Westerling lijstaanvoerder van Ned. Constructieve Partij Weerbericht Haarlems Dagblad Mr. Luns zal met minister Dulles over processen praten Premier Faure maakt opnieuw de politieke balans op Einde van Britse havenstaking wordt Maandag verwacht Indonesische rechtspleging Mayer stelt zich voor als president der Hoge Autoriteit Premier Boelganin gaat dit jaar naar India Geen onmiddellijk gevaar te duchten Het woord is aan Vijfenzeventig-jarige na aanrijding verdronken Ik wil geen illegale wegen bewandelen" Handel en industrie leden ernstige schade in de afgelopen vijf zveken Londen is terughoudend jegens Beyens plannen Argentijnse regering dient ontslag in Voorlopig accoord over topgesprek in Genève Vochtige warmte fi 69e JAARGANG No 290 WOENSDAG 22 JUNI 1955 EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN Een „regeringsverklaring" in het EGKS-parlement Ho Tsji Minh naar China en de Sovjet-Unie Daily Telegraph oefent critiek op de Britse regering Reorganisatie van het kabinet verzvacht Weerrapport Kenne»terlaan 186, Ijmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin- Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 299e JAARGANG No 137 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman SAN FRANCISCO (United Press) De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken mr. J. M. A. H. Luns heeft aan de United Press verteld dat hij met de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Za ken Dulles praten zal over de 23 Neder landse staatsburgers die in Indonesië ge vangen zitten. Mr. Luns zeide dat de situatie van deze landgenoten veel slechter is dan die van de Amerikaanse vliegers die door commu nistisch China worden vastgehouden, daar, volgens mr. Luns, de Indonesiërs onoirbare middelen toepassen als marteling en het achterhouden van voedsel. „Wij ontzeggen Indonesië niet het recht burgers van andere landen te berechten, maar deze burgers dienen rechten te heb ben. Op dit ogenblik wordt een doeltref fende verdediging niet toegestaan. Hij zeide dat de Indonesische regering, geplaagd door interne moeilijkheden, een afleiding nodig heeft, „en wie komen daar voor beter in aanmerking dan de Neder landers, als onderdeel van een mythe over complotten om de Indonesische regering omver te werpen?" De minister zeide dat het witboek de STRAATSBURG, Woensdag De nieu we voorzitter van de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S., René Mayer, heeft zich gis teren voorgesteld aan het parlement van deze Gemeenschap. Hij heeft dat gedaan met het uitspreken van een rede, die te vergelijken is met een regeringsverklaring in de Tweede Kamer door de premier van een nieuw kabinet. Weliswaar was er ver der aan de Hoge Autoriteit niets veran derd, maar Mayer verschilt toch wel zo veel van zijn voorganger Monnet, dat men een verandering van beleid zou kunnen verwachten. Sommige pessimisten hebben de laatste weken wel gezegd, dat de benoeming van Mayer het einde van de EGKS zou bete kenen. Zijn „regeringsverklaring" recht vaardigt zulk pessimisme niet. Het was een constructief betoog, dat veel positief werk in uitzicht stelde wat betreft de actie tegen kartels, het sociale beleid en ook wat de algemene doelstellingen in de Gemeen schap aangaat. Wat hij over dit laatste zei, had in het bizonder betrekking op de expansie van de industrieën en de ontwikkeling op lange termijn. Men zal in dit verband diepgaan de studies moeten maken om tot een in tensiverend beleid te komen. Hierbij zal men rekening moeten houden met de ont wikkeling van andere energiebronnen dan steenkool, olie, electriciteit uit water kracht, aardgas en atoomenergie). Ander accent In het betoog van Mayer lag het accent anders dan in hetgeen Monnet placht te zeggen. Minder lag de nadruk op de mo gelijkheden van verdere Europese eenwor ding dan op hetgeen in de Gemeenschap in feite zou moeten gebeuren. De voorzitter van het Kolen- en Staalparlement, de