was helder en alles was duidelijk te zien. De lantaarns in de stad werden ont stoken. BONN (Reuter) Het te Bonn ver schijnende blad ..General Anzeieer". dat in zijn opvattingen nauw verwant is aan die der regering zegt uit de kringen van de Chinese ambassade in Oost-Berlijn verno men te hebben, dat de Chinese (communis tische) regering besloten heeft, West-Duits land voor te stellen wederzijds diplomatie ke betrekkingen aan te knopen. Mogelijk zouden Polen en Tsjechoslowakije even eens dergelijke aanbiedingen doen. Vol gens genoemd bericht zou China ook voor stander zijn van het herstellen van de oude DuitsChinese handelsbetrekkingen. Chi- na zou het aanbod mogelijk deze week in Londen door zijn ambassade aan de West* Duitse ambassadeur laten overhandigen. Reuter tekent hierbij aan, dat de West- Duitse minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, verklaard heeft, dat West- Duitsland geen bezwaren er tegen heeft om diplomatieke vertegenwoordigers te benoe men in hoofdsteden, waar Oost-Duitsland reeds vertegenwoordigd is, getuige de hui dige situatie in Helsinki. Zaterdagmiddag is de zevenjarige G. J. Smit uit de Grote Bickerstraat te Amster dam bij het spelen,op ronde, houten palen in het We?terdok, vlak nabij zijn woning, te water geraakt, doordat een der palen kantelde. Hij kon pas na vijf minuten met een bootshaak op het droge worden ge bracht. Het jongetje bleek toen reeds te zijn overleden. (van hedenmorgen 7 uur) ei weers- S r13-3 i - |r g u r- toestand c C rj V c 4« ic £2 2 5 Stockholm onbewolkt WZW 2 18 0 Oslo onbewolkt windstil 20 0 Kopenhagen zwaar bew. O 4 15 0 Amsterdam regen ZW 8 25 14 Londen geheel bew. WZW 6 17 11 Luxemburg zwaar bew. ZZW 4 24 3 Parijs zwaar bew. ZW 5 20 2 Bordeaux regen OZO 3 20 1 Grenoble regen windstil 22 13 Nice zwaar bew. WNW 2 22 22 Geneve regenbui ZZW 4 24 4 Zurich zwaar bew. windstil 26 1 Locarno regen W 1 23 20 Berlijn geheel bew. ZZO 2 27 0 Frankfort regen ZW 4 27 1 München zwaar bew. WNW 2 25 0 Wenen zwaar bew. windstil 25 0 Innsbruck zwaar bew. WNW 3 28 0.5 Rome zwaar bew. ONO 2 30 0 Ajaccio regen windstil 26 0.5 Mallorca licht bew. WZW 1 24 0 Neerslag laatste 24 uur OOOOOT*vrramnr o^WTYmyrrmrrt r» mi lrvmrmrrooCC MINDER WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Veel bewolking met hier en daar enige regen, maar ook opklaringen. Aan vankelijk matige en langs de Wadden- kust nog vrij krachtige Westelijke wind. later afnemende en verander lijke wind. Vannacht iets koeler, mor gen overdag dezelfde of iets hogere temperaturen. 21 Juni Zon op 4.21 uur, onder 21.06 uur. Maan op 5.49 uur. onder 22.09 uur. Maanstanden 20 Juni 5.12 uur: Nieuwe maan 27 Juni 2.44 uur: Eerste kwartier Hone en laag water in IJmuiden Dinsdag 21 Juni Hoog water: 4.05 en 16.39 uur. Laag water: 12.14 en uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1