Ita liaan Pella, zei iets, waarin men een grond voor dat accentverschil zou kunnen zien: de afgelopen twee jaren waren een tijd perk van organisatie; nu komt het in prac- tijk brengen van de beginselen der EGKS. Dat lijkt inderdaad wat men van Mayer zou kunnen verwachten: een beleid, in de eerste plaats op de verwezenlijking der beginselen van het Kolen- en Staalparle ment gericht. Monnet scheen wel eens meer te denken aan de vorming van een verenigd Europa, zoals dat hem voor ogen stond. Daar was in de rede van Mayer ook iets van te horen, maar er lag bepaald geen nadruk op. Intussen had Mayer blijkbaar wel be hoefte, iets van zijn „Europese" gezind heid te tonen. Hij kon daarbij verwijzen naar hetgeen hij in het verleden, toen in Frankrijk de ratificatie van het kolen- en staalverdrag aan de orde was, in het Fran se parlement heeft gezegd: uitlatingen, waaruit een zeer positieve instelling naar voren kwam. Hij heeft hiermee kennelijk getracht, zijn „Europese" reputatie wat op te poetsen. Overigens zal vandaag het Kolen- en Staalparlement Mayers rede in discussie brengen. Daarbij zal dan blijken, in hoe verre men er sceptisch tegenover staat. Mogelijk zal men dan ook iets zeggen over het feit, dat Mayer zijn lidmaatschap van het Franse parlement heeft gehandhaafd ondanks het supra-nationale karakter van zijn nieuwe functie. Hij heeft zichzelf als parlementslid op nonactief gesteld. In Frankrijk is dat formeel mogelijk. Dit be tekent, dat Mayer niet zal deelnemen aan debatten in parlementaire commissies en dat hij zich ook bij stemmingen in het par lement onthouden zal. Hij zette dit zelf aldus uiteen. Nieuwe stoot voor de EGKS? De voorzitter van het Kolen- en Staal parlement heeft gistermiddag verslag uit gebracht van de besprekingen die hij in Januari met de regeringen van de zes lan den der EGKS heeft gevoerd. Deze be sprekingen waartoe het KSG-parlement hem had gemachtigd; betroffen de benoe ming van een president van de Hoge Autoriteit. Hij had daarbij het standpunt verkondigd dat die benoeming geen louter- technische zaak was, maar een politieke strekking moest hebben. René Mayer had hij daarbij als candidaat aanbevolen om dat hij van deze „een nieuwe stoot" voor het werk van de EGKS meende te kunnen verwachten. De redevoeringen van de twee presiden ten die van de Hoge Autoriteit en die van het parlement zelf waren de enige gebeurtenissen van deze dag. Maar het parlement blijft nog tot Zaterdag bijeen. Er zal dus nog veel meer kunnen komen. vinger legt op de grove rechtsverkrachting en dat hij hoopt, dat de wereldmening zich bij de Indonesische regering zal doen gelden en zulk een sterke kracht zal blij ken dat een rechtvaardig proces zal wor den mogelijk gemaakt. Dr. Sudjarwo Tjondronegoro, de perma nente vertegenwoordiger van Indonesië bij de UNO, heeft in een exclusief interview met United Press zijn afkeuring uitgespro ken over de verklaring van mr. Luns. „Dat was niet netjes", zei hij. „Ik betreur het dat hij deze vriendschappelijke bijeen komst heeft gebruikt voor een aanval op een ander lid van de UNO". „In ons land hebben wij de neiging te geloven dat Amerika aan de kant van Ne derland staat", zei hij. „De betrekkingen tussen beide landen zullen er als gevolg daarvan niet beter op worden. Maar de Nederlanders zijn niet onze vijanden. De meeste Nederlanders die in Indonesië wer ken ziin eerlijke zakenlieden. De grote bedrijven in ons land zijn voor het meren deel nog in handen van Nederlanders". Tjondronegoro zei dat Nederland wan neer het de kwestie wil voorleggen aan de UNO. weinig succes zal kunnen hebben omdat de berechting van de Nederlanders een binnenlandse aangelegenheid van In donesië is. HONGKONG (Reuter) Het staats hoofd van communistisch Noord-Vietnam, Ho Tsji Minh, is uit Hanoi vertrokken voor een bezoek aan communistisch China en de Sovjet-Unie, aldus heeft de Noord- Vietnamese radio gemeld. De 65-jarige Ho Tsji minh verklaarde voor zijn ver trek erop te vertrouwen dat deze bezoe ken de „broederlijke solidariteit tussen het Vietnamese volk en de regering van de democratische republiek van Noord )- Vietnam en de volken en regeringen van Rusland en communistisch China" verder zullen versterken. Volgens de Noord-Viet- namese radio brengt Ho Tsji Minh de be zoeken op uitnodiging van de Russische en Chinese regeringen. Het is niet bekend welke van de twee landen hij het eerst zal bezoeken. Het communistische staatshoofd wordt vergezeld door verscheidene minis ters en partij-functionarissen. MOSKOU Reuter/AFP) Premier Nehroe van India heeft zijn Sovjet-Rus sische ambtgenoot maarschalk Boelganin uitgenodigd India te bezoeken. Boelganin heeft de uitnodiging aanvaard. Nehroe heeft dit op een persconferentie te- Moé- kou medegedeeld. Het bezoe/c zal vermoe delijk in de komende herfst vallen. Neh roe wilde niet in bijzonderheden treden over zijn besprekingen met de Sovjet leiders. WMM- DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Samuel Ullmann: Jeugd is geen leeftijd; het is een geestestoestand. (Van onze correspondent in Parijs) Ter gelegenheid van de „rentrée" van de Franse volksvertegenwoordiging, die met het oog op de Senaatsverkiezingen op ver lengd reces was geweest, heeft premier Faure een tamelijk uitvoerige en lang niet onbevredigende balans opgemaakt van de activiteiten van zijn kabinet gedurende de laatste maanden. Van een zekere tendenz alle positieve factoren der binnen- en bui tenlandse politiek op zijn persoonlijke re kening te schrijven, was de ministeriële verklaring niet helemaal vrij te pleiten. Faure noemde het de bekroning van zijn buitenlandse beleid dat de Verenigde Sta ten, Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie eindelijk ook hadden ingezien dat het nodig was de hoofden bij elkaar te steken. Ten aanzien van de komende ontmoeting in Qenève is hij niet pessimistisch gestemd. De conferentie van Messina heeft hij lang niet onvruchtbaar gevonden omdat daar besloten is verder aan de eenheid van Europa te werken. Het voornaamste deel van zijn rede was echter aan de toestand in Noord-Afrika gewijd. Daarbij liet de minister-president Algerijë, Marokko en Tunesië om beurten de revue passeren. Faure wees met kracht op de noodzaak in deze gebieden ieder kortzichtig conservatisme af te zweren. Het was zeker een succes voor de premier dat hij bij die woorden geen merkbare tegen stand van de rechtse meerderheid onder vond. Faure verlangde, neen, eiste zelfs dat de Frans-Tunesische accoorden voor de vacantie - medio Juli - zouden worden geratificeerd. Als tegenslag, zo geen neder laag. moest de regering echter beschouwen dat, trots haar tegenzin, de socialisten en communisten hebben doorgedreven dat op 5 Juli een groot debat over Algerijë zal worden gehouden. De tegenstellingen in de regeringsmeer derheid inzake de meer dynamische poli tiek van Mendès-France, die Faure in Noord-Afrika practisch tracht voort te zetten, tegenstellingen, die bijna geheel on der de waarneembare oppervlakte konden blijven, zullen dan zeker duidelijker aan het daglicht treden. Onmiddellijk gevaar voor de premier schijnt er echter nog niet in het vooruitzicht te liggen. Een geestdriftige ontvangst werd Faure zeker niet bereid. Zijn matig voorgedragen redevoeringen, die geen enkel opzienba rend nieuws bevatte, was dan ook wel" allerminst een oratorisch kunstwerk. Wel kwam in het parlement vrij duidelijk de overtuiging tot uiting, dat het rechtse cen trum Faure blijft beschouwen als de man. die met koelbloedigheid de nog altijd al armerende situatie in Noord-Afrika het hoofd weet te bieden, zonder de oppositie van Mendès-France al te veel reden tot critiek te geven. (Reuter). - Faure deelde mede, dat de Marokkaanse politie in de afgelopen 24 uur acht contra-terroristen, onder wie vier politiemannen, heeft gearresteerd die be trokken waren bi.i een „zeer belangrijke aangelegenheid". In een aan journalisten overhandigde schiftelijke verklaring gaf Faure het aan tal gearresteerden als acht. onder wie vier politiemannen. Hij noemde deze getallen niet in zijn toespraak. ..Wij schijnen tegen over een complete anti-terroristische or ganisatie te staan, aan wie tientallen aan slagen kunnen worden toegeschreven". Dinsdagavond om zes uur is tussen Aarle-Rixtel en Helmond een personenauto met drie inzittenden na een aanrijding met een vrachtauto in de Zuid-Willemsvaart gereden. Hoewel terstond reddingspogingen werden ingesteld, slaagde men er niet in de 75-jarige heer A. B. uit Handel (ge meente Gemert. Noord-Brabant) tijdig te redden. De bestuurder, de 36-jarige heer H. B. wist zwemmend de kant te bereiken. Zijn moeder, de 71-jarige mevrouw P. B. Van D., die eveneens in de auto zat, werd na de aanrijding uit de wagen geslingerd. De gewonden zijn overgebracht naar het ziekenhuis te Helmond. De personenauto kreeg tengevolge van de botsing een defect aan de stuurinrichting en raakte stuurloos. Ook deze zin kwam niet in de toespraak voor. Berichten uit Casablanca maken melding van ondervraging van zes Europeanen, die in hechtenis werden genomen wegens „anti-terroristische activiteit". Volgens ambtenaren zijn drie van hen politieman nen. De arrestaties zouden voortvloeien uit een onderzoek, dat werd begonnen, voor dat de chef van de Franse contraspionnage Wybot, Casablanca bezocht. Wybot was belast met het onderzoek in de moord op de dagbladeigenaar Lemaigre-Dureuil, die voorstander was van een liberale houding jegens de verlangens van de Marokkaanse nationalisten. ALGIERS (AFP) Het hoofdkwartier van de bond van burgemeesters van het departement Algiers heeft bekendgemaakt, dat hij heeft besloten zijn vertrouwen in de regering en de gouverneur-generaal op te zeggen omdat de beloften die ten tijde van het jongste bezoek van de minister van Binnenlandse Zaken zijn gedaan, niet zouden zijn nagekomen. De burgemeesters van het departement, die in vergadering bijeen zijn gekomen, achten de toestand „zeer ernstig", aldus de bekendmaking. De burgemeesters van het departement Constantine zullen Za terdag de toestand bespreken. Strenge stranen He militaire tribunaal van Constantine heeft tien Arabieren ter dood veroordeeld op beschuldiging van het terroriseren van de bevolking in het Aurès-gebergte. Onge veer 1500 vogelvrijverklaarden houden zich in dit gebergte schuil. 100.000 Franse militairen zijn hier ingezet om hen te bestrijden. Tot de veroordeelden behoort Ben Boelaid Moestafa, die als een der leiders van de opstandelingen in het Aurès-gebergte wordt beschouwd. Een be klaagde werd tot levenslange dwangarbeid veroordeeld en zeven Arabieren tot straf fen, variërend van vijf jaar opsluiting tot twintig jaar dwangarbeid. Een mijlpaal! Het is weer voor het strand. Een zomers beeld van Terschelling aan zee 99 In een gesprek met enkele journalisten gaf ex-kapitein Westerling Dinsdag in Den Haag te kennen, dat hij geenszins van plan is illegale wegen te gaan bewandelen om zijn plannen tot „bevrijding van de Zuid- Molukken" te kunnen uitvoeren. Uit de kranten heeft hij vernomen, dat hem geen paspoort zal worden verstrekt. Die berich ten hebben hem bevreemd. Hij zelf heeft nog steeds geen uitsluitsel op zijn nu al bijna vier maanden lopende aanvrage ge kregen. De ex-kapitein heeft de afgelopen jaren in Nederland niet in ledigheid door gebracht. Hij heeft kort geleden de laatste hand gelegd aan twee boeken. Het eerste is getiteld „Mijn antwoord aan Karl Esca- lund" en bevat het verhaal van Westerling's vroegere optreden op Celebes. Het vormt een verweer tegen de beschuldigingen, die door Escalund in diens boek aan het adres van Westerling zijn geuit. Het tweede boek draagt tot titel „Voorspiegeling of werke lijkheid" en handelt over de ontwikkelin gen in Zuid-Oost-Azië gedurende de afge lopen jaren. Wat zijn Indonesische plannen betreft zei Westerling zich verzekerd te weten van steun en sympathie uit vele kringen van ce Indonesische bevolking. Juist in de kring van de P.N.I. heeft hij verschillende be vriende relaties. Achter zijn actie staan in Nederland slechts enkele mensen en zeker geen grote kapitalen. Hij wil voorlopig ver mijden een beroep te doen op breder krin gen van de Nederlandse bevolking. Dat zal hij wèl doen in 1956, voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer. Daar aan zal zijn partij, die thans de naam draagt van Nederlandse Constructieve Par- (Van onze correspondent in Londen) Er is alle kans dat de havenstaking in verschillende delen van Groot-Brittannië, dit reeds vijf weken duurt. Maandag zal eindigen. Op een massa-bijeenkomst van Londense stakers is besloten het werk Maandag te hervatten. Zü waren bereid dat onmiddellijk te doen. maar wilden de stakers in andere plaatsen, zoals Liverpool, Manchester en Huil, gelegenheid geven eenzelfde beslissing te nemen, zodat de stakingen tegelijkertijd kunnen worden op geheven. De stakingen waren afgekondigd door de stuwadoorsbond, om zijn erkenning als onderhandclingslichaam in de Noorde lijke havens af te dwingen. In Londen had de bond die positie vorig jaar verworven. De actie was niet tegen de werkgevers gericht, maar tegen de massale Transport arbeiders Unie, die niet op de eis van de stuwadoors wilde ingaan, omtjat de laat- sten in de provincie tienduizend leden van de Unie hadden afgetroggeld. Vandaar dat de stuwadoorsorganisatie door het Britse Vakverbond werd geschorst. Deze schorsing is echter ongedaan gemaakt, nadat de stu wadoors enige tijd geleden hadden beloofd geen Unieleden meer te zullen aanwerven en hangende het conflict ook geen con tributie van nieuwe leden te zullen innen. De Transportarbeiders Unie eist dat de tienduizend afgekaapte leden zullen wor den teruggegeven. Deze kwestie zal in ge meenschappelijk overleg met het Britse Vakverbond nader worden bekeken. Het argument van de stuwadoors dat elke ar beider vrij behoort te zijn in de keuze van zijn vakbond, is moeilijk te bestrijden. Het absolute monopolie van de grote vakbon den wordt door velen, ook buiten de indus trie, veroordeeld. Vandaar dat de opstan dige stuwadoors op een zekere sympathie zouden kunnen rekenen indien agitators geen misbruik hadden gemaakt van de situatie en het wantrouwen tegen de grote bonden hadden aangewakkerd. De opheffing van de staking hangt af van de houding van de arbeiders in de Noorde lijke havens. De Londense arbeiders, die voor zichzelf bereikt hadden waar de anderen om vroegen, staakten slechts om hen te steunen. Het was een tegenprestatie voor de destijds door de havenarbeiders in het Noorden aan hun collega's in Londen verleende steun toen deze een staking waren begonnen. Minister Monckton heeft in het Lager huis verklaard dat hij bezorgd was over de havenstaking. Geen wonder, want handel en industrie hebben er reeds ernstig onder geleden. In de winkels ziet men de invloed van de staking duidelijk door de afwezig heid van allerlei levensmiddelen en andere geïmporteerde artikelen. Zeelui houden vol Het zeeliedenconflict bij de Cunard Line dat ook al drie weken aan de gang is, duurt nog steeds voort. Hierbij is hoofd zakelijk restaurant- en keukenpersoneel betrokken dat klaagt over slechte arbeids voorwaarden. De Queen Mary, de Maure- tania en de Scytha zijn stilgelegd. Voor Groot-Brittannië betekent deze staking een belangrijk dollarverlies. De Cunard Line heeft een rechtsvervolging tegen de sta kingsleiders ingesteld. Hierop is een aantal stakers weer aan het werk gegaan. Pogin gen om personeel van de Queen Elizabeth te bewegen zich bij de staking aan te slui ten zijn tot nu toe mislukt. In het Lagerhuis heeft de socialistische oud-minister Shinwell het onder de wape nen roepen van een aantal jonge stakers als intimidatie gebrandmerkt. Minister Monckton ontkende echter dat de dienst plicht zou worden gebruikt als middel om de staking te breken. tij, met een eigen lijst deelnemen. Wester ling zelf zal daarbij als lijstaanvoerder op treden. De belangrijke programmapunten van de partij zijn: bevrijding van Ambon eri het behoud van Nederlands Nieuw Gui nea tot de bevolking rijp is voor zelfbe stuur. Aan een sociaal-economisch program wordt gewerkt. In de huidige mogelijkheden tot werke lijk democratische verkiezingen in Indone sië heeft Westerling geen vertrouwen. „Wij imoeten nu iets gaan doen," zo zei hij, „er is jaren lang alleen maar gepraat, zonder dat iets van belang tot stand is gebracht, of de verhoudingen zijn verbeterd." Westerling legde de nadruk op het psy chologische karakter van de tegenstellin gen tussen Oost en West. Hij is van mening de Oosterse mentaliteit (in het bijzonder de Indonesische) zeer goed te kennen. „Al leen al met psychologische wapenen zal ik :n Indonesië, ten bate van de onderdrukte volkeren daar, zeer veel kunnen bereiken", aldus Westerling, „en dat weet men daar ook. Waarom maakt de Indonesische rege ring anders zo'n drukte over de komst van één man?" LONDEN (Reuter/AFP) De Neder landse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. W. Beyen zal vandaag naar Neder land terugkeren na een bezoek van drie da gen aan Londen, tijdens hetwelk hij ge tracht heeft de Engelse regering er toe te brengen mede te werken aan het onder zoek, dat deze zomer zal worden ingesteld om te komen tot verdere economische inte gratie in West-Europa. In diplomatieke kringen verklaarde men, dat minister Beyen de mening heeft uitge sproken, dat de vreedzame ontwikkeling van de atoom-energie, welke nog in het be ginstadium staat, een vruchtbaar terrein vormt voor West-Europese economische in tegratie. Verder besprak minister Beyen met de betrokken Engelse ministers de vooruitzichten voor een grotere samenwer king op het gebied van electriciteit, ver voer en burgerlijke luchtvaart. Genoemde diplomatieke kringen zeggen, dat de Engelse ministers hebben toegezegd de voorstellen van minister Beyen zorgvul dig te zullen overwegen, doch niet te kun nen beloven, dat spoedig geantwoord zal worden, aangezien de ingewikkelde aard van de vraagstukken, welke bestudeerd zullen worden tijdens de besprekingen, waartoe Groot-Brittannië ook zal worden uitgenodigd. Permanente bemiddelaar „Men kan niet zeggen", zo schrijft cie „Daily Telegraph", dat de Nederlandse de legatie, die zich op het ogenblik te Londen bevindt, weinig geeft en veel vraagt. Inte gendeel, de lijst van werkzaamheden, door de Nederlandse regering verricht ten gun ste van de Europese eenheid en integratie, is minder onzeker en meer realistisch dan de Franse lijst. Minister Beyen heeft ons land verzocht deel te nemen aan de voof- lopige bestudering van denkbeelden als de uitbreiding van de Europese integratie tot verschillende andere sectoren, en in het bij zonder van de mogelijkheid voor de Engel sen van een nauwe samenwerking bij de ontwikkeling en de productie van atoom energie voor de industrie. De economische voordelen van het gemeenschappelijke werk met de zes Europese landen kunnen be langrijk zijn en de politieke behoefte er aan is duidelijk. Sneller dan wij denken zullen de Duitsers vorderingen maken op het ge bied van de atoom-energie, hoewel de Duit se bondskanseiier verklaard heeft, dat de Duitsers geen atoomwapens zullen maken. Om te voorkomen, dat door dit simpele feit wijziging komt in de Frans-Duitse betrek kingen, moeten pogingen gedaan worden cm de Duitse geleerden met de Europese technici te doen samenwerken". BUENOS AIRES (United Press) Alle leden van de Argentijnse regering hebben bij president Perón hun ontslag ingediend, zo is gisteravond onofficieel bekend ge maakt in Buenos Aires. Volgens gezagheb bende zegslieden zijn de ministers afgetre den om een reorganisatie van de regering te vergemakkelijken. Sommige ministers, aldus die zegslieden, zullen hun porte feuille behouden. In de nieuwsuitzending van gisteravond werd bekend gemaakt dat Perón audiënties heeft verleend aan een groot aantal ministers en andere hoge fi guren in zijn regiem. Uit de bekendmaking van de staatsradio kan men opmaken dat Perón zijn werkzaamheden gewoon voort zet. De bekendmaking is in strijd met be richten uit omliggende landen dat de twaalfjarige machtsperiode van Perón ten einde zou lopen. SAN FRANCISCO (United Press) De ministers van Buitenlandse Zaken van de vier grote mogendheden hebben te San Francisco overeenstemming bereikt over de gang van zaken op de conferentie die de regeringsleiders van hun landen de vol gende maand zullen houden. De Sovjet- Russische minister van Buitenlandse Za ken, Molotov, deelde mede dat hij de voor stellen van zijn drie Westelijke ambtgeno ten nauwkeurig wilde bestuderen. Hij liet echter blüken dat hij er in het algemeen mee accoord ging. Volgens goed ingelichte kringen hebben de drie Westelijke ministers van Buiten landse Zaken Molotov de volgende voor stellen gedaan: president Eisenhower zal de Geneefse conferentie openen als voor zitter. Bij toerbeurt zouden vervolgens premier Faure (Frankrijk), premier Eden (Groot-Brittannië) en premier Boelganin (Sovjet-Unie) optreden als voorzitter; het hoofddoel van de conferentie zal zijn ver mindering van de politieke spanningen in de wereld. De regeringsleiders zullen niet aansturen op onderhandelingen over spe ciale conflicten; de conferentie zal vier, uiterlijk zes dagen duren en de duur zal ■tevoren vastgesteld worden; de regerings leiders zullen in de aanvang hun mening geven over de voornaamste oorzaken van de huidige spanningen in de wereld en tenslotte: de regeringsleiders zullen in de loop van de conferentie voorstellen doen over het wegnemen van die spanningen. Het K.N.M.I. deelt mede: Vandaag geraakte Nederland onder in vloed van een gebied van hoge druk, dat zich van de Azoren tot aan de Oostzee uitstrekt. Flinke opklaringen, vooral in het Zuiden en midden van het land waren het gevolg. Langs de Noordflank van het hogedrukgebied voeren Zuid-Westelijke winden warme, zeer vochtige lucht in de richting van West-Europa. Deze lucht zal ons morgen bereiken. In verband hiermede moet dan op vrij veel bewolking worden gerekend, maar het blijft overwegend droog. De kans op opklaringen is in de Zuidelijke provincies het grootst. De tem peratuur zal waarschijnlijk op de meeste plaatsen nog iets hoger worden dan van daag. (van hedenmorgen 7 uur) weers- c 2 *3" T3 o toestand «5 - Sr 5 M SË zs Stockholm zwaar bew. ZZW 4 19 0 Oslo halfbew. ZO 1 23 0 Kopenhagen motregen OZO 5 14 1 Amsterdam onbewolkt windstil 12 0.2 Londen half bew. WZW 4 21 0 Luxemburg geheel bew. WNW 1 21 1 Parijs geheel bew. W 2 21 0 Bordeaux zwaar bew. WNW 1 21 17 Grenoble regen NNW 4 23 0,1 Nice licht bew. windstil 23 0 Genève regenbui windstil 22 1 Zürich zwaar bew. windstil 23 0 Locarno licht bew. O 2 25 1 Berlijn regen W 4 23 0,1 Frankfort half bew. NW 2 23 4 München geheel bew. windstil 21 0,1 Wenen zwaar bew. W 4 21 8 Innsbruck onbewolkt windstil 20 1 Rome half bew. windstil 28 0 Ajaccio onbewolkt ONO 2 24 0 Mallorca half bew. ONO 2 - 0 Neerslag laatste 24 uur. MOOI WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Overwegend droog weer met vanavond en vannacht nog opklaringen maar, in hoofdzaak in het Zuiden van het land, ook mistbanken. Zwakke, later matige Zuid-Westelijke wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen. 23 Juni Zon op 4.22 uur, onder 21.06 uur. Maan op 8.37 uur, onder 23.02 uur. Maanstanden 27 Juni 2.44 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 22 Juni Hoog water: 4.56 en 17.29 uur. Laag water: 0.39 en 13.02 uur. Donderdag 23 Juni Hoog water: 5.46 en 18.16 uur. Laag water: 1.28 en 13.49 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